No- 59*. Acht en tachtigste Jaargang. 1886, Inschrijving voor de Schatter!) ZONDAG 12 MEI. ©fficiëel Oebecltt, van 15 tot en met 31 Mei 1886, op DINS DAG en DONDERDAG, van 's middags 12 tot 's namiddags 2 uurter secretarie der gemeente Alkmaar. Bnitenlatib. iSianenlattb. ILKIAARSCHE COURANT. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeens kennis dat het verkeer voor rijtuigen over de brugover de Oudegracht bij deRidder- straat wegens herstelling GESLOTEN zal zijn van Maandag 17 Mei 1886's middags 12 uurtot en met Donderdag 80 Mei 1886. Burgemeester en Wethouders vau Alkmaar, Alkmaar, A. MACLAINE PONT. IS Mei 1886 De Secretaris, 15 Mei 188b. NUHOUT VAN DER VEEN. BELGIE. Den 14 is te Brussel de beer Carlier hoofd eener afdeeling aan het ministerie van openbare werkenop bet bureau door zijn zwager Verhaeren met revolverschoten gedood. Twist over familiebelangen schijnt aanleiding tot deze misdaad te zijn geweest. De moordenaar werd in hechtenis genomen. ENGELAND. Volgens de Daily News heeft de redevoering van den minister van oorlog in het la gerhuis geene verandering gebracht in het besluit van minister Chamberlain en zijne vrienden om zich tegen de tweede lezing der ierschet wet te verzetten. Lagerhuis. De minister van financiën deelde den 13 mede, dat ter uitvoering van het engelsch—spaansche handelsverdrag eene wijziging moest worden gebracht in de wet betreffende de schaal van het alcoholgehalte, op de wijnen uit alle landen en koloniën toepasselijk. De onder-minister van buiten), zaken deelde mede dat het verdrag met Groot-Brittannië, Ierland en de br.tsche koloniën de behandeling op den voet van het meest begunstigde rijk waarborgde, wat betrof de handels-, scheepvaart- en consulaire voorrechten in Spanje en de spaansche koloniën, in gelijke mate als aan Frank rijk en Duitschland. Minister Gladstone stelde daarna voor, om, te beginnen met den 17, vier malen per week te beraadslagen over het wetsontwerp op het iersch bestuur. Daarna werd de beraadslaging over dat ontwerp voortgezet. De heer Campbell Bannerman minister van oorlogverdedigde de voordracht. Hij verklaardedat de regeeringwat de onderdeelen be treft, alle eventueeie voorstellen vóór de actikelsgewijze behandeling in overweging zou neinea maar tevens besloten had, ala bepaald amendement voor te stellen dat, in geval van mogelijke verhooging van belastingende iersche vertegenwoordigers in het engelsche parlement toegelaten zouden worden. Na eene beraadslaging vau 8 uren werd do zitting tot den 17 verdaagd. De onder-secretaris voor de koloniën zeido den 14 dat Frankrijks vooratellen betreffende de Nieuwe He- briden de verklaring bevatten, dat die mogendheid geene misdadigers naar den Stillen Oceaan zon zendon. De inwilliging tót de bezetting door Frankrijk van die eilanden achtte de regeering slechts onder de drie vol gende voorwaarden mogelijk 1°. volledige vrijheid en bescherming van godsdienst en handel 2°. afstand van het eiland Popa 3°. voorafgaande raadpleging van het bestuur der Australische koloniën. De minister van bui- tenlandsche zaken bracht daarom ter kennis van den franschen gezantdat een antwoord vóór het einde van April niet mogelijk wasen de toestemming van de regeering der Australische koloniën minst genomen onwaarschijnlijk was. De telegrafische antwoorden uit die koloniën waren dan ook werkelijk ongunstig behalve uit New-South Wales en Nieuw-Zeeland. De fransche regeering was van den aard dier antwoorden eD den waarschijnlijken uitslag vertrouwelijk in kennis gesteld maar men was nog zonder bepaald antwoord. Zonder hoofdelijke stemming werd een door den heer Jenning voorgesteld en door de regeering bestreden voorstelom buitenlandsche fabrikaten met een invoer recht te treffen verworpen. FBANKBIJK. Volgens de openbaar gemaakte of- fioiëele opgaven betreflende de werking der wet van 27 Juli 1884 tot wederinvoering der echtscheidingheb ben van dien dag tot 31 Dec. 1884 de rechtbanken van 1773 aanvragen lot echtscheiding kennisgenomen, waaronder 1649 van personen die reeds van tafel en bed waren gescheiden. De aanvragen om scheiding van tafel en bed verminderden evenwel niet merkbaar. Zij bedroegen 3666 tegen 3715 in 1883. Onder deze ver dubbelden bijna die wegens echtbreukten gevolge van de by genoemde wet gemaakte bepaling krachtens welke de vrouw zulk eene aanvrage kan indienen we gens echtbreuk van den man zonder dat zij daartoe behoeft te bewijzen dat deze in de echtelijke woning eene bijzit heeft onderhouden. Met dat al bedroegen de aanvragen om deze reden slechts 9 pet, van het geheel onder de aanvragen om echtscheiding daaren tegen beliepen zij 18 pet. In 553 gevallen van aan vragen om echtscheiding hadden de echtelingen kin derenin 674 niet. Wat de aanvragen om scheiding van tafel en bed betreftbedraagt het getal kinderlooze echtparen 34 pet. Uitgesproken werden 1657 echtscheidingen en 2821 scheidingen van tafel en bed, samen 4478 tegen 289.555 in dat jaar ge sloten huwelyken. De toestand te Decazeville wordt gunstiger. Den 12 hadden reeds 377 mijnwerkers den arbeid hervat. GBIEKENLAND. De Kamer is tegen den 19 bijeen geroepen. De regeering onderhandelde met het engelsehe gezantschap om den terugkeer te vergemak kelijken van de afgevaardigdendie zich naar de ei landen begeven hebben. Aan de bevelhebbers der naar de grenzen getrokken troepen is gelast, den verderen marsch te staken, SPANJE. Den 12 des avonds woedde te Madrid en in de omstreken een geweldige orkaan waardoor vele huizen vernield 400 personen gekwetst en 50 gedood werden. Te Madrid stortten vele huizen in o. a. het bovenste gedeelte van den toren eener kerk. TURKIJE. De gezanten van Engeland en Frankrijk hebben de Porte gewezen op de noodzakelijkheid van maatregelen welke de onmiddelijke hervatting van de betaling der schatting van Oost-Rumelië ten gevolge kunnen hebben. Gelijke stappen worden van den kant van Duitschland OostenrijkNederland en Italië verwacht. VEREENIGDE STATEN. Van de 598 postzakken, die zich aan boord van het gezonken stoomschip Oregon bevondenzijn 276 aan het postkantoor te Nieuw- Tork afgeleverd. Te Kolhorn is den 11 eene vrouw, bij bet ver hangen vau een gordijn vau een trapje gevallen zij brak een schouderbeen. De korporaal H. Boshoven te Breda die den 12 des nachts bij den grooten soepketel de wacht had en zat te lezen geraakte door vermoeidheid in slaap eu viel in de kokende soepdoordat hij zijn evenwicht verloor. Hy is aan de gevolgen zijner wonden spoedig overleden. Den 12 is benoemd tot directeur der Nederl. bank de heer S. B. Severijn in plaats van den heer rnr. J. H. Molkenboer, die met 1 Juli a.s. aftreedt en niet herbenoemd wenschte te worden. Op de deputatenvergaderingden 12 te Utrecht gehouden door ruim 200 deputaten en eenige kamer leden bijgewoondwerden de aftredende ledeu van Alphen Dietaer en Kuyper herkozen en gekozen in plaats van den heer Esserde heer Hoogevee idie zijne benoeming aannam. Dr. Kuijper werd met alge meene stemmen min óén tot voorzitter herkozen en stelde voor, den heer jhr. mr, Elout van Soeterwonde tot eere-voorzitter te benoemen wat bij acclamatie aangenomen werd, In de vergadering heerschte diepe verontwaardiging over de manierwaarop de minister Heemskerk eerst de crisis eu daarna de ontbinding der Ka mer uitgelokt had, vooral met het oog op do wijze, waarop aan de rechterzijde de weg afgesneden wasom tot eenige opheldering te geraken omtrent de houding des ministers in de crisis. Het prov. bestuur van Noordholland heeft den 13 bij enkele inschrijving aanbesteed het planten van stroo en helm het stellen van rietsehuttingeu enz. in de duinen vau Texel en aan den vasten wal van Noordholland, gedurende de jaren 18861889, in 3 perceelen. Perceel 1, geraamd op f 6150, laagste in schrijver de heer W\ Hilleniua te Texel voor 5590 perceel 2, geraamd op f 9600, de heer J. Oldenburg te Bergen voor f 9440 en perceel 3, geraamd op f 8200, dezelfde voor 7996. Op de veemarkt te Appingedam is den 13 een 19jarig jongeling door eene koe zoo hevig gestooten dat hij denzelfden dag aan de gevolgen overleed. Eene 71jarige weduwe te Middelburg is den 13 overleden aan de gevolgen der brandwondenden vorigen dag bekomen door het omvallen van een pe- troleumtoestel. Den 13 heeft de gemeenteraad van Middelburg aangenomen het voorstel van den burgemeester tot de ogheffing der middelbare meisjesschool en het oprichten eener school voor meer uitgebreid lager onderwijs met 5jarigen cursus tegen 1 September a, s. De Staatscourant van den 15 bevat eene her plaatsing wegens misstelling van het kon. besluit van den 11 betreffende de ontbinding der 2e Kamer. De verkiezing der leden van de nieuwe Kamer ia thans op den 15 Juni bepaald eu waar herstemming noodig is, op den 29 d.a. De eerst gestelde cag van den 22 was in strijd met art. 101 der kieswetvoorschrijvende, dat, in geval van ontbinding, de verkiezing van de leden der nieuwe kamer plaats moet vinden binnen 40 dagen na de dagteekening van het besluit tot ontbinding. Bij de verkiezing voor leden der Prov, Staten is te Zoetermeer de heer mr. J. G. Patijn burgemeester van 's Gravenhage (lib.) vervangen door een auti-libe- laal evenzoo is te Nijmegen, ie Bergen op Zjom, te Leiderdorpte Breukelente Zwollete Oidenzaal en te Schiedam een libaraal vervangen door een anti liberaal. Te Sneek verloreu de liberalen 4 leden. Te Dokkum werden alle liberalen herkozen en een nieuw liberaal lid gekozen. Bedankt voor het beroep naar de Ned. Herv. gemeente te Broek in Waterland door ds. J. Herder schee te Borkeloo. Het panorama Mesdag in de Zeestraat te Scbe- veningen is voor f 25200 verkocht aan den heer W. Zahne. De rijks middelen hebben in April f 9.235.465 opgebrachttegen 8.785.250 in April 1885 en ge durende de eerste vier maanden van 1886/33.042.907, tegen /32.916.831 in gelijk tydvak van 1885. Het4/12 der raming bedraagt f 35.384.071. De dag van bijeenkomst van de leden der 2e Kamer is vervroegd. De leden zyn thans opgeroepen tegen den 17's namiddags half twee. De sluiting blijft op den 18 bepaald. De Rotterdamsche suikerraffinaderij keert over 1885 6V4 pet. uit Op de gebouwen en machineriën werd niet afgeschreven uit hoofde van de groote af schrijvingen in de vorige jaren. Bij het reservefonds, f 300.0000 grootwerd niets gevoegd. Er waren 22.000.000 pond suiker verwerkt. De Hollandsche Buikeraffinaderij keert 5 pet. uitmet het oog op de nadeelige uitkomst over de 4 eerste maanden van 1886 is een deel der winst als buitengewone reserve over gedragen aan de winst- en verliesrekening over 1886. De aanbouw vau het gesticht Meereuberg is door Ged. Staten aau deu laagsten inschrijverden heer de Rooij te Tilburggegund. Burg. en Weth. van Amsterdam hebben aan den gemeenteraad voorgesteld do 4 pot. leeningen aan gegaan in 18551879 en 1884 ten laste van die gemeente, in eene 3% pets. leening te verwisselen. Zij willen eene leening aangaan van 17.000 000 no minaal en daarvan op een nader te bepalen tijd f 14.000.000 uitgeven tegen den minimnmkoers van 98% pet., af te lossen door middel eener annuïteit in 66 jaren. Het besluit van den raad der gemeente Broek op Langedijk, om aan de openbare school in die gemeente eene onderwyzeres in de nuttige handwerken aan te stellenop eene jaarwedde van f 150, is door gedepu teerde staten van Noordholland goedgekeurd. -— De minister van binnenlandsche zaken heeft be paald dat het schriftelijk gedeelte van het examen ter verkryging van de hoofdakte voor 1886 zal plaats hebben den 21 Juni; dat de mondefnge examens aanvangen den 12 Juli en dat de commissiën, met het afnemen dezer examens belast zitting houden te Breda, Arnhem 's GravenhageAmsterdamDeventer en Groningon. Voor Amsterdam zijn benoemd: tot lid en voorzitter F. J.Poutsmaschoolopziener in het district Hoorn tot leden C. H. den Hertoghoofd eener lagere school te Amsterdam P. Molenbroek directeur van de vormschool voor onderwijzers te Rot terdam A. op de Laak hoofd eener lagere school te Noordwijk; G. Kappenborg, id. te Amsterdam; J. Mackenzieid. te RotterdamL. E. H. van der Ley, onderwijzer aan de rijkskweekschool voor onderwijzers te MiddelburgL. Gerhard directeur van de Rijks normaallessen te UtrechtJ. Straubid. te 's Gra venhage P. H. van der Leyonderwijzer aan de Rijkskweekschool voor onderwijzers te Haarlem; D. H. Cocheret, hoofd eener lagere schoei te Rotterdam; B. W. Wierinkonderwijzer aan de kweekschool voor onderwijzers te Amsterdam; tot leden-plaatsvervangers W. de Vletterhoofd eener lagere school te 's Gra venhage H. Verhagen id. te Amsterdam. De gemeenteraad v«n Renkum heeft besloten, het geschenk van mevrouw de wed. Kneppelboat te Oosterbeekbestaande in een gebouw ter waarde van f 15000te aanvaarden en eene commissie benoemd, om haar voor dat geschenk dank te betuigen. Te Urk zal aan den minister van waterstaat de vergrooting der haven gevraagd worden. Benoemd tot pastoor te Wieringen den heer W. A. van Worcom en tot kapelaan te Egmonden de heer J. Goense adsistent te Hansweerd. De heer Ph. M. van der Haer is op zijn verzoek eervol ontslagen als bewaarder der hypotheken te Groningen, behoudens aanspraak op pensioenonder dankbetuiging voor de gedurende 52 jaren den lande bewezen diensten. De heer Klaassen van Zwolle heeft de gasfabriek te Schagen voor 7000 overgenomen en exploiteert haar thans. Hem was daartoe vroeger reeds vergun ning verleend. Er zijn weinig wetten, waarvan weldra zoo algemeen kennis zal moeten genomen worden, als van de invoe ringswet van het wetboek van strafrechtbehalve alle rechterlijke ambtenaren, rechtsgeleerden, notarissen enz., zullen de militaire rechter, de provinciale besturende gemeentesturen de waterschapsbesturende armbe sturen de directiën van spoorwegenom anderen niet te noemen haar moeten raadplegen. Bovendien zullen de kantonrechters, wier werkzaamheden door de bepa ling der wet zeer aanzienlijk worden uitgebreid met de wet veelvuldig in aaDraking komen. Om deze rede nen zal eene uitgave der wet, die door een ieder kan gebruikt wordendie zich niet in het bezit vaa het geheele Staatsblad van het Koninkrijk der Nederlan den mag verheugen algemeen welkom zijn. Maar ook hun, die het Staatsblad bezitten, zal eene uitgave die het telkens naslaan der verschillende wetten onnoodig maaktveel moeite en tijd besparen. De heer Ziüesen, commies-griffier der Tweede Kamer, doet dan ook een goed werk met de uitgave dier wet diemet eenige aanteekeningen voorzien voor f 1,75 bij inteekening weldra verkrijgbaar zal zgn.

Alkmaarsche Courant | 1886 | | pagina 7