f~an faro. No. 60. Acht en tachtigste Jaargang. 1886. WOENSDAG 19 M E I. Prijs der gewone Advertentiën: §ffici(d (Bebeelte, nationale Militie. OPROEPING VERLOFGANGERS. iSttiUnlanb. Sinncnlftnb. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt Ditlsd&K'i Dondörd&g- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 8 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door het geheele Eijk f 1, De 3 nummers f 0-06. IA Y Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HEEMs. C08- TEB ZOON. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR roepen mits deze opalle verlofgangers der militie te land die voor 1 April 1886 in het genot van onbepaald verlof waren "esteldvoor zoover zij alhier wonen of tot deze gemeente behooren om zich op Maandag den 21 Juni dezes jaars, des voormiddags ten 9 ure te laten vinden vóór het raadhuis dier gemeente om aldaar door of van wege den Militie-Commis- saris te worden onderzochtgekleed in uniform en voorzien van al de door hen van het korps medegebrachte kleeding- en equipementstukken, benevens zakboekje en verlofpas. Burgemeester en Wethouders van Alkmaar, Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 18 Mei 1886. De Secretaris, NU HOUT VAN DER VEEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene kennis, dat wegens het veranderen der Rootorensbrug in eene ijzeren ophaalbrughel verkeer voor rij- en voertuigen over die brug van Maandag 24 Mei 1886 tot nadere aankondiging zal zijn GESLOTENblijvende de door vaart zoo mogelijk ongestoord. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 18 Mei 1886. De Secretaris NUHOUT VAN DER VEEN. BELGIE. De Kamer heeft den 13 het aangevraagde krediet van 60000 toegestaan voor het versmelten vaD 5 francs stukken naar aanleiding van de nieuwe mnntovereenkomst. Daarna werd de begrooting van do spoorwegen, posterijen en telegrafie goedgekeurd, alsmede de met de noordduitsche Lloyd gesloten overeenkomst, waarbij toegekend is eene toelage van 40000. Vol gens den heer Frère Orban was deze toelage onnoodig, tfmdat de Lloijd volgens hare overeenkomst mot de duitsche regeering toch reeds verplicht was, Antwerpen aan te doen terwijl de liberalen die altijd afkeerig waren geweest van toelagen aan stoomvaartlijnen zich ter wille van het beginsel, al gold het nu een belache lijk gering bedrag, bij de stemming moesten onthouden. Nadat de minister ontkend had, dat de Lloyd verplicht was Antwerpen aan te doeD, want dat zij de keus gehad had tusschen nederlandsche of belgische havens en de krachtige pogingen der regeering de keuze op Antwer pen bepaald hadden werd het ontwerp met 69 tegen 11 stemmen aangenomen. Vier leden onthielden zich. PRUISEN. Het eerste landgoed in Polen is door de regeering aangekocht tot kolonisatie volgens de nieuwe wetten. Het is een riddergoedter grootte van 300 bundersdat gerechtelijk verkocht werd. Huis yah Apgevaabdiöden. Den 14 is de wet op de aanstelling van onderwijzers in Posen en West-Pruisen bij derde lezing met 202 tegen 136 stemmen aange nomen. Over 21 dagen moet nogmaals over die wet Novelle van STEFAN IE KEIJSEE. 23) Melanie verbleekte. „Mevrouwantwoordde zij „gij kunt hierover gerust zijn. Door mijn toedoen zal het stift niets belachelijks overkomen. Ik kan de lage daad slechts betreurenwaardoor gij op zulk eene ver ontrustende wijze bekend geworden zijt met mijne be trekking tot Dr. Gerhard den veel jongeren man. De gevoelens en ijdelheid der jeugd liggen reeds ver achter mij en ik acht het in elk geval een slecht teeken voor de fijngevoeligheid eener vrouwals zij zoo iets tot eene formeele afwijzing komen laat. Maar in naam van den vooruitgang die de mensehfceid boven ver ouderde vooroordeelen plaatstprotesteer ik tegen de meeniogals ware het ook niet voor eene freule von Seebergen eene eer, als een duitsche geleerde aanzoek om hare hand doet." „Nu nu", antwoordde de priores „vooruitgang menschheid 1 Dat zijn demokratische stopwoorden welke de geest van den tegenwoordigen tijd gangbaar maakt, maar die weldra hunne beteekenis weder ver loren zullen hebben." „Eerder zal het stift zijne beteekenis verloren hebben", hervatte Melanie. „Nous verrons", sprak de tachtigjarige vrouw mei een vertrouwenals had zij nog eene eeuwigheid te leven en vertrok. Melanie bleef ia groote opgewondenheid achter. Maar voor zij de ondervonden vernedering nog van alle zijden had kunnen beschouwentrippelde het dienstmeisje reeds weder binnen en overhandigde baar een'brie', die juist gebracht was. De bediende wachtte nog op antwoord. Melanie herkende niet zonder beven het schrift van Dr. Gerhard. Zij opende den orief en las gestemd wordenomdat daardoor de grondwet veran derd wordt. ENGELAND. De oud-minister Salisbury heeft den 17 des avonds in de conservatieve anti-home-rule-bijeen- komst in de St. James Hall te Londen in eene rede voering gezegd dat er goede grond was om te hopen, dat bet regeerings-voorstel binnen eene week tot de geschiedenis zou behooren. „Home-rule" zou, naar zijne meeningeene afscheiding van het rijk ten gevolge hebben, zelfs al wilden de heeren Gladstone en Parnell de unie in stand houden. Als tegenplan raadde hij eene voortdurende handhaving der wet gedurende de eerste twintig jaren aan, alsmede eene landverhuizing op groote schaal op 's lands kosten. Een spoedige ontbinding van het Parlement voorziende, betoogde hij het wensche- lijke van het kiezen van zoodanige afgevaardigden, die instandhouding der unie boven alles stelden. GEIEKENLAND. Eene visschersboot van Skiathos trachtte den 16 de blokkade te verbreken en werd door eene oostenrijksche torpedoboot vervolgd. Deze gaf de vervolging op, toen de visschers dynamietpatronen wierpen. Op het eiland Spezzia heerschte gebrek aan levensmiddelen. SPANJE. Het was den 12 te Madrid en omstreken zeer warm geweest. De thermometer teekende in de schaduw 82 a 84 graden Fahrenheit en de wind liep herhaaldelijk van het zuiden naar het noordwesten. Tusschen 5 en 7 uur des avonds violen zware plasregens en men merkte op, dat het water ongemeen warm was. Na die regens koelde de dampkring snel af en even vóór 7 uur brak de storm onder eene hevige hagelbui met ongekende kracht los. Boomen werden ont worteld huizen omgeworpen schoorsteenen neergesla gen enz. De menschen op de straten werden opgelicht en tramwagens en karren omgeworpen. De waschin- richtingen bij de Toledobrug over de Manzanares wer den geheel vernield en 28 waschvrouwen kwamen in de rivier te recht en verdronken. In de Hospitaalwnk stortte een nienwe gaarkeuken welke ongeveer f 24000 gekost had bijna onmiddelijk in van de 150 personen, daarin aanwezig, werden 62 gekwetst. Er heerschte gedurende den geheelen nacht in de stad de grootste verwarringdoordat de telefoon- en telegraaflijnen ge broken waren en men moeielijk hulp kon inroepen. De Koningin heeftin weerwil van den raad der ge- neesheeren en ondanks haren hoogst zwangeren staat den 13 het tooneel der verwoesting in oogenschonw genomen en dadelijk eene som gelds ter beschikking vau de noodlijdenden gesteld. De verwoesting is het grootst in de voorsteden waar de woningen der min- gegoedon gevonden worden welke geheel vernield zijn. De Koningin is den 17 bevallen van een zoon. VEREENIGDE STATEN. De voormalige redacteur der FreiheitJohan Mostden 12 in hechtenis geno men is den 14 tegen eene borgstelling van f 2500 weder vrijgelaten. Mejufirouw Het doelwaarnaar ik zoo lang streefdeis bereikt. Ik ben als professor in de philosophie aan de Zuid- duitscho akademie beroepen waarvan ik u reedï dik wijls gesproken be'o. Dit beroep heb ik te danken aan den opgangdien mijne brochure „De waarheid over het wezen der liefde" gemaakt heeft. De ironie van het toeval heelt het zoo beschikt, dat ik erkenning voor mijn werk in den vreemde oogst, op het oogenblik dat ik zelf inzie van onwa-e veronderstellingen te zijn uitgegaan en tot eene valsche gevolgtrekking te zijn gekomen. Ik weet nu uit eigen ervaring dat geen navorschen en weten ons tegen de macht der liefde beschermt. En eenmaal onzeker geworden in mijne combinatiesvertrouw ik mij niet meer de vraag te beantwoordendie nu mijn geheele wezen vervult en verzoek ik u mij hierin behulpzaam te wezen. Gelooft gijdat men de hoop mag koesteren door eene vrouw bemind te wordenals deze steeds belang stelt in datgene wat voor ons belangrijk is De natuur der vrouw is geneigd zich op to offeren voor den man, dien zij liefheeftterwijl wy er naar streven, de geliefde in de richting van onzen geest te leiden. Met eene aandoeningdie mij geheel ongeschikt maakt om te denkenzie ik uwe beslissing tegemoet en vraag ik u, wanneer ik deze kan komen vernemen. Dr. Max Gerhard. Melanie liet het blad zinken. Kon het mogelijk zijn Had zij het goed begrepen Dus had de oude priores gelijk ge'iadEn zijdie voor anderen zoo helder zag was blind geweest voor zakendie haar zelf' betroffen. Het meisje kwam weder binnen en herinnerde„De bediende wacht op antwoord." Melanie bedwong bare aandoening. „Laat den heer Gerhard zeggen", antwoordde zij „dat ik tot mijn spijt morgen slechts van half elf tot elf uur voor hem te spreken ben daar e? na dien tijd eeue benoeming in de zaal van het kapittel plaats vind STATEN-GENEEAAL Tweede Kamer. Den 17 waren alle tribunes overvol, terwijl alle ministers tegenwoordig waren. De voorzitter verklaarde de Kamer in overleg met de regeering een dag vroeger te hebben bijeenge roepen om gelegenheid te geven over den loop en afloop der crisis die inlichtingen te verstrekkenwelke men noodig achtte met het oog op de aanstaande algemeene verkiezingen. De minister van bi nnenlandscke zaken geeft daarna uitvoerige inlichtingen. Toen den 9 April het voorstel der regeering om hoofdstuk X der grondwet te herzien was afgestemdvoelde de regeering zich zeer teleurgesteld. De pogingen van verzoening, die aanvankelijk schoone vruchten beloofden waren door den laatsten loop der beraadslaging op den achtergrond geraakt en mislukt. Om niet met overhaasting te beslissenstelden de ministers hunne beslissing 24 uren uit. Het nadenken overtuigde hen te meer van het gewichthet bedenkelijke der beslissing. Deze was niet af te scheiden van den arbeid der grondwetsherziening, en de zaak zelve was ge wichtig omdat ze een nederlaag voor het ministerie opleverde, terwijl de verdere voorstellen tot wijziging der grondwet gevaar liepen te mislukken. Een grondwetsherziening is meer dan een gewene wethet is een overeenkomst tusschen Vorst en volk; verwerping van zulk een voorstel, om byzaken is eene hoogst bedenkelijke zaak. Het kwam het ministerie voor na rijp beraad dat slechts twee wegen tot oplossing open stonden ter bevordering van 's lands belang in deze 1°. Ontbinding der Kamermet het doei om zoo mogelijk eene meerderheid te krijgen die de grondwetsvoor stellen op zich zelf beoordeelde 2°. Aftreding van bet. ministerie in de hoop, dat anderen gelukkiger zouden zijn om eendracht te verwerven. De regeering gaf aan het laatste de voorkeur en bood on middellijk den 10 zijn ontslag aan. Het behaagde den Koningin dat ontslag te difficulteeren en den raad zijner raadslieden in ernstige overweging te nemen, die meenden dat de oplossing op de eenvoudigste en meest constitutioneele wijze te verkrijgen ware door aan een geacht lid der rechterzijde (wiens naam niet werd aangewezen) de vorming van een ministerie op te dragen. Van de zijde vanwaar de wond was toegebracht, was ook genezing te wachten. De Koning vereenigde zich met dat gevoelen. Hangende 's Konings consideratie hail het ministerie op 13 Aprilzoo laat mogelijk, daar den volgenden ochtend de beraadslaging der grondwets herziening op de agenda stondzijn verzoek om ontslag aan de Kamer medegedeeld. Over het toen medegedeelde is in de Kamer toen niet gesproken. Des avonds vernam het ministerie, dat de Koning aan zijn raad had gevolg gegeven, en zooira de ministers vernamen, aan wien de opdracht was geschiedwaren zij van oordeeldat het een man wasvolkomen waardig en voor den toestand van het oogenblik passende. Driemaal 24 uur later werd hun van Koningswege mededeeling gedaan van liet ontvangen antwoord, dat peremptoir en stellig weigerend was. {Sensatie), Dit had hun zeer verwonderd na het voorafgegane. Om volledig te zyn moet hij nog mededeelendat de opdracht vervat was in deze woorden «Ingevolge de bevelen des Konings heb ik (de directeur van het kabinet) de eer u mede te deelen dat 'L. M. aan u de samenstelling van een nieuw ministerie opdraagt. De Koning verlangt, dat de aan de Staten-Generaa! voorgestelde ontwerpen tot grondwetsherziening niet worden ingetrokken. {Gelach). De minister.: «het is geen zaak om te lachen" (eenige leden Ja!) Bij dit hoogst gewichtig feit had hij langer stilgestaan dan i mi ism www—m— Het meisje vertrok. Melanie zonk uitgeput in een leuningstoel. Dat waren nu do zoo hooggeroemde navorscbingen van den nieuwsren tijd 1 Beroemde artsen zochten de oorzaak vau elke ziekte en de dood trof ouden en jongen geologen bepaalden den tijd waarop het vuur der aarde zou zijn gedoofd, het brak uit en vei teerde hen en hunne berekeningen philosophen spoorden den loop van het wereldbestuur na en dit bedroog een scherpzinnig denker zoo, dat hy eene oude dame, die geen anderen wensch dan dien naar rust bende met eene liefdesverklaring bedreigde die haar in de pijnlijkste ongelegenheid bracht. Een hevige hoofdpijn het gevolg van overspanning dwong haar ruit te nemen. Het meisje moest de gordijnen in hare slaapkamer sluitenDarlings met blauwe zijde gevoerden mand buiten de kamer plaatsen daar Melanie geene beweging verdragen kon haar het voorhoofd met eau-de-cologne wasschen en koude omslagen op het hoofd leggen. Eerst laat sliep zij in bij zeh zelve zeggende: Bar- tenstein wordt verplaatst, Ereme gaat naar Griekenland, de arme jonge doeter beklimt zijn leerstoel vele mijlen van hier en ik krijg rust." Toen Dr. Gerhard den volgenden morgen kwam, voud hij het stiftsgebouw tot de plechtigheid gereed om welke Melanie hem slechts een onderhoud van een half uur kon toestaan. De groote poort was geopend de bedienden waren in ga'a-liverij. Stiftsdames van buiten de stad en de boeren die den stamboom der nie.iwe zuster bij eede bezweren moesten reden naar binnen. Hij werd in Melanie'» salon geleid. Zij had bare kalme bonding volkomen terughare bedaardheid was geheel in overeenstemming met het zware zijden kleed dat zij als stiftsdame droeg. Het ruischte statigop hare borst glinsterden aan een licht

Alkmaarsche Courant | 1886 | | pagina 1