jSimicnlanb. Qüerlci. ht Stab®-Berichten. De verkiezing van een !id der 2e Kamer in het boofdkieadistrict Amersfoortin plaats van den heer nar. iE. baron Mackay ia bepaald op den 20 even- tuëele herstemming op den 3 Augustus. De biesver- eeniging „Nederland en Oran je" heeft den heer tnr. L. W. C. Keuchenius reeds kandidaat gesteld. De vroegere gemeente-ambtenaar der belastingen Wulffers te Amsterdam is ten crimineele verwezen. Hem wordt ten laste gelegd, dat hij van de hondenbelasting ruim f 48000, van de straatbelasting ruim 10000 en van de overige belastingen f 12000 verduisterd heeft. In dit jaar kunnen 16 surnumerairs der directe belastingen invoerrechten en aceijnsen aangesneld wor den: in November heeft het vergelijkend examen plaats, terwijl verzoekschriften om tot dat examen te worden toegelaten ingeleverd moeten worden vóór of uiterlijk op 30 September. De libwidateur?n der Westfriescbe Crediet- en Deposito-bank hebben aan hare schuldeischers bekend gemaakt dat eene eerste uitkeering van 20 pet. zal geschieden, om aan het einde van September door eene tweede te worden gevolgd. CTit eene aan het Tijdschrift voor geneeskundigen gedane mededeeling blijkt, dat het aantal sterfgevallen, in Nederland veroorzaakt door beet van dolle honden van 1869 1879, 32 bedroeg, waaronder 12 mannen, 9 vrouwen en 6 kinderen. In de laatste 7 jaren zijn geene sterfgevallen meer voorgekomen. In Mei zijn over den spoorweg HaarlemZand- voort 10559 reizigers vervoerd de opbrengst was f 3070 33%, zijnde per dag en per mijl f 11.65. De minister van justitie heeft aan den brigadier majoor der rijks-veidwacht N. Lamens en de rijks veldwachters A. Yerbrack en J. W. E. van Schuijlenburg te Amsterdam zijne bijzondere tevredenheid te kennen gegeven wegens het beleid door hen getoond by het op heeterdaad betrappen en aanhouden van een aan plakker van gedrukte biljetten van oproerige strekking, namelijk Belderok. Hiervan is eervolle vermelding in het algemeen Politieblad geschied. Aan houders van coupons der groote Maatschappij der ruesische spoorwegen zal na den 13 dezer maand de gelegenheid worden gegeven de gewone uitdeeling in ontvangst te nemen daar de buitengewone uitdee ling eerst eenige dagen na dien datum kan worden vastgesteld. Naar aanleiding van een sebrijveu van den officier van justitie bij de arrondissements rechtbank te "Win schoten aan den commissaris des Konings in de pro vincie Groningen aangaande de onjuiste voorstelling die de gemeente-veldwachters dikwijls in hunne verbalen van de door hen gerelateerde feiten geven, heeft bljjkens de N. G. Ct. ZHEG. het noodig geacht de aandacht van h.b. burgemeesters der gemeenten in dat gewest op dit onderwerp te vestigen en ben uit te noodigen de gemeenteveldwachters met den meesten ernst onder het oog te brengen 1°. dat hunne verbalen niets hoegenaamd mogen inhouden wat n'et in alle opzichten overeenkomt met de ware toedracht der door hen zelve waargenomen feitenen dat zij waar het geldt aan hen afgelegde verklaringen van klagers of getuigendeze zooveel mogelijk woordelijk en althans zonder eenige opsiering of verdichting hunnerzijds in hunne verbalen moeten opnemen en 2°. dat bet handelen in strijd met dezen hunnen ambtsplicht hen niet a.leen aan strafrechterlijke ver volging blootstelt, maar ook van de zijde van ZHEG. met niet eervol ontslag uit het ambt als veldwachter zal gestraft worden. Zocais bekend is, heeft de handel in veeren voor dameshoeden sedert jaren een kolossalen omvang ge nomen al is het eene seizoen meer het ander minder vijandig aan de vogelwereld. Een overzicht van in- en uitvoer in cijfers doet de dierenvrienden herhaaldelijk bezorgd worden over de toekomst hunner gevederde vr enden. Zoo ook het laatste, waaruit blijktdat Engeland jaarlijks voor ongeveer 1.860,000 aan vogel huiden en voor f 25.000 000 aan losse veeren invoerde. Een groot gedeelte daarvan gaat weder naar t buiten land. Engelsch-Indië voert jaarlijks voor 20 mill. gld. uit. In Afrika word in 1883 voor 19 mill. gld. struis- veeren geproduceerd. Als nu maar alleen pauwen, fazanten, paradijsvogels, kolibris spreeuwen eksters en dergelijke „schreeuwers" door regelmatige slachting binnen bescheiden gren zen beperkt werdendan zou menigeen niet zoo gemotiveerd klagen. Maar wat zou een statistisch overzicht van de verwoestingen onzer vogelwereld niet aan het licht brengen!? Uit Ajaccio op Corsica wordt gemold dat de gen darmerie er ten laatste den beruchten bandiet Lanfrauchi in de bergen heeft opgespoord en bemachtigd. Terstond na de gevangenneming kwam echter de geheele bevolking van zijne geboorteplaats tot zijne verdediging op. De burgemeester Eigarieen bloedverwant van Lanfranchi, zette het volk tegen de gendarmen aan wapende zijn boeren met hooivorken sabels geweren en stokken, en eischtedat men hem den bandiet zou uitleveren, daar het anders tot bloedvergieten komen kon. Toen men aan dit bevel geen gehoor gafdeed hij een aan val waarop de kommandeerende officier een pistool aan Lanfranchi's oor hielden zwoer dat hij dezen zou neerschieten als men het waagde een stap nader te doen. Deze koelbloedigheid had de gewenschte uit werking. 1886 schijnt men voor een echt rupsenjaar te kunnen houden. Iemand te Rheingau had te laat ontdekt dat zijue aalbessen- en doorn-bessenstruiken in zijn tuin vol zaten met groene rupsen. Hij beproefde die nooit verzadigde schadelijke dieren mechanisch te vernietigen. Maar deze handelwijze is te omslachtig en levert het gewensehte resultaat niet op. Hij kwam toen op het denkbeeld om de rupsen met gemalen zwavel te ver delgen, die hij voor de druivenziekte steeds in voorraad heeft en zijn plan gelukte volkomen. Hij liet op 26 Juni alle met rupsen belette bessen-struiken met zwavel bestrooien en vooral de onderste kanten van de bladeren. Reeds daags daaraanvolgende kon hij tot zijne groote vreugde constateerer. dat bijkans alle rupsen zoo niet gestorven waren dan toch niet lang meer zouden leven. Zwavel schaadt noch de planten noch de vruchten waardoor dit middel bovendien allo aan- daeht waard is. Aan de redactie der Cbl. Yztg. zond de schrijver 10 stuks half doode gezwavelde rupsen op één blad. (Lb. Ct.) In de Landbouw courant vinden wij van de hand van den heer Jules Bervenich een vlaamsca vakman, het volgend belang, ijk artikel over het afvallen der steenvruchten Bijna ieder jaar zien wij in Mei de perziken abri kozen en pruimen afvallen wanneer zij de grootte eener noot hebben de krieken wanneer ze groot gelijk eene erwt zijn. Welke zijn de oorzaken daarvan Do voornaamste is het gebrek in den grond aan mi nerale stoften, vooral van kalk. Wat daarvan tot bewijs strektis dat de vruchten afvallen juist wanneer de steen zicb vormt een hoofddeel der vrucht welk vooral uit kalk en balkphosphaat bestaat. Zulks is lieht te heipen inderdaad het is voldoende nooit steenvrucht- boomen te plantenzender in de bemesting veel kalk achtige stoften te vermengen of deze rond den ge- planten boom op den grond te strooien deze stoffen moeten lichtjes ingedekt worden. Waar dit afvallen altijd gebeurt, moei men onver wijld deze stoffen aanwenden. De tweede oorzaak is soms de groote wasdom van den boom. Ik beschouw deze kracht enkel als schijnbaar; do weefsels zijn loswaterachtig en bevatten zekere stoffen ten koste van andere. De reden daarvan is dat men bij het planten te veel stikstofhoudenden en aan- jagenden mest gebruiktdikwijls b giet met vloeimest of guano, nitraten, ammoniakale zouten, enz.toedient. Men vergeet dat het hout, om tot rijpheid te komen, vooral minera'e stoffen, zooals kalk, phoaphaten, potasch, enz., vereisebt. Hoe wil men, dat onvolmaakt, ziekelijk hout in staat zij om de vruchten te rijpen Het zal niet moeilijk zijn bet kwaad te voorkomen of te verhelpen door in den mest minder stikstof houdende en meer traagzaam verterende stoffen te mengen, zooals gemalen beenderen afval van planten gras enz., met hout- en koolascb en andere minerale stoften zonder stikstof, welke hierboven aangehaald zijn. De abrikoosboom .vij ondervinden het overalis slechts bij ons onlaurd sedert het verspreiden der zorgen aan de plautingen te wijder». Vroeger plaatste men dien boom tegen den muur zonder iets anders dan de kalkachtige stoffen van het bouwen voorkomendeen hij was de gewilligste van allen sedert men hem aan jagende mest heeft toegediend is de boom kwijnend geworden onderhevig aan gomziekte en svederspannig om vruchten te dragen. Eindelijk is het onbetwistbaardat de plotselinge weersveranderingen het groot verschil van warmte, aie niet zelden in Mei worden waargenomen, ook hunnen invloed hebben. Ten einde dit tegen te werken, is Let raadzaam de schutsels tot einde Mei te laten. Zijn het ramen, men zal over dag veel lucht geven en's avonds dicht maken wanneer de nachten koud zijn. Gebruikt men stroomatton of dergelijke, men laat ze ter plaats, neergelaten des nachts en half opgeschoven bij dog; zoo zal men bij dag een weinig min bij nacht een weinig meer warmte hebbenhet verschil zal gering en het afvallen der vruchten minder te vreezen zijn. Voegen wij daarbij dat in droog weer, het besproeien der bladeren en vruchten zeer veel bijdraagt tot de regelmatige ontwikkeling dezer laatste. „De koudste stad op aarde" is de titel van een arti keltje in bet belangrijke populaire tijdschrift „Vragen van den Dag". Het moge hier eene plaats vinden Wanneer men vraagt naar de plaatsen op aarde, waar de laagste temperatuur heerschtkrijgt men vrij algemeen ten antwoord: aan de Polen. Toch is dit in werkelijkheid niet het geval. Het punt op aardewaar tot hiertoe de laagste temperatuur werd waargenomenis Werchojansk in Siberië. Deze stad ligt aan de rivier de Jana op -+- 6N. B., dus ongeveer ten N. van den Pool cirkel. De waarnemingen op het meteorologisch station, dat sedert vele jaren aldaar bestaathebben geleerd dat hier het kouds'e gebied der aarde ligt. De gemiddelde temperatuur van het geheele jaar bedraagt er 17* Celsius onder 0. (In Nederland is zij 10° Celsius boven 0.) Toch heeft dit gebied in den zomer eene temperatuur welke weinig van die in Ne derland verschilt. Voor Juli is er de gemiddelde ther mometerstand 15° C. boven 0 en bij ons te Utreeht 18,17° C. Echter maakt de winter hiermede eene scherpe tegenstelling. In Januari daalt er de thermometer zelfs 49° C. beneden het vriespunt. Het kwik dat bij eene tem peratuur van 40°. vast wordtverandert er in een loodachtig metaal en kan dan geen dienst meer doen voor den thermometer. Echter is dit nog niet de grootste koude welke er bereikt kan worden. Den 15 Januari 1885 wees de thermometer er zeds 68° C. beneden het vriespunt aan. Dit is de laagste temperatuur, die tot hiertoe waarge nomen wtrd. Doch de gemiddelde Januari-temperatnur bedraagt er 49° C., zoodat de gemiddelde zomer- en wintertemperaluur zelfs een verschil van 64» C. op leveren. Van zelf komt de vraag bij ons op waardoor in dit gebied d. i. het noorden van Siberië dergelijke groote verschillen ontstaan? De oorzaak hiervan ligt in den verren afstand en geringen invloed van de zee. Door deze omstandigheid bevat de lucht er weinig waterdamp en is zo zelden bewolkt. Dit heeft ten gevolge, dat de warmte, die de aarde van de zon ont vangt niet in de lucht bewaard blijftdoch vrij weg stroomt in de hemelruimte. Wanneer nu de winter na ert, de dagen zeer kori worden en eindelijk de zon voor Werchojansk eenigen tijd niet opkomtont vangt de aarde er geene warmte meer van de zon terwijl de heldere lucht alle aanwezige warmte doet ontsnappen. Zoo gaat er voortdurend warmte verloren zonder dat er warmte bijkomten bierdoor daalt de temperatuur er eindelijk tot die buitengewone laagte welke wij leerden kennen. Op plaatsen waar de lucht nog al rijk bewolkt is, kan dit nooit in die mate plaats hebben. De wolken toch zijn een kleed voor de aardedie haar in den winter voor verstijving en voor buitengewoon sterke afkoeling bewaren. Hierdoor zal op plaatsen welke aan de zee gelegen zijn in den winter de koude ook nimmer zoo hevig zijn ais in het midden van net vaste land. In den zomer is het juist omgekeerd. De wolken toch. die de warmte welke de aarde heefttegen het verdwijnen in de hemslrui nte bewaren houden ook den toevoer van warmte van de zon tegen. Daar nu in den zomer de zon meer warmte op eene plaats geeft, dan deze door uitstraling verliest, beschermen de wolken in dien tijd de aarde tegen sterke verwarming. Hier door werken in zoover de wolken verkoelend zij vor men als het ware de groote zonnetent die de natuur uitspreidt om de kracht der zonnestralen te breken. In Siberiëwaar minder wolken zijn dan bij ons is daardoor de zomer op gelijke breedte warmer de winter kouder. Hierin vinden genoemde toestanden te Werchejwsk voldoende verklaring. Zaterdag 10 Juli. 's GEATENHaaE. De Koning en de Koningin worden Dinsdag in de residentie verwacht. De Koning opent Woensdag de Kamers na des voormiddags de kamer leden ten paleize beëedigd te hebben. Londen. Graaf van Bylandt, nederlandsch gezant. opende de hollandscbe armhuizen te Oldcharltonbij Woolwich. De Times zegtdat nu Rusland het fractaat van Berlijn verbrak, Engeland ten opzichte der Dardenellen vrijheid van handelen terugkreeg. - Men verzoekt ons nog mede t,e deelen dat voor de r. k. weezen den 7 bij hun gedwongen nachtverblijf te Amsterdam reeds zeer spoedig een gastvrij dak ge vonden was. Te half tien waren de meisjes opgenomen in het Liefdegesticht aan de Heerengvacht terwijl de jongens met den vader in hot r. k. jongenaweeshuis aan de Lauriergracht, niet veel later hunnen intrek namen. De uitslag van de den 8 en 9 dezer gehouden over gangsexamens der rijks hoogere burgerschool alhier is geweestdat tot de 2e klasse zijn bevorderd B. Eor- tuin C. Keijser J. A. Kocb P. A. van Leeuwen C. H. Molenaar, J. P. Ohmstede, L. van de Pol, N. Reiziger, J. W. T. Scheld J. T. Vogel en J. W. Wicherink 2 voorwaardelijk 7 niet bevorderd tot de 3e klass9 L. van Beers. W. de Geus, J. Hoek, E. J. Kist, B. B. Lugten L. Vroom en P. H. van der Wal 2 voorwaardelijk 4 niet bevorderd tot de 4e klasse C. DekkerW. Deutekom N. L. Kreefft J. Lansdorp, C. Schoenmaker, A. Stuurman en J. P. Vogel 3 niet bevorderd tot de 5e klasse P. M. J. Koek en J. Maas. Van den 3 Juli tot en met den 9 Juli zijn aan de bad- en zweminrichting genomen 48 binnenbaden en 399 buitenbaden, waarvan 75 door onvermogenden. De heeren O. H, d© Boer, alhier, en H. J. J. Verhoef!, Haarlem, zijn geslaagd voor het derde gedeelte van het notarieel examen. r.'gWij deelen belanghebbenden lezers, op verzoek, mede, dat den 11 in de Luthersche kerk de dienst zal wor den waargenomen door Dr. J. W. Lieftinck prea. te Rauwerd. Wij herinneren belangstellenden lezers, dat aan het vroeger reeds door ons vermelde plan van den jongelieden-zwemcursus „de .Batavier", om gezamenlijk een uitstapje te maken naar Egmond aan Zee en aldaar te gaan zwemmenheden den 11 uitvoering gegeven wordt. De oefening zal te half twaalf uur des morgens aldaar aanvangen. Zondagden 11 's avonds 7 uurzullen in den Stads Hout door het Stedelijk Muziekkorps de volgende stukken worden uitgevoerd 1. „La trompette royale", galop militaire v. Mich. Krein 2. Ouverture d'une fête vénétienne v. J. Patrio 3. „Le révil de la nature", poica imitative pour concerts v. J. Christophe; 4. Grande fantaisie polonaise v. L.J. Baudonck 5. Grande marche de parade v. Diaz6. Ouverture zur Oper „ein Morgen, een Mittag, ein Abend in Wien" v. Suppé7a. „Abendgebet", religiöses Ton- stiick v. Krng b. „A toi toujours", gavotte v. Gobbaerts; 8 Grand potpourri sur les plus beaux motifs d' opéra's v. Verdi. Het bestuur der Prins Hendrikstiehting verzoekt ons te willen mededeelen, dat het hare aandacht niet is ont gaan dat er door de velen, die uit Alkmaar of omliggende gemeenten zich aan 't strand te Egmond aan zee komen verfrisschen of wel het dorp bezoeken zoo zelden ge bruik gemaakt wordt van de gelegenheid tot het be zichtigen der stichting aldaar dat toch steeds gaarne aan ieder belangstellende gratis wordt toegestaan waarom zij het niet ondienstig acht, onze lezers daarop te wijzen.

Alkmaarsche Courant | 1886 | | pagina 2