322e Staatsloterij. Nr. 11374 20.000; Nr. 9907/ 1500; Ns. 697,11742 en 15914 f 1000; Ns. 8843 en 20433 400; Nr. 3720 f 200; Ns. 401 1193, 12843, 14558 18813 en 20643J 100. Nr. 16003 f 5000Nr. 2883 f 2000 Nr. 189S7 1000 Ns. 6907 eu 16268 f 400 Ns. 51955643 en 10294 f 200; Ns. 188, 7892, 11950 en 13160 f 100. fclegrafbchc Berichten» AMSTERDAM. Namiddags 5.35. Het aantal doo- den bij het oproer kan op 30, dat der gekwetsten op 100 worden gesteld. Er zijn nitgebreide mili taire maatregelen voor heden avond genomen. Berichten. en premie door G. P. H. van Mussenbroek Deift in 35 sec. Langste tijd 1 min. 13 sec. D. Duiken. Ie Afdeeling. Diepte ongeveer 2% el. Prijshet eereteeken der Amsterdamsohe Zwemclub en eene sigarenkist, aangeboden door den heer C. J. G. Mieremetvan Utrecht. Premie: een boekwerk in prachtband, aangeboden door de Amsterdamsche Zwem- club. Getal deelnemers 49 prijs behaald door M. H. B. Bothoven, 's Hage in 15 seconden en premie door J. Zeegers Jr., Amsterdam in 16-J sec., lid A. Z. Lang ste tijd 35% seconde, met 2 maal duiken. E. Duiken. 2e Afdeeling. Diepte ongeveer 5 el. Prijshet eereteeken der Amsterdamsche Zwemclub benevens een gouden zegelring aangeboden door de Amsterdamsche Zwemclub. Getal deelnemers 32. Prijs behaald door H. K. V. C. Fontein, 's Gravenhage, in 29 seconden premie behaald door M. H. B. Enthoven, in 29£ seconden. Langste tijd 52 seconden. P. Praai zwemmen. Prijs het eereteeken der Amsterdamsche Zwemclub benevens een boekwerk in prachtband, aangeboden door de Amsterdamsche Zwem club. Premie: een sigarenkist, aangeboden door de Amsterdamsche Zwemclub. Getal deelnemers 53. Prijs behaald door T. B. M. Stachelhausen Amsterdam, lid A. Zpremie door A. J. v. d. Steur, Haarlem, lid A. Z. Der Alkmaarsche Zwemclub was de vleiende onder scheiding te beurt gevallen, door de commissie van den wedstrijd te worden uitgenoodigd een barer bestuurs leden aan te wijzen, om als jury-lid op te treden. De heer H. J. Vonk was als zoodanig gekozen. Onder de deelnemers aan het snelzwemmen op de buik was een jongmensch uit Alkmaar, G. v. d. Veen, die wel niet eenen prijs verkreegmaar toeh een afstand van 90 ellen in 101 seconden aflegde. Aan het duiken op 5 el diepte o. a. nam de heer J. Lindalhierdeel die in 40 seconden het voorwerp bovenbracht. Den 25 wilde een ring-predikant te Leiderdorp de godsdienstoefening waarnemeneenige lieden uit de volksklasse versperden hem den toegang tot den preekstoelwaarna hij door de politie in staat gesteld werdden preekstoel te beklimmen. De gewezen predikant en de kerkeraad volgden toenterwijl ge noemde lieden over de banken klommen en den ring-pre dikant bedreigden, die de godsdienstoefening daardoor niet kon vervolgen en den preekstoel verliet. De toegang tot den preekstoel werd toen door den waarnemenden burgemeester bezet. De gewezen predikant bieid de godsdienstoefeningna opgetreden te zijn voor het voorlezersbordje. De bedreigingen door de leden by het uitgaan der kerk tegen het gezag geuit en het voornemen van den gewezen predikant Vlug om des avonds te prediken en kinderen te doopen gaven den waarnemenden burgemeester aanleidingde hulp der militaire macht in te roepen. Dertig infanteristen en eenige veldartilleristen uit Leiden zetten de toegan gen tot de kom der gemeente af. De tegen den avond aangekondigde godsdienstoefening ging niet door. - Den 26 waren op de paardenmarkt te Haarlem 718 paarden aangevoerd. De handel was zeer levendig. Er waren vele fransche en duitsche kooplieden. Prijzen f 50 tot f 800. Het hooggerechtshof te Batavia heeft ue aan den heer dr. l'Ange Huet wegens smaad jegens den persoon des Konings opgeiegde gevangenisstraf van 3 maanden verminderd op ééne maand. Voor de examens in de fransche taalden 26 te Utrecht begonnen hebben zich aangemeld 394 man nelijke en 246 vrouwelijke kandidaten voor die in de engelsche taal 62 mannelijke en 79 vrouwelijke en voor die in de duitsche taal 94 mannelijke en 72 vrouwelijke kandidaten. Bij de herbestedingente Medemblik gehouden door het bestuur der Locaal Spoorwegmaatschappij „Hol- landech Noorderkwartier'' werden gegund de werken van bestek n°. 4, het maken van het stationsemplacement en de aardebaan van pik 4 tot pik 8 -j- 50 M. der spoor- weglijn naar de Oosterbuitenhaven te Medemblik en eenige andere werken aan den laagsten inschrijver, A. J. Schouten te Alfen a/d Bijn voor f 3890 en de werken van bestek No. 5, het maken van een stationsgebouw met aanbouw voor bureau en goederenloods benevens verhoogde los- en ladingsplaats en een retiradegebouwtje met magazijn te Medemblik, aan den laagsten inschrijver, W. N. Vlaming te Medemblik voor f 16 661. Het gemeentebestuur van 't Bildt (Friesland) heeft eene 4 pet. geldleening van f 128000 uitgeschreven. In November wordt op nader te bepalen tijd en plaats een vergelijkend examen gehouden voor surnu merair der directe belastingeninvoerrechten en accijo- sen. Er kunnen 16 surnumerairs aangesteld worden. Te vens zal examen plaats hebben voor adspirant-verifleatour. Bij de station te Groningen is een schipmet geperst hooi geladen verbrand. Schip en lading waren niet verzekerd. De gemeenteraad van Vuoht heeft het voorstel van den burgemeester, om eene nieuwe brandspuit aan te schaffen daar bij den jongsten brand de onvoldoend heid der brandbluschmiddelen duidelijk gebleken was met algemeene stemmen verworpen, omdat die uitgaaf alleen in het belang van de brandverzekeringmaat schappijen zou zijn. De handelsvennootschap BibbinkvanBork&C0., gevestigd te Amsterdam voor het vervaardigen van elec- trische toestellen, inzonderheid ook voor het aanleggen en exploiteeren van telefonische verbindingen heeft in een aan de 2e Kamer gericht adres eenige bedenkingen geopperd tegen het wetsontwerp „tot regeling der ge meenschap door electrische telefonen." In hoofdzaak wijst zij als kwalijk te rechtvaardigen en voor de ont wikkeling der particuliere nijverheid op dit gebied allerschadelijkste bepalingen aan 1°. de heffing van een concessierecht door en ten bate van het Bijk voor te lefonische verbindingen over het grondgebied van ééne en dezelfde gemeente 2". de bevoegdheid der regeering om te eeniger tijd den concessionaris te verplichten bovengrondsche door ondergrondsche geleidingen te vervangen, en 3°. het recht van den Staat, om na het verstrijken der concessie de aangelegde lijnen te naas ten zonder eenige vergoeding. Het hoofdbestuur der maatschappij van landbouw in Limburg heeft aau de regeering verzochtde kraaien, roeken kouwen en musschen van de lijst der door de wet beschermde vogels te willen schrappen. De klach ten der landbouwers over de groote schade door deze vogelsinzonderheid door de kraaienonder de graan soorten aangerichthebben haar tot dezen stap doen besluiten. Mej. Matje Simons, weduwe van Barend de Vries, in leren koopvrouw in manufacturen, te Haarlem over leden heeft de volgende legaten besproken aan het Centraal Israëlietisch Weeshuis te Dtrecht f 600aan het weeshuis der Nederd. hervormde gemeenteaan het r. k. wees- en armenhuis St. Jacob en aan het israëlietisch kraamvrouwen- en ziekenfonds te Haarlem ieder f 200 aan de commissie voor spijsuitdeeling aan behoeltigen aldaar f 100 aan de israëlietische armen a'daar f 500aan het blinden-instituut te Amsterdam f 500 aan het doofstommen-instituut te Botterdam f 200aan de nederl. israëlitische gemeente te Haar lem 500 en aan het nederl. israëlitiseh meisjes-wees huis in de Bapenburgerstraat te Amsterdam f 200. De heer mr. \V. Hovy te Amsterdam heeft in de Standaard eene opwekking geplaatst aan allen, die bij dragen willen afzonderen of inzamelen ter vorming van een fonds, waaruit de geschorste predikanten geldelijk ondersteund kunnen worden. Beroepen bij de ned. herv. gemeente te Geesteren (Gelderland) ds. J. Scüuiringa te Hensbroek. Bedankt voor het beroep naar de herv. gemeente te Huisduinen door ds. N. Caro Wz., predikaut te Krommeniedijk en voor dat naar Schermerhorn door ds. J. S. Kuoy te Hekelingen. De levering van 300.000 pond schaalkolen voor de stoomgemalen Ewijcksluis 1 en 2 is gegund aan de heeren van Gijn en O. te Helder, voor f 6.84 per 1000 p. Aan diezelfde firma is gegund de levering van 70.000 pond stoomkolen voor de stoomgemalen te Barsingerhorn en voor het fort de Harssens te Helder. Het gerechtshof te Leeuwarden heeft den gewezen secretaris-ontvanger van de contributie zeedijken West- dongeradeel veroordeeld tot 1 jaar celstraf en f 800 boete, wegens' het uit de kas van het waterschap ge bruiken van f 7502 27% voor zich zeiven en het op eigen naam beleenen van 5 obligatiën ieder groot f 500, bij het agentschap der Nederl. bank te Leeuwar den voor f 1800. Een der niet tot de conversie toegetreden hou ders van schuldbrieven ten laste van de gemeente Arn hem beeft bij deurwaarders-exploit van die gemeente de betaling geëischt der met 1 Juli 11. verschenen cou pon welke betaling geweigerd is. De exploitatie van den dienst der gemeente-rei niging te Haarlem over 1885 leverde een nadeelig saldo van f 25.546.85 op. In 2740 woningen is het ton nenstelsel in gebruik; 774 beerputten werden opgeruimd. Er waren 19 paarden in gebruikwelke 0,94% per dag kostten. De handel in meststoflen bleef voortdurend slap. Da compost werd voornamelijk gesleten te Yries in Drente, waar zij geveild en aan Groninger en Drent- sche landbouwers verkocht werd. Enkele ladingen wer den naar de Dedemsvaart verzonden. 8885 vaten aan faecale stoffen werden verkocht voor 2018.566583 kub. el compost voor f 12782.60 of f 1.94 per kub. el1602 kub. el grove puin voor 1715.802844 kub. el straatpuin voor f 2698.25. Op de 4 pet. geldleening ten laste der provincie Drente is voor een bedrag van f 172500 boven pari ingeschreven. Toegewezen zijn de inschrijvingen tus- schen 103'/s en 105 pet. Tot de conversie der 4 en 4% pet. schuld wordt voorloopig niet overgegaan. De gouvernementskoffieoogst op Java wordt voor difc jaar geschat op 759700 picols. In het gesticht Meerenberg te Bloemendaal werden op 1 Januari 1886 verpleegd 450 mannen en 464 vrouwen, tegen 448 mannen en 471 vrouwen op 1 Jan. 1885. Vau de verpleegden herstelden in 1885 23 verbeterden 8 en stierven 65. Van de 99 in dat jaar opgenomen personen wa'en 50 ongehuwd, 39 gehuwd en 10 weduwen of weduwnaars. Het dienstpersoneel bestond bij het einde des jaar uit 50 mannelijke en 52 vrouwelijke bedienden 14 mannen en 11 vrouwen waren bestemd voor huis- en keukendienst. In de vorige week is bij eene opgraving in het land in den Zaandammerpolder nabij Westzaan, van den heer van Tienhoven burgemeester van Amsterdam, in gebruik bij den heer Duitseen vermoedelijk in het begin der vorige eeuw aldaar in het toenmalige IJ ge zonken vaartuig gevonden. O.a. was in die schuit nog eeu penning voor betaalde havengelden voor de Zui derzee van het 1722. By het kavelen der landerijen in dien polder is de greppel juist gestoken over den steven dezer schuit. Van den 2 tot den 7 April 1887 wordt te Amsterdam door de Nederlandsche Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde eene algemeene tentoonstelling vantuinbouw- voortbrengselen, in opzettelijk daarvoor op te richten ver plaatsbare gebouwen van minstens 2000 vierk. el opper vlakte gehouden, van welke tentoonstelling dezer dagen het programma verschenen is. Dat zeer uitgebreide pro gramma bevat 244 norumers en looft voor prijzen uit onge veer f 10000. Het hoofdbestuur doet met het oog op de belangrijke aan deze tentoonstelling verbonden kosten en met het doel, om aan haar de meest mogelijke uit gebreidheid te geven, een beroep op de leden der maat schappij en op alle begunstigers van den tuinbouw, om haar geldelijk te steunen. Het biedt daartoe de gelegen heid aan door het geven eener bijdrage voor de tentoonstelling of door het deelnemen in een waar borgfonds dat niet in buitengewone omstandigheden zal worden aangesproken. De ondervinding heeft reeds geleerd dat een waarborgfonds in gewone omstandig heden niet behoeft te worden aangesproken. Ieder die eene bijdrage schenkt van ten minste f 25 wordt bij de ope ning genoodigd en heeft toegaog met 2 dames; die f 10 schenkt heeft vrijen toegang met 2 dames behalve op den dag der opening; die f 5 schenkt, heeft hetzelfde recht als de vorige doch met eene dame. Iederdie voor ten minste f 100 deelneemt in het waarborgfondswordt uitgenoodigd bij de opening en heeft vrijen toegang met 2 dames. De heer H. C. Zwart te Watergraafsmeer is secretaris der maatschappij. Ie klasse, le lijst, 26 Juli. le klasse2e lijst27 Juli. Dinsdag 27 Julii 's Gbavenhage. Tweede Kamer. De heer Keuchenias heeft zitting genomen. Donderdag 11 uur zal de heer Beuther eene interpellatie doen en daarna de heer Lobman, of der regeering bekend is, en zoo ja, op welke gronden de politie te Leiderdorp Zondag ter uitvoering van het besluit der synode hare macht beschikbaar heeft gesteld, zonder de beslissing der rechterlijke macht af te wachten. Bbusssl. Onder de arbeiders in het noorden heerscht gisting; duizenden doen zich inschrijven, om aan de manifestatie op 15 Augustus alhier deel te nemen. De regeering is voornemens baar te verbieden. Velen zullen met diepen weemoed het overlijden vernemen van een onzer stadgenootendie zich wel niet aan het openbaar leven wijddemaar niettemin bij zijne medememeben liefde en achting wist te ver werven in eene mate als waarin weinigen zich mogen verheugen. Wij bedoelen den heer G. J. van Leeuwen, die den 24 na eene zeer korte ongesteldheid plotse ling bijna van zijne betrekkingen en talrijke vrienden werd weggerukt. Weinigen mensehen zal het als hem gelukt zijn, hoe weinig hij zich ook in het publiek kon vertoonen zoozeer de algemeene toegenegenheid te verwerven als deze eenvoudigeonvermoeid werk zame menschenvriend. Hij zal eene ledige plaats ach terlaten die niet zoo gemakkelijk zal worden vervuld en lang zal de herinnering bij ben, die hem kenden en wie kende hem hier ter stede en in den omtrek eigen lijk niet levendig blijven als aan eenen man met een warm hart voor wie hem lief waren en eene milde hand voor wie zijne hulp noodig had. Den 26 had bij den heer J. van der Wal, alhier, eene algemeene vergadering plaats van de afdeeling Alkmaar der hollandsche maatschappij van landbouw, bijgewoond door 10 leden. Onder de ingekomen stukken was een schrijven van het hoofdbestuur, waarbij werden toegezonden eenige fleschjes conserve, zijnde een middel tot dooding der mijt in de leidsehe kaas cn een con servatief tegen schimmel, rijzing, bederf en vuile plek ken in de kaas, met uitnoodiging daarmede proevan te doen nemen en de bevinding aan het hoofdbestuur mede te deelen. Een der aanwezige leden verklaarde zich tot het nemen eener proef bereid terwijl werd besloten een paar andere kaasmakers daartoe uit te noodigen. Ingeval nog iemand daartoe geneigd mocht zijn, heeft de Secretaris-Penningmeester nog een paar fleschjes beschikbaar. E eneens van het hoofdbe stuur was bij de afdeeling bericht ingekomen, dat aan de in September te Goriuchem te houden tentoonstelling eene verloting zou worden verbonden. Loten a f 1 kunnen bij den secretaris der afdeeling worden aange vraagd. Van de vereeniging „Floralia" was een ver zoek ontvangen om eenige subsidie te verstrekken voor of op eenige andere wijze steun te verleenen aan de door haar dit jaar alhier te houden tentoonstelling. Op grond dat de bemoeiingen der afdeeling niet uit sluitend behoorden te worden gericht op de veeteelt, maar ook tuin- en landbouw door haar niet mochten worden uit het oog verloren, werd de meerderheid be reid gevonden 25 voor deze zaak ter beschikking te stellen van het bestuur der afdeeling onder bepa ling dat de vereeniging Floralia zou inzenden haar pro gramma en aan bedoeld bestuur overgelaten zij de keuze der rubriek, waarin de prijs der afdeeling zal worden uit geloofd. Na het uitbrengen van verslag door den af gevaardigde naar de in Maart gehouden vergadering der Hengstenvereenigiug dat van die van Noorder kwartier kon wegens afwezigheid van den afgevaardigde niet worden gedaan werd besloten, de zomervergadering te houden in de Sehermeer bij den kastelein C. Scba- gen op Donderdag 5 Augustus en voor de op dien dag gebruikelijke verloting beschikbaar te stellen eene som van 50,te besteden in loten van de Gorm- chemsche tentoonstelling. Belangstellenden wordt eene schoone gelegenheid aangeboden, kennis te maken of te hernieuwen met de behandeling eener reddingsboot. Naar wij uit goede bron vernemen n.i., zal op Zondag, 8 Augustus, met do te Petten gestationeerde boot der N. Z. Hollandsehe Beddingsmaatsehappij eene oefening worden gehouden, waarbij ook met de vuurpijlen proeven zullen genomen worden. Heeft reeds de oefening op zich zeil veel aan- trekkelijks het feit dat die te Petten geschieden zal onder de bekwame leiding van den burgemeester dier gemeenteden heer A. Erikszal ongetwijfeld velen bewegen, de oefening te gaan bijwonen. De heer mr. A. P. H. de Lange, alhier, slaagd. den 27 voor het 2e gedeelte van het notarieel examene

Alkmaarsche Courant | 1886 | | pagina 3