Sumenfoni). GRIEKENLAND. Den 20 en 21 vielen aan de grenzen eenige vijandelijkheden voor tusschen enkele turksche en grieksche soldaten. De bevelhebbers dier troepen kwamen den 22 overeen, een stuk op te maken, de verklaring inhoudendedat die vijandelijkheden slechts aan een aan weerszijden geheerscht hebbend misverstand waren toe* te schrijven. Er is een koninklijk besluit uitgevaardigdwaarbij de onmiddellijke afdanking is gelast van 3 soorten reservisten en eene week later van eene andere soort, omvattende 3 klassen samen ongeveer 50000 man. Bevelen zijn gegeven om de troepen van de grenzen terug te trekken en er alleen de gewone garnizoenen te laten. ITALIË. De uitslag van 457 op de 508 verkiezin gen voor de Kamer van Afgevaardigden is bekend. Gekozen zijn 249 voorstanders van het ministerie 156 pentarchisten en 28 radicalen. PORTUGAL. Den 22 is het huwelijk van prinses Marie Amélie van Orleans met den hertog van Braganza te Lissabon met grooten luister voltrokken. SPANJE. Met 1 Juli a.s. wordt als maatregel van bezuiniging de spaansche staatsdrukkerij opgeheven. Den 22 is de jong geboren troonopvolger door den aartsbisschop van Toledo in de paleiskapel te Madrid o.a. in tegenwoordigheid der gezanten gedoopt. TURKIJE. De nationale vergadering op Creta heeft aan de buitenlandsche consuls een schrijven gericht waarbij zij de verzekering geeft van voortdurende onder werping aan de turksche wetten en de hoop uitdat de Portedeze onderworpen houding in aanmerking nemende de aan Creta verleende voorrechten zal ver meerderen. BULGARIJE. Toon op eene te Philippopel gehou den volksbijeenkomstwaar ongeveer 5000 personen bijeen waren, een spreker zich in afkeurenden zin over vorst Alexander uitliet sleurden de toehoorders hem van de tribune en zouden hem zeker vermoord hebben, ware de politie niet tusschen beiden gekomen. De gemeenteraad van Gouda heeft den 18 afwij zend beschikt op een verzoek van den heer A. G. vV. Gieben te 's Gravenhage om vergunning voor een stoom tram GoudaSchoonhoven. Den 19 is de bouw van een Dlaconessehuis op eec stuk grond aan de Hazepaterslaan te Haarlem onder de hand gegund aan de laagste van 10 inschrijvers, de heeren J. van Ek en Zoon timmerlieden en aannemers aldaar voor f 30757. De gemeenteraad van Amsterdam heeft den 19 f 3000 beschikbaar gesteld voor het inrichten van óéna der binnenplaatsen van het ryks museum voor de aan staande stedelijke schilderijen tentoonstelling, nadat in de vorige zitt ng een voorstel om daarvoor een hou ten gebouw op te richten waarvan de kosten f 24000 zouden bedragen verworpen was. Den 20 is te Zaandam tot onderwijzeres benoemd mej. C. A. Louman te Beemster. Den 20 bracht eeD geneesheer te "Winterswijk een bezoek aan eene kraamvrouw, toen zijn door den knecht beslnurd paard schrikte voor een aankomenden trein en op zijde sprong, waardoor het driejarig dochtertje, dat voor de deur speeldeonder het rijtuig geraakte en een der wielen over het hoofd kreeg. Het bind is aan de gevolgen bezweken, terwijl de moeder door den schrik ernstig ziek geworden is. De 6 pet. gsidleening, groot f 500.000, van de Zuid-Afrikaansche republiek is den 21 meer dan vol- teekend. Den 21 werd te Amsterdam eene vrouw in de Wijngaardsteeg met verbrijzelden schedel aan den voet van een vrij hoogen trap gevonden. Zij was reeds dood; de man met wien zij samen woonde is in hechtenis genomen. ofschoon Elsje het dienstmeisje opzettelijk h erom tot spoed aanmaande hij had reeds in de herberg gegeten en wachtte nu met zijne buks op Stephan om langs het strand vogels te gaan schieten. „Hoor eensElyzet uwe buks buiten de kamer opdat gij niet een van ons doodschiet", zeide Elsje, „en proef dan eens die aalbessengeleivoor dat dokter alles opeet. Hoort gij nietEly P Pas op anders bom ik bij u om ze u met den lepel in te geven." „Nudan doe ik het zeker niet", antwoordde Ely uitdagend. „Als ik bij u komen moetgeef ik u met den lepel om de ooren." „Wat dat betreft, daar heb ik niets tegen", ant woordde Ely, vroolijk over de tafel naar het stoutmoedige, kleine meisje ziendedat niet eens tot aan zijne ooren reiken kon. „Maar ik heb de gelei zelf gekooktEly." „Dan is zij mij te zoet. Ik houdt niets van al wat zoet is." „Nu, nu, dat meent gij niet", pruilde Elsje. „Elsje is zelve zoet, daarom gevoelt zij zich beleedigil", merkte Stephan op. „Bestraf dien grooten jongen toch, dokter", riep Elsje. „Als men alle jongelieden bestraffen moestdie u zoet en sohoon vinden dan „Och watviel juffrouw Rolling hem knorrig in de rede „schoon isdie schoon doet." „Ik verzoek het uElyvervolgde Elsje met een onweerstaanbaren blik terwijl zij den jongen man een klein porceleinen schoteltje met de roode lekkernij aanbood „ik heb ze met mijne eigen banden bereid en dit is mijn eigen schoteltje." „Maar Elsjeriep hare moeder met een verwij tenden blik. f „Het is voor my ouden prafetikuseen opmerkelyk eit", zeide de schelmsche dokter tot juffrouw Rolling, terwijl hij tevens Elsjes terugtocht dekte „dat geen dezer beide jonge mannen, oogenscbjjnlijk den geringsten eetlust heeft." Bij een zwaar onweder, dat in den nacht van den 21 op den 22 boven Texel losbrak en lang aanhield, is eene arbeiderswoning te Oost door den bliksem ge troffen en afgebrand. Do bewoners bonden zich redden, doch een hond en eene geit zijn in de vlammen om gekomen. Benoemd bij kon. besluit van den 21 tot hoogheem raden van Waterland de heeren A. Wijhenke en J. Slegtj tot hoogheemraad van Amstelland de heer L. Pott; tot heemraad van het heemraadschap Wieringen de heer M. J. Tysen in het bestuur van het waterschap de Schermer tot dijkgraaf de heer W. de Geus en tot heemraad de heer M. Groot tot dijkgraaf van den polder Waard Nieuwland de heer J. Breebaart Kz.; tot heemraad van het ambacht van West-Eriesiand genaamd de Vier Noorderkoggen van wege de Mid delkogge de heer K. Winkel. Bij kon besluit van den 21 is benoemd tot ban- tonrechter-plaatsvervanger in het eerste kanton te Am sterdam de heer mr. J. C. van Eyk advocaat en procureur aldaar en tot notaris te Monnikendam de heer D. Costeruscandidaat-notaris aldaar. Den 22 is herbesteed het doen van voorzieningen aan militaire werken te Heldergeraamd op f 4050. Laagste inschrijver was de heer A. Bos aldaar voor f 4048. Den 22 ontstond des morgens een hevige brand op de stoomsteonfabriek van de heeren Verwaayen en Vermeulen te Oosterbeek, waarbij eene schuur, 2 var kens en eene aanzienlijke party turf en rietmatten verbrand zijn. Dienselfden dag brandde te Heteren een buis van een bakker en winkelier af, van wien de inboedel en winkelvoorraad te laag waren verzekerd tegen brandschade. Den 22 is te Enschede eene behuizing van 3 wo ningen verbrand. Van één gezin was de inboedel niet verzekerd. In de Enkbuizer Courant van den 23 komen 17 advertentiën voor ter aanbeveling van de heeren R. Kooy- man Pz. en J. Zijp Kz. voor lid der Prov. Staten in het hoofdkiesdistricfc Enbhuizen bij de herstemming op den 25. Daarvan zijn 3 af komstig van kiesvereenigingen en 14 onderteebend door 201 kiezers. Den 23 is te Benningbroek des morgens uit eene sloot het lijk opgehaald van een boerenwerbman H., die aan zinsverbijstering leed. Den 23 is te Haarlem het lijk van een 8jarig knaapje dat sedert den 22 vermist was en vermoedelijk spelende te water geraakt isopgehaald. Den 23 werd te Limmen bij eene snel over gaande omweersbuieene koe in de weide van den heer C. Vis doodgeslagen. De heeren mr. W. H. de BeaufortJ. T. Cremer, A. Gildemeester, mr. J. G. Gleichman, mr. fl. J. Kist en jhr. mr. J. W. H. Rutgers van Rozenburg, aftredende leden der 2e Kamer voor het hoofdkiesdistrict Amster dam zijn den 24 door de 2 liberale kiesvereenigingen te Amsterdam op nieuw kandidaat gesteld terwijl in de plaats van den heer J. Dirksdie verzocht had, niet meer in aanmerking te komen gesteld werd de heer mr. A. P. K. Hartogh advocaat te Amsterdam. Voor het maken van een gebouw voor 2 openbare lagere scholen der le klasse op een terrein aan de Plantage-Doklaan te Amsterdam was den 24 de heer K. J. B. van Damme aldaar voor f 62378 de laagste. Den 25 is aan de drukkerij van het Handelsblad te Amsterdam een werkman door te struikelen tus schen de stoommachine geraakt en zoo ernstig gekwetst, dat hij dadelijk dood was. Uit het technisch verslag der Holl. Spoorweg maatschappij over 1885 blijken o.a. de volgende by- zonderkeden. Den 31 December bestond het personeel van „di rectie der beweging en vervoer" uit 83, stations- en treindienst 770 en goederendienst 403 ambtenaren en beambten. Het getal ongevallendoor treinen aan personen veroorzaaktbepaalde zich tot veertienwaarvan elf met doodelijken afloop. Hierop nam Ely plotseling het schaaltje en ledigde het in drie happen. „Kom Eggere", sprak hij daarnaterwijl hij zijne buks over den schouder hing„de watersnippen zullen zich werkelijk vervelen als zij zoolang op ons wachten moeten." „Nu ik zal ze nog niet lastig vallen", antwoordde Stephan. „De boot is een kwartier geleden vertrokken en daarom moet ik den dokter nog in onze boot naar de overzijde brengen. Gij moet heden alleen uw geluk beproeven." „Dat is iets anders", zeide Ely. „Nu, Elsje, is mijne vangst voor u?" „Vang een kleine witte meeuw voor mij, maar levend, ik houd veel van de lieve schepseltjes." „Van daar uwe eigenliefde", antwoordde Ely schertsende. „Gij hebt eene scherpe tong, Zigeuner Ely!" liet Elsje zich gedachteloos ontvallen. Eer echter het bloed dat in Ely's wangen steeg en het fonkelen zijner oogenzich op andere wijze kon uiten had Stephan reeds zijnen arm op de schouders van zijn vriend gelegd en zag nu Elsje vroolijk en uitdagend aan. Dze wierp in hare verlegenheid het mandje met de zilveren lepels om die rammelend op tafel vielen. „De lepels zijn boosdat zij niet met Ely's hoofd kennis gemaakt hebben", zeide zij met een lachje, waar achter tranen scholen hierna liep zij op Ely toe, legde hare hand op zijnen arm als vroeg zij hem vergiffenis. Deze weerde beiden zacht van zich af, keerde zich om en bezag zijne buks. „Wilt gy eene meeuw voor mij vangen, Ely vraagde Elsje met een zacht bevende stem. „Meeuwen laten zich moeielijk vangen", zeide Stephan." „Beneden aan het strand zijn er slechts watersnippen en hiervan zullen er voor u ook niet veel overschieten als ze gebraden en in Ely's handen zijn. „Vroeger, toen ik nog eenen gezonden eetlust had", sprak de weduwe op klagenden toon„kende ik geen bet departement Haarlem der Ne- Vervoerd werden 7.101.038 reizigers, als: le klasse 791,0982e klasse 1.761.948 en 3e klasse 4.547.992 tegen prijzen jlager dan voor enkele reis vastgesteld le klasse 358.336, 2e blsass 759.944 en 3e klasse 2.026.986, samen 3.145.266, of 19.921 meer dan in 1884. Het goederenvervoer bedroeg 1,248.079.746 P., als: bagage 6 675.920, bestelgoederen 25.839.166, ijlgoede ren 19.922.530 en vrachtgoederen a stukgoederen 53.279.680 en b. wagenladingsgoed 1.142.362.450 P. Het aantal vervoerde levende dieren rij- en voertui gen en rollend spoorwegmateriaal bedroeg respectivelijk 190.861, 1251 en 110 stuks; het aantal overgebrachte berichten per telegraaf 70.834, tegen 71.550 in 1884. De opbrengsten van het vervoer, met inbegrip van ver schillende baten en telegraaf, bedroegen f 6.950.891.97%, zijnde eene gemiddelde opbrengst per dag van 19,043.54. Daarvan bedroeg het reizigorsvervoer 4.073.266.24%, het goederenvervoer f 2.091.955.18% en de opbrengst van den telegraaf 13 605,59. Op 31 Dec. waren aanwezig 171 locomotieven voor hoofdlijnen en 144 tenders» Het aantal rijtuigen en wagens van verschillende klassen beliep 495, tegen 458 in 1884en dat der bagagewagens enz, 1487, tegen 1479 iu 1884. Oö leden van derl. maatschappij ter beyordering van nijverheid heb ben in de vorige weck een bezoek gebracht aan de nieuwe gasfabriek te Amsterdam. Bij een goudsmid to Montfoort is door het in duwen eener vooraf met groene zeep besmeerde ruit da geheele goudkast gestolen door 3 personen die in de richting van Utrecht vluchtten. - De kamer >an koophandel en fabrieken te Am sterdam heeft aan den minister van waterstaat verzocht, bij de Oosterdokslnis aldaar eene schutbrug te maken, opdat de schepen zonder beletsel voor het spoorweg verkeer, zonder oponthoud kunnen doorvaren. - Van twee uit de strafgevangenis „De Kruisberg" nabij Deutichem ontsnapte jongens is een weder gevat; de ander schijnt verdronken te zijn. De Surinaamsche bank te Amsterdam keert 5£ pet., de 's Gravenhaagsehe hypotheekbank voor Neder land 9 pet. uit. In Juni of Juli wordt bet examen ter verkrijging van een getuigschrift als apothekersbediende afgenomen te Groningen en te 's Gravenhage. Zij, die dit examen willen afleggen, melden zich vóór 1 Juni aan bij den inspecteur van het geneeskundig staatstoezicht van de provinciewaarin de plaats gelegen is waar zij dat examen wenschen af te leggen. Te Haarlem hebben krachtens de algemeene po litieverordening met vergunning van den burgemees ter, bestellers, wegwijzers of pakjesdragers op de open bare straat op vaste staanplaatsen post gevat. Volgens het vastgesteld tarief kost o. a. eene boodschap met inbegrip van de bezorging van voorwerpen niet zwaar der dan 2 P., binnen den afstand van 15 minuten 0.10, idem mot het terug bezorgen van antwoord /0.15, idem op een afstand van meer dan 15 en minder dan 30 minuten ƒ0.15, idem met het terug bezorgen van ant woord 0.20 wegwijzen van een persoon of gezelschap binnen den afstand van 15 minuten ƒ0.10, boodschap pen en wegwijzen per uur f 0.25. De heer J. Coninck Westenberg te Amsterdam heeft de benoeming tot wethouder niet aangenomen. - De heer A. Dra! Dz, heeft ontslag genomen als lid van den gemeenteraad te Oostzaan. De heer J. E. Eykman fe Zaandam laatstelijk hoogleeraar aan de Universiteit te Tokio is door den Keizer van Japan benoemd tot ridder 4e klasse der orde van de Rijzende Zon. Het gerechtshof te Leeuwarden heeft J. Egedy, kuiper te Warfhuizon, die aan den inspecteur der posterijen te Zwolle f 100 beloofde zoo hij benoemd werd tot brievengaarder te Warf huizen, wegens poging tot omkooping van een openbaar ambtenaar van de regeering door eene aanbiedingom een gunstig be- heerlijker onthaal dan gebraden watersnippen. Mijn kapitein zaliger heeft er mij menigeen thuis gebracht. Maar als gij hedenavond weder thuis wilt zijn, Stephan, dan moet gij u haasten", voegde zij er aan toewant naast hare ingebeelde kwalen nam haar stiefzoon al hare gedachten in. „Ik ben gereedmoeder", luidde het antwoord. „Ea ik ga een paar dozijn watersnippen voor u schieten moeder Rolling 't spreekt van zelve dat gij ze dan vanavond nog moet braden en mij te gast ver zoeken", zeide Ely baar Vroolijk aanziende. „Goed goed doe dat dan", antwoordde de weduwe, blijde hem op deze wijze weg te krijgen en hierdoor een samenzijn van Ely en Elsje tijdens de afwezigheid van Stephan te voorkomen. „Ga mede naar benedendat wij ze kunnen zien wegzeilen" vroeg Ely geheel verzoend en nog voordat juffrouw Rolling zich hiertegen verzetten konhad Elsje haren mantel omgeslagen en liep vooruit den heuvel af. Even daarna wachtte zij tot Ely haar inhaalde in al hare bewegingen kwam het den dokter voor vertoonde zij zooveel overeenkomst met een der talrijke, kleine strandvogels dat hij niet verwonderd zou ge weest zijn als zij plotseling opgevlogen was om zich op den loop van Ely's buks voort te laten dragen. Ely scheen niet den minsten lust te hebben Stephan en den dokter in de boot te vergezellenaan den horizon vertoonden zich onbedriegelijke voorteekenen van eene naderende weersverandering. De zeevaart was zijn beroep en vandaar dat bij zich niet veel om een pleiziertochtje bekommerde als bij aan wal kon blijven. Hij en Stephan hadden vier jaren samen ge varen hunne eerste ontmoeting had op volle zee plaats gevonden en was dadelijk de kiem geweest van eene innige vriendschap. Nu had Stephan hem voor de eerste maal in zijn ouderlijk huis gevoerd hier vond hij Elsje en deze kennismaking was zoo aangenaam dat hij er zoo lang van wilde genieten als mogelijk was. Ook om deze reden liet hij Stephan alleen met den dokter gaan. Wordt vervolgd.

Alkmaarsche Courant | 1886 | | pagina 2