No. 83. Acht en tachtigste Jaargang. 1886, Be nieuwe Kamer. FEUILLETON. Mevr. Harringlon's geheim. ZONDAG 11 JULI. Dit nummer bestaat uit twee bladen. EERSTE BLAD. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag» en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 8 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door het geheele Bijk f 1, Prijs der gewone Advertentiën: Naar het Enjrelscli. Aaron speelt voor vos. AUKMAARSCHE COURANT De 3 nummers f 0.06. Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HEBMe. C08- TEB ZOON. De nieuwe Tweede Kamer zal samengesteld azijn uit 47 liberalen 19 ultramontanen 19 antirevolutionairen en 1 coóaervatiefte zamen 39 anti-liberalen. De liberale meerderheid is dus sterk genoeg om van een regeering in liberale richting zeker te kunnen zijn. De eerste vraag die zich daarom voordoet is deze kan de Begeering ban de leiding der zaken aan het Mi nisterie—Heemskerk worden overgelaten? Het is ge bleken dat de gevoelens van de liberalen buiten de Kamer, de gevoelens in de liberale pers verdeeld zyn of nog weifelend. De liberale partij zon inderdaad alle recht hebban om aan de tegenwoordige Begeering haar vertrouwen te ontzeggen. Deze Begeering heeft in beslissende «ogenblikken getoond geen bezwaar te hebben om zoo noodig, bij de rechterzijde steun te zoeken. Wan neer zij kans zag om door concessies aan die zijde bare wetsontwerpen te doen aannemen heeft zij niet ge aarzeld langs dien weg te trachten een meerderheid te vindon. Zij is daarin niet geslaagd maar zij heeft het niettemin beproefd de liberale partij was genoeg ge sloten en eendrachtigwas gelukkig ook nog sterk genoegom den toeleg te verijdelen maar, was zij minder eensgezind of minder sterk geweestvan deze Begeering had niet verwacht kunnen worden dat zij haar invloed, haar bestaan in de schaal zou gelegd hebben tegen den drang der rechterzijde, om het ge vaar voor de iiberale richting te keeren. „Pal staan" stond niet in haar woordenboeken ook niet in haar programma. Zij is opgetreden niet als een liberaal Kabinetmaar als een Begeering buiten de partijen een Begeering van overleg en bemiddeling. Waarvoor zou zij dan pal staan Toen de rechter- en de linker zijde van dezelfde sterkte warenwas de Begeering dien ten gevolge inderdaad een gevaarlijke Begeering; men kou niet op haar aan men kon haar niet ver trouwen. Bewijzen daarvan zijn het gebeurde met het district Schiedam bij de behandeling der kiestabel en de geschiedenis der bepaling omtrent verplichte school- geldhelfing bij de beraadslaging over de wijziging van art. 194 der Grondwet. Aanvankelijk stond die bepa ling niet in bet ontwerp later nam de Begeering haar er in op, maar nadat was gebleken dat de liberale partij er geen vrede mee kon hebben nam zij haar een oogenblik vóór de stemming weder terng. Der gelijke weifelingen omtrent gewichtige punten omtrent hoofdkwestiën die reeds sinds jaren aan de orde zijn kunnen bij een verdeelde Kamer het land aan onaan- 12) HOOFDSTUK X. John Harrington verloor geen meer tijd dan hoog noodig was om naar Engeland terug te koeren. Zoodra hij Gothenburg bereikte, nam hij maatregelen om zijne bagage van de Minerva naar Londen te doen verzenden en haastte zich door het eentonigevlakke Jutland naar Hamburg. Van hier ging hij verder naur Hannover en bereikte via Vlissingen en Queenborough den derden morgen na zijn vertrek Londen. Vermoeid en ontstemd, onte vreden met alles, liet bij zich naar zijne kamers rijden. Na zich nauwelijks den tijd gegund te hebben, zich een weinig te verfrisschenvervolgde hij de reis on middellijk naar de woning van zijn oom en bereikte 's namiddags Ivy Lodgewaar zijn verreisd uiterlijk dadelijk in 't oog viel. „Wel, Edward, wat hebt ge gedaan? vroeg Miss Mackenziedie eene groote hartelijkheid aan den dag legde jegens den vermoedelijken erfgenaam van mr. Harrington Senior. „Gij hebt u zeker overspannen vrees ik.*' „Ben ik dan zoo veranderd?" sprak hij, Alice en Donald de hand gevende. „Nu, ik wil geloovondat een schipbreukje en een spoorwegongeluk niet geschikt zijn om iemands uiterlijk te verbeteren." „Hemel! Geen wonder, dat gij er dan vermoeid uit ziet", sprak Alice met eene behoorlijke dosis sympathie in hare blauwe oogen. „Gij hebt u toch niet bezeerd, hoop ik Edward." „NeenAlicedaDk u", antwoordde hij schertsend met de gedachte dat een zoo groot medelyden van eene gename verrassingen en politieke gevhren blootstellen. Die gevaren zijn thans geweken. Een liberale meer derheid van acht stemmen is machtig genoeg om de Begeering in de gewenschte richting te houden. Toeh is de medewerking der Begeering onmisbaar om iets tot stand te kunnen brengen. Weigert zij op een be langrijk punt mee te gaan dan mislukt het werk op nieuw en ondervindt de Grondwetsherziening andermaal oponthoud. Als men sterk genoeg is om over den koers te beslissen is het ongetwijfeld beter, en ook eenvou diger zelf het roer ter hand te namen, dan een stuur man te behouden die men niet in alle opzichten kan vertrouwen en dus voortdurend met groote zorgvuldig heid moet bewaken. Hoe kan men daarenboven de zekerheid erlangen dat altijd met den noodigen spoed zal worden gevaren Het is niet alleen een hoogst moeielijk maar somtijds een onmogelijk werkeen regeeringsvoorstel zoodanig te wijzigen dat het zou gelijkstaan met een oorspronkelijke voordracht van hen die het verbeteringswerk ondernamen en het gewicht dat een liberale Begeering in de schaal kan leggen om bare voorstellen te doen aannemen zal ook bij weife lende leden harer eigene partij ia den regel grooter zijn dan dat van een liberale oppositie. Ons komt het daarom voor dat er om het werk der Grondwetsherziening krachtig en in de goede rich ting te do9n voortgaan veel is te zeggen voor de op treding van een liberaal Kabinet. Wel moet erkend wordendat het tegenwoordig Ministère door krach tig op te treden tegen de politiek van het non possumus en tot vernietiging van die jammerlijke politiek den Koning een Kamerontbinding voor te stellen aan heb werk der Grondwetsherziening een grooten dienst heeft bewezen maar als de liberale partij zicb zelve da vraag steltwat in het belang eener doelmatige Grondwets herziening thans wenschelijk is, dan mag bij de beant woording dier vraag geeneriei gevoel van erkentaljkheid eenigen invloed uitoefenen. Zaïten van dezen aard zijn van te boog belang dan dat eenige aarzeling om te doeu wat noodig biijkt, gewettigd zou bunnen worden door den schroom van onbillijk te schijnen. Toch kunnen ervoor de liberale partij overwegende bezwaren bestaan om niet aanstonds aan de Begeering haar ver trouwen te ontzeggen en daardoor den beer Heems kerk met zijn ambtgenooten tot aftreden te nopen. Dat kan naar onze meening alleen de liberale partij in de Kamer dat kunnen niet de liberalen buiten de Kamer beoordeelen. De liberale Kamerleden bennen elkander, zii alleen kunnen voldoende beoordeelen de sterkte der partij in ie Kamer, de overeenstemming der gevoelens omtrent een aantal belangrijke punten niet alleen wat strekking en beginsel maar ook wat nadere regeling betreft. Zij kunnen weten wat de li berale partij in de Kamer thans vermag en of het raadzaam is het daarheen te leiden dat de Grondwets herziening geschiedt onder een liberaal Ministerie. Wij lievejonge dame geen kwaad geneesmiddel was voor wat hem schortte. „Maar zeg mij eens hoe is 't met Oom en is uwe Moeder ook wel „Volkomen dank u. P&pa sukkelt den laatsten tijd nog al en heeft wel eens woorden met Mama. Maar hij is ziek en als hij slecht gehumeurd is ga ik wat met hem praten of lees ik hem de courant voor en doe hem weder bedaren „Gij schijnt dus eene uitstekende ziekenverpleegster", sprak Hartington. „Maar kan ik Oom spreken „Ik denk van wel. Donald zeg eens aan Mama dat Edward hier is. O daar komt zjj reeds aan 1" „Hoe vaart ge, John?" sprak Mevr. Harrington, terwijl zij haastig de kamer binnentrad hare hand voor eene hartelijke verwelkoming naar John uitstekende, 't Was juist eene harer sluwste grepen schijnbaar eene oprechte openhartige wijïe van doen; zij echter, die hare oogen en haar gelaat nauwkeurig gadesloegen, konden de oprechtheid dezer begroeting op de rechte waarde schatten. „Hij is bijna gedood bij een spoorwegongeluk en bijna verdronken bij eene schipbreuk", riep Alice, nog vóór Harrington kon antwoorden. „Welk een held", voegde Donald er aan toe. „Vertel ons er eens iets van John." „Donaldgij moet uwe manieren een weinig ver beteren denk er aan dat mijnheer Harrington uw neef niet is." „O, dat hindert volstrekt niet", riep Harrington lachende uit, terwijl hij Donald blozen zag en snel een blik opving uit Alice's guitige blauwe oogen. „Die zaak is in orde, tante. Hoe bevindt Oom zich?" „Zeer min inderdaad. Wij hadden gehoopt, dat gij eerder zoudt gekomen zijn maar dat was u natuurlijk niet mogelijk, dus zullen wij er niet verder over spreken." „Maar uw brief vermeldde niets ernstigi. Gij spraakt ter loops over mijne terugkomst", antwoordde John Har- rington. „Ik zou hierheen geijld zijn, als ik gemeend had -' „Natuurlijk wenschte ik u niet te verontrusten, John, maar gij weetdat uw oom een oud man is en op mogen verwachten dat bet haar niet aan den noodigen burgermoedaan voldoend plichtbesef zal ontbreken om terstond krachtig op te treden als dit haar in lands belang wenschtliik blijkt. Wij bebooren in de door oas gekozen mannen voldoend vertrouwen te stellen om de beslissing aan hen oyer te laten. Aar- zelingwair handelen dringend noodig wasgebrek aan moed bescheidenheid waar het geen personen marr zaken betrof, hebben meermalen veel bedorven, veel kwaad mogelijk gemaakt; maar ook ongeduld en overmoed hebben niet minder kwaad gebrouwen. Één ding staat vastde Grondwetsherziening moet onverwijld weder ter hand worden genomen en mag alleen eenige vertraging ondervinden door de afdoening van zaken die geen uitstel dulden. Van de houding der Begeering in dit opzicht kan haar leven afhangen; er kan echter geen twijfel bestaan of de Begeering die de Kamer ontbond om juist voor de Grondwets herziening de werkstaking te doen veroordeelen zal er haar eer in stellen dit werk onmiddellijk weer aan hangig te maken. Niet de vrees dat dit groote werk zal worden uitgesteld, veronachtzaamd of niet met den noodigen ijver voortgezetdeed den twijfel rijzen of wel het Ministerie-Heems terk met die taak raag belast blijven op het hoe komt het aan en daarin ligt het bezwaar ligt de reden van den twijfel. Door de ontbinding der Tweede Kamer zijn alle wetsvoorstellen vervallen die bij haar waren ingediend, ook die tot Grondwetsherziening. De Begeering zal zich ongetwijfeld beijveren cm ze ten spoedigste weer bij de nieuwe Kamer <n te zenden. Mocht zij tevens die gelegenheid aangrijpen om in de nieuwe voorstellen die wijzigingen te brengen, waarop zij kan nagaan dat de iiberale partij prijs stelt. Zij kan zich reeds over tuigd houden, dat b. v. die partij geen vrede zal hebben met Grondwetsbepalingen die het kiesrecht in die mate beperkendat een geleidelijke uitbreiding daarvan onmogelijk zal zijn; zij kan weten, dat de liberale partij den gewonen wetgever in dit opzicht de meest mogelijke vrijheid wil laten ten einde het kiesrecht te regelen en ook laterwanneer zij dit noodig acht zonder nieuwe Grondwetsherziening, zoover uit te breiden als de eisch der tijden zal vorderen. De Be geering heeft reeds bij een vorige gelegenheid erkend dat in dat geval een voorloopige regeling van het kies recht als overgangsbepaling in de Grondwet opgenomen zou moeten worden, opdat reeds aanstonds een grooter aantal kiezers tot de samenstelling der nieuwe Tweede Kamer zou kunnen medewerken. Welnumet deze weteasehap moge zij haar voordeel doen. De openingsrede en haar beantwoorden zullen om trent do houding der Begeering eu hare verhouding tot de meerderheid in do Kamer ongetwijfeld licht verspreiden en reeds onverwijld omtrent het aanblijven of' aftreden van het Kabinet tot een beslissing kunnen leiden. zijn leeftijd is eene ziekte zeer ernstig. Dacht gij dan niet dat mijn brief meer zeggen moest, dan er m stond." „Neen, inderdaad niet", antwoordde Harrington. „Het heeft mij niet zoo erg getroffen. Mevr. Aaron Harrington glimlachte. Zij wist zeer goeddat de brief geschreven was met het dubbele doel haar plicht te doen door aan het verzoek van haren echtgenoot te voldoen en toch niet John Har rington op eenige wijze te verontrusten daar zij zijne aanwezigheid liever niet begeerde. Die neef zou zooveel invloed op haar man kunnen hebben dat hij een ge vaarlijk mededinger naar de erfenis zou blijken te zijn. Daarom was bet beter hem niet te verontrusten Mevr. Harrington was eene goede en bedachtzame tante. John Harrington was thans overtuigd een fout begaan te hebben en haastte zich dus te vragen of hij zijn oom bezoeken kon. Zijne tante antwoordde hem toe stemmend en begaf, als eene voorloopige maatregel, zich naar boven om te zien, boe mijnheer zich bevond en of hij vlug genoeg was een gesprek over zaken te voeren waarbij zij zich voornam tegenwoordig te zijn. „John is teruggekomen", sprak zij zoo spoedig zij de kamer vsd den zieke binnentrad. „Wilt gij hem spieken, lieve?" „Zekerzeer gaarne", antwoordde dozo. „Daarom hebt gij hem immers geschreven Ik wil hem dadelijk spreken „Is zal hem laten komen", sprak Mevr. Harrington, terwijl zij schelde. „Gij behoeft hier niet te blijven", hernam de oude Aaron. „Wat ik mijn neef te zeggen heb, gaat u minder aan." Mevrouw hield zich alsof zij dezen zeer dnidelijken wenk volstrekt niet hoorde en gelastte eenvoudig den bediende, die juist verscheen, aan „Mijnheer John" te zeggen dat men hem boven wachtte. Vervolg in het tweede blad.

Alkmaarsche Courant | 1886 | | pagina 1