Qlücrlei. standers de overwinning niet te behalen waswerd toch de eer der vlag schitterend gehandhaafd. De zedelijke waarde der zege overtreft nog de beteekenis der numerieke majoriteit. Deze verheffende uitslag is verkregen door de macht der liberale beginselendoor het bewustzijn van den ernst der beslissing door de overtuiging van de nood zakelijkheid der grondwetsherziening bovenal in zake van kiesrechtdoor het verlangen naar een krachtig hervormend staatsbeleid door den afkeer van politiek obstructionisms door den tegenzin tegen godsdienstige onverdraagzaamheid en tegen het bederven van het staatkundig leven onder den invloed van kerkelijke partijzucht. Hij is verkregen door de wakkerheid der kiezers door de toewijding der leiders door de onvermoeide inspanning bij voorlichting en opwekkingdoor de aaneensluiting der liberalen. Het is ons, bestuurders van de Liberale Unie, eene behoefte onzen warmen dank te betuigen aan allen die deze zege hebben helpen behalenaan de kiezers en de leiders aan de bestuurders en atgevaar- digden van feiesvereenig.ngen aau de redacteuren der liberale persook aan zoovele uitnemende mannen buiten deze kringen die allen door woord en geschrift, door persoonlijke bemoeiing en opwesking van anderen, de natie hebben voorgelicht en den kiezers de betee kenis van hunne taak nebben voorgehouden onzen dank ook aan zoovelen die ons in staat hebben ge steld om in de bedreigde en twijfelachtige districten de wakkere geestverwanten te steunen. De Liberale Unie beeft thans voor de eerste maal aan de voorbereiding der verkiezingen deelgenomen. De opgedane ervaring beeft de macht der aaneenslui ting bewezen zij heeft ook omtrent hetgeen der Unie te doen staat, ons velerlei geleerd. Wij zijn door drongen van de overtuigingdat geregeld j en niet alleen in den verkiezingstijd, de natie meer ooet worden voorgelichtbovenal ook door het levende woord, door persoonlijke bespreking en door het politiek debatop dit punt is onze aandacht in bijzondere mate gevestigd. Onmiskenbaar bracht ons de uitslag hoop en moed voor de toekomsteven onmiskenbaar legt hij met het oog op die toekomstnieuwe plichten op. Yroor de vervulling van die plichten vragen wij nieuwe mede werking en Bteun. Is de zege behaald thans komt het er op aan nat van haar worde partij getrokken ten bate van het land, opdat eene hervormende staatkunde worde gevolgd opdat eene frissche en vreedzame ontwikkeling van ons politiek leven intrede, opdat de kiezers en zij die bet eerlang zullen worden uit de daden die zij zien kunnen wetenwat het volksbelang van ae liberalen te wachten heeft. Dit te doen is de taak van de aangewezen leiders de taak van hen die tot vertegenwoordigers van het volk gekozen zijn. Met vertrouwen wachten wij hunne daden af. In de den 12 gehouden vergadering van het bestuur van bet ambacht van Westfriesland genaamd Geestmerambaebtis ter vervulling der vacature ont staan door het overlijden van den heer J. Smit, tot heemraad benoemd de beer W. Bos burgemeester van Oudorp. Tot hoofdingeland van de Uit waterende Sluizen in Kennetnerland en Weetfrieslacd werd in dezelfde vergadering herkozen de heer W. Schermerhorn, burgemeester van St. Maarten. In de door de Lesseps in dato 9 dezer aan de aan deelhouders van de Panama-Kanaalmaatschappij gerichte circulaire komt hij met energie op tegen het dralen van de parlemeutaire commissie, die met het onderzoek van zijn voorstel tot het aangaan eener loterijleening was belastwaardoor het lot daarvan niet voor het najaar zou zijn beslist. Ik heb zegt hij daarom mijn voorstel teruggenomen. Als men mij tegen wil houden ga ik vooruit. Maar is ga niet alleen maar met 350,000 Franschen obligatie- en aandeelhouders die in mijn vertrouwen deelen. Ik, persoonlijk, geloof, dat met de 600 millioen die in de raming van het internationaal congres van 1879 zijn begrepen het gereedkomen van het Panamakanaal verzekerd is voor het einde van 18S9. Dit wil niet zeggen dat wij in gerustheid zonder om alle gebeurlijkheden te denken, voortgaan integendeel wij zijn er voortdurend op bedacht om ingeval door onvoorziene vertragingen het geheele programma niet op tijd zal kunnen worden uitgevoerdte zorgen dat met de ontvangen 600 miljoen alle maatregelt-n worden getroffendat de schepen van den eenen Oceaan in den andere zullen kunnen gaan. Om de fasten der leening lichter te maken heb ik eene loterijleening voorgesteldmaar men is aan dit type van obligatie niet gebonden. Men kan ook over gaan tot eene uitgifte van stukken die behalve een behoorlijke renteaan iederen houder in een zekere tijdruimte eene ruime extra premie zouden verzekeren met veelvuldige trekkingen waarbij bet grootst moge lijke aantal obligation zouden uitkomenom zooveel mogelijk houders te bevoordeelen in plaats vau eenen enkele nu en dan die een hoogen prijs zoude trekken. Dit is wat ik aan den raad van bestuur wil voorstellen. Wij zullen niettegenstaande alle hinderpalente zamen tot deze tweede overwinning schrijden wij zul len de noodige 600 millioen door nieuwe obiigatiën op den voet als hierboven in het algemeen aangeduid uitgeven. Dewijl zoodanige obiigatiën voor ieder voor- deelig zullen zijn zuilen wij zooveel als mogelijk is recht van voorkeur geren aau de tegenwoordige 350 000 obligatie- en aandeelhouders. Er is geen dag te vertiesen, indien men wil, dat het kanaal van Panama op tijd geopend worde en dit rechtvaardigt het besluit, dat ik aan den raad van bestuur zal overleggen. Een van de merkwaardigste gevallenleest men in een artikel van het populaire goedkoope tijdschrift „Tragen van den dag", waarmede de jongste onderzoe kingen ons bekend hebben gemaaktis wel een dier dat in het jaar 1861 in den zoogenaamden lithographi- sehen kalksteen van Solenhofen (Beieren) ontdekt werd, een gesteente, dat zijn naam ontleent aan het gebruik, dat de steendrukkers (lithografen) er bij het vervaardigen hunner platen van maken. Het bedoelde dier herinnert ons aan den éénen kant aan een reptiel (kruipend dier), aan den anderen kant aan een vogel en bet laat zich gemakkelijk be grijpen dat zulk een merkwaardig wezen onmiddelyk in kooge mate de aandacht van alle geleerden tot zich moest trekken. Een bevederd reptielDit was wel het vreemdste wezen dat men zich denken kon. De kostbare steen plaat waarin het merkwaardige dier als het ware lag ingemetseldwerd dan ook dadelijk door liet Britsch Museum te Londen voor de enorme som van 700 pond sterling aangekocht. Het dier werd het eerst door Richard Owen onderzocht en onder den naam Arge- opteryx d. w. z. oude vogelbeschreven. In het jaar 1877 werd in hetzelfde gesteente een tweede exemplaar gevonden dat veel vollediger was en naar het Museum te Berlijn werd overgebracht j de hals, de schedel en het borstbeen, die bij bet eerst ontdekte exemplaar ontbrakenwaren hier prachtig bewaard gebleven. Het dier, dat ongeveer de grootte van een kip bezit en welks wervelkolom van af den snavel tot aan bet einde van den staart een lengte van 22 cM. heeft moeten wij voornamelijk hierom tot de vogels rekenen, omdat bet lichaam rijkelijk bevederd was. Tot aan het bekken is het dier een echte vogelhoewel de voor- pooten toch zeer veel aan die der reptielen herinneren. Het merkwaardigste van bet geheele dier is echter de staartdie langer is dan het overige deel van het lichaam uit een groot aantal wervels is samengesteld en aan beide zijden 20 krachtige vederen draagt. Hoe geheel verschillend is dit van hetgeen wij bij vogels aantreffen 1 Hier toch beslaat de staart uit eenige wei nige wervels en eindigt in een kort en plat beentje het stuitbeen waaraan de staartveeren bevestigd zijn. Hoe vreemd nu echter zulk een staart voor een dier ook schijnen mogedat zoovele kenmerken met de vogels gemeen heeft, toch moeten wij niet vergeten, dat onze tegenwoordige vogels in emhryonalen toestand, nl. ais zij nog niet uit het ei zijn gekomen, een staart bezitten die uit een aantal vrije wervels is samenge steld waarvan eerst gedurende het verdere verloop der ontwikkeling de laatste tot het zooeven genoemde stuitbeen vergroeien. In bet Hemelsche Rijk loopen de zeden der vaderen met de negentiende eeuw meer en meer gevaar. Reeds eenigen tijd is dit met diepe droefenis aangezien, zon der dat men het kwaad vermocht tegen te gaan. De zedencensor Wen Hai in Peking tracht thans door wettelijke bepalingen voor goed een einde aan den treurigen toestand te maken en heeft een verzoekschrift dienaangaande tot den Keizer gerichtdat o. a. het volgende inhoudt „Vroeger was niemand in staat de vrouwen te be wegen om den tempel te bezoeken of eene wandeling op straat te doen. Zelfs de vrouwen der gemeene soldaten erkenden de noodzakelijkheid van een stil en ordelijk leven en gevallen dat vrouwen ledig rond liepen kwamen slechts zeer zelden voor. Sedert de laatste jaren is echter de toestand geheel veranderd. In de winkelstraten wemelt het van jonge vrouwen en ledigloopende wandelaarsters in prachtige toiletten. Wat nog meer aanstoot geeft, is de omstandigheid, dat de gehoorzalen en tenten der recitatoren en spre kers voor een groot gedeelte steeds door vrouwen bezet zijn. Ook de restauratie's en wijnhuizen zijn plaatsen van dagelijksehe samenkomst der vrouwen geworden. De zeden bederven meer en meer. Daarom komt de zedencensor met bet dringend verzoekdoor eene Keizerlijke verordening hieraan een einde te maken. Tot dat einde vraagt hij voor het hoofd der gendarmerie, den Chef der stedelijke Prefectuur en de politie-censoren verlof, proclamatie's uit te vaardigen, waarbij deze gebruiken verboden en bij overtreding met zware straf fen bedreigd worden. Als zoodanig wordt voorgesteld, datzoo in 't vervolg de vrouwen feestiocalen of ge bouwen van uitspanningrestauratie's of tavernen be zoeken en aan de gelagen deelnemen hare geleiders zullen worden gevangen genomen. Zijn zij niet van geleiders vergezeld dan worden zij zelve gevangen ge nomen waarna later het familiehoofd in hare plaats gestraft wordt. Als de delinquenten dames zijn, die tot de beambten- klasse behooren worden de beambten aangeklaagd zijn het soldatenvrouwen dan worden de mannen ge- geeseld. Zij die in openbare gebouwen aan vrouwen een olaatsbillet verkoopen zullen gerechtelijk vervolgd en niet sluiting van het etablissement gestraft worden.'" (Vragen van den Dag afl. 3) Te Berlijn is een kind van 3% jaar door een ander van 12 jaar vermoord. Woensdagavond om acht uur viel boven uit een woning in de Palisadenstrasse een bind op straat en bleef met verpletterde leden liggen. Niemand in het huis of in de straat herkende het, het werd terstond naar een der stedelijke hospitalen ge bracht en weldra werd het door een werkman uit de Wassmannstrasse als het lijk van zijn 3% jarig doch tertje herkend. Onder de verzamelde getuigenissen, was dat ven een politie-agentdis toevallig in het huis de trap afgaande een kind tot een ander had hooren zeggen, „als je niet stil bent, gooi ik je het raam uit". Toen hij beneden kwam lag het kind reeds op straat. De kleine moordenares werd opgespoord. Zij bad in de Wassmannstrasse een klein kind gezien met fraaie gouden belletjes in de ooren en had het mede- gelokt naar de Palisadenstrasse. Hare moeder eene weduwe, was uitzij nam toen het kind mede naar boven met de opzettelijke bedoelinggelijk zij erkende, om het te berooven en daarop uit het raam te werpen, gelijk ook geschied is. Als een bewijs, boe vindingrijk men is bij de toe passing van de patentwet, moge, volgens N. R. Ct.» dienen dat het beroep van lucifersfabrikant geassimi leerd is met dat van bezem en beiboendermaker. De Denver Newseen amerikaansch blad maakte onlangs melding van het bijgeloofdat in de mtjndis- tricten heerschtals zouden de ontdekkers der groote goud- en zilvergroeven nooit hun natuurlijken dood sterven. Het blad noemt acht en dertig gevallen waarin de oorspronkelijke bezitters van de mijnen niet „in hun laarzen" gestorven zijn twaalf werden er ge dood en drie door de aarde verzwolgen. De overige verdwenen in Dakota of Nieuw Mexico. George Pryer, naar wien de groote Fryer-Hill-Mine bij Leadviile baren naam draagtbeging te Denver zelfmoord. Twee jaren voor zijn dood bezat hij nog een millioen dollars uit zijne nalatenschap kon de begrafenis niet betaald worden. De ontdekker van de Standard-Mine in Calitornië ver dween met eene lawine in den afgrond. Oomstock de ontdekker van groote mjnenschoot zich dood omdat hij de verloren Cibin-Mine niet kon wedervinden. William Parrel stierf in het hospitaal te San Francisco; hij had do goudgroeve te Meadow Lake gevonden maar zag steeds duizend bedrogen goudzoekers om zjjn legerdie hem beangstigdenen „zoo afschuwelijk krijachten, dat zij hem beletten te sterven De vinder der Home stake Mine werd straatroover John Homer, die de Homer-Zilvermijn vond verdronk zicb. Lloyd Margrader werd gedood door de mannen die zijne schatten van Virginia City naar den spoortrein brachten. Montana Plummer, die een der rijkste nijjnen ter wereld had ontdekten een tijd lang Sheriff was ge weeststierf aan de galg. Dinsdag 13 Juli. Brussel. De „Reforme" bevat een protest van Do- meia Nieuwenhuistegen de verhindering zijner reis naar Gent. Londen. De Time3 zegt, dat Ruslands verbreken van het berlijn3ch verdrag het gevolg zal hebben, dat Bulgarije en Oost-Rumelië één worden. De betrekkingen tussehen Engeland en Rusland ver koelen. Parijs. De ministerraad besloot beden ook den hertog van Chartres uit Frankrijk te verbannen. Petersburg. Trekking der premieleening 18G4: serie 10875, nr. 23 200000 roebels; ser. 11530, nr. 5 75000 roebels; serie 14896, nr. 33 40000 roebels; ser. 8792 nr. 39 25000 roebels ser. 8885 nr. 15 en ser. 10074 nr. 28 ieder 10000 roebels. Aan het gymnasium te Haarlem is na den afloop der overgangs-examens door curatoren o.a. bevorderd van de 5e klasse A naar de 6e klasse A de heer H. P. M. Kraakman van hier. - Bij het te Amsterdam afgelegd eindexamen door leerlingen der rijks-normaalschool voor teekenonderwij zers is in de afdeeling A o. a. geslaagd de heer J. K. Swaters geb. te Alkmaar. De minister van justitie heeft bij beschikking van den 7 de rang van brigadier-titulair toegekend aan den rijksveldwachter der 3e klasse J. Janse alhier. Uit de opgave van het aantal loten in de 321 staats-loterij verstrekt aan iederen collecteur en voor- maligen gedelegeerde van de le klasse der staats loterij, opgenomen in de Staatscourant van deu 11 en 12 blijkt, dat verstrekt zijn 1000 loten aan de Leao Laguna en Monk en Cretier en Kramp 600 aan wei. M. C. Canter Torres en Ricardo 525 aan J. O. de Groot Jamin 500 aan F. A. Jas, 350 aan P. J. du Gardijn, 333 loten aan J. P. Wijs, G. J. W. Anspach en A A. Zubli allen te Amsterdam; 400 loten aan P. J. L. Huet en 150 aan J. S. Frank te Haarlem 100 aan M. L. van Gelder en A. L. Leuw te Helder; 300 aan gebroeders Vermande te Hoorn en 150 aan W. Veniet te Zaandam; dat aan J. A. de Jongh en Zoon alhier 200 en aan de wed. A. Prins en Zoon alhier 468 loten verstrekt zijn. Voor het toelatings examen aan de Rijks Hoogere Burgerschool zijn geslaagd voor de le klasse J. H. de Jong, C. Keg, J. Keuter, A. P. de Lange, H. J. C. Meusonides L. C. J. M. van 0?ereem,.J. G. Scale, H. L. W. Steffens B. J. Trotaenburg N. C. Vogel en D. J. J. M. H. van Zuylen terwijl 2 niet toegelaten werden voor de 2e klasse B. A. Rems voor de 3e klasse: A. Keuter en C. C. de Lange. BURGERLIJKE STAND. GETROUWD. 11 Juli. Gerardus Johannes Hofstee en Cathnrina Maria Een- horst. Johan Wilhelm Sprenkeling en Cornelia Johanna Wilhelmina van Geenhuijsen. Jan Asjes, en Johanna Helena Boskamp. GEBOREN. 11 Juli. Trijntje, D. van Jan van Erkelens en Neeltje Molle- 12 Leentje, D. van Melchert Smit en Stijntje Mars. 13 Anna, D. van Johannes Lourentins Konijn en Maartje Timmer. OVERLEDEN. 10 Juli. Mietje van den Bergeehtgen. van Hermar.us Go- dijn 38 j. 12 Antje, D. van wijlen Cornells Kramer en van Hen- drika de Vries4 j. en bijna 9 m.

Alkmaarsche Courant | 1886 | | pagina 3