Mr. W. van der Kaay. Mr. J. L. de Bruyn Kops. 521e Staatsloterij. Maandag 2e Pinksterdag, van 12 tot 1 ure gelegenheid tot aangiften voor den bur gelijken stand. afgewezenof afhankelijk gemaakt van de toevallige tegenwoordigheid in de Kamer van een enkel lid. Zij meent dat er veel gedaan moet worden dat niet langer het grootste deel der natie mag verstoken blijven van een behoorlijken invloed op de zaken des lands dat het samenstel onzer belastingen moet wor den herzien dat de nuttelooze schutterij-vertooningen in eenigen vorm dienstbaar moeten worden gemaakt aan de defensie dat landbouw en nijverheid aanspraak hebben op de wegneming dier belemmeringen welke hare ontwikkeling in den weg staan. Zij meentdat zij geroepen is dit te doen dat de zegepraal der verbondene kerkelijke partijen eene ramp zoude zijn voor het land omdat die zegepraal noodwendig gevolgd zoude worden door een onderlingen strijdheftiger dan ooit. Zij vraagt daarvoor den steun der kiezers. In dit district stelde de liberale partij tot hare can- didaten beproefde mannen bereid om hunne krachten te wijden aan de belangen des lands genegen om het werk te doen dat naar wij vertrouwen der liberale partij zal worden opgelegd zoodra zij met voldoende meerderheid terugkeert in het Parlement. Nog altijd is eene liberale regeering de regeering, „die ons 't minst verdeelt", ook al vermag zij niet allen in alles te vereenigen. Het is de booge roeping der liberale partij te ver hinderen dat de machtigste der kerkelijke partijen de zwakkere verdrukt. Zij is evenzeer verplicht te waken tegen den terugkeer eener de rechten van catholieken en dissenters miskennende gereformeerde Staatskerk zooals die in de dagen der Republiek bestond als zij pal behoort te staan tegen catholieke overheersching. Zonder haar valt Nederland uiteen, en gaan Noord en Zuid elk zijn eigen weg overal de voet zettende op het goed recht der minderheden. De stembus in het kiesdistrict Alkmaar toone dat de liberale partij in dit district den moed beeft harer overtuiging dat de liberale kiezers een voorbeeld wil len geven van ijverige plichtsbetrachting, en versehaffe eene schitterende meerderheid aan de aftredende leden der Tweede Kamer liet beduur der Centrale Kiesvereeniging in het Hoofdkiesdütrict Alkmaar A. P. DE LANGE, Alkmaar, Voorzitter. B. G. DE VBIES VAN HEIJST Alkmaar, Ondervoorzitter. M. COHEN STUART, Alkmaar. J. Tb. WALLER Anna Paulowna. K. BREEBAART, Winkel. S. KRAMER Koedijk. P. NOBEL, St Pancras. T. MOOT, Helder. G. NOBEL Zijpe M. J. HENGEVELD GJzn., Secretaris. Mej. G. C. Seharff is met I Juli benoemd tot onderwijzeres aan de rijks leerschool te Haarlem op f 800 jaarwedde. De dez3r dagen herhaaldelijk in de bladen te koop aangeboden Rijnwijn tegen f 0.25 per flesch is te Haarlem bij onderzoek gebleken geen wijn te zijn maar slechte limonade, uit aardappelen-siroop bewerkt. Hiervan is proces-verbaal opgemaakt. Verscheidene personen hadden tegen betaling van f 3 bestellingen gedaan welke spoedig uitgevoerd waren. Te Gorinehem moeten de honden gedurende 4 maanden van een muilkorf voorzien zijn daar enkele gevallen van hondsdolheid zijn voorgekomen. In den namiddag van den II te 5 uren had op de begraafplaats te Zuidsehsrwoude eene indruk wekkende plechtigheid plaats. Het monumentopge richt door het genootschap „Nut en Genoegen" aldaar, op het graf van wijlen den heer W. W. H. Hombrink, in leven hoofd der school in die gemeente en in Oc tober des vorigen jaars overleden werd in bijzijn van eene talrijke menigte onthuld, waarbij de heer Overduin, med. dr. en arts aldaar eene toespraak hield en de verdiensten van den overledenevooral in betrekking in de bocbfc stranden moest. Nu kan ik u met den besten wil ter wereld niets meer vertellenmoeder Rolling." „Een werkelijk wonder riep de weduwe ademhalende. „Een boozebooze droom was hetzuchtte Ely's moeder zacht. „Komt het u niet vreemd voor Ely nu weder in ons midden hier bij den haard te zitten zoo weinige uren na storm en doodsangst vroeg Elsje. „En de dokter is ook hier wederjuist als op den avondkort voor wij naar boord gingen. Ja. Maar ik ben veranderlijk als de wind. Uit do oogen uit het hart. Wij allen zullen hier over tweedrie dagen niet meer dezelfden zijn. Voornamelijk gij Elsje in plaats van nog langer als een dwaallichtje de menschen in piaseen en kuilen te lokkenzult ge een zonnetje worden in Stepbans huis." „Die dan zijn licht niet onder de korenmaat zal plaatsen docb af en toe het voor ons ook een weinig zal laten schijnen", merkte de vrouw van den dokter op. „Dat is goed", antwoordde Ely. „Dan zal Stephan ook geen reden meer hebben, mij met donkere blikken aan te zienIk heb mijne lijn losgeworpen en zal spoedig ver in uw kielwater achterblijven en aan den horizon verdwijnen. Ik was op u verliefd, Elsje", ver volgde hij openhartig, „maar nu ben ik het niet meer; nu zijn uwe wangen mij te bleek. Ik zal overigens nooit eene vrouw kunnen huwen omdat ik haar zeker het hart breken zou. Daarom dank ik hem die baar my afneemt, ofschoon ik bem nooit wederzien wil." „Gij praat nu meerdan gij verantwoorden kunt Ely", sprak Stephan ernstig. tot genoemd genootschap met zeer waardeerende woorden in herinnering bracht. De heer L. van de Vijzel hoofd der school te St. Pankras eu veeljarige vriend van den overledene, bracht in eenige dichtregelen hulde aan den betreurden ambtgenoot en vriend terwijl de heer de Vries, leeraar aan de R. H. B S. te Alkmaar, namens de familie, het genootschap en de vele belang stellenden dankte voor fle aan den afgestorvene be wezen eer. 5e klasse, 12e lijst, 11 Juni. Ns. 733511327 14526 15607 en 19740 f 10Ü0; Ns. 865 4056 5330 12545 14856 en 18792 400; Ns. 2259420412059, 1235113332, 17489, 20034 200; Ns. 1588, 5985, 7011, 7418 8012, 9199, 12511 14749 17342 en 17492 f 100. De heer mr. G, Wttwaall, rechter in de arr. rechtbank alhier komt voor op de door de arr. recht bank te Utrecht opgemaakte aanbevelingslijst voor rechter in dat college. Jl. Woensdag werd de aangekondigde veertiende vergadering van de Alkmaarsche Predikantenvereoni- ging hier ter stede in 't hotel Wijnk&mp, gehouden. Slechts twee-en-twintig leden namen deel aan hare werkzaamheden. Belangstellende gemeenteleden ont braken wederom ten volleals meenden ze daar 'tzij geweerd te zijn 'tzij te zullen worden afgewezen indien ze blijk gaven van de werkzaamheden te willen bijwo nen. Zoowel de afwezige leden als de niet aanwezige belangstellenden hebben reden zich te beklagen. Over eenkomstig het programma bracht de beer J. Th. J. van Goens van Driehuizen de waarde t8r spraak van de grieksche vertaling der zoogenaamde „zeventig" voor de verklaring der 'ooaken van het Oude Ver bond - nadat vooraf, op keurige wijze, door dr. A. Bruiningvan Noord-Scbermer, de houding was be sproken die 't den staat past aan te netnea tegenover de godsdienstige overtuigingen van zijn burgersvooral waar die optreden in den vorm van kerkgenootschap pen als hear vereenigingen. Laatstgenoemde voortref felijke inleiding voerde, ais van zelttot beschouwin gen over de gedragslijn door de modernen onder de Ned. Hervormden aan te nemen ten opzichte van den door de Synode van dat kerkgenootschap voorgedragen modus vivendi. Zóó kwam een derde onderwerp by de twee aangekondigdeen wel een dat warmhelder en met groote waardeering van uiteealoopende ziens wijzen werd besproken. Maandagden 14's morgens 8 uurzul len in den Stads Houtdoor het Stedelijk Muziekkorps, met medewerking van een kinderkoor, leerlingen van de le Tustchenschoolde volgende stukken worden uitgevoerd la. „In 't bosch", wijzeWie scbön licbtet der Mor genstern, koraal voor binderkoor met orkestbegeleiding; b. Ein fester Burg ist unser Gott", koraal voor or kest 2. „lTmmorteile", marche funèbre v. J. Cbris- tophe 3. „Hast du mieh lieb", Lied für Trombonne v. C. Bohn4. „La eérénade" y. Er. Schubert 5. „Herzensandacht", Lied lür Waldhorn v. Lever- maun 6. „Vredebeê", lied voor cornet a pistons v. Broeknuyzeii 7a. „l'Emotion" (Naehruf) v. L. Bute- nutbb. „Wildzang", kinderkoor mei orkestbegelei ding v. W orp. 's Avonds 7 uur. 1. Pas redouble sur „Jacques v. Artevelde'', cantate v. Gevaert2. „Jubel ouverture" v. Chr. Bach 3. „Aimons-nous", valse v. M. Lecocq 4. Grande fan- taisie burlesque sur l'opéra „Kosiki" v. Lecocq; 5. „Eranzöaische Lustspiel-Ouverture" v. Kéler Béla 6a, Priester-marsch, bas Aria, „O, Isis", voor trombone solo v. W. A. Mozartb. „La baöillarde", polca de concert pour flauto picolo v. Joarnois; 7. „Musikali- sche Taüschungen", grosse Potpourri v. A. Schreinor 8. „Der kreuzfidele Kupferschmiad", humor. Marsch v. Peter. Het 12jarig dochtertje van den tapper B. alhier zou den 11, 's morgens met naar broertje een beladen handwagen van haren vader uit het pakhuis halen. Voor hare woning gekomen, gingen de kleinen aan 't „En toch is het mij nu wezenlijk alsof ik nooit van hier weg geweest ben", praatte Ely voort„en toen ik weg wasscheen het mq alsof ik nooit hier geweest was. Ik kwam slechts om u terugmoedertje. De kinderliefde is de eenige liefdedie bij mij stand houdt. Morgen gaan wij van hier weg. De vloed is geëindigd, het water staat en de eb zal ons mede naar buiten nemen." „O Ely", riep Elsje met tranen in de oogen. „Ik ben slechts haif beschaafd schoon Elsje. Ik kan mij aan uwe gewoonten niet gewennen. Ofschoon ik in mijne jeugd ook in eene wieg gelegen heb, bestaat er voor mij geen beter beddan een schommelende tak of de nok van een kluif boom. Vroeger placht ik mij te ergerenals gij mij Zigeuner-Ely noemdet of mij als goochelaar de kermissen op wildet sturen nu begrijp ik niet, waarom ik mij over mijne afkomst schamen kon Wij zijn rustelooze wandelaars op aarde en daar mijne moeder haar lot aan het mijne verbonden heeftzoo wil zij ook niet langer hier blijven HoeraDaar komt het eten Ach, moeder, was het maar in den ouden roestigen ketel aan den driepaal boven een vuur van gestolen hout gekookt en mochten wij het maar naar landsgebruik met een houtspaan als lepel eten „Schaam u toch Ely riep de kleine, oude vrouw; hij sprong echter opkuste haar en lachte haar zoo ondeugend toe, dat alle ernstige gezichten ophelderden en elk zich afvroeghoeveel waarheid en hoeveel fan tasie er wel in zijne scherts was. stoeienmet het ongelukkig gevolgdat het meisje met wagen en al in de Oudegracht geraakte. Op het hulpgeschreeuw snelde de vader naar buiten, sprong de kleine na en mocht de voldoening smaken het reeds zinkende kind levend op het droge te halen. De turfschipper B. alhier had deze week 12000 turven ter waarde van f 42 aan K. E. afgeleverd waarvoor de betaling onmiddelijk volgen zou. Toen B. echter aan de woning van E. kwamdeze gesloten vond en van E. minder gunstige berichten had inge wonnen vreesde hij terecht bedrogen to zijn. Door de politie, wiens hulp door bem in deze was gevraagd is de praam met tarf te Heer Hugo Waard aange houden en aan den rechtmatigen eigenaar teruggegeven. De commissaris van politie te Alkmaar waarschuwt het publiek voor Johannes PolmanPieter Ccrneüs Willebrands en Nicoiaas Tuinman die er hun werk van maken o.a. door turfverkoopers alhier zich groote boeveelheden turf af te doen geven, zonder voornemens te zijn deze te betalen. Van den 5 tot en met den 12 zijn aan de bad en zweminrichting alhier gebruikt 275 buitenbaden waarvan 46 door on vermogenden, benevens 12 binnen baden. KANTONGEREC HT Zitting van den 9 Juni 1886. P. B., Limmen diefstal van gras f 1 boete of 1 dag gev. W. H., Egmond binnen als voren f 1 botte of 1 dag gev. W. v. V., G. D. en Kr. V., Egmond aan Zeerijden met een hondenwagen te Castricumieder f 3 boete of 1 dag gev. J. S., Egmond aan Zee, laten loopen van vee op eens anders grond f 3 boete of 1 dag gev. B. B., Uitgeestvisscken met een schepnetwaarvan de mazen de vereischte grootte niet hadden, 3 boete of 1 dag gev. W. P. en D. P., Egmond aan Zee zoeken van eieren van wildieder 10 boete of 2 dagen gev. T. S., Egmond aan Zeeals v oren, na vroegere veroordeeling binnen de laatste twaalf maanden, 1 20 boete of 4 dagen gev. J. 1).. J. J. en J. B., allen Castricum, spelen om geld op straat aldaarieder f 1 boete of 1 dag gev. A. de G„ Rijplaten maken van muziek in zijne herberg zonder versrunningf 3 boete of 1 dag gev. J. K., Alkmaar rijden met een bondenwagen te Bergen en Castricum (2 maal) f 5 boete en 2 maal 3 of 1 dag gev. voor elke boete. L. K. en J. K., Egmond aan Zee, zoeken naar kievitseieren, ieder t 10 boete of 2 dagen gev. E. S. en C. S Egmond aan Zee, diefstal van hout te Bergen, ieder 1 dag gev. BURGERLIJKE STAND. ONDERTROUWD. 10 Juni. Johannes Godefridus van Riel, te Waalwijk, en Elizabeth Lieshout, alhier, onl. te Amsterdam. Jan Wosk, alhier, en Maartje de Groot, te Medem- blik. Gerardus Hermanus Bense te Amsterdam, en Elisabeth Hazesalhier. GETROUWD. 11 Juni. Eduard Arthur ïerdinand Blokhuis en Johanna Wentholt. GEBOREN. 10 Juni. HenrietteD. van Levi Salomon van Thijn en Eslina van Gelderen. 11 Aafje, D. van Mickiel Haasbroek en Aafje de Boer. 12 Timon, Z. van ïijs Appel en Ariaantje van Essen. GEVONDEN VOORWERPEN. Aan het Commissariaat van Politie zijn voor de recht hebbenden terug te bekomeneenige sleutels; een zwart zijden parapluieeen bril met doos; eene roodbonte zakdoek; een kinderzakdoekje en mesje, een bloedkoralen armbandje met sluitingeen zwart koralen armbandje met gouden sluiting een streng bloedkoraleneen zak-thermometereen zilveren lepeltje. Zaterdag 12 Juni. Hunchen. N adat de Koning over alle ministers het doodvonnis uitgesproken had is de instelling van het regentschap medegedeeld en is Z M. in den vroegen och tend naar het kasteel Berg vertrokken. De Koningin moeder geschokt door de gebeurtenissen, zal zich in een klooster terugtrekken. Belfast. De nacht ging rustig voorbij, dank zij eene hevige onweersbui. Heden bezetten de troepen alle straten, daar de slachtoffers van het oproer be graven worden. Men vreest eene bloedige botsing. Tien lange jaren zijn sedert dien avond verloopen. Elsje Rolling is eene flinke huisvrouw geworden en er waren slechts weinig reizen van Stephan noodig om bun huis op den heuvel hechter grondslag en meer comfort te geven. Reeds lang vervult een klein Elsje het huis met zonneschijn en met zooveel jong en vroolijk leven, dat moeder Rolling tot hare groote bezorgdheid slechts weinig letten kan op hare ingebeelde kwalen iets, dat de dokter ondanks alle vertoogen volstrekt niet als een ongeluk voor haar aanmerken wil. Ely echter keert niet meer terug. Of hy nog altijd rusteloos voorttrektmisschien in een vreemd land eindelijk eene haven gevonden heeft, cf wel op den diepen bodem der zoe rustniet meer door eb en vloed beroerddat hebben zijne vrienden nooit ver nomen. Maar Stephan heeft de hoop zijn ouden maat nog eens terug te zien niet opgegeven en zoo dik wijls in den stormwind de doffe schoten van een schip in nood weerklinken is hij de eerste aan het strand de eerste in de reddingsboot of de eerstedie met de noodlijn om het lijf, zich in de kokende branding werpten in zulk een stormnacht schijnt het licht uit het venster van het huis op deu heuvel ver naar buiten door de duisternis, als een groet aan den vriend en een veilige wegwijzer en een roepstem van den gastvrijen haard voor den zwervenden zeeman. BINDE.

Alkmaarsche Courant | 1886 | | pagina 2