Ssricittcn. Berichten. fitwrglrertc&Un. Tiel de heeren mrs. P. Rink en H. J. Dijkmeester; te 'b Gravenbage de heeren mr. EL M. A. baron van der Goes van Dirxland,directeur der Samarang-Joana-Stoom- trammaatschappij en mr. L. G. Greeve, kantonrechter te s' Gravenhage. Te Hoorn wordt waarschijnlijk nevens den heer mr. \V. K. baron van Dedem kandidaat gesteld de heer mr. D. Visser van Hazerswoude, lid der le Kamer en te Haarlem nevens den heer \V. de Meijier de heer mr. J. W. Farneombe Sanderste Zwolle de heeren mr. D. Wicherlink aldaar en mr. R. A. Fockema kantonrechter te Ommente Hilversum de heer C. J. Hacke van Mijnden. Van anti-revolutionaire zijde te Middelburg de heeren mr. L. W. C. Keuchenius en jhr. mr. M. A. de Savor- nin Lohman te Zevenbergen de heer mr. A. P. R. C. baron van der Borch van Verwolde aftr. lid te Dordrecht de heeren mr. Th. Heemskerk te Amsterdam en S. van Velzen te Alfen te Steenwijk de heer G. H. van der Hoop aftr. lidte Deventer de heeren i A. baron Sehimmelpenninck van der Oije en mr. P. P. Besier te Maastricht; te Zwolle de aftredende leden de heeren van Asch van Wijok en A. baron van Dedem; te Zierikzee de heer jhr. mr. A. P. de Savornin Lohman. Van katholieke zijde in het district Goes de heeren jhr. mr. de Savornin Lohman, aftr. lid en W. Wilkens, kapitein-magazijnmeester aan de constructiewinkel te Delftin Deventer de heeren A. baron Sehimmelpen ninck van der Oije en C. baron van Hoëvel van het W eezenveid te Tvvellooin Amersfoort de aftredende leden mr. M, baron Mackay en mr. P. W. C. P. graaf van Bylandt. In het Deventer Dagblad leest men het volgende manifest aan de kiezers, onder aanhaling van de woorden van den heer de Savornin Lohman „Wij mogen den strijd niet opgevenofschoon diezoo God het niet verhoedtons land ten verderve voert." De 2e Kamer is ontbonden te midden der grond wetsherziening. Dat feit beoordeelen wij niet. Er is wat belangrijkere te doen. Op 15 Juni moeten wij een nieuwe Kamer kiezen. De Kamer is ontbonden omdat de helft der Kamer weigerde verder meê teaoenaan het werk der grondwetsherziening, nadat zij haar zin niet had kunnen krijgen ten aanzien van het lager onderwijs. Die helft der Kamersamengesteld uit katholieken en anti-revolutionairen was het niet in alle opzichten eens. Zelts niet in de denkbeelden over onderwijsregeling. De anti-revolutionairen willen, met de meeste libe ralen uitbreiding van stemrechtbetere belasting regeling betere regeling van den plicht der landsver dediging bovendienafschaffing der neutrale school als regel en hare vervanging door de v r ij e school, betaald door de ouders voor zoover zij niet onvermogend zijnen geen subsidie uit de staatskas dan alleen voor onvermogenden. Da katholieken willengeen uitbreiding van stem recht zijn vrij onverschillig voor de belasting en defensie-kwestie verlaDgen uit de staatskas subsidie voor hunne katholieke scholenmaar geen verplichte schoolgeldbeffing. Althans wordt dit volstrekt niet algemeen door hen verlangd. Toch werden die tweekatholieken en anti-revolu tionairen door geschiedenis en godsdienstig geloof elkanders natuurlijke bestrijders, het met elkander eens. Hierinin de nieuwe grondwet moet geschreven worden verplichte schoolgeldbeffing (die de katholieken eigenlijk niet willen) en verplichte subsidieering van het bijzonder onderwijs uit de staatskas (die de an i- p revolutionairen niet willen). Beiden offeren ze een deel van hun beginsel op in een parlementair accoord. Ook dat beoordeelen wij niet. Maar met dat accoord aan te gaan en dien eisch te stellen verklaarden zij al bet anderewat grondwets herziening aan Nederland kan geven heeft voor ons niet zóóveel waarde als het onderwijsja eigenlijk is al dat andere enkel voor de liberalen en daarom zullen wij hun de eisch stellen geef ons onzen zin in zake bet onderwijs en wy zullen u aan grondwetsherziening helpen. Dat teekent. Of de troonopvolging in de tegenwoordige omstan digheden ongeregeld blijft of het kiesrecht blijft geregeld volgens verouderde en thans gevaarlijke begrippen of gelijkmatigerbillijker belasting-regeling mogelyk wordt gemaakt of beterbillijker verzorging der landsverdediging wordt tot stard gebracht; of een aantal andere zaken ongeregeld blyven dat gaat hun de helft van het land niet aan dat is der liberalen zaakdie hen koel laatin elk geval hun niet zooveel waard is als verplichte subsidieering van het bijzonder onderwijs en schoolgeldheffing. Voor dat belang moet alles wijken er is voor hen maar één wezeiijk groot volksbelang de school. Ook dat moeten zij weten en verantwoorden. Maar de vraagdie door de Kamerontbinding en nieuwe verkiezing n wordt gedaan, kiezers! is dan ook deze Zijt Gij het daarmede eens of niet P Is het openbaar lager onderwijs ook in uwe schatting zóó verderfelijk voor dejeugd, dat dit ten koste van alles moet worden ten onder gebracht dat geen hervorming in ons ataatsbestuur mag worden ingevoerd voordat de openbare school uit de rij der staatsinstellingen verdwenen is? Wij voor ons houden het er voor, dat, als zij, die zich uwe geestelijke leidslieden noemen of u werk geven, en er zich buiten wilden houden en hunne onderhoorigen eens vrij wilden laten spreken 9 tiende gedeelte des volks zelfs in Limburgzeggen zouneen zóó ver derfelijk is de openbare school nietonze kinderen leeren er best. Al zou misschien een deel zeggen een beetje meer van den godsdienst op school zou ons niet hinderen. Maar zijuwe leidslieden en werkgeverslaten de menschen niet vrij uitspreken. En daarom komt men niet achter het ware gevoelen des volks. Gij echterwie gij ook zijt, die een vrij oordeel nog kunt en durft uitbrengen, laat dat thans niet na, maar spreek door uw stemmen. Stemt tegen hen, die het gansche landsbelang stellen op één kaarthet volksonderwijs. De vrijzinnigen in de Kamer zijn zoover gegaan als maar eenigszins was overeen te brengen met hnnne overtuiging dat het openbaaronderwijs de jeugd, het volk niet bederft maar verheft. Zij hebben aangeboden te stemmen vóór een amen dement waarbij uitdrukkel.jk in de Grondwet zou ge schreven wordendat de staat subsidie kan geven aan hetkerkelijkonderwijs. Het zal mochten zij niet toegeven. Had de partij van het accoord dat aangenomen in vertrouwen op de latere Kamerdie bij uitbreiding van stemrecht naar hun beslist uitgesproken overtuiging hun de meerderheid geven zou hadden zij dat kan aangenomen (wat de katholieken althans hadden kunnen doen maar niet deden door het accoord gebonden) dan was de schoolstrijd goeddeels uitgestreden geweest. Maar zij hebben niet gewild. Zij hebben gezegdalles of Diets en daarmeê den treurigen schoolstrijd bestendigd voor een reeks van jaren. Kiezers laat hun zien dat door hen niet recht ge handeld is; niet in het werkelijk landsbelang, al roepen zij u nog zoo hard in het oor, dat zij niets dan hun recht gevraagd hebben. Ter wille van den landsvrede hebben de liberalen in hun kringen het oor geleend aan voorstellen die zij niet noodigja zelfs minder goed vonden dan het bestaande. Dat zal mochten zij niet toegeven. Keurt gij het ia uw hart goed dat zij hun man gestaan hebben dat zij dat accoord van samenwerking verworpen hebben, handel daarnaar dan ook en doe gij ook uw plicht. Help op 15 Juni meê in de 2de Kamer eene meer derheid brengendie voor grondwetsherziening is en dus ook voor uitbreiding van bet kiesrecht. Dan kan het later blijken wat er aan is van het stoute beweren der tegenpartijdat het volk op hare hand is. Wij beweren zij zijn niet de helft des volks. Slechts 2 maal 1/1 op zijn best. Hun Kamereenheid is een gelegenheidseenheid zonder innerlijk verband. Zij kunnen alleen samenleven in een vrij land als het onze. Zet dus de 2e Kamer niet om, maar vast in het liberale voornemen om door vrijzinnige Grond wetsherziening te komen tot verlossing uit de tegen woordige verwarring. Waarschijnlijk zal de tegenpartij bewerendat dit een praatje ia om onnadenkende gemoedelijke kiezers te misleiden. Zij mogen dat beweren bewijzen kunnen zij het niet. Katholieken en anti-revolutionnairen kunnen nooit be wijzen dat hun samengaan natuurlijk is. Zij kunnen niet samen regeeren. Een ministerie-Schaepman zou het volksleven in een ganseh andere richting leiden ah een ministerie-Lohman uit hoe verdienstelijke man nen ook samengesteld. Hun accoord getuigt tegen hen. Dat is bewijs genoeg. Daarom kiezersdoet uw plicht. In vele jaren is zulk eene ernstige beslissing niet in uwe banden gelegd. Zal de partij van het „accoord" het land beheerschen. Dat is de vraag dezer verkiezing. Kiezers doet uw plicht. CORRESPONDENTIE. B. üw ingezonden stuk behouden wy tot nader in portefeuille. Dinsdag 1 Juni. Londen. De Daily News bevestigtdat door den afval van 45 liberalen de verwerping der Home-Rule- bill zeker is. Gladstone zal na verwerping 6en beroep op het land doen. Athene. Griekenland beeft den gezanten bij de mogendheden berichtdat de ontwapening begonnen is. Griekenland protesteert tegen verdere blokkade welke eene volledige ontwapening belemmert. Weenen. Bij de trekking van de premieleening 1864 zijn de volgende nummers uitgeloot: serie 3281 n°. 34 met 100000serie 3532 n°. 32 met 20000, serie 569 n°. 47 met 10000, serie 3676 n°. 50 en serie 3965 n°. 91 ieder met 5000 florijnen. Weenen. Turkije zond aan de mogendheden eene nofa aantoonende dat Griekenland onregelmatig ont wapent. Da Grieken houden een turksch fort bij Metzoko bezet. Turkije zou ongaarne met geweld het fort hernemen. Ds. A. Guldenarm alhier Btaat n°. 2 op het drietal voor predikant te Kampen. In de vergadering der nieuw opgerichte R. K. centrale kiesvereenigingdoor meer dan 100 van de 250 reeds toegetreden leden bijgewoondis den 28 besloten op voorstel van den heer W. Bos te Oudorp, om zich bij het ontwerp-reglementdat 17 artikelen bevatte en o.a. de slotbepaling, dat het dadelijk in werking zou treden voor het oogenblik neer te leg gen maar de aanneming slechts tijdelijk te stellen en wel uiterlijk tot 29 Juni a.s. Als kandidaat voor lid der 2e Kamer werd gesteld de heer jhr. C. Hartsen, oud- lid der lo Kamer, terwijl in do op 4 Juni te houden algemeene vergadering de tweede kandidaat zal wor den gesteld. Tot leden van het bestuur werden geko zen de heeren dr. J. Kraakman mr. J. A. Middel- hoff en M. Gouverne alhier, W. Bos te Oudorp, J. Hoogenbosch te Helder, H. B. Voorman te Schageu, J. Stam te Oude Niedorp, J. van Beusekom te Zype en M. Knys te Limmen terwijl het bestuur den heer A. Kuaters alhier tot 2on secretaris heeft gekozen. Den 1 werden de eerste nieuwe aardappelen alhier aangevoerd, geteeld door J. Kloosterboer, te St. Pancras. Den 30 maakten 52 jongens en 16 meisjes van den gymnastiek-cursus der Alkmaarsche Turnclub „Kracht en Vlugheid", onder geleide van den directeur, den heer H. Tussenbroek en een twintigtal leden der club een uitslapje naar Petten. Per stoomboot „Zype" vertrok men omstreeks acht nur van hier naar de Burgervlotbrugwaar de heer Mann eerelid der Turnclub van hunne komst verwittigd, zijne bezoekers afwachtte en met luid gejuich begroet werd. Van hier wandelde men naar Petten alwaar de jongelui in de ruime overdekte speelplaats der school eene goede ge legenheid vonden de in overvloed van huis medege nomen eet- en drinkwaren eer aan te doen. Hierna werd de zeedijk bezichtigd, in eenen geïmproviseerden feesttrein langs het paardenspoor op den dijk een tochtje naar Kamperduin en weder terug gemaakt en een kijkje genomen bij de reddingsboot te Petten. In de school teruggekeerd werden de jongelui door den heer Eriksburgemeester van Pettenop kaas en door den beer Mann op melk onthaald. Ten slotte verrichtten zij in het gymnastieklokaal te Petten eenige oefeningen. Omstreeks drie uur verliet men zeer vol daan over het gesmaakte genoegen het dorpom op dezelfde wijze als 's morgens huiswaarts te keeren. De door de administratie der boot gostelde voorwaarden maakten de kosten per hoofd zeer gering het zeer fraaie weder verhoogde bij al het genoegen niet weinig de vroolijke stemming, zoodat de tocht naar Petten bij alle deelnemers in recht aangename herinnering kan blijven. Volgens de zomerdienstregeling zullen van hier treinen vertrekken in de richting Amsterdam7.2 10.26, 2.40, 5, 5.24, 8.34 en alleen des Maandags te 5 uur 's namiddags maar slechts tot Uitgeestin de richting Helder: 7.51, 11.29, 2.45, 6.12, 10.15. Dientengevolge is de lokaaltrein van 3.25 vervallen en vervangen door eenen trein, die nu, van den Helder komende te 5 24 van hier naar Amsterdam vertrekt. Zeer zeker eene wijziging ten goede, Het tijdsverschil bij de vorige dienstregeling tusschen den trein van 2.40 en den locaaltrein vsn 3.25 was te gering, terwijl men daarna niet vóór 8.29 naar Amsterdam vertrekken kon. De verbinding met Hoorn echter blijft weder even ongunstig voor Alkmaar geregeld als te voren. Den 30 namiddags is op den openbaren weg alhier door den politieagent Kraan aangehouden zekere A. B., een bekende van de justitie, die (e Hoorn in eene slaapstee diefstal bad gepleegd. Hij is ter beschikking van den heer olficier van justitie naar het huis van bewaring overgebracht. Den 30 werd tegen zekeren F. R., alhier door den commissaris van politie proees-verbaal opgemaakt wegens het dragen vnu een verboden wapen. BURG Jfi K Ij IJ K K !S '1' A is Li. GETROUWD. 30 Mei. Pieter Ursem, wedn. van Dieuwertje Bakker on Fem- metje Borst. Johannes Groot en Maria Christina Broekhuijsen. GEBOREN. 30 Mei. Pieter, Z. van Jan Deugd en Aafje Uitgeest. 31 Johannes Cornelis, Z. van Jacob Bol en Aagje Olie. Catharina HelenaD. van Hendrik de Rover en Guurtje van Yeen. 1 Juni. Cornelis, Z. van Johannes Dekker en Maria Tholea. OVERLEDEN. 31 Mei. Helena 1). van Gerrit de Boer en Alberdina Schrj- ver, 18 w. 1 Juni. Fredrik Willem, Z. van Eredrik Willem Kroese en Maria Catbarina Koster, 15 d. KANTONGERECHT Zitting van den 28 Mei 1886. J. S., Egmond aan Zee, diefstal van helm, 6 dagen gev. J. BEgmond aan Zee diefstal van hout6 dagen gev. W. K„ E. K, K. V., J. W„ A. K., J. S„ G. B. en K. W„ allen Egmond aan Zee, als voren, ieder 1 dag gev. P. B., Egmond aan Zeezoeken naar eendeneieren in gesloten tijd, 2 boeten elk van 10 of 1 dag gev. voor elke boete. D. I., Castricumals voren 10 boete of 2 dagen gev. J. B. en A. B., J. V. en A. V., Egmond aan Zee, als vorenieder 10 boete of 1 dag gev. J. B., E. K., C. Z., K. K. en J. K., Egmond aan Zee zoeken naar eendeneierenieder f 1 boete of 1 dag gev. W. S., J. J. en D. B Egmond binnen zoeken naar kie vitseieren ieder 1 boete of 1 dag gev. ARRÜN DISSEMENTS-RECHTBANK. Correctioneele Terechtzitting van 1 Juni. H. J. P., J. J. en H J. L.; J. R. en R. L.; G. T. d. Y, en D. P.; W. v. W. en J. J. T., allen zonder vaste woonplaats, bedelarij in verbinding14 dagen gev. en opzending naar een bedelaarsgesticht J. B.; H. B. R; H. J. v. R.; J. B.; P. v. B.; P. E. G. F.; H. F., A. v. d. P., J. R. C. C J. G; P. J. V. S. en M. L„ allen zonder vaste woonplaats, bedelarij, ieder 14 dagen gev. en opzending naar een bedelaarsgesticht. J. O., Grootschermer, drankwetovertreding vrijgesproken. J. F. V., Helderverkoopen van militaire kleedingstukken 2 boeten, ieder van f 12, subs. 4 dagen gev. voor iedere boete. Alkmaar 31 Mei. Aangevoerd 507 vette Kalveren t 30 a 125, 21 nueht. dito 5 a 17, 157 Schapen 20 a 3099 vette Varkens t 0,36 a 0,48 per P., 46 magere dito fl4a 20. Amsterdam 31 Mei. Aardappelen Friesche Dokkummer jam men 2,60 a 2,75, dito Franeker 2,50 a 2,60, dito En- gelscbe 1,50 a 1,60 Zeeuwsche Spuiscbe Jammen f 2,80 a 3, Pruisische Hamburgers /3a 3,20, Pruisische Roode /1,60 a 2. Aangevoerd 8 versche ladingen. Raapkoeken 70 a 83, Lijnkoeken t 8,50 a 12,50 per 100 P. Petroleum gedrukt, loco f 7,45 Sept.Dec. 7,95 entr. In cons. 8,75. Aangevoerd 603 Runderen, vette 0,62 a 0,74 per P., Melk en Kalfkoeien 100 a 250, 11 vette Kalveren, 1 Graskalf, 70 nucht. dito 7 a 10, Schapen 32, Lammeren 6, vette Varkens f 0,36 a 0,42 per P. Edam 29 Mei. Kleine Kaas, 27 hoogste prijs, aangevoerd 67 stapelswegende 13547 P. Haarlem 31 Mei. Witte Tarwe /7a 7,30, Rogge f 5,65 a 5,85, Haver 3,75. Kampen 31 Mei. Aangevoerd 843 stukken boter van 20 P., 18,50 a 20,50, 195 stukken van 10 P. 9,50 a 11,50 ruim 400 stukken ran P., samen ruim 19010 P., per pond 0,70 a 0,80. Leiden 29 Mei. Boter per kwartvat le soort 40 a 54 per pond 2e soort /la 1,35. Schiedam 31 Mei. Moutwijn 6,25, Jenever 11,75 per v. Landen 31 Mei. Aangevoerd 3100 Runderen 3.6-5, 11000 Schapen en Lammeren 5-6.8,160 Kalveren 3.4-5, Varkens 3.8-4.2

Alkmaarsche Courant | 1886 | | pagina 3