aiUyUi. stelling van een voorloopig kiesreglement voor toekom stige regelingen van het kiesrecht. Die eisch behoeft geen vijandige strekking tegenover de regeering in zich te sluiten. Zij wildat deze regeering meer dan nu rekening zal honden hiermede, dat de staatkundige ont wikkeling van een volk vooruitgaat en datzal de nieuwe grondwet een nationale kracht zijn de bepa lingen omtrent het kiesrecht zoo ruim moeten zijn dat de toekomstige wetgever vrij is. Zij wildat geen bepaald kiesrecht in de grondwet zelf worde opgenomen. De regeering vreest alleen dat hierdoor te zeer alge meen stemrecht zou worden bereikt. Dit is echter in elk stelsel in de toepassing mogelijk. Zij is er niet tegen dat de grondwet bepaledat er eischen van staatkundige geschiktheid zijnmaar wel is zij er tegen dat die eischen in de grondwet zelf worden opgenomen. Daarna bestrijdt hij het amendement. Deministervanbinnenl. zaken verklaarde namens zijne ambtgenooten als het eenparig gevoelen van het ministerie, dat het de invoering van een alge meen stemrechtwaarbij ook diegenen het recht zonden verkrijgendie tot de proletariërs behooren die geen opvoeding gehad hebben en onder de zorgen voor hun dagelijksch brood zoozeer zijn gebuktdat zij zich met de staatszaken niet kunnen bemoeien en onmogelijk de kennis, daartoe vereischt hebben kunnen verwerven, verwerft. De staatsmandie het thans voorsteltzal in groote mate populariteit verwerven. Hem zullen ovatiën zeker niet ontbrekenmaar de dag komt waarop hij diep berouw zal gevoelen over zijne daad. Het algemeen stemrecht is hier in Nederland nooit ge wild ook niet in de dagen van de meest opgewonden revolutie-tijden. Hij herinnert aan de gevolgen van het algemeen stemrecht in Frankryk en meentdatals de krachtige wil van een dictator ontbreekthet leidt tot anarchie of heerschappij van het min goedemin ontwikkelde deel der maatschappij. Ons vaderland aan die proef te onderwerpen waagt de regeering niet. Is er iemand belust, die weldaad aan het vaderland te ver schaffen zij niet. Zij zal dan kalm hare plaats ruimen voor hendie haar vervangen willen. Wil men gemeen overleg om meerdere ruimte te geven aan den gewonen wetgever, dan verklaart hij op dien voet gemeen overleg aan te nemen maar wil men den gewonen wetgever volkomen vrijheid geven zoodat hij vrij is het stem recht algemeen te maken, dan kan de regeering dat niet. Dan is de crisis daar. De Kamer neme akte ernstig en deugdelijk der verklaringdatindien deze paragraat bedoelt de deur open te zetten voor algemeen stem recht ze voor de regeering onaannemelijk is. Tegenover Koning en volk was zy niet verantwoord. Anders echter is de regeering bereid tot gemeen overleg. De kamer kan hare wenschen in het voorl. verslag over de grond wetsherziening kenbaar makendan zal de regeering hare gezindheid tot gemeen overleg toonen. Wil de Kamer dit niet, zij doe het spoedig blijken. De heer Schaepman ontkentdat de geschied kundige les des ministers volkomen juist is de vraag is slechtsof het mogelijk is krachtens de grondwet algemeen stemrecht mogelijk te maken. Hij eischt van de linkerzijde, zich over dat beginsel te verklaren, tenzij ze liever gemaskerd blijve. Hij betwijfelt, of al hare leden samengaan op het punt van kiesrecht en beroept zich op de verkiezingsantwoorden van sommige heeren. Geeft de linkerzijde antwoord dat dat zoo isdan zou hij recht hebben te spreken evenals de heer Gleichman over art. 194van handel drijven en sjachelen over art. 70. De heer van der Kaay licht nader zijne bedoeling toe en komt op tegen den ministerdat zijne rede gevaarlijk is. Hij drijft niet naar algemeen stemrecht maar wil den toekomstigen wetgever die een ander gevoelen mocht hebben niet binden. De heer van Houten wijst er op, dat de linker zijde wel degelijk kan samengaande een door zijn stap te verhaastende ander door zijn stap in te krimpen en dat hij zich daarover verheugtomdat nu de linkerzijde de overzijde kan bestrijden aan wie in het belang des vaderlands de regeering niet zou zijn toevertrouwd. De aanval der regeering tegen algemeen stemrecht geldt niet de Kamer, want zij sprak van ovatiën op straat. Die heeft niemand hier verdedigd. En de voorstanders van algemeen stemrocht hebben zelfs den heer Heldt in de ban gedaan, omdat bij nog beperkingen wilde. Hij vraagtis de homogeneïteit waarop de regeering boogtbetreffende de uitsluiting van het algemeen stemrecht wel voldoende? Hij ver wacht van de samenwerking met de regeering veel en vertrouwtdat binnen kort eene samenstelling van nieuwe Staten-Generaal zal plaats hebbenwaarin de invloed van het parlementair regeerings-stelsel beter wordt geeerbiedigd. De heer Borgesius doet uitkomen dat de mi nister nu ook wil medewerken om het voorloopig kies reglement in de zin der commissie te ontwerpen. Hij meentdat na deze verklaring mot vertrouwen het werk der grondwetsherziening kan worden voortgezet en de regeering zelf zal overwegen de wijzigingen die in haar kiesreehtvoorstellen noodig worden. De heer Heldt ziet weinig of niets van eenstem migheid en meent, dat veeleer zichtbaar is een zucht in den geest van het woord van den heer Kappeyne omtrent algemeen stemrechtdat indertijd door het volk met diepe verachting is gehoord. De Voorzitter verzoekt hem, zulke uitdrukkingen na te laten. De heer Heldt antwoordtdat 't woord hem van de lippen gleed. Hij bestrijdt den heer van der Kaay en den minister en verzekert den laatsteudat de proletariërs wel degelijk belanghebbenden zijnmeer misschien dan het tegenwoordige kiezerscorpsmaar zeker sterker belangstellenden. Overigens ziet bij geen enkelen grond, om in de grondwet het algemeen stem recht nog misschien voor oen halve eeuw uit te sluiten. Kan hij die vrijheid in de grondwet niet krijgen dan kan art. 76 blijven gelijk het is of worden ingekrom pen want elke uitzetting van het kiezerspersoneel brengt ons veel verder af van het doel om het recht van keuze der vertegenwoordiging te brengen tot gansch het volk. "Waarom beroept men zich voor de werking van het algemeen stemrecht steeds op Frankrijk en Amerikain plaats van op Zwitserland waar het zeer kalme uitwerking heeft? Hij zal tegen de paragraaf stemmen. De minister zegt volstrekt geen minachting te hebben uitgesproken voor de mindere standen maar is uitgegaan van het denkbeelddat zij die geen belas ting betalen niet tevens belasting moeten opleggen. De heer Schaepman trekt zijn amendement in. De heer L o h m a n brengt hulde aan den heer Heldt voor zijne openhartigheid. Paragraaf 4 wordt aangenomen mot 45 tegen 30 stemmen. Tegen alle aanwezige leden der rechterzijde met den heer Heldt. Voor de liberalen. De heer K e r k w ij k was door treurige familie-omstandigheden afwezig. Het geheele ontwerp-adres wordt aangenomen met 45 tegen 30 stemmen. Bij kon besluit van den 7 is aan regenten van het cellenbroederenhuis „de Ellendige'' en andere broe derschappen te Nijmegen als medebestuurders van de bewaarplaats voor krankzinnigen aldaar vergunning ver leend die bewaarplaats te laten voortbestaan, onder voorwaarde dat het maximum van het aantal verpleeg den zal bedragen 10 en het minimum van het aantal geneeskundigen één. Den 20 is te Vlaardingen de heer M. Versteene, kandidaat der anti-revolutionairen met 252 stemmen gekozen tot lid van den gemeenteraad tegen 189 stem men op den liberalen kandidaat. Bij kon. besluit van den 20 is aan den heer jhr. mr. M. J. Schuurbeque Boeije op zijn verzoek met 1 Aug. a. s. eervol ontslag verleend als president der arr. rechtbank te Zierikzee, met dankbetuiging voor de door hem in rechterlijke betrekkingen bewezen diensten. Te Breda is den 20 een meisje op eene bleekerij door eene zonnesteek getroflen en den 21 overleden. Den 20, des morgens werden te Houtrijk en Polanen, na het hevige onweder, onder een paar popu lieren 480 doode musschen gevonden. Den 21 is door den directeur der marine te Willemsoord in het openbaar aanbesteed hot verrichten van verschillende werkzaamheden in en nabij het fort Oostoever te Nieuwediep, Van 18 inschrijvers was de heer B. Boon te Helder voor 6900 de laagste. Bij de den 21 te Zwolle gehouden nationale hard draverij snet paarden van zessen klaar, gespannen voor tweewielige rijtuigen waaraan 14 paarden deel namen, is de prijs f 250 gewonnen door den zwarten ruin Willom III van J. Koster te Haarlemmermeer, berijder J. Koster. Den 21 heeft de gemeenteraad van VVageningen besloten tot de verbetering der buitenhaven en het werk gegund aan den laagsten inschrijver bij de openbare aanbesteding den heer A. Kraijenveld te ïSliedrecht voor 49980. Den 21 is te Amsterdam bij den bouw van de kerk op de Prins Hendrikkade een metselaar van den toren gevallen, aan de gevolgen waarvan hij overleden is. Bij kon. besluit van den 21 is benoemd tot gou verneur der Kon. Militaire Akademie de kolonel J. N. A. baron Taets van Amerongen van den generalen staf, die in verband daarmede terug geplaatst wordt bij het wapen der infanterie, Den 21 is bij den gemeenteraad van Helder een brief' van den schoolopziener in het district Haar lem ingekomen, ten geleide van een schrijven van den inspecteur voor het geneeskundig staatstoezicht in Noordholland betreffende den ongunstigen toestand van eenige schoollokalen aldaar en v n de woning van het hoofd van een der scholen. De Prov. Staten van Noord-Brabant hebben den 21 aan de gemeente Woensdrecht eene bijdrage ver leend van 60 pet, in de kosten van aanleg van een keiweguitgaande van den provincialen weg Borgen op Zoom-Puttenabij de kom van Woensdrecht tot aan den bestaanden kunstweg aldaar en wol tot een bedrag van ten hoogste 12.380en aan het ge meentebestuur van Roozendaal en Nispen eene bijdrage van 40 pet. in de kosten van aauleg en het eenjarig onderhoud van een keiweg van Roozendaal naar het gehucht Wouwscbe Hil, tot een bedrag van ten hoogste 49.000. Afgewezen werd het verleenen eener bij drage van 20 pet. in de kosten van aanleg van eenen keiweg van af den communalen grindweg Gastel Ouden- bosch tot den provincialen weg Oudenbosch—Stand- daarbuiten. Onder de op den 21 en 22 te Amsterdam voor de hoofdacte geslaagden behoort A. Bakker, onderwijzer te Enkhuizen. De gemeenteraad van Leiden heeft den 22 be sloten tot de demping der Kool- en Brandewijngraehten. De gemeenteraad van Leiden heeft den 22 be sloten, eene vaste commissie uit zijn midden te benoemen om burg. en weth. in hun toezicht op het oud-archief bij te staan. Tot leden dier commissie, waarvan de voorzitter door burg en weth. uit hun midden wordt sangewezenzijn benoemd de heeren dr. W. N. du Rieu en mr. S, J. Fockema Andre®. Den 22 heeft voor het gerechtshof te 's Graven- hage in hooger beroep gediend de zaak van C. Croll, door de arr. Rechtbank aldaar tot f 50 boete veroor deeld wegens bet schrijven en doen plaatsen in het weekblad Recht voor allen van een stuk, getiteld: De alavenkolonie Enschede en de slavendrijver van der Zee, waarin beleedigende en honende uitdrukkingen voor kwamen tegen den burgemeester van Enschede, Den 23 is het vonnis overeenkomstig den eisch bevestigd. Croll ontkendede bedoeling te bebben gehad den burgemeester te beleedigen, maar alleen kritiek op zijne handelingen te hebben willen uitoefenen. Hij achtte het overigens beneden zich om zich op nieuw te ver dedigen voor dit hof', dat aangesteld was door den zelfden Koningdietor belooning van burgertrouw, genoemden burgemeester benoemd had tot ridder der orde van den Nederl. Leeuw. Den 30 is de inschrijving opengesteld op eene 3% geldleening ten laste van de gemeente Arnhem groot f 260.000. Aan het toelatingsexamen der kweekschool voor onderwijzers en onderwijzeressen te Amsterdam namen 100 kandidaten deel. Daarvan werden toegelaten 8 mannelijke en 33 vrouwelijketerwijl 59 afgewezen werden. Te Groningen is als apothekersbediende geslaagd de heer N. Rusting te Hoorn. Het kweldergewas achter den Reiderwolderpolder, behoorende aan de gemeente Groningen, is verpacht voor f 6852 tegen f 9104 in 1885. De Geldersch-Overijselsche Landbouwmaatschappij is te Zwolle onder het voorzitterschap van den heer mr. C. J. Sickesz vergaderd geweest. Het getal der afdeelingen was van 14 tot 22dat der leden van 3444 tot 3562 geklommen. De begrooting voor 1887 werd op f 8200 vastgesteld. In 1887 wordt de vergadering te Tiel gehouden. De door het Nederl. Handelsmuseum te Amster dam uitgeschreven wedstrijd en tentoonstelling van ver- warmings-en verlichtingstoestellen gaat door, daar het getal deelnemers 38 bedraagt. Deze deelnemers zullen ongeveer inzenden35 salonhaarden40 huiskamer kachels 20 groote keukenfornuizen 20 kleine id. en keukenkachels, 20 salon- en 15 huiskamerlampen. De termijn voor inzending der voorwerpen is bepaald van 13 tot 15 September, zoodat de jury den 16 bare werk zaamheden beginnen ban. De maatschappij tot bevordering van geneeskunde heeft besloten, zich tot de Hooge regeering te wenden met het verzoek de wetregelende de opleiding der geneeskundigen in dien zin te herzien dat de arts examens door andere examinatoren worden afgenomen dan door de leermeesters der kandidaten. De lijn Zwaluwe—Waalwijk woidt bij den aanvang van den winterdienst op den 1 October geopend. Aangenomen het beroep naar de christ. geref. gemeente te Dordrecht door H. G. de Jonge, predikant te Enkhuizen en bedankt voor het beroep naar die gemeente te Weesp door ds. ten Hoorn te Oppe-does. Aan de firma Benjamin Davidson Co. te Haar lem is als laagste inschrijvers gegund de levering der dienstkleedingstukken, benoodigd voor hoofdconducteurs, conducteurs enz. der maatschappij tot exploitatie der staatsspoorwegen voor f 62.822.72%. De jaarwedde van den ontvanger der gemeente Warmenhuizen is met ingang van 1 Januari 1886 vast gesteld op f 300. De heer Kidorlon Jr. heeft bij den internatio nalen wielrijderswedstrijd te Gent bij de drie nommers, waaraan hij deel nam den eersten prijs gewonnen. De baan was zeer slechtalle rijders vielen alleen de heer Kiderlen niet. Benoemd tot onderwijzer te West-Graftdyk A. J. Schreuder te Haarlem en tot hoofd der school 4e klasse No. 1 te Leiden J. M. Prinsonderwijzer te Helder die tevens n°. 1 staat op de voordracht voor hoofd eener openb. school te Amsterdam. De provinciale staten van Noordbrabant hebben aangenomen het voorstel tot het converteeren van een deel der provinciale 4 pet. schuldten bedrage van 1.035.500, in eene 3J pet. schuld, groot f 1.057.000. De Gorinchemyche waterleiding wordt den 27 ge opend. Te Medemblik zijn de hoeren C. Inpeta Sr. en C. Gijzelaar tot leden van den gemeenteraad gekozen. Het kohier der straatgeldbelasting te Maastricht voor 1886 bedraagt 12553,69. Het kerkbestuur der herv. gemeente te Leider dorp heeft zich aan het toezicht der synode onttrokken. Door het omvallen van een hooiwagen te Lienden, waarop 3 jongens gezeten warenwerd één15 jaar oud dood van onder het hooi gehaaldeen bleef sprakeloos en brak een arm en de derde vielzonder eenig ietsel te bekomen in eene sloot. Bij de uitgevers G. B. van Goor en Zonen, te Gouda, is eene nederlandsche vertaling verschenen van een werkje van dr. Oberstadt over de badplaats LangenSchwal- bach en hare staalwerkende bronnen. De Volksstem, uit de Transvaal schrijft: In het begin van Juni werd den president der Transvaal- sche Republiek een tranvaalsch kaasje overhandigd door den hr. J. H. Janson Jr.namens den hr. G. A. Ablers, een van de bewoners der nederzetting van de hol landsche emigranten op de plaatsen „Groot Suikerbosch- kop" en „Elandslaagte" in het district Lydenburg. Dit echt tranavaalseh product, geheel op hollandsche wijze bereid behoort tot de soort, in Nederland „Edammer kaas" geheetenwelk artikel door dat land bij milli- oenen ponden de wereld wordt ingezonden en eene rijke bron van welvaart sinds eeuwen heeft opgeleverd. De kaas nu, hier te lande in de genoemde nederzetting bereid, behoeft j naar ons wordt medegedeeld, volstrekt niet in hoedanigheid en smaak onder te doen voor de ware hollandsche kaas en moet een ruimen aftrek vindi n in de buurt der lijdeoburgsehe markten waar voor de nederzetting eene zeer gunstige ligging schijnt te hebben. Bovenstaand feit levert het bewijs, dat ten minste deze emigratie van Hollanders goede gevolgen voor de welvaart van deze republiek kan hebben. De noorweegsche Kamer heeft eene wet aangenomen op den boterhandel waarbij strenge bepalingen aan gaande kunstboter zijn gemaakt. De boter moet in bijzondere vaten verpaktvan een merk voorzien zijn en als zoodanig op de grenzen aangegeven worden. Zonder dit merk worden de vaten door de douanen aangehouden. Ingeval er twijfel ontstaat aan de echt heid van natuurboter, zal een onderzoek ingesteld, en indien de verdenking gegiond blijkt, door den overtre der betaald moeten worden. Overtredingen worden met boeten van 20 tot 1500 kronen gestraft. Ldb. Ct. Stoomdr. Herms. Co»ter Zoon te Alkmaar.

Alkmaarsche Courant | 1886 | | pagina 6