No, 92*. Acht en tachtigste Jaargang, 1886. TTUVEÏEÏIÏE; blad, ZONDAG l AUGUSTUS. ©ffisiëel (Sc&sslXt. STEDELIJK MUSEUM. Bnitenianb- Binneulaub. ALK1AARSCHE COURANT Bezichtiging tegen 10 cents per persoon ZONDAG, 1 Augustus 1886 van 1 tot 3 uren. KOSTELOOZE bezichtiging op ZONDAG, 8 Augus tus 1886waarvoor toegangskaarten te verkrijgen ter vergadering der commissie van toezicht op DONDER DAG, 5 Augustus 1886, 's namiddags 2 uur, op het stadhuis. Verder wordt herinnerd dat het Museum iederen MAANDAG en VRIJDAG, van óén tot drie uren des namiddags, kan worden bezichtigd tegen 25 cents per persoon. l)e volgende personen worden verzocht zich ter secretarie dezer gemeente aan te melden Antje Bakker, laatste woonplaats Akersloot; Cornelia Meester, 1. w. Oosthuizen: Dirk Bolten, 1. w. Sckoorl; Jan Leijen 1. w. UitgeestGeertruida Koster, 1. w. UitgeestKasper Smeehuisen1. w. den Helder; Dirk Bruin. 1. w. Anna Pau- lowna; Trijntje Dekker, 1. w. Oude-Niedorp. GEVONDEN VOORWERPEN. Aan het Commissariaat van Politie zijn voor de recht hebbenden terug te bekomentwee hengelstokken; een honden penning Nr. 225; eene portemonnaie met eenig geld; een zeis; een achterbord van een wagen; een wandelstok; een huissleutel; een onderstukje van een oorbelletje; een bont boezelaar; een bloedkoralen armbandje; een meerschuim sigarettepijpjeeen blauw zakje inhoudende zeep en veteen militaire stropdas een groote bal; een ring met 4 sleuteltjes. BELGIE. Het gerechtshof van Henegouwen heeft den 29 uitspraak gedaan in het rechtsgeding tegen de personen vervolgd wegens vernieling der spiegelfabriek van den heer Roux. Vier beschuldigden werden vrij gesproken. Veroordeeld werden 2 personen tot levens langen, 2 tot 15 jaren en 3 tot 12 jaren dwangarbeid; een tot 10 jaren ,2 tot 5 jaren en 7 tot 3 maanden tuchthuisstraf. ENGELAND. De hertog van Cambridge heeft als opperbevelhebber van het leger een aanschrijving uit gevaardigd waarbij bepaald isdat de soldaten die tot beden niet in het openbaar mochten rooken van 1 Oct. tot en met 31 Maart na 5 uren des namiddags en van 1 April tot en met 30 Sept. na 6 uren des namiddags op straat mogen rooken. De advokaat Henry Matthews is tot minister van bin- nenl. zaken benoemd; de heer John Manners tot kanse lier van het hertogdom Lancasterde heer Arthur Balfour tot minister voor Sehotlaud de heer Cecil Raikes tot postmeester generaal, de drie laatstgenoemden met zetels in het ministerie. Minister Gladstone werd den 30 op Osborno door de Koningin ten gehoore toegelaten aan wie hij zijn ambtszegel overhandigde. FRANKRIJK. Den 26 zijn de jachthonden en paarden van den hertog van Aurnale in het openbaar verkocht. De minister van oorlog, generaal Baulanger, is den 31 op reis gegaan om de grenzen van Frankrijk aan de zijde van Italië te bezoeken. Deze reis is van tecb- nischen aard. SPANJE. De Senaat heeft den 30 de begrootiug voor Cuba aangenomen. De ministerraad behandelt den 2 de voorstellen van den minister van financiën. STATEN-GENERAAL Tweede Kamer. Onder de rapporteurs over de tweede groep der grondwetsvoorstellen is vermeid de heer W. van De- dem dit had moeten zijn de heer Farneombe Sanders. Nadat op voorstel van den beer van der Loeff den 29 besloten was, in de pauze nog te onderzoeken het wetsontwerp betrekkelijk de onteigening van per- ceelen te Maassluis in verband met de doorgraving van den Hoek van Hollandgelijktijdig met de te onderzoeken suppletoire begrooting van waterstaat richtte de heer Reuther de volgende vragen over de te Haarlem op te richten militaire school tot den minister van oorlog 1°. Waarom is de wijziging in de opleiding van officieren noodig 2°. Waartoe was die spoed met de oprichting noodig 3°. Waarom is de zaak bij kon. besluit geregeld? In de toelichting keurde hij de oprichting dezer school bij kon. besluit, buiten mede weten der Kamerzeer af. De maatregel had zeer goed een jaar kunnen wachten, om de Kamer daarover te laten beslissen. Aan de inrichting bestond bovendien geene behoefte. Naar zijne meening zal zij alleen kunDen we.ken met onttrekking van jongelui aan de bestaande, goed ingerichte, en voor de behoeften vol doende inrichtingen, de kon. militaire akademie en die bij de korpsen. In een klein land zijn 3 categoriën van opleiding voor officieren onnoodig. Hij ziet in dezen maatregel slechts een voorrecht voor hendie gymnasium en hoogere burgerschool kunnen betalen. Door de voorwaarde, dat de jongelieden 't recht be komen, om na 3 jaren voldoende studie als officier te worden benoemd ook al zijn er geene vacaturen is de inrichting eigenlijk eene vermomde militaire aka demie. Een vergelijkend examen heeft niet plaats en zij genieten eene hoogero bezoldiging dan hunne rang- genooten in het leger. De minister van oorlog antwoordde, dat de interpellant zich van het in de Staatscourant ge plaatste besluit verkeerde voorstellingen gemaakt en schrikbeelden gevormd had die niet bestaan. De Kamer zal op geen andere wijze voor een fait accompli worden geplaatst dan als gebruikelijk is en waarop de minister bevoegd was het te doen. Al de uitgaven voor de instelling worden op de begrooting van 1887 aangevraagd, De heer Reuther schijnt geen gebruik te willen maken van de middelen die het gymnasiaal en middelbaar onderwijs aanbieden om kundige en veelzijdig ontwik kelde officieren te verkrijgen. Nu hij uit de schutterijen en militie geen reserveofficieren kan verkrijgen na het besluit der Kamer van 1885 moest hij toch zorgen het tekort zoo gering mogelijk te maken roet 't oog op eene mobilisatie, waarvan het tijdstip niet is te voorzien. De beide inspecteurs van het onderwijs hadden den maatregel aanbevolen. De inrichting te Haarlem is louter voor de infanteriewat de artillerie-cursus te Delft is voor de artillerie. Zij is militaire school ge noemd om haar duidelijk te onderscheiden van andere cursussen. Er is niet gewachtomdat 2 jaar geleden de Kamer in een zelfde geval te Delft hare volkomen goedkeuring aau de zaak heeft geschonken. Jaarlijks vermeerderde het tekort der officieren met 6 a 7. Er mocht dus niet langer gewacht worden. Als men in 't tekort wilde voorzien door de hoofdeursutsen, dan moest het wetenschappelijk peil dier opleiding wor den verlaagd. Hij denkt er niet aan, te raken aan eene der schoonste instelliugen van het leger, waaraan ieder een den officiersrang kan verwerven. De driejarige opleiding te Haarlem zal juist strekken om militaire kundigheden aan te leerendaar de jongelui reeds wetenschappelijk zijn ontwikkeld. De cursus te Haar lem begint met het tinde van den cursus der burger school die te Breda reeds na het derde jaar der bur gerschool, De kadetten hebben dus in de eerste twee jaren der akademie nog aan te leeren wat zij die te Haarlem komen reeds kennen. De voorspellingen voor twee jaren van den heer Reuther omtrent den artillerie cursus zijn volstrekt niet verwezenlijkt. De cursus te Haarlem is nuttig en noodigzal niet schaden aan de militaire akademie en hij handelde binnen de grenzen van zijne bevoegdheid en de wet. De heer Reuther verklaarde geen vijand te zijn van de hoogere burgerscholen. De maatregel was al leen verdaagd op grond van het toenemend tekort aan oficieren der infanterie. De opgaven van den mi nister waren lijnrecht in strijd met die feiten. Op grond van de officiëele statistieken betoogde hij, dat het tekort sedert 1880 was verminderd met 54. Dat het verloop grooter zou geworden zijn is onjuist. Hij betoogt uit den naam- en ranglijst, dat het verloop der officieren ruimschoots wordt opgewogen door de aauvulling. Hij zette nader uiteen de wenschelijkheid, om meer zeker heid te krijgen omtrent de opleiding der officieren en stelde als motie voor„De Kamer, van oordeeldat de regeling van het militair onderwijs ter opleiding van den officiersrang behoort te geschieden bij de wet, gaat over tot de orde van den dag." Besloten werd de motie te drukken, rond te deelen en te behandelen op een naderen dag. De interpellatie is intusseben geschorst. Daarna hield de heer de Savornin Lohman zijne aangekondigde interpellatie over de ongeregeld heden te Leiderdorp. Na gewezen te hebben op de 2 rechtsbeschouwingen thans in de Ned. Herv. Kerk aanwezigvolgens een waarvan men lid van de kerk is over het geheele land en volgens de ander lid van de plaatselijke kerk, gaf hij als zijne meening te kennen dat de rechterlijke macht ten slotte zou moe ten beslissen. Tbans was te Leiderdorp de beslissing aan wien het kerkgebouw behoordedoor do politie gegeven. Hiertegen kwam hij op. Hij was niet tegen losmaking der kerk maar hij kwam op voor het recht der minderheid, zooals hij vroeger ook deed in de duiven- kwestie. De anti-revolutiouaireu waren de gehoorzame dienaren van het gezag. Zj hadden nooit gestreden tegen inroeping van de rechterlijke machtniet om gelijk te krijgen, want als de regter zegt: Gij hebt geen recht op kerkelijk goed, dan zal hij zich verheugen. Maar kerkvoogden mogen geen goed vrijwillig loslaten dat ware ontrouw tegenover de bezitters. Strikte ge hoorzaamheid aan het rechterlijk gezagmaar strikte afbakening ook van het gezag. Dit was van het grootste belang om eene bepaalde klasse niet van het gouver nement te vervreemdenvooral in troebelen die we misschien te gemoet gingen. Os minister van binnenlandsche za ken, opmerkendedat geene regeoringsdaad beoor deeld was, 'maar de daad van een plaatselijk ambte naar gaf uitvoerige inlichtingen omtrent het ge beurde, nagenoeg overeenkomende met de berichten van bijzondere personen in de bladen. Er bleek o. a. hier uit, dat tegen ds. Vlug proees-verbaal opgemaakt was we gens storing der godsdienstoefening. Hij verdegdigde hou ding van den waarnemenden burgemeester, die alleszins gerechtigd was om troepen te ontbieden ter handhaving van het gezag, en zulks doen moest ter voorkoming van ongeregeldheden daar twee veldwachters daarvoor onvoldoende waren. Zoolang geene rechterlijke beslis sing gevallen is, moet de overheid zorgen voor de orde. Volgens een arrest van den Hoogen Raad hadden erkende kerkgenootschappen recht op wettelijke be scherming. Hij hoopte ten slottedat zijdie elkaar als broeders moesten liefhebben, niet voortdurend als vijanden tegenover elkander zouden staan. De heer Beelaerts van Blokland betreurde de interpellatie. Het werd veeleer tijd, den nederland sehen ingezetenen eens aan hunne plichten te herinneren, dan steeds van hunne rechten te spreken. In geen geval was deze overhaaste interpellatie gewettigd veel beter ware het geweest, eeu adies aan de Kamer te richten, dat dan aan de regeering zou zijn gezondenwaarna de zaak beter had kunnen worden besproken. Wets- schennis wordt toeh niet beweerd. De vraag is alleen, of een ambtenaar op de geschiktste wijze gebruik heeft gemaakt van zijne wettelijke bevoegdheid. Het doel der interpellatie scheen enkel om rechten van oproer lingen toe te kennen aan hen, die afbreuk doen aan en afwijken van de gevestigde orde in de kerk. De reglementen alleen beslissen, wat in het kerkgenootschap recht is. Ds. Vlug heeft zelf erkenduit het kerk genootschap te zijn getreden. In deze hebben kerk voogden beslist, die het wettig gezag hebben ingeroepen. Hij brengt een woord van hulde en lof voor de hand having van het gezag door kerkvoogden, die de regle menten moeten handhaven, en aan den vertegenwoor diger van het burgerlijk gezagdie in moeielijke omstandigheden de orde had te handhaven en het kerkgenootschap te beschermen. Z. i. was het optreden van ds. Vlug niet gewettigd. Hij was niet om gewetens- wille verplicht op te treden. Waar de heer Lobman zelf den plicht der Synode erkent, om een ring-predikant aan te stellen was het geen plicht van ds. Vlug om op te treden dat was spelen met vuur. Wij beleven treurige dagen en hoogst moeielijk is de plicht van burgemeesters en autoriteiten. Krachtens zjjne beginselen moet bij bet gezag steunen. Bij waardeering der handelin gen van burgemeesters en autoriteiten moet men ook in aanmerking nemen de moeielijke toestandenwaarin men plotseling geplaatst is. Dat de burgemeester van Leiderdorp te ver gegaan is, gelooft hij niet. Moge de vorm zijner proclamatie overhaast zijn nog over- haaster was deze interpellatie. Hij vraagt ten slotte nog aan den ministerde regeering is verant woordelijk voor de orde en de veiligheid onmisbaar voor onze vrijheid, is zij volgens de wetten genoegzaam gewaarborgd om rustige burgers te beschermen Heeft zij in verband met de wet van 1791 en het decreet van 1811 behoorlijke middelen om tegen ieder en een iegelijk de gevestigde orde te handhaven met zachtheid, mei beleid, maar tevens met onweêrstaanbare veerkracht De heer Lohman antwoordde, dat de feiten, door den minister medegedeeldovereenstemden met zijne berichten. Naar zijne opvatting was te Amsterdam hunnerzijds niets gepleegd tegen recht op wet, maar bier had de burgerlijke overheid beslist om de ned. herv. kerk te stellen in het bezit van het kerkgebouw. Waren er wettelijke bepalingen noodig, dan moest men ze maken, of, men moest de rechterlijke macht laten beslissen. Maar het gaat niet aan de politie te laten beslisseD over zakenwaarover ze niet kan oordeelen. De politie is niet om het rechtmaar om de orde te handhavenwanneer die verstoord is of dreigt verstoord te worden. Hij zal zorgen dat deze zaak nog op andere wijze aan het oordeel der Kamer onderworpen worde. De minister v. binnen 1. zaken handhaafde zijne meening, dat de burgemeester zijue macht niet te bui ten gegaan was. De regeering meent, dat de bestaande wet ten voldoende macht geven om het gezag te handhaven. Hij wijst er overigens op, dat een der aanhangige grond- wets-voorstellen op het door den beer Beelaerts ter sprake gebrachte punt betrekking heeft. Is het ech ter noodig, andere deelen der wetgeving te herzien om rustige burgers door de bestaande machten krach tiger te doen beschermen tegen aanvallen van kwaad willigen die bet volk ongelukkig schijnen te willen maken dan zal de regeering niet in haar plicht te kort komen. (Bravo's De heer Beelaerts ontkent nogmaals, dat de burgemeester bedoeld zou hebben eene rechtskwestie uit te maken. Absolutisme acht hij verderfelijk maar anarchie nog verderfelijker. Daarom dankt hij den mi nister voor zijne bevredigende mededeelingen. De beer Lobman houdt voldat de kerkvoogdij civiel bezit heeft en dat de politie niet kan beslissen, wie eigendom bezit. De interpellatie liep hiermede af. Nadat met 37 tegen 12 stemmon besloten wasden 30 mede te behandelen het wetsontwerphoudende nadere bepalingen omtrent den suiker-accijnswerd door den beer Gleichman de wensch uitgesproken, om ook nog te behandelen de wetsontwerpen tot uitbrei ding van het personeel der rechtbank te Amsterdam wijziging van hot tarief van gerechtskosten en aanvul ling der gestichten wet. Bij de daarover gevoerde be raadslaging verklaarde de V oorzitter zich bereid de Kamer op nieuw bijeen te roepeD, als de ontwerpen in staat van wijzen waren en wees de heer W. van D e d e m er op dat het ontwerp betrekkelijk de recht bank te Arasterdam eene hoogere uitgave van 30000 per jaar zou vorderen en sterk in de afdeelingen be streden was. Hij hoopte, dat de heer Gleichman geene pressie op de rapporteurs zou uitoefenen die

Alkmaarsche Courant | 1886 | | pagina 5