„Als 't nat van Patje't gras besproeiend Daal', stroomswijze op a nedervioeiend En onder 't dalen immer groeiend In 't licht der avondzonne gloeiend Op weg naar aller zeeën Zee (Heer, geef Gij 't) aardsche en hemelvree Prof. de Vries sprak hem toe namens de maatschappij van Nederl. letterkundeprof. Fredericq uit Gent namens de Vlaamsche broeders. Nadat nog verschei dene andere collegien hem hunne gelukw°nschen aan geboden hadden en verschillende telegrammen voorgelezen waren sprak Hofdijk aangedaan door zoovele bewijzen van vriendschap enz. ongeveer het volgende „Ik wist niet, dat ik zoovele vrienden had. 't Is dat gene wat mij op dit oogenbük zoo diep ontroert, dat ik slechts weinige woorden kan spreken. Ik zou gaarne meer zeggenmaar het is me onmogelijk. Ik heb nooit gearbeid om roem te behalen, maar slechts omdat het mij een genot was te arbeiden. Welk genot dus de roem brengt, weet ik niet, maar wel weet ik, welk genot vriendschap warme, innige waardeering teweeg brengt. Dat genot gevoel ik diep. Daarom zeg ik u allen een woord van innigen dank, maar mijn innigsten dank breng ik tot Hem, die mij de gave heeft geschon ken uwe harten te winnen." Nadat Amstels-Mannenkoor nog een lied had ge zongen van Richard Hol(Hollands Glorie) was het eerste gedeelte der feestviering afgeloopen. Te Zandpoort had in Duinlust het feestmaal plaats, dat door ongeveer 70 personen werd bijgewoond, waar o. a. ook het woord gevoerd werd door Piet Paaltjens (de heer Haverschmidt) en door den heer mr. W. van der Kaaij. Onder de vele geschenken aan Hofdijk vereerd komt er een voor van de Club der Flcraiisten waarvan hij eere-lid is bestaande uit een 40tal net uitgevoerde photograpbïën groot 17 bij 23, alle betrekking heb bende op Alkmaar en omstrekenvereenigd in een keurig in maroceo leer gebonden album met een stem pel in goud, met zijnen naam en de jaartallen 1816 en 1886. De Koning van Belgie heeft Hofdijk benoemd tot ridder in de Leopoldsorde. De gemeenteraad van Leiden heeft den 24 een voorstel, om de Koolgracht en het Brandewijnsgraehtje uit te diepen verworpen de meerderheid wenschte demping dier vuile grachten. Den 25 zijn te Helder voor het front van het 5e bataillon van het le regiment infanterie 2 soldaten van dat bataillon met een briefje vaa ontslag uit de gele deren verwijderd. Den 25 zijn te Nijmegen door het breken van een steigerdie niet goed bevestigd was bij een in aanbouw zijnd gebouw drie metselaars van een aan merkelijke hoogte naar beneden gevalienmet het gevolg dat een dood waseen zwaar gekwetst werd en de derde met den schrik vrij kwam. Den 25 was de heer B. Boon te Helder voor f 7820 laagste inschrijver naar het verrichten van werkzaamheden aan de gebouwen enz. van het mari tieme etablissement te Willemsoord, door de directie der marine aldaar aanbesteed. Bij de harddraverij, den 26 te Utrecht gehouden, is de prijsbestaande in een zilveren theeservies ter waarde van f 375 met 100 in geld en f 50 voor den berijder, behaald door den heer J. Liefhebber te Oule Niedorp met de bruine bles-merrie De Deugd, berijder P. Ellerbroeken de 2e prijs een zilveren bokaal ter waarde van f 150 met f 100 in geld en f 50 aan den berijder door A. C. v. d. Akker te Hazerswoude met de bruine merrie de Vogel, bereden door den winner. In den nacht van den 27 op den 28 is te Delft een winkelhuis van 3 verdiepingen afgebranl, waarin een 30 cent bazar gevestigd was. De hitte was zoo hevigdat al de spiegelruiten der in de nabijheid ge legen magazijnen stuk sprongen. De brand bepaalde zich alleen tot het aangetaste perceel. Dr. P. A. Riedel, predikant te Aardswoud, heeft de toezegging van beroep naar de gemeente Oudorp aangenomen. Na den ziekevoor zoover de „omstandigheden" het toelieten goed gelegd te hebben verliet zij de slaap kamer en begaf zich naar de boekerijwaar zij ging zitten peinzen. „Twintig duizend pond mompelde zij. „Ik geloof nietdat het meisje ooit de helft bezat. Ik deed baar het huis verlaten, ik? Ik geloof het evenmin; zij heeft een trotsch karakteren kan zichzeWe onder houden. Zij moet hier niet komenDonald moet schrijven en, vóór alles, in het bezit van het testament komen. Twintig duizend pond van mijne arme kinderen af te nemen Neen daarom trouwde ik nietik moet dat testament dadelijk zien Donald is op het kantoor van den notaris die kan mij dat zeker wel bezorgen. We zullen zienof hij in deze twee jaren iets bij Faithfull geleerd heeft." Opstaande schelde zij en gelastte den bediende, den jongenheer Mackenzie te zeggendat zy hem onmid- delijk spreken moest. Donald en zijne zuster waren druk aan het croquet- speltoen de boodschap kwam. „Goed", antwoordde hij„zeg dat ik dadelijk kom. 't Zal mij benieuwenwat de oude vrouw nu weer heeft. Alicebegrijpt gij het „Denk er niet eens over", antwoordde het meisje haren bal behendig door een hoepeltje slaande. „Maak wat gauw af, Donald, ik heb je noodig." „Ja nu er niemand anders is", zeide haar broeder. „Bij Jupiter I zie, daar komt Arnold Anderson aan!" riep hij plotseling uit. Alice zag snel op en sprak „Nu behoeft ge u niet te baasten hij zal mij wel amuseeren. Denk er aan dat Mama reeds lang wachtDonald. Hoe vaart gij Mijnheer Anderson Hoe goed van u bier te komen en u te erbarmen over mijne eenzaamheid. Het on verwachte is altijd het aangenaamste. Vindt gij ook niet?" Win'i vervolgd. Met ingang van 1 Juii a.s. treedt bij de neder- landsche Rijkstelegraaf het volgende tarief in werking. Voor het binnenland Tusschen twee kantoren in verschillende plaatsen Voor de eerste tien woorden f 0.25. Voor elk tweetal woorden daarboven f 0.03. Voor stadstelegrammen Voor de eerste tien woorden f 0.15 Voor elk woord daarboven f 0.01. De minste prijs voor een telegram tot en met tien woorden bevattende is due f 0 25 terwijl voor berich ten een groot aantal woorden inhoudendede prijs aanmerkelijk verschilt van den tegenwoordige. Voor een telegram van 100 woorden dat thans f 1.15 kost, wordt dan geheven 1.60 als voor het eerste tiental woorden f 0.25 en voor elk tweetal woorden daarboven, d.i. dus 45 tweetallen 0 03 of f 1.35, makende met de f 0.25 voor het eerste tiental f 1.60 alzoo een verschil van 0.45 bij het tegenwoordig tarief. En voor het buitenland De tegenwoordige taksen voor het verkeer met België en Groot-Britannië blijven onveranderd. Voor de overige Staten wordt de vaste grondtaks par telegram afgeschaft en zal van den 1 Juli af bij overbrenging langs den kortsten weg worden geheven: Algerië Bulgarije, Gibraltar, Noorwegen, Portugal en Tunisf 0.16%. Bosnië, Herzegowina Italië, Montenegro, Romanië Servië en Spanje0.14%. Corfu en de Grieksche eilanden (behalve Pjros)0.30%. DenemarkenFrankrijk met Corsica en Zwitserland0.10%. Duitschland0.06%. Griekenland met PorosEuropeesch en Aziatisch Turkije0.28%. Helgoland0.13%. Hongarije, Oostenrijk en Zweden 0 12%. Luxemburg0 08%. Malta0.24%. Rusland (Europeesch)0.22%. Het hoofd der bijzondere r. k. school te Groote broek is benoemd tot ontvanger dier gemeente. Te Monnikendam is in de nabijheid der vaart het lijk gevonden van den brievenbesteller W. K. De heer Israels te Hoorn is benoemd tot hoofd der christelijke school te Oudebildtzijl. Te Wieringerwaard zal een tweede kaasfabriek aan den Barsingerweg geplaatst worden. Am de firma W. H. Jacobs te Haarlem is door de Imperial Continental gasassociation te Amsterdam opgedragen de levering van zes stoomketels met toebe- hooren ten behoeve van hare gasfabriek te Nieuwer- amstel. Bij kon. besluit van den 8 is de heer T. van der Zee burgemeester der gemeente Enschedebenoemd tot ridder in de orde van den Nederlandschen leeuw. Gedep. Staten van Zuidholland hebben verklaard, dat de gemeenteraad van Delft terecht afwijzend be schikt heeft op het verzoek van den heer J. C. Fabius, om hem in zijn lidmaatschap van den raad te hand haven. Tot gemeente-geneesheer te 't Zandgemeente Zype ia benoemd de heerP. Westra arts te Kinswerd. De Gsldersche stoomtrammaatschappij keert over 1885 5 pet. dividend op de oprichters- en 4'U pet. op de gewone aandeelen uit. Tot onderwijzeres te Moerbeek, gemeente Nieuwe Niedorp is benoemd mej. M. Eecen Dd. te Oudkarspel. In Mei is bij de rijkspostspaarbank ingelegd f 590.860,27 en terugbetaald f 381.894.25, zoodat aan het einde dier maand in het geheel ingelegd was f 7.348 488.26. 3559 nieuwe boekjes werden in die maand uitgegeven en 889 afbetaaldzoodat aan het einde der maand in omloop waren 125.635 boekjes. Bedankt voor de doopsgezinde gemeente te Noord en Zuid-Zijpe ds. A. van Gulik Grouw. In Nos. 19 en 20 zyner staatkundige brieven schrijft de heer mr. S. van Houten den 23. „Einde ijfe, ik geloof zel's voor het eerst, is er in de Tweede Kamer eene zuiver liberale meerderheid. Voor het eerst althans is er eene meerderheid bij eerste stemming, zonder eenig bondgenootschap met twijfelachtige vrienden, gekozen op een aan allen bekend en door allen erkend liberaal programmaen heeft zij tevens de macht om het te verwezenlijken daar de Kroon zich er in be ginsel mede vereenigd heeft. De meerderheid, hoewel niet grootis sterk door hare eenheid. Alle voor wendsel voor het rekken van het leven van een extra parlementair ministerie is vervallen. De liberale meer derheid behoeft le:ders geene schrijvers. Zy heeft nu allereerst de herziening van de Grondwet op het punt van het kiesrecht lot stand te brengen met additio- neele bepalingen die bet bijeenkomen eener werkelijke nationale vertegenwoordiging verzekeren. Dit is het eerste punt der liberale agendaen tevens het hoofd punt. Daarmede kunnen andere onderwerpen verbonden worden, maar slechts zoodanigedie de overwinning op het hoofdpunt niet in gevaar brengen en in de liberale gelederen geene verdeeldheid wekken Door vereenvoudiging van de wijze van grondwets herziening zou men ook den tegenstand kunnen ont wapenen omtrent art. 194. Het gevaar, dat de rech terzijde bij de tweede lezing de herziening zal doen mislukken, achte men niet te groot. Veeleer verwacht hij thans krachtige medewerking van de minderheid eenige halsstarrige katholieken en wellicht den eenig overgebleven conservatief uitgezonderd om het ideaal der vooruitstrevende liberalen eene ware volksvertegen woordiging te verwezenlijken. De anti-revolutionaire partij zou daardoor ook weder in het haar door Groen gebaande spoor terugkeeren, hetwelk zij ter kwader ure onder den invloed der Roomsche bondgenooten heeft verlaten. Wil men de hervorming van een hervormingsgezind ministeriedan moet men de kamerleden die in een liberaal kabinet tredenals leden der Kamer herkie zen, zooals indertijd met den minister De Roo is ge schied en in bet buitenland regel is. Dan alleen ia een krachtig kabinet en een duurzaam overwicht der liberale beginselen mogelijk. De krijgsoversten moeten niet van de basis hunner operatiën worden afgesneden. Een minister, die aftreedtmoet niet bniten de Kamer worden gezet of afhankelijk zijn van de offervaardigheid van een partijgenootdie voor hem opstaat. In de laatste jaren is het hof ontwend aan parlementaire mi nisters die door den steun des volks hoog staan. Niet minder zijn de Kamers aan zulke ministers ontwend. Ook is het niet goed dat een minister geheel buiten alle betrekking is tot de kiezers. Vervolgens gaat hy aldus voort: „Als aldus door herstel, eerst van den band tusschen de ministers en de Kamers, en vervolgens door een verbeterd kiesrecht ook van den band tusschen de Kamers en het volk, onze regeer- maehine weder regelmatig werken kanzal de sociale quaestie aan de orde zijn. De liberale unie beveelt de kiezers aan die quaestie te gaan bestudeeren. Bij de onderwerpen waarop zij de aandacht vestigt moge men het gewichtigste van alle het onteigeningsrecht, niet uit het oog verliezen. De wijzigingwelke hy daaromtrent aan de hand geeft, en die niemand in zijne rechten krenktbevat de wezenlijkeliberale oplossing der quaestie. Onder liberale oplossing verstaat hij eene zoodanigedie de welvaart niet ten koste der vrijheid wenscht te verkrijgen en slechts beoogt de belemme ringen op te heffen die de bestaande wetten in don weg leggen aan de ontwikkeling der individueele werk kracht en aan het gebruik van kapitaal op eigen bodem en ter vermeerdering van eigen hulpbronnen. Hij kan slechts zijne verwondering betuigen dat aan zijn voorslag ten dezen aanzien zoo weinig aandacht ge schonken wordt. Men vergelijke eens de belangstelling, die er in deze zaak getoond wordt, bij die, welke de Pasteursche inenting trekt. Toch staat het belang van de voorgeslagene verbetering in het recht tot dat der vinding van Pasteur in dezelfde verhouding, als het aantal werkzoekenden staat tot dat der door dolle dieren ge betenen. Als prast sch man zou hem echter onverschil ligheid van het publiek moeteu dwingen af te zien van de door hem voorgestelde verbeter'ng van artikel 147, en zich voorloopig tevreden te stollen met eene wijziging van artikel 197 zoodat de Grondwet aan de beoogde zegenrijke hervorming geen bezwaar in den weg ligt. Na verder zijne denkbeelden over onteigening te hebben uitgesproken verklaart hij dat eene goede staatkunde gebiedt acht te slaan op de zwakke zijden zoowel der eigene partij als der tegenpartij. Ver kiezingsperioden zijn bijzonder geschikt tot het maken van opmerkingen hieromtrent. Zoo doet de uitslag der verkiezing in sommige distrieten in bet midden des lands hem de vraag stelien of men niet beter doet ook in het midden des lands meer radicale kandidaten te nemen; dit verdient alle overweging na eene verkiezing, waarbij de meest geavanceerde elementen der liberale partij den grootsten steun hebben gevonden en slechts hare meest conservatieve elementen zijn bedreigd; waarbij zijne door allen erkende verdiensten en zijn warm op treden voor de belangen van do hoofdstad van zijn district een Roëll niet hebben kunnen redden en waarbij meer dan een lid genoopt werd eene meer actieve hervormende staatkunde toe te zeggen dan hy tot dusverre volgde. Deze verkiezing leert in ieder gevat met afdoende welsprekendheid, dat er voor de liberalen slechts één weg is om hun nu herkregen overwicht te bandhaven d. i. op de liberale woorden ook liberale daden te laten volgen. Bij de rechterzijde hadden de katholieken onbetwist baar de leiding. Onbarmhartig verloren zij de eischen der gesloten kameraadschap uit het oog. Donner deden zij vallen, omdat bij het waagde het gevoelen der ver- eeniging Marnix te verdedigen en de afschaffing der subsidiën aan de kerkgenootschappen voor te staan terwijl van hem geen steun te wachten was voor de herstelling van het gezantschap bij den Paus. Zoo is Keuehenius eerst van Gorkum naar M'ddelburg ver plaatst en thans gevallen door eenige veralapping in de ondersteuning der Katholieken. Deze had bij de behandeling van art. 194 der grondwet zich juist niet aan de wenschen der katholieken onderworpen. Zoo kan de verkiezing van Mackay te Utrecht ook wel een aardige episode uit het staatkundig spel dier partij zijn. De protestantsoh-orthodoxe party kan thans precies zienwaarheen de tegenwoordige alliantie met de katholieken haar leidt. De katholieke kamerleden hechten aan het behoud van den census, die hun, ook blijkens de laatste verkiezingenzulke veilige zetels verschaft. De katholieke 'geestelijken hechten aan het budget van eeredienst. Te zamen vormen zy eene groep van satisfaitsaan wie de overige zaken van den s'aat slechts weinig belangstelling inboezemen. „Dr. Kuy- per had bij zyn isolement moeten blijven volharden en zijne vrienden niet doen plaats nemen op kamerzetels, die in de macht der Katholieken zijn. Hij bad dan de gelegenheid gebad eene positie tusschen deze en de geavanceerde liberalen in te nemenwaarmede beide groepen hadden te rekenen geheel afgescheiden van het aantal anti-revolutionairen in de Kamer. Maar vooral had hij de leiding zijner partij in de Kamer niet moeten overlaten aan een de Savornin Lobman bij wien alle gaven overschaduwd worden door een dollen haat tegen het liberalisme en de liberalen die hem van dezen eene caricatuur doet maken, en ze hem doet vrsezen met doodelijken angst. Hij mist daardoor het vermogen de voorstellen der liberalen objectief te beoordeelen. De anti-revolutionairen mogen hem hoog verheffenin het belang der vrijheiddie toch hun evenzeer als ons ter harte gaatmogen zij de waar schuwing ter harte nemen, dat, zoolang zij geen kalmer, bezadigder en beleidvoller aanvoerder hebben, Rome aan het beste deel zal komen. De afgeloopen campagne heeft dit trouwens voldoende getoond. Het is m. i. eene onhandigheid der Katholiekendat zij zelfs Lobman niet zonder herstemming zyn zetel te Goes nebben willen geven. Hoe diep moet een protestant wel vallenom zeker te zijn niet te eeniger tijd door de Roomschen verlaten te worden

Alkmaarsche Courant | 1886 | | pagina 2