No. 64. Acht en tachtigste Jaargang FEUILLETON. Aan het Strand. 1886. V K IJ D A G 28 M E I. Daze Courant wordt Dinsdag-, Don.d9rd.ag- ei Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 8 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco dooï het geheele Rijk f 1, Prijs der gewone Advertentiën: Btitttnlanb. 3) Btnnenlanb. A LK 51AARSCHE COURANT. De 3 nummers f 0.06. Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. BELGIE De personentrein van Antwerpen die den 23 des ochtends te 9i uur te Roermond moest aanko men kwam eerst te 11,30 aan doordat aan de station te Moll de trein door het verkeerd staan van een wissel op een stilstaanden goederentrein gestooten was, waardoor eene hevige botsing ontstond. Twee reizigers werden gedood; aan eene duitsche dame werden de boe nen afgesneden. Bovendien waren nog drie reizigers ernstig gewond en bekwamen zeven andere lichtere ver wondingen. Een soldaat was zoodanig tusscben een verbrijzelden wagen ingeklemddat men hem er uit moest zagen. Bij was evenwel ongedeerd. Ook het dienstpersoneel kwam met den schrik vrij. Er waren GOO personen op den treinals gevolg van de ver kiezing voor de Provinciale Staten op dien dag. De burgemeester van Brussel heeft de socialistische arbeidersvergadering van den 13 Juni verboden. DUITSCBLAND. Rijksdag. Het voorstel betref fende de brandewijnsbelasting is den 25 naar eene commissie van 28 leden verzonden, waarop de vergade ring tot nadere bijeenroeping uiteen gingom aan de commissie voldoenden tijd tot beraadslaging te laten. ENGELAND. Volgens de ochtendbladen van den 26 zou in den ministerraad van deu 25 besloten zijn, den 28 eene bijeenkomst der liberale partij te houden. Minister Gladstone zon bereid zijn tot het toegeven ten aanzien van de vertegenwoordiging van Ierland in het rijks parlement, waardoor de tweede leziDg der ierscbe wet mogelijk zou worden gemaakt. Lagerhuis. Den 25 bevestigde minister Howard de inhechtenisneming van Dbulip Singhs te Aden, we gens het richten van een opruiend manifest aan de Sikhs en andere bedreigingen. Een voorstelom den 26 wegens de Derby-wedrennen geene zitting te hou den werd met 251 tegen 150 stemmen aangenomen. Daarna werd gedurende 7 uren beraadslaagd over het wetsontwerp op bet bestuur in Ierland. .FRANKRIJK. In Ille-et-Vilaine is de conservatieve kandidaat met 57455 stammen gekozen tot lid der Kamer, in plaats van een overleden republikeinsch lid, die in October 1885 gekozen was met 63917 stemmen. De republikeinsche kandidaat bekwam nu 49761 stem men. Van de 156449 kiezers waren 108050 opgekomen. Kolonel Herbingerbekend door zijnen overhaasten terugtocht na het gevecht bij Langson tijdens den oor log met China is overleden. Kamer. Den 25 hervatte zij hare werkzaamheden. Het voorstel van den minister van oorlog tot hervor ming van het leger werd naar eene commissie verzonden. Een voorstel om pensioen te verleenen aan de nog levende 200 personen, die bij de omwenteling van 1848 gewond werden, werd na eene heftige woordenwisseling in overweging genomen. Tegen den 27 werd de inter pellatie over den toestand te Decazeville aan de orde gesteld. Naar het Duitsch van F. MEISTER. „Komt gij vanavond weder terngStephan vroeg Elsjeterwijl zij de punt van haren kleinen schoen in eene uitrollende golf hield. „JaElsjeik ben vanavond weder terug", ant woordde de gevraagde. „Gij hebt een flink stuk werk te goed", sprak Ely terwijl hij met zijuen vriend de boot, „Meeuw" genoemd, in het water schoof en vlot maakte. „Het is zes mjjlen varen heen en terug. En buiten staat er een flinke briesbijk eens hoe zwart het water daar is. Laat u maar niet „Dank jeElydank je." Stephan placht „de Meeuw" hier gewoonlijk op strand te trekken daar hij er genoegen in had de hier bij zonder onstuimige branding als het ware te verschalken. Reeds lang zat de dokter in de ongeduldig dansende bootStephan echter stond er nog achter in het water; hij hield ze met zyne krachtige handen bij den achter steven vast en bedwong de onregelmatige bewegingen er van alsof het een ongeduldig paard was. De dokter meende, dat hij op eene der groote grondgolven wachtte; golf op golf kwam aanrollen lange, witte kammen van schuim liepen naar het strand en vereenigden zich daar tot lange, witte Btrepen ook de grondgolf kwam aan snellen, en liep bruisend op het strand, doch nog altjjd hield Stephan de boot vastplotseling echter schoot zij als een pijl in zee vooruit. Stephan was er in gesprongen richtte den mast op haalde de riemen in en heesch het zeilreeds ver buiten de branding in het verschiet stond Elsje en zwaaide Ely met zijn ITALIË. Den 22 ontving de Paus eenige bede vaartgangers uit Nederland. Volgens den berichtgever der Univers zag hij er zeer welvarend uithij droeg het bekende hem door den Keizer van Duitschland toegezonden bruis. Msgr. Leyten, bisschop van Breda, las een uitvoerig adres in het latijn msgr. Boermans coadjutor van den bisschop van Roermond een in het fransch voor dat aldus eindigde „Wij verbinden ons plechtig om, gelyk thans, bij leven en sterven u volkomen verknocht te blijven De Paus antwoordde met eene toespraak in de fransche taalo.a. gewagende van de gehechtheid aan den souvereinen Opperpriester waarin de pelgrims met hunne voorvaderen deelden en uitroepende „Dat het God in Zijne goedertierenheid moge behagen, al uwe gebeden te verbooren, met name die, welke den terugkeer uwer landgenooten tot hun oud geloof bedoelen Na deze toespraak werden den Paus met goudstukken gevulde schalen aangeboden en werden de bedevaart gangers tot den voetkus toegelaten. SPANJE. Don Carlos heeft uit Lucerne den 20 het volgende manifest aan de Spanjaarden gericht „Spanjaarden De overweldigingbij den dood van Koning Ferdinand VII gepleegd, ^wordt nogmaals be krachtigd door het uitroepen van den zoon van mijn neef Alphonsus als Koning van Spanje. Mijne voor vaderen zijn opgekomen tegen de oorspronkelijke ver krachting onzer rechten en tegen alle daarop gevolgde manifestatiënzooals ik zelf het gedaan heb tegen bet praetoriaanseh bedrijf van Sagunto, bij dit verzet ge steund door uwe kloeke armen en moedige harten. Innig overtuigd, dat er geene gestadigheid der wetten, geene vastheid van instellingen bestaatdan onder de beveiliging van het wettig Koningschap heb ik voor mijne rechten welke de waarborg waren van onzen voorspoed gestreden totdat alle stoffelijke middelen waren uitgeput. Dat verzet vernieuw ik ook thans, niet met de wapenen in de to.nd maar zekerlijk met onverminderden nadruk en zoo mogelijk nog krachtiger dan voorheen mijn welgevestigd en onwrikbaar besluit uitsprekende om met Gods hulp mijne rechten in al hun omvang te handhaven en mij nimmer te leenen tot eenigen afstand of schikkingweike ook. „Mijne rechten welke één zijn met dia van Spanje, worden niet minder met voeten getredenhetzij er een prins of eene prinseszich des onbewuste werk tuigen der omwentelingop den Troon zij, dan wel de Republiek worde uitgeroepenen om die rechten op de doeltreffendste wijze te doen gelden, zal ik steeds zon der aarzelen den weg bewandelen en de middelen te baat nemenmij door mijnen plicht voorgeschreven. „SpanjaardenTien jaren lang ver van u in de bitterheid der ballingschap doorgebrachtmaar gedu rende welke mijn hart steeds geleefd heeft in de door uwe en uwer voorvadereu dapperheid vereeuwigde oorden hebben mij ten slotte al de verhevenheid uwer standvastigheid leeren kennen. Op de treffende blijken hoedhem nog een paar groeten toeroepende die echter door den wind werden weggewaaid. De dokter begreep nu dut Stephan een van die korte oogenbllkken afgewacht hadwaarop de zeevóór de volgende golf aanrolt, glad ala een spiegel is en zich ook nog geen nieuwe branding gevormd heeft. De Meeuw was eindelijk aan dea gezichteinder ver dwenen. Elsje pruilde dat Stephan haar om des dokters wille geheel vergeten bad en dat Ely zich met kruit en lood beter een halven dag lang scheen te kuDnen onderhouden dan met haar. Weldra nam zij dan ook kort en snibbig afscheid van hem en liep weg. Tegen den avond kwam Ely met zijne groote laarzen den heuvel op en trad het huiB binnen. Dadelijk opende hij de kamerdeur. „Ik heb mijn weitasch aan de keukendeur gehangen, moeder Rolling", sprak hij lachende. Kom, Elsje „Daar zal zeker niet veel in wezen 1" antwoordde de weduwe knorrig. Ely ried haar aan zich eerst zelve van den inhoud te overtuigen. Juffrouw Rolling ging morrende en wantrouwend uit de kamer, kwam echter dadelijk weder binnen en wierp hem do tasch met de noodige veront waardiging voor de voeten. „Wat? Zijn er geene vogels in?" riep Ely lachende en ten hoogste verbaasd. „En ik heb er tocb naar mijn beste weten veertig geschoten en zorgvuldig opgehaald 1" Juffrouw Rolling keerde hem misnoegd den rug toe. Ely nam echter de weitasch aan twee hoeken en schudde ze. Daarna keerde hij de binnenzijde buitensloeg er mede tegen den grond en baalde er vervolgens met den welbekenden goochelaarstoer waarmede hij zichzelf, zoo vaak hij hem vertoonde't meest vermaakte, achter elkander telkens paarsgewijze veertig vogels uit en ten laatste ook nog eene kleine, levende meeuw. Elsje was hierover zeer verheugd en de weduwe lachte tevreden. „Hoor eensEly Romili", zeide zij„ge moest eigenlijk op de kermissen gaan reizen ge zijt een echte goochelaar." van trouw, welke gij mij onophoudelijk doet toekomen, kan ik niet beter antwoorden, dan door op nieuw met dit verzet de onverbrekelijke banden te bezegelen welke ons wederkeerig verbinden en door u te verze keren dat tot zijn laatsten ademtocht het leven uws wettigenKonings u volkomen zal toebehooren. Carlos." BULGARIJE. Bij de verkiezingen zijn 145 voor- en 5 tegenstanders der regeering gekozen en in Oost- Rumelië 137 voor- en 13 tegenstanders. De onlangs ontdekte samenzwering schijnt een onderdeel te zjjn geweest van een beraamd plan, om algemeene onlusten te veroorzaken en zoo doende aanleiding te geven tot eene bezetting van Bulgarije door de rassen. Bij kon. besluit van deu 2L is bepaald, dat eene commissie een onderzoek zal instellen naar de vereisch- ten van eene haven voor visschersschepen te Schevenin- gen naar de kosten van den aanleg daarvan en naar de wijzewaarop zoodanig werk zou kunnen worden uitgevoerd, en zijn tot leden dier commissie benoemd de heeren mr. P. L. F. Blnssé, lid van Ged. Staten van Zuidholland, voorzitter; mr. E. N. Rahusen, voor zitter van het ooilego voor de zeevisscherijen J. van Stralen wethouder van 's Gravenhage L. S. J. van Kempen lid der kamer van koophandel en fabrieken en lid van den gemeenteraad te 's Gravenhagejhr. L. P. Qaarles van Ufford, hoogheemraad van Delf land Murk Leisreeder, lid der Prov. Staten van Zuidholland A. Hoogenraad, secretaris der permanente commissie uit de reederij en voorzitter van de vereeni- ging Eendracht te ScheveDingen, lid van den gemeente raad van 's Gravenhage J. van der Toorn, hoofdinge nieur van 's Rijks waterstaat; J. van der Vegt, hoofd ingenieur van den prov. waterstaat van Zuidholland W. H. Hubrechtingenieur van 's rijks waterstaat A. Kool, majoor van den generalen staf; W. H. Blaauw, kapitein-luit. ter zee inspecteur over de artillerie der marineen mr. F. H. J. Tavenraat, griffier van de Prov. Staten van Zuidhollandwien tevens de betrek king van secretaris is opgedragen. Bij kon. besluit van den 21 zijn de luit.-generaal P. G. J. van der Schrieck, van het wapen der infant., de luit.-kolonel J. E. N. baron Schimmelpennicck van der Oye van den grooten staf, da majoor W. Roose boom van den gen. staf', alsmede de kapt. H. Seret en de eerste luit. J. C. Fabius, beiden van hat wapen der artillerieallen als lid van de Tweede Kamer op non-activiteitgerekend van den 19 in actieve dienst herplaatstmet bepalingdat zij ter beschikking zijn van den minister van oorlog en als zoodanig met afwijking in zooverre van de formatie dier staven zullen behooren eerstgenoemde tot den staf der infant., de luit.-kolonel baron Schimmelpenninck van der Oye tot den grooten staf, de maj. Rooseboom tot den gen. staf en kapit. Seret en de eerste luit. Fabius tot den staf der artillerie. „Praat mij daar niet van moeder Rollingik ben nu eenmaal wat ik ben", antwoordde de jonge man. „Kom nu, Elsje. Doe je mantel om en laat ons beneden aan het strand Stephan afwachten. Hy moet in vier uren over geweest zijn en terug zeilt hij vlak voor den wind. Hoor eens, hoe die in den schoor steen fluit." „Fluit t" herhaalde Elsje. „Ik noem dat huilen Aan het strand zagen zij te vergeefs naar Stephana boot uit. De bries was een storm gewordenhet avondrood was zorgwekkend koper-grauw getint en de reeds hooge branding zag er van verre als een breed sneeuwveld uit. Het was koud geworden en Elsje moest zich aau Ely's arm vastklemmen om nu en dan op de been te blijven. „Er is ergens in het Noordwesten zwaar weder ge weest" sprak Elyzich met de linkerhand den hoed vaster op het hoofd drukkende„ik bemerkte dat reeds voor een paar dagen aan de sterke deining. En nu krijgen wij er ook ons deel van. Zie eenshoe het daar boven waait!" „Ach God Stephan zal tooh behouden aankomen riep Elsje angstig. „Wees niet bevreesd, Stephan kent eiken water droppel in de bocht. Op do uitreis moest hij laveeren, doch nu terug „Moeder zou het niet overleven", sprak Elsje hui verende. Hij is haar alleshaar leven." „En gij Wat is hij voor u „O hoe kunt gij nu nog schertsen I" antwoordde Elsje bevreesd. „Zie eenskomt hij daar niet Ely zag in de aangewezen richting naar zee. „Dat is hij niet" zeide hij. „Dat is de Albatros van de over zijde. De Meeuw beeft een anderen vorm van grootzeil. Die daar heeft echter meer zeilen staan dan ik zou willen verantwoorden. Het verwondert mijdat hij ook nog niet zijn fok opzetPas op vriend dat gij daar uw doodskleed niet aan de gaffel hebt hangen. Zoo komt gij nooit levend over de zandbank

Alkmaarsche Courant | 1886 | | pagina 1