Berichten- Qlllevleu Berichten. De minister van waterstaat heeft aan het hoofd bestuur der Ned. Vereeniging ter bevordering van Zondagsrust kennis gegeven dat aan zijn verzoek, om brieven en verdere stukken des Zondags niet te doen bestellen indien de afzender van zijn verlangen daar toe op duidelijke en in het oog loopende wijze op het adres dier stukken heeft doen blijken voldaan wordt. De heer B. H. Heldt, lid der 2e Kamer, heeft, uit hoofde van het den 4 te Amsterdam gebeurde en van de daardoor verwekte agitatiebedankt voor het tot hem gerichte verzoek door het bestuur der afd. Am sterdam van den sociaal demokratiseben bondom in eene openbare vergadering, tegen den 9 des avonds in het gebouw buiten de voormalige Raambarrière belegd, den invloed der beperking van groote huisgezinnen op de sociale toestanden te verdedigen. Bij den uitgever G. G. Vonk te Haarlem is een boekje verschenen dat reeds door het uiterlijk de bij zondere aandacht trekt. De voorzijde van den omslag van eene levensbeschrijving van Charles Dickensdoor diens oudste dochter in Let licht gegeven is voorzien van eene type uit Maarten Cbuzzlewitdie uitstekend is weergegeven en dadelijk reeds naar het boekje grijpen doet. D.t zal dan ook wel de reden geweest zijn waarom de uitgever zijne nieuwe uitgave in zulk een kleed gestoken beeft, want eigenaardiger zeker was bet geweest, wanneer een fraai portret van den schrijver de plaats der oude juffrouw had ingenomen. Wat den inhoud aangaat van dit voor de vrienden van Dickens' werken allermerkwaardigst boekje met veel genoegen maakten wij daarmede kennis. Het bevat tal van bij onderbeden uit het leven van den grooten schrijver die vooral de omstandigheden waaronder hij zijne jeugd doorbracht veel eigenaardigs in zijne werken verklaren en een denkbeeld geven van da wijze, waarop schrijvers levensrichting gevormd is die zulk een on- misken'oaren stempel op al zijne werken drukt. Wie getrouw Dickens leest, moet den inhoud van dit boekje in zich opnemen, wie bem nog niet las, zal door lezing van deze goed vertaalde levensbeschrijving ongetwijfeld worden opgewekt deze leemte in zijne lettersundige kennis zoo spoedig mogelijk te doen ophouden. Donderdag 8 Juli. Weenen. De lijken van den heer Crommelin en toehtgenooten zijn gevonden. Zijn vader, uit den Haag overgekomen had eenige dagen in eene berghut den uitslag der nasporingen afgewacht. Blijkens een officieel verslag zijn aangaande de oor zaken van het roodvonk in Engeland merkwaardige ont dekkingen gedaan door een dr. Klein, die, door toe vallige omstandigheden op het spoor geleid bevonden heeft dat roodvonk bij den m6nsch rechtstreeks kan worden veroorzaakt door het gebruik van melk van koeien, welke aan zekeren, dikwijls weinig ig het oog vallenden aanstekelijken uitslag aan de uiers lijden. In de meeste gevallen zijn de dieren niet noemenswaard ziek en blijven zij overvloedig melk geven. Het gevaldat hem bijzonder trof, was dit, dat een melkhandelaar, onder wiens klanten verscheidene gevallen van roodvonk voorkwamende melk aan zijn boer terugzonddie last gaf, haar weg te werpen. Eenige behoeftige lie den hiervan kennis krijgendewisten de knechts te bewegen hun de melk af te staan in plaats van die aldus te „verkwisten." Het gevolg was, dat eene week later de kinderen van al deze menschen, zes gezinnen, het roodvonk kregen. Nu werden twee der verdachte koeien aangekocht en ter beschikking van den heer Klein gestelddie bevonddat bedoelde uijeruitslag door inënting op kalveren kon worden overgebracht. De stof werd vervolgens op allerlei wijs gekweekt en op kalveren ingeëntwelke daarop ernstig ziek werden. Eén stierf zelfs en de andere werden gedood om onderzocht te worden. Men vond verschillende organenmet name de nieren in een staat van ontsteking geheel over eenkomende met de bij den mensch in geval van rood vonk voorkomende verschijnselen. De heer Klein onderstelt op grond van een en ander dat de melk uit aangetaste uijers door de vingers der melkers kan worden besmet; dat de micro-organismen van den uitslag in de melk eene geschikte stof vinden om zich te ver menigvuldigen en dergelijke melk dan feitelijk gelijkstaat met de kunstmatig door hem gekweekte giftstof, welke, op kalveren ingeëntvermelde uitwerkselen heeft. Nieuwe proefnemingen zullen moeten uitmaken, of wer kelijk diezelfde uitwerkselen mede het gevolg zijn wan neer de Btof, in plaats van te worden ingeënt, wordt ingesliktzooals op grond van de boven aangestipte ondervinding met de zes arme gezinnen schijnt te mogen worden aangenomen. Is dit eenmaal beslist dan is men ongetwijfeld op den goeden weg om tot eene afdoende voorkoming en bestrijding dezer ziekte te geraken. Het Engelsche geneeskundige blad the Lancet behandelt naar aanleiding van den zelfmoord eener jonge vrouw te Keating de vraag of men van vrees kan sterven. De bedoelde jonge vrouween eind aan haar leven willende maken, had eene zekere dosis insectenpoeder ingenomenwas te bed gaan liggen en gestorven- Een onderzoek werd ingesteld en het lijk geopend- Het bleek dat het insectenpoeder, dat trouwens niet eens verteerd wasden dood niet kon ver oorzaakt hebben de vrouw moest dusmeenende dat zij zich vergiftigd had van angst gestorven zijn. The Lancet haalt hierbij twee voorbeelden aan van vreesolyke mystificationdie den dood tengevolge had den. Het eene is bijna honderd jaar geleden. Men bad een ter dood veroordeelde aan de faculteit over geleverd tot het nemen van psychologische proeven. Men had den ongelukkige met Btevige riemen op eene tafel gebonden hem geblinddoekt en hem aangekondigd, dat zijn bloed afgetapt zou worden totdat hij dood was. Toen was hem een onbeduidend prikje in het vel van den hals gegeven een syphon was naast hem geplaatst, zoodat een klein straaltje lauw water onafgebroken langs zijn hals gleed en hoorbaar in een bak op den grond droop. Na zes minuten was de veroordeelde overtuigd dat hij minstens zeven of acht liter bloed had moeten verliezen, van vrees gestorven. Het andere voorbeeld is uit den laatsteu tijd. De por tier eener school had zich de haat der leerlingen op den hals gehaald. Eenigen der knapen maakten zich van den man meester sloten hem in eene donkere kamer op en hielden eene soort rechtbank over hem. Getuigenverhoor en uitspraak volgden na het optellen van al zijne misdaden werd geoordeeld dat alleen de doodstraf hiervoor voldoende boete kon zijn. Men be sloot tot onthoofding. Er werd dus een bijl gehaald en een blokbeide werden in het midden der zaal geplaatst. Den veroordeelde werd aangekondigddat hij drie minuten tijd had om zich ten dood voortebereideo eindelijk na drie minuten dwong men den portier te knielenblinddoekte hem en sloeg zijn halskraag om. Daarna haalden de jongens een natten handdoeken een hunner gaf er den portier een flinken slag mede op den hals terwijl de anderen zich niet meer kun nende goed houden het uitschaterden om de grap „Sta nu maar opveroordeelde riep de rechter. De man echter bleef liggenmen voelde hem den pols men schudde hemhij was dood. Onder den invloed der vreeselijke komedievertooning was hij van schrik gestorven. Onlangs werd een gezantschap van Bali en Lombok door den goaverneur van Nederlandsch Indie ontvan gen. De gezanten droegen zeer rijk met goud door werkte hoofddoeken en evenzoo versierdezeer lange sarongsbenevens groote en zeer fraaije krissen ter zijde regtop in den gordel gestoken. Door een adjudant van de woning van den ceremoniemeester afgehaald met dan brief van den Vorst in een geelzijden omslag op een zilveren blad, warden zij op het paleis ontvangen door deo gouverneur, die gezeten was, omgeven van den alge- meenen en de gouvernements-secretarissen en van een staf van den plaatseiijkeu commandant en tien otficieren. De brief werd ever ;enomen door den resident van Batavia die hem aan den algemeenen secretaris over reikte, uit wiens handen hij door den gouverneur- generaal werd aangenomen die hem na een oogenbhk weder ter hand stelde aan den algemeenen secretaris ter opening en ter overreiking aan den tolk, den heer Rhemrev die daarop het uitvoerige en alleen voor den voorlezer en de gezanten zeiven verstaanbare stuk voor las en den inhoud verkort in het hollandsch vertolkte. De gouverneur-generaal sprak eeu antwoord uithet welk door den tolk in het maieisch vertaald werd. Dat het hoofd van het gezantschap geen maieisch ver stond, was geeue reden om af te wijken van den regel, dat het maieisch de officieële inlandsche taal der nederlands- indische regeering is de andere leden van het gezant schap konden het antwoord vertolken. Het gezantschap bad zijn gevolg medegebracht met de gebruikelijke ge schenken welke op den aehtsrgrond nedergezet waren, volgens den adat meer symbolisch dan als werkelijke geschenken bedoeld zijn en grootendeels nit levensmid delen en vrachten bestaan behalve eenige traai en eigenaardig bewerkte, in matwerk gehulde aarden gendies. Bij de overgave van den brief werden op het Konings plein de voorgeschreven eereschoten met het geschut gelost. Er is toch iets Dog echt ond hollandsch, iets naiefa overgebleven in de afstammelingen van ons volk in Noord-Amerika, voor zooveel zij in de hollandsch spre kende gedeelten wonen. Zoo bericht in de Grondwet van Michigan de beer Jan Lagestee „De ondergeteekende is voornemens om omstreeks den 15 Juni naar Nederland te vertrekken om aldaar eenige zaken te verrichten en omstreeks half Augustus weer naar Amerika terug te keeren. „Die boodschappen hebben te verrichten in Nederland kunnen die aan hem opdragen mits de reiskosten van zijn verblijfplaats in Nederland naar de plaats waar men boodschappen heeft te verrichten vooraf vergoed wor den terwijl voor de moeite niets in rekening wordt gebracht. „Ook moeten zij die goederen in Nederland willen gekocht hebben daarvan het bedrag medegeven. „Indien men familie of vrienden nit Nederland wil laten overkomen wil hij hun ten geleide strekken. Is het niet zegt de Arnh. Ct. of de geest van den hollaudschen beurtschipper van zeventig of tachtig jaar geleden in dezen Amerikaan is gevaren Terwijl er tegenwoordig in alle bedrijven malaise beerschtis het voor den navorscher op oaconomisch gebied geen onbelangrijke arbeid om op te sporen en na te gaanhoe sommige lieden aan den kost komen. Daar zijn b. v. onze noordelijke venen, welke overigens toch werk genoeg kunnen geven aan rappe handen die week aan week aan de rechtbanken van Assen Winschoten en Leeuwarden drukke zaken geven. Indien het niet ai te dwaas ware zou men zeggen dat zich twee partijen gevormd hebben die onderling overeen gekomen zijn om zoo veel mogelijk te vechtea en te snijden om zoodoende processen-verbaal uit te lokken, zoodat legio getuigen moeten worden gehoord en betaald getnigen-geld. Hoe dit zijmen zegt wel eens dat een boer niet duidelijk te makeu is hoe een heer aan den kost komt, maar hier kunnen de heeren van den gerechte een goede dosis wetenschap opdoen hoe tal van plattelands arbeidersdie te lui zijn om te arbeiden en toch royaler kunnen leven dan velen die in het zweet huns aanschyns hun brood eten aan den kost komen. Als men nagaat, dat zulke getuigen dikwijls eenige guldens ais getuigengeld ontvangen en zij vroolijk en wel per aangenomen wagen of met don omnibus hun reis gaan maken dan is het niet zoozeer te verwonde rendat er allicht liefhebbers gevonden worden, die van dit „uit getuigen gaan", een soort van broodwin ning en wel eene heel gemakkelijke broodwinning maken. Van daar is het dan ook zekerdat deze nieuwerwetsche manier van geld verdienen zoo in den smaak valtdat de getuigen op de thuisreis dikwyls weer onderling ruzie krijgen waarop eene vechtpartij volgtdie dan dikwijls den chirurgijn vereischteen nieuw proces-verbaal noodig maakt, en nieuwe getuigen- geldeu iu het vooruitzicht stelt met andere woorden weer een vroolijk reisje en een dag of wat vrij van arbeiden toch brood in de kast. Wel krijgen de vechtersbazen straf, maar wat betee- bent een week of twee drie „zitten"; daar heeft men dan toch ook den kost. Menige boef zou aan deze naïeve wijze van beurte lings vechten en voor getuigen spelen eene les kunnen nemen en de parijsche politiedie zich voor eenigen tijd beklaagde dat zij van 20.000 lieden in de hoofdstad, ondanks de ijverigste nasporingen, niet te weten kon komen waarmee zij hun leven rekten ziet dit natuur verschijnsel hier opgelost. Zij exploiteeren de recht banken hetwelk men wel moet gelooven als mon, zoo als hier in de veenstrekende week aan week weder- keerende vechtpartijen waarneemten de lange lijsten van veroordeelingen by de rechtbanken leest. Naast de sluikerij is dit een zeer groot kwaad in de grens- en veenstreken van Noord-Nederland. Misschien zijn deze twee wel een zusje en een broertje, of wel moeder en kind. Naar wij vernemen zal door de buitensocieteit eene muziekuitvoering van het muziekkorps der kon. nederl. marine te Helder aangeboden worden op Donderdag den 15. De rechtbank te Alkmaar heeft bij haar vonnis van den 8 de gemeente Alkmaar veroordeeld, on aan de wed. Siebrands uittebetalen eene som van (3500, voor vergoeding dar schade voor haar ontstaan door het overlijden van haren man ten gevolge van het vallen van een kolder van den steiger, geplaatst voor den in 1884 in aanbouw zijnde gevel van het waaggebouw te Alkmaar, benevens in de kosten van het geding, met uitzondering van een bedrag van f 317.95 dat ten laste der eischeresse blijft. De gemeente heeft nu het recht, van het vonnis in hooger beroep te komen binnen drie maanden na de beteekeniug daarvan. Den 7 had onder begunstiging van buitengewoon fraai weder het jaarlijksche schoolfeest plaats. 445 Leer lingen maakten onder begeleiding van hh. leden van Volksonderwijs, waaronder de arrondissements-schoolop- ziener, de heer J. Nuhout van der Veen als president van bedoelde vereenigingonderwijzers en belangstellenden een uitstapje naar Schoorl op twee booten (door den heer C. Bosman welwillend afgestaan). Te Sohoorldam aan gekomen wandelde men in geregelde ordezonder dat de stofwolken de heerschende vroolijke stemming temperen konden, langzaam naar Schoorl, waar op het uitstekend voor zulke feesten geschikte veld achter het huis van den heer Timmermans de feestvierende leer lingen zich in schilderachtige groepjes in de schaduw van een eikenbosch aan den voet der duinen neer vlijden n:et om van de vermoeienis der wandeling uit te rustendoch blijkbaar om door nieuwe gepaste lichaamsoefeningen de leden rap te houden voor de met gespannen verwachting verbeide duinbestijgingen. Velen konden zich nauwelijks den tijd gunnen tot het gebruiken van het brood en de melk die als eerste veririsschingen aan hen uitgereikt werden. Niet lang daarna bestegen reeds enkele groepjes hijgend en stoeiend de hooge duinenom vooral tegenwoordig te zijn bij het planten der beide vlaggen, die voor alen bij de tochtjes in de duinen als trouwe schildwachten op post bleven. Eene wandeling door Schoorl met het muziek korps van den heer Crefeld die voor deze gelegenheid eenige bekende schoolliedjes gearrangeerd had was niet minder gezellig vooral nadat men eerst op melk, tulband en bessenwijn onthaald was. Omstreeks half acht keerde men voldaan over het gesmaakt genoegen, naar Schoorldam terug woldra hadden de beide booten de talrijke passagiers weder opgenomendoor honder den toeschouwers bij Alkmaar verwelkomdbereikte men na het afsteken van eenig vuurwerk, zonder on gelukken deu vasten wal, maar niet het minst moeielijk gedeelte der taak der begeleiders was de kinderen door de dicht opeen gedrongen menigte naar de Laat te brengen. Den 6 waren de kinderen der lagere klassen op de speelplaatsen bij de verschillende scholen onthaald terwijl enkele spelen hen in de gelegenheid stelden kleine prijzen to winnen. Bovendien werd aan elk leerling een boekje of twee prenten ter herinnering uitgereikt. Ook thans mag dit schoolfeest weder uitmuntend geslaagd heeten, dank zij hot bestuur van Volksonderwijs, dat elk jaar met nieuwe geestkracht de zaatc aanvat. Men verneemt, dat de den 1 Juli bij de Ne- derlandeche Bank ingevoerde nieuwe beleeningen welke den naam van „korte baleeningen" dragen van de andere slechts hierin verschillendat zij ten allen tijde geheel of ten deele kunnen worden afge lost onder aanzuivering van rente berekend tot den dag, met een minimum van acht dagen. De rente is echter hooger en op heden gesteld op 4 per cent onverschillig wat het onderpand zijmits het bestaat uit bij de Bank beleenbaar verklaarde effecten of goederen. De weezen nit het r. c. weeshuis alhier, maakten den 7 onder geleide een uitstapje naar Amsterdam waarheen zij met den eersten trein vertrokken. Te 10 uur werd een rijtoer gemaakt, en daarna een bezoek gebracht aan het Panorama en het Rijksmuseum. Het middagmaal werd gebruikt in de Volksgaarkeuken aan de Utrechtsche dwarsstraat, waarop nog bet Panopticum en het café Krasnapolsky bezocht werd. Door een onge- lukkigen samenloop van omstandigheden kwam men te laat aan den laatsten trein, tengevolge waarvan de kinderen gedurende den nacht in verschillende inrich tingen moesten werden ondergebracht en mon eerst den volgenden morgen kon terugkeeren.

Alkmaarsche Courant | 1886 | | pagina 3