FEUILLETON. No. 91. Acht en tachtigste Jaargang. 1886. Mevr. Harrington's geheim. V U IJ D A G 30 JUL I. Prijs der gewone Advertentiën: ©ffictit\ ©ebeelte. Nationale Militie. STEDELIJK II(1»EUI1. Naar liet Emrelscli. Bnüttilatsb. Mevr. Harrington in verlegenheid. Binnenland. Het oproer te Amsterdam. AL K1AARSCHE COURANT Deze Courant wordt Diasd&g-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 8 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door het geheele Rijk f 1, De 8 nummers f 0 08. Per regel f 0,15. Groote lettere naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER k ZOON. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen aan belanghebbenden ter kennisdat bij de heden ge- honden uitloting van aandeelen in de geldleeningenten laste dier gemeente aangegaan uitgeloot zijn in die van 1871 de Ns. 49, 13, 15, 36 1872 9, 18, 12, 10 1873 1, 18, 38, 25 1881 22, 75, 19 tf ff 1883 tr 105, 41, 18, 100, 89 en 59, ieder groot duizend guldenwelke aandeelen met de onver- schenen coupons ten kantore van den gemeente-ontvanger ter betaling aangeboden kunnen worden op of na 31 December 1886, na welken dag zij geene rente meer afwerpen. Zij herinneren, dat de vijf in 1885 uitgeloote aandeelen Ns. 71, 78, 85, 86 en 115 der geldleening van 1883 nog niet ter betaling aangebo den zijn. Burgemeester en Wethouders van Alkmaar, Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 26 Juli 1886. De Secretaris, NUHOUT VAN DER VEEN. De B U R O E M EESTER der gemeente ALKMAAR gelast, krachtens bekomen aanschrijving, de onderstaande hier wonende verlofgangersom zich tot bijwoning der najaars oefeningen bij hun korps te vervoegen op de dagen hieronder vermeld's namiddags vóór 4 uren op 9 Augustus 188G4e regiment vestingartillerie garnizoen te Helder, ARIE MOLENAAR; op 11 Augustus 1886 4e regiment infanterie, garnizoen te Haarlem, ADRIANUS KORVER. De opgeroepenen hebben recht op vrij transport naar hun korps en een daggeld van 25 centen, dat ter gemeente-secretarie kan worden aangevraagd. Alkmaar, De Burgemeester voornoemd, 29 Juli 1886. A. MACLAINE PONT. De volgende personen worden verzocht zich ter secretarie dezer gemeente aan te melden Antje Bakker, laatste woonplaats Akersloot; Cornelis Meester, 1. w. Oosthuizen; Dirk Bolten, 1. w. Schoorl; Jan Leijen 1. w. UitgeestGeertruida Koster, 1. w. UitgeestKasper Smeehuisen 1. w. den Helder; Dirk Bruin, 1. w. Anna Pau- lowna Trijntje Dekker1. w. Oude-Niedorp. Bezichtiging tegen 10 cents per persoon ZONDAG, 1 Augustus 1886 van 1 tot 3 uren. KOSTELOOZE bezichtiging op ZONDAG, 8 Augus tus 1886 waarvoor toegangskaarten te verkrjgen ter vergadering der commissie van toezicht op DONDER DAG, 5 Augustus 1886, 's namiddags 2 uur, op het stadhuis. Verder wordt herinnerd dat het Museum iederen MAANDAG en VRIJDAG, van één tot drie uren des namiddagskan worden bezichtigd tegen 25 cents per persoon. 20) „Wat weet je dan toch P" vroeg Donaldtamelijk verontrust door deze laatste woorden. „Wat bedoel je?" „Ik bedoel geld. Ik kan bewijzen^ wat ik zeg. Luister eens." Hij fluisterde drie of vier woorden in het oor van den jongen man. Donald Mackenzie ontstelde en werd bleek als een doode. „Jij hebt die bewijzen?" vroeg hij. „Ja, zeker en ze zijn goed opgeborgen was 't ant woord. „Breng ze dan hier'', antwoordde de ander. Niet zonder 't geld nee maar!" antwoordde Kedge. „Je znlt hebben wat je vraagt, maar in termijnen", vervolgde Donald. „Gekheid I" riep de ander uit. „Ik heb liever bank biljetten en goud", voegde bij er zacht bij. „Waar moet ik vijf honderd pond vandaan halen?" „Ik weet, waar ik ze krijgen kan; bij John Harrington", sprak Jonas tergend. „Hond je mond, Kedge laat niemand ons hooren. Mijn moeder zal 't misschien weten te schikken maar wanneer moet je ze hebben?" vroeg Donald zenuwachtig. „Dadelijk. Zeg je moederwat ik je verteld heb en dat ze 't geld moet zien te krijgen 1" „Waar moet ik je betalen?" „Bij me aan huis, over drie dagen." „Ik zal zien. Maar denk er om als ik 't doe moet je weg dadelijk." „Ik wil niets liever. Ik ben al lang van plan geweest weg te gaan. Kom aan'k wil met je handelen. Geef me morgen avond drie honderd pond en betaal mijn overtocht. „Dan ga 'k dadelijk," sprak Kedge. BELGIE. Sedert de uitvoering der schoolwet van 1884 wordt in 228 gemeenten tellende 319.787 zielen, geen enkele openbare set ooi meer gevonden. Ruim 1300 onderwijzers en onderwijzeressen zijn buiten dienst gesteld en van 3316 is de jaarwedde aanmerkelijk ver minderd. Verscheidene opgeheven scholen zijn in her bergen veranderd. DENEMARKEN. Den 24 is de voorzitter van het Folkething Berg na het ondergaan der hem opgelegde gevangenisstraf van 6 maanden weder op vrije voeten gesteld. Den 25 heeft te Mariënlijst eene bijeenkomst te zijner eer plaats gehad welke door ongeveer 1000 personen msest uit Kopenhagenwerd bijgewoond. De rnst werd niet verstoordniettegenstaande de heer Berg in eene rede het ministerie heftig aanviel. ELZAS-LOTHARINGEN. De onlangs tot lid van den gemeenteraad verkozen districts-voorzitter van den Beneden-Elzas Back is tot burgemeester van Straats burg benoemd. Deze betrekking was sedert 1873 door een regeeringseomtnissaris waargenomen. ENGELAND. De oud-minister Dilke heeft na den afloop van het echtscheidingsgeding van den heer Craw ford tegen zijne echtgenootedat voor zijnen naam zoo nadeelig waseen afscheidsbrief aan zijn kiezers te Chelsea gezonden die hem bij de laatste verkiezing reeds niet herkozen hadden. Hij zegt daarindat hij in die zaak in eenen zeer moeielijken toestand ver keerde, daar bij zich aiet door een advokaat mocht laten vertegenwoordigennoch zelf tot de jury het woord richten en evenmin zelf een kruisverhoor afnemen. Hij kan na de gevallen beslissing dus niet anders doen wat zijn openbaar leven betreftdan er zich bij neder leggen. Den 27, des namiddags hielden de conservatieven te Londen eene bijeenkomstwelke zeer druk bezocht werd. Salisbury deelde mede uat Hartingtou niet had toegestemd, om aan de vorming van een conservatief mi nisterie deel te nemenmaar toch zijn ernstig voorne men te kennen had gegeven, om de iersehe staatkunde overeenkomstig zijne laatste verklaringen te ondersteu nen. Hij uitte verder de hoop, dat het hem mocht gelukkenom eene afdoende regeling van het iersehe vraagstuk tot stand te brengen. Zijne rede werd luid toegejuicht. De vergadering nam het voorstel aan dat het parlement zich onmiddellijk moest bezig honden met de kredieten en andere dringende zaken zonder op de najaarszitting te wachten zoodat het parlement tegen het einde van Augustus kon uiteengaanom dan in Januari of Februari bijeen te komen. De graaf van Iddesleigh is den 28 benoemd tot minister van buitenlandsehe zakende markies van Londonderry tot onder koning van IerlandMichael Hicks Beach tot secretaris voor Ierland; lord Randolph Churehill tot kanselier der schatkist. „Goed 1" riep Donald. „Goed 1" antwoordde Kedge, voldaan over den uitslag. „Ik zal op tijd wezen negen uur," „Laten we stellen tien uurantwoordde Donald. „Dat voegt mij beter." „Zeer goed, m'nbeer," antwoordde Kedge met eerbied, „Tien uur, als u 't verkiest. Ik heb de eer." Donald gaf hier geen antwoord op. Hij knikte en begaf zich huiswaarts met een onrustigen geest en een pijnlijk lichaam. HOOFDSTUK XVIII. Toen John Harrington het huis bereikte, zond hij onmiddellijk een bediende naar de weduwe van zijn oom met het verzoek of hij haar over zaken kon spreken. Daarua ging hij op de sofa zitten om de gevolgen van zijn verzoek af te wachten. Hij was zeer kwaad. Hij bemerkte dat men achter zijn rug gewerkt had. Wat had Alice gezegd Wat dacht men dat hij haar gezegd had en dat tot eene boleediging was omgewerkt? Had Mevr. Harrington er eenig belang bij om hem zijn erfgoed afhandig te maken en partij getrokken van den ziekelijken toestand van den ouden man om haar doel op eene valsche manier te bereiken? Hij zou er thans op aandringen het testament te zien en zoo noudigeen proces in stellen. En Lilian Moest hij ook zijne plannen jegens haar opgeven Hoe zou hjj als een bedelaar komen bij een meisje, dat twintig duizend pond bezit en zeggen „Ik was van plan met a te trouwen toen ik nog dacht, dat ik rijk was ik ben van plan met u te trouwen, nu gij rijk zjt en ik 't niet meer ben." Dat kon niet. En tochals het testament op 't laatste oogenblik veranderd was, zon hem de geheele erfenis ontnomen z jn. Terwijl hij over deze omstandigueden nadacht en overlegdehoe hij 't best den aanval zou beginnen trad Mevr. Harrington zeer bedaard de kamer binnen. Des namiddags werd ten huize van den heer Granville eene bijeenkomst gehouden der liberale partij. Be sloten werd om de troonrede der Koningin af te wach ten vóórdat de houding in de aanstaande zitting werd vastgesteld. De liberale partij zal vóór de kredieten stemmen welke binnenkort door de regeering zullen gevraagd worden. OOSTENRIJK-HONGABIJE. Aartshertog Karei Lodewijk en zijne echtgenoote zijn door den Keizer van Rusland uitgenoodigd naar Peterhof, waar hij met zijne familie verblijftte komen. In dit feit wordt een teeken gezien van de uitnemende verstandhouding der twee keizerlijke familiëa daar de Keizer te Peterhof niet gaarne gestoord wordt. SPANJE. Da Kamer heeft besloten tot volkomen vrijverklaring van 26000 negers op Cubadie tot nu toe onder voogdjschap van hunne vroegere meesters gebleven waren. TURKIJE. Den 25 is een ontploffing ontstaan in het rijks buskruitmagaaijn te Konstactinopel tijdens het stampen van kruit in een vijzel. Het magazijn en drie gebouwen in de nabijheid vlogen geljktijdig in de lucht. Dertig a veertig werklieden fcwainen bij doze ramp om, terwijl velen zwaar of' minder zwaar gekwetst werden. Een vaartuig in de nabijheid ging het onderste boven waardoor de schipper verdronk. Noor negen jaren was in dit magazijn eene dergelijke ontploffing voorgevallen. STATEN-GENERAAL Tweede Kamer. Evenals bij het eerste onderzoek zijn de regeerings- ontwerpen bij bet onderzoek der grondwetsherziening in de afdeehngen in 3 groepen verdeeld met verschil lende rapporteurs voor de verschillende groepen. Het onderzoek van de eerste groep (algemeene beschou wingen kiesrecht enz.) was den 27 reeds afgeloopen. Tot rapporteurs daarvan werden gekozen de heeren Goeman Borgesiusvan Deldenvan der Linden Kops en W. van Dedetn. Voor de tweede groep zijn tot rapporteurs benoemd de heeren van der Loefl', Ruijs, van der Sleijden, de Bruyn Kops en W. van Dedem en voor de derde groep de heeren van der Feltz van Baar Kielstra van Osenbruggen en de Mejier. Den 27 is vrij rustig voorbij gegaan. Wel stonden in den omtrek van de Noordermarkt en voor de huizen, die door de kogels het meest geleden hadden, den ganschen dag personen de gebeurtenissen der vorige dagen te bespreken doch de bevolking kwam minder in verzet. Alleen werd omstreeks 5 uren een politie agent die huiswaarts keerdeop de Looiersgracht door een lOjarigen jongen zoon van een den 26 des avonds neergeschoten man tegen den grond geworpen en Zij had deze ontmoeting voorzien en hare sterkste wapenrusting aangetrokken. John Harrington stond op toen zij binnentrad. „Blijf zitten John", sprak zij kalm. „Ge zegt zaken met mj te willen bespreken tn hier zullen wij juist 't minst gestoord worden. Zooals ge wel kunt nagaan hebben al deze treurige omstandigheden mj zeer aan gedaan en ben ik nauwelijks in staat over zaken te spreken. Maaromdat ge van plan zijt Engeland te verlaten en wel zoo spoedig misschien is 't nog 't wijste wat ge doen kunt wil ik mijn plicht vervullen en mijne droefheid overmeesteren." „Misschien ga ik niet naar Australiëdit zal groo- tendeels a; hangen van den uitslag van ons gesprek. In de eerste plaatsmevrouw verzoek ik het testa ment van mijn oom te zien 1" „Gaarne, indien ge dit verlangt 't Ligt boven in mijn schrijftafelgeloof ik. Maar ik kan u de voornaamste bepalingen er van wel mededeelen. Hij heeft mij altijd geraadpleegd enzooals die arme Faithfull nog op merkte Mijnheer Harrington heeft mij mild behandeld." „Zonder twijfel. Maardaar gij wel zult weten dat ik zijn erfgenaam ben begrijpt ge „Vergeef mij Edward", sprak Mevr. Harrington zeer lief en op een hoogst droeven toon, „vergeef mj ge krijgt slechts een legaat. Ik ben de univorseele exeeutrice van zijn laatsten wil en na in de legaten voorzien te hebben zooais het uwe en een paar hon derd pond voor Miss Manviile, behoort het landgoed aan mij. Ik bedoel alles, wat niet onvervreemdbaar is, natuur lijk zult gij de plaats der familie in Hampshire brijgen." Na deze lange rede want Mevrouw Har- rington had hare voorzorgen genomen wnchtte zij een oogenblik om de uitwerking er van te zien. Meer dan eens was John op 't punt geweest haar in de rede te vallen doch zij sprak zoo gauw alsof zij eene van buiten geleerde les opzeide. Toen zj geëindigd had zonk z j in haren stoel terugalsof de zaken volkomen afgehandeld waren.

Alkmaarsche Courant | 1886 | | pagina 1