No, 68. Acht en tachtigste Jaargang» i886, WOENSDAG 9 J IJ N I. Prijs der gewone Advertentiën: ©fticieel SCHUTTERIJ. o ALRMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt Dinsdig-, Donderdag- ön Ssterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 8 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door bet geheele Rijk f 1, De 3 nummers f 0.06. Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HEBMs. COS- TEB ZOON. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR verwittigen den ingeschrevenen voor de Schutterij van diljaar: dat de alphabetische naamlijst van de personen, die aan de loting van dit jaar zullen deelnemenvoor een ieder ter inzage ligt ter gemeente-secretarievan heden tot den dag der loting op alle werkdagen, des morgens van 9 tot 2 uur, opdat een ieder in staat zou zijn, omzoo op die lijst eenige personen of om standigheden mochten voorkomendie daarop nog zouden be- hooren te worden aangeteekend of daarvan wesrceLt»" mietontpioffing plaats gebad, zonder belangrijke scbade te veroorzaken. Ook heeft men getracht de brug tus- schen Deeazeville en Firmy te doen springen. Het metselwerk werd een el in het vierkant vernield. De brug was tijdelijk onbruikbaar. Den 16 vangt het geding tegen de moordenaars van den ingenieur Watrin aan. De ministerraad heeft den 5 bet wetsvoorstel der commissie uit de Kamer tot verbanning van alle prinsen verworpen, doch zich vereenigd met bet ontwerp, waarbij de verbanning der eigenlijke kroonpretendenten uitge- onrnimn gri dn --"-«.ring gemachtigd wordtom ook jf in Frankrijk te ontzeggen. 1885 in de Morgue te Parijs herkend. lamer voor het onderzoek van I, verbeurdverklaring der goe- ïeeft besloten, dat voorstel te verbanning der prinsen en niet worden, grooting De gemeente architect raamt blijkens overgelegde be de kosten eener nieuwe kap en het afdokkeu daar- 'van met zink op 217. Daar dit bedrag niet uit het gewoon onderhoud kan worden gekweten, wordt machtiging verzocht, dat werk uit te voeren. De vaste commissie van bijstand in betrekking tot bet beheer en onderhoud der plaatselijke werken en eigendommen kan zich net dit verzoek vereenigen. De toestand van dit gebouwtje is toch van dien aard, dat herstel niet uitgesteld kan worden. Zii zou echter gaarne zien dat alsnog werd overgelegd eene schetsteekening van de te maken kap, daar het toch wenschelyk was, den vorm dezer kap zoo net mogelijk te maken. De Voorzitter deelt mede, dat burg. en wetb na kennis te hebben genomen van die gevraagde teekemng de voorkeur geven aan herstel van het kruithuis in den tegenwoordigeu vormalzoo een houten kap, met pannen gedektwaarvan de kosten geraamd zijn op 315. Het nadere voorstel van,'Burg. en Wetli. wordt na eene korte bespreking waarbij denbeer Kraakman aandringt op het houden van behoorlijk toezicht op dit gebouwtje, met algemeene stemmen aangenomen. 31. Voorstel, om op de gemeente-begrooting voor 1886 nog t 3000 beschikbaar te stellen voor liet verleggen van straten daar de voor onderhoud van straten en pleinen uitgetrokken som verwerkt is en de toestand van enkele straten toch van dien aard is, dat dit verleggen onmogelijk kan worden uitge steld. Zij wnzen slechts op het Luttik Oudorp zuidzijde, van de Bierkade tot de St. Annnstraat, op liet Verdronkenoord, noordzijde van de Bierkade tot de Steenenbrug en op het weuschelijke dat de Laatwelke nu verlegd is tot dicht bij de Ruitersteeg, tot aan de Choorstraat verlegd worde. De gemeente-architect raamt blijkens overgelegd uittreksel uit een door hem opge- maakten staat de kosten van het Luttik Oudorp op Verdronkenoord dc Laat 767.10 1472. 627,70 Samen f 2866,80. Hetgeen het verleggen dezer straten minder kosffcn zal dan deze raming, kan met, het overschietende bedrag van 133.20 besteed worden voor plaatsen, waar de.toestand ook zeer slecht is, bij voorbeeld hier en daar op de Oudegracht. Bij het verleenen dier machtiging zal, zoodra de'gemeeute-rekeuing over 1885 aangeboden is, eene suppletoire.begroot.ing ingediend worden om deze hoogere uitgaai te'veroffenen door de over schrijving van een bedrag van f 3000 van het batig saldo over 1885 op de begrooting voor 1886. De vaste conimissie van bijstand in betrekking tot het beheer en onderhoud der plaatselijke werken, en*eigendommen is ook van oordeeldat de opgegeven straten niet kunnen blijven lig gen in den toestand, waarin zij thans verkeeren, en dat herstel dringend noodzakelijk kan worden geacht. Zij heeft dan ook geen bezwaar, voor te stellen, de aangevraagde som van/3000 voor herstelling van straten beschikbaar te stellenmits de Parijs heeft den prefect van spoedig doenlijk een alge- ij aldaar over te leggen. Een bewijzen dat meer dan 8000 van bedelen leefden, waarvan tementen waren gekomen, al- >n is. Er was zelfs een agent- lg verkrijgbaar waren de ver- adigen. De groote verzameling, kostte f 7,50 sk 10 de ide f l. ran de Kamer van Atgevnar- an Prins Napoleon openbaar, dat een feest in het hótel tn Parijswaaraan hij geheel n plotseling in een erkend id. Hij is nooit pretendent b niettemin gewillig eene ver- n bij daardoor kon bijdragen ■ankrijk. Hij ineent echter epubliek voortkwamen uit de die door koningsgezinden dwalingen en de handelingen (iteeren. Hij eindigt met de 3 verbanning der prinsen de eene wet op de verdachten, een burgeroorlog. Maar het in ongetwijfeld weldra weder inden. iebelast met het onderzoek de verbanning der prinsen dat het rapport van den i en dat zij zich daarna ver- e voorstel Floquet, strekkende n te maken. De heer Pelletan id. vertegenwoordigers der 5 ien den 7 aan de grieksche verhandigdwaarin de op- ikondigd wordt. torenklok slaan; zij luisterde; ihtuiien klonken de half weg- ïcht. Elf uur Eene koude lijkheid voor den geestdie zij op zich namen als zij zulk eene strafbare daad ongewroken lieten. De gezworen zagen er uitalsof het bloedig schavot reeds voor hen opgeslagen werd. Nu kwam alles op de welbespraaktheid van den verdediger aan en op diens welbekende bekwaamheid zwart wit en wit zwart te praten. Stephan verried door geen gelaatstrekgeen gebaar den toestand van zijn gemoed. Hij was van den aanvang af, dezelfde gebleven en toen hij uit de gerechtszaal gevoerd werdwas zijn gang zoo rustig zijne houding zoo trotsch en statig ais slechts zelden in de vervlogen gelukkiger dagen. Hier eindigden de laatste berichten van het avond blad dat wij in het begin onzer geschiedenis de vrouw van den dokter zagen openvouwen. Mevrouw had de courant gelezen en langzamerhand waB het iaat geworden. Onder het lezen en het na denken over het gelezene was de tijd verstreken. De storm raasde nog met onverminderde kracht; na scheen i het venster. Op den hoek eene enkele lantaarn. De de gevels der huizen en in Fe loeien der branding. Zij en de glasruitenwaarlangs deine beekjes naar beneden m Eggers na ook naar den de muren zijner gevangenis g op dit uur misschien ook aar zee tuurdehuiverende den wind. oud-&iuu& uai met als een haastige boefslag P Hij is hetDoch neen ook het geratel van wielen hoorde zij op straat en de dokter was toch te paard uitgereden. Maar reeds hield de wagen voor bet huis stiide deur werd opengedaan en klonken er stemmen in de gang. Mevrouw liep haastig de kamer uit en zag hoe de dokter met behulp van een vreemden man een derden persoon de trap opgeleidde en in de logeerkamer bracht. En terwijl zij nog verwonderd dit stond aan te zien en zichzelve geluk wenschte dat zij die kamer juist 's mor gens in orde gebracht had riep de dokter haar toe een weinig rooden wijn te warmen; op hetzelfde oogen- blik kwam de onbekende geleider van haren man de trap af en herkende zij in hem den visscber, die den dokter was komen roepen. De man groette haar eer biedig ging naar buiten en bracht Bruindie met de tengels achter aan den wagen gebonden was, naar den staldaarna sprong hij weder op zijnen wagen en reed de straat uit. Een oogenblik daarna verscheen de dokter om wijn te halen. „Is er nog een halve kip van heden middag, Elisabeth?" vroeg hij zijne vrouw met een van vreugde stralend gelaat. OOSTENRIJK-HONGARIJE. By de onderhande lingen over het nieuwe oostenrijksch-hongaarsche ver gelijk zijn ernstige moeielijkheden gerezen door den strijd der belangen van Galieie en Hongarije bij de invoerrechten op petroleum. De galicische petroleum is van minder hoedanigheid dan de russische en deze wordt met minder kosten verkregen. De russische petroleum wordt over Finme ingevoerd waar de hongaarsche raffinadeurs baar zuiveren en tot lager prijs dan de gezuiverde galicische aan de marbt kannen brengen. Daarbij komtdat de rnssische petroleum geraffineerd wordt ingevoerdmaar door eene ver- valsching het aanzien van ruwe petroleum verkrijgt en dan een lager invoerrecht betaalthoewel de hon gaarsche raffinadeurs weinig moeite behoeven te doen, om haar verder geheel te zuiveren. In het ontwerp van het nienwo vergelijkthans in eene commissie van bet oostenrijksche huis van afgevaardigden aan hangig wordt die toestand bestendigdwaaraan de polen een eind willen maken. Zij zijn daar 58 afgevaardigden sterk en vormen met de linkerzijde da meerderheid. De linkerzijde heeft een amende ment voorgesteld dat het bezwaar der galicische polen uit deu weg ruimt, maar de minister van financien, hoewel zei' poolheeft daarvan eene portefeuille-zaak gemaakt en graaf Taafïe, de minister-presidentschijnt mede te zullen aftreden, mocht dat amendement aange nomen worden. Men tracat thans tot overeenstemming te geraken op dezen grondslag, dat op de ruwe petroleum f 2 recht zal worden geheven. Het oostenrijksche Huis van Afgevaardigden heeft den 2 het wetsontwerp betreflende de verzekering van werklieden tegen ongelukken bij tweede lezing aange nomen. Over art. 17bepalendedat de werkgevers 90 pet. en de werklieden 10 pet. der assurantie-premie zouden betalenwerd lang beraadslaagd. De leden der oppositie verlangden dat de werklieden van alle betaling vrijgesteld zouden wordenmaar een in dien geest gesteld voorstel werd met 133 tegen 122 stemmen verworpen. PORTUGAL. Den 5 had te Lissabon eene vecht partij plaats tnsschen soldaten der burgerwacht en artilleristenwaaraan slechts door tusschenkomst der cavalerie een einde kon worden gemaaktwaarbij eenige manschappen gekwetst werden. Het volk trok partij voor de artilleristen tegen de burgerwacht. VEREENIGDE STATEN. Den 2 is te Washington, des avonds te 7 uurin allen eenvoud het huwelijk van president Cleveland met mej. Folsom voltrokken. Na de huwelijksvoltrekking had een souper plaats waaraan 28 personen deel namen. De jonggehuwden brengea de eerste weken te Deerpark in de Aileghany- bergen van Maryland door. De Senaat heeft een wetsontwerp aangenomen, waarbij bepaald isom het landbezit van vreemdelingen in Amerika tegen te gaan dat niemanddie geen ameri- kaansch burger isnoch op wettige wijze het voor nemen te kennen heeft gegeven, dit te worden, voortaan Mevrouwdie volstrekt niet begreep wat er eigenlijk gebeurdehaalde het gevraagde spoedig uit de provi siekamer. „Geef maar hier", sprak de dokter en begon het vleesch af' te snijden. „Het zal hem geen kwaad doen" vervolgde hij. „Wij moeten hem ondanks alles, morgen op da been helpen." „Maar is die kip dan niet voor uzelf P" vroeg mevrouw. „Maak u daarover niet bezorgdik vind wel iets te eten. Ziezoo dat is klaar 1" „Maar manlief, gij zijt uzelf niet van blijdschap Men zou bijna geloovendat een rid in een stikdon- keren nacht door regen en wind bijzonder opwekkend voor u is." „Juist, kind. Klein slim wijfje! Zie, ik zon zelfs heden niet willen ruilen met den man van wien het lied zegt dat hij zoo heerlijk op de wereld leeft." Nu schikte hij de stukjes vleesch op het bord en strooide er zorgvuldig zout over. „Ik vreesmandat het heden niet heel pluis bij u is. Wat hebt gij toch boven?" „Vraag liever wien. Maar nu marsch naar bed Ik moet opblijven. Ik spreek heden geen enkel woord meer met ulievewant als gij u opwindtslaapt gij niet en ik wil dat gij morgen vroeg op post zijt om eene reis met mij te doen." „Eene reis? Waarheen? Hoe langP Wat moet ik medenemen „Eene reis jawaarheen gaat u niets aan hoe lang dat hangt van de omstandigheden af. Ik neem een schoonen boord en een zakdoek mede. Gy kunt dien grooten, met ijzer beslagen, eikenhouten koffer medenemendie tot nog toe eiken pakjesdrager de ruggegraat gebroken heeft." „Onzinman. Alsof een pakjesdrager een rugge graat heeft." „Jadat behoort nu eenmaal tot de zwakheden van die luiHoorde storm bedaartmorgen mooi weer.... Nu? Wat staat gy nog te kijken?" riep de

Alkmaarsche Courant | 1886 | | pagina 15