No, 67 Acht en tachtigste Jaargang. 1886, ZONDAG 6 JUNI. Prijs der gewone Advertentiën iSaskx is Dit nummer bestaat uit twee bladen. dé COURANT. Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HEEM'. COS- TER ZOON. ALKIAARSCHE Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar 0,80; franco door bet geheele rijk f 1, De 3 nummers f 0,06. r- r* worden. He gemeente-architect raamt blijkens overgelegde be t-rooting de kosten eener nieuwe kap en het afdekken daar van met zink op 217. Daar dit bedrag niet uit het gewoon onderhoud kan worden gekweten, wordt machtiging verzocht, dat werk uit te voeren. l)e vaste commissie van bijstand in betrekking tot het beheer en onderhoud der plaatselijke werken en eigendommen kan zich met dit verzoek vereenigen. De toestand van dit gebouwtje is toch van dien aard, dat herstel niet uitgesteld kan worden. Zij zou echter gaarne ziendat alsnog werd overgelegd eene schetsteekening van de te maken kap, daar het toch wenschelijk wasden vorm dezer kap zoo net mogelijk te maken. De Voorzitter deelt mede, dat burg. en weth., na kennis te hebben genomen van die gevraagde teekeningde voorkeur geven aan herstel van het kruithuis in den tegenwoordigen vormalzoo een houten kap, met pannen gedektwaarvan de kosten geraamd zijn op ƒ315. Het nadere voorstel van Burg. en Weth wordt na eene korte bespreking waarbij de heer Kraakman aandringt op het houden van behoorlijk toezicht op dit gebouwtje, met algemeene stemmen aangenomen. 31. Voorstel, 0111 op de gemeente-begrooting voor 1886 nog 3000 beschikbaar te stellen voor het verleggen van straten daar de voor onderhoud van straten en pleinen uitgetrokken som verwerkt is en de toestand van enkele straten toch vau dien aard is, dat dit verleggen onmogelijk kan worden uitge steld. Zij wijzen slechts op bet Luttik Oudorp zuidzijde, van de Bierkade tot de St. Annastraat, op tiet Verdronkenoord,noordzijde van de Bierkade tot de Steenenbrug en op bet wcnschelijke dat de Laatwelke nu verlegd is tot dicht bij de Ruitersteeg, tot aan de Choorslraat verlegd worde. De gemeente-architect raamt blijkens overgelegd uittreksel uit een door hem opge- maakten staat de kosten van wat nog bedenkelijker is dat sommige vanj die voor schriften stellig onnauwkeurig zijn." Daarom beveelt hij herziening van die bepalingen o ringend aan „om over de beteekenia dier ia voegt er aan toe: „Mocht duistere bepalingen noo- mand voorzien tot welke over hare beteekenis aan- inleidiug weg te nemen in eene verstandige staat- nmissie voor de Grondwets slag op de onduidelijkheid ;eling der troonopvolging ;al wel overbodig zijn uiteen ijkheden deze gebreken in a aanleiding zouden kunnen het Lottik Oudorp Verdronkenoord Laat op 787,10 H72. 627,70 Hetgeen het verleggen dezer Samen t 2866,80. iictgccu iici vcjicpgr.., uw.ui straten minder kosten zal dan deze raming, kan met het overschietende bedrag van ƒ133.20 besteed worden voor plaatsenwaar de toestand ook zeer slecht isbij voorbeeld hier en daar op de Oudegracht. Bij het verleenen dier machtiging zal, zoodra de gemeente-rekening over 1885 aangeboden is, eene suppletoire begrooting ingediend worden om deze hoogere uitgaat te vereffenen door de over schrijving van een bedrag van 3000 van het batig saldo over 1885 op de begrooting voor 1886. He vaste commissie van bijstand in betrekking tot het beheer en onderhoud der plaatselijke werken en eigendommen is ook van oordeeldat de opgegeven straten niet kunnen blijven lig gen in den toestand, waarin zij thans verkeeren, en dat herstel dringend noodzakelijk kan worden geacht. Zij heeft dan ook geen bezwaar, voor te stellen, de aangevraagde som van ƒ3000 voor herstelling van straten beschikbaar te stellenmits de •>ts noodlottigers voorstellen •eschillen over de troonop- erdeeien, waarbij de tegen- n vreemde gevestigde ver- Huis zich doen gelden, en ïvloed gebruiken om hunne rechterzijde ontkent dat wijziging dat is tot ver- k der Grondwet niet mede- ;g gezegd is, geldt ook van De bepalingen der Grond- ijkste volksbelangen eischen ag. De ondervinding heeft ver te veel belemmeren en de in den weg staan. De in den aanhef vaa haar Ten aanz en van het kies- e pogingen tot verbetering iren aan de uitvoering van viffc onafscheidelijk verbon- -en gevoelde beboefte aan „werd derhalve niet voldaan; urend aan de ordeen dit wetgeving en bestuur een Daarenboven belemmerde et kiesrecht en belastingen hooge mate de verbetering ii bterzijde ontkent het niet mt met den wensch om vóór i toch ook naar hare meening liag onmisbaar is, nog eens rbetering van het kiesrecht grondwettelijke bepalingen jl.jk de herziening voor de weigert zij echter mede te d was. Zijne blonde haren als ik hem zegende Ely, uwen sterken arm leunen? stap in huis hooren Hoe .oe innig zijn blik En nu k vermoord Gestorven in ■r hulp O, mijn lieve- 3 ,p de knieën zinken tastte .p den vloer rond en steunde minder reden hiertoe dan ik. Hoorvrouwhoor En dank God dan nog eens.... De moordenaar van mijn jongen is uw zoon „Nooit, nooit!" riep Elsje doodsbleek. Juffrouw Rolling stond onbewegelijk en rechtop. In haar hart verhief zich geene stem tot vrijspraak van Stephan. Zij kende zijn hartstochtelijk gemoed. Met eene heesche stem vroeg zij „Hoe weet gij „H,oe ik dat weet? antwoordde de ander vol woede. „Ha de wind weet het en de zee En de menschen weten het en spreken ervan in de geheele stad En vier gevangenismuren weten het Dat was te veel. Juffrouw Rolling drukte de handen tegen de borst en liep met wankelende schre den in het vertrek op en neer. Ely's moeder trad haar in den weg. „Wat heb ik u gedaan", riep de weduwe, „dat gij mij met uwe helsche vreugde het hart verscheurt „Met mijne vreugde riep de kleine vrouw. „Met mijne vreugde O mijn zoon mijn zoon De ongelukkige kromp ineen verborg haar hoofd in de handen en brak in heete tranen uit. „Wy hebben te zamen veel leed gedragenik en mijn arme jongen!" jammerde zij. „Hij was alles, wat ik op aarde bezat. Wat had hij groote blauwe staan zij zag op de jam- het scheen bijna als wilde zij baar met aen voet un. den weg stooten. Plotseling echter knielde zij naast Ely's moeder neder en het hoofd dezer vrouw tegen haren schouder drukkende begon zij zacht „Wij zijn beiden moeder, wij moeten elkander bij staan. Gij hebt uw kind verloren en ook het mijne zal mij ontnomen worden. Ik heb nooit een eigen kind gehad ik verlangde zoo vurig naar zulk een kleinteeder wezendat geheel aan mij toebehoorde om het vol liefde aan mijn hart te drukken. Dit geluk was mij ontzegd. Toen kwam Stephan en de knaap nam de ledige plaats in. En nu en nu Het ontzettende leed overweldigde de arme vrouw met een luiden gil zonk zij ineen nu sloeg ook de andere kinderiooze moeder de armen om haar heen en de tranen van beiden vloeiden te zamen. Van dit oogenblik af bleet de moeder van Ely Ro- mili bij de weduwe in huis en deed alles wat zij kon om Staphans vrijspreking te bewerkeneene omstan digheid die zijn verdediger niet onbemerkt liet. „Ik moet u bekennenkindlief," sprak de dokter, nadut Elsje hem dit alles verteld had „dat uwe ge rustheid my bevaltal komt zij mij ook vreemd voor. Want „Ik heb Stepban gesproken", viel het meisje hem blozende in de rede. „Van niet minder gewicht" schrijft de Staats commissie „zijn de bezwaren welke uit de te zeer beperkende voorschriften der Grondwet voor de regeling der defensie zijn voortgevloeid. Zich in voldoenden staat van tegenweer te stellen en te houden is de plicht van elke natie, die aan hare onafbankelijkheid gehecht is. Ofschoon voor dit doel groote geldelijke opofferingen zijn gedaan het is verre na nog niet bereikt. De regeliDg der levende strijdkrachten bleef gebrekkig. Moge al naar veler meening trots de bepalingen der Groadwet omtrent de lotingden leeftijd "van indiensttreding den diensttijd den duur der jaarlijksche oefeningen vau de militie en omtrent "de schutterijen eene bruikbare inrichting der defensie mogelijk zijn niemand ontkentdat die bepalingen in de "praktijk een geduchte hinderpaal voor zoodanige organisatie zijn." Niemand ontkent. Ook de rechterzijde niet. Toch weigert zij die bepalingen te helpen veranderen. Over geschillen van bestuur en klachten van parti culieren over rechtskrenking door verkeerde toepassing van wetten en wettelijke verordeningen oordeelt thans in den regel het uitvoerend gezag, de Regeering zelve, met welker medeweten of goedvinden niet zelden de handeling heeft plaats gehad waarover geklaagd wordt. De Raad van State geeft alleen haar advies maar de Regeering beslist. Ook daarin wordt vrij algemeen verandering wenschelijk geacht. Het is bekend dat vooral van de zijde der antirevolutionairen te recht wordt aangedrongen op de instelling van een zelfstandig, van de Uitvoerende Macht onafhankelijk gezag, dat in deze zaken tusschen den burger en de Administratie uitspraak doet. Daartoe is echter Grondwetsherziening noodigen die rechterzijde weigert hare mede werking. Keurt men die houding goed? Het antwoord op die vraag beslisse over de uit te brengen stem. Het is bekend dat de rechterzijde tot verdediging van hare zeer buitengewone handelwijze tot nog toe in onze parlementaire geschiedenis zonder voorbeeld, zich beroept op een eisch des gewetens, een non pomimus. Wij mogen nietroept zij ons toe wij hunnen niet, ons geweten verbiedt het ons. Daarmede onttrekt zij zich eensklaps aan onze beoordeeling. Wie mag iemand lakendie verklaart volgens zijn geweten te hebben gehandeld? Wie durft zich opwerpen tot rechter over zijns naasten consciëntie? Wij willen gaarne hot ge wetensbezwaar van de heeren der rechterzijde in de Kamer eerbiedigen; maar wij hopen toch, dat de meer derheid der kiezers zal toonen dat gewetensbezwaar niet te deelen. Vreemd is het echter wel, dat de gewetensbezwaren binnen een paar jaren zoo kunnen veranderen. Dat is lastig bovendienwant als men zou kunnen meenen aan de grieven voldaan te hebben, loopt men gevaar eensklaps verrast te worden door een „Hebt gij hem gesproken „Ja ik heb daartoe vergunning gevraagd. Toen hij my zag strekte hij de armen naar mij uit hy was gewoon mij te kussenals hij van eene reis terug kwam maar juffrouw Romili hield mij tegen. Moeder wilde niet medegaanzij schijnt te gelooven dat hij schuldig ia. Zij wil hem nu nog niet zien. Er was nog een heer hij hem zijn verdediger. Ik zag hem aantoen hij dicht bij mij stond en vroeg hem zeer zacht, dat niemand anders het hooren kon „Stephan, hebt gij Ely gedood?" Hij zag mij beider en vast in de oogen en antwoordde rustig„Neen ElsjeEn Stephan loog nooitnooit. Daarna sprak hij met Ely's moeder op teederen toon en vol medelijden zij geloofde bem ook. Hij was bleek en aangedaan doch zoo zacht en vriendelijk alsof hij thuis bij onswas en o Godzal ik hem hier ooit wederzien Elsje drukte haar schort voor het gelaat en snelde weg. Het verhoor, dat Stephan ondergaan had bracht in vereeniging met de verklaringen der getuigen aan het lichtdat sedert het huwelijk van Stephans stiefmoeder met Elsjes stiefvader de beide kinderen met elkander opgegroeid waren dat Stephan Elsje steeds zijn vrouw tje genoemd had en dat zij hiermede blijkbaar altijd tevreden was geweest tot Ely RomiliStephans maai., in den kleinen familiekring verschenen was. De dienst meid van juffrouw Rolling had verklaard, dat de weduwe haar dikwijls in vertrouwelijke gesprekken vau den tijd had gesproken dat de jongelui eens een paar zouden worden ook had deze haar wel eens na de komst van Ely Romili hooren zeggen omdat zy nu toch de voile waarheid moest vertellen dat zij juffrouw Rolling, van ganscher harte wenachte, Stephan's vriend lag even als Pharao verdronken op den bodem dar Rcode Zee. Ook kwamen er nog eenige getuigendie op

Alkmaarsche Courant | 1886 | | pagina 11