Wordt vervolgd, Het klassikaal bestuur ran Amsterdam heeft den 24 Juni aau de leden der kerkelijke commissie, niet tot de geschorste kerkeraadsleden behoorende, een schrijven gezonden waarin o. a. gezegd werd „Daar gij blijkens ontvangene mededeeiingniet tegenwoordig waart in de vergadering van de commissie tot liet bestuur over de kerkgebouicen goederen fondsen en inkomsten dezer geroeeDte, waarin zij haar goedachten uitsprak omtrent het vigerende reglement voor die commissie zoo wordt u bij deze gevraagd uit naam van uwen lastgever, of gij bereid zijt volgens datzelfde reglement het beheer te voeren met lien die dit reeds doen" Zij werden verzocht een bevestigend antwoord schrif telijk in te dienen vóór het einde der maand. Niet antwoorden zou als weigering beschouwd worden. Hierop is door den hoer G. L Bertram en anderen o.a. gezonden eene verkla'ing van dezen inhoud „Overmits de ons door u gedane vragen in afwach ting van haar verduidelijking en nadere toelichting toch in elk geval ingewikkelde rechtskwestiën betref fen waarvan wij als niet-rechtsgeleerden de definilieve beantwoording wel moeielijk op onze pe soonlijke ver antwoording kunnen nemen wenschen wij een voorstel te ontvangen omtrent da beste wijze, waarop die vragen in het belang van alle partijen aan eene beslissing hetzij van den gewonen rechter, hetzij van daartoe uit- genoodigde rechtsgeleerden konden onderworpen worden, zijnde wij niet ongaarne bereid om bij de beslissing van bevoegde deskundigen of deskundige bevoegden ons neder te leggen. „Wij zullen het waardeeren als uw antwoord hierop ons vóór of uiterlijk op den 14 Juli mocht bereiken." De secretaris van het nederl. gezantschap te Wee- nen, de heer H. A. Crommelin, een geoefend en harts tochtelijk bergbeklimmer heeft den 26 met den heer Alfred Pallaviciui uit Weenen 38 jaren oud, en twee gidsen de beklimming van den Grosz-Glockner uit Kalsin Tirol ondernomen. Na dien tijd is niets van hen vernomen, terwijl de heer Crommelin slechts tot den 1 verlof had, zoodat men vermoedt, dat zij van den buitengewoon gladden leibodem die met versche sneeuw bedekt was, ter hoogte van den zoogenaamden Glcckner Grat in een afgrond gevallen zijn. Althans na dit punt is van bun spoor niets meer gevonden. In eene hut hebben zij levensmiddelen en eenige bagage achtergelaten. Den 30 zijn te Londen de stoomschepen der stoomvaartmaatschappij Insulinde geveild. Het stoom schip Jacatra is verkocht voor f 294.000Macassar voor f 204.000. Koning Willem III en C. Fellinger werden opgehouden. Te Winkel is den 30 door het schichtig worden der paarden een wagen met hooi te water geraakt waardoor een man die op den wagen gezeten was daaronder geraakle en verdronken is. Volgens bet jaarverslag van de Nederl. Rijnspoor wegmaatschappij over het tijdvak van 1 Mei 1885 tot 30 April 1886 den 1 uitgebracht, is de opbrengst met f 246.102 verminderd, waarbij het personenverkeer het gevoeligst werd getroffen, als zijnde achteruitgegaan met 134064 reizigers of met inbegrip van bagage f 201.184 vracht. De gemiddelde ontvangst per reiziger met bagage bedroeg ruim f 0.82 tegen f0 84s/4 inhetvoiige jaar. De exploitatiekosten beliepen f 2.527.062,37 tegen f 2,594 775.98%. Per trein-mijl werd ontvangen f 1.54$ tegen 1.79 en uitgegeven f 0.79$ tegen f 0.90 in het vorige jaar. De zuivere winst was l ll7.923.99f zoo fier met uwe hijgende machine door wind en regen voortstuift. 't Is wel bar weer vandaag, maar gevaar? Onmogelijk. „Er schijnt iets op de lijn", zegt de voorzichtige Petersen tot zijn stoker. „Het nadert ons, Jacob. Dat is niet in den haak. Pas op 1" De locomotief stopte het onbekende voorwerp kwam in nevel en regen steeds nader. Petersen staat een oogenblik met zijn trein stil en begint achlerr.it te stoomen. De enkele passagiers in den trein steken zeer verbaasd hunne hoofden buiten de raampjes, terwijl de conducteurs beginnen te roepen, dat men zich goed vasthouden moest, want er is een los rijtuig op de lijn, dat den heuvel afrolt. De botsing zou de locomotief de sierlijke Motala kunnen doen deradleeren. De vrouwen houden zich dus vast en beginnen te bidden terwijl de mannen uitzien en zich gereed maken uit den trein te springen die met steeds grooteren spoed achterwaarts rijdt. „We zullen allen gedood worden", roepen eenige bevreesde jonge vrouwen. „De naderende trein zal ons zeker inhalen! Laat ons om redding bidden!" „We zullen dat rijtuig in een paar minuten stoppen", sprak Petersen tot zijn stoker, zonder iets teveimoeden van den angst zijner vrouwelijke passagiers en geheel onbezorgddaar hij op zijne hand en zijne machine vertrouwen kon. De trein loopt, geholpen door den wind, achterwaarts; het enkele rijtuig met tamelijk veel spoed, steeds voor waarts Petersen ziet nu, dat het een oud, leeg rijtuig is, dat op de zijlijn stond. „We kunnen het wel tot spaanders rijden", oppert de stoker, ,,'t Is dat oude, afgedankte rij,uig, Petersen 't zal wel tegen de machine breken." „NonsensJacob Eriksen we zullen niets van dien aard doen. Ik laat het eenvoudig op de vlakke lijn loopen en stop het daar." Weldra kwam de trein weder op den gewonen vlak ken wegdien hij zooeven verlaten had en waren de passagiers van Eagereanna bijna weder op de plaats van waar zij vertrokken waren. Die hun hoofd nog buiten de raampjes hadden zagen op een afstand het naderende rijtuigmet langzaam verminderenden spoed voortrollen. Ook zag men thans een man met zijn arm uit het rijtuig wuiven een man, dien Petersen reeds lang te voren gezien had. De trein, door den bekwamen machinist nu tot stil stand gebracht, liet het rijtuig langzaam naderen. Toen het dichter bij kwam, ging Petersen nog een weinig meer achteruit en zacht, bijna zonder eenigen stoot, rolde het tegen de buffers der locomotief, zoodat de groot. Er werd besloten tot eene verdere uitkeering van f 3.90 per volgestort aandeel f 1.56 per aandeel van 98 en f 0.58% per aandeel van f 36, makende met de vroegere uitkeering 32|s pet. van het gestorte kapitaal tegen 4J/4 pet. in 18s4/5 en ruim 6 pet. in 1883(4. De spoorweg Leiden Woerden bracht f 130.234 21 op f 5992.68% meer en vorderde aan exploitatiekosten f 66957.93 mede f 4496 85% meer dan in het vorige jaar. Den 1des avonds ongeveer 6 uur, is de steom- vischkotter Albatros, welke des morgens om 8 uur uit Harlingen naar zee gestoomd was, omstreeks 2 mijlen van de kust, peilende den lichttoren van Vlieland in het Zuidoost, gezonken, volgens den machinist door het springen der spuikraan, tengevolge waarvan de machine kamer met stoom en beet water gevuld werd en het zeewater met geweld door den bodem binnendrong. De 5 opvarenden gingen in de sloep en kwamen te ruim 8 uur bij dam No. 14 op VI eland aan, vanwaar zij te voet naar het dorp gingen. De kapitein van dat vaartuig beklaagt zich dat de kustwacht niets van dit ongeval bemerkt heeft. In den nacht van den 1 op den 2 is te Arnhem ingebroken in de drukkerij van heer G. J. Thieme. Door het uitsnijden van een kelderraampje is de dader in den kelder gedaaldwaarvan de deur toegang geeft tot de drukkerij. Na het slot te hebben verbroken, is hij naar de plaats gegaan waar vroeger do bus met geld bewaard werd, welke aan de gezellen behoorde; het geld werd door hem niet gevonden. Na eenige voor werpen waaronder 3 floachjes inkt en eenig zetwerk o. a. een drietal opgemaakte bladzijden van een alge braïsch werk dooreen geworpen te hebben heeft bij van een 12tal zethaken de schroeven en de puncturen eener snelpers afgenomen. De schroeven zijn alleen vermist. Den 2 is een jongeling, naar gissing 18 jaren oud, bij den vuurtoren te Scheveningen in zee badende, in een draaikolk geraakt en verdronken. Zijn lijk is later aan het strand gespoeld en herkend. Den 2 is het 13jarig zoontje van den kapitein T., dat zich vermaakte met het klauteren in het want van het barkschip Brouwershaven liggende in de Binnen haven te Nieuwediep, van eene zeer belangrijke hoogte uit den mast op het dek gevallen en kort daarna aan de bekomen wonden overleden. Den 2 is bij de in aanbouw zijnde r. k. kerk op. het Kalf te Zaandam een steiger ingestort, waarschijnlijk noordat hij te zwaar met kalk en steenen beladen was. De 2 daarop werkzame metselaars stortten naar beue den de een werd zwaar de ander alleen aan het hoofd verwond. Bij kon. besluit van den 2 is benoemd tot directeur en onderwijzer der rijkskweekschool voor onderwijzers te Haarlem de heer J. H. Slangen thans eerste on derwijzer aan die school. Den 2 vierden de leerlingen der openbare school te Ursem hun jaarlijksch schoolfeest. De tegenwoor digheid van Jan Klaassen verhoogde niet weinig de feestvreugde, terwijl de voorstelling werd afgewisseld door muziek en dans. Dat de jongelui zich de aange boden ververschingen wei lieten smaken, is licht te begrijpen. Heerlijk zomerweder begunstigde het feest dat tot aiier genoegen en in uitmuntende orde afliep. De gemeenteraad van Eede heeft den 3 besloten, een straatweg te doen aanleggen van Eede naar de station Rjjnspoor, mits de ingezetenen het benoodigde verwonderde passagiers het zelfs niet e.ns bemerkten. De man dien men de bewegingen met zijn arm uit het portier had zien makensprong er uit en vroeg in gebroken Zweedsch hulp voor zijne reisgenoote eene dame die in zwijm gevallen was. „Jacob Ericsen ik had gelijk. Denk eens dat wij het rijtuig tot spaanders gereden hadden dan zouden er twee menschen verongelukt zijn het leven is kost baar", sprak de goede Petersen. Van alle kanten kwamen passagiers en de conducteurs hem geluk wenschen met de handige wijze, waarop bij eene botsing voorkomen bad en tevens zien of zij ook de bijna verongelukten helpen konden. Men vond eene jonge damebijna bewusteloos op een der zitplaatsen. Een engelscb heer trachtte haar gerust te stellen en riep ongeduldig om hulp. De gevraagde hulp werd spoedig in ruime mate verleend. Door twee dames geholpen werd het jonge meisje in een rijtuig eerste klasse geplaatst. De trein liep verder achteruit naar Eagersannawaar het losse rijtuig van de lijn verwijderd werd en een flinke collecte, waaraan de Engelschman niet 't minste bijdroeg voor Peter Petersen gehouden werd ter beloouing zijner tegenwoordigheid van geest, waardoor waarschijnlijk een noodlottig ongeluk voorkomen was. Over het algemeen gevoelde men zich echter teleur gesteld toen de jonge damedie vloeiend en keurig Zweedsch sprakverklaarde niets meer te zeggen te hebben tot haar reisgenoot, den Eugelsehen heer. Had hij dan niet alles gedaan wat hij doen kon Zeker had hij zich misschien in de zeer hachelijke omstandig heden niet behoorlijk gedragen volstrekt nietluidde het antwoord. „Waarom weigerde dan de juffrouw hem te zien?" „Zij vei koos dit liever niet, de dames moesten haar verontschuldigen. De heer zou waarschijnlijk naar Karlsborg terugkeeren en haren vrienden op de stoom boot berichten dat zij in veiligheid was." Deze boodschap werd aan den engelsehen heer over gebracht, die ze met blijkbaar ongeduld aanhoorde. Na eenige oogenbiikken bewilligde hij en zonder iets aan de jonge dame te laten zeggen, besteeg hij bij Petersen de locomotief en bereikte zonder verdere ongelukken Karlsborg. Hier gekomen vernam bij echter dat de stoomboot Minerva de stad reeds voorbij gevaren was. Hij moest zich dus tevreden stellen den kapitein een telegram te zenden waarin hij hem berichtte dat hij en Miss Engelbach in veiligheid waren en trachten zouden den volgenden morgen vroeg te Töreböda op de boot te komen. De kapitein ontving het telegram te Vassbacken en deelde den zeer weikomen inhoud kapitaal tegen 3 pet. aanbieden. De aanleg van een straatweg naar do grens der gemeente Wageningen word verworpen met 7 tegen 6 stemmen. Te Scheveningen is den 3 in den ouderdom van 70 jaren overleden de heer A E. Maas, koopman en reeder en lid van den gemeenteraad van's Gravenhage. Den 3 is de nieuw aangelegde grintweg van Burg naar Texel feestelijk in gebruik genomen. In bet dorpje Koog waren 3 eerepoorten opgericht, waarvan de eerste prijkte met het opschriftHulde aan den burgemeester 1 Op het zeestrand achter de Koog werden volksspelen gegeven. De bijna 17jarige kroonprins van Italië, die in de vorige week verschillende plaatsen in Duitschland bezocht heeft onder den naam van graaf van Polenzo van den 3 des namiddags tot den 4 des namiddags een bezoek aan Amsterdam gebracht. Den 4 trad Domela Nieuwenbuis als spreker op in het Yolkspark te Amsterdam nadat hij door een 300tal personen van den trein gehaald was en de politie veel moeite gehad had, om te zorgen dat de rast niet ver stoord werd. Terwijl hij daar sprak, loste desociaal-demo- kraat Geel, z ch achter een boom verscholen hebbende, een schot op den aldaar tegenwoordigen commissaris van poli tie Stork uit een met 5 schoten geladen revolver, onder den uitroep, zal je ons nog langer trolseeren De heer Stork zag den toeleg, zoodat hij nog tijdig het hoofd kon af wenden en de kogel bem voorbij het oor snorde. Onmid dellijk schoten eenige rechercheurs en politic-agenten toe, die Geel beletten verder te vuren en overbrachten naar het politie-bureau aan de Oude Brugsteeg. In de zaai, waar men niet wist, wat er gebeurd was, ontstond een vreoselijk rumoer, waardoor honderdon hoor ders en boorderessou links en rechts een uitweg zochten, verscheidene ruiten stuk slaande. Met moeite kon da president Fortuyu de orde herstellen om Domela Nieuwen- huis zijne rede te laten vervolgen. Aan het einde der bijeenkomst reikte eene bestuurderesse der socialistische vrouwenvoreenigiug aan Domela Nieu-wenhuis „haar patroon" een roode banier over, versierd met bijl en phrijgisehe muts en een rood gekleurde lauwerkrans. Na den afloop vertrok Domela Nieuwenhuis weder met den trein van 3 25 naar Rotterdam, uitgeleid door eene talrijke menigte, waardoor de politie met groote moeite de stremming van het verkeer kon voorkomen. Ten huize van Geel werd eene huiszoeking gedaan, welke niets bijzjuders opleverde. Ean rondventer van het blad Rocbt voor Allen bekwam eene wonde aan het hoofd. De burgemeester, de procureur-generaal en de offi cier van justitie wenschten den heer Stork persooulyk geluk met den afloop van den moordaanslag, terwijl Geel verklaarde dat zijn doel was geweest hem te daocten, Den 5 is benoemd tot onderwijzeres aan de open bare lagere school te Obdam mej. E. A. M. van Maanen te Zeddam. De Willem Barents is den 5 bij afslag voor f 2950 gekocht door den heer Craandijk, makelaar te Amsterdam. Een der verpleegden te Veenhuizen No. 2 is ont slagen tot bet in ontvangst nemen eener erfenis van f 40000, benevens eenige vaste goederen. De gemeenteraad van Bolsward heelt met 6 tegen 4 stemmen ingewilligd het verzoek van eene commissie uit bet hoofdbestuur der friesche maatschappij van landbouw om de oprichting eener zuiveischool geldelijk te ondersteunen door voor de oprichting dier school, mits zij te Bolsward gevestigd worde, f 500 bij te dragen en zoo zij in werking isgedurende de eerste 5 jaren nog 500 per jaar. spoedig aan Miss Acidowne mededie zicb reeds al lerlei ongelukken ingebeeld had waaronder schaking eene voorname plaats besloeganderen maakten uit het ongeluk bij het afvaren der boot en de moedige redding de gevolgtrekking dat zy reeds oude kennissen waren wie zou kunnen zeggen in welke betrekking zij misschien tot eikander stonden en dat het meisje zich waarlijk schamen moest. Deze opmerkingen waren niet aangenaam voor Miss Acidowne de kapitein zelf nam eindelijk de verdedi ging der afwezige op zich, doch zonder gevolg. Niemand begaf zich echter dien nacht ter ruste. De opgewon- dentieid was te groottoen de Jstoomboot Töreböda omstreeks middernacht naderde. Om een eind aan den staat van onzekerheid te maken ging de kapitein aan wal eu begaf zicb naar het Jernvags (Spoorweg) Hotel, waar hij de beide reizigers hoopte te vinden. Spoedig keerde bij alleen naar de Minerva terug waar, bij onmiddellijk verwelkomd werd met eene reeks vragen. „Waren zij daar?" „Waar waren zij?" „Is de dame weggeloopen „Zijn zij getrouwd P" De kapitein gaf op geen dezer vragen antwoord, ging eenvoudig naar beneden eu had in de kajuit met Miss Acidowne een onderhoud van ongeveer een kwartier. Biijkbaar was er iets gebeurd. Maar wat? Het gevolg van dit onderhoud was dat Miss Aci downe naar wal ging met bare eigen bagage en die van Miss Enge'baeh, terwijl de Minerva hare reis langs bet kanaal vervolgde. „Dus is het meisje door haar trouweloozen reisgenoot verlaten", spraken enkelen aan boord. „Maar zou de engelsche beer nu nog op het schip komen Neen deze zat op dit oogenblik reeds in den trein naar Gothenburg en was zonder bagage op weg naar Engeland via Jutland en Hannover. Miss Engelbach weende bitter en luisterde zoo ge dwee naar de bestraffingen van Miss Acidowne, dat deze begon te geloovendat Gretchen zich toch wel aan eenig bedrog jegens haar schuidig moest gevoelen en daarom zich niet verdedigde. Toen zij echter in scherpe bewoordingen Harrington's gedrag begon te beoordeeleu betreffende zjn aandeel in de „schaking" en het brengen barer vriendin in zulke omstandigheden, antwoordde Miss Engelbach met zooveel vuur en verdedigde zij den afwezige zoo sterk dat Horatia tot de overtuiging kwam dat zwijgen van hare zijde goud zou zijn in zaken, die Harrington be troffen.

Alkmaarsche Courant | 1886 | | pagina 2