het daarmede samen hangende voorstel tot aflossing van alle ten laste der gemeente bestaande schalden groot 795000. Den 5 is te Texel tot wethouder benoemd de heer J. G. B. Coninck Westenberg. Den 5 had te 's Gravenhage de jaarlgksche ver gadering plaats van de negotiaiie „Land is zekere bezit ting" waarvan de heer Schuurman notaris te Eijswijb, beheerder is. Dit beheer omvat 1700 bunders land met 17 daarop staande bouwwoningen onder Hillegersberg Bergscben Hoek en Bleiswijk. Er zijn 376 aandeelen. In 1885 is ontvangen f 95493 tegen f 95360 over 1884. Aan ieder aandeel is over dat jaar f 150 uitgekeerd. Er bleef f 4345 te goed aan niet ontvangen pachten terwijl van de achterstallige pachten van vroeger f 5635 inkwam. Den 5 is te Midsland op Terscheliing een rijks telefoonkantoor voor het algemeen verkeer geopend. Den 5 hebben de wettige kerkmeesters te Am sterdam en enkele hunner dames met de geschorsten aan de heeren dr. A. Kuyper en dr. Eutgers met hunne echtgenooten een bijbel overhandigd. Op die voor dr. Kuyper staat afgebeeld de tempelreiniging met het onderschrift„De ij ver van uwhuis heelt mij verslonden:'1 op die van ar. Eutgers, Petrus en Johannes voor den joodschen raad met het onderschrift„M en moet Gode meer gehoor zaam zijn dan den mensche n." Den 5 en 6 is te Hoorn gehouden de 37 alge- meene vergadering der Nederl. maatschappij tot be vordering der geneeskunst. Een huzaar, verblijf houdende in het Teteringscbe kamp, van waar hij zonder verlof naar Breda ging, heeft den 5 des avonds in een berucht huis aldaar, bij een twist met eene vrouwdeze eerst mishandeld en daarna van de trap geworpen, met het gevolg, dat ^ij onmiddellijk den geest gaf. De vrouw was 38 jaren oud en leefde van haar man gescheiden. Hij werd in hechtenis genomen. De gemeenteraad van Amsterdam heeft den 7 eervol ontslag verleend als 3e onderwijzeres aan de openbare lagere school le klasse No. 44 aan mej. A. Heemskerk, tot voor korten tijd onderwijzeres te Heiloo. Den 7 is te 's Gravenhage aanbesteed het oprui men der gronden in het bed van de rivier den Amer in verband met de verlegging van den Maasmond, geraamd op f 168,000. Laagste inschrijver de heer L. Kalis Kz. te Sliedrecht voor f 144.440. De heer F. C. Tromp heeft wegens woonplaats verandering ontslag genomen als lid van den gemeente raad te Amsterdam. Nabij de station Noordscharwoude is een 4jarig knaapje van een spoorwegarbeider in het water geraakt en verdronken. De heer mr. F. H. de Veijesecretaris van Zaandamis herbenoemd tot kantonreehter-plaatsver- vanger in bet kanton Zaandam. In Friesland is de heer mr. C. W. A. Bum*, lid van den raad van Leeuwardenbenoemd tot lid van Gedep. Staten van Frieslandin plaats van een aftre dend lid die niet herkozen wensehte te worden. Overi gens zijn de aftredende leden in de verschillende pro vinciën herkozen. Het provinciaal kerkbestuur van Noordholland heeft uitspraak gedaan in de tuchtzaak te Amsterdam. Het heeft de voorloopig geschorste kerkeraadsleden aldaar vervallen verklaard van hunne kerkelijke be dieningen en hen voor onbepaalden tijd onbevoegd verklaard zulke bedieningen te vervullen. De hoogleeraar dr. Th. Pace is benoemd tot rector-magnificus van de Universiteit te Amsterdam voor het studiejaar 1886/7. Voorde 3% pet. geldleening der gemeente Botter dam groot f 14.000.000is ingeschreven door obli gatiehouders ter conversie voor een bedrag van f 12 200.000, terwijl de inschrijvingen zonder voorkeur f 3.500.000 beliepen. Te Woerden is dezer dagen in den ouderdom van 96 jaren een Waterioostrijder overleden. Te Wieringen moet herstemming voor lid van den gemeenteraad plaats hebben tusschen de heeren J. Kooijman die 18 en S. Strand die 13 van de 68 stemmen bekwam. De notaris Schagen van Leeuwen te Delft is in hooger beroep gekomen van het tegen hem gewezen ver- oordeelend vonnis der arr. rechtbank te 's Gravenhage. Omtrent de te Zevenbergen geheerscht hebbende pokken-epidemie zijn door den geneeskundigen inspec teur voor Noordbrabant aan den geneeskundigen raad de volgende mededeelingen gedaan. In October en No vember kwamen de twee eerste sporadische geval len voor. De ziekte werd vermoedelijk overgebracht uit Prinsenhage door het bezoeken eener lijderes aan die ziekte aldaar. Van de 148 aangetasten waren 98 ingeënt 21 niet ingeënt, terwijl het van 29 onbekend was. Er stierven 24 lijders. Door lompen schijnt de ziekte van Zavenbergen naar Dordrecht overgebracht te zijn. Verder zijn te Breda 29 gevallen waargenomen waarvan 10 bij militairen, met 11 overledenen, te Prinsenhage 22, waarvan 2 en te Ter Heijden 14, waar van 9 met doodelijken afloop. Van de IS leerlingen der tooneelschool te Am sterdam zijn 14 bevorderd naar eene hoogere klasseen 3de dames Anna Beukers en Betsy van Gelder als mede de heer A. van der Horst, eervol ontslagen onder toekenning van een diploma. Genoemde dames hebben reeds eene plaatsing gbvonden. Voor het notarieel examen hebben zich aange meld 398 adspiranten, waarvan voor het eerste gedeelte 144; voor het eerste en tweede gedeelte 40 voor het eerste, tweede en derde gedeelte 9 voor het tweede gedeelte 33 voor het tweede en derde gedeelte 68 en voor het derde gedeelte 104 De heer mr. 2E, baron Mackay heeft het lid maatschap der 2e Kamer voor het hoofdkiesdistrict Utrecht en de heer A. baron Sckimmelpenninck van der Oye dat voor het hoofdkiesdistrict Goes aangenomen. De heer mr. S. Katz te Amsterdam zal Domela Nieuwenhuis in hooger beroep verdedigen. Met zekerheid kunnen wij mededeelendat de dienst Enkhuizen-Stavoren den 15 Juli a. s. zal aanvangendank zij de krachtige medewerking van den minister van waterstaat en den raad van toez cht op de spoorwegen, waardoor vele der met de Exploitatie maatschappij gerezen moeielijkheden zijn uit den weg geruimd. In beide richtingen zullen nu dagelijks twee sneltreinen loopendie het mogel jk maken Am sterdam van Leeuwarden uit en vice versa in drie en een half uur ongeveer te bereiken. Gaat men na, dat men over den stoffigen en slecht ingerichten Centraal-Spoor- weg 5.27 uur noodig heeftwaarvan men 4.47 uur in den trein moet zittendan is het geen wonderdat deze nieuwe verbindingsweg tusschen Holland en Fries land met algemeene instemming wordt begroet. De dienst zal als volgt geregeld zijn Ia Ha lila IVa P.tr. Sn.tr. P.tr. Sn.tr. Amsterdam V. 6.8 11.— 3.12 6.28 Enkhuizen A. 7.58 12.9 4.55 7.37 V. 8 3 12.14 5.— 7.42 Stavoren A. 9.35 1.39 6.25 9.7 Leeuwarden A. 11,5 2.44 7.55 10.12 Groningen V. v. 2.59 v. 8.3 A. a. 4.28 a.10.5 Harlingen V. v. 8.2 v.10.17 A. a. 8.40 a.10.53 Heerenveen V. v. 3.— v. 8.9 a. 3.53 a. 9. I 11 III VI P.tr. Sn.tr. P.tr. Sn.tr. Groningen V. Lwd. v. 7.12 v. 12.10 6.27 A. 8.50 1.40 7.57 Harlingen Af 6.32 11.13 7.— A. 7.13 11.55 7.52 Heerenveen V. 7.48 1.8 7.5 A. 8.50 1.55 7.54 Leeuwarden V. 6.— 8.55 2.— 8. Stavoren A- 7.28 10.— 3 28 9.5 Stavoren AT. 7.33 10.5 3.33 9.10 Enkhuizen V. 9.— 11.30 5— 10,35 Amsterdam A. 10.43 12.43 6.4S 11.44 mr. Heemskerk en 1 biljet in blanco werd ingeleverd; in plaats van den heer A. van Stralen, bij eerste stem ming met 58 stemmende heer A. van Stralen. Op den heer jhr. mr. D. van Foreest waren uitgebracht 2 stemmen. Mrs. Brugmans en Heemskerk verkregen ieder 1 stem terwijl drie biljetten in blanco in do bus werden gevonden. In plaats van den heer mr. J. van Lennep bij eerste stemming met 55 stemmen, de heer van Lennep. Op de heeren jhr. mr. D. van Foreest en mr. van Lennep werden elk 3 stemmen uitgebracht, op den heer mr. W. baron Eöell 2 en op den heer Zimmerman 1 stem terwijl 1 blanco biljet in de bus werd gevondenin plaats van den heer Job. C. Zimmerman, bij eerste stemming met 54 stemmen, de heer Zimmerman terwijl op de heeren van Foreest en Heemskerk elk drie stemmen op de heeren Wertheim, Eöell en Coninck Westenberg elk 1 stem werd uitge bracht en 2 blanco biljetten in de bus werden gevonden. Tot buitengewoon lid van Gedeputeerde Staten werd met 61 stemmen verkozen de heer mr. J. F. T. van Valkenburg. Al de gekozenen verklaarden de benoeming aan te nemen. Daarna werd een lid der Eerste Kamer verkozen, in plaats van den heer mr. D. Visser van Hazerswoude, die wegens zijne verkiezing tot lid der Tweede Kamer in het kiesdistrict Hoorn zijn ontslag bad genomen. Bij eerste stemming gekozen de heer A. C. Wertheim te Amsterdam met 34 stemmen. Verder waren uit gebracht op den heer C. Donker 9, op jhr mr. I. Eoëll 8, op den heer Corver van Wessem 5 stemmen, op jhr. mr. A. V. Teding van Berkhout en jhr. C. Hartsen elk 3 op den heer W. Hovy 2 stemmen en op den heer H. F. Bultman 1 stem. De commissaris des Konings in deze provincie heeft den 3 een bezosk gebracht aan de gemeenten Bergeu, Egmond aan Zee, Egmondbinnen en Castricum. De gemeenteraad van Purmerend heeft den 3 aan den pachter der asch en vuilnis A. Edses gedurende den duur van zijnen pachttijd eene jaarlijksche toelage van f 400 verleend. Den 4 heeft de afdeeling Sneek van den Neder landsehen Bond voor Algemeen Kies- en Stemrecht de volgende motie aangenemen „De vergadering, overwegende, dat het hoofdbestuur van den Nederlandscben Bond voor Algemeen Kies- en Stemrecht van zijn optreden af aan alléén de sociaal- demokratische partij heeft gediend met name op de al gemeene vergadering te Amsterdam gehouden den 6 Juni 1886 „overwegendedat daardoor bij langere aansluiting aan den Bond de Vereeniging feitelijk eene sociaal- demokratische vereeniging zal zijn „Besluit, de afwachtende houding, welke de vereeni ging aangenomen heeftop te heflen en zich van den Nederlandschen Bond voor Algemeen Kies- en Stem recht af te scheiden." Domela Nieuwenhuis heeft den 4 te Botterdam ook gelezen over hoogverraad en hoogverraders. Bij zijne aankomst te half vijf door duizenden opgewacht, werd hem des avonds door eene razende en tierende menigte uitgeleide gedaan. Door twee vrouwen werd een krans gedragen. Ongeregeldheden hadden niet plaats. De heer F. van der Goes assuradeureen der redacteuren van de Nieuwe Gidsschrijver van eene brochure Majesteitsschennis ten gunste van de sociaal- demokraten waarop Domela Nieuwenhuis zich den 4 in bet Volkspark ook beriep, is den 6 door de assura deurs van de beurs te Amsterdam gedrongen. Den 4 sloeg op de Eotte nabij Botterdam eene boot om waarin zich 9 personen bevonden die allen gered werden door een tapper L. Timmersdie het ongeluk ziende, er gekleed bij sprong en met behulp tan een der in bet water gevallenen, die zwemmen kon, allen hielp. Den 5 heeft de gemeenteraad van Zutfen met algemeene stemmen aangenomen het voorstel tot het aangaan eener 3% pet. leening groot f 800.000 en giffenis en laat mij u zeggen hoe lief ik n hebhoe innig ik u bemind zou hebben, indien wij gespaard waren. Mogelijk worden wij „Stilmijnheer Harrington", sprak zij hem op een ernstigen toon in de rede vallende„dit is geen tijd voor liefdesverklaringen. Wij kunnen beiden gedood worden of wij kunnen beiden het gevaar ontkomen maar zelfs, indien dit gebeurt, kan ik u niet aan uwe woorden gehouden achten. Ik wil en kan uwe gevoelens niet beantwoorden." „Gretchen", sprak hij plechtig„ik verklaar geene andere te willen huwen dan gij. Gij herinnert mij zoo gterk aan het kind, dat ik beminde, zonder dit te weten. Ik zal u huwen „Nooit", sprak zij vastberaden. „Laat mij losom mijne gedachten te verzamelen vóór wij „Dat wil ik niet", sprak hij hartstochtelijk. „Gretchen, wij zullen samen sterven als 't moet Hij drukte zijnen arm vaster om haar en kuste baar herhaaldelijk niet zonder verzet van hare zijde. Plot seling riep zij uit„Wij rijden langzamer, wij zijn gered hetgeen Harrington aanleiding gaf zijne omhelzing te staken. Partij trekkende van zijne verrassingtrad zij weder in het rijtuig, terwijl zij hem zijn ondoordacht gedrag liet overdenken en nader de vertraging der beweging van het rijtuig Het waarnemen. De trein reed achteruit; het rijtuig bad het horizon tale gedeelte van den weg bereikt, zoodat de snelheid langzaam verminderde. Zij waren gered. Toen de snelheid zoover verminderd was, dat alle vrees overbodig scheen begaf Harrington zich weder naar Miss Engelbachhij vond haar bitter weenende. „Miss Engelbach Zij sprong op en zag hem vertoornd aan. „Zwijg", riep zjj uit. „Mijnheer Harrington, wij scheiden hier. Gij hebt mg onder omstandigheden beleedigd die zelf beheersc'aing en beleefdheid van u geëischt moesten hebben. Ofschoon ik bier alleen ben, heb ik nog vrienden en eens zal uw onmanlijk gedrag u berouwen „Miss Engelbach", sprak hij ernstig, bijna met tranen in de oogen, „ik beken door mijn gevoel een oogenblik overmeesterd te zijn, maar ik verklaar u op mijn woord van eerdit niet uit gemis aan achting en eerbied voor u gedaan te hebben. Ik herhaal u, dat gij mijn hart gewonnen hebt. Hoe kort ook de tijd is sedert wij met elkander kennis gemaakt hebbenzeg ik u eerlijk, dat ik u bemin en verzoek ik u te wachten tot ik de oprechtheid mijner gevoelens bewijzen kan. Ge looft gij mij Zij gaf geen antwoord, 't Wa» een feit, dat hg haar omhelsd had, maar was zij niet uit angst in zijne armen gevallen Als gentleman evenwelhad hij geen partij behooren te trekken van haren toestand en haar met meer eerbied moeten behandelen. Neen zjj wilde hem geen vergiffenis schenken. „Ik geloof u, mijnheer Harrington", sprak zij eindelijk. „Ik neem nwe merkwaardige verklaring aan. Hoewel ik steeds dankbaar zal blijven voor uwen moed en uwe goedheid, is er echter geen sprake van, dat wij elkander weder zullen ontmoeten. Het spijt mij dat gij mij zoo behandeld en zulk eene opgewonden verklaring uwer gevoelens gegeven hebtdie 't mij niet mogelijk is gunstig te beantwoorden. Ik zal trachten alles te ver geten behalve uwe goedheid laat ons nu scheiden; ik hoor stemmen." Zij reikte hem hare hand toe. Hij wachtte een oogenblik voor ze aan te raken daarna in hare oogen ziende alsof hij in hare ziel wilde lezen boog hij zich en bracht ze zacht aan zijne lippen. Zij sloeg hare oogen nederdoch sprak niets. Toen zij opzag had hg het rijtuig verlaten en zonk zij half bezwijmd op hare plaats neder. De terugwerking deed zich gevoelentoen de ijve rige helpers kwamen vonden zij haar bijna levenloos. Door goede zorg en oppassing kwam zg weldra bij en door de goedheid der spoorwegbeambten was zij in de gelegenheid hare reisgenoote Miss Acidowne te Töreböda terug te vinden. Aangaande Harrington vertelde zij haar niets. Be knopt verhaalde zij haar het voorgevallene de oude dame alle gelegenheid gevende zoovele gissingen te maken als zg zou wiilen. Maar deze kon niets te weten komen aangaande het 'gedrag of de onbezonnenheid van den jongen man. „'t Verwondert mij nietdat hg u verlaten heeft", sprak Miss Acidowne eindelijk. „Hij zal zich schamen, u in zulk eene ongelegenheid gebraoht te hebben. Gij moogt dan ook zeer dankbaar zijn dat gij uw leven behouden hebt." „Zonder mijnheer Harrington zou ik 't zeker verloren hebben", antwoordde Miss Engelbach in gedaohten. „Maar ik ben blijde dat hg vertrokken is." „Ik ook", antwoordde hare vriendin, opstaande. „Hg was te bijzonder in zijne oplettendheden om oprecht te wezen." „Jegens u bedoelt gij vroeg Miss Engelbach met een glimlach op haar bleek gelaat. „Zeker, lieve. Hij was buitengewoon beleefd. Toeh meende ik hem te doorzien en als hg dit bemerkte wendde hg zich tot u. Misschien vroeg hg u wel ten huwelijk sprak zij weifelende. „Indien hij dit deed kunt gg er van verzekerd zijn, dat mijn antwoord ontkennend ware geweest." Toch bloosde zij bij de herinnering aan wat voorgevallen was. „Ik heb mij niet bedrogen", dacht Miss Acidowne. „Zij bemint hem Wordt vervolgd.

Alkmaarsche Courant | 1886 | | pagina 2