Siller Ui. ®eUflrafi0che öertchfea. ;Slat>g-l*crictttgn. Als commissaris van de Nederl. handelmaatschappij is den 13 herkomen de heer Mr. H. L. M. Luden en gekozen als plaatsvervanger prof. mr. H. P. G. Quack. Den 13 namen aan de harddraverij aan den Hengst man te Heer Hugowaard 10 paarden deel. Het paard Eens, van den heer K. Slot te Warmenbuizen, berijder J. Pronk, won den prijs, terwijl de premie behaald werd door Frans, bereden door den eigenaar, den heer C. Tas- selaar te Haringkarspel. De Prov. Staten van Limburg hebben den 13 met 32 tegen 7 stemmen verworpen het voorstel van Gedeputeerde Staten, om de provinciale tollen af te schaffen en te vervangen door eene belasting op paar den en andere trekdieren. Den 13 was te Utrecht voor bet leveren der dienstkleedingstukken voor de maatschappij tot exploi tatie van staatsspoorwegen van I Aug a. s. tot 31 Dec. 1889 de heer B. Davidson te Haarlem voor f 62,822.72» de laagste. Te 's Gravenbage is in den nacht vau den 13 op den 14 overleden de heer J. J. F. Noordziek, rete- rendaris bibliothecaris en directeur der stenografische inrichting der 2e Kamer. Den 14 toen het een jaar geleden was, dat het rijks-museum te Amsterdam geopend werd, bedroeg het getal bezoekers in dien tijd 778.041. De vereenigicg- van „Getrouw schoolbezoek" te Heer Hugowaard zal den 27 den leerlingen der 4 open bare scholen in die gemeentedie hoogstens 10 maal in het jaar willekeurig verzuimd hebben, een teest be reiden bestaande in een rijtoertje en een bezoek aan Alkmaar's speeltuin Stemgerechtigde leden der herv. gemeente te Lutjebroek hebben tot regentes van bet weeshuis te Grooteb oek herbenoemd mej, N. Bronkhorst Davidson. Op de voordracht voor hoofd van de kostelooze school letter B te Haarlem zijn geplaatst de heeren W. J. Jongejan J Jz. te 's Gravonhage, G. S. van Krieken Jz. te Amsterdam P. H. F. Bakker en F. J. A. Passie te Haarlem. Benoemd tot onderwijzer te Naaldwijk J. H. Paans met wien op de voordracht waren geplaatst J. van Amstel Wz. en A. J. Schreuder allen te Haarlem. De justitie te Maastricht heeft als vermoedelijken dader van den moord op vr^uw C.aessens haren zwager doen aanhouden. Zes honderd twee en twintig bunders land in den Naatdermeerpolder zijn opgehouden voor f 57131. Yoor de betrekking van onderwijzer te West- g raft dijk hebben zich niettegenstaande de jaarwedde met f 125 verminderd iszoodat deze thans f 550 bedraagt, 32 sollicitanten aangemeld. Volgens verklaring van den geneeskundigen in specteur voor Noordholland heeft de typhus opgehouden te Winkel epidemisch te heerechen. Aangenomen het beroep naar Oudorp door dr. P. A. Kiedel te Aartswoud. Mej. J. Vetter, Hoogwoud, leerling aan de Eijks- kweekschool voor vroedvrouwen te Amsterdam legde dea 13 met gunstig gevolg examen af als vroedvrouw. In groote spanning ziet men te Some het einde van het rechtsgeding tegemoetwaarin uitspraak zal worden gedaan in zake den miljoenen-diefstal aan de nationale bank van bet koninkrijk Italiëvoor vele jaren op eene tot nu toe nog niet opgehelderde wijze gepleegd. Naar de italiaaDsehe bladen mededeelen beeft zich het gebeurde op de volgende manier toegedragen „Verscheidene koffersinhoudende 2% millioen Lire werden destijds van Anconaonder begeleiding van beambten en politieagenten naar de filiaal der bank te Genua gezonden, alwaar men evenwel bij het openen der koffersin plaats van bankpapierslechts oude kranten vond. Nadat men de personen, die de papieren van waarde begeleiddenin verzekerde bewaring had genomen, begon een langdurig, gerechtelijk onderzoek, gedurende hetwelk de geheime agenten der Banea Nationale met die der politie wedijverden in het op sporen van de dieven of der geroofde sommen. Alle moeite echter was tevergeefs en langen tijd scheen het, alsof de millioenen verloren en de dieven ongestra't zouden blijven. Eindelijk dacht men achter het geheim te komen. Een zekere Frederico Baccarino werd beschuldigd van aanvoerder der dieven te zijn geweest, maar het. was onmogelijk hem in handen te brijgen. Hij heette nu eens in Amerikadan weder in Afrika gevangen te zijn ten slotte zelfs kreeg de magistraat van Ancona het berichtdat zijn makkers hem hadden vermoord en ondertusschen bewoonde de beruchte Baccaroni geheel op zijn gemak in het centrum der stad naast het politie-bureaneen ge meubileerde kamer en knoopte vertrouwelijke betrek- kingen aan met de dochter zijner hospita. Deze met hare moeder namen ten slotte thans naast Baccaroni plaats op de bank der beschuldigden. Het eerste rechtsgeding had te Eome plaatsomdat men te Ancona Baccaroni's invloed vreesde. De afloop echter bevredigde het publiek maar half, want, volgens aller overtuiging had men de kieine dieven gevangen genomen en de groote laten loepen. Enkele maanden later trok het de aandachtdat een jong advocaat genaamd Lopezdie Quirino Governatori verdedigd had een bijzonder weelderig leven leidde terwijl men wistdat voorheen zijn middelen hem dit niet zouden hebben veroorloofd. Het gerucht liep dat Lopez zijne pleitrede met een goed deel van het geroofde geld had betaald gekregen. De eerste die dit openlijk schreef, was zekere Fran cesco Coccapieller redacteur van het volksblad Ezio II. Hierop veranderde Lopez zijne levenswijze met het gevolgdat de beschuldiging vergeten werdmaar Coccapieller in de gevangenis geraakte. Intusscben was van de aanklacht nota genomen door eene commissie van gerechtelijk onderzoek en den avond van den dag, dat de jonge advocaat in de gerechtszaal heftig tegen de regeering uitvoer, werd bij gearresteerd en wel in gevolge de aanklacht van Coccapieller. Tegelijkertijd werden nog andere personen in hech tenis genomen. Bij een huisonderzoek bleek, dat Lopez in bet bezit was van verscheidene compromitteerende stukken, zoodat het tweede rechtsgeding betreffende de miljoenendiefstal, kan begonnen worden. Behalve Lo pez en Governatori wordea nog veertien andere per sonen in de akte van beschuldiging genoemd. De aandrang van het publiek om toegangsbiljetten is zoo groot, dat de president nieuwe tribunes heeft laten maken. Het geding zal langer dan een maand duren, naar verzekerd wordt. Men schrijft aan de Landb. Ct.: Het gaat met vele zaken de boerderij betreffende als met ons dagelijkseh leven men kan in algemeene trekken, betoogen dit is goed en dat moet vermeden worden maar vaste regelen voor te sehrijven aan den landbouwer waarnaar hij ten alien tijde zou kunnen werken, zon verkeerd zijn en getuigen van gebrek aan praktische ervaring. Zelfs de allereerste leefregel dien ge den landbouwere zoudt willen voorschrijven in dese stelling „maai bet gras wanneer bet jong is", laat reeds uitzonderingen toe, omdat men er tevens aan zou moeten toevoegen „en bet weder er zich toe leent." Want alle wenken die ge geneigd zijt hem te geven, behooren ondergeschikt te zijn aan deze eerste en laatste vermaning hou boven alles het weder in het oog. Hoe malscher ge uw gras maait des te eer gaat het rotten indien het weder tegenwerkt hoe taaier en ouder de grashalmen door de zeis zijn nedergeveld des te beter kunnen zij regenachtig weer verdragen. Men ziet dus dathoewel het maaien moet geschie den indien het gras nog jong is, dat is dus, zoolang 't zijn volle voederwaarde nog bezit en niet verzwakt is door de bloemzaden die bet heeft moeten voeden bet niettemin gevaarlijk gras is als het weder niet toe laat er gemakkelijk hooi van te winnen. De beste stuurlui staan aan wal. Zoo is 't ook met hen die met hun mond gras maaien. En toch is 't niet ondienstig zich het voor en tegen er van voor den geest te halen want zoo ligt vergeet men iets of wordt men door het steeds op dezelfde manier te doen eenzijdig. 'k Herinner me 't is een jaar of acht geleden dat mii eens een sterk staaltje van inhaligheid werd ver haald. Ergens woonde een landheerdie zoo gierig was dat bi) steenen wierp in het hooiland dat bij 's jaarlijks publiek verpachtte, 'k Vond dat met hem die 't mij vertelde, een sterk stuk. Doeh toen 'k jaren daarna bij ervaring zog boe deerlijk het gras te lijden heeft van pachters, die alles van hun perceeltje halen willen wat er maar op staat, en die niet alleen het grasyewzra maar ook de grasknoop oogsten willen toen werd mijn oordeel over den landeigenaar die steenen wierp in zijn hooiland, aanmerkelijk verzacht. Want zoo redeneerde ik hij bad begrepen datindien zijn pachters de grond zwart maaien hij er de schade van had te dragen in de volgende jaren. Eu welk middel was beter geschikt om de grondvdders tot matiging te stemmen dan ze op steenen te laten stuiten indien ze den grond met de zeis te dicht naderden? De steenwerper bleek ten slotte een wijs man te zijn geweest. Want het gras kort aan den grond aftemaaien wordt algemeen goed geachtmaar lager nog te gaan en de grasknoop te doorsnijden is hoogst schadelijk voor den verderen groei der grasplant. Men beschadigtzoo doende het hart van de plant en ziet er in de vol gende jaren de gevolgen van, doordien het gras er kwijnt of reeds gestorven is. Een stelling die hiermede in regelrecht verband staat is deze te zorgen dat de grasgrond vlak ligt. Geen bulten en kuilen mogen er in liggen maar vlak zuiver platbehoort de bodem te zijn. Want elk barbier kan u wei verklaren dat een glad gezicht vrij wat gemakkelijker te scheeren is dan een gelaat vol rimpels of plooien. Het is een der groote en overwegende bezwaren die er tegen het gebruik van de gras-maaimachine aange voerd zijn dat het gras niet zoo kort aan den grond afgemaaid kan worden en dat ze op oneffen terrein te veel laat staan. Want ware dit algemeen geopperde bezwaar niet gevoeld geworden, de Holiandsche en Friesche boeren zouden zich allengs los hebben weten te maken van de hulp van den „bannekemaaier." Doch de lust om met de machines gras te maaien en te harken is in de laatste jaren veel meer af- dan toegenomen. Hoeveel genot een werktuigdat in staat is 2% hectare gras per dag neerteleggen, ook geeftindien dat maaien niet even goed geschiedt als met de zeis, is 'iet verlies grooter dan de winst. Want het op stam gebleven niet afgemaaide ondereind van den grashalm verdort en is dus voor den boer geheel verloren. Den 13, des morgens vroegterwijl regen en wind elkander den loet trachtten af te steken zag men van uit verschillende richtingen te Amsterdam jongelieden, getooid met een rood en zwart kópizich Damwaarts spoeden. Sommigen van de weinige voorbijgangers, het hoofd deksel voor een volk dige uniform aanziende, meenden, dat bet pruissische muzikanten anderen weer, dat het gymnasten van elders waren. Geen van beiden was echter het geval. Het waren integendeel stadgenooten en wel leer lingen van het gymnasium uit de vier hoogste klassen, van wie ongeveer een 80tal een „Gymnasium Weer- baarheidsbond" hebben opgericht. De verzamelplaats den 13 was de Beurs. Hier kwamen omstreeks 40 leden bijeen, ten einde zich gezamenlijk naar bet kamp bij Laren te begeven hetwelk zij gedurende vijf dagen zullen betrekken tot het bouden van militaire manoeuvres. Zij werden biertoe in staat gesteld door welwillende medewerking van het Ministerie van Oorlog, dat hun van de oprichting at in het jaar 1883de noodige wapenen ter beschikking stelde en de personenmet de leiding en instructie belast, daartoe aanwees. Bovendien ondervond het bond steeds veel medewer king van den burgemeester en van den rector van bet gymnasium den heer van den Es. Euim te half acht ure werd aangetredenonder opper-commando en toezicht van den luit.-adj. Lansdorp, serg.-maj. Mante en den adjudant-onderofficier Sindram. Ook de rector alsmede eenige familieleden van de jongelieden waren aanwezig. Nadat de kommandant van het corps, de sergeant- gymnasiast Korthals Altesden troep in het gelid had opgesteld hield de rector eene korte toespraak tot de jongeliedenhen aansporende tot gehoorzaamheid en orde als de eerste vereischten voor den militair. Tevens wees spr. op de eer die het bond genoot als bet eerste corps van dien aard hetwelk aldus op meer breede schaal gelegenheid vindt zich te oefenen. Hierna begaf zich de troep op militaire wijzehet geweer over dan schouderonder leiding van boven genoemde supérieurenmet bare guidesde gymna siasten Knappert, S. v. Lier, v. Heukelom, Upmeijer en Seborer en met haren trompetter, den gymnasiast Verschuyl voorop langs het Eokin en den Amstel naar het station van de Gooische stoomtram., die haar naar het kamp te Laren zou overbrengen. Aan het station waren mede aanwezig een aantal militairen (mineurs en koks) om behulpzaam te ziju bij bet opstellen van het kamp en voor den keuben te zorgen. Achter deD trein bevond zich een goederenwagen tot vervoer van bagage als keukengereedschap, dekens enz. van Bijkswege afgestaan. Tot voorziening in de kosten van vervoer, levenson derhoud enz. gedurende het verblijf in het kamp, had ieder deelnemer tien gulden moeten bijdragen. Moge de tijd niet ver af zijn dat leerlingen van alle gymnasia en hoogere burgerscholen in Nederland zich éénmaal 's jaars in één groot kamp vereen!'en als eerste schrede op den weg tot algemeen oefen- en weerplicht Bij een der aanzienlijke huwelijken, de vorige week te Parijs gesloten, is gedurende het diner, in het huis der familie een persoon gearresteerd. Daar er tal van gasten waren van beide farailiën waarvan de eene den andoren weinig kende, was het niet te verwonderen dat wel iemand kon binnenkomen, die tot geen van beiden behoorde. Toch was er eene zeer goedgekieede dame die niemand kendeen wier heen en weer wandelen men opmerkte. Men zou haar echter niet lastig gevallen hebbenals niet een der gasten plotseling had gemerkt dat zijne portemonnaie met 300 francs verdwenen was. Hij vertelde het zacht aan zijn buurman en het bleek weldra, van gefluister tot gefluister, dat zeven dames laar beurs misten. De beide familiesonthutstberaadslaagden even men raadpleegde een vertrouwd bediende en deze vestigde het vermoeden op de bewuste damezij had bijna het buis reeds verlaten. De bruidegom bereikte haar nog juist in de voorkamer. „Mevrouwzeide hij, „wees zoo goed nog een enkel oogenblik binnen te komen. Er zijn een aantal porte- monnaies gerold. Niemand wordt beschuldigdmaar men zal ons allen fouilleeren." „Met genoegen antwoordde de dame. Zij kwam weer binnen en liet zich fouilleeren er werd niets gevonden. Een hoer maakte toen de opmerking „Hadt n zoooven niet een parasol?" „Neen", antwoordde de dame. Men zocht overal eindelijk werdhalf achter e3n gordijn, de parasol gevonden. Bij het open doen vielen de zeven portemonnaies op den vloer. De diefegge is eene damedie eerst eenige dagen vroeger uit Boulogne-Sur-Mer was aangekomen en in een hotel afgestapt. In de onlangs op net eiland Creta ontdekte wetten van Gortyua, welke vermoedelijk omstreeks 450 jaren vóór Christus uitgevaardigd zijn, het oudste bekende wetboek, met uitzondering van de in den bijbel voorkomende Mozaïsche wetgevingkomt eene bepaling voor over schenkingen gedaau door een insolventen schuldenaar ten nadeele zijner schnldaiaehers, welke overeenkomt met eene dergelijke bepaling in de jongste duitecbe wet betreffende faillissementen (de Duitscbe Beiehs- Coucursordnung van 1877). Ook is eene in de wet van Gortyna voorkomende bepaling houdende dat de na latenschap van een aangenomen zoon, die zonder kin daren overlijdt, geërfd wordt door de naaste bloedver wanten van dengene die hem tot zoon heeft aange nomen, bijna woordelijk gelijkluidend met art. 351 van het Fransche Code Civil. Donderdag 15 Juli. 's Gravenhage. Tweede Kamer. Er werd besloten tot de toelating van alle leden. Tot die van den heer Sciiaepman met 67 tegen 9 stemmen na bestrijding door de heeren van der Linden en Cremers op grond van het geestelijk karakter van den heer Sehaepman. De heeren W. van DedemBerckel, Euland en Brouwers zijn nog niet beëedigd. De nominatie voor een president bestaat uit de beeren Cremers, Gleichman en Iieuther. De Eerste Kamer heeft dadelijk een adres van ant woord (eene zuivere weerklank op de troonrede) aan genomen na verwerping met 26 tegen 7 stemmen van eeu amendement van den heer Elout om te spreken van eene behandeling dor grondwetsvoorstellen „met eerbiediging van aller rechten." De Kamer is op reces gescheiden. Amsterdam. Bij de trekking der promieleening van de gemeente is op serie 2516 No. 7 f 50000 gevallen. Londeh. Thans wordt verzekerd dat Gladstone be sloot niet nftetreden. Volgens de N. E. Courant wordt de luitenant ter zee le klasse, de heer J. P. Lubbe Bakker, belast met de betrekk ng van officier van politie bij 's rijks werf te Hellevoetsluis. Bij de den 12 alhier gehouden aanbesteding van

Alkmaarsche Courant | 1886 | | pagina 3