3ücr(ci, De op den 14 te Haarlem uitge3telde illuminatie in den hout is den 15 uitnemend geslaagd. Op den Dreef waren de lantarens in verschillende sterrenge daanten veranderd terwijl de frontespice van het Pavil joen Welgelegen met duizenden gaspitjes prijkte. Boven aan was met groote letters het woord „Nijverheid"te lezen. De gemeenteraad van Botterdam heeft den 15 besloten, de voorjaars paardenmarkt te bepalen op den voor laatsten Vrijdag in Mei en voor 1886 weder ƒ3000 subsidie aan de industrieschool voor meisjes verleend. Bij beschikking van den staat, minister van bin- nenl. zaken van den 15 is de waarneming der betrek king van inspecteur van het middelbaar onderwijs opengevallen door het overlijden van den hoogleeraar dr. M. Salverda, tot en met den 15 Augustus a. s. opgedragen aan den heer dr. A. T. van Aken, inspec teur van het middelbaar onderwijs te 's Gravenhage Den 15 is de dienst tussei en Stavoren en Enk- huizen met de nieuwe stoombooten geopend. Door het uitsteken van vlaggen gaven de ingezetenen van Enkhuizen hunne belangstelling in deze gebeurtenis te kennen. Op de eerste reis van de stoomboot Friesland, van Stavoren naar Enkhuizen, brak bij het instoomen van het Krabbersgat de stoomschaifstangzoodat de boot ankeren moest en de reizigers met den trein van 9 uur niet kouden vertrekken. De boot werd in de Spoorhaven gesleept en terstond hersteldterwijl de verdere dienst niet de minste storing door dit on geval ondervond. Het aantal, gedurende de eerste dagen, vervoerde passagiers mag reeds vrij belangrijk heeten. Bij de op den 15 plaats gehad hebbende trekking van de loten der Maatschappij voor Gemeenteerediet zjjn de hooge prijzen gevallen op nos. 39468 f 6000, 39884 150019846, 37358, 58184 en 73805 f 350, 26087, 28461, 42752 en 50270 f 250. Den 15 is te Amsterdam het gedenkteeken voor dr. Samuel Sarpathi onthuld en aan het gemeentebestuur overgedragen. De kon. ned. lokaal-spoorwegmaatschappij heeft den 15 aanbesteed het maken van de aardebaan, de kunst en andere werken voor den lokaalspoorweg van Apel doorn naar Hattem, geraamd op f 191.400. Laagste inschrijver was de beer W. H. Weyers te Tilburg voor 147.000, In den nacht van den 15 op den 16 is te Am sterdam brand uitgebroken in een met hooi geladen lichtersehip in de Bickersgracht. Een brandwacht, die toevallig voorbij liepontdekte den brand en kon bij tijds den bewoner met vrouw en 7 kinderen, die reeds sliepen, redden. Bij kon. besluit van den 16 is benoemd tot voor zitter van de 2e Kamer voor het tijdperk der tegen woordige zitting de heer mr. E. J. J. B, Cremers. Den 17 is de koninklijke familie naar Baarn ver trokken. Ten gevolge van de verandering in den spoordienst zal de kaasmarkt te Enkhuizen voortaan aanvangen des Woensdags te half 10 uur. De Prov. Staten van Gelderland hebben besloten, op nieuw, voor 3 jaren, 1000 's jaars uit de prov. fondsen toe te staan aan het bestuur der Geldersch—- Overijselsche Maatschappij van Landbouw voor het houden van verhandelingen door „wandel-leeraars". In den winter 1885/86 werden in het geheel van wege de maatschappij 50 verhandelingen gehouden, waaronde 16 door den beer E. B. Gorten uit Maastricht, 14 door den beer W. Boomkamp te Watergraafsmeer en 9 door den heer W. G. van der Walluitenant-paardenarts te Haarlem. De minister van oorlog heeft ter kennis van belanghebbenden gebrachtdat den 1 October a.s. kunnen worden toegelaten a. te Delfttot den cursus ter opleiding voor 2en luit. der artillerie bij het leger hier te lande 17 jon gelieden b, te Haarlem tot den voorbereidenden praktischen cursus der nieuw op te richten Militaire School, ter opleiding voor 2en luit. der infanterie bij het leger hier te lande 20 jongelieden. De voorwaarden van toelating zijn opgenomen in de Staatscourant van den 15, die verder omtrent de school te Haarlem inhoudt, dat de cursus aan die inrichting twee jaren duurt en de daaraan voorafgaande practische cursus één jaar. De volontairs, die voor eene toelating in aanmerking komen, worden ingedeeld bij het onder deel van het 4e regiment infanteriete Haarlem in garnizoenwaarbij zij den voornoemden praktischen cursus moeten doorloopen, Zij worden dadelijk na hunne indiensttreding ten aanzien van soldij, kleeding, voeding en huisvesting als volontairs behandeldop den voet van hetgeen ten dezen bij den cursus te Dellt geschiedt. De vrijzinnige kiesvereenigingen in het hoofdkies district Amersfoort hebben ten slotte den heer jhr. mr. J. E. Huydecoper van Nigtevegtbankier te Gtrecht, kandidaat gesteld voor lid der 2e Kamer. De collectegehouden op het 23 christelijk na tionaal zendngsfeestop het landgoed Beeckenstein te Velsen heeft f 932 opgebracht. De socialist Eortuyn ondergaat in het huis van arrest op deu Heiligenweg te Amsterdam de hem op gelegde gevangenisstraf van 14 dagen. Vijf honderd pond Meikersen zijn door 2 per sonen aan do 800 weezen der weesinrichting te Neer bosch geschonken en onder hen verdeeld. - De Algemeene Synode der Ned. Herv. Kerk die den 21 te 'a Gravenhage bijeenkomt, om gedurende eenige weken bijeen te blijven, bestaat uit de volgende door de prov. kerkbesturen afgevaardigde personen de heeren C. H. ten Harmsen van der Beekpred. te Valburg en C. E. Gronemeijerpred. te Apeldoorn van wege Gelderland j E. Cesar Segerspred. en mr. J. Bredius ouder]., beiden te Leiden vanwege Zuidholland G. van Duijl GWz., pred. te Bijp en mr. F. Booy, oud-ouderl. te Hoorn vanwege Noordholland C. E. Zeeman, pred. te Zonneinaire, vanwege Zeeland; K. A. E. Heinecken, pred. te Amerongen, vanwege Utrecht L. J. T. Moquettepred. te Sneek en dr. A. van der Flierpred. te Harlingen vanwege Friesland L. J. Eledderus, pred. te Hellendoornvanwege Overijsel J Douwespred. te Leens en mr. T. W. P. Hof stede ouderl. te Grootegastvanwege Groningen Dr. J, K. Kocb predikant te 's Hertogenboseh en E. A. Holleman, ouderl. te Oosterwijk, vanwege Noordbrabant met Limburg W. M. Houwing en D. Kramer, ouderl., beiden te Havelte vanwege Drente M. A. Perk, pred. te Amsterdam en dr. C. B. Merkus, ouderl. te Utrechtvanwege de Waalsehe commissie. Aan de werkzaamheden zullen als praeadviseerende leden deel nemen de kerkelijke hoogleeraren dr. J. Beitsma te Groningen en dr. J. Knappert te Amster dam en voor zooverre de geldelijke zaken betreftde quaestor-generaalde heer J. B. Scholten van Amster dam secretaris is de heer L. Overman, vaste secretaris der synode fe 's Gravenhage. Negen van de negentien stembevoegde leden behooren tot de moderne zeven tot de orthodoxe en drie tot de evangelische richting. Bij de toekenning van prijzen op harddraverijen (zoo heeft de Laadb. Scheurkalender onlangs gezegd) moet niet alleen worden gelet op de snelheid en op het niet doorslaan in galopmaar inzonderheid op den regelmatigen draf en den goeden gang tijdens het dra ven. Bij de aankomst aan den eindpaal dienen de paarden terstond te worden onderzocht, om te bepalen in welken toestand zij dien bereiken. Wanneer alleen goedgebouwde krachtige volwassen paarden van goe den gang en duurzamen adem, voor bekroning in aan merking komenkunnen harddraverijen een goeden invloed oefenen op het paardenras. Ldb. Ct. Ernest Bossidie zijne gastreizen door Zweden en Noorwegen achter den rug heeftisnaar de Berlyn- sche Tagliche Bundschau meldtthans te Berlijn. De kunstenaar verdiende op zijne laatste kunstreis in onge veer 7 maanden tijd 80.000 mark. Hij zal zich nu naar Kissingen begaven om de baden te gebruiken. Het gerucht looptdat Bossi zyue gedenkschriften heeft voltooid. De groote tooneelspeler is in niet minder dan 350 steden opgetreden. Eene plaats uit de gedenkschriften betreft eene korte briefwisseling met Bodewijk II van Beieren. In een episteltjevoor jaren geschrevenwerd de italiaansche kunstenaar door Lo- dewijk tot het geven eener voorstelling voor den koning alleen uitgenoodigd. Het trotsche antwoord van Bossi luidde „Gaarne zou ik voor niets voor miljoenen toe schouwers optreden maar ik kan er niet toe komen voor miljoenen voor slechts één enkelen op te treden." Ontzaglijk groot is de kracht van den bliksem. Tien ellen diep en meer is hij bij machte in den vasten grond door te boren; onmiskenbare bewijzen zijn daarvan gevonden. De natuurkundige Pfaff berichtdat jaren geleden door een bliksemstraal een muur van vier ellen dikte en een el hoogtedie ongeveer 25000 pon den zwaar wastwee a, drie el verschoven werd. Merkwaardig is het dat gedurende de laatste drie jaren het gevaar van door den bliksem te worden ge troffen op vele plaatsen veel grooter is geworden zells hier en daar verdrievoudigd. Welk een veiligheid een goede bliksemafleider aanbrengtleert ook het volgendeIn het jaar 1833 bleek uit vertrouwbare aanteekeningendat de toren van den Straatsburger Munster sedert het begin dezer eeuw dooreen genomen jaarlijks 500 gulden door bliksemschade bad gekost. In 1835 werd hij van een afleider voorzien en eerst 10 Juli 1843 werd hij weer getroffendoch zonder er onder te lijden. Een kerk bij het slot van graaf Orsini op den Bozenberg in Karinthië werd zoo vaak getroffen, dat er zomers eenvoudig geen godsdienstoefening in gehouden werd. In 1770 brandde zij door den bliksem geheel af. Zij werd herbouwddoch gewoonlijk ieder jaar vier of vijfmaal op verschillende dagen getroffen. In 1778 had zij daardoor zoo geleden dat zij geheel nieuw gebouwd moest worden. Zij werd nu van een afleider voorzienen bleef sedert ook bij de hevigste onweders gespaard. Dergelyke voorbeelden zijn er vele. De wandelaars in de Markgrafenstrasze te Berlijn kunnen zich dagelijks aan een potsierlijk schouwspel vergasten. In de winkelkast van Lenz' magazijn van Aquariums is een kooi opgehangen, waarin twee jonge vossen en een aap elkander gezelschap houden. De laatste beschouwt zich blijkbaar als heer des huizes, want zoodra de vosjes het hem te druk makenmet hun vrooiijk spel komt hij eensklaps tusschenbeide grijpt het een bij een poot en sleurt het in de kooi om trekt het ander aan 't vel of aan de ooren, deelt klappen uit, kortom zoekt, op welke wijze dan ook, de bende levenmakers tot reden te brengen. Heeft hij zoo eenigszins de orde hersteld, dan begeeft hij zich naar zijne plaats van waarnemingom er op zijn gemak te blijven zitten, tot bij zich genoodzaakt ziet zijn rechten als huisheer weder te doen gelden. De velekoddige tooneeitjes, die zich telkens her halen en steeds goed afloopenverwekken de luid ruchtigste vrcolijkheid onder de vele toeschouwers, die zich voor 't winkelraam verdringen. In piaats van boomwas wordt in eenige grootere eta blissementen in Frankrijk bij het veredelen van fijnere gewassen slechts collodium gebruikt. Ditcollodium wordt met een penseel zeer dun op de wonden gebracht en sluit de lucht volkomen af. Zulke veredelingen slagen uitmuntendterwijl bij boomwas steeds een zeker deel niet aanslaat. (Landb. Ct.) Te Berlijn werd onlangs in het varkensvleeseh een nieuwe parasiet gevondennamelijk de straaiscbimmel (aetin'omyces). Beeds voor meer dan 20 jaren heeft Vircbow bij het onderzoek der trichinenziekte gewezen op het voorkomen van kaikeoncrementen in het var kensvleeseh, over welker aard men ia twijfel verkeerde. Ook te Weenen zijn deze concrementen aangetroffen. Volgens het nieuwste onderzoek behooren zij tot den straalsehimmel (actinomyces),welke in het varkensvleeseh niet zeldzaam is deze kan ook op den mensch over gaan en daarbij zelfs eene doodelijke infectieziekte veroorzaken. De straalsehimmel is zeer gevoelig voor de inwerking van vreemde agentia. Zuiver water, keukenzoutoplos- siug tasten hem aan en vernietigen hem. Van daar, dat hij niet eerder werd ontdektbij de vleeschpraepa- raten werden namelijk vóór het onderzoek steeds vloei stoffen gemengd welke den schimmel vernietigden. Het koken van het varkensvleeseh is het beste middel, om den straalsehimmel te dooden alleen het gebruik van rauw varkensvleeseh kan nadeelig werken. Bij het varken worden sommige gezwellen aan den hals en in de oorstreek voornamelijk door den straalsehimmel teweeg gebracht. (Lb. Ct.) Te Parijs verscheen dezer dagen een echtpaar voor den rechter, dat echtscheiding verlangde. De man, een eerzame rentenier, Duchamel geheeten, kon niet ver dragen, dat zijn vrouw verslaafd was aan het gebruiken van snuif. Wanneer ik dus klaagde hij mijn geliefde Céleste 's avonds den nachtkus geef, lig ik uren wak ker daar ik niet slapen kan van het niezen. Ik ben bereid haar een behoorlijk jaarlijkscb inkomen te geven, wanneer ze mij vrijlaatdoch één verzoek heb ik ons eenig kind is een zoon die derhalve den vader moet worden toegewezen. Mevrouw Duchamel was echter van een ander ge voelen. „Let kind zeide zij „behoort aan de moeder. Het heeft behoefte aan vrouwelijke verpleging. Derhalve, mynheer de rechter, verzoek ik u mijn zoon aan mij toe te wijzen." De rechter wil den strijd niet beslissen maar zegt „Wanneer de jongen ouder dan 14 jaren is, kan hij zelf kiezen, wie van u beiden hij wil volgen." Onmiddellijk vliegt mevrouw naar buiten, terwijl zij uitroept„Het kind staat aan de deur. Ik zal het halen." De deur gaat open en op den drempel verschijnt een dragonder officierdie ruim 5 voet meet. Eerst omhelst de zoon zijn vaderdaarna zijn moeder en antwoordt dan op de vraag dos rechtersbij wien hij wil blijven „Noch bij papanoch bij mamamaar bij Boosje mijn meisje." De rechter kan er niets meer aan doen en beproeft de beide echtgenooten te verzoenen. Deze poging gelukte boven verwachting. Mevrouw Duchamel ver bond zieh om het snuiven op te gevenhaar man sluit haar berouwvol in zijn armen en de dragonder- officier gaat beenterwijl hij uitroept„mijn verloofde wacht mij. Adieu." Omtrent „de Lente," Hans Makart's laatste gedicht in k euren, dat in een der zalen van het genootschap Arti et Amicitiae thans is tentoongesteld schrijft het Handelsblad Het doek is merkwaardig, niet alleen om zijne reus achtige afmetingen, maar ook weer om de stoute tegen stellingen van kleur en bevallige groepeering. Ala geheel maakt de schilderij dan ook een overweldigenden indruk. Op de keper beschouwd, zijn de meeste figuren echter zwak van teekening. Het modelé bijv. van de armen der hoofdfiguur doet zelfs vermoeden dat men hier met nog onvoltooid werk te doen heeftgelijk het algemeen gevoelen dan ook inderdaad is. De voorstelling der schilderij doet eer aan een of ander dichterlijk sprookje dan aan de lente denken. Alles schittert in volle zomerpracht. De schuchtere ontwikkeling van bloem en blad, kortom, het bekoorlijk ontwaken der verjongde natuur nit haar winterslaap zoekt men vruchteloos. Men verdiepe zich dus niet in beschouwingen, maar neme de schil.erij, gelijk zij is, en bewondere het heer lijk kleurenspel. Vooral op grooten afstand werkt dat begoochelend. Het licht in de zaal is op oordeelkundige wijze ge temperd zoodat deze laatste proeve van 's meesters eigenaardig talent geheel tot haar recht komt. Het laatst ontvangen nommer der Arnhemsche Crt. is met No, 1 geteekend. Dat eerste cijfer eener nieuwe serie is geen aanwijzingdat de redactie met haar verleden breektmaar alleen een typografische maat regel ter vereenvoudiging. Immers het voorlaatste nommer droeg het wel wat groote cijfer 10.000, terwijl het blad met het oog op het aantal jaargangen zelfs aanspraak zou mogen maken op een dubbel zoo groot cijfer. Naar aanleiding van .dit voor de courant zoo heuchelijke feit wijdde de redactie in het voorlaatste nummer een zeer bescheiden hoofdartikel aan zich zelve. Den tragischen dood van kapitein Webb, die over de watervallen van de Niagara wilde zwemmen, zal men zich herinneren. Wat de engelsehe koning der zwem mers niet kon is verleden week doch op eenigzins verschillende wijze, verricht door een kuiper van Buffalo, Graham geheeten die om een belangrijke som gelds gewed had, in een zelf gemaakte 7 voet hooge ton de zelfde snelstroomingen te passeeren, waarin Webb om kwam. De politie trachtte Graham te arresteeren en het waagstuk te verhinderen, maar zij moest hem wedor loslaten, waarop de waaghals in het vat kroop, hetwelk samengesteld was uit 2% duims eikenhouten duigen waaromheen 24 stalen hoepels. (Het zonderlinge vaar tuig bad van binnen toestellen tot luchtverversching en wateruitpomping en om het lichaam recht op te hou den en te beletten dat het met geweld tegen de wan den van het vat geslagen werd. Na een half uur van de verschrikkelijkste slingeringen tusBchen de gevaar lijke rotsen, welke den bekenden maalstroom begrenzen, kwam Graham vijf mijlen beneden den waterval in dui- zeligen toestand, maar zonder eenig letsel, uit het vat. Hij beweert, door middel van zijn uitvinding, den wa terval zelfs te kunnen passeeren. Stoomdr. Herat. Cotter Zoon te Alkmaar

Alkmaarsche Courant | 1886 | | pagina 6