en bergplaatsen met de tnachiaerièn voor landbouw bedrijf enz. verbrand. Het vee en de paarden wedden gered. Alles was verzekerddoch zeer laag. He schade wordt begroot op f 20000. Aan onvoorzich tigheid van twee personen die op een zolder aan het teeren waren, wordt deze brand toegeschreven. Den 11 is te Breda aan de fabriek van de beeren Merckelbaeh van Enkhaizen Co. met uitstekend ge volg in brons gegoten hel te Delft te plaatsen stand beeld voor Hugo de Groot. Bij kon. besluit van den 11 is de luitenant-kolo nel bij den grcoten staf J. E. N. baron Schimmel- penninck van der Oije bevorderd tot kolonel onder bepaling, dat hij voorloopig het traktementaan zijn tegenwoordigen rang verbonden zal blijven genieten. Den 11 is door den ontvanger der registratie en domeinen te Helder voor 6 jaren verpacht het recht tot het maaien van de wierwaarden in de Zuiderzee in 24 perceeien voor f 6926 per jaar, f 27.759 minder dan bij de verpachting in 1883. Den 12 is te Utrechtdes namiddags ongeveer te 6 uur, bij een kort, doch hevig onweder, de blik sem ingeslagen in eene hovenierswoning buiten de Weerdbarrière op 't Zandpad. Een petroleumlamp werd getroffen en stuk geslagen de daardoor ontstane brand weid spoedig gebluscht. De vrouw, die mede getroffen was, ffeefeenigen tijd verstijfd en sprakeloos en bemerkte daardoor niet dadelijkdat haar vierjarig dochtertje mede getroffen en gedood was. Aan de eene zijde van het lichaam waren de kieederen geheel verbrand. Te Avenhorn is den 12 eene kiesvereeniging tot stand gekomen. Aan de Kreilnabij Kolhornis den 12 een 3%jarig jongetje verdronkenterwijl de ouders naar Hoorn waren. Den 12 is te Yaassen de bliksem in den papier molen de Citadel geslagen waarbij de knecht en een man die daar schuilde, gedood werden. Den 13 is in de Watergraafsmeer door de Gooische stoomtram een jongen overreden. Hij was onmiddellijk dood. Ged. Staten van Noordbrabanl hebben machtiging verleend om ten behoeve van de noodlijdenden door den hagelslag op den 3 eene algemeene inzameling in die provincie te houden en de regeling aan eene com missie opgedragen. De Nieuwe afrikaansche handelsvennootschap te Rotterdam had in 1885 een zeer ongunstig jaar, Het saldo-verlies bedroeg f 398.098.28%. De speeltuin aan de Weteringschans te Amsterdam werd in Mei bezocht door 17751 en die aan de Mar- nixstraat door 13316 kinderen. De jaarwedde van den te Westgraftdjjk te be noemen onderwijzer is verlaagd van 675 tot ƒ550. De gemeenteraad van Yenloo beeft het dagelijkseh bestuur gemachtigd, de bestaande gasfabriek met het geheele buizennet en het materieel van den eigenaar over te nemen voor f 20000de daaraan te maken verbeteringen zijn geschat op f 25000. In Turkije is de invoer van bloembollen mits niet uitgeloopen toegestaan, De Duinwatermaatschappij te Amsterdam is door minnelijke schikking in het bezit gekomen van de noo- dige duingronden bij Zandvoort, zoodat zij hare werk zaamheden kan voortzetten. De internationale crediet- en handelsvereeniging te Rotterdam keert over 1885 3'/io pet. slechts uit. Yooral in Indie werden verliezen geleden. De katholieke kiesvereenigingen te Rotterdam en Schiedam hebben in plaats van dr. Schaepman den heer mr. W. H. Jansen kandidaat voor de 2e Kamer ge steld. Van anti-revolutionaire zyde werden in Leiden de aftredende leden O. baron van Wassenaer van Cat- wijck en J. H. Donner weder kandidaat gesteld. JJu den grooten IJpolder ouder de gemeente Sloten is de 75jarige landbouwer H. van Woudenberg door een stier, die bij het verzetten plotseling woedend werd op den grond geworpen en zoodanig verwond dat hij weldra aan de gevolgen bezweken is. Yan het eiland Wieringen wordt eene tele foongeleiding aangelegd naar het kantoor Wieringer- waard. Op het graf van Mevrouw Bosboom— Tousaaint, c*p de algemeene begraafplaats te 's Gravenbageis een eenvoudig gedenkteeken geplaatst. Op da schuins .opgeheven zerk is bovenaan een lichtende ster gebei teld waaronder staat Hier rost ANNA LOUISA GEERTRUIDA TOUSSAINT mijn teergeliefde aangebedene vrouw mijn Roem eu Trots Joh. Bosboom. D» ster en de naam Toussaint zijn in haut relief en vergeld de andere woorden zijn in den steen gehakt en zwart verlakt. Een eenvoudig hek sluit de zerk af. ïn het Politieblad wordt de aanhouding gevraagd van den o ud-colporteur van het blad Recht voor allen Jacobus do Zwartoud 21 jaren daar hij de hem opgelegd® celstraf van 3 maanden moet ondergaan. Tot ge meente-geneesheer te Akersloot :s benoemd de heer Jv Zeehandelaar te Barsingerhorn. Beroepen bij de christ. geref. kerk te Hoorn W. Rekema te Oudega. 's Rijks middelen hebben in Mei opgebracht f 9.776.146 te^*en 8.560.707 in Mei 1885 en gedurende de eerste 5 saa.anden f 42.819.053 tegen f 41.477.539 in gelijk tijdvak van 1885. De hoogere opbrengst van Mei is hoofdzakelijk toe te schrijven aan het successie recht, dat f 2.180.063.84% opleverde tegen 989 946.50 in 1885. De dienstdoende predikanten der Ned. hervormde gemeente te Amsterdam zijn opgekomen tegen en heb ben hunne diepe verontwaardiging uitgesproken over een in het Predikbeurtsnblad geplaatst, door zes ker- keraadsleden onderteekend stuk waarin het klassikaal bestuur van Amsterdam van misleiding der gemeente beschuldigd wordt en aan predikanten verweten wordt, dat zij de hand daartoe leenen. Te Marken-binnen, gemeente Uitgeest, werd dezer dagen een 22jarig jonkman door een vlieg in het oor gestoken. Toen men geneeskundige hulp inriep, bleek hetdat men hier te doen had met een geval van bloedvergiftiging, waaraan de lijder een dag later is bezweken. De Nieuwe Rotterdammer Courant meldtdat de bliksem niet geslagen is in de school aan de Ho venierstraat hij is rakelings langs het dak der sehool gegaan. De gemeenteraad van Middelburg heeft met 14 tegen 1 stem afwijzend beschikt op het verzoek der werkliedenvereniging Patrimonium tot afschaffing der kermis. De heer mr. Ph. A. Haas Az., advokaat te Am sterdam is door de Koningin-regentes van Spanje benoemd tot kommandeur in de orde van Karei III. In Nr. 18 zijner staatkundige brieven wijst de heer mr. S. van Houten op het wenschelijkedat dubbel zinnige uitdrukkingen, vooral in programma's en statuten, vermeden moeten worden. Zoo ontstaat tegenwoordig veel misverstand en gekibbel uit het gebruik der woor den algemeen stemrecht. Yoor velen beteekenen zij een stelsel, dat aan eiken menseh (gevangenen, bedeelden, vrouwen, zelfs kinderen) als zoodanig een onvervreemd baar recht toekent om mede te stemmen bij verkiezin gen en eventueel bij rechtstreeksche stemmingen over wettenof ook wel van individueel stemrecht zonder uitzondering. In Erankrijk en Duitsehland zou men in laatstgenoemden zin geen algemeen stemrecht hebben. Wat het bestuur van den Bond voor Algemeen Kies- en Stemrecht er onder verstaatvindt zijne juiste om schrijving in hoofdelijk kies-en stemrecht. Zij.dieeenige cate^orien van ingezetenen van het stemrecht willen uitsluiten, kunnen zich niettemin met volle recht voor standers van algemeen stemrecht noemen. Zoo bedoelden, naar syne meaning, de amsterdamsehe en alkmaarsche afgevaardigden, toen zij zich tegen alge- Imeen stemrecht verklaarden, inderdaad het hoofdelijk stemrecht af te keuren. Of oppositie tegen dezen, an ders dan van het standpunt dargenen, dio hoofdelijk stemrecht willen wel gerechtvaardigd is schijnt hem daarom ook zeer twijfelachtig. In de tweede plaats wordt „het program van de Stan daard" ter sprake gebracht. Volgens dat blad zou op de liju der rechterzijde de volgende gedragslijn „Allereerst invoering van sen reform bill, om het aantal kamerleden op het grondwettig cijfer te brengen en reeds onverwyld kiezer te maken al wie volgens de grondwet kiezer zijn kan. „Daarna kamerontbindingopdat door dit verbreede kiezerspersoneel eene voltallige kamer kunne gekozen worden. „En eerst met die nieuwe kamer ten slotteGrond wetsherziening en wel zulk ééne die de rechtsgelijkheid onder de bnrgers van hetzelfde vaderland en een eerlijken modus vivendi oplevert voor de onderscheidene staatkun dige richtingen. „Verder behoeft dit program voorshands niet te gaan omdat er alvorens verder te komen op nieuw gelegen heid zijn zal om over onze volksvertegenwoordiging te oordeelen." „Wat" vraagt de Standaard„is er in dit program niet rationeel De Standaard veroorloove eerst de wedervraag wat is er in dit program anti-revolutionair Z. i. is het door en door conservatiefdit woord genomen in den bij Groen gebruikelijken zin van „inconsequent- liberaal" of „achter de liberalen aanhinkend." De reformbill is daarin het eenige punt van het pro gram der naaste toekomst. Onder dien weidschen vreemden naam wordt eene wet aangekondigd die a het aantal kamerleden op 95 of 96 brengt en b on verwijld ieder kiezer maakt, dia volgens de grondwet kiezer zijn kon. Soberder program is zeker niet deck- baar. Maar niet de soberheid de volstrekte nutteloos heid hiervan is de grief der liberalen. De Kamers, op den grondslag van een meawen census, zelfs van een aigemeenen van f 20 byeenteroepen zouden, in den t.egenwoordigen stand van het kiesrecht- vraagstuk evenmin als de tegenwoordige zedelijk ge rechtigd zijn ais volksvertegenwoordiging op te treden. De eeno der groote partgen in het ailesbeheerechende sociale vraagstuk zou onvertegenwoordigd blijven. Daarom is de eisch van dezen tijd uitbreiding van het kiesrecht, die den zelfstandigen werkman insluit. Wat kan de Standaard hebben tegen den tegenwoor- digen eisch der liberalen? Er zijn twee gronden voor haren tegenstand. De eerste is, dat dit blad de anti revolutionaire partij heeft trachten te scheppen door eene transformatie der conservatieve partij. De zooge naamde droitede conservativendie zich bij haar hebben laten inlijvenmogen niet van haar afvallig worden. Evenmin mag de steun der katholieken ver beurd wordeu die tegenwoordig om welke redenen is hem onbekend, in door en door kapitalistischen geest geleid worden. Standaard en Tijd hebben voorts dit is de tweede grondals naaste doelde kosten van het bijzonder onderwijs ten laste van den staat of de gemeente te brengen. De door deze bladen gevolgde taktiek ten aanzien van h®t kiesrecht geeft hun twee kansen voor één om dit doel te bereiken. De liberale gedaehte voor zoover het onderwijs be treft ia het amendement-de Beaulort c. s. neergelegd, is daarentegen eenvoudig deze zorgt met ons, dat er krachtens eene sdditioneele bepaling der grondwet zelve, die de hoofdlijnen voor het toekomstig kiesrecht zoo ruim trektdat de latere wetgever slechts nog de grenzen nauwkeuriger heeft af te bakenen dadelijk eene Kamer bijeenkomedie als eene definitieve nationale vertegenwoordiging erkeDd wordt en handelen kan. Legt haar den plicht op voor goed onderwijs te zor gen zonder dat iemand gewetensdwang behoett te lijdenmaar laat baar vrij de beste wijze te zoeken ota bet voissonderwijs meer en meer tol eene nationale kiaeht te maken. Zij beslisse tusschen u en on#. Wat is er in dit program niet rationeel? Of strijdig mat de rechtsgelijkheid Niets hoegenaamd meent hij en het slaat de volkomen nuttelooze periode van de zooge naamde reformbill eene periode van stelselmatig tabel- lengeknoei over. Maar de roomsche bisschoppen en het orthodoxe conclave willen nietdat aldus het volk zelf zal beslissen. Zij willen de uitspraken des volks aannemenals deze in hun geest zijn anders niet. Yerwonderlijk acht hij hetdat er nog liberalen zijn, als b. v. de redactie van de Amsterdammerdie met :j de Standaard het census-geknutsel zouden willen voort- I zetten. Uit de candidaturen van „Burgerplicht" en „Grondwet" (te Amsterdam) blijkt echter gelukkig, I dat deze redactie hoegenaamd geen invloed heeft. Hij trad de salon binnen. Op eene der sopha's zat eene dame bleek, met bruin haar en een onzekeren oogopslag. Zoodra zij Harrington zagstond zij op en sprak zachtterwijl zij zijnen arm vatte„Ohoe zal ik u bedanken mijnheer Gij hebt inderdaad eene medaille verdiend. Ontvang mijn hartelijken dank voor uwen moed en bijstand. God zegene u John Harrington deinsde terug sprak haastig eenige woorden en keerde zoo snel mogelijk naar de brug terug. Een. onstuimig kloppen van zijn hart verstikte he m bijna. Dat schrale bedaarde schepselontbloot van allen vrouwelyken opschik, die in onzen tijd „de men- schelijke gestalte veredelen" was de onderwijzeres En voor deze vrouw had hy zich zelf reeds gewaar schuwd Dit was het meisje van een zekeren of liever onzekeren leeftijd waarvoor hij zijn oom on gehoorzaam worden wilde toen hij tien minuten ge leden op het punt stond smoorlijk verliefd te worden. Het was te vreeselijkZijdie hij zich als een engel voorgesteld had had eene harde onwelluidende stem niet vrij van neusgeluid, kleine grijze schitterende oogeneen bleek gelaat en scherpe trekken „Thee? neen, ik dank u. Bier geef mij alles, maar geen thee", antwoordde hij knorrig aan de vrien delijke Lovisa, die ham kwam vragen wat hij zou gebruiken. „Zij drinkt thee! Dat is een koopje mompelde hy nu ben ik de geheele reis met die juffrouw opgescheept." Wordt vervolgd. „Ja ik weet iets", antwoordde de stuurman, terwijl hij" de' hand naar de stoomfluit uitstrekte om eeue naderende boot te waarschuwen. „Zie eens naar die boot", voegde hij er tusschen „is het te verwonderen als dat volk niet bijtijds uit den weg kan komen? Halve kracht Dit laatste bevel aan den machinist werd bijna on middellijk gevolgd door „vooruit en nadat de stuurman door eenige geweldige trekken aan zijne sigaar zijne bedaardheid herwonnen had vervolgde hij Jaik weet wel iets. Zij is eene Duitsche of eene Engelsche dame en onderwijzeres. Mijne vrouw heeft haar verscheidene malen in onze wijk gezien. Zij spreekt Zweedsch Eransch en Duitscb." „Onderwijzeres!" riep de reiziger uit. „Dat meisje onderwijzeres!" Er klonk eene teleurstelling in zijne stemdie de scherpe waarneming van den Yankee-Zweed niet ontging. „Jazij is onderwijzeres en een prachtige figuur zon ik zeggen. Zoo arm als een muis en trotsch als een pauw.° Zij gaat naar Engeland." „Zoo?" vroeg de reiziger. „Alleen?" Waarom niet? Niemand zal haar kwaad doen, zoolang ik hier aan boord benen daarna zal de Hullsche stoomboot voor haar instaan." Ik bedoel heeft zij geene bloedverwantengeene vrienden Arm meisje Hoe na was zij heden bij den dood Gelukkig dat ik zwemmen kon." „Jaja wij waren allen big n zoo spoedig by de hand te zienmijnheermaar uw „Dat hindert niets. Hoe heet de dame weet ge daL ^Neen dat zal de kapitein zeker wel weten. Zoo gij "het verlangtzal by u aan haar voorstellen." De stuurman verliet de brug en de andere bleef alleen achternaar de rotsen en eilanden starende terwijl de Minerva rustig door het stille water van het Malaren-meer voer. „Een arme onderwijzeres 1 Hoe schoon was zij in hare bezwijming 1 Met zulke vormen en die schoonheid kon zij eeu hertogin wezen. Arm meisjeIk ben be nieuwd te weten wie zij is en waarom zij zulk een haast beeft naar Engeland te gaan. Ongetwijfeld heeft zij te Stockholm goede kennissen, doch is arm en trotsch. Dat baa ik ook. Dat is romantisch. Zie mij hier bijna op 't punt verliefd te worden op eene aardige „niemand" zonder geld. Pas op, vriend! John Har- rington houd je goed Mijmeringen en stoombooten zijn gevaarlijk. Ik za! het bij een paar woorden laten blijven dat staat vast. Arm meisje i" John Harrington zuchtte, terwijl het beeld van het meisje voor zijn geeBt oprees. Hij herinnerde zich, dat hij de erfgenaan van een rijk man wastrotsch op zijn geld, die een huwelijk met zijne pupil als John's eerste plicht beschouwde indien hij bezitter van zijne geld zakken wilde worden. De oude man, Harrington s oom, had hem geschreven onmiddellijk bij hem te komen. De brief bleek volgens de dagteekening reeds eenige weken ondwas onzen held van Duitschland naar Noorwegen en Zweden gevolgd en eindelijk te Stockholm in zijne handen gekomen. De jonge man werd uit zijne mijmering opgewekt door het luiden der bel voor het theedrinkenwant de Minerva had Stockholm om vijf uur verlaten en geregelde bediening is eene vaste gewoonte op de kanaalstoombooten. Werktuigelijk begaf John Harrington zich naar be ueden naar de salon. Hij had niet zoozeer behoefte aan theeals dat hij de dame wenschte te zien die hij gered had, en zeker hoopte dat zij thee zou komen drinken. Engelsche onderwijzeressen doen dit immer

Alkmaarsche Courant | 1886 | | pagina 2