6000 1200 1000 500 100 105.— 21.— 17.50 8.75 1.75 321e Staatsloterij. Ns. 4952, 11037, 13404, 19009 en 20344 1000; Ns. 106 17933 en 18959 400; Ns. 5174, 5989, 6024 6922 10066 14603 15000 en 16635 f 200 Ns. 214, 756, 2773, 3453, 3763, 4691, 4702, 5161, 6302, 7041, 7839, 12030, 15378, 15525, 15617 eD 17635 f 100. Nr. 18459 f 5000Ns. 177, 2163, 3109, 5059, 7367 en 19986 f 1000; Ns. 5768, 9499, 9814, 11L70 en 19785 f 400; Nr. 5111 f 200; Ns. 2074, C704 8458, 8885, 12479, 12652, 17333 en 20434 f 100. Verkiezingen. goede evenredigheid bestond, doch dat zij het betreurde, dat de jaren 1877 tot 1881 als maatstaf genomen waren, daar toch na dien tijd de algemeene malaise op land bouwgebied was ingetreden. Naar aanleiding van de algemeen lagere pachtprijzen kwam het haar dan ook wenschelijk voor, in de door haar genoemde plaatsen de typenschalen met 10 tot 20 pCt. te verminderen. Vooral zou zulks wenschelijk zijn in verband met de betrekkelijk veel lagere schatting in de omstreken van Alkmaar, Schagen en Beemster. De heer van der Oudermeulen zeida daarop o. a dat hij vonddat te Beemster enz. niet te laag was geschat. Wel had hij opgemerkt, dat in de provinciën Noord- en Zuidholiand waar thans ook een onderzoek ingesteld werd eene groote ongelijkheid bestond in de schatting van het hakhout. De heeren van Leeuwen en Swerver, eigenaars der veestoomboot Purmerend te Alkmaar hebben aan de visscbers op Texeldie den 27 die boot afgebracht hebben van het steenen hoofd waarop zij door den sterken wind geslagen waseene belooning van 250 uitgereikt. Den 27 heeft de gemeenteraad van Zaandam overeenkomstig het voorstel van burg. en wetb. met 12 stemmen tegen 1 stem afwijzend beschikt op het verzoek van den kerkeraad der ehrist. gereformeerde gemeente om afschaffing of beperking der kermis. De gemeenteraad van Utrecht heeft den 27 het plan voor het nieuwe universiteitsgebouw door prof. Gugel te Delft gemaaktmet algemeene stemmen goedgekeurd de kosten van den bouw zijn geraamd op f 120.000 makende met den koopprijs van een huis ten bedrage van f 43.000, de overdrachtskosten enz. een bedrag van f 173.000. Den 29 is tot directeur der gemeente-werken te Arnhem benoemd de heer J. A. Lindo eerstaanwezend ingenieur bij den aanleg van staats-spoorW;gen te Enkbuizen. Het gerechtshof te 's Gravenbage heeft den 29 Jan Bevaart, 22 jaren oud, die in Januari 11. eene gehuwde vrouw te Heenvliet met een broodmes ver moordde, toen zij zijne oneerbare voorstellen afwees en tegen wien levenslange tuchthuisstraf geëischt wastot 25 jaren tuchthuisstraf veroordeeld. Den 29des morgensis te Oudkarspel het 3jarig zoontje van den heer M. levenloos uit het water achter zijne woning opgehaald. Alle pogingen om de uitgebluschte levensgeesten weder op te wekken, bleken vruchteloos. Den 29 is aau de station van den Rijnspoorweg te Amsterdam een arbeider bij het rangeeren tusschen de buffers geraakt en een half uur later overleden. In den nacht van den 29 op den 30 is te 's Gra venbage in eene der volkrijkste buurten brand ontstaan in de bewaarplaats van brandstoffen behoorende tot de bakkerij van Stotijn op het Hofspui. De bergplaats was overdekt door eene glazen bekapping, welke door de hitte sprong, zoodat de vlammen zich spoedig ont wikkelden en zoowel de bakkerij als het woonhuis aan tastten. Be huisgenooten van den bakker werden gered, doch een bewoner van een buisje in een naast het brandende perceel gelegen poort, d'e uit een dakvenster zich trachtte te redden, stortte naai beneden en werd zwaar gewond naar het ziekenhuis vervoerd. Den 30 had te Haarlem onder begunstiging van prachtig weder, in tegenwoordigheid v. n duizenden, de vierde jaarljjkaehe roeiwedstrijd van den Nederlandschen studentenroeibond plaats. De uitslag was als volgt Universiteits-wedstrijd. Prijs eere-diploma en oprich- tersprijs (een kunstvoorwerp), uitgeloofd door een eerelid van „Njord", benevens de medalje van den Bond voor den stuurman en eiken roeierbehaald door „Njord" van Leiden met den ploeg „Potpourri", in 14 m. 16 sec. „Triton" van Utrecht deed den tocht in 14 m. 44 sec., terwijl „Laga" van Delft achter bleef. Voor nummer 2 tweeriemsgieken (juniores) was een prijs uitgeloofd van 3 verguld zilveren medaljes door „Laga". Daar slechts ééne giek was ingeschreven werd bepaald dat de baan in 17 in. 6 sec. zou worden Na het hierboven geschetste bezoek van den dokter bij zijne vrienden te Schöllenort was er een geruime tijd verloopen. Wel had hij gehoord dat Ely Romili's moeder daar gekomen wasmaar nog steeds had hij geene gelegenheid gehad zijn plan te volvoeren om persoonlijk met haar kennis te maken, want de afstand tusschen de beide door de zee gescheiden plaatsen was niet zoo heel gering. Op een avond zat de dokter genoegelijk in zijn leu ningstoel de krant te lezen. In de naburige hoofdstad der provincie waren de krimineele gerechtszittingen be gonnen en hij behoorde tot hen die tijdens deze zittingen ijverig de verslagen er van nagaan. Plotseling veranderde eene uitdrukking der hoogste verbazing zijn goedaardige trekken, zijne oogen openden zich wild en wijd en de krant viel uit zijne handenalsof bij er zich de vingers aan verbrand had. „Barmhartige God 1" riep hij. „VrouwStephan Eggersaangeklaagd Ely Romili aan boord ver moord te hebben Stephan Ach God hoe on gelukkig Reeds den volgenden dag ontving hij eene oproe ping om voor den rechter aldaar als getuige te verschijnen en te vertellen wat hij van Stephan Eggers en diens verstandhouding tot Ely Romili en Elsje Rolling uit eigen ervaring wist. Deze oproeping had de goede dokter geheel en al aan zichzelf te danken daar hij eens aan een goed vrienddie toevallig lid dier rechtbank was zijne ontmoeting met Elsje Rolling en de beide jonge mannen verteld had. In zijne eerste ergernis over deze oproeping, zjjnen goe den vriend en zichzelven verwenschende, bezwoer de dokter by alles wat hem heilig was dat geene macht ter wereld hem tot eenige getnigenis in deze zaak brengen zou hij besloot liever dadelijk hersenontsteking voor te wenden en thuis te blijven daar bij gehoord haddat men slechts in een toestand van volkomen delirium van een verhoor op het ziekbed verschoond bleef. En niet eerder dan nadat men hem met een dwangbevel afgelegd. De ploeg „En avant deux", van de Stndenten- Roeivereeniging „Njord" deed het in 16 ra. 40 sec. De wedstrijd in sloepen met 2 riemen geroeid door „Watermen", ging niet dooromdat zich slechts één schipper bad aangemeld. Ook de strijd voor tweeriems gieken (seniores), uitgeloofd door „Triton", kon geen voortgang hebben door ongesteldheid van een der leden van „Njord". Vervolgens werd de kamp aanvaard met vierriems- gieken (juniores), uitgeloofd door „Njord", bestaande in 5 verguld zilveren medaljes. Hier bleef „Laga" te Delftmet den ploeg „Haute Nouveauté", overwinnaar in 14 m. 19 sec., tegen „En avant quatre", van „Njord", met 14 m. 25 sec. De baan bedroegevenals bij den ongeveer 3490 elmet boei van eersten wedstrijd omvaart. Aangenomen ds. J. M. Rienstra het beroep naar Medemblik door predikant te Kwadijk. De heeren C. SwartA. Haringhuizen en Corn. Groot Hz. te N. Niedorp hebben besloten voor eigen rekening eene kaasfabriek op te richten. Met de melk van 129 koeien kon worJen begonnen. De heeren Rezelman en de Heer zijn met den bouw en de in richting der fabriek belast. - P. K. Eiege te Haarlem heeft van den Koning kwijtschelding bekomen van de straf, hem in Januari door het gerechtshof te Arasterdam in hooger beroep opgelegd wegens bet doorsnijden der teugels van een paard der huzaren tijdens de ongeregeldheden te Haar lem in September 1885. De heer H. Eennema vanWommela, herkozen lid der Prov. Staten vau Friesland voor het district Fra- neker, heeft aan de liberale kiesvereenigingen in dat district een schrijven gericht waarin hij aanbiedt zijn mandaat neer te leggen zoo men den heer M, Kingma Hz., in het district Sneek niet herkozen, na 40 jaren lid te zijn geweest en tevens lid van Ged. Sta ten kandidaat wilde stellen. De kieavereeniging Won- seradeel heeft zich dadelijk daartoe bereid verklaard, De groote papierfabrieken Waterloo te Apeldoorn zijn in 40 jaren driemaal verbrand. De brand is nu ontstaan door het komen van uit den bijstaanden schoor steen vliegende vonken tusschen de pannen waaron der met riet gedekt was. Door den tellen wind vloog het brandende papier een half uur ver. Alles was verzekerd. Ta Bergen op Zoom heeft een buitengewoon zware hagelslag tijdens een kort, maar hevig on weder groote schade toegebracht aan de te veld staande ge wassen en de vruchtboomen. Te 's Hertogenbosch zal den 2 Augustus de 55e verjaardag van den tiendaagschen veldtocht feestelijk gevierd worden. Bij den raad van state is eene geheel nieuwe wet op het notarisambt aanbangig. Met 1 October a.s. bestaat er gelegenheid tot plaatsing van leerlingen aan de rijks kweekscholen voor vroedvrouwen te Amsterdam en Rotterdam. Belang hebbenden moeten zich vóór 15 Juli schriftelijk aan melden bij den voorzitter van den geneeskundigen raad der provincie waarin zij wonen. Liezedie verdacht was van moord op den kap per Lamblé te Amsterdam zal daarvoor niet te recht staan daar de feiten niet wettig en overtuigend bewe zen voorkomenmaar wegens diefstal, op grond dat verscheidene kleedingstukken en sieraden van den vermoorde in zijn bez't waren. - Houders van 4 pet. rentegevende schuldbekentenis sen san toonderdie hunne stukken tegen 3J pet. rentegevende schuldbekentenissen aan toonder van gelijke nomina e bedragen verlangen te verwisselen, worden na 1 Aug. 1883 in de gelegenheid gesteld om die verwis seling, met inachtneming van de daarvoor nader bekend te maken formaliteiten, kosteloos te bewerkstelligen bij de betaalmeesters in de hoofdplaatsen der provinciën en te Rotterdam. Bij die verwisseling zal door die betaal meesters aan de inleveraars betaald worden de bij art. 8 bepaalde vergoedingde op de 4 pet. rentegevende schuldbekentenissen tot 1 Juli 1886 verschuldigde rente dreigde liet hij zich bewegen als getuige op te treden. „Want", zeide zijn rechtskundige vriend tot hem „als de man onschuldig ismoet ook gij door uwe opgaven er toe medewerken dit te bewijzen is hij daarentegen schuldigdan moogt gij onder geen voorwendsel zulk een schurk aan de wrekende justitie zoeken te ont trekken en daardoor misschien nog andere menschen- levens in gevaar brengen." Dientengevolge besloot de dokter eerst een verken ningstocht naar Schöllenort te gaan doen. Hij vond de weduwe Rolling in uitmuntenden welstandwant hare ingebeelde kwalen konden naast het werkelijk groote ongelukdat haar getroffen hadniet meer in aanmerking komen. Zij liep onophoudelijk in de kamer heen en wedervan 's morgens vroeg tot 's avonds laat of zat in eikander gedrukt op een laag stoeltje en staarde gedachteloos voor zich uit. „Hij was mijn oogappel", hoorde men haar mompelen. „Ergert u uw oog, ruk het uit en werp het van ui... Als uw oog u van geen nut isis ook uw lichaam vol duisternis O Stephan Mijn zoon Mijn zoon Het bleek nu dat niemand in geheel Schöllenort zelfs zijne moeder nietaan Stephans schuld twijfelde. Hij was eigenlijk slechts bij weinig lieden in het dorp gezien geweest. Zijn in zichzelf gekeerd karakterdat hem bijna altijd eenzaam in de boot op zee deed rond zwalken of hem lange zwerftochten door de duinen deed doen, had hem reeds menigen wantrouwenden blik bezorgd. Elsje verrichtte stil en rustig hare huishoudelijke plichten. Zoo dikwijls het hem mogelijk was, sloeg de dokter haar onbemerkt gade. „Daar hebben wij nu da gevolgen van de verwenschte koketterie van dezen kleinen satan"; wij moeten het overvolle hart van den goeden man deze niet geheel passende uitdrukking niet te kwalijk nemen „zij kon niet rustiger zijnal was de arme kerel, Stephan, haar geheel onbekend geweest. En heeft zij ook een traan voor den anderen, die nu toch ook naar den duivel is en de commissie van een vierde pet., voor zooverre de verwisseling door bankiers, makelaars of anderen, die commissiehandel in effecten uitoefenen bezorgd wordt. De coupons der 3$ pet. schuld zullen op 1 April en 1 October ook in het buitenland betaalbaar zijn tegen den door de aangewezen bankiers te bepalen wisselkoers van den dag, terwijl de schuldbekentenissen zullen wor den uitgegeven in stukken van f 12000 met halfj. coupon van f 210.— Bij de eindexamens der gymnasia te Amsterdam, te hou len op 15, 16, 17, 18, 19, 21, 22, 23, 24, 25, 26 en 28 Juni zijn benoemd tot leden der commissie, te wier overstaan die examens zullen worden gehouden, de heeren Mr. W. H. de Beaufort, Dr. A. Pierson, hoog leeraar aan de universiteit te Amsterdam en den hoog leeraar dr. C. P. Burger, directeur der rijks hoogere burgerschool to Leeuwarden. De Enkhuizer gasfabriek keert 5 pet. dividend over 1885 uit zijnde het bedrag der uitkeering 80 pet. van de behaalde winst. De gemeenteraad van Schiedam heeft met 14 tegen 3 stemmen afwijzend beschikt op het verzoek van den kerkeraad der ned. herv. gemeente, om do kermis af te schaffen. De uitvoering van de verbouwing van het post kantoor, met inrichting tevens tot telegraafkantoor, te 's Gravenbage ia gegund aan den heer A. C. Paarde- kooper aldaar voor f 96500. Te 'a Gravenbage is door de politie een belg aangehouden in het bezit van meer dan twaalf parapluiea, waarvan hij de herkomst niet wist te rechtvaardigen. Ver moedelijk heeft hij ze uit gangen san openstaande wo ningen medegenomen. 5e klasse, 5e lijst, 31 Mei. 5e klasse, 6e lijst, 1 Juni. Van liberale zijde zijn kandidaat gesteld te Almeloo de heeren mr. A. van Laer aldaar en A. H. Jannink te Enschede te Middelburg de heeren J. P. I. Buteux, lid van Ged. Staten en A. Smitburgemeester van Vlissingen te Leiden de heeren J. Rinkes Borger te Leiden en mr. H. graaf van Limburg Stirum te Noord- wijk te Heerenveen de aftredende leden de heeren Wybenga, Barna en Heldtte Breda de heeren mr. M. Tydeman Jr., advocaat en procureur aldaar en mr. A. M. Sassen, schoolopziener in het district Til burg ta Dordrecht de heeren mrs. G. M. van der Linden en J. B. van Osenbruggen, aftr. leden; te Utrecht het aftr. lid de heer jhr, mr. J. Roëll en de heer mr. W. J. Roijaards van den Ham te Groningen de heer mr. S. van Houten, zelfs door kiesvereenigingen die hem bij de laatste verkiezing bestreden; te Leeuwarden net aftr, lid Lieftinck, terwijl voor het 2e lid sommigen wenschen dr. J. Zaaijer Az. te Leeuwarden anderen mr. A. Kerdijk te Amsterdam te Zutfen de heer mr. S. M. S. de Ranitz aftr. lid over bet 2e lid bestaat nog verschilte Deventer de aftr. leden mr. P. Blussé van Oud-Alblas en mr. A. van Delden; te Arnhem de aftredende leden van der Sleijden en Rooseboom te Alvorens de dokter Schöllenort weder verliet, had Elsje hem eerst moeten vertellen hoe de vreeselijke tijding het stille huis op den heuvel bereikt had. Op een avond was het geweest. Juffrouw Rolling en hare dochter hadden in het schemerdonker op Stephan zitten wachtendie dienselfden dag met zijn schip in de haven binnengekomen was. Eindelijk hadden zij een stap gehoord op de tegels voor de huisdeur. „Dat is Stephanhad hare moeder geroepen en was snel opgestaan. En nog eer dat Elsje haar ant woorden kon werd de huisdeur en de deur der kamer opengeworpen en stond er eene kleine oude vrouw de moeder vau Ely Romilihet grijze haar verward van onder een om het hoofd geslagen doek te voorschijn komendevoor haar in het binnenvallende maanlicht. „Waar is mijn zoon P" riep zij krijschende. „Wie vroeg de weduwe. „O Ely Die kan elk oogenblik komen. Wij wachten Stephan reeds sinds een paar uren. „Wacht gij op hem? Hoe? Wacht gij op hem?" riep de onde vrouw, „Maar mijn zoon wil ik hebben Mijn Ely 1 Waar is mijn zoon?" „Ely herhaalde Elsje verbaasd een bang voor gevoel vermeerderde den schrik door de woeste gebaren der vrouw veroorzaakt. „Ja, Ely, Elsje Rolling Gij moet het toch weten Het is uw schuldGijGjjGij „Ik stamelde Elsje ontsteld. „O Gods toorn kome over u Gjj hebt hem ver moord Gij beiden, gij en die andere, gij hebt hem gedood O ik smeek u wrekende hemel „Ostilstil 1" riep Elsje- „Wat moet dat be- teekenen „Dat moet beteekendat mijn zoon vermoord is vermoord en verdronken in de diepe zee En dat de zoon dezer vrouw nog leeft WorJt vervolgd.

Alkmaarsche Courant | 1886 | | pagina 2