No, 63, Acht en tachtigste Jaargang. 1886. WOENSDAG 26 M E 1. inschrijving voor de Schutterij FEUILLETON. Aan het Strand. Prijs der gewone Advertentiën: (Sebselte. gedurende de maand Mei, op DINSDAG en DONDERDAG, van 's middags >2 tot 's namiddags 2 uur, ter secretarie der gemeente Alkmaar. BniUul&ttb. f. 2) I ALKMAARSCHE COUR ANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door het geheele Bijk f 1, De 3 nummers f 0.06. t!l9!l|l|!üll|] iUrx"~v Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HEEMs. COS- TEB ZOON. KENNISGEVING. Het HOOED van het Plaatselijk Bestuur te ALKMAAR brengt, op grond van art. 1 der wet van 22 Mei 1815 (Staats blad n°. 22), bij deze ter kennis van de ingezetenen der ge meente, dat het suppletoir kohier van het Patentrecht over het 4e kwartaal, dienstjaar 1885/86, op 21 Mei 1886 door den Provincialen Inspecteur der directe belastingen in Noord holland executoir verklaardheden aan den Ontvanger der Rijks directe belastingen binnen deze gemeente ter invordering is overgegeven. Ieder belanghebbende wordt vermaand op de voldoening van zijnen aanslag behoorlijk acht te geven, ter voorkoming van gerechtelijke vervolging. Alkmaar, Het Hoofd van het Bestuur voornd., 24 Mei 1886. A. MACLAINE PONT. TIJS REUREKAS, milicien uit de gemeente Nieuwer Am- stel van het 2e regiment vesting-artilleriewordt verzocht zioh ter gemeente-secretarie alhier aantemelden. i.jrafflni-..' 111 I IJWMIBIWJII .11 lllgM BELGIE. De heer d'Andrimont heeft den 19 ver dedigd het stichten eener akademie te Luik voor het onderricht in het waalsch dat volgens hem evenveel recht van bestaan had als het vlaamsch waarvan zoo veel beweging gemaakt wordt en waarvoor eene aka demie te Gent verlangd werd. Op eene opmerking van den voorzitter dat men toch geene twee moeder talen kon hebben en hij kiezen moest tusschen waalsch en franech, antwoordde hij: „ik heb mijne grootmoeder even goed lief als mijne moeder In den nacht van den 21 op den 22 is te Brussel de groote meubelfabriek vau den heer Christiaens in de straat Anderiecht afgebrand. Da schade wordt op 150.000 a 200.000 begroot. De uitslag der provineiale verkiezingen voor het ge heele land is dat in de verhouding der partijen geene merkbare verandering is gekomen. De vorige toestand blijft gehandhaafd voor de provinciën NamenLuik en Limburg. In Antwerpen en de beide Vlaanderen wegen winst en verlies tegen elkander op. Te Eenesse werden de katholieken door liberalen vervangen. Te Brussel werden vier progressisten gekozen met 3600 stemman. Herstemming moet gehouden worden voor de tien andere zetels tusschen de progressisten en de doctrinairendoch eerstgenoemden hebben daarbij in aantal stemmen den voorrang. De kandidaten der werkliedenpartij verkregen 1000 stemmen. Te Mechelen beersokte groote opgewondenheid, maar elders was het volkomen rustig. De senaat heeft den 21 met algemeene stemmen Naar het Duitsch van P. MEI STEE. Na deze mededeeling lachte de dokter zijne nieuwe kennis vriendelijk toe wat door het meisje met een vertoon van bevallige wangkuiltjes en den glans van eene rij paarlen tandjes beantwoord werd. „Wij geloofden, dat gij verdwaald waart, ea daar om „Wildet gij mijne Ariadne wezen „Ariadne Ik heet Elsje Eollingmijnheer." „Dat dacht ik reeds. Is uwe mooder ongesteld naar ik hoor?" „Moeder is als gewoonlijk. Zij had echter vernomen dat gij in het dorp waart en nu wenschte zij u te raad plegen. Zij is ook aan de overzijde bij u in het plaatsje bekend. De menschen van de overzijde doen overigens waarlijkalsof zij een wondermensch isdokter." Zij begeleidde deze woorden met een schnwen blik ter zijdeals schrikte zij over hare eigene vrijheid en liep hierna door het open tuinhek haastig naar het huisdat men intusschen bereikt had. Elsje opende de huisdeur en riep „Moeder daar is mijnheer de dokterom dadelijk hierop naar het tuinhek terug te keeren, dat zij vergeten had te sluiten. De dokter zag een oogenblik om en bemerkte dat een slip van haar mantel aan het scharnier van de deur bleef haken en plotseling, als op kommando, twee jonge mannondie den henvel aan de andere zijde opgekomen warentoeschoten om de gevangen schoone te bevrijden. Terwijl zij een van hen hare hand reikte, zag hij het bloed in hare wangen opstijgenhierna stond zij nog even over het hek te pratenterwijl de goedgekeurd het door de regeering aangevraagde krediet van f 500.000 voor de bij de laatste werkstakingen vernielde of beschadigde nijverheidsinrichtingen. Bij die gelegenhe'd kwam de minister-president nogmaals op tegen de overdreven voorstellingen van het ge beurde te Charleroi tot in buitenlandsche volksver tegenwoordigingen toe gegeven. Hij deed uitkomen, dat alle overheidspersonen hunnen plicht gedaan hadden en bracht hun daarvoor dank. Een liberaal lid uit Charleroi veroenigde zich met die dankbetuiging en liet zich met lof uit over de houding der regeering en de vaardige en doortastende wijzewaarop de orde hersteld was. DUITSCHLAND. Den 24 is te Berlijn de beroemde geschiedschrijver Leopold von Eanbe in den ouderdom van ruim 90 jaren overleden. Den 23 is de schilderijen-tentoonstelling te Berlijn door den kroonprins geopend die in zijne toespraak tot den keizer wees op het feitdat de tentoonstellingen vóór eene eeuw door Erederik den Groote waren ingevoerd. Nadat daarop eene volksbeweging zonder wedergade het oude Europa volkomen van aard had doen veran deren mocht bet als een steeds merkwaardig verschijnsel beschouwd worden dat het juist mannen uit het Noorden als WinkelmannThorwaldsenCarsten en Schinkel waren die de taak van het oude Grie kenland weder hadden opgevat. Eene andere schare van kunstenaars in wier midden zich Cornelius bevond, riep den duitschen voortijd in de herinnering terug. Zoo ontwikkelde zich op veelzijdige manier gelijk den duitacher eigen is, ook het duitsche volk meer en meer en werd de verwachting gerechtvaardigd dat deze ver schillende gaven zich ten slotte zouden vereenigen in een geest van waarheid en vaderlandsliefdenaar het voorbeeld en de geschiedenis der duitsche stammen die onder het vaderlijk bestuur des Keizers één eenig huis één sterk gezin geworden waren. Volgens aloud gebruik was ook het buitenland tot deze feestelijkheid uitgenoodigd. Met groote bereidwilligheid hadden de kunstenaarszoo van naburige als van verder verwij derde staten aan deze roepstem gehoor gegeven. Hij heette hen allen hartelijk welkom. Nadat ook de minister voor schoone kun ten het woord had gevoerdhield de keizer eene toespraak waarin hij zijne vreugde te kennen gaf, het feit te mogen beieven dat op den grondslag, door den grooten Koning Frederik II, als beschermer der schoone kunsten, gelegd een zoo heerlijk gebouw verrezen was. Hij hooptedat de kunst zich ook verder ten zegen der mensohheid mocht ontwikke'en, E ij k s d a g. Op eene interpellatie van den heer Hasenelever over de lastgeving van den minister von Puttkamer betreffende de houding der politie-beambten bij de werkstakingen verklaarde de minister von Böt- ticher den 21dat het stuk uitdrukkelijk er op wees dat de politie zich moest onthouden van elk partij kiezen voor werkgevers of werknemers. De regeoring beide mianaare geduldig bleven staan zoolang het haar behaagde hnn een woordje toe te spreken. De dokter kon de gedachte niet onderdrukken dat zij met de harten van beide jongelieden speelde als een katje met een kluwen wol. Eiken oningewijde scheen het een raadsel ho9 de lange, magere juffrouw Eolling ooit in het bezit was kunnen komen van znlk een stukje rozenroode schoon heid als Elsje was. De dokter echter herinnerde zich dat wijlen kapitein Eolling eerst getrouwd was geweest met eene weduwe met een dochtertje Elsje en na den dood van deze vrouw zijn tijdelijk welzijn iu de handen eener tweede weduwe gelegd had die hem een zoon den jongen Stephan Eggersmedebracht. Door eenen zeldzamen samenloop van omstandigheden was Stephan echter evenmin de eigen zoon van die tweede vrouw ais Elsje hare dochter wasdaar zij door het huwelijk met haren eersten man zijne stiefmoeder was. Uit de blikken welke de weduwe op het buiten schertsende drietal wierp meende de dokter te kunnen opmaken dat er eenige bezorgdheid in haar opkwam omtrent het welslagen vau een lievelingsplan om de kleine erfdeelen van Stephan en Elsje te vereenigen. Eindelijk had hij de lijdensgeschiedenis van de volstrekt niet zieke, doch altijd knorrige oude dame ten einde toe aangehoord Elsje scheen het nu ook passend te aehten hare beide aanbidders lachende te verlaten. „Elsje", sprak juffrouw Eolling, „da dokter heeft zijne visites van heden in het dorp afgelegd en blijft bij ons eten. Ik hoopdat gij uw best doen zult. En als de boot zonder u vertrekt dokter, zal Stephan u met genoegen aan de overzijde brengen. Hij kent de bocht ais zijne vlakke hand. Kort geleden is hij pas van zijne laatste reis gekomen niet dat hij voor zijn brood op zee behoeft te varen, neen, zooveel dat hij kan leven, heeft hij weldoch een man moet de wereld leeren kennen. Zijne volgende reis doet hij als stuurman. Juffrouw Eolling leunde achterover in haren stoel en wierp een overwinnenden blik op Elsjeaan wie wilde echter liever het in de interpellatie liggende ver- wijt beloopen dan dat vreedzame burgers haar zouden kunnen verwijten rust en orde bedreigende geweldda digheden niet krachtig bestreden te hebben. De heer Bamberger meende dat de regeering zeer goed zonder het bedoelde besluit tegen het gevaar dat de werk stakingen opleverden, had kunnen waken. Minister von Puttkamer bestreed de bedenking, dat de vrijheid van coal tie er door beperkt werd. Overigens achtte hij de waarde dier vrijheid als wettig wapen voor de arbeiders hoogst twijfelachtigachter elke werkstaking loerde de hydra van geweld en anarchie. De regeering moest zulke uitspattingen voorkomen. Hij wees op de anar chistische richting van het blad „de Sociaal-Demokraat" on las er plaatsen uit voor ten bewijze dat men alle geloof aan de oprechtheid van plechtige verzekeringen der sociaal-democraten wel verliezen moest. ENGELAND. Hoogerhuis. Den 24 is bij tweede lezing het wetsontwerp waarhij het huwelijk van den man met de zuster zijner overkden vrouw wordt toegestaan bij tweede lezing met 149 tegen 127 stemmen verworpen. EEANKBIJK. De ministerraad heeft den 21 be sloten het met 44 tegen 17 stemmen den 20 genomen besluit van den algemeenen raad der Seine, om f 2500 toe te kennen aan de mijnwerkers te Decazeville, nietig te verklaren. De Panama-maatschappij heeft van de regeering op haar verzoek om vergunning tot het uitgeven eener premieleening van f 300.000,000 ten antwoord beko men dat zij dat verzoek niet kan inwilligen, voordat voldoende weerlegd zijn de bezwaren, door haren ingenieur den heer Eousseau ontwikkeld omtrent den staat van zaken by dat kanaal na eene plaatselijke opneming. Hij verschilt toch met den heer de Lesseps omtrent 1°. de gemakkelijke uitvoering der werken; 2°. het geld, dat nog noodig ia en 3°. den tijd, voor de voltooiing nog veroischt. De graaf en gravin van Parijs hebben bij gelegenheid van het huwelijk hunner doc-hter prinses Marie Améliemot den hertog de Braganza eene groote receptie gehouden waartoe aile personen uitgenoodigd waren, in den lcop der 2 laatste jaren aan de prinses voorgesteld. Aan die receptie werd dientengevolge deel genomen door on geveer 3500 personen. Deze daad heeft zeer de aan dacht getrokken en aan republikeinsche zijde de vraag weer op het tapijt gebracht van de verbanning dor prin sen van Orleans. Er is zelfs sprake van verbanning bij een eerstdaags te nemen besluit. Een persoon die gedurende de godsdienstoefening in de Drie-eenheidskerk te Parijs opschudding veroor zaakte door het aanheffen van kreten tor eere van de communeis daarvoor tot 14 dagen gevangenisstraf veroordeeld. Den 21 hadden te Decazeville 502 mijnwerkers en 305 andere arbeiders het werk hervat. De stationschef van Eoquebrune is wegens het be kende op den 10 Maart 11. voorgevallen spoorweg on geluk veroordeeld tot 15 maanden gevangenisstraf. het gelukt was bij het zoeken in de kast een busje met gedroogde kruiden op zich uit te storten zoodat zij in baar rozenkleurigtot aan den hals dichtge knoopt huiskleedjemet groen bestrooid veel over eenkomst met een mosroosje had. Aan tafel maakte dokter kennis met Elsjes „brosder." Stephan Eggers was een man van meer dan gewone groottezijne breede schouders en langegespierde ledematen getuigden van buitengewone lichaams kracht de sterkte van zijn wil was hieraan even redig zooals de trekken van zijn donker gelaat duidelijk te kennen gaven en zoo dikwijls hij de oogen opsloeghetwelk volstrekt niet al te vaak geschiedde sprak er koenheid uit zijne blikken. In merkwaardige tegenstelling met zijn gebruind gelaat stond het bijna al bast-witte en gladde voorhoofd; de indrukwekkende, onberispelijke welving met het in zware lokken er over vallende donkere haar gaven den beschouwer do over tuiging dat ook het gemoed van den jongen man vlek keloos rein was. De dokter gevoelde dit ten minste, doch nog vóór hij met de studie van dit gelaat ten einde was, werd hij gestoord door de komst van den anderen jongen man die aan den gast als Ely Bomili voorgesteld werd. Het ernstig rustig voorkomen van Stephan verried slechts weinig den zeeman, ofschoon men een zekeren lust tot avonturen bij hem vermoeden km als de vonk bij een vuursteen b'j Ely Bomili trad alles aan den dag; zijne liefde, zijn afkeer, zijn stoutmoedigheid. Zijn lenige gestalte scheen als geschapen om bij storm of zonneschijn hoog in het want van touw op touw te klauteren het geheel gebruind gelaat sprak van een langdurig verblijf iu warmer luchtstreek dan die, waartoe hij volgens zijne blonde haren behoorde; eene vreemue uitdrukking lag er in zijne blauwe oogen waardoor men soms het gerucht geloovan wilde, dat hem als een achter eene haag gevonden kind van Zigeuners noemde: natuurlijk was hem dit ook nu en dan ter oore gekomen, niet zonder zijn feilen toorn op te wekken. Ely nam de uitnoodiging mede te eten niet aan j

Alkmaarsche Courant | 1886 | | pagina 1