X* S"'» allerlei. STslegrafieche Betrtcfefess.. &tftb0~&ericht£n. Buitengewone spoedeischentle Vergadering van den Baad der gemeente Alkmaar «Seravs- era /flUrfctfecvic&Un. 8 7. 12',' 0if 353/ 18i% 67% 9"7 101% 87» i°; 7. 9?% lol'/. Een zeer opmerkelijk verschijnsel is eindelijk de ar moede der anti-revolutionairen aan kandidaten. Waren alle hunne kandidaten gekozen dan hadden 13 perso nen 38 zetels gehad, zoouat eene verkregen meerderheid zeer licht nog by de aanvulling der uit dubbele keuze ontstaaude vacaturen weder verloren had kunnen gaan. Aan dit gevaar stelt zich geene partij bloot, dan indien zij geene presentabele kandidaten meer heeft. „Dit feit strakke ons tot bemoediging, nu de eischen des rechts ons liberalen verplichten onze meerderheid tot de invoering van een nieuw kiesstelsel te gebruiken, en daardoor aan hen, wier staatsbeleid wij in zoo menig opzicht reden hebben te wantrouwen, eene nieuwe kaus op de meerderheid te geven. Laat echter vrees ons hiervan niet weerhouden noch ook eenige berekening omtrent vermoedelijke result, ten ons bij de regeling van het kiesrecht en bij de verdeeling der kiesdistricten iets anders doen nastreven dan de bevrediging der eischen des rechts uie gebieden alleen en uitsluitend ten doel te hebben aau het volk voor zoover het niet om eenige goede reden geheel afgescheiden van zijne ver moedelijke partijkeus, uitgesloten behoort te blijven, het middel te verschaffen zuiver en naar waarheid in zijne Staten-Generaal vertegenwoordigd, tot wetgeving en bestuur mede te werkeD. De uitgave dezer brieven wordt voorloopig ge staakt. Nu er ook blijkens de eenstemmigheid der Groninger liberalen bij zijne herkiezing tusscben het streven der liberalen ah partij en het zijne geen ver schil bestaat, is er geen reden, waarom zij by welwillend overleg geen gelijken tred zouden kunnen houden. Volgens de Alliance Industrielle hebben onlangs aan het constructie arsenaal te-Mecbelen vergelijkende proeven met petroleumlampen plaats gehad. DeLampe Beige schijnt het beste voldaan te hebben zij behield eene lichtkracht van 40 normaalkaarsen gedurende 10 uur en daalde eerst daarna tot 38. De Rochester- en Sepulchrelampen gaven gedurende bet eerste uur 45 kaarsen daarna 40 en in het derde uur 38. De overige lampen gaven slechts 35 a 36 kaarsen. De drie genoemde lampen verbrandden per uur 90 gram petroleum beste qualiteit. Voor eene volledige beoordeeling zoude nog in aan merking moeten genomen worden de kosten voor toe zicht, reiniging en onderhoud. Zoo ook de veiligheid de mogelijkheid om met minder goede soorten nog voldoende licht te ge^en enz. De Correo militar een Portugeesch tijdschrift, deelt proeven mede, met onbrandbare kleedingstukken geno men ten gevolge waarvan deze nu in Portugal zijn ingevoerd. Het kleed bestaat uit twee deelenhet binnenste dat op het lichaam ligt en van eene eaoutehouc-achtige stof vervaardigd is, het andere van mollenvel te zamen- gesteid. Beide vereenigen zich op een helm die het geheele hoofd overdektevenals een duikershelm. Door dit bedeksel stroomt zuivere lucht toe en tevens verseh water, zoodat de ruimte, tusscheu de twee bekleedsels in gelegen steeds koel gehouden wordt. Ruim een uur kan men met zulk een pak zonder hinder te midden der hevigste vlammen doorbrengen. Dinsdag 29 Juni. Bbussel. Men verzekertdat de Burgemeester het bestuur der arbeidersvereenigingen verzochtde demon stratie niet met de Augustnsfeesten te doen samen vallen. Dit werd geweigerdwaarop besloten werd, elke demonstratie met kracht te beletten. Ds. K. A. Gonlag van Beverwijk heeft voor het beroep naar de evang. luth. gemeente alhier bedankt. De verwonding van den werkman in destoomhout- zaagmolen van de heeren fl. J. Conijn en Zoon was niet van dien ernstigen aard als het bericht in ons vorig nummer zou doen vermoeden. De hand behoefde hem niet te worden afgezet. Tot de lessen der Universiteit zijn den 28 be vorderd de leerlingen van het gymnasium te Haarlem, C. J. de Lange en A. Maclaine Pontalhier. Den 29 is te 's Gravenhage de heer P. H. Sap alhier geslaagd voor het examen van apothekers-bediende. op Dinsdag, 29 Juni 1886, 's namiddags I23/4 uur. Voorzitter Burgemeester A. Maclaine Pont- Tegenwoordig 10 leden. Afwezig de heeren C. W. Bruinvis, C. Bosmanmr. A. P. de Lange en J. C. Koorn wegens uit- stedigheid en mr. M. Buchntr. De Voorzitter opent de vergaderingwaarna Nr. 1 de notulen der vorige vergadering worden gelezen en goedgekeurd. 2. Deelt de Voorzitter mede, dat Burg. en Weth., m vol doening aan den wensch van den raad aan den heer W. J. Hofdijk te Amsterdam op 27 Juni 1886 den volgenden brief geschreven hadden Waar zoovele mannen den 27 Juni 1886 te Amsterdam zich vereenigen, om u hunne hulde en hunne gelukwenschen aan te bieden bij gelegenheid van uwen zeventigsten verjaardag, daar wenscht het bestuur van uwe geboorteplaats niet achter te blijven. Als iemand toch zijne geboorteplaats lief heeft als iemand prijs stelt op het roemrijk verleden dier plaats als iemand zich beijverd heeft, om geestdrift op te wekken voor de aan belangrijke gebeurtenissen zoo rijke geschiedenis van Kennemerland dan zijt gij het, wakkere Kennemerzoon, die in zulke breede trekken de daden van het voorgeslacht hebt geschetst, die met zooveel gloed en zulke levendige kleuren het verleden in het licht hebt gesteld. Hebt gij daardoor eene eervolle plaats ingenomen onder hen, die zich jegens de nederlandsche geschiedenis en letterkunde verdienstelijk gemaakt hebben, gij hebt tevens de rij der ver maarde mannen en vrouwen vergroot, waarop Alkmaar als hunne geboorteplaats roem mag dragen. De gemeenteraad van Alkmaar brengt u dan ook op dezen voor u heuchelijken dag zijne hulde voor de wijzewaarop gij uwe talenten steeds hebt aangewend tot luister der nederland sche geschiedenis en letteren in het algemeen en tot roem van uwe geboorteplaats in het bijzonder. Moge zijn wensch vervuld wordendat het u gegeven mag worden, nog tal van jaren ten nutte van uw land en volk werkzaam te blijven Voor kennisgeving aangenomen, nadat de heer Kraakman met instemming der vergadering dank betuigd had aan Burg. en Weth. voor de wijze, waarop aan den wensch van den raad gevolg was gegeven. No. 3. Deelt de Voorzitter mededat deze buitengewone vergadering belegd was naar aanleiding van den uitslag der door Burg. en Weth. in de laatste dagen gevoerde onderüan- delingen met de wed. C. B. Koetsveld en J. van der Wal alhier, ten einde van de gelegenheid, die zich aanbood, om het Waagplein te vérgrooten gebruik te maken. Het gevolg van die onderhandelingen is geweest, dat gisteren is ingekomen I een adres van de wed. C. Briefjes Koetsveld waarbij zij hare perceelen aan het Waagplein aan de gemeente Alkmaar aanbiedt op de volgende voorwaarden dat a. aan haar zonder eenige kosten afgestaan en geleverd worde het koffiehuis aan het Waagplein van J. van der Wal; b. hare perceelen, welke den 1 November 1886 uiterlijk aan vaard kunnen wordengesloopt zijn binnen 3 maanden na den dag der aanvaarding e. de in hare perceelen liggende pijpen der duinwaterleiding met kranen en alle los e goederen, waaronder de kaasstellingen en planken, haar eigendom blijven; d. de gemeente alle op de overdracht en levering vallende kosten betale. edit aanbod van kracht bleef gedurende 8 dagen na den 28 Juni. II. Een adres van J. van der Wal voornoemd, daarbij even- bedoeld koffiehuis aan de gemeente Alkmaar te koop aanbiedende voor f 15000, te betalen bij de aanvaarding op 15 Aug. 18S6 dat de kast in de middelkamer op het bovenhuis eigendom blijve van de afdeeling Alkmaar der Hollandsche maatschappij van landbouw; dat de gemeente de kosten van overdracht en leve ring betale. Dit aanbod bleef van kracht tot Woensdag 30 Juni, des middags te 12 uren. Deze adressen zijn vergezeld van het volgende schrijven van Burg. en Weth.: Bij uw besluit van 7 Juni 1877 werden de voor de ver grooting van het Waagplein benoodigde huizen aangekocht voor de toen door de eigenaren gevraagde sommen, welk besluit, zooals u bekend is, door Gedeputeerde Staten niet goedgekeurd werd. Door dat besluit werd in beginsel uitgemaaktdat het Waagplein vergroot zou worden en de raad heeft dan ook toen °in 1880 het perceel van C. Kramer voor 111000,— te koop aangeboden werd van dat aanbod gebruik gemaakt. De weduwe C. Briefjes Koetsveld biedt thans hare perceelen aan het Waagplein kadastraal bekend in sectie A, onder Nrs. 98 en 1344, samen groot 93 el, in koop aan, wanneer haar door de gemeente Alkmaar afgestaan en geleverd werd het huis aan het Waagplein, uitkomende aan de Achterstraat, behoorende en bewoond door J. van der Wal, kadastraal bekend in sectie A No. 2950groot 1.65 en eenige andere bepalingenwelke van geen bezwarenden aard zijn. Nadat genoemde van der Wal be vestigend beantwoord bad de vraag, of hij bereid was zijn kof fiehuis alleen te verkoopen, is hem voor dat perceel f 12000 ge boden. Na uitvoerige bespreking over den koopprijs beeft hij zich bereid ve klaard dat perceel af te staan, zooals uit zijn adres blijkt, voor f 15000,-—. Burg. en Weth. achten bet wen- scbelijk van het gemeenschappelijk aanbod thans gebruik te maken. De behoefte aan het terrein, door de slooping der per ceelen der wed Koetsveld te verkrijgen, is niet minder groot dan in 1877 en nu de som zoo aanzienlijk lager is, vinden zij allezins vrijheid voor te stellen, bedoeld perceel van van der Wal aan de wed. Koetsveld te leveren en hare perceelen in eigendom aan te nemen onder de door baar gestelde bepalingen. De Voorzitter herinnert, dat de perceelen van de wed. Koetsveld in 1877 bij bet niet goedgekeurde besluit aangekocht zijn voor f26000,—, alzoo een verschil bij nu van t liUUU,— De heer Vonk maakt eenig bezwaar, dat deze stukken dade lijk in openbare zitting behandeld worden. De Voorzitter antwoordt, dat in 1877 de geheele aankoop in het openbaar behandeld is en dat hij het veel beter acht de zaak maar in het openbaar te bespreken. De heer Vonk wil dan wel dadelijk zeggen, dat hij bepaald tegen den voorgestelden aankoop is. Het te verkrijgen terrein is zoo klein en de uitgaaf zoo hoog, bij den eiscb, dat de per ceelen afgebroken moeten worden, dat hij geene vrijheid vindt tot aankoop. De heer Kraakman, dank betuigende aan Burg en Weth. voor hetgeen door hen verricht is, wijst er op, dat herhaalde lijk gebleken is de behoefte om op de kaasmarkt voorzie ningen te treilen. Algemeen wenscht men verandering en ver betering hoe deze kan geschiedenhetzij door ve'voer met bakken, hetzij door eene 5e schaal, kan voor het oogeubiik in het midden worden gelaten. Zich bereid verkla rende voor de kaasmarkt iets uit te gevenmerkt hij toch opdat dit voorstel onvoldoende is. En nu de zaak m bet openbaar wordt hehandelddat hij zeer goedkeurt, acht bij het wenschelijk om maar ronduit te zeggen zoo staat het er bij. De Alkmaarsche kaasmarkt is wel boud- en st&anbaar zonder vergrooting. zooals zij nu sedert jaren gehouden is, maar vergrooting, al is zij niet noodzakelijk, is wel wenschelijk en nuttig. Daarom wil de raad wel koopen maar niet legen eiken prijs. Alleen tegen redelijken prijs wil hij vergrooten. En nu zou zeker dit voorstel een eerste stap zijnmaar tij zou verder willen gaan. Hij zou ter verkrijging eener gelijk matige verbreeding van de markt hetzij aan de Achterhouttil, hetzij aan de Korte Mient, deze zitting willen verdagen tot morgen ochtend 10 uren en inmiddels aan de andere eigenaren vragen, of hunne perceelen ook voor billijken prijs te koop waren. De Voorzitter deelt daarop mededat zoo even van den heer J. N. Goes het bericht is ingekomen dat hij zijn kaas pakhuis het Botje aan de gemeente Alkmaar aanbiedt voor f 4000 tot 30 Juni, 's middags 11 uren, blijvende de daarin geplaatste kaasstellingen zijn eigendom. De heer Kraakman zou inmiddels ook nog willen vragen aan Hos en Paleari, tegen welke billijke sommen hunne perceelen verkrijgbaar zouden zijn. De beer Goede heeft met genoegen deze voordracht gezien. Hoewel vele denkbeelden van den heer Kraakman omtrent ver beteringen op de kaasmarkt deelende zoo is bij bet toch niet in alle opzichten met hem eens en acht h\j uitstel der beslis sing onnoodig. Zonder vergrooting van het waagplein zijn die verbeteringen op de markt toch niet mogelijk vandaar dat hij beproefd heeft, Goes ook te overtuigen van het nut van zijn thans gedaan aanbod. Dan fcrjjgt men ruimte en kan men overwegen. Ieder jaar is de markt toch geregeld 3 maanden tö klein. Nu de koopprijs van de perceelen van Koetsveld van f 26000 tot f 1 5000 en van het perceel van Goes van t 8000 tot f 4000 verminderd is, eene aanzienlijke prijsver laging zou hij beide perceelen willen koopen waardoor dade lijk ruimte verkregen wordt. Hij stelt dus voor ook het per ceel van Goes te koopen. De heer H. J. Bruinvis ziet ook geene noodzakelijkheid voor uitstel. Was hij vroeger tegen aankoop der perceelen aan de Korte Mient, thans zal hij stemmen voor aankoop dezer per ceelen. Daardoor wordt eene goede verbetering gekregendie uit den anderen aankoop niet kon voortvloeien. De beer Conijn, toejuichende de behandeling dezer zaak in het openbaarzou alleen het voorstel van Burg. en W eth. willen aannemen en verder willen aiwachten. Afwachten is ge bleken zeer gunstig te werken. Hij vond f 4000 te veel voor het pakhuis van Goes. De heeren Preijer en T. L. Koorn verklaren zich voor aan koop van de perceelen van de weduwe Koetsveld en Goes. De heer Bruinvis de Langehet gevoelen van den heer Goede deelendeacht verbetering der toegangen tot de markt zoo dringend noodig en is daarom zeer voor aankoop. De koop en landlieden willen tegenwoordig spoedige afdoening van zaken en al hetgeen strekken kan om dit te bevorderen moet naar zijne meening geschieden. Hij zou bet pakhuis van Goes in het belang der Alkmaarsche markt willen aankoopen' Hij kan nog mededeelen dat de heer Bosman geheel ingestemd heeft met het gevoelen van Burg. en Weth. De Voorzitter verklaart het eerst in stemming te zullen brengen het vuorsiel om aan te koopen én de perceelen van de weduwe Koetsveld én van Goes. Bij verwerping van dat voor stel zal hij dat van Burg. en Weth. in stemming brengen. Daarna aan Burg. en Weth. over te laten het zoo mogelijk onderhandelen met de eigenaren der andere perceelen. 1-e beer Kraakman verklaart in dezen vorm zich met het voorstel van den Voorzitter te kunnen vereenigen. Het eerste voorstel wordt aangenomen met 9 stemmen tegen 1 stem van den heer A. Conijn Az. Het laatste punt wordt bij acclamatie aangenomen. Daarna wordt de vergadering gesloten. BURGERLIJKE STAND. GETROUWD. 27 Juni. Jan Mosk en Maartje de Groot. GEBOREN. 26 Juni. Cornelis JohannesZ. van Willem Adrianus Bierman en Eva Esbacb. Jaeoba, D. van Adrianus de Louw en Alida Chariot,ta Helleman. 28 Geertruida J ohanna MariaD. van J oannes Jacobu» Bruno en Elisa Maria Bruin. NieolaasZ. van Cornelis Bregman en Pietertje Modder. OVERLEDEN. 26 Juni. Karei Anthonie Rouwenhorst Mulder, 46 j. en 11 m. 27 Geertruida Stender, eebtgen. van Jan Tuinman, 46j. 28 Nieolaas Jobann Z. van Nieolaas Julsing en Anna Barbara Bouman, 4 j. en 1 m. Henderikus Jacobus, Z. van Pieter Remmelder en Bregtje Verwer, ruim 7 m. AMSTERDAM pCt-l Nederland, Cert. N. W. Schuld dito, dito S dito, dito 4 dito, Obligatiëa dito 187 8 4 dito, dito dito 1883 4 Italië, 1381,-•••••• 8 Oostenrijk, Obl. in pap. fl. 1000 Mei-Nov. dito, dito Febr.-Aug. dito, zilver Jan.-Jnli dito, dito April-Oct. Portugal, dito Buit. 1853/84 Rusland, Ob. H en C. 1798/1815 1000 Jan. 5 Cert. Inschr. Ge serie 1855 Z.R. 500 Ap.-Oct 5 Obl. 1864 Amst. f 1000 April-Oct dito, 1866 dito, 1877 20-100 Jan.-Juli-.... dito, Ooster-Leening 2e serie5 dito, 1873 gecons. 50-100 Juui-Uec. 5 dito, 1860 2e leening 100 44 dito, 1875 gecons. 50-100 Apr.-Oct. 44 dito, 1880 gecons.Z R.125-625 13 Mei-13Nov.4 Obl.-leening 1867/69 20-100 Mei-Nov. 4 dito in goud 1883 Spanje, Obl. Buit. Perpetuele4 dito, dito Binn. dito Turkije, Geconverteerden Ser. tl dito, id. C Egypte, Obl. leening 18764 Mexico, Obligatien 1851 dito, dito 1864 Peru, Oblig. leening 1870 dito, dito 1872 Venezuela, Obligatiëa 1881 Nederland, Koloniale Bank Aandeel dito, Ned. lud. Handelsb. Aand dito, N. Centr. Spoorw. Aand. f250 dito, dito gestemp. Oblig.... f235 Italië, Zuid-Ital. Spoorweg Obl3 Polen, Wars.-Weenen Aandeel Rusland, Gr. Sp.-Maatsch. Aand5 dito, Hypoth. Obligatien3 dito, Baltische Spoorw. Aand.8 dito, Jelez-Griasi Oblig. Jelez-Orel dito dito, dito, dito, dito, dito, dito, Morschansk-Sysran Aand6 Orel-Vitebsk Oblig Poti-Tiflis Oblig. f 10006 Riaschk-Wiasma Aand5 '/jWSpoorw. Aand. 100-1000 5 Amerika, Buffalo Pittsb. en W. Sp. C. v. A. dito, Canada-Soath Cert. v. Aandeel dito, Cleveland, Akron Shares dito, Denv. Rio-Grande dito dito, Illinois Cert. v. Aand dito, Louis San Fr. Aand. Ie Pref. dito, dito 2e Preferred dito, Mich. Centr. Cert. v. Aand.... dito, Miss. Kans. Texas Aand dito, Miss. Incomebonds dito, N.-York Erie West. Sp. Cert... dito, Ontario Cert dito, Wabash St. L. en Pac. Ct. v. Aand. Nederland, Stad Amsterdam f 100 Hongarije, Theiss Spoorweg Oostenrijk, Staatsl. i854 dito, dito 18605 dito, dito 1861 dito, Stad Weenen 1874 Rusland, Staatsleening 18645 dito, dito 18665 Turkije, Spoorwegleeniug8 28 Juni. 73a/s 89'/, 100%, 1017, 101'/. 95' 67% 66 877 68 49 l03«/i, #0»/4 102'/, 102 100% 53 «97„ 96% 947, 83"/ 893, 108"/,. 56»/, 55% 15»;,. 153 72%* 203,. 62., ao1*'" 76» a 6 n», 97% 657, 77 44 37'/. 96"/!, 137% 107 45% 78 3 tV. 93 287',. 19'/,, 30'/. 109 99'/, 105 112 133»/, 100»/;, 142% 131% 29 Joni, 7«;/a 897, 101% lOl'/s 101'/. 67% 493/, 103»/,. 90»/,, 103 102»/, 57% 983 I* 83»/,. 89% 108% 56% 157, i«% 727, 20'/. 87, 127. 55 ei",'r. 81% 121»% 76% 62i/- 97% 101»/, 57»/, 26»/, 80% 287, 19»/,, 30'/, 109% 184% 100% 131»/, 8'l.

Alkmaarsche Courant | 1886 | | pagina 3