FEUILLETON. Aan het Strand. No. 66. Acht en tachtigste Jaargang. 1886. WOENSDAG 2 JUNI. Prijs der gewone Advertentiën: Wegens den Hemelvaartsdag zal het num mer dezer Courant van Vrijdag, den 4, NIET verschijnen, maar daarentegen Woensdagavond het verslag der dien dag te houden gemeenteraadszitting aan onze geabonneerden in de stad worden bezorgd, terwijl het onzen lezers buiten de stad met het eerstvolgend Zondagsnummer wordt toegezonden. De UITGEVERS. BuiUtUftiib. fiinwctitanb. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Co ar ant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementeprgs per 8 maanden voor Alkmaar f 0,80 J franco door het geheele Rijk f 1, De 3 nummers f 0.06. Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMe. COS- TER ZOON. BELG1E. Bij de den 29 te Brussel gehouden her stemming voor leden der Provinciale Staten zijn 8 radicalen en 2 liberalen gekozen. Den 31 is voor het hof van assises van Brabant het rechtsgeding begonnen tegen den brusselschen afge vaardigde van der Smissen beschuldigd van moord ■op zijne ecbtgenoote. Den 8 heeft de verkiezing voor 69 leden der Kamer plaats. Van de aftredenden behooren 49 tot de libe ralen en 20 tot de cleriealen. De gedeeltelijke samenkomsten der werklieden, tegen den 13 te Brussel en in de provinciën op touw gezet, zijn ook verboden. DENEMARKEN. De heer Berg) voorzitter van het Fo'kething die wegens verzet tegen de overheid in eene openbare vergadering tot 6 maanden gevange nisstraf veroordeeld is en die straf ondergaat, heeft den 22 zijn 25jarig huwelijksfeest in de gevangenis gevierd. Bij die gelegenheid mochten zijne familieleden en eenige commissiën hem bezoeken. Namens de 1 berale partij werden hem eenige geschenken en een kapitaal van 40000 kronen aangeboden. ENGELAND. Volgens de Times moet de blokkade der grieksche havens voortduren totdat haar doelde ontwapening van Griekenland, de verwijdering van eene bron van gevaren voor Europa volkomen bereikt was. Europa verlangde de verzekering der grieksche regeering, dat zij de staatkunde zou voortzettenwaarvan het besluit tot ontwapening de eerste handeling was. Den 31 kwamen Chamberlain en zijne aanhangers bijeen. Na eenige redevoeringen en het voorlezen van een brief van den heer Brightdie zijn voornemen te kennen gaf, om tegen het aanhangige wetsontwerp be tredende het iersche bestuur te stemmen, werd met ■45 van de 52 aanwezige leden van het lagerhuis beslotentegen de lezing van genoemd ontwerp te stemmen. Door dit besluit wordt de nederlaag der regeering vrij zeker. Lagerhuis. Den 29 is bij derde lezing de ver lenging der wetwaarbij het dragen van wapenen in Ierland verboden wordtaangenomen met 156 tegen 65 stemmen. Naar het Duitech van F. MEISTER. 5) „Juffrouw Rolling", vervolgde Ely, dit spelen moe wordende„de volgende week breng ik mijne moeder hier te Schöllenortzult gij die dan van tijd tot tijd eens bezoeken „Uwe moeder?" vroeg de weduwe verbaasd. „Op mijn woord ik kan bijna niet geloovendat gij eene moeder gehad hebt." n't Kan zijnmaar toevallig is 't nu eenmaal zoo", antwoordde Ely met eene schaar in de lucht knippende, „Ook ik ben nit eene vrouw geboren. Misschien kom ik u wat reptiel-achtig voor." „Ach hoe stekelig Ely Romili „Een doorn in het ooghe vroeg de schelm met een loerenden blik. „Dan zal Schöllenort dos ook awe woonplaatB worden?" riep Elsje. „Dat kan er van afhangen", antwoordde hij„zoudt gij het gaarne hebben Elsje „Ja zeker 1" „Maar Elsjeriep de weduwe knorrig. „Ik ben dan ten minste in Stephana nabijheid die zich ook hier vestigen zalals hij een paar reizen als kapitein gedaan heeft. In elk geval zon ik den onden jongen toch elk jaar eens zien" hier zag hij Stephan vriendelijk aan „en zou het ook niet aangenaam zijn als gijElsjemoeder en mij nu en dan eens kwaamt bezoeken Buiten zweepte de regen de tegels voor het huis en de storm huilde en floot sonder ophouden om de hoeken van het vrijstaande gebouw. Eindelijk stond Ely op FRANKRIJK. Uit het gele bosk betreffende de gebeurtenissen in Rumelië en Griekenland den 29 rondgedeeld blijktdat Frankrijk sedert den aanvang van het bulgaarsche geschil alle pogingen heeft aange wend om het te beperken en tot eene vredelievende oplossing te brengen. Was het Frankrijk's streven in het bulgaarsche vraagstuk, om de meest daarbij be trokken mogendheden vrijelijk te laten handelen in het grieksche trad Frankrijk werkzamer en meer per soonlijk hoewel in vredelievenden zin op omdat het de Middellandsche zee gold, waarbij het meer belang heeft. Den 29 hadden te Decazeville reeds 522 mijnwerkers en 380 werklieden bij andere takken van dienst het werk hervat. Kamer. De beraadslaging over de interpellatie van de heeren Michelin en Planteau betreffende het voortduren der werkstaking te Decazeville is den 29 geëindigd met de aanneming van de eenvoudige orde van den dag met 369 tegen 172 stemmen waarmede de regeering verklaard had zich te vereenigen. Den 29 zijn de leden der commissie voor het onder zoek van het wetsontwerp betreffende de verbanning der prinsen benoemd. Yjjf hunner zijn er tegen en zes verlangen eene algemeen verplichte verbanning der leden van vroegere regeeringshnizen. OOSTENRIJKHONGARIJE. Voor ruim 6 jaren werden 5 zigeuners ter dood veroordeeld onder ver denking van een gendarme vermoord te hebben. De Keizer veranderde de doodstraf in levenslange tucht huisstraf. Thans zijn vier hunner (1 ia inmiddels overleden) vrijgesproken, op grond van de verklaring van 2 andere zigeunersdoor andere omstandigheden bevestigd dat zij en niet die vijf den moord gepleegd hadden. STATEN-GENERAAL Tweede Kamer. Den 17 zijn ingekomen de inlichtingen van de ministers van financien en waterstaat op de adressen uit Limburg en Gronin gen houdende verzoek om de landbouwvoortbrengselen met een invoerrecht te belasten. Het door de regeering geraad pleegde landbouw-comité keurt de heffing van invoerrechten op granen en meel af en heeft haar voorgesteld, eene afwijzende beschikking op de die belasting aanbevelende adressen te bevorderen. De stelling waarvan verzoekers uitgaandat het landbouw bedrijf waaronder zij in het bijzonder den graanbouw verstaan, in ongunstige omstandigheden verkeert, houden zij over het algemeen voor juist. Op goede gronden meenen zij evenwel de daling der graanprijzen voor een deel aan de uitbreiding van het spoorwegnet in Amerika en Azie en aan het levendige zeeverkeer tusschen die werelddeelen en Europa te mogen toeschrijven. Zij nemen evenwel aandat de toestand langzamerhand zal verbeteren en achten de stelling der verzoekers uit Limburg, dat de landbouwnijverheid haren wissen ondergang tegemoet- g&atonaannemelijk. Toch acht de regeering zich niet ontslagen van den plicht om na te gaanof er van harentwege iets kan worden gedaan en zocht zijn hoed. Juffrouw Rolling ging naar het vensteropende het en stak de hand naar buiten doch trok ze 't volgend oogenblik weder naar binnen alsof zij zieb gebrand had. „Vreeselijt weer", sprak zij. „Men zou er geen hond doorjagen. Hoor eens Elyin Stephana kamer ataan twee ledikanten blijf heden nacht hier; uw gezelschap zal mijn zoon zeker aangenaam wezen." „Dat kan ik kwalijk gelooven." „Gy vergist nmijn jongen", antwoordde Stephan laDgzaamalsof het inwendig met zijn gevoelen Btreed; daarna vervolgde hij eebter met toenemende hartelijk heid „In zulk weder moogt gij hier uw kabel niet kappen. Blijf bij mijmaatgij zult dan de regen buien weer eens boven op de roef booren plassen, een genot dat gij reeds lang niet gehad hebt." „En dat ik nog wel langer ontberen kan. Ik moet naar buiten om ten minste den afstand van hier naar mijn logement te loopen al zou de duivel mij ook met den regen willen wegspoelen. Het is toch nieta erger, dan in een regenachtigen nacht nit de warme kooi op wacht op het dek te gaan. Dank u allen en goeden nacht." Hierop begaf hij zich naar buiten. „Een vreemde jongen", zei de weduwe. „Men weet nooit wat men aan hem heeft. Een echte Zigeuner I Ik ben overtuigd dat hij in dezen regen liever onder eene haag alaapt dan in het beste veerenbed. Neem uw licht, Elsje. De dokter zal zich er volstrekt niet over verwonderen dat wij hier allen ziek zijn. Het is bijna elf nnrStephan, breng mijnheer naar zijne kamer. Ik hoop dat n goed zult alapen men vindt in geheel Schöllenort geen tweede bed dat zoo goed ia, zonder mij zelve te prijzen lonter echt fijn eiderdons." Met deze trooatende verzekering wenschte zij haren gaat goeden nacht. De slaapkamer van den dokter lag aan de achterzijde van het langelage gebouw en tegenover hem op het erf stond eene open schuurwaarin een voorraad hout om de crisis, die niet enkel den graanbouw, maar ook het geheele landbouwbedrijf heeft aangetast, te verzachten. Ofschoon van oordeel, dat het landbouwbedrijf, in plaats van zwaar te zijn belast, schier geene belasting te dragen heeft, zoo zien iy niet over het hoofd, dat vermindering van grondbelasting en vooral van overgangsrechten de ont wikkeling der landbouwnijverheid in het algemeen zou kunnen bevorderen. Maar zij twijfelen, of het met den aard der be lasting zou zijn overeen te brengen, om dat bedrag in het vervolg te vermeerderen of te verminderen naar gelang van de afwisselende winstgevendheid van graan- en tuinbouw en veehouderij. Vermindering van overgangsrecht zou den land bouwer die zich thans met moeite kan staande houdenniet steunen. Evenmin nemen zij aan, dat de landbouw-orisis noemens waardig zou worden verlicht door afschaffing der weinig drukkende hypotheekrechten, der zegel- en registratierechten van pachtovereenkomsten of van de zeep- en zoutbelasting. Breedvoerige beschouwingen worden gewijd aan het verzoek om bescherming en tot het heffen van een matig invoerrecht op granen en meel. De regeering betoogt op de bekende gronden, dat de matige invoerrechten de graanprijzen niet zouden doen stijgen. Zij vereenigt zieh met de stelling, dat de daling der graan prijzen overal en ondanks plaatselijke verschillen door daling der broodprijzen wordt gevolgd, zoodat de lagere prijzen, die van de broodfabrikanten bij den inkoop van hun graan werden gevraagdhen in staat hebben gesteldhun brood ook voor minder verkrijgbaar te stellen. Maar ook in de onderstelling, dat het invoerrecht de graanprijzen zou ver- hoogenwenseht zij tot een zoodanigen maatregel het initiatief niet te nemen, allerminst nu overal over gebrek aan verdien sten geklaagd wordt. Bovendien is zij overtuigd dat de landbouw in het algemeen met graanrechten niet zou gebaat zijn. Ook wordt gevreesddatals eenmaal de eerste stap op de baan der bescherming gedaan isde door het graanrecht niet beschermde zuivelbereiders en veefokkers en zoovelen met hendie in hun bedrijf den druk der tijden gevoelenevenveel recht hebben op staatshulpwanneer overeeenkomstig den wensch van verzoekers ten behoeve van eenige landbouwers een beschermend graanrecht werd vastgesteld. De ministers komen tot de volgende slotsom dat geene belastingen van eenig belang onmiddellijk van bet landbouwersbedrijf worden gehevenzoodat van vermindering of afschaffing daarvan ook moeielyk spraak kan zijn dat evenmin bjj dezi gelegenheid behoeft te worden onder zocht of de belasting? die het grondbezit op het ruilverkeer treffengeheel of ten. deele door andere behooren te worden vervangen dat het verlangde invoerrecht, als de graanprijzen daardoor stijgennadeelig zijn zou voor het algemeen belang en slechts aan een klein deel der landbouwers ten bate zou komen of zijn doel zou missen indien de graanprijzen gelijk zij beweren, geene verandering zouden ondergaan dat een zoodanige maatregel niet is te verwachten van de regeering, die, overtuigd van het groote belang, verbonden aan den" bloei van den landbouw, voortdurend de vraag in overweging houdt, door welke middelen van harentwege die bloei zou kunnen worden bevorderd. De commissie, die door de Geldersch-Overijselsche maatschappij van landbouw benoemd was tot het onder zoekon der typenschalen voor de herziening der belast bare opbrengst van de ongebouwde eigendommen heeft op de algemeene vergadering van den 26 o.a. medege deeld dat naar baar oordeel over het geheel eene ten behoeve der huishouding opgestapeld lag. Een slag onder zijn venster en het dadelijk daarop volgende kraken van half doorgehakt hout, op dien tijd zeker eene ongewone zaak, deed den dokter naar buiten zien. Daar stond Stephan bij het hakblok en kloofde bij het licht eener lantaarn hout voor zijne moeder, ofschoon er nog een voorraad hakhout, voor vele dagen voldoende, naast hem stond. „Aha dacht de dokter, „die wil zich zijne woede nit het hoofd werken. Dat is eene verstandige ge dachte het zal hem goed doen." Langzaam ging hij voort zich te ontkleeden. Juist had by zijn licht uitgeblazen en was hij op het pnnt zijn hoofd op juf frouw Rollings eiderdonzen kussen neder te vleien toen hij bij toeval nog even door het raam keek. Stephan stond daar recht op, met opgeheven hoofd terwijl de blinkende bijl als een meteoor door de lucht vloog en diep in een der zijposten der schuur drong. Daarna trad hij naar buiten en bleef onbewegelijk in den dichten regen staan het scheen den dokter, ala zag hij hem toornig ademhalen. De dokter wendde het hoofd af, alsof hij geen reeht had den met zijnen hartstocht worstelenden man daar buiten nog langer te bespieden. „God helpe u mijn jongen", mompelde hij „opdat uw zoo moeielijk te bedwingen gestel u niet eens kwade parten speelt." Stephan bleef in den regen staan tot hij bedaard waswant eerst na langen tijd hoorde de dokter den zwaren stapwaarmede hy zich langzaam verwijderde. Het schijnsel eener lantaarn vloog langs de zoldering der kamer, daarna werd alles stilbehalve het plassen van den regen en het bulderen van den storm.

Alkmaarsche Courant | 1886 | | pagina 1