Acht en tachtigste Jaargang. i\o, 70*. 1886. ZONDAG 13 JIJAÏ. TWEEDE BLAD. BttiUuiattb. Prijs der gewone Advertentiën öiutïsuïauö. Verkiezingen. I ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80franco door het geheele rijk f 1, De 3 nummers f 0,06. Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS' TER ZOON. DUITSCHLAND. Te Berlijn heeft de Keizer het ruiterstandbeeld van zijnen broederKoning Frederik Wilhelm IV van Pruisen, onthuld. In den nacht van den 9 op den 10 zijn te Berlijn een man en vrouwSchiffling genaamd in hunne woningwaar zij eene tapperij hielden, vermoord. Hun dochtertje van 8 jaren was getuige van de daad, maar de moordenaar ontdekte het kind niet, dat zich verscho len had. Het kind verklaarde, dat de bij hen wonende knecht de dader was deze had zich met eenige voor werpen van waarde verwijderd maar was spoedig door de politie in hechtenis genomen. Hy heeft den moord bedreven om eene groote som gelds te stelen die hij wist, dat zijn meester in huis had. Hij is daarin ver hinderd, doordat hij den sleutel niet kon vinden van de kastwaar dat geld bewaard werd het meisje had de tegenwoordigheid van geest gehad den sleutel van de kast af te nemen, voordat het zich verborg. Toen de moordenaarna zich van bloedsporen gereinigd te hebben den sleutel niet spoedig genoeg vinden kon vergenoegde bij zich met een kleineren buit. Zoodra het kind hem de woning hoorde verlaten ging het bij de buren hulp zoeken. Pruisen. Heerenhuis. De commissie voor het onderzoek der kanalen-wet had met 7 tegen 6 stemmen dat ontwerp goedgekeurd volgens de Kreuz- zeitung geheel toevallig, daar een der leden afwezig was en een ander, tegenstander van het onlwerp, zich even verwijderd had. Den 10 werd die wet, den aanleg bevelende van een kanaal van Dortmund naar de mon den der Eems, met 57 tegen 45 stemmen goedgekeurd. Beieren. Het Staatsblad behelst eene door alle ministers geteekende proclamatie van prins Luitpold van den volgenden inhoud In naam des KoningsHet Koninklijk Huis van Beieren en het trouwe volk is naar Gods ondoorgron- delijken wil door eene allertreurigste gebeurtenis ge troffen. Onze veelbeminde neef, Z. M. Koning Lodewjk II, is getroffen door een ernstige ziekte welke Z. M. de vervulling der regeeringsplichtengelijk de grondwet deze voorschrijft, verhindert. Daar echter Z. M. voor dit geval geene maatregelen heeft genomen, noch ook nu meer kan nemen, en daar voorts ook onze veelgeliefde neef prins Otto reeds lang aan een ernstige ziekte lijdt, welke hem het aanvaarden van het regentschap onmogelijk maakt, zoo legt de grondwet onsals naasten bloedverwant, de treurige plicht op om het bestuur des lands te aanvaarden." Deze proclamatie werd uitgevaardigd, nadat de genees- heeren verklaard hadden, dat de Koning door een ernstig lijden voor onbepaalden tijd verhinderd was, de regeering uit te oefenen. De Landdag is tegen den 15, in plaats van tegen den 16, bijeengeroepen. Een legerorder van prins Luitpold meldt, dat bij de regeering en het bevel over het leger namens den Ko ning heeft aanvaard. De opperstalmeester, graaf Hoi- stein en de rijksraad graaf Piirring zullen, als curators der civiele lijst, zich met de verplichtingen der Kabi- netskas bezighouden. De Koningdie thans op het slot Hagen-Sehwangau verblijft, liet graaf Holstein voornoemd, die hem met eenige andere afgevaardigden overbracht de uitgevaar digde proclamatiegevangen nemen en het slot door gendarmes bewaken. Er zijn maatregelen genomen om dien heer spoedig te verlossen. ENGELAND. Hoogerhuis. De minister voorindie kon digde den 10 aandat het ministerie aan de Koningin den raad had gegeven om het parlement te ontbinden. De Koningin had daarin toegestemd, zoodat de ontbin ding zou plaats hebben na afhandeling der dringende zaken. De heer Carnarvon, lord-luitenant van Ierland in het vorige ministerie logenstrafte de bewering, dat hij aan Parnell het uitzicht op een iersch parlement zou geopend hebben. Op verzoek van Parnell had hij in Juli 1885 met hem een bijzonder onderhoud, waar van het ministerie niets af wist, doch bij die gelegen heid werd geene verplichting aangegaan. Na eene leven dige beraadslaging over de „home-rule" ging men tot den 19 uiteen. Lagerhuis. Minister Bryce verklaarde den 9, dat den 8 een telegram verzonden was, waarin de bijzondere aandacht van den gezant te Parijs gevestigd was op het gerucht van den gewapenden tocht naar de Nieuwe Hebriden. De regeering twijfelde niet, of Frankrijk zou de overeenkomst van 1878, in 1883 nader bevestigd oprecht nakomen. Minister Gladstone kondigde de Parlementsontbinding aan. Hij beval snelle afdoening der aanhangige zaken aan en verzochtom van af den 11 aan de regeering dagelijks den voorrang te gunnen voor de aangelegenheden, terwijl hij den 11 zou voorstellen om de zitting tot den 16 te verdagen. Hij liet het voorstel betreffende het spoorweg- en rivierverkeer vallen, doch hoopte het wetsontwerp op het geneeskundig toevoorzicht nog te doen aannemen. Den 11 zou hij een voorloopig krediet aanvragen tot 1 October. Hij hoopte dat de regeering tegen het einde dezer maand tot de ontbin ding zou kunnen overgaan en was het in dat opzicht eens met den heer Michael Hicks Beach dat het wensfchelijk is, het nieuwe parlement zoo spoedig moge- blijk te doen bijeenkomen. Hij kon zich daarover echter eerst beslist uitlaten, na raadpleging met de leden van het ministerie. Den 11 verklaarde minister Gladstone datmocht de uitslag der aacstaande verkiezingen aantoonen dat het land de iersche staatkunde der regeering afkeurde of zoo daaromtrent de minste twijfel mocht bestaan het parlement onmiddellijk moest bijeenkomen. De heer Hicks Beach, leider der conservatieve partij zeide met die verklaring genoegen te nemen. Aangenomen werd het voorstel der regeering om haar toe te staan een krediet van 6*/10 millioen voor de behoeften van het burgerlijk bestuur en van 5 millioen voor oorlog en bij tweede lezing goedge keurd de wetsvoordrachtwaarbij de schaal van het alkoholgehalte voor den invoer van wijn aan eene wij ziging wordt onderworpen. Ierland. De ongeregeldheden te Belfast zijn bij de opgewondenheid der bevolking over de verwerping der bome-ruie wet hoofdzakelijk voortgevloeid uit een eenig- zins voorbarig of althans wat heftig optreden der politie tegen eene te woelige volksmenigte. Den 10 hebben voortdurend ongeregeldheden plaats gehad welke met behulp der militaire macht bedwongen moesten worden. Een elftal personen zijn hierbij omgekomen terwijl verscheidene gekwetsten nog in het hospitaal verpleegd worden. In verscheinene andere plaatsen hadden on geregeldheden van denzelfden aard plaats. FRANKRIJK. De afgevaardigde Beauquiervan Donbsheeft bij de Kamerin den geest van deo ge meenteraad van Parijs, het volgende wetsvoorstel in gediend „Het besluit van 1832 tot herstel van den adelstand wordt ingetrokken. „De paragrafen van art. 259 der strafwet tot waar borg van den eigendom van adellijke titels vervallen en worden vervangen door de volgende „Met eene boete van 500 tot 10.000 fres. (J 250 tot 5000) worden alle ministeriëele ambtenaren of' amb tenaren van den burgerlijken standalle rechters geestelijken en in het algemeen alle ambtsbekleeders gestraft die in eene openbare of officiëele acte aan een franseh burger een adellijken titel hebben toegekend." Het besluit van den algemeenen raad der Seine, om f 2500 ter beschikking te stellen van de werkstakers te Decazeville, is vernietigd. De gemeenteraad van Parijs heeft den 9 eene motie aangenomen, waarbij de wensch uitgesproken wordt, dat de regeering de concessie der mijn-maatschappij te Decazeville te niet doe en haar van haar eigendomsrecht vervallen verklare. De prefect liet niet nazooals altijd, ten aanzien van de staatkundige beteekenis dezer motie zijn „voorbehoud" te stellen. Met 19 tegen 12 stemmen werd vervolgens nog een wensch uitge sproken dat alle door den staat aan maatschappijen afgestane eigendommen van kanalen mijnenspoor wegen weder aan den staat zouden vervallen. Kamer. Den 10 is de beraadslaging over het wetsontwerp betreffende de verbanning der prinsen aangevangen. Graaf de Mun kwam op tegen die verban ning als een daad van geweld. Hij stelde in een beider daglicht al hetgeen in deze zaak gebeurd was en merkte daarbij o.a. op, dat de ministers, door het wegjagen der prinsen hoopten te kunnen blijven, waar zy waren. De heer Madior de Montjau, voorzitter der commissie, bestreed de aangeboden ontwerpen en vroeg de algemeene verbanning. De heer Anatole de la Eorge, repnblikein was tegen de uitzon leringswetten en be streed de verbanning. Minister de Freycinet verklaarde alle gevraagde ophelderingen te zullen geven. De bo- napartist Dugué de la Eauconnerie deed hetzelfde na mens de plattelands bevolking, die nog met dankbaarheid herdenkt hetgeen de over Frankrijk geregeerd hebbende vorstelijke familiën voor het land gedaan hebben. Nadat den 10 met 310 tegen 233 stemmen (waarvan 50 der linkerzijde) besloten wasom over te gaan tot de artikelsgewijze behandeling van dit wetsontwerp vededigde de heer Pelletan, rapporteur der commissie, artikel 1 van het ontwerpdat de strekking had om de verbanning der prinsen algemeen te maken in strijd met bet gevoelen der regeering. Het artikel werd verworpen met 314 tegen 220 stemmen. Daarop kwam in stemming art. 1 van het tegen ontwerp Broussestrekkende om de verbanning ver plichtend te stellen voor de pretendenten en naar de beslissing der regeering voor de andere prinsen. Nadat de regeering verklaard had zich daarmede te veree nigen werd bet met 315 tegen 232 stemmen aange nomen. Na aanneming der artikelen 2 en 3 werd het geheele wetsontwerp goedgekeurd. GRIEKENLAND. Het voorstel van minister Tri- coupis, om het aantal kamerleden te verminderen van 244 tot 120, is bij eerste lezing door de Kamer goed gekeurd. Eene poging van een der leden om eene motie van afkenring uit te lokken over 's Konings hou ding gedurende de crisis mislukte. Enkele opmerkin gen van dien spreker lokten op de tribune zooveel ver zet uit dat de voorzitter ze moest doen ontruimen. ITALIË. In de troonredewaarmede het parlement den 10 geopend isworden de binnenlandsche hervor mingen opgenoemd welke de regeering aan zijn on derzoek zullen onderwerpen. Verder wordt belang stelling uitgesproken in het lot der arbeidende klasse gewezen op de uitbreiding van de nijverheid en den handel waarvan de geldmiddelen en het krediet van den Staat de goede gevolgen ondervinden en medege deeld, dat de begrooting volkomen sluiten zaldat het wenschelijk ismaatregelen te nemen om de degelijk heid van leger en vloot te verhoogendat Italië geene gevaren behoeft te vreezen dat de betrekkingen met alle mogendheden zeer vriendschappelijk zijn dat de samenwerking der mogendheden een oorlog in het oosten verhoed heeft waarvan de gevolgen niet te berekenen zouden zijn geweest en dat Italië door loyale medewerking heeft bijgedragen tot behoud van den vrede. OOSTENRIJK-HONGARIJE. De ongeregeldheden te Budapest zijn in het begin dezer week veel ernstiger geworden door een misverstand, dat op den 6 des avonds plaats vond. Een kwaadwillige uit de menigte welke door de politie uiteen gedreven werd, had een geweer patroon op de rails van den tramweg gelegdwelke ontplofte, toen een wagen daarover ging. üe gendarmes, meenendedat op hen geschoten werddeden een aanval met een bajonetwaarbij een werkman gedood en vele personen ernstig gekwetst werden. Daarop ging de menigte tijdelijk uiteen, om, na zich herzameld te hebben huizen en winkels te vernielen en te plun deren. Den 7 en 8 herhaalden zich de ongeregeldheden; met behulp der militaire macht werden zij echter be dwongen. TURKIJE. Server-pacha minister van justitie is overleden. VEREENIGDE STATEN. Volgens het rapport van het bureau van den landbouw is de gemiddelde toestand van het zomergraan 98% vergeleken met 1885 is de toestand van het winterkoren minder gunstig hij is nu 937/,0. Rogge 94J/S. Gerst 100. Haver bijna 96. Katoen 887/,o. Katoen: Virginia 95, N.-Carolina 97, Z.-Caro- lina 83, Georgia 82, Florida 97, Aibama 87, Missie sippi 88Louisiana 85 Texas 85 Arkansas 83 Ten nessee 99. In Sneek zijn van anti-revolutionaire zijde kandidaat gesteld de heeron S. baron van Heemstra, R. K. Okma en mr. U. H. Huberin Haarlemmermeer de heer W. Hovy te Amsterdam. Van katholieke zijde zijn te Amsterdam kandidaat gesteld de heeren mr. A. H. M. van Berckelmr. J. J. W. van den Biesen mr. J. R. Oorver Hooft, jkr. C. Hartsen, mr. F. J. M. A. ReekersP. H. Smit- huysen en dr. P. J. F. Vermeulen te Rotterdam twee katholieken de heeren dr. H. J. A. M. Schaeptnan en mr. jhr. B. M. Bahlmann en twee anti-revolutionairen de heeren jhr. A. F. de Savornin Lobman en mr. B. J. L. baron de Geer van Jutphaas; te Haarlemmermeer het afgetreden lid, de heer Reekers voornoemd. Bij kon. besluit van den 8 is benoemd tot heem3 raad van het waterschap Eyerland de heer H. Smit Jzn. Den 8, des namiddags, is op het eigendom van den heer de Beaufort tusschen Woudenberg en Maarn een hevige boseh- en heidebrand uitgebrokenwaardoor groote schade veroorzaakt is. Voor eene boerenhofstede met ruim 22 bunders weiland in het Heemraadschap Mijzenonder de ge meente Ursem in het vorige jaar voor sleehts 700 verhuurd i3 den 9 f 1550 huurmede voor één jaar, bedongen. De gemeenteraad van Haarlem heeft den 9 aan de vereeniging voor scholen met den bijbel op haar ver zoek vergund den Doelen voor 4 maanden, ingaande den 15, in gebruik te nemen onder voorwaarde dat de gemeente geheel buiten kosten blijft en eene ver goeding aan den kastelein naar behooren wordt geregeld. Den 9 is te Schiedam een anti-revolutionair en te Middelharnis een liberaal tot lid der prov. staten van Zuidbolland gekozen.

Alkmaarsche Courant | 1886 | | pagina 5