QUUrlei» zeil opende het feest, dat gesloten werd door dr. E, Glheel Gildemeester te 's Gravenbage. Den 7 werden met den guldecstrein van den rijn spoorweg 552 personen van Arnhem naar Amsterdam vervoerd. Bij bon. besluit van den 7 is wegens woonplaats- verandering eervol ontslag verleend aan den heer J. R. Veen Valck als le luitenant bij de dienstdoende schutterij te Zaandam en bij die schutterij benoemd tot len luitenant de heer K. Bratthans 2e luitenant en tot 2en luitenant de heer D. Simonsz, thans sergeant. Bij kon. besluit van den 7 ziin de luitenant- generaal P. G. J. van der Schrieck van den staf der infanterie, 's Konings adjudant in buitengewonen dienst, kolonel J. E. N. baron Scbimmelpenninek van der Oye, van den grooten staf, majoor W. Rooseboom, van den generalen stafalsmede kapitein H. Seret en de eerste luitenant J. C. Eabius, beiden van den staf der artillerie, allen den 15 Juni gekozen tot lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal op non-activiteit gesteld, te rekenen van den dag, waarop zij het lidmaatschap der Kamer hebben aanvaard. Den 8 zijn te Amsterdam op de van Lennepkade vier in aanbouw zijnde huizen omgevallen zonder ver dere ongelukken te veroorzaken. Bij de den 8 gehouden aanbesteding van den aanleg eener haven bij Wageningen met bijbehoorende werken was de laagste inschrijver de heer D. van der Tas te Charlois, voor 49800; hoogste inschrijver was de heer N. Hoogendcorn te Giesendam, voor f 55700. De gemeenteraad zal later beslissen of het werk ge gund zal worden, Den 8 heeft voor de arr. rechtbank te Amsterdam te recht gestaan P. J. Meegensoud 31 jaar van beroep schrijver, wegens verzet tegen de politie in vereeniging van meer dan 3 personen op den 19 Juni in de Damstraat en Warmoesstraat. Tegen hem werd negen maanden celstraf geëischt. Het prov. bestuur van Noordholland heeft den 8 bij enkele inschrijving aanbesteed bet verbeteren van het teekenlokaal en het daaraan grenzende terrein der rijks-kweekschool voor onderwijzers te Haarlem ge raamd op f 800. Laagste inschrijver, do heer J. P. A. Nelissen te Haarlem voor f 700.82. Den 8 des avonds is te Apeldoorn een huis ver brand en den 9 des morgens weder een huis en wel in de buurtschap Wormen. Den 8 zijn te Veendam de schuren met stroo, hooi en landbouw gereedschappen van de groote boer derij van de wed. Balhu's verbrand. Den 9 had te Zijpe de gewone jaarlijksche aan besteding van het gewoon onderhoud der gemeentege bouwen en de leverantie van de behoeften voor het handwerken-onderwijs plaats. Er was ingeschreven, voor het timmer- en metselwerk, door J. Dekker te Eenigen- burg voor f 443; P. Nieman te Zijpe "oor 468; en J. W. de Leeuw te Zijpe voor f 499 voor het verf- werk door D. Puns voor f 375, P. Schoorl voor f 425, A. Hagen voor f 389, Jb. Langeveld voor f 410,75, Gt. van Bodegraven voor 387, D. Best voor f 430, Jan Otto voor f 432.60 en Jan Timmerman voor ƒ440, allen wonende te Zijpe. Voor de leverantie van de behoeften voor bet handwerken-onderwijs was inge schreven door A. Zijp voor 51.54, W. H. Roggeveen voor f 57.50, H. Krijt voor f 62. Aan de minste inschrijvers is het werk en de leverantie gegund. Door tussehenkomst der politie, die door de en- gelsebe politie gewaarschuwd waa zijn de bank-inrich- tingen en bankiers firma's te Amsterdam gewaarschuwd voor in aantocht zijnde Engelschen, die in het bezit van loopers en dergelijke werktuigen zich toegang weten te verschaffen tot gebouwen, waar iets van waarde te vinden is. Het stoomschip Koning Willem III van de stoom vaartmaatschappij Ineulindein veiling te Londen den 30 Juni opgehouden, is thans uit de hand verkocht aan eene stoomboot-reederij te Hamburg. Voor de 4 pet. geldleeninggroot 1.250.000 van Artis te Amste'dam is ingeschreven vcor een be drag van f 12 921.500. Beroepen bij de ned. herv. gemeente te Hoog. woud ds. H. van der Hoeven, predikant te Valkoog, gemeente St. Maarten. Het voornemen bestaat bij de regeeting eene mi litaire school voor vrijwilligers opterichten, dingende naar den rang van officier der infanterie, welke in denzelfden geest zal worden ingericht als de tegenwoordige artillerie cursus te Delft. Zij zal toegankelijk zijn voor jongelie den in het bezit van het diploma eind examen van Hoogere Burgerschool of andere inrichtingen voor mid delbaar onderwijs en voor de velen, die met goed ge volg toelatings-examon voor militaire inrichtingen ter opleiding tot officier hebben afgelegd, doch niet ge plaatst konden worden boven het vereischte aantal. Het zijn vooral deze krachten, welke het legerbestuur niet wil laten verloren gaan. De cursus duurt 3 jaren waarvan de adspiranten bet laatste jaar bij een der in- fanteriecorpeen zullen doorbrengen. Als standplaats dezer nieuwe instelling is voorloopig Haarlem aange wezen. Tot klokkenist te Schagerbrug werd benoemd M. Groen aldaar. Yoor de betrekking van onderwijzeres te Cal- lantsoog, jaarwedde f 550, hebben zich 11 sollicitanten aangemeld. Inhoud van de Vragen var. den Dag, aflevering 3: dr. S. Coronel, herstellingsoorden dr. H. Blink naar het Zevengebergte D. Stigterde vraag van den dag; A, Winkler Prins, petroleum; dr. H van Cappelle Jr., over de voortplanting der vogelbekdieren; de zwemblaas der vissclen de koudste stad op aarde; zeden censuur in Peking; vrangbus; politiek overzicht (19 Mei 20 Juni 1886)feuilleton: mej. J. E. Winkler Prins, zege na strijd (vervolg en slot). Een derde druk van „Leefregels voor zenuwlijders'', naar het hoogduitschbewerkt door dr. D. Hulst, in ruim twee jaren in ons klein landje, is een zeer be denkelijk verschijnsel. Er blijkt echter tevens uitdat bewerker en uitgever met de uitgave van dit boekje eengoed werk deden, dat het in eene bepaalde behoefte voorziet en tot voorkoming van dit veelvuldig ziekte verschijnsel zijn goede diensten bewijzen kan. Wij wenschen dan ook gaarne dezen nieuwen, weder goed- kooperen druk, dien de uitgever G. G. Vonk, te Haar lem van het nuttige boekje in het licht zendteene ruime verspreiding toe. De eerste courant van Berlijn. De eerste Berlijnsche Courant verscheen in het jaar 1661 tijdens den grooten Keurvorst en werd door diens lijfartsden hollander Cornelius Bontekce uitgegeven en op zonderlinge wjjze in omloop gebracht. Alleen de twee boekhandelaren Rupert Völker en Elias Lockeidie destijds te Berlin handel mochten drijven in „nuttige en ongevaarlijke boeken", badden toestemming om die Courant te ver- koopen. Eenmaal 's weeksop Zaterdag, verschijnend, werd de courant des Zondags aangeboden. Zulks mocht echter alleen tot 's middags geschieden in den winter voor en in den zomer na de godsdienstoefening, welke van Mei tot September in de open lucht plaats had, Na het slotgebed werd met den verkoop der courant een aanvang gemaakt. Deze bad plaats vóór den ingang; alleen Rupert Völkerde eerste boekhandelaar te Ber lijn, mocht de plaats opgaan en den monarch een afdruk ter hand stellen. De inhoud der courant bepaalde zich meestal tot berichten van het Hof; ook werkte de Keurvorst er in zooverre aan mededat hij nu en dan den uitgever beval dit of dat daarin op te nemen. Over de „tijds- gebeurteni8sen" mocht de lijfarts slechts weinig rnede- deelen. De hofberichten en „absondcrliche Dinge" vielen dan ook het meest in den smaak van de Bsrlijners dier dagen en daar de Keurvorst één courant voldoende achtte, sloeg bij het verzoek af van den Leipziger boek handelaar Chr. Kirchner, die in 1679 te Berlijn kwam en een nieuwe courant wilde uitgeven. Tot aan den dood van den Keurvorst 1688, was er te Berlijn alleen deze courant welke echter reeds vroegerdaar de lijfarts vóór hem stierf, een anderen bewerker verkreeg. De bibliotheek van het Congres der Vereenigdo Sta ten bevat 5.000.000 boeken. Twintig jaren geleden be droeg dit slechts 90.000. De bibliothecarisonder wiens bestuur deze groote aanwinst plaats vondis mr. Spofford. Men dient bij de berèiding van salade er op te letten, dat ze eerst kort vóór 't gebruik mag worden gewasschen dat bet water er goed moet afdruipen of er aan moet worden onttrokken door ze in een doek of servet heen en weer te zwaaien. De smakelijkheid van dit verfrisschende gerecht wordt nog aanzienlijk verhoogd als de binnenste blaadjes en de „hartjes die gewoonlijk volkomen zuiver zijn niet gewasschen worden ze moeten dadelijk bij 't afzoeken van de salade in een aparten schotel worden gelegd. Ze behouden daardoor de oorspronkelijke vettigheiddit herkennings- teeken van de beste saladesoorten. Sterke drank. Men leest in een verslag dat in Amerika de sterke drank aan de natie gedurende 10 jaren heeft gekost 1°. een indirecte uitgave van 1500 millioen gulden. 2°. eene directe uitgave van dezelfde grootte 3°. 300.000 men8chenlevens door den drank ver woest 4°. 100.000 kinderen van het noodige beroofd en ten laste van de liefdadigheid gekomen 5°. 150.000 personen in gevangenissen en werkhuizen gebracht 6°. 100.000 zelfmoorden veroorzaakt 7°. voor 25 miljoen gulden schade berokkend met brand en geweld 8°. 200,000 weduwen en een millioen weezen ge maakt. Uit bijzonderheden welke nog worden medegedeeld over het ongeluk der beide toeristen op den Grosz- Glceknerbljjkt de onjuistheid der gissingdat het gezelschop door een lawine ia bedolven. Markgraaf Pallavicini en de heer Crommelin hebben met de gidsen de beklimming van de Glockner-spits langs den sleilen noordkant ondernomen en schijnen zelfs hun doel vrij dicht genaderd te zijn toen een van hen viel en ook de anderen die met een touw aan hem waren verbonden in zijn val medesleurde. Men vond de vier lijken op den Glocknerkaareen gletscher die tusschen de spits en den kant, waar de bestijging werd beproefd, in noordoostelijke richting naar de Pasterze-gletscher daalt. Pallavicini vond dus den dood dicht bij de plek, waar hij voor 10jaren 18 Aug. 1876 met drie gidsen met levensgevaar de Glockner-spits beklom. Het eerst werd gevonden het verminkte lijk van den gids Rubesvier. Een stuk van het touw was nog om zijn middel bevestigd en een arm was geheel van het lichaam gerukt. In zijn nabijheid lag de hoed van een der toeristen die blijkbaar de Glockner-spits reeds tot op een afstand van 100 meter waren genaderd. Door de heeren J. en S. Wiarda, expediteurs te Har- fingen is dezer dagen over Rotterdam een prachtige stier verzonden verder bestemd naar Padang, westkust van Sumatra. De vroeger door de firma verscheepte dieren zijn alle gestorven. Bij een vorige gele genheid had men zelfs een boerenknecht van Wcrkum naar de Oost mee gezonden om zeker te zijn, dat het althans niet aan de behandeling mocht liggen. Het baatte niet, het dier kon niet tegen het klimaat in de heete luchtstreek. Een zonderling feit is het zoo schrijft een vlaamsch vakorgaan dat Amerika aardappelen uit Europa aan voert ofschoon het bijna alle andere landbouw-voort- brengselen uitvoert. Gedurende zes maanden 'sjaars worden aardappelen in Nieuw York ingevoerd. Byna elke boot brengt zijn aandeel uit Ierland Schotland Engeland "Wales en Duitschland aan, Eene boot van de White-Star-lijn voerde verleden winter op ééne reis niet minder dan 22.000 zakken aardappelen aan. De duitsche aardappelen zijn kleiner dan de amerikaansche of andere s jorten en er worden hooge prijzen voor ge geven omdat zij meelig en uiterst geschikt om te koken zijn. Voor de andere soorten worden dezelfde prijzen bedongen ais voor de amerikaansche aardappelen. De vracht is zeer laag. Men betaalt voor bet vervoer van een zak aardappelen van Engeland naar Nieuw- York evenveel als voor het vervoer van Albany naar Nieuw-York per spoor. Blijft de vracht laag, dan vinden de landbouwers in Europa en Canada eene goede aard- appelmarkt te Nieuw-York. (Landb. Ct.) Zomerdrank voor arbeiders te velde. De gezondste en beste drank in heete dagen is naar een hoog duitsch vakblad meedeelt de volgende 120 gram koffie worden fijn gemalen en met 1 liter water 10 minuten gekookt. Het dan verk egen afkooksel laat men door een doek loopen en mengt het dan met 5 liter koud water voegt een weinig suiker toe, en een thee kopje vol brandewijn of rum. Den aldus toebereiden drank doet men in een kiuik, dis msn goed met een kurk gesloten in den grond graafthet gat met hooi en strooi toedekkende. Deze koude drank wekt de spieren op en vermindertin tegenstelling met alle aDdere dranken de uitwaseming der huid. Vandaar is het gebruik er van bijzonder aanbevelingswaardig bij het maaien en schovenbinden. (Landb. Ct.) Hoe komt men toch aan den naam CanardEnte eend (het laatste zonderling genoeg niet in gebruik!) voor verzonnen dagbladberichten meestal niet onaardige, dikwijls geestige verzinsels? Deze quaestieonlangs te Parijs in een internationa len journalistenkring (er sprake gebracht en aldaar door een belgisch verslaggever uit een vergeeld oud cou rant-exemplaar opgelostkan zeker wel op (le belang stelling van het lezend publiek rekenen. Het blijfet dat Brussel de eer beeft de geboorteplaats van de Eend te zijn en de vader van genoemde schuts engel der periodieken in onze „slechte tijden" een geleerde van de belgisehe akademie met den hoiland- schen naam Cornelissen was Hij wilde eens zien hoever „de lichtgeloovigheid van courantenredacteurs'' ging vertoornd als hij was over vele tegenstrijdige geruchten op politiek gebied en over de misvattingen waaraan de journalisten zich bleken schuldig te maken. Daartoe zond hij een geacht blad het volgende ver haal. Men beeft dezer dagen een merkwaardige proef genomen met de vraatzucht der eenden. Twintig eenden werden te zamen opgesloten. Een er van wordt na eenigen tijd er uitgehaaldgedoodfijngehakt en in dien toestand de andere voorgezet. Deze lieten niet een veertje overdoch vraten het gehakt schoon op. Den volgenden dag hakte men er weder een fijn en zette ze den achttien overgeblevenen voor die weder alles verorberden. Zoo ging het voort en den negentienden dag at de laatste eend de voorlaatste met huid en haar op. Men kan den laatsten eend nog levend zien. Brussel enz." Dit berichtje deed de ronde ook in Amerikaterwijl sommige redacties er zelfs bijvoegden dat ze het laatste dier hadden aangekocht. Vandaar de naam Canard voor de bekende kleine pikanteriëu van verslaggevers. Te Bakoe aan de Kaspische Zee, het centrum der russisch-kaukasische pelroleumproductiezijn eigen aardige pleiziertochtjes op zee in de mode, om zooals de Moskouer Wjedomosti vertelt, de zee aan te steken. Niet alleen de beide oevers der Kaspische zee bergen naptba in overvloed maar ook de zeebodem is er niet van ontblootwat men aan een heftig bo reien boven de plaatsenwaar door grondsplijt'ngen verschillende gassen uit den zeebodem ontsnappen zien kan. Steekt men deze gassen die uit het water in de lucht zich verspreiden, aan, dan is er dadelijk een groot vuur, dat zoo lang brandt tot de wind het uitdooft. Het moet een prachtig gezicht zijn die brandende zee, en vooral des avonds wordenherhaaldelijk pleiziervaarten ondernomen om die illuminatie te aanschouwen. Een reiziger vertelde in het genoemde bladWij huurden een middelmatig groote stoombarkas en staken in zee. Na lang zoeken vonden we eindelijk een der bedoelde plaatsenhet schip begon te manoeuvreeren om een gunstige plek te vinden en den wind uit het vuur te houden. Toen dit gebeurd was, gooide een matroos een wiek brandend vlas in zee en dadelijk verdreef een wolk of stroom vun licht het nachtelijk duister. Geen vuurwerk, geen illuminatie kon met het gezicht vergeleken worden dat zich nu aan onze oogen voordeed. De zee schijnt te trillen ^et duizenden flikkerende tongen vuurs van aanzienlijke grootte. Nu eens duiken ze neer, dan weer op, nu vloeien ze uit elkaar en vliegen voor den wind onder de muziek van het borrelend waterdan weer vloeien ze ineen en vormen een vuurzuil. Om aan de gril van een der deelnemers gevolg te geven stoomden we recht door de vurige wolk wat ernstig genoeg bad kunnen afloopenwant de bark werd voor naptba-tranBport gebruikt en was tamelijk doortrokken met dit goedje. Alles liep echter goed af. Een uur lang badden we het orgineel schouwspel eener brandende zee genotenen onder bet terugkeeren konden we de vlammen nog lang zien. De dagelijks waaiende noordenwind zal ze wel uitgedoofd hebben.'1 Stoomdr. Herms Coster Zoon te Alkmaar

Alkmaarsche Courant | 1886 | | pagina 6