No. 88. Acht en tachtigste Jaargang 1886. FEUILLETON. Mevr. Harrington's geheim. V R IJ D A G 23 JULI. Prijs der gewone Advertentiën: CDfficiëcl (Bebeelte. Vaar het Entrelsch. Ëitmenlanb. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 8 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door het geheele Bijk f 1, De 3 nummers f 0-06. Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HEBMa. 008- TEB ZOON. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter kennis van belanghebbendendat aan hen vergun ning is gevraagd tot den verkoop van sterken drank in het klein door JACÖBA DUIN, weduwe van GERARDUS HEINS- BERGEN, in het perceel aan den Konincsweg, No. 55, thans staande ten name van de wed. VAN DEN HOUDT. Burgemeester en Wethouders van Alkmaar, Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 22 Juli 1886. De Secretaris, NUHOUT VAN DER VEEN. BELGIE. Het bof van assises heeft wegens plun dering tij de laatste wanordelijkheden te Charleroi 2 personen tot 10 en 2 tot 12 jaren dwangarbeid ver oordeeld. DUITSCHLAND. De Keizer is op zijne reis naar Gastein te Munchen stil gebleven. De prins-regent van Beieren verwelkomde hem met alle prinsen aan de fraai versierde station. Na een onderhoud met den prins regent in een lokaal aldaar zette de Keizer na een verblijf van 2 uren zijne reis voort. Beieben. De directeur der Akademie voor schoone kunsten, de heer Pilotyis den 21 overleden, j Elzas-Lothaeingen. Bij de herstemmingen voor leden van den gemeenteraad te Straatsburg en te Metz op den 18 beeft de duitsebgezinde partij wederom ge wonnen. Te Straatsburg zijn van de 36 raadsleden thans 25 duitsehgezinden te Metz 19 van de 32. ENGELAND. Te Londen zijn in 1885 266 personen overleden ten gevolge van overreden te zijn geworden. In 8 jaren was dit getal niet zoo laag geweest. 2303 perso nen kwamen om bij den bouw van bruggen, huizen enz,, terwijl bet gebeele aantal sterfgevallen 79441 bedroeg. Den 20 besloot de ministerraad, dat het ministerie onmiddelijk zou af treden. Des avonds werd een koerier naar Osborne gezonden om aan de Koningin dat be sluit mede te dee'ien. De Koningin beeft het ontslag aangenomen en den heer Salisbury naar Osborne ont boden. Ierland. In het zuiden van Ierland is de iersche oud-algevaardigde O'Brien met 99 stemmen meerderheid overwonnen door een liberaal, tegenstander van home-rule. BBANKHIJK. Den 18 is te Nouart in de Arden- men zijne geboorteplaats een standbeeld onthuld van generaal Chanzy. ITALIË. Cipriani, anarchist, wiens eerste verkiezing tot lid der kamer vernietigd werd, is bij de aanvullings verkiezingen voor de kamer op twee plaatsen, te Ba- venna en te Porligekozen. De Curie heeft dezer dagen een besluit uitgevaardigd, waarbij den geloovigen streng verboden wordt deel uit te maken van vereenigingen voor lijkverbranding. 17) HOOFDSTUK XY. Jonas Kedge hoort iets. Jonas Kedge was iemand, die in zijn levensonderhoud voorzag, door zijne onmiddellijke zorgen te wijden aan alles wat hij als onbeheerd of verloren, langs de oevers van de Theems vond. Hem een handelaar te noemen, zou beleedigend zijn voor gevestigde neringdoenden hem een zwendelaar te noemen even weinig passend voor zijn eigen belang. Men vindt overal tusschen- personen. Welnu, Kedge was eene tusscbenpersoon een beier, ook wel een dief en in elk dezer kwaliteiten even bekwaam. Jonas Kedge was klein van gestalte en ruig van voorbomeneen roode das gaf een vreemde tint aan zijn donker gelaat met doordringende oogen. Hij had dunne, beenige banden met verhevenbeden onder de kleine vingersdie in verband met andere teekens, hem zeker fortuin hadden doen maken als frauduleus kassierin geval hij opgeleid was voor bankier. Hij kon lezen en schrijven en was vlug in het maken van berekeningen met zeer ongewone begrippen van 't mijn en dijn. 't Laatste verwarde hij meer dan eens met 't eerste. Toen Jonas Kedge de tasch vond, die op het oogen- blik dat het ongeluk gebeurdenaast den klerk lag had hij zich maar even tijd gegund te ziendat er papieren in waren. De eigenaars waren waarschijnlijk dood een van beiden ten minste zeker en nie mand merkte in de ontsteltenis de verdwijning van de tasch op. Toen hij later in de bremstruiken verborgen, de papieren nader bekeek bemerkte hij dat het wet- ZU1D-AMEBIKA. Te Callao en te Lima in Peru zijn verzoekschriften aan de regeering verzonden, waarin aangedrongen wordt op de verbanning der jezuieten uit dat rijk. STATEN-GENEBAAL Tweede Kamer. Volgens den rooster den 20 opgemaakt treden in 1887 de volgende leden af: de Kuijter Zijlker, Borge- sius Smeenge Zaaijer, HeldtBuma Kielstra van Aech van Wijck van Alphen van Delden, de Banitz, van der Sleyden, Beuther, van Pallandtvan Bylandt, H2. Mackav, Visser van Hazerswoude, de Bruyn Kops, Hartogh Butgers de BeaufortCremer Farncombe Sanders, van Wassenaer, Hubervan Berckel van Gennep, van der Loeff, van der Goes van Dirksland, van Oaenbraggen de Geer Buteux Lohman van den Biesen Borret Vermeulen Buys Brouwers Haffmans en van der Schrieck. In 1889 de overige leden, benevens het nieuw te benoemen lid te Amersfoort. De acht leden in de enkelvoudige districten (Groningen Zuidhorn Steenwijk Hilversum Haarlemmermeer Brielle Zierikzee en Zevenbergen) treden af volgens het bepaalde bij de kiestabel van 1878. Tot leden der huishoudelijke commissie werden geko zen de leden Borgesius en _3£. Mackay en tot leden der commissie voor de stenographic de beeren Beelaerts van Blokland Schaepman en de Beaufort. Den 21, toen 8 naturalisatiewetten ingediend werden, werd in behandeling genomen het volgendein de af- deelingen gewijzigde entwerp-adres van antwoord op de openingsrede Sire! 1. De Tweede Kamer der Staten-Generaa! waardeert het hoogelijk, dat deze zitting wederom door Uwe Ma jesteit mocht worden geopend. 2. Erkentelijk voor de mededee'ingen iu Uwer Ma- jesteits rede vervatmag zij niet verhelen dat naar bare meening nevens de lichtzijde in 's lands toestand ook schaduwzijden zijn waar te nemen en met name iu Nederlandscb-Indiö meer dan ééne aangelegenheid bijzondere zorg vereischt. 3. Aan de behandeling der aangekondigde wetsont werpen in het bijzonder aan de herziening der Grond wet hoopt zij hare beste krachten te wijden. 4. Onder de belangrijke voorschriften der hoogste staatswet waarvan wijziging raadzaam isbehooren die betreffende het kiesrecht. Naar de overtuiging der Kamer zal 's lands belang het best gediend worden wanneer aan den gewonen wetgever bij de toekomstige regeling van dat onderwerp eene groote mate van vrijheid woidt toegekenden aan de gewijzigde Grondwet voor- loopige bepalingen worden toegevoegd strekkende om de kiesbevoegdheid reeds dadelijk uit te breiden buiten den kring, door de tegenwoordige Grondwet afgebakend. 5. Mogen de werkzaanheden van Uwe Majesteit en telijke stukken waren die zijn eenvoudigniet onder wezen verstand zeer verwarrend toeschenen ennaar zijne meening, een zeer grooten onnoodigen omhaal van woorden inhielden. Wij moeten herinneren, dat Jonas zich bijna geheel zelf ontwikkeld had, want in zijn tijd bestond de schoolvereeniging nog niet, die leergrage jongens voor een dubbeltje per week onderwijzen laat. „Dat 's geld waard, zou 'k zeggen! Met dit en m n spaarpot en nog wat, is m'n vertrek naar Australië vast. Daar, hebben ze me gezegd, kan je goud bij hoopen vinden. Noulaat 'k zien. Testament zoodan komt al dat geleuter vanbovengenoemde en nog eens genoemdeDonald Mackenzie zoo!... Donald Mackenzie van Ivy Lodge... Manville wie is dat Daar spreken ze van geld mijn neefJohn Edward Harrington dien heb ik laatst gezien mijne vrouw Sarah en hare kinderen Alice en Donald Mackenzie Maar dat 's 't testa ment van dien ouwen Harrington. Wel Jonas, wat een vondstWat een geluk dat ik hier langs gekomen ben; 'k had 't niet graag willen misloopen. Dat dingetje kan me wat opbrengen; met zoo 'n paar honderd pond kan je fortuin gemaakt zijn, Jonas." Tegen het vallen van den avond vervolgde Kedge zijn eenzamen weg, de papieren zorgvuldig verbergende in zijne ruime zakken die geschikt schenen alles te kunnen bevatten een fret zoowel als een haaseen zijden zakdoek zoowel als een zilveren theepot. „Donald Mackenzie ken 'k ook die wou me beboeten, omdat ik in zijn vaders vijver vischteAlsof de natuur niet alle viscb gemaakt had om gevangen en gegeten te worden. Maar dat komt er niet op an ze zullen dat testament wel gaan zoeken en me 'n belooning geven. En dan Jonas, maak dan dat je weg kom. De vrije beweging van den burger wordt je hier in dit goeje, ouwe land te lastig gemaakt. Op de goudvelden doe je en laat je net wat je wil Aldus halfluid in ziehzelven sprekende, bereikte Kedge zijn gewoon verblijf, 't Was een klein huisje, een van de Staten-Generaalonder Hoogeren zegen het welzijn van het vaderland bevorderen. De heer van Baar wenschte de regeering en de liberalen geluk met hunne overwinning verklaarde zeer benieuwd te zijn hoe de liberale partiiontdaan van alle mogelijke ciericalismehare kracht zou toonen verzekerde dat de troonrede als regeeringsbandeling beschouwd zijne goedkeuring niet kon wegdragen en toonde aandat het ontwerp-adres van antwoord op eén punt geen weerklank was, namelijk wat betreft den aandrang om het kiesstelsel aan den gewonen wetgever over te laten. Eene grondwet moest de fundamenten eener staatsinrichting zelve bevatten en deze niet aau den gewonen wetgever overlaten; zoo was geene grond wet noodig en werd zij een wassen neus. Niet afkeu rende dat de liberale partij voor hare beginselen op trad zoo kwam hij er wel tegen op dat zij de toe passing harer beginselen van deze regeering scheen te verwachten. Hij zou den loop der beraadslaging af wachten. De heer V ermeulen kon zich met het gewijzigd ontwerp-adres niet vereenigen. Het was een manifest een staatkundig progamma en als zoodanig eene be denkelijke nieuwigheid, die in strijd wasmet de verzoenende woorden van den Voorzitter. Hij noemde het een boet vaardige schnlderkentenis onder belofte van beterschap, at' te leggen door de rechterzijde die daartoe niet ge- naigd iswant hare houding zal nog wel gelijk zijn aan die vóór de verkiezingen zij is dan al'een voldaan, als de liberalen nu ongevraagd toestaanhetgeen zij toen als minimum meende te moeten eischen. Alleen voor troonsopvolging zou hij een uitzondering willen toestaan. Hij wil zich door niets binden bij de verdere be handeling der grondwetsherziening. De heer Lohman, goedkeurende, dat de meer derheid thacs hare meening uitspreektis na de lezing van dit ontwerp aan het wankelen gebrachtdoordat de woorden zoodanig gesteld zijn dat ieder er mede kan instemmen alles za! afhangen van de toelichting. Hij wil liever de ontbinding bespreken waartegen hij vijf bezwaren heeftdie hij breedvoerig uiteenzet. Die bezwaren waren 1° dat er in grondwettelijken zin getn strijd heeft bestaan tusschen de Kamer en de regee- ring 2» dat de regeering de Kamer ontbonden heeft op een onjuist notief3°. dat bet der regeering niet te doen :s geweest, de stem der natie te vernemen en bij haar steun te zoeken voor hare regeering 4°. dat de regeering dea persoon des Konings inr°het debat beeft gebracht en 5°. dat zij medegewerkt heeft tot verbreking van de onderlinge verhouding der staats machten. Bij de toelichting van het laatste punt komt hij op tegen het gebeurde in de le Kamer waar de voor zitter zich niet ontzag aan een deel der Kamer een woord in den mond te leggen dat alleen door hem gesproaen is en niet zoo door hem is gezegd. Wat de heer van Eysinga daaromtrent gezegd heeft, was in strijd met de waarheid. weinig van den weg afstaande, die langs Walton Bridge naar Weybridge en SuDbury voert, 't Stond nabij de oude brug nu is 't reeds lang gesloopt, terwijl eene nieuwe brug de oude, die gedeeltelijk weggeslagen was, vervangen heelt. „Ik zal eerst nog eens kijken", sprak Jonas (hij had de gewoonte om dikwijls alleen te spreken), „en dan zal ik eens naar „de Hengelaar" gaan om te zien of daar nog wat te doen is; morgen zal ik meheer Donald Mackenzie zien te ontmoeten om met 'm te bandelen. 'k kan voor 'm de moeite waard z jn dat ding te koopen." Dit zeggende, trad Kedge zijn huisje binnen en sloot zorgvuldig de deur achter zich. Het inwendige van de kleine woning stemde vol komen met het karakter en het voorkomen van den bewoner overeen. Geen bijzondere netheid, maar ook geen ongewone slordigheid was er in de povere meu belen te vinden. Een geweer, eenige hengsels, netten en ander vischtuig duidden de liefhebberj van den bewoner voor jacht en vischvangst aan. Een kleine dashond lag op den grond en gluurde den binnentre dende aan. Hij kwispelde zijn staartdoch gaf geen ander bewijs van genoegen of verwelkoming. Een boekenplank, halt gevuld met gescheurde boeken, eenige pijpjes en stukjes kaars op den schoorsteen en een doordringende reuk van rook en duffe schimmel maakten de voornaamste andere merkwaardigheden uit. In een binnenkamertje bewaarde Jonas zijn belang rijke papieren geld en persoonlijke dokumenten. Een klein ledikant stond in een hoek. In een schuur bui- ten, lag een vreemdsoortige verzameling voorwerpen die het magazijn vormden. Maar bovenstaand zij genoeg om den smaak en het werk van Jonas Kedge aan te duiden zonder ons in verdere beschrijving van hem of zjoe omgeving te verdiepen. Toen genoemde heer tot de ervaring was gekomen dat alles veilig was en zijn nieuwe vondst in een gat in den vloer verborgen bad dat men slechts kou vinden door een kwast in eene plank weg te duwen en

Alkmaarsche Courant | 1886 | | pagina 1