No. 83*. Acht en tachtigste Jaargang. 1886. TWEEDE BIjAB. ZONDAG 11 JULI. BuiUetUub Burnetii a»&. Provinciale Staten van Noordliolland ALKMAARSCHE COURANT. BELGIE. Omtrent den brand in het universiteits gebouw te Brussel op den 7 worden de voigende bij zonderheden gemeld. Omstreeks half één werden eenige metselaars, die aan eene verbouwing van den linkervleu gel van bet gebouw gewerkt hadden en op het binnenplein bij het standbeeld van Yerhaeghen lagen uit te rusten, door eenen voorbijganger gewaarschuwddat er van het dak rook opsteeg. Bijna gelijktijdig werd door anderen van de zaak aan den concierge kennis gegeven, die terstond de professoren die in verschillende lokalen met exami- neeren bezig waren ging waarschuwen. Onmiddellijk werd links en rechts geseind en spoedig was de brand weer met eene stoomspuit, door tal van andere spuiten gevolgd ter plaatse. Het vuur greep met ongelooflijke snelheid om zich heen. Een vijftigtal studenten aan gevoerd door den hoogleeraar in de chemie Joly slaagden er met inspanning van alle krachten en groot levensgevaar in meer dan de helft der boekerij en verschillende verzamelingen, o. a. de eenige verzameling chirurgische werktuigen, in 1880 tentoongesteld geweest, te redden. Eene kostbare verzameling mineraliën ging geheel verloren. Men zag verscheidene professoren bij het treurigetevens zoo schilderachtige en grootsche schouwspel weenen. Vooral het vlammende koepeldak boven de groote gehoorzaal leve' de een indrukwekkenden aanblik op. De vlammen verhieven zich tot eene ont- zaehelijke hoogte en verlichtten de uaburige huizen met een rossen gloed. De hitte op bet universiteitsplein was ondragelijk. Omtrent de oorzaak van den brand bestaat geene zekerheid. Volgens sommigen hadden loodgieters een komfoor laten staan vo gens anderen hadden werklie den brandende pijpen laten 1 ggen. ENGELAND. Den 9 waren te 3 uur des namiddags gekozen 263 conservatieven, 54 liberalen tegen home-rule gestemd 133 liberalenaanhangers van Gladstone's plannen en 65 ieren. Volgens Daily News komt de ministerraad den 13 bijeen om eene beslissing te nemen over hetgeen de regeering met het oog op de dan bekende uitkomst der verkiezing te doen staat. Over Ruslands handelwijze ten opzichte van Batoern zegt dat bladdat het grof misbruik van vertrouwen isdat Engeland niet erkennennoch vergeven mag. Er bestaat echter geen voornemen eene Conferentie bijeen te roepen noch andere maatregelen te nemen zelfs een formeel protest is overbodigals Engeland niet gereed is, verder dan het spreken van woorden te gaan. FRANKRIJK. De aartsbisschop van Parijskardi naal Guibert, is den 8 overleden in den ouderdom van 84 jareD. In 1871 aanvaardde hij die betrekking. Hij wordt opgevolgd door den bissehop van Larissa i. p., die vóér eenige jaren reeds tot medehelper benoemd werd met recht van opvolging en feitelijk in de laatste jaren het ambt waarnam. De ontvangsten zfin in het le halfjaar ongeveer f 19.000.000 minder geweest dan in lö85voorname lijk het gevolg van de verminderde opbrengst der Buikerrechten. i Te Passy is een standbeeld voor Lamartine onthuld Aaron Harrington sprak niet verder, doch zijne oogen gaven zijn onderdrukten toorn te kennen. Hij had besloten zijn neef alleen te sprekennu werd hijals vele menschendie openlijk tegengewerkt worden plotseling zeer kregelig. Toen zijn neef binnentrad groette hij hem koeltjes en op eene geheel andere wijze dan hij gedaan zou hebben als zij alleen geweest waren. „Zijt gij daar eindelijk Mijnheer John", sprak hij. „Gij hebt nog al den tijd genomenom aan mijn verzoek te voldoen. Ik kon in dien tusschentijd wel begraven en vergeten zijn „Werkelijk, oom, ik ben onmiddellijk na de ontvangst van uwen brief vertrokken, waaruit ik volstrekt niet vermoedde dat gij zoo ernstig ziek waart. Gij zijt nu weer iets beter zie ik." „Ja veel beterdank zij de zorgvuldige verpleging uwer tante. Alice Mackenzie is ook zeer goed voor mij. Ik ben veel aan uwe tante en bare dochter ver schuldigd niet aan u." „Ik kan het niet helpen, dat ik niet eerder geko men ben", antwoordde de jonge man. „Ik ben er van overtuigd dat 't zijne sehuld niet is", sprak Mevr. Harrington. „Ik schreef niet zoo ernstig als ik had kunnen doen, uit vrees hem te zeer te verontrusten." „Welnu, ik ben toch blij, John. u na al uwe reizen te zien", sprak de oude man. „Wij hebben een zaakje te behandelen en er nog tijd genoeg voor. Blijft gij bij ons logeeren „Indien gij het verlangtgaarne. Ik zal nog even naar mijne kamers gaan en over een paar uren terug komen. Ten minste", voegde hij er aan toe, zich tot zijne tante wendende„indien ik u in geene ongele genheid breng." „Mijn waarde John zelfs al was dat het geval, dan nog gaat het verlangen van uw oom voor. Ik zal dadelijk last geven eene kamer voor u in orde te ma ken." Dit zeggende verliet zij op hare gewone deftige wijze Kamer. Voor het oprichten van een consulair gebouw en eene fransche school te Alexandrie is f 625 000 beschikbaar gesteld. Met 310 tegen 240 stemmen is tot de arfikelsgewijze behandeling van het ontwerp betreffende de graanrechten overgegaan. RUSLAND. Het regeeringsblsd vestigt er de aan dacht op dat door de opheffing van Batoem als vrij haven geen inbreuk wordt gemaakt op het verdrag van Berlijn. Het bewuste artikel bevat niet de uitkomst eener overeenkomst tusschen de mogendhedenmaar is slechts een vrijwillige verklaring van Rusland dat het Batoem tot vrijhaven zal inrichten. Nu het transito- verkeer heefc opgehouden geeft Batoem als vrijhaven aan de andere mogendheden geen voordeel meer met betrekking tot den handel tusschen Europa en Perzië. VEREENIGDE STATEN. Te Nieuw-York is op den 4 den dag, waarop de jaarlijksche onafhankelijks- feesten gevierd worden eene groote samenkomst van ambacht8vereenigingen gehouden ten gunste van Ierlands zelfstandig bestuur welke door de groote warmte niec zoo druk bezocht werd als men verwacht had. Men had wel 100000 personen verwacht en er waren er slechts 10000. Onder de sprekers was de oude mevr Parnetler werd een adres aangenomen gericht aan de britsche werklieden hen vermanende om de staat kunde der voorstanders van „home-rule" te steunen. De aanvankelijke tegenspoed van minister Gladstone bij de verkiezingen heeft intusschen een merkbaar na- deeligen invloed op de geldinzamelingen ten bate van den heer Parnell en de zijnen. Vergadering van den 9. De rekening over 1884 werd vastgesteld. Da jaarwedde van den provincialen archivaris, voor zoover die betrekking aan den rijksarchivaris in Noord- holland is opgedragen, is bepaald op 400,die van den ambtenaar op bet bureau van den hoofdingenieur van den provincialen waterstaat voor den tegenwoordi- gen titularis op f 800,—. Tot gedeeltelijke dekking der toegezegde bijdragen van de provincie voor den^aanleg van den lokaal-spoorweg MedetnblikHoorn en de verbetering der zuiderhaven te Enkhuizen wordt eene geldteening van f 165,000, aangegaan. De rekening over 1885, de 2e suppletoire begrooting voor 1886 en de begrooting voor 1887 voor het ge sticht Meerenberg werden vastgesteld. Met 58 tegen 6 stemmen ia aan de vereeniging tot ontwikkeling van den landbouw in Hollands Noorderkwar tier tot gedeeltelijke dekking der aan P. Boekei voor het openbaar maken zijaer wjjze van kaasbereiding te betalen vergoeding eene bijdrage uit de provinciale fondsen verleend van f 1000. Met algemeene stemmen werden de volgende subsi- diëu verleend 1. aan het Parc-Vaccinogène to Amsterdam 500 's jaars voor 3 jaren; 2. aan het Vaccinatie-bureau te Haarlem f 300 's jaars, voor 3 jaren 3. aan de ambachtsscholen van de maatschappij voor de kamer. De plichten der gastvrijheid vereischten hare eerste zorgen. „John", sprak plotseling zijn oom„ik heb u iets persoonlijks te zoggen, niet heden, maar als uwe tante er niet bij is. Ik zal wel eene gelegenheid vinden. Blijf hier dus zoolang als gij kunt en doe wat ik u verzoek, anders zoudt gij de gevolgen er van ondervinden." „Ik zal u blind in alles gehoorzamenoom. Heb ik niet alles aan uwe goedheid en edelmoedigheid te danken Ik ben mij volkomen bewust van mijne schuld en zal ze u door strikte gehoorzaamheid vergelden." „Zeer aardig, John en zeer knap gezegd. Nu, we zullen zien. Ter zakehebt ge al eens naar eene vrouw omgekeken Hebt ge ook betrekking op een of ander meisje De oude man zag zijnen neef scherp aanterwijl hij hem deze vraag deed. „Ik sta niet tot eene dame in eenige betrekking, oom. Ook zou ik dit niet willen, zonder u er in te kennen", antwoordde hij. „Nu, dat is goed. Ge zijt dus gezond van hart en zeker bereid te doen wat de omstandigheden kunnen eischen. Ik heb een plan „Voor mijn huwelijk oom riep hij uit. „Ja voor uw huwelijk Ge zult de dame langza merhand leeren kennen want wij behoeven nu niet de zaak in eens af te praten, 't Is reeds voldoende als ik weet dat gij geene beletselen hebt." „Maar veronderstel eens dat die jonge dame mij niet bevalt? Ot dat ik baar niet beval?" sprak Harrington. „Dan moet gij ook veronderstellen dat ik een gek ben", sprak de zieke „en ik geloof toch dat ge dit nog niet denken zult. Ik heb eene voor u passende vrouw op 't oog. Ge zult mij een groot genoegen doen en mijne laatste levensdagen ophelderenals gij in elk geval toegeeft." „Maar begon John Harrington. „Wacht tot ik geëindigd heb", vervolgde de oude man ongeduldig. „Ik spreek van toegeven, niet van blinde gehoorzaamheid. Ik heb mij dit plan nu den werkenden stand te Amsterdam f 6000, voor 5 jaren 4. aan de zeevaartkundige school in het zeemanshuis te Amsterdam 800 5. aan de uitgave van het jaarboekje voor de provincie Noordliolland f 200. Op de aanvrage om subsidie ten behoeve der tooneel- school te Amsterdam, is afwijzend beschikt. Met 40 tegen 22 stemmen werd de voordracht tot vaststelling eener verordening op de vaart door het kanaal naar Monnikkendam en Edam aangenomen. Eenige polderreglementen werden goedgekeurd. Vervolgens werden de provinciale begrooting en het voorstel tot heifing van opcenten zonder beraadslaging goedgekeurd. De heer Boissevain heeft zijn verzoek om inlichting betreffende de haven van IJmuiden uitgesteld tot de najaarsvergadering. Daarna is de zomervergadering gesloten. Bij kon. besluit van den 5 is de heer A. J. Zon- nevylle, ontvanger der directe belastingen en acciinsen te Rijp benoemd tot ontvanger derzelfde middelen te Rijssen. De gemeenteraad van Assen heeft den 6 aange nomen het aanbod van de firma J. Oppenheim te Groningen om de 414 en 4 pet. gemeenteschuld, groot f 272 250 over te nemen ter conversie in een 3% pet. fonds tegen 96'/i0 pet. In de den 6 te Zijpe gehouden raadsvergadering werd een nieuw contract met de gemeente Petten vast gesteld, waarbij bepaald is, dat kinderen te Hazepolder, Pettemerkluft en de naaste omgeving woonachtig onderwijs za len ontvangen op de gemeenteschool te Petten, tegen eene vergoeding van f 300 's jaars. Den 7 is van een bagagewagen der Holl. IJz. Spoorwegm. in den trein, die om 8 uur uit Haarlem naar Amsterdam vertrok, een der banden van een wiel gebroken. Dientengevolge werd het onderstel achter eenvolgens uit elkaar geslagen en kwam de bodem in aanraking met de ballast op den weg terwijl de trein bleef voortrijden. Toen eindelijk de bodem bezweek en zand en grint in den wagen drongen veroorzaakte dit zulk een kraehtigen weerstand dat de trein van zelve moest stilstaan, Daar het achterdeel van den trein geen Westinghou je-rem had, kon het remmen alleen niet spoedig werken. Twee heeren te Amsterdam S. M. W. Rjjnbende en E. P. H. M. Bijleveld, die de reis mede maakten noodigen ieder uit naar zijn vermogen iets af te zonderen ter erkenning van de verdiensten van dan machinist L, Wijnands, die door zijne tegenwoor digheid van geest en oplettendheid terstond den trein deed stoppenen daardoor een uiet onwaarschijnlijk ongeluk voorkwam. Den 7 is te Vlaardingen tot lid van den gemeen teraad verkozen de heer M. Versteere. anti-revolutionair met 178 stemmenjuist de volstrekte meerderheid. Aan de stemming hadden deelgenomen 364 kiezers, terwijl 365 briefjes gevonden werden: dit verschil is dus van invloed geweest op de stemming. Den 7 werd op Beeckensteyn van Mevrouw de douairière Boreel van Hoogelanden het 23e zendings- feest gevierddat druk bezocht werd waartoe het schoone zomerweder veel bijdroeg. Het aantal bezoe kers wordt geschat op ongeveer 10000. Ds. Hoger- eenmaal in 't hoofd gezetmaar indien gij elkander niet bevalt, behoeft gij niet to trouwen. In dat geval zal uw fortuin slechts belangrijk ingekort worden. Nu, genoeg daar komt uwe tantezeg haar niets." „Maar kunt gij mij ook zelfs niet aanduiden wie de jonge dame is? Is zij van goede familie, innemend Op dit oogenblik trad Mevr. Harrington weder binnen; plotseling bedacht zij dat zij neef en oom alleen ge laten had. Wat hadden zij besproken? „Hebt gij uw gesprek over zaken reeds geëindigd sprak zij. „Ik ber. benieuwd waarover gij gesproken hebt John ziet er ontsteld van „Wij hebben zijne huwelijksplannen besproken", sprak Aaron glimlachende. „Hij heeft plannen gevormd betreffende zekere jonge dame. Dat is alles. Wat 'k zeggen wil John hebt gij Alice Mackenzie gezien Is zij niet vooruit gegaan 't Is een zeer goedlief meisje, dat verzeker ik u." Dit laatste werd op eenigszins zachteren toon gezegd, ongeveer alleen hoorbaar voor John Harrington die geen antwoord gaf. Maar moeders hebben scherpe ooren als 't haren dochters betreft." „Ga naar de stad en keer zoo spoedig ge kant terng. Ge moet eene week bij ons blijven John. Laat mij nu alleen, ik ben vermoeid", sprak mijnheer Harrington. De jonge erfgenaam nam afscheid en peinsde, terwijl hij naar London reed, nog eens over wat zijn oom hem gezegd had. „Hij is dus van plan, mij met Alice te doen huwen. Nu het kon slechter maar Gretchen 1 ik heb ver klaard, zelfs gezworen niemand anders dan haar te willen huwen, Ik zal dit Alice zeggen maar dat zou ook niets geven laat ik eene verontschuldiging bedenken, 't Is waarschijnlijk een plan van mijne tante, eene schoone wijze om in 't bezit van kapitaal te komen en hare dochter onder dak to brengen. Neen, ik doe 't nietik neem Miss Engelbacb tot vrouw wat er ook gebeure." Wordt vervolgd.

Alkmaarsche Courant | 1886 | | pagina 5