Allerlei. Dec 22 zijn de door de Nederl. handelmaatschappij geveilde 79421 pikola koffie verkocht tegen gemiddeld ongeveer 29.1 cent per pond. Bij de staatsbegroo- fcing is f 0.28 geraamd. De gemeenteraad van Gouda heeft den 22 over eenkomstig het rapport eener commissie bestaan heb bende uit de beeren D. van der Horat te Leiden en 8. Kenens te Alkmaar op voorstel van burg. en weth. besloten tot oprichting en exploitatie eener gasfabriek van gemeentewege en om met de eigenares der tegenwoor dige gasfabriek in onderhandeling te treden over het overaemen dier fabriek en de buisleiding. De gemeenteraad van den Helder heeft den 22 de voor 4 weken bij meerderheid van stemmen verwor pen suppletoire begrooting, welke op nieuw aangeboden was, geheel onverauderd vastgesteld. Nadat den 22 te Utrecht de bevordering van de reeds vroeger genoemde heeren tot doctores honoris causa had plaats gehadwerd het bewijs van hulde uitgereiktdat de Vereenigiog van oud-studenten aan den senaat had toegedacht. Die hulde bestond in de oirkonde van de stichting van een fonds bestemd om den bloei der Hoogeschool te bevorderen. Dit fonds bestond uit f 17141. De heer Yrolik overhandigde het kistje met eeue hartelijke toespraak die door den rector-magnifieus beantwoord werd. Te half 3toen de regenbuien geëindigd waren ving de optocht aanwelke uitmuntend voldeed al was de stoet niet groot. Vooraf ging de muziek van het 3e regiment huzaren te paarddaarna kwam een vendel soldaten met hunnen hopman tamboerspijpers en musketiers gevolgd door de on derteekenaars van de Uniemeester Paulas Buys Nicolaas van Zuylen van DrakenborebReinhard van Azewijn Alexander Beniinek Gelis Piekheer van Enspiek Casper van Oosberghen, Adriaan van Zuylen, Eredrik Uten-Enge en Eyso Jarghes thoe Saexumte voeten Gerard van Poelgeestheer vau Homade Egbert ClautHoveling thoe Stedura Rutger van den Boetzelaer heer van Aspsren, en Doecke van Martena, heerschap te Kornjum allen te paard en gestoken in keurige kleed ij. De toen volgende heraut kondigde de komst aan van den hoofdpersoon van den optochthij droeg eene zwarte barret waarop eene pluim van oranje wit en blauweu was gekleed in wapenrok, waarop het wapen van Jan van Nassau in de vier kwartieren Nassau Katzenellenbogen Vianden eu Dietz. De staf in de hand was van blauw fluweel met gouden banden, waarop zich een leeuw in zittende houding bevonddie h9t wapen van Jan van Nassau in de voorpootea hield. Onder luide toejuiching naderde de hoofdpersoon, Jan, Graaf van Nassau (jhr. van Merlen), te paard, gekleed in stalen harnas met gouden banden. De belm was voorzien van eene panache van oranje en blauwe vederen. Deze ridderlijke figuurgezeten op een rijk gezadeld paard was eene waarlijk vorstelijke verschijningdie overal bewonderd werd. In de Schouteusteeg werd hij door de bewoners verzocht af te stappen en plaats te nemen op een opgeriebten troon, om den eerewijn te ontvangen en de hulde der bewoners te aanvaarden, die hem werd aangeboden door twee in bet wit gekleede meisjesin den vorm van een krans op wit satijnen kussen, waa -op zijn wapen was geborduurd en die door hem werd aangenomen. Die troon sierlijk vervaardigd door den bewoner Overboek, was gevoerd met hemelsblauwe en gele zijde en op den achtergrond met gouden leeuwen bezettegenover den troon was eene zitplaats aange bracht voor den senaat, dieu tevens een krans op een kussen werd aangebodenwaarop het senaatswapen was geborduurd. De aanbieding aan Jan van Nassau en den senaat geschiedde door 4 meisjesin het wit gekleedmet een sjerp aan de eene zijde de roode en witte en aan de andere zijde de 5 facuiteitskleuren vertoonende. Onderscheidene andere geschenken werden hem aan geboden o. a. door de beide kinderen van den heer W. H. E. Klokke een langwerpig zilveren champagneglas, waarop zijn wapen en op den voet het opschrift„Aan- Miss Engelbaeh en had zich reeds voorgenomen haar te overreden haar vertrek naar Australië uit te stellen, terwijl hij zijn oom omtrent een huwelijk met de geen kapitaal bezittende onderwijzeres zou polsen. Dit zeer eenvoudige, doch tevens even belachelijke plan had John zich in 't hoofd gezet; het feit alleen van het te hebben bedacht, bewijst zijne bewustheid van een gevoel voor Miss Engelbaeh van grooter sterkte dan eene gewone stoomboot-kennismaking. Hij beklom de brugdoch geen der dames maakte eene opmerking. Zij waren in wollen shawls gehuld en sloegen met aandacht den koers der Minerva gade maar namen niet de minste notitie van hem. Dit kwam den jongen man tamelijk vreemd voor, en reeds was hij van plan ze aan te spreken, toen eene van haar iets tot den kapitein zeide en hij in eens wist dat de dames de Atnerikaanschen waren. ,,Zj" was dus niet eens gekomen Het was eene teleurstelling. Harrington had zich reeds een têle-a-tële voorgespiegeld in de schemering terwijl de romantische omgeving te nauwer noode te onderkennen was maar juist door hare onduidelijkheid grooter indruk maakte. De groote lage rotsen schenen reusachtige Echildpaddenals de golven over hunne afgeronde toppenbijna gelijk met den waterspiegel heen sloegen. De Minerva vervolgde langzaam haren tocht tusscben die steenklompen; nu scheen haar boeg, dan haar achtersteven gevaar te loopen de enkele donkere boomen langs den oever schenen haar als spookachtige gedaanten in den morgennevel den weg te wijzen. Zij stoot tegen een rots Neen zij is weder vrij. Vooruit Een knarsend ge uid een schok, die de boot doet waggelen, de planken kraken en het glas rammelen en een oogenblik later stormen alle passagiers op de kampanje. De landverhuizers, die op bet voordek liggen en zelis het halfdek in beslag genomen hebben, staan slaperig op en wachten geduldig. geboden door W. H. E. Klokke"; door de dochter van den heer M. L. Eerel een lauwerkrans van galvano- plastisch zilver, met de jaartallen 16361886. Aan elke zijde vau zijn paard liep een page, gekleed in lichtblauw satijn en roode kousen. Daarop volgden vier edelen te paard en evenveel te voet, wedijverende door schitterende kleeding een der edelen droeg een stalen borstkuras de paarden waren rijk gezadeld. De groep werd gesloten dour hollandsche ruiters aange voerd door bunnen hoofdman. De 2e groep begon met een vendel stedelijke schat ters met hunnen vendrig, onder aanvoering van hunnen kapitein gevolgd door vijf stads-bodeu in bruine tab baarden met zwart fluweelen kraag, waarop met zilveren letters het woord „Utrecht." Hierna de vroedschap der stad Utrecht waaronder de hoofdschoutde burgemeesterde president der Staten enz., in korte mantels en barretten. De pedel der- Hoogeschool met mantel en barret droeg den staf, waarop een kroontje met het stedelijk wapen en baande den weg voor den rectormagnificus Bernardus Schotanus en eenige boogleerarenallen in zwarte toga met barret. Deze groep werd gesloten door de leden der vroed schap, allen in hunne oorspronkelijke kleederdrachten, In de derde groepvoorafgegaan door een vendel staatsche grenadiers met trommelslagers ea luitenant gewapend met lansin lichtblauwen uniformrok met wit afgezet, met driekanten boed waarop cocarde van roodwit en blauw den deurwaarder van het con gres en twee boden met vergulde staven in de hand gingen de vier afgezanten van DuitschlandSpanje Erankrijb en Engeland. Zij werden gevolgd door John Robinsou bisschop van Bristolgekleed in langen donkerblauw fluweelen mantelde slippen gedragen door twee pages. Engelsche franscbe en hollandsche edelen te paard werden gevolgd door Hunne Excs. Melehior de Polig- nacCoruelis van GheelWillem Buijs Bruno van der Dussen en Nicolas Menager allen in ambtsgewaad. Eene ufdeeling musketiers te paard in blauwe uni form sloot den stoet. De illuminatie gelukte uitstekend. Het weder was vrij goed. Het stadhuis het gouvernementsgebouw en de groote magazijnen muntten vooral uit. De drukte was overal zeer groot. Den 23 werd door de commissie uit de burgerij aan den burgemeester eene oorkonde overhandigd waarbij het geschenk der burgerij voor de universiteit, 48000, werd aangeboden. De burgemeester aanvaardde onder dankbetuiging dit geschenk. De door Jan van Nassau - gehouden cour werd zeer druk bezocht. De koster van de Oude Zijdskapel te Amsterdam heeft den 22dea namiddagsdoor de politie buiten do kosterij doen zeiten 2 personen, ter bewaking van dat kerkgebouw gezondeu door dr. Rutgers e.g., zich noemende de commissie van beheer der kerkgebouwen, kerkelijke goederen enz., welke personen zonder zijne vergunning binnen getreden waren. In de Noorderkerk mislukte mede eene dergelijke poging. - Ia de zomervergadering vau den geneeskundigen raad van Noordholland is den 22 eene commissie van 3 leden benoemd tot het onderzoeken van het wets ontwerp betrekkelijk den verkoop van geneesmiddelen in het klein en van het daarop betrekkelijke adres der vereenigicg tegen de kwakzalverij welke commissie in de wintervergadering verslag zal uitbrengen. Den 23 was voor het opruimen van gronden aan den linkeroever van den Amer en in het bed dezer rivier benevens het aanbrengen van een oeververdedi ging onder de gemeente Hooge en Lage Zwaluwe beneden kilometerraai 65behoorendo tot de werken voor bet verleggen van de uitmonding der rivier de Maas, laagste inschrijver, de heer A. G. Huyskes te Hedel, voor f 55.800. Mevrouw Bulkley heeft zich den 23 naar Rot terdam begeven om hare straf 'e ondergaan. Den 23 is te Amsterdam een rangeerder van den Rijnspoor, die voor de Gooische stoomtram wilde uit- Twintig stemmen vragen tegalük wat er gebeurd is en hetzelfde antwoord is voor allen voldoende Het schip is een ©ogenblik aan den grond geloopen Een oogenblik 1 O hoopvolle kapitein O, leugen achtige stuurman! Een oogenblik vele oogenblikken uren misschien zullen er verloopen vóór het goede schip Minerva den tocht zal kunnen voortzetten. Zoo iets is nooit te voren gebeurd zeer waarschijnlijk. Het zal ook nooit weer gebeurennatuurlijk niet maar het feit bestaat. O kapitein En gij zijt ver antwoordelijk dat gij Miss Engelbaeh hare hut hebt deen verlaten en de jonge lieden die elkander reeds zoo genegen zijn en zedelijke hulp noodig hebben om hunne plannen ten uitvoer te brengen, elkaar toch ontmoeten. Miss Acidowne en hare jonge vriendin sneaen de kajuitstrap op en deden dezelfde vraag aan Harrington, als de twintig andere passagiers aan den kapitein en den stuurman gedaan hadden. „Wij zijn op een rots geloopen", antwoordde John kalm „en zullen hier moeten blijven tot een andere stoomboot ons te bulp komt, tenzij wij nog achteruit kunnen stoomen." „Is er eenig gevaar eenig ernstig gevaar?" vroeg Miss Acidowne een weinig angstig. „Ik denk vau niet", antwoordde Harrington. „Wy hebben booten en kunnen gemakkelijk landen. Gij behoeft niet ongerust te zijn Miss Engelbaeh." „Ik ongerust riep zij uitals uit een droom ontwakende. „Ik verzeker u, dat ik hoegenaamd geen vrees gevoel. Ik kan voor mijzelve zorg dragen, ofschoon Miss Acidowne dit schijnt te betwijfelen." Miss Engelbaeh begaf zich naar de brug na deze wel wat scherpe uitdrukking en Harrington begreep dadelijk, dat er eene woordenwisseling in de hut tusschen de dames had plaats gehad. Hij vermoedde terecht dat dit waarschijnlijk geweest was ter zake der ont moeting op de brug. Ondertusschen waren de kapitein en de bemanning, den machinist niet te vergeten druk bezig hun hart wijken en met den locomotief daarvan in aanraking kwam overreden en dadelijk overleden. Hij laat vrouw en 3 kinderen na. Op de voordracht voor onderwijzeres te West- graftdijk zijn (alphabetiscb) geplaatst de dames M. C. E. Borman te Obdam A. Ploeg te Scberpenzeel en G. Stevens te Enschede. Te Westgraftdijk heeft zekere J. C. een onecht kind ter wereld gebracht, dat ferstoad na cle geboorte, die in het geheim plaats bad door baar verstopt is. De justitie, met de vermoedens dienaangaande in ken nis gesteld, heeft bij onderzoek het lijkje in een hooi berg gevonden. - Beroepen te Broek op Langedijk ds. L. C. ten Bruggenkate te Oosthuizen en Bobrede. De heer inr. D. Visser van Hazerswoude beeft aangenomen bet lidmaatschap der 2e Kamer voor Hoorn en dat voor de le Kamer nedergelegd. De overleden bisschop van Roermond de beer Paredis heeft het diocees tot zijn erfgenaam gemaakt met lasteen jaargeld van f 400 aan zijne dienstbode uit te keeren. - Van de 5 kandidaten die het eind-examen der gymnasia in Limburg hebben afgelegd zijn 4 geslaagd. Te Harlingen zijn de mazelen, welke in wel 200 gezinnen heerseben epidemisch verklaard. Het hoofdbestuur der schippersvereniging Schut- tevaer heelt aan Ged. Staten van Noordholland verzocht, dat de nieuwe brug over den waterweg van Edam naar het Schouw en wel tusscben Monnikendam en Broek in Waterland, welke reeds twee jaren in gebruik en tot heden zonder brugwachter gebleven is door een vasten brugwachter moge worden bediend. De sehippers die thans door die brug gaan zijn verplicht hunne schepen vast te leggen de brug te openen, vervolgens door te halenQ3t schip weder vast te leggen en de brug te sluiten. De heeren Goedkoop van Amsterdam hebben voor eigen rekening een man aangesteld om huune doorgaande stoombooten te be dienen. De gezondheidskuur van den Koning te Wil- dungen heeft wederom gunstige gevolgen gehadde geneesheer achtte zijnen gezondheidstoestand hoogst bevredigend. De heer de Geer van Jutpbaas zal zijne benoeming tot lid der 2e Kamer voor Gorincbem niet aannemen om plaats te maken voor den te Middelburg niet her kozen heer Keuchenias. De gemeenteraad van Bergen heeft den heer J. H. Holland concessie verleend voor bet leggen door die gemeente, van een stoomtram naar Alkmaar. Bij den uitgever M. M. Couvee, te 's Gravenbage, is een nieuwe druk verschenen vau de „Tarieven, benevens aigemeene en bijzondere bepalingen voor het personen verkeer op de nederlandsche spoorwegen Deze „prae- tischeonmisbare vraagbaak" heeft in dezen nieuwen druk eene zeer groote uitbreiding ondergaan en zal ongetwijfeld het reizend publiekdat gaarne vooraf weet, wat eene reis kosten moet, van veel nut zijn, terwijl een tal van opgaven betreffende o. a. abonne mentskaarten tarieven van gezelsehapsreizen van goedkoope rondreisbilletten enz. benevens van de ta rieven van enkele tramwegmaatschappijen de waarde or van belangrijk verhoogen. Het trof ons alleen, dat de tarieven van de lijn StavorenLeeuwarden geheel ontbreken. De buitengewoon billijke prijs men ont vangt toch 150 bladzijden voor 30 cents zal zeker eene aigemeene verspreidingdie wij het boekje van harte toewensehen niet in den weg staan. Naar men meldtzijn de parfumeurs van der Poel en Olij te Amsterdam er in geslaagddoor eene bij zondere scheikundige bewerking de geuren uit wel riekende bloemen te bereiden en in flescbjes te bewaren op zoo voortreffelijke wijzedat de zuiverheid en frischbeid van het reukwerk die der bloemen zeiven evenaart. Voor weinige stuivers kan men zichzelf van de deugdelijkheid van het fabrikaat overtuigen. aan den stuurman te luchten die door eeue ongeluk kige wending het had doen stranden of' ten minste aan den grond bad doen loopen. Er was weinig kans dat het schip verloren zou gaan tenzij de wind opstak want ofschoon het water slechts een meer was, kunnen plotselinge stormen de golven van bet Wener- en Wettermeer met eene woede opzweepenzooals de gewone reiziger niet zou vermoeden. Menig jong bewoner dier streken kan door de weeën der zeeziekte van de ruwheid der zweedsche meren medespreken. „Wij moeten den voorsteven lichten veel schade is er niet ontstaan", luidde de uitslag van eea onderzoek in loco en naarmate de dag aanbrak werden de toe bereidselen gemaakt. Eerst kreeg elke passagier koffie en na deze verfrissehing wachtte men als solda ten de nadere bevelen af: even gewillig aangezien ef geen gevaar was als de dappere mannen die met den Birkenhead ten gronde gingen. „Wij zullen eerst de landverhuizers aan wal zetten", sprak de kapitein. Dit geschiedde. Vuile, slaperige, ofschoon goed aardige uitziende Einnen op reis naar New-York via Huil, bij zich dragende de weinige huishoudelijke zaken en een voorraad grof brood en onsmakelijk vleesch bestemd om hun in de Nieuwe Wereld en op hunnen weg daarheen van dienst te zijn dit waren de land verhuizers eu na eenig geschil over de pakken en eet waren werd de geheele troep mannen vrouwen en kinderen met zonsopgang aan wal gezet. Daarna kwam de beurt aan de ksjuits-passagiers. „Gij moet mij veroorloven uw begeleider te zijn Miss Engelbaeh", sprak Harrington. „Zijt gij erg ge schrokken toen het schip stootte „Een weinig. Waart gij op dek?" „Jagij niethadt gij geen lusthet landschap te bezien Ik hield mijn woord." „Nu, ook ik stond op en ben hier nu", antwoordde zjj. „De kapitein roept ons. Kom." Wcrdt vervolgd.

Alkmaarsche Courant | 1886 | | pagina 2