No. 61. Acht en tachtigste Jaargang. 1886. V RIJ D A G 21 M E I. Inschrijving voor de Schutterij F A N F A R O. Prijs der gewone Advertentiën: ©ffieiëel (Bcbeelte. gedurende de maand Meiop DINSDAG en DONDERDAG, van 's middags 12 tot 's namiddags 2 uur, ter secretarie der gemeente Alkmaar. ISnitcntfttsb. ffinnenlatib. ALKMAARSCHE COUR ANT. Deze Cooxant wordt Dinsdag-Dondordag-eQ Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 8 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door het geheele Kijk f 1, De 3 nummers f 0.06. Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TBE ZOON. KENNISGEVING. Het HOOFD van het Plaatselijk Bestuur te ALK MAAK, brengt, op grond van art. 1 der wet van 22 Mei 1815 (Staats blad n°. 22) bij deze ter kennis van de ingezetenen der ge meente dat het suppletoir kohier voor de belasting op bet Personeel over het 4e kwartaal, dienstjaar 1885/86, op 1/ Mei 1886, door den Provincialen Inspecteur der directe be lastingen in Noordbolland executoir verklaard, heden aan den Ontvanger der Rijks directe belastingen binnen deze gemeente ter invordering is overgegeven. Ieder belanghebbende wordt vermaand op de voldoening van zijnen aanslag behoorlijk acht te geven, ter voorkoming van gerechtelijke vervolging. Alkmaar, Het Hoofd van het Bestuur voornd., 20 Mei 1886. A. MACLAINE PONT. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene kennis dat heden op de gemeente secretarie ter visie is gelegd het aan ben ingediende verzoek met de bijlagen, van C. SCHOU TEN, sigarenmaker te Alkmaar om vergunning tot het oprich ten van een sigarenfabriek zonder eest- of droogkamer in het perceel aan de Sliksteeg, wijk C, No. 11, en dat op Don derdag, 3 Juni 1886, ys middags ten twaalf uren, ten raad- huize gelegenheid wordt gegeven om tegen bet oprichten van die sigarenfabriek bezwaren in te dienen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar. A. MACLAINE PONT. 20 Mei 1886. De Secretaris, NUHOUT van der VEEN. BELGIE. Den 18 is bij herstemming tot lid der Earner gekozen de heer Buis burgemeester van Brus sel kandidaat der liberalen, met 9920 stemmen tegen 7951 stemmen, uitgebracht op generaal Jacmart, kan didaat der zoogenaamde independenten. DUITSCHLAND. Graaf Herbert Bismarck is be noemd tot onder-minister van buitenl. zaken. PRUISEN. De regeering heeft in de vorige week op grond van de socialistenwet, een verbod uitgevaar digd tegen het vrije recht van vergadering te Berlijn. Dit is de eerste maal dat de regeering tot het uit vaardigen van dit verbod overgaat, waardoor alle par- tijen en niet alleen de sociaal-demokraten worden ge- troffen. Deze buitengewone maatregel wordt algemeen afgekeard, vooral omdat de toestand in Dnitscbland, wat er ook gebeurd is in Engeland, Frankrijk, Belgie en Amerika hem voor het oogenblik niet rechtvaardigt. Den 18 diende de regeering bij den rijksdag een rapport inwaarin zij de beweegredenen mededeelt welke de regeering tot het nemen van dit besluit ge leid hebben. Daarin wordt hoofdzakelijk gewezen op T^THTTTT -T .THTOIV. Novelle van STEFANIE EEIJSER. 24) (S 1 o t.) Diepe stilte heerschte in het statige vertrek slechts zeer zacht klonk nu en dan het geklop van een hout- wormpje, dat onvermoeid zijn vernielingswerk voortzette. Haar toekomstig leven kwam haar voor den geest. Eens in het jaar zou zij frisch jong gras zien. Een paar maanden slechts in de lentevoor dat de zonne stralen te verzengend werdenwas het den hovenier in den Blottuin van Athene mogelijkeen grasperk aan te leggen door zaad, dat hij uit Erfnrt komen liet. Dan zou zij er heen gaanhet aanzien en denken „Het schoone groene gras en al die bloempjes er inde drommel mag wetenhoe zij allen heeten I" En als zij uitreed en de koetsier bij de pleisterplaatsen zijn mastix-snaps dronk zou zij het bonte beeld van den s|ag bij Marathon, dat op elk uithangbord geschil derd waszien en zij zou hem hooren zeggen„Gij weet den dag van den slag bij Marathon en niet dien van Vionville Zij kreeg een af keer van zich zelvebij de gedachte aan hare verblinding en aan het lotdat hier onver mijdelijk het gevolg van was. Er scheen geen eind aan den nacht te komen. Zij zocht weder eene bezigheid en begon de kostbaarste stukken harer verzameling in te pakken. Het snoer van mosselschelpen, dat haar eens zoo belangrijk scheen, kwam ook nu in hare bevende handen. Zy wierp het van zich af, als ware het een slang. Daar zag zij iets blinken als een glinsterend oogje. Het was het radertje van de spoor, dat zich tegen het de beweging tot loonsverhooging onder de werklieden welke baar oeconomiach karakter verliest, maar waarvan de scciaal-demokraten gebruik maken om onrust te ver oorzaken en hunne eigen belangen te bevorderen. Bovendien zijn er stellige bewijzendat werklieden die bezigheid vinden in inrichtingen tot bevordering van het openbaar verkeer, door de sociaal-demokraten voortdurend worden opgeruiddat zeer verderfelijke gevolgen zou kannen hebben voor de openbare veilig heid en voor de gezamenlijke met de hoofdstad des rijks verbonden inrichtingen van verkeer. ENGELAND. Lagerhuis. Bij de den 17 voortgezette beraadslaging over het wetsontwerp tot regeling van het bestuur in Ierland verdedigde de heer Stansfeld, president van den Local Government Board de staatkunde der regeering. Hij zeide dat de door den oud-minister Salisbury den 15 gehouden redevoering verontwaardiging opwekken en juist bijdragen zou tot grootere aaneen sluiting onder de liberale partij. Aanneming van het wetsontwerp zou de band tussehen Ierland en Engeland versterken omdat meer zedelijke beginselen daaraan ten grondslag liggen. Engeland moeBt niet alleen rekening houden met bet arme Ierland, maar ook met het iersche ras in de Vereenigde Staten dat aan Ierland het vertrouwen inboezemtdat zijne eischen niet kunnen afgewezen worden. Na eene bespreking van acht uren werd de zitting verdaagd tot den 18. In die zitting verklaarde do onder-minister van buitenlandsche zaken Brycedat de blokkade in Griekenland vreemde schepen niet belette grieksche eilanden aan te doen, zoodat gebrek aan levens middelen onmogelijk was en de afgevaardigden niet ver hinderd waren zich naar Athene te begeven. Overigens was den bevelhebber der briteche vloot opgedragen in geval van nood schikkingen te maken. Het voorstel der regeering, om vier dagen der week te wijden aan de behandeling van het ontwerp betref fende het bestuur van Ierland, werd aangenomen. Mi nister Gladstone gaf te kennen, dat r aar zijne meening ook het grootste gedeelte der volgende week daarvoor noodig zou zijn daar vele afgevaardigden van hunne stem niet alleen aan het Huis, maar ook aan hunne kiezers rekenschap wilden geven. Vervolgens werd over het ontwerp weder zeven uren beraadslaagd en de zitting verdaagd tot den 20. FRANKRIJK. In het departement der Aisne is den 16 den heer Séblinegematigd republikein (vol gens de France conservatief), in het begin van April met 973 tegen 391 stemmen verkozen, welke ver kiezing vernietigd werdmet 984 stemmen herkozen. Zijn tegenstander verkreeg thans 364 stemmen. De gemeenteraad van Toulon beeft met 16 tegen 9 stemmen een voorstelom f 250 uit te trekken voor de werkstakers te Decazevilleverworpen. SPANJE. Onder de Koningsgezinden heerscht groote opgewondenheid over de geboorte van een zoon. De Paus heeft hat peetschap over het prinsje aanvaard. wegwerpen onder papieren in eene goed gedekte stel ling had teruggetrokken en haar nu zoo stout tegen- blonkals wilde het zeggen: „Werp mij nu ook weg, als gij het hart hebt." Nu was het gedaan met Ereme's kalmte. In beide handen nam zii het spoortje van Vionville en, in den stoel nederzinkendedrukte zij het aan hare lippen bevochtigde het met een tranenvloed, dat de helle glans verdween. En de uil op den stoel zag bedenkelijk langs zijnen krommen snavel naar de handelwijze van het laatste kind der oude geleerde familie. Buiten schemerde de morgen. Eene koele tocht ging door het vertrek. De grieksche lampjes flikkerden nog eens op, de kamer spookachtig verlichtende. Toen doofden zij uit. Langzamerhand werd het levendig in huis. Lusteloos slenterde Doortje beneden heen en weder; het vuur in de keuken begon te branden. Ereme richtte zich op. Zwijgend opende zy haar juweelkistje. In het satijnen etuidat het kostbare paarlsnoerliet laatste geschenk van baren vader bevattelegde zij het ra dertje. Daar zou het voor altijd zijne plaats vinden. Hare tanteop wier gelaat Bpijt en geraaktheid om de heersebappjj stredenkwam haar voor het ontbijt afhalen. Ereme bedankte. Een kop sterke koffie was het eenigewat zy gebruikteterwijl zij den ouden bediendedie sedert gisteren een doodbiddersgeiicht aangenomen hadde groote koffers van den zolder liet halen. Zij droegen nog de grieksche biiletten en Daar vloog plotseling de huisdeur met geweld open, sporen rammelden eene stem weerklonk. Ereme kende dezen bevelenden toon. Bevendebesluiteloos zonk zij in den stoel. Eene eeuwigheid scheen het te duren voor de oude bediende verscheen en „Ritmeester van Bartenstein" aanmeldde. „Het spijt mij ik ben met de toebereidselen voor de reis bezig", antwoordde Ereme met moeite. In de noordelijke provinciën zijn maatregelen ge nomen om de eerste poging tot een opstand te onder drukken. Behalve de republikeinen zijn de aanhangers van don Carlos met deze geboorte niet ingenomen. Zij hadden toeh gerekend op de mogelijkheid van een huwelijk van zijnen zoon met de oudste dochter der Koningin. ZWEDEN. De Rijksdag heeft besloten het tolver bond tussehen Zweden en Noorwegen niet op te zeggen, maar te herzien. BULGARIJE. Te Sofia loopt het gerucht, dat er eene samenzwering tegen den Vorst en den eersten minister ontdekt is. VEREENIGDE STATEN. De wethouder Jaehne te Nieuw-Tork is den 15 door de jury schuldig ver klaard aan het hem ten laste gelegde feitdat hij f 50000 ontvangen had om te stemmen voor de con cessie van den Broadway-spoorweg. STATEN-GENERAAL Tweede Kamer. Het slot der sluitingsrede van minister Heemskerk luidde als volgt »Met leedwezen moet ik vermelden den niet bevredigenden uitslag der behandeling tot dusver van de voorstellen van ver anderingen in de Grondwet. Nadat namens ongeveer de helft van de leden der Tweede Kamer de verklaring was afgelegddatzoo niet het Xde Hoofdstuk der Grondwet naar hunne overtuiging werd veranderd, hunne medewerking zou ontbreken aan de herziening der overige Hoofdstukkenwerden alle voorstellen betreffende dat Xde Hoofdstuk afgestemd. «Het ministerie verzocht daarop van zijne taak ontheven te worden. «Naar 's Konings overtuiging, waarin door de verantwoorde lijke raadslieden der Kroon geheel wordt gedeeldmocht het gebeurde geene aanleiding zijn om 's Konings voorstellen tot verandering der Grondwet terug te nemenmaar moest worden verlangd, dat deze naar hunne eigene verdiensten door de Ver tegenwoordigers des volks werden beoordeeld, Maar het scheen wenschelijk en constitutioneel aangewezen, dat zij, van wie de bezwaren waren uitgegaan, geroepen werden om die op te lossen en aldus naar hunne eigene beginselen de herziening der hoogste staatswet tot stand te brengenwaarvan zij in het al gemeen het nut niet hadden ontkend. «Aan een waardig en invloedrijk Vertegenwoordiger van die staatkundige richting werd alzoo de vorming van een nienw ministerie opgedragen. «Deze vereerende opdracht werd echter afgewezen eu dien tengevolge de regeeringstaak weder aan het bestaande ministerie toevertrouwd. «Op deszelfs voordracht heeft het den Koning goedgedacht onder deze omstandigheden eene ontbinding der Tweede Kamer uit te spreken, zoodat de volgende maand de verkiezingen voor al de zetelsin plaats der periodieke voor de helft der leden zullen plaats hebben. «Of uit deze verkiezing eene parlementaire meerderheid zal ontstaanis aan niemand bekendmaar zij kan in ieder geval van beslissenden invloed zijn op den verderen loop der Grond- wets-herzieningwelke de Regeering zich voorstelt weder aan de nieuwe Kamer te onderwerpen. Weder verliep er eene eeuwigheid. Nu moest de huisdeur achter hem gesloten worden. In plaats dat zij dit hoorde kwam Doortje haastig naar boven loopen. „Mijnheer de ritmeester laat de freule verzoeken de toebereidselen voor de reis te staken", berichtte zij buiten ademmet een straal van hoop in het beweende gelaat. „Zeg hemdat ik nog aan mijn toilet ben", beval Ereme met bevende lippen. Doortje verdween teleurgesteld, kwam echter dadelijk terug en verkondigde triompheerend „Mijnheer de ritmeester zal wachten tot de freule haar toilet ge ëindigd heeft." Ereme wrong do handen. „Een tweede afscheid verdraag ik niet. Ach, tante, help mij toch smeekte zy. Tante zette hare muts recht en ging vol waardigheid de trap af. Ereme wachtte met kloppend hart. Eindelijk verscheen tante wederhoogst verlegen. „Ik beproefde hem duidelijk te maken", sprak zy „dat het te vroeg was 5 doeh hij riep mij dadelijk toe: „De morgenstond beeft goud in den mond." Daar kan men niets tegen zeggen. Ik zeide hemdat gij op reis wildet gaan. ik bewaak alle wegen", ant woordde hij „en door de lucht vliegen kan zij niet want als dat uitgevonden waszou het in ons leger reeds ingevoerd zijn." Toen zeide ik hem dat gij hem nu niet spreken wilt. Hij antwoordde getroost„Dan zal ik wachtentot zij mij wel spreken wil." Wat zal men nu doen Hoor eens, hoe hij heen en weer rent. Zij hoorde het wel. Elke stap dreunde, hare gedachten in verwa-ring brengende tot in bare klop pende slapen door. „Neem hem", sprak tante. „Bedenk de verstandige geeft toe." „Welnu het moet zoo zijn laat hem komen. Een oogenblik later verscheen Witold in de deur. Zij stonden tegenover elkauder zwijgende, ademloos de oogen op elkander gevestigd.

Alkmaarsche Courant | 1886 | | pagina 1