No. 77*. Acht en tachtigste Jaargang. 1886. TWEEDE BLAD. ZONDAG 27 JUNI. (Officieel (BebeeM*. BnitewUub, Mevr. Harrington krijgt een idee. ALKIAARSCHE COURANT. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter kennis van belanghebbendendat zijdie na de zomervakantie hunne kinderen de openbare burgerschool of de openbare school voor meisjes wensehen te laten bezoekendaar van aangifte moeten doen vóór 15 Juli e.k. bij het hoofd van ieder dier inrichtingen, onder overlegging van het geboorte- en inëntingsbewijs van het betrokken kind. Alleen worden toe gelaten de kinderen die ten minste den leeftijd van 6 jaren bereikt hebben of dien leeftijd bereiken vóór 1 Nov. 1886. Voor het doen der aangifte aan het hoofd der openbare school voor meisjes bestaat tot 9 Juli a s. gelegenheid aan het school gebouw aan de Oudegracht eiken Dinsdag en Donderdag tusschen 3 en 4 uren 's namiddags. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 25 Juni 1886. De Secretaris, NUHOUT VAN DER VEEN. KENNISGEVING. Het HOOED van het Plaatselijk Bestuur te ALKMAAR brengt, op grond van art. 1 der wet van 22 Mei 1845 (Staats blad n°. 22) bij deze ter kennis van de ingezetenen der ge meente, dat hét kohier voor de belasting op het personeel, voor de wijken A en B dienstjaar 1885/87 op 24 Juni 1886, door den Provincialen Inspecteur der directe belastingen in Noordholland executoir verklaard heden aan den Ontvan ger der Rijks directe belastingen binnen deze gemeente ter invordering is overgegeven. Ieder belanghebbende wordt vermaand, op de voldoening van zijnen aanslag acht te geven, ter voorkoming van gerech telijke vervolging. Alkmaar, Het Hoofd van het Bestuur voorn., 1 Maart. 1886. A. MACLAINE PONT. GEVONDEN VOORWERPEN. Aan het Commissariaat van Politie zijn voor de recht hebbenden terug te bekomeneen brileen zwart kleed of dek; een klein zwart hondje; een portemonnaieinhoudende 2 dubbeltjes een lederen zweepje; een gouden oorbelletje; een zwart merinos boezelaar; een gouden medaillon met rood kettingje; een laatllijm of mes; een gouden oorbelletje, peer vormig dik; een zwart oorbelletje met zilveren monteeriug; een gouden medaillon; een verlakt kinderschoentje; een naamstempel van Joh. v. d. Pol. DUITSCHLAND. Minister von Böttieher heeft den 23 in den bondsraad den overleden Koning van Beie ren herdacht. Hierbij wees hij vooral op de onver gankelijke dankbaarheid des Keizers voor de medewer king door Koning Lodewijk verleend bij de weder oprichting van het duitsche Keizerrijk en zijne ge trouwheid aan den duitschen bond. Hij wees er ten slotte op dat de Keizer, de duitsche vorsten en het duitsche volk innige deelneming hebben betoond b ij .de ramp, welke het beiersche vorstenhuis getroffen heeft. BEIEREN. Te Munchen zullen weldra 8 vrouwen en 2 mannen te recht staan wegens handel in meisjes. ENGELAND. John Bright die zich, in weerwil van zijn reeds vrij hoogen leeftijd wegens het gewicht van het oogenblik te Birmingham weder verkiesbaar stelt heeft in eenen brief aan den heer Caineliberaal af gevaardigde, die zich in zake het iersche vraagstuk van minister Gladstone heeft afgescheidenzijne oprechte wensehen voor het slagen van zyne candidatuur uitge sproken en gevraagd, of het verstandig van de liberalen zou zijn een slaafschen candidaatdie zich aan de HOOFDSTUK V. Wij moeten nu het tooneel veranderen en onze lezers naar Engeland verplaatsen naar Ivy Lodge, een deftig, ouderwetseh rood-steenen landhuis in het schilderach tige Surrey. Het huis is gelegen aan het einde eener laan aan elke zijde beplant met laurierboomen eu andere hees ters waarvan het donker groen hier en daar door een kastanjeboom, een esch of een berk afgewisseld wordt. De bodem is zandig een soort leemachtigen grond, waarin sparren en dennen welig groeien. Ginds, waar de ope ning voor den spoorweg is, was vroeger een geheel bosch van zulke boomen aan de andere zijde, naarmate men meer de rivier nadertheeft het landgoed een geheel ander aanzien. Van uit de vensters in den voorgevel van Ivy Lodge kan men de Theems zien bij Weybridge en Cbertsey en de landpunt van Penton Hook beroemd in de ge schiedenis der landelijke maaltijden. In den tijd, dat onze geschiedenis speelt, werd Ivy Lodge bewoond door Mijnheer en Mevrouw Aaron Harrington haar zoon en hare dochter. Van de vrouw des huizes is boven reeds melding gemaakt. Mevr. Harrington was een groote deftige vrouw met een heerschzuchtig karakter, die onder de zorgen en het bestuur van het huishouden, ook den heer des huizes en de dienstboden opnam en allen met eene vaste doch niet altijd zachte hand bestuurde. Aaron Harrington bewoog zich schijnbaar geheel vrij. Zijne vrouw had te veel takt om hem zijn juk te doen gevoelen. Zij regelde en bestuurde alles, alsof het van hem uitging. Een soort „onderkoning boven den koning" zou een Ier zeggen. Des daags haar stem was lief en zacht Maar in de atilte van den nacht Weerklonk ze luid in droeve klacht 1 en om de parodie niet te vervolgen als er iets ge- voeten eens ministers werpt, te verkiezen boven iemand, die handelt overeenkomstig de inspraak van zijn geweten. De graaf en de gravin van Parij3 en de hertog van Chartres met gevolg zijn den 24 des avonds te 7 uren te Dover aangekomen. Zij werden door den burge meester en eene talrijke volksmenigte op hartelijke wijze verwelkomd. Den 25 is het Parlement gesloten met eene troon rede, waarin o. a. voorkomt: „Ik besloot het Parlement te ontbindenten einde bekend te worden met de denkwijze van het volk over het vraagstuk der instelling van de wetgevende macht in Ierlandvoor het beheer der iersche zaken. „De betrekkingen met het buitenland zijn van den meest vriendschappelijken aard." Met voldoening wordt verder gewezen op het eindi gen van den oorlog tusschen Servië en Bulgarije, welke uitkomst te danken is aan de wijze raadgevingen der mogendheden en aan de lankmoedigheid van den Sultan. Ook wordt melding gemaakt van het besluitdoor Griekenland genomen om zich naar de vredelievende raadgevingen der mogendheden te voegen en over te gaan tot de ontwapeningwaarmede de grieksche re geering thans bezig is. Daardoor is een ernstig gevaar voor den vrede in het oosten van Europa voorkomen. De toestand in Egypte is verbeterd, zoodat het mo- gelyk werd de engelsche strijdmacht te verminderen en haar binnen de grenzen van eigenlijk gezegd Egypte terug te brengen. De Koningin hoopt, dat de met Spanje gesloten overeenkomst, wordt zij door de Cortes goed gekeurd den invoer van koloniale wijuen zal aanmoe digen. Ton slotte wordt do wensch uitgesprokendat het nieuwe parlement tot gids zal zijn zoodat de rust eu tevredenheid onder de bevolking, zoomede de kracht en eenheid des rijks verzekerd w'ordent Hoogerhuis. Den 23 werden bij derde lozing aangenomen ln het wetsontwerp betreffende de vor- kiezingskosteD 2° de wetsvoordracht op het genees kundig toevoorzicht3° de wet op de wijnreehten 4° de wet op de middelen. Lagerh u i s. Den 24 verklaarde de onder-secre taris van buitenlandsche zaken datten gevolge van onvermijdelijke vertraging der spaansche regeering, het engelseh-spaansche handelsverdrag niet op 1 Juli in werking kon treden. Hij hoopte echter dat de uit voering in den loop der maand Juni zou kunnen ge schieden, FRANKRIJK. De graaf van Parijs heelt den 24 uit EDgeland een manifest uitgevaardigd, waarin hij uit naam van het recht opkomt tegen het geweld dat jegens hem gepleegd wor It en zijue gehechtheid betuigt aan het vaderland welks wetten hij nooit heefc overtreden en waaraan men hem ontrukt op het oogeublikdat hij een nieuwen band tusschen Frankrijk en een bevriend volk vormde. De verbanning is de wraak voor de 3,500,000 stemmen van den 4 October. Men wil Frankrijk scheiden van het hoofd van het geslacht dat de nationale eenheid tot stand heeft gebracht. Frankrijk zal zich echter niet vergissen bij de be oordeeling van de oorzaken en de bewerkers der ram pen waaronder het lijdt. Het zal weder inzien dat alleen de traditioneele monarchie met haar liberaal be ginsel en hare instellingen het land redding kan bren- durende den dag niet goed ging moest Aaron zich hooren kapittelen op dien vreeselijken tijd, alsergeene verdediging, geeue schuilplaats te vinden is voor de verwijten der deelgenoote onzer zorgen, der bestuurderes onzer buishouding. Mevr. Harrington's kinderen Alice en Donald Mackenzie hadden ais eene aanbeveling ten minste een goed uiterlijk. Alice, de oudste, was blond, met blauwe oogen een lieven mond en een opgeruimd karakter. Zij was kleindoch van eene goed-gepro- portionneerde eenigszins gevulde gestalte. Inderdaad waa het een zeer lief meisjemet een grondige en volledige kennis van coquetteeren, waaraan zij zich met de bescheidenheid eeuer muis en de listigheid eener slang geheel wijdde. Zij bad geen fortuin maar het was algemeen bekenddat mynheer Harrington haar „iets" zou medegeven als zij trouw.'e. Donald Mackenzie was een flinkeknappe jongen iemand die hem toevallig voor de eerste maal zag zou hem voor een openhartigen en milden jongen man gehouden hebben; beleefd in zijne manieren en net van gedrag in elk opzicht. Maar de werkelijkheid was geheel anders. Hij was sluw en achterbaksch en wat men bij gebrek aan een beter woord om de bedoeling uit te drukken een „humbug" kan noemen. Hij hield echter veel van zijne zuster en berispte haar menig maal wegens bare coquetterie en gevoelloosheid. „Gij zult uw spelletje nog eens te dikwijls spelen, Alice. Eenmaal zal de bedrieger bedrogen worden en zult ge werkelijk liefde gevoelen zeide hij een3. „Ik hoop zoo dom niet te zijn", antwoordde zijne zuster, „Denkt ge dat ik werkelijk om iemand geef? Ik denk eens te zullen trouwen als mijn adspirant-echt- geuoot ten minste geld heeft. Ik ben niet van plan ergens huishoudster te worden waar schraalhans keu kenmeester is. Denk dat niet." „Dat doe ik nietlieve", antwoordde haar broeder „maar gij moet zooveel opspraak niet maken. Gij drijft het nu met Arnold werkelijk te ver." gen. De monarchie alleen kan de voorstanders der wanc-rde machteloos makende staatkundige en godsdienstige vrijheid verzekeren en de algemeene wel vaart herstellen. Zij alleen kan aan het demokratische fransehe volk eene krachtige regeering schenken, met golijke rechten voor allen en staande boven de partijen, waarvan de bestendigheid voor Europa een waarborg zal zijn voor een duurzamen vrede. Met Gods hulp en bijstand hoopte hij deze taak te vervullen. De republiek is bevreesd. Door hem te treffen heeft zij hem aangewezen. Hij stelt vertrouwen in Frankrijk en zal gereed zijn, wanneer het beslissend oogenblik is gekomen. Van de commissie uit de Kamer tot onderzoek van het wetsontwerp tot het aangaan eener premieleening door de Panama-kanaalmaatschappij zijn 8 van de 11 leden tegen het ontwerp gekant. Bij de volkstelling is gebleken dat Parys 2,254.000 zielen telttegen 2.238.000 in 1881.- Kamer. Den 24 is tegen het gevoelen der re geering met 287 tegen 260 st. een amendement aan genomen, strekkende om voor de campagne 1886/7 de bepaling in het besluit betreffende de tegenwoordige fabricatie van suiker op 24 pet. te brengen. Het ont werp op de suiker is vervolgens in zijn geheel met 349 tegen 174 stemmen aangenomen, ITALIË. Acht hoofden der werkliedenvereenigingen zijn te Milaan in hechtenis genomen en zullen vervolgd worden wegens ophitsing tot het omverwerpen der be staande instellingen. De vereenigingendie zich by het programma der werkliedenpartij hebben aangesloten, zijn ontbonden. Van den 22 tot den 23 des middags zijn te Brin- disi 18 personen door eholera aangetast en 7 overle den. Te OriaLatiano en Venetië zijn mede enkele ziekte- en sterfgevallen voorgekomen. BULGARIJE. In de Kamer zijn levendige be raadslagingen gevoerd over bet ontwerp van ant woord op de troonrede naar aanleiding van een door de minderheid der commissie ingediend tegenontwerp, strekkende om de houding der regeering af te keuren. Ten slotte is het voor de regeering gunstige adres aan genomen met slechts 2 leden tegen. Twintig leden der oppositie hadden de vergadering verlaten. ZWITSERLAND. Prins Jeróme Napoleon is den 24 des ochtends te 9 uren te Genève aangekomen zonder dat daarbij iets bijzonders voorviel. Hij is van plan den winter te Brussel door te brengen. VEREENIGDE STATEN. Den 21 is te Boston een gebouw afgebrand door eene tramwegmaatschappij voor werkplaats gebruiktdat op het oogenblik van den brand vol werklieden was. Twaalf hunner kwamen in de vlammen om. De schade wordt op f 1.000.000 begroot. De arr. rechtbank te 's Gravenhage heeft op grond van art. 3 der wet van 1 Juni 1830 (Stbl. No. 15) rechtsingang verleend tegen den sociaal-demo- kraat van P. der Stadt Hz. te Amsterdam en hem verwezen naar de openbare terechtzitting wegens de door hem gesproken woorden in de bijeenkomst van den 9 aldaar. „Arnold Anderson, poeh! Een klerk van het ministerieeen „van-tien-tot-vier-uur" heermet een inkomen van honderd-en-zeventig pond in het jaar geloof ik, jaarlijks opklimmende tot drie honderd. Neen, dank je Donald 1" „Nu, hij houdt van u, bedenk dus wat gij doet. Hij zal ongemakkelijk boos zijn, als gij hem behandelt, zooals Richard Bell verleden jaar. Het spijt mij dat gij zulk eene coquette zijt-" „Gij zijt een idiootDonalden dat is nog veel erger. Gy behostt mij geene sermoenen te houden. Ik ben achttien gij nog geen zeventien. Ik ben wer kelijk tweemaal zoo oud als gij." „Ja, dat weet ik wei", antwoordde Donald spijtig. „Ga je gang maar. Ik blijf dezelfde." „Dat is een troost; maar wij hoeven niet te twisten, Donald. Ik zai geen kwaad doen dat beloof ik je maar wees dan niet boos. Ik moet mij toch vermaken." „Ja juist als de jongen en de kikvorseben. Op een goeden dag keeren zij zich tegen hem en verscheuren hem. Alice onthoud wat ik u gezegd heb." „We zullou zien", sprak zij lachende. „Vaarwel jongeulief." Terwijl deze korte samenspraak in de kamer gehouden werd die op den tuin uitkwam met het propere croquetveld en de welvoorzione vruebtboomen werd er een geheel ander tooneel afgespeeld in de slaapkamer daarboven waar Aaron Harrington door ziekte ver zwakt op een rustbed lag. Zijne vrouw trachtte gedienstig als ooit want om haar recht te laten wedervaren, moeten wij zeggen, dat zij eene liefderijke en uitstekende ziekenverpleegster Was haar echtgenoots gedachten van den weg der zelfbeschuldiging at' te leidenwaarop ze zich dien dag weder bewogen. Wordt vervolgd.

Alkmaarsche Courant | 1886 | | pagina 5