No. 69. Acht en tachtigste Jaargang. 1886. Liberale Kiezers uit dit district past op uw neuzen FEUILLETON. Aan het Strand. V 11 IJ D A G 11 JUNI. Prijs der gewone Advertentiën: (BebeelU, De verlofganger der militie DIRK HOOGVORST Avordt verzocht zich ter gemeente secretarie aan te melden. Bnitfttl&nb, ALhflAMtSCIII! COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag", DOD.dQrd.Sig" en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnf mentsprgs per 8 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door het geheels Rijk f 1, De 3 nummers f 0.06= Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco asn de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene kennis, dat zij in hunne op heden ge houden vergadering aan C. SCHOUTEN, sigarenmaker alhier, vergunning verleend hebben tot, het oprichten van eene sigaren fabriek, zonder eest- of droogkamer, in het perceel aan de Sliksteeg, wijk C Nr. 11. Burgemeester en Wethouders van Alkmaar, Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 8 Juni 1886. De Secretaris, NUHOUT VAN DER VEEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene kennis dat heden op de gemeente-secretarie ter visie is gelegd het aan hen ingediende verzoekmet de bijlagenvan de firma H. A. BOTS Co. alhierom vergunning tot het plaatsen van eene zwaardere stoommachine ter vervanging van de bestaande in het perceel aan het Luttik Oudorpwijk C. No. 30en dat op Donderdag 24 J uni 1886, 's middags te twaalf uren, ten raadhuize gelegenheid wordt gegeven om tegen het op richten van die stoommachine bezwaren in te dienen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar. A. MACLAINE PONT. 10 Juni 1886. De Secretaris, NUHOUT van dek. VEEN. De volgende personen worden verzocht zich aan te melden ter gemeente*secretarie: NEELTJE SLIKKER, geb. MOOIJlaatste woonplaats Oude Niedorp; P1ETER KOLLES, 1. w. Bergen op Zoomen PIETER OBDAM1. w. Purmerende. Zonderlinge geruchten worden vernomen. Onder anderen de mare dat sommigen uwer w e 1 bereid zijn Mr. W. van der Kaay te stemmen maar niet Mr. J. L. de Bruyn Kopsja dat er onder u gevonden worden die zóóverre zouden willen gaan naast eerst genoemde den heer Hartsen te plaatsen Zou grootere onvoorzichtigheid mogelijk wezen? Ja eigenlijk, tegen over den ernst van het cogenblik en den hachelijken toestand des vaderlands, een onverantwoordelijker hou ding Moet dan óók in óns district de tegenpartij in de hand worden gewerkt? Weten wij niet wat Calvyn op sleeptouw van Rome wil Zijn we n o g niet genoeg gewaarschuwd Is het onze wensch is het Nederlands belang dat de Tweede Kamer „op het doode punt" b 1 ij v e Oi begeeren sommigen uwer meê te werken tot de mogelijkheid van het optreden eener regeering van klerikale kleur en stempel Indien nietdat zij toezien en waken tegen stemversnippe- ringof erger nog Yooral zij die tegen den heer de Bruijn Kops zijn ingenomen, maar zeiven niet weten Naar het Duitsch van F. MEISTER. 8) De ambtenaar van het openbaar ministerie hoestte even de getuige verwachtte blijkbaar met spanning de eerste vraag. „Hoe heet gij vroeg de president van bet gerechtshof. „Ely Romiii", antwoordde de getuige. Eene doodsche stilte heerschte plotseling in de volle zaal. Hier en daar werd een kreet van verbazing gehoord; plotseling hieven de in de zaal aanwezige zeelieden een luid ge juich aan. „Mijn zoon mijn zoon riep de moeder van den jongen man met bleeke lippen en bevende Btem; daarna zonk zij bewusteloos in de armen van Elsje Rolling. Juffrouw Rolling echter stond opdrong alle om standers ter zijde, stortte op Ely los, sloeg hare armen in de niting der hoogste vreugde om zijnen hals en kuste hem voorhoofd, mond en wangen. „Al goed moeder Rollingal goed", sprak Ely. „Nu zal er, hoop ik, niemand meer aan mijne per soonlijkheid twijfelen. De oude kast is gisteren juist bijtijds naar den grond gegaan. Eggersmijn beste kerelje hoofd Btond reeds los op je schoudersJa je moet je maar met de landhaaien van het gerecht bemoeien Eindelijk gelukte het door herhaald roepen de orde in de zaal te herstellen. De ambtenaar van het openbaar ministerie zat zonder op te zien in zijne papieren te zoeken. „Dat klinkt alles zeer goed", sprak hij eindelijk, „doch ik bestrijd de identiteit van dezen getuige en verlang de meening der andere getuigen te hooren of hier eene bedriegelijke onderschuiving plaats heeft of niet." waarom. Die rondweg voor dat laatste uitkomen en toch hem huu stem zouden willen onthouden omdat nu ja omdat „er de vorige maal ook al zoo iets over zijn herkiezing heeft plaats gehad". Is dit nu een argument? Heeft het daarvan iets sedert de Centrale Kiesvereeniging, die w 1 op de hoogte is, een- stem m i g dienzelfden man tot haren Candidaat heeft geproclameerd Alle onthouding is op dit oogenbük g e v a a r 1 ij k. Maar verdeeldheid kan d o o d e 1 ij k zijn. Wie van der Kaay alléén stemt bereidt den weg aan een der Candidateu van de tegenpartij. Wie naast van der Kaay den naam van Harfcsen plaatst breekt met de eene hand af wat hij zegt met de andere te willen op bouwen of, anders uitgedrukt, vermoordt zijn eigen stem. Zóó dwaas zal toch wel niemand willen zijn. Maar daarom-juistnu vooral geen onvoorzichtighe den geen persoonlijke antipathieën. Allerminst waar men zelt daarvoor geenerlei grond weet BELGIE. Bij de op den 8 gehouden verkiezingen tot gedeeltelijke vernieuwing der Kamer hebben de liberalen 11 zetels verloren waarvan 8 te Gent. Te Doornik HoeiThuin en Atk zijn de liberale leden herkozen. Te Vervier» zijn 1 conservatief en 1 libe raal verkozen. Aldaar, te Charleroi en Bergen moeten herstemmingen plaats hebben. De Kamer zal nu bestaan uit 97 kierikalen en 41 liberalen. DUITSCHLAND. Den 7 had te Berlijn de uitwis seling plaats der offieiëeie stukken betrekkelijk de over eenkomst tusschen Duitschland Nederland en Zwitser land tot regeling der zalmvisscherij op den Rijn. Beieben. De toestand van den Koning schijnt van dien aard te zijndat spoedig de instelling van een regentschap kan worden verwacht. Met den oom des Konings, prins Luitpoidworden door het ministerie daarover besprekingen gehouden. De Landdag is tegen den 16 bijeengeroepen. ENGELAND. Toen de hotne-rulewei in het Lagerhuis verworpen was heerschte er binnen en buiten het ge bouw eene gedachte beweging. In de zaal werden door de ieren met de andere voorstemmers op voorstel van O'Connor drie hoera's ter eere van minister Gladstone aangehevenwaarmede vele toehoorders op de dicht bezette gaanderij instemdenterwijl daarentegen van andere zijden een oorverdoovend rumoer eu gesis werd geboord. Tegen 2 uur 's nachts reed Gladstone in een open rijtuig naar huis. Honderden dringen op hem aan velen juichten hem toe en anderen jouwden hem uit terwijl verscheidene tegenstanders der wet wild en woest ronddansten uit blijdschap over hare verwerping. Jan Kabels en de dokter lagen de gewenschte ver- klarin en afhierna werd Elsje Rolling geroepen. Ieder zag nieuwsgierig naar bet jonge meisjedat de eigenlijke oorzaak van zooveel onheil was. „Kunt gij met een gerust geweten bezweren dat deze man de matroos Ely Romili isdie volgens de beschuldiging door Stephan Eggers vermoord is Elsje snikte krampachtig. „Dat kan ik ja, dat kan ik riep zij nit. Daarna zich naar den ambtenaar wendendevervolgde zij, met tranen van toorn in de oogen „Ogij wreede man Gijgijzelf en niemand anders moet hier beschuldigd worden den armen Stephan naar het leven te staan Een hevige tranenvloed volgde op deze hartstochtelijke woorden. „Nog een enkel woordvriend", sprak de president tot Ely, nadat Elsje weder was gaan zitten. „Wij zouden u zeer verplicht zijn als gy ons iets naders omtrent de omstandigheden mededeelen wildetdie uw verschijnen heden voor het gerechtshof mogelijk maakten." „Zoo Zoudt gij dat willen weten riep Ely toornig. „Nu, als ik u hier meer zeg, dan dat ik van de voor- marsra over boord vielopgevischi werd en eindelijk gisteren avond hier op de kust schipbreuk leed dan kunt gij eerder mijne tong uitrukken." „Houd u kalm goede vriend'', antwoordde de pre sident met opmerkelijke vriendelijkheid. „Gij zoudt ons een genoegen doen onsal ware het slechts kort, de geschiedenis uwer redding mede te deelen." „Mijnheer de president" antwoordde Ely„als gij mij de eer bewijzen wilt, mij thuis bij mijne moeder te Schöilenort te willen bezoekendan zal ik u geen woord verzwijgen; voor het overige heeft het gerechtshof en voornamelijk die man daar" hij wees op den ambtenaar „nu genoeg in mijne persoonlijke aange legenheden rondgesnuffeld." „De jongelui gaan tamelijk openhartig met mij om", Vooral in Uister werd de verwerping der wet met blijdschap ontvangen daarentegen heerschte te Cork en te Dublin groote teleurstelling. Te Londonderry en te Lurgan werden de klokken geluid en vreugdeschoten gelost. De Koningin heeft aangenomen het voorstel van het ministerie Gladstone om het parlement te ont binden. Het tijdstip voor de ontbinding is nog niet vastgesteld. Hoogerhuis. Den 8 is bij tweede lezing goedgekeurd het ontwerp betredende het internatio naal en koloniaal auteursrechtbestemd tot uitvoering der te Bern gesloten overeenkomst. De minister voor Indie graaf van Kimberley, stelde met het oog op het in Lagerhuis voorgevallene voor, de zitting tot den 10 te verdagen en dan het Pink sterverlof te bepalen welk voorstel aangenomen werd. Lagerhuis. In de twaalfde en laatste zitting, gewijd aan de behandeling der wet op het iersehe bestuur op den 8voerde de heer Gosehen liberaal tegenstander der wet, het eerst het woord. Hij betreurde hetdat de houding der regeering in de laatste 14 dagen zulk eene verwarring had doen ontstaan, dat men bijna niet meer wist bij het uitbrengen zijner stem over deze wetwaarvoor of' waartegen men eigenlijk stemde. Dit was het gevolg van de pogingen der regeeriDg om niet over de wet zelvemaar eigenlijk over eene gegeven toelichting te stemmen. Verder bestreed hij de wet zelve. Daarna sprak de heer Parnell, die o. a. verklaarde dat vóór de laatste algemeene verkiezingen in November de conservatieve leiders uit drukkelijk aan de iersehe nationalistische leiders ver klaard hadden dat zij de meerderheid krijgende, niet alleen zouden voorstellen, aan Ierland volkomen zelf bestuur te verleenen maar ook eene onteigeningswet van veel verdere strekking dan die, thans door den heer Gladstone ingediend. Voorts geloofde hijdat men bij verwerping der wettot veel strenger dwang- wet de toevlucht zou moeten nemen om in Ierland de orde te handhaven. De oud-minister Hieks-Beach leider der conservatievenontkendedat officieel een aanbod als datwaarvan de beer Parnell sprak door de conservatieve regeering aan de iersehe leiders gedaan was, en bestreed voorts de wet. Nadat de heer Parnell nog gezegd haddat hijals hij dit met zijn begrip van eer kon overeenbrengen, den minister kon noemen die het aanbod gedaan hadword de beraadslaging gesloten door minister Gladstone. Nog eenmaal deed hy uitkomendat de stemming over de tweede lezing der wet louter eene stemming was over haar beginsel; dat men daardoor omtrent geene onderdeelen gebonden wasdat de regeering bereid waselk amendement omtrent de onderdeelen nauwgezet te overwegen dat de wet hoegenaamd geene afscheiding van Ierland zou ten gevolge hebben. In den loop zjjner rede van ongeveer anderhalf uur maakte hij o. a. op min of meer humoristische wijze den heer Chamberlain zijn compliment over de behendige wijzewaarop deze zijn sprak deze met een zuur lachje„opdat zij echter zien mogendat ik niet zoo slecht ben als zij wel meenen, verzoek ik thans het hooge gerechtshof en heeren ge zworenen vrijspraak van stuurman Stephan Eggers." De president zag naar den beschuldigdevervolgens naar de gezworenendie zacht met elkander spraken hield eene korte aanspraak en vroeg de uitspraak. De gezworenen maakten deze oogenblikkelijk en eenstemmig, zonder te voren de zaal te verlaten, bekend. Zij luidde „Niet schuldig." Dadelijk stond de president opschreed naar de bank van den beschuldigde en schudde den het leven wedergegeven zeeman de handalsof hij ze wilde af rukken. Geluk en vrede heerschten er aan den avond van dien dag in het huis op den heuvel te Schöilenort. Juffrouw Rolling liep druk, met een van vreugde stralend gelaat, heen en weder en wel bijna uitsluitend om het beste wat keuken en kelder opleverden voor Ely gereed te makeneene kamer voor hem in orde te brengen en alles te doen wat mogelijk wasom het hem in haar huis zoo aangenaam, te maken als zij kon. Daarbij bleef zij om de andere minnnt voor Stephan staanlegde hare handen op zijn hoofdboog dat achterwaarts en richtte zacht de vriendelijkste vrager tot hem. De glimlach j waarmede zij telkens de naast zijne moeder zittende Ely aanzagzoo dikwijls haai weg haar voorbij bem voerdewas steeds opnieuw eet verzoek om vergiffenis voor den afkeer, dien zij vroegei jegens hem getoond badja al was Ely werkelijl gestorven en bad hij nu als aartsengel voor haai gestaan, dr,n zou hij geen gewichtiger en vereeringswaar- diger pevsoon voor haar kannen wezen, dan hij na was Sterman had echter niet lang rust op zijnen stoel hy doorliep het huis van boven naar beneden en door-

Alkmaarsche Courant | 1886 | | pagina 1