No. 82. Acht en tachtigste Jaargang. 1886, FEUILLETON. Mevr. Harrington's geheim. V R IJ D A G 9 JULI. Prijs der gewone Advertentiën; £uiUttlauï>. Naar liet Engelsch. Op leven en dood. Bimtjetilftttb. Provinciale Staten van Noordholland. ILIilAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 8 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door het geheele Rijk f 1, De 3 nummers f 0.06. Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HEEMs. C08- TEE ZOON. BELGIE. Den 7 is de geheele rechtervleugel en de groote zaal der akademie te Brussel afgebrand. Een gedeelte der bibliotheek is gered. Twee mannen der brandweer werden gekwetst, BEIEEEN. Prins Luitpold heeft op de aanvraag van het ministerie von Lutz om ontslag schriftelijk ge antwoord, dat hij, de werkzaamheden der ministers ten zeerste waardeerendhun zijn volle vertrouwen schenkt en uitdrukkelijk wenscbt, dat zij aan de regeering blijven. ENGELAND. De Times laat zich in een hoofdar tikel over de verkiezingen zeer scherp uit over de toe spraken en brieven van minister Gladstonedien zij nagenoeg beschuldigt van opzettelijke kwade trouw. Met verbazing en verontwaardiging moet ieder eerlijk man welke zijne staalkundige gevoelens ook zijn het aanzien, hoe de minister zijne toevlucht neemt tot de allerergste kunstgrepen van den volksmenner en op roerstoker. Het is nauwelijks te kras om te zeggen dat het onder geene omstandigheden voor eenen mi nister-president recht of ook maar te verontschuldigen zou zijn eene taai te voeren als deze minister gedaan heeft. Indien iemand anders er zich aan had schuldig gemaaktzou van alle kanten een storm van af keuring zijn opgegaan. Men zou net even goed met toegeef lijkheid kunnen aanzien als Gladstone met schroot en kogels door de straten van Londen vuurdeals te zwijgen of zelfs bewondering te veinzennu hij met volle hand brandstichtende adviezen strooit over den hoop ontvlambare stof welke in Ierland opgehoopt ligt. Tot den 7 des middags 2 uur zijn gekozen 21/ con servatieven 45 liberalentegen home-rule gestemd 108 aanhangers van Gladstone en 44 ieren. De Times velt een scherp oordeel over Eusland's handelwijze ten aanzien van Batoem en zegtdat dit hondsehe opzeggen van een belangrijk artikel van het berlijnscbe verdrag de engelsche staatslieden en het engelsche volk diepen argwaan moet geven tegen de eerlijkheid der russische regeering. Mocht Engeland weder in de gelegenheid komen aan de russische di plomatie vertrouwen te schenkendan zal het zich deze sombere tijdvakken herinneren en zich voorhouden, dat de verlegenheden eener engelsche liberale regeering door Eusland in den rege! misbruikt worden om het internationaal vertrouwen te misbruiken. EEANKEIJK. De gemeenteraad van Parijs heeft den 2 met 54 tegen 3 stemmen besloten dat bij den aanleg van den stedelijken spoorweg van de werklieden slechts 10 pet. buitenlanders mogen zijn en dat alle te gebruiken machines van uitsluitend fransche herkomst moeten zijn. Kamer. Den 5 werd met 347 tegen 2 st. f 50000 toegestaan voor het 3e nationale scherpschuttersfeest te Yincennes. 11) HOOFDSTUK IX. De lezer zal natuurlijk verlangen te weten, wat John Edward Harrington gedaan had om zulk eene behan deling van Miss Engelbach te verdienen en om deze zeer prijzenswaardige nieuwsgierigheid te voldoen, zullen wij het ongeval in 'b kort vermelden en een verslag geven van het gesprek, dat in het spoorwegrijtuig plaats had tijdens de onvrijwillige reis langs de spoorlijn. Verschillende personen zullen hunne eigen meening hebben over de gepastheid, om niet te spreken van de welvoegelijkheid o.n woorden van achting en toewijding te richten tot een jong meisje, dat men ongeveer slechts vier-en-twintig uur kent. Overeenkomstig het persoon lijk karakter zal het raadzame of het ongerijmde zulk eener handelwijze op den voorgrond gesteld worden. De sentimenteele zal misschien het plan toejuichen het ijzer te smeden als 't heet is, de pblegmatieke zal deze gun stige omstandigheden ongebruikt latende preutsche zal ze veroordeelen, de cynicus zal minachtend om den man lachen en ongepaste opmerkingen aangaande de dame maken. Harrington echter dacht hieraan volstrekt niethij stelde alles in het werk om te toonen dat hij den moed niet verloren had sprak de dame met den ernstdien de toestand eischtetoe en werd berispt voor zijne moeiten. Was de dame te laken of had hij ongelijk f Hij had niet over zijn eigen toekomst of zijne eigen plannen moeten spreken Hij bad behooren te wachten 1 O, als wij allen wistenwanneer en hoe lang wij dikwijls wachten moesten, zou er veel verdriet en onrust kunnen Den 6 is met 353 tegen 173 stemmen verworpen het voorstel om de beraadslaging over het wetsontwerp betreffende den surtax op granen te sluiten. Het wetsontwerp op de leening voor de stad Parijs werd vervolgens met 307 tegen 257 stemmen spoedeischend verklaard. ITALIË. Van den 3 des middags tot den 4 des middags kwamen te Latiano 103 ziekte- en 28 sterfge vallen te Fraoeavilla 101 ziekte en 31 sterfgevallen aan cholera voor. Gedurende de 24 uren vroeger waren die cijfers voor Latiano 79 en 23voor Francavilla 76 en 23. OOSTENRIJK-HONGARIJE. Graaf Foucher de Careildie na het besluit der fransche kamers om de Prinsen te verbannen zijn ontslag als fransch gezant te Weenen nam, heeft van den Keizer van Oostenrijk bet grootkruis der Stefanusorde ontvangende hoogste ridderorde, die in dit rijk kan worden toegekend. EUSLAND, De russische gezant te Londen heeft aan de engelsche regeering kennis gegeven van het voornemen zijner regeering om Batoem niet langer als eene vrijhaven te beschouwen welk besluit in strijd is met art. 59 van het verdrag van Berlijn van 1878. Engeland gaf in 1878 bij den strijd tussehen prins Gortschakotl en lord Beaconsfioid over de rege ling der grenzen aan de Zwarte zee tussehen Eusland en Turkije de getroffen overeenkomst toe mits die haven voor den vrijen handel open bleef. Deze bepaling was steeds een doorn in het oog der russische regeering. VEEEENIGDE STATEN. De Senaat heeft f 2.500.000 toegestaan voor de uitdieping van den toegang naar de haven van Nieuw-Vork opdat de grootste stoom- booten bij elk getij binnen zouden kunnen komen. Dit werk zal vermoedelijk binnen 3 jaren voltooid zijn. Vergadering van den 6. Na onderzoek der geloofsbrieven zijn als leden toe gelaten de verkozenen ter vervulling der plaatsen opengevallen door de periodieke aftreding in 1886 alsmede de heer P. B. J. Ferf, in het hoofdkiesdistrict Zaandam verkozen, in plaats van den heer Jb. Vis Pz., die bedankteen de heer J. A. Heule in het iioafd- kiesdistriet Hoorn gekozen in plaats van wijlen den heer P. Brinkerink. De provinciale begrooting voor 1887 en andere stukken van Snanciëelen aard werden gesteld in handen van eene commissiebestaande uit de heeren de Leao Laguna, Hartog, Schmitz, vau Hall, J. Prins, Jcrdens en Bruyn. De rekening van bet gesticht Meerenberg over 1885 bespaard worden in ons leven. John Harrington wachtte niet tot den juisten tijd en veroorzaakte daardoor zelf eene beoordeeling van zijn gedrag die moeielijker te verdragen was dan het bewustzijn, dat hij aan achting jegens zichzelf' tekort geschoten was. „Wij zullen samen gered worden of sterven, Gretchen", had hij gezegd, hare hand grijpende. De eerste oogenblikken was Miss Engelbach te ont steld geweest over den toestandwaarin zij zich be vonden om iets bij deze woorden of zijnen handdruk te vermoedentoen evenwel de grootte van het gevaar haar duidelijk werd begreep zij de ware meening er van en sprak haastig „Mijnheer Harrington, spreek niet verder; 't is heden geen tijd voor sentimenteels dwaasheid. Gij hebt mij hierheen geleid misschien om te sterven. Weet gij geen middel om ons te redden „Niettenzij er een remtoestel aan den wagen is", sprak hij kalm. „Zijt gy dan even hulpeloos als ik! Doe dan iels, Mynheer Harrington anders zuilen wij beiden gedood worden verstaat gij dat gedood 1" Zij had hare tegenwoordigheid van geest geheel ver loren. Verdrietig in zulk een toestand alleen met een vreemdeling geraakt te zijnwas zij niet in staat de zaken duidelijk te onderscheiden en uitte zij haren angst in woorden, die Harrington niet verdiend nad. „Ik zal trachten den wagen te doen stoppen", sprak Harrington. „VaarwelMiss Engelbach." „Houd op, wat wilt gij dan doen?" vroeg zij, zijnen arm grijpende. „Ik zal op eenige wijze beproeven den wagen tot stilstaan te brengen", sprak Harrington. „Als ik hie in niet slaag, kan ik gedood worden; in allen gevalle wil ik de straf mijner dwaasheid u hierheen geleid te hebben, ondergaan. „Laat ons het dan eerst anders beproeven", riep zij, hem vasthoudende. Hij schoof hare hand zachtjes van zijne monw terug en haar plotseling omarmende, kuste hij haar eerbiedig. en de begrooting voor 1887 werden gesteld in handen eener commissie, bestaande uit de heeren van Stralen, P. van Eeghen Teixeira de MattosDijkers Cordes, Büehner Maclaine PontKoenen en Zwaardemaker. Het voorstel tot het verleenen eener bijdrage aan de Vereeniging tot ontwikkeling van den Landbouw in Hollands Noorderkwartier, voor het algemeen bekend maken eener verbeterde wijze van kaasbereidingwerd gesteld in handen van de heeren mr. H J. van Lennep, Kaan Kooyman BreebaartRezelman Eutgers van Eozenburg en van der Muelen. De voorstellen tot het verleenen van subsidie ten behoeve van het Pare-Vaccinogène te Amsterdam en van het Vaccinatie-bureau te Haarlem van de Am bachtsschool der Maatschappij voor den Werkenden Stand te Amsterdam van de Zeevaartkundige School te Amsterdam, van de uitgave van het Jaarboekje voor Noordhollann en het voorstel omtrent de aanvrage om subsidie ten behoeve der Tooneelschool te Amsterdam, werden gesteld in handen eener commissie, bestaande uit de heeren Zimmerman JanseD, Slagter, Scheringa, Dyserinck, Wurfbain, Hartsen, Boissevain en van Val kenburg. De ingekomen adressen van vissehers in hot Groot- siaj tegen het visschen met den zegen en van ingezete nen van Broek in Waterland betreffende eene brug in die gemeente werden gesteld in handen van Gedepu teerde Staten, De brieven van Gedep. Staten omtrent de aanbesteding der werken tot uitbreiding van het gesticht Meerenberg en de verbetering der haven van IJmuiden weiden voor kennisgeving aangenomen. Het voorstel tot vaststelling eener verordening op de vaart door het kanaal van het Schouw naar Mon nikendam en van daar naar Edam werd gesteld in handen eener commissie, bestaande uit de heeren Westerwoudt, Brugmaas, Calkoen, van Leeuwen, Heemskerk, Mouthaan en Oorver van Wessem. Het voorstel tot vaststelling van een bijzonder regle ment van bestuur voor den polder Eijerland met het daartegen ingekomen bezwaarschrift en de voorstellen tot wijziging der bijzondere reglementen van bestuur voor den Hontrakpolderden Amsterdammerpolder den Diemerpolderden polder Waal en Burg en de Sloterbinnen- en Middelveldsebe gekombineerde polders werd gesteld in handen eener commissie, beslaande uit de heeren Eendorp Donker van Foreestvan Tets, den Tex mr. H. J. Kist, Bos, van Wensem en Eahusen. Vergadering van den 7, toen 65 leden tegenwoordig waren. Tot leden van Gedeputeerde Staten werden verkozen in plaats van den heer mr. F. Tb. Westerwoudt, bij eerste stemming met 60 stemmen, de heer Westerwoudt. Eéne stem was uitgebracht op deu beer mr. van Wes sem terwijl 4 biljetten in blanco waren ingeleverd in plaats van den heer mr. I. L. de Leao Lagunabij eerste stemming met 59 stemmen, de heer Leao Laguna; op den heer jhr. mr. D. van Foreest waren 4 stem men uitgebrachtterwijl 1 stem was uitgebracht op Verstoord week zij terug in het andere gedeelte van den waggon. Een oogenbük later had Harrington den waggon verlaten en stond op de loopplank. Indien hij een rem kon aanbrengen, zou het rijtuig gestopt kunnen worden; nu liep het echter steeds snellerde rails waren glad vac oen regen en ofschoon Harrington trachtte een wiel tegen te houden door zijn wandelstok er voor te houdenbleken alle pogingen vruchteloos. Eindelijk besloot hij in zijne wanhoop van het rijtuig af te springen en al voortloopende steenen en grint op de, rails te werpen, toen een voorwerp zijn oog trof, dat hem deed besluiten alle verdere pogingen op te geven. Op het lagere gedeelte van den heuvel vertoonde zich de naderende treinwaarvan Peter Petersen machinist was. Nu was Harrington zeker dat er geene hoop meer over bleef. Het rijtuig zou voortloopen over enkele minuten in botsing komen met den trein en dan zou aan alles een einde komen. Met eene gedwongen kalmte trad hij het rijtuig weder binnen en sprak „Miss Engelbachvergeef mijik kan niets meer doen. Wij snelien onzen dood tegemoet: er nadert een trein." Zij sprong op en angstig bare handen op zijnen schouder leggende riep zij smeekend „O mijnheer Harrington red mij 1 verlaat mij niet, red mij." „Ga er mede uit", sprak hijhaar krachtig onder steunende. „Kom hier op de loopplankdan zullen wij misschien nog kans hebben, dat de machinist ons moet zien en een ongeluk voorkomen zal." Terwijl hij dit sprak leidde hij haar zonder weder stand te ondervinden op de loopplank en hield haar met den eenen arm sterk omsloten terwijl hij met de andere wuifde. „Miss Engelbach", sprak hij„dit is een plechtig oogenbük binnen weinige oogenblikken kunnen wij beiden de eeuwigheid ingegaan zijn. Scheuk mij ver-

Alkmaarsche Courant | 1886 | | pagina 1