allerlei. een uitgebreid rapport moesten vaststellen. De heer Gleichman meende, dat de gesticbtenwet en de uit breiding te Amsterdam vóór 1 September gereed moes ten zijn. Den 30 werden alle aan de orde gestelde wetsont werpen van minder belang met algemeene stemmen aange nomen dat op den suikeraccijnsj strekkende om de bui- tenlandsebe basterd met J 4 per 100 P. te belasten en de vermindering voor fabrieksverlies van koloniale suiker te verhoogen tot 2% pet., met 56 tegen 1 stem, nadat met 44 tegen 14 stemmen verworpen was een amendement van den heer B a h 1 m a n n, om het fabrieksverlies voor suikers, afkomstig uit 's rijks over- zeescbe bezittingen, te bepalen op 5 pet., voor binnenl. beetwortelsuiker op 3 pet. en voor de overige suiker soorten te behouden op 1% pet. Bij de algemeene beraadslaging herhaalde de minister van financiën dat op dit oogenblik geen verlaging van suiker accijns te verwachten was en verzette hij zich tegen het denk beeld om een tijdelijk karakter te geven aan de sui- kerwet. Na vaststelling der huishoudelijke raming in comité, is de Kamer uiteengegaan tot den 10 ter behandeling van de ontwerpen tot wijziging der gesticbtenwetde tarieven der gerechtskosten en eventueel voor de aan vulling der rechtbank te Amsterdam. De waarnemende burgemeester van Leiderdorp heeft naar aanleiding der ongeregeldheden, den 25 in de herv. kerk voorgevallenaan de Synode in over weging gegeven de godsdienstoefeningen voorloopig te doen staken totdat de gemoederen genoegzaam bedaard zijn, om deze zonder vrees voor verdere rustverstoring te kunnen houdeD. De Synode meent echter, dat bet voortzetten der godsdienstoefeningen om meer dan eene reden wenechelijk isen nu is de leiding der gods dienstoefening voor den 1 opgedragen aan ds. J. van Walsem te Alfen. By de op den 25 te Maastricht gehouden duiven wedstrijd is de van wege het ministerie van oorlog uit geloofde verguld zilveren medalje behaald door J. van Bergen president der duivensocieteit la Colombo al daar. De duiven waren dien dag des morgens te 5 Uren te Bordeaux opgelaten en de eerste duif kwam den 26 des voormiddags te 8.11% uren aan. De af stand bedraagt 200 uren. Den 26 werd de eerste waggon langedijker bloemkool van het station Heer Hugowaard verzonden. De gemeenteraad van Beverwijk heeft den 28 besloten, het nieuw benoemde lid, den heer H. Burger Mzn., die tevens den post van opperbrandmeester be kleedt eerst dan toe te laten wanneer hij voor die betrekking bedankt. Bij de den 28 gehouden veiling van roggehaver en wintertarwe, te veld staande in den zuidelijken Leg- meerpolder zijn verkocht 540 bunders voor ƒ67.440.66. De gemeenteraad van Meppel heeft den 28 van de hand gewezen het verzoek der kuipers aldaar om te bepalen dat op de weekmarkt geene botervaten ten verkoop aangeveerd mogen worden dan diegemaakt in Drente en voorzien van het in die provincie in ge bruik zijnde ijkmerk. Den 28 des avondsom ongeveer 10 uren, ont stond brand in bet huis van den broodbakker C. Hoo- gendijk te Monnikendam. Niettegenstaande er weinig wind en de brandspuit dadelijk bij de hand was, is een groot deel van het huis verbrand. Het op den 28 te Assen gehouden noordelijk zendingsfeest werd bezocht door ongeveer 10 a 12000 personen. De verschillende collecten brachten f 528,15 op. In den nacht van den 28 op den 29 is door den nachttrein van de Gooische Stoomtrammaatschappij de chef van dienst dier maatschappij overreden en onmid dellijk overleden. Bij de den 28, ten behoeve van den polder Heer Hugowaard gehouden aanbesteding', werd gegund de levering van: 500 ponden raapolie aan H. W. Hols- muller, Alkmaar, voor 24.98 per 100 pond; 250 ponden reuzel aan O. Moerbeek Amsterdamvoor f 49.74 per 100 pond100 ponden paardenvet aan SabelZaandamvoor f 35 per 100 pond 13 fust petroleum aan T. G. van den Bosch, Alkmaar, voor f 12.96 per fust100 pak kaarsen aan J. A. Klaver- weijden, Alkmaar, voor 24 cents per pak; 150 ponden machineolie aan B. Koorn Co,, Alkmaar, voor f 47 per 100 pond100 pond poetskatoen aan Sweuker, Utrecht, voor f 45 per 100 pond. De tegen den 28 bij K. van der Oord, Heer- hugowaard, aangekondigde kolf- en biljardwedstrijd is niet doorgegaan wegens het geringe aantal deelnemers. De avond van den 29 ging te Amsterdam rustig voorbij. Des namiddags waren krachtens rechterlijk bevel door de politie nog vier werklieden aangehouden en naar de celgevangenis overgebracht wegens deelne ming aan oproerige samenrotting. Den 30 's nachts half twee werd in alle kazernes de réveille geblazen te half drie rukten de troepen na het gebruik hunner soep uit en betrokkenbegeleid door politie-agenten, 19 postenwaardoor de voornaamste punten der stad bezet waren. De hoofdkwartieren waren gevestigd op de Dam en de Noordermarkt. Yoor zoover dit niet reeds vroeger was geschied werden de lijken tusschen 5 en 7 uren des morgens door de familieleden van het binnen-gaBthuis afgehaald en naar hunne woningen gebrachtonder voorwaarde dat alle begrafenissen vóór 10 uren des morgens atgeloopen moesten zijn. Te half zeven werden op de Oosterbegraafplaats reeds 5 lijken begraven. Te half 9 werden achtereen volgend op die begraafplaats 5 lijken begraven in tegen woordigheid van eene vrij talrijke mensebenmassa. Het lijk van den 18jarigen Leonard vau Dijkwonende Anjelierstraatwas vergezeld door eene talrijke vrien denschaar allen met een rouwband om den arm mede-leden van verschillende sociaal-demokratische ver- eenigingen. De heer F. P. Blankertvoorzitter der tooneelciub „aan de vrijheid" gewijd van de afd. Am sterdam van den S.-Demoer. B., sprak bij het graf het volgende „Namens de afd. Amsterdam van den soeiaal- democr. bond, de tooneelciub „aan de vrijheid gewijd," de mannenzangvereeniging „Apollo" en de vrouwen- zangvereeniging „Cecilia" acht ik mij geroepen den treurigen plicht te vervullen aan he tgraf, van mijn jeug digen vriend die door een noodlottig toeval het leven heeft verloren, een woord te spreken. Hadt gij heden morgen een blik kunnen slaan op de plaats des onheils en in de omliggende straten hadt gij het gekerm en weegeklag van vrouwen om hare mannen van weezen om hun vadervan ouders om hunne kinderen ge hoord gij zoudt uw jeugdig afsterven u ten zegen rekenen. W aarom Ofschoon het hier wel de plaats is om daarover te spreken vind ik met het oog op de tijdsomstandigheden het beterdit na te laten. Het oogenblik zal aanbreken dat het zal kunnen ge schieden. Ik wil slechts eindigen met de woorden van den dichter Helmers „Vroeg reeds rust uw stof in vrede Brachten we u ter dozer stede Treurig blikt ons oog ter neêr Ach hoezeer wij u beminden Liefste en dierbare onzer vrinden Nimmer zien we op aarde u weer," Als blijk van hulde en achting en als een laatst vaarwel werden toen door hem kransen op het graf neergelegd van de vereeniging „Apollo" en „Caecilia", zijnde van wit metaal met bladeren waarop met zwarte letters op witte linten „Bust zacht dierbare dooden" en namens den S. B.-Bond een krans van lauwer bladen met witte rozen en roode lintenwaarop de woorden „Ter nagedachtenis van onzen dierbaren vriend." Voorts nog twee koralen kransen waarop „Rust zachtgeliefde zoon en „Bust zacht, geliefde broeder." Op de Westerbegraafplaatswaar 4 lijken in tegen woordigheid van ongeyeer'300 menschen begraven wer den werd niets gesproken. Het eenige vermeldens waardigedat daar gebeurde, was, dat de broeder van J. Ehlebracht in zwijm achterover in het graf van zijnen broeder viel. Na eenige oogenblikken ter zijde te zijn gebracht, herstelde hij. Ook op het kerkhof de Liefde liep alles rustig af. Des namiddags te 1 ure rukten de militaire posten in. Omtrent het feest der schooljeugd van Rustenburg schrijft men ons: Woensdag, den 29, bezochten de schoolkinderen van Rustenburg den speeltuin te Alk maar. Tijdens hun verblijf aldaar was het weder, niet tegenstaande het zich 's morgens nogal ongunstig liet aanzien bij uitstek fraai. Dat verhoogde niet weinig de feestvreugde der kinderen, die zich in dezen gezelli- gen tuin zoo vermaakten dat ze zich ter nauwernood den tijd gunden, de hun aangeboden versnaperingen te verorberen en luide hun spijt te kennen gaven toen de tijd van vertrek daar was. Deze inrichtingmet hare vele toestellen van allerlei aard voor grooten en kleinenleent zich er dan ook uitstekend toeom zich recht kostelijk te vermaken. Een woord van lof daarom aan den oprichter, den heer W. F. Stoel. Den 29 des morgens vermiste de heer K. Laan te Ursem een lichtbruin I2jarig merriepaard dat waar schijnlijk des nachts uit de weide ontvreemd was. Den 29 is op Texel een vliegerwedstrijd gehou den waaraan 40 jongens deelnamen. De min. van binnenl, zaken heeft bij beschikking van den 29 den heer D. J. Hamburger voor het tijd vak van 1 Oct. 1886 tot en met 31 Dec. 1887 buiten bezwaar van 's rijks schatkist benoemd tot adsistent voor de histiologie aan de rijks hoogeschool te Utrecht. Den 29 is de boerenhuizinge te Abbega van den heer W. M. Oppedijk te IJlst en bewoond door R. Leenstrawaarschijnlijk door hooibroeiing, afgebrand alleen het voorhuis bleef behouden. Te Tilburg is den 29 de looierij, schaft- en elas tiek fabriek van den heer L. Lombarts met het be lendende woonhuis en de daarnaast gelegen boerderij afgebrand. De Hooge Raad heeft den 30 verworpen het beroep in cassatie van Lavertu en Both door het hof hof te Amsterdam wegens den bekenden horlogediefstal veroordeeld tot 12 en 8 jaar tuchthuisstraf en dat van Loof, door datzelfde hof veroordeeld tot 5 jaren tucht huisstraf wegens poging tot moord. Den 30 is door het ministerie v. waterstaat aan besteed de inrichting der gewezen oude katholieke kerk en pastorie te Egmond aan Zee tot vereenigd post- en telegraafkantoor. Laagste inschrijver was de heer J. Groot te Egmond aan Zee voor f 2070. De maatschappij voor uitvoer en commissiehandel te Amsterdam keert over het afgeloopen jaar een di vidend van 250 per aandeel van f 5000 uit. Volgens een officieel bericht van het ministerie van buiten!, zaken te St. Petersburg kunnen zoowel levende planten ais bloembollen vrij in Rusland inge voerd worden over de grenskantoren ten noorden van Woloczihk gelegen. Te Vreeswijk wordt met 1 Aug. een rijkstelegraaf- bantoor met beperkten dagdienst voor het algemeen verkeer geopend. Tot gemeente-ontvanger te Schoorl is benoemd de heer P. van Lienen. Voor het bouwen van een nieuw ziekenhuis te Zutfen was de heer Douwes aldaar laagste inschrijver voor f 55990. Te Breda wordt de gasprijs met den 1 Aug. op 0,07 per kub, el gebracht. Te Haarlemmermeer is bij eene harddraverij de premie behaald door Emma van den heer H. Dalenberg to Schoorl. Met ingang van den 22 is de heer P. Wonder Az. herbenoemd tot burgemeester van Oude Niedorp. De tegen den 1 in het Volkspark te Amsterdam aangekondigde vergadering waar C. Crollsociaal-de- mokraathet woord zou voeren is verboden. Tot den 16 is door Ged. Staten van Zuidholland de inschrijving geopend op de 2e serie van 200 aan- deelen groot 1000 der 3% pCt. leening van 1885 groot f 2.200.000, Te Westzaan is tot lid van den gemeenteraad gekozen de heer J. L. de Mije, met 42 van de 43 stemmen. Eenige dagen geleden bracht de telegraaf de tijding, dat de Transkaspische spoorweg tot Merv in gebruik gesteld waseen feit van het hoogste belang. Rusland is nu nog slechts door 150 mijlen woestijn gescheiden van Saraks datnaar de op'nie van russische en en- gelsche strategen de stelling van Herat, Kandahar en den weg naar Indië beheerscht. Rusland kan nu op een gegeven oogenblikover AstrakanBakoede Kaspische zee, Krasnowodsk en de nieuwe lijn, zooveel soldaten als het wil naar de grens van Perzië en Afghanistan vervoerenterwijl Engeland altoos nog twintig dagen stoomens van zijn Indië verwijderd is en in het schiereiland zelf de strategische stellingen nog veel te wenschen overlaten. Het belang der nieuwe lijn uit een handelsoogpunt is niet veel minder groot. De spoorweg van Merv zal worden voortgezet tot Tchardjuï, aan den Amoe-Daria, vanwaar eene geregelde verbinding met Bokhara en van daar met Samarkand, aan den handel van Binnen- Azië een débouehé naar Astrakan zal openen. De reusachtige onderneming ie betrekkelijk geheim en in zeer korten tijd voltooid. Toen in 1880 en '81 generaal Skobeleff de Tekke-Turkomannen versloeg en Merv nam, had hij een spoorweg-bataillon bij zich, dat een hulplijn van 200 mijl voor troepenvervoer aanlegde van Krasnowodsk(aan de Kaspische zee tegenover' Bakoe) tot Kizel-Arvat. Vier jaren later werd deze lijn naar het zuiden uitgebreid en een tweede spoor weg-bataillon, geoefende werklieden vertrok uit St. Pe tersburg. In de woestijn zonder water en zonder boomen werd de weg gelegd terwijl de lijn zelf aan de werklieden alles moest aanvoerenzij sliepen in opzettelijk daartoe ingerichte waggonsiederen dag schoof dit leger met zijn officieren en zijn ingenieurs eenige voetstappen in de woestijn vooruit. In twee maanden werden slechts 51 wersten afgelegdtwee maanden later verbond men aan Rusland de redoute van Geok-Tepedie Skobeleff met zooveel moeite ver overd had. In Februari 1886 was men te Doecbak en thans is Merv bereikten zal de blanke Czar weldra den trein kunnen nemen om zichgelijk de legende gaat, te Samarkand als Keizer van Azië te laten kronen. Een zeer wonderlijke vorm vertoont een gisteren morgen doodgeboren kalf van den landbouwer J. H. Boom op het veld te Ambt Almelo. De kop gelijkt veel op dien van een Dlmer doghond, de ooren zijn geheel die van een hondde pooten en de geheele lichaamsvorm vertoont die van een varken. De pooten zijn zeer kort, de romp is buitengewoon dik, onbehaard en met gevlekte huid. Het is een wonderkalf en, ware 'tin leven gebleven, wellicht had het grooter waarde bezeten dan het fraaist gevormde stamboekkalf. (Lb. Ct.) Naar het Dagbl. meldtverdient als een bijzonder heid vermelding dat ten huize van den heer van T., in de 2e Van den Bosehstraat te 's Gravenhage, onder twee duiven achtereenvolgeens en met goed en duur zaam gevolg zijn uitgebroed twee kalkoen-twee kip pen- en twee eendeneijeren. Lb. Ct. Door een landbouwer te Oude-Bildzijl zal dit jaar op bijzondere wijze het inkuilen van groenvoeder voor het vee worden toegepast. Hij heeft daartoe eene af zonderlijk staande schuur gebouwd van p. m. 21 m. lengte en 10 m. breedtewaarvan de eene zijde is ingericht tot inkuilen en de andere zijdenaar het schijnttot stalling van vee wordt bestemd. Het tot inkuilen bestemde gedeelte bevat een 4tal ronde in cement gemetselde putten van aanzienlijke diepte en doorsnede, waarvan thans reeds een met klaver ge deeltelijk is gevuld. Daar de schuur in de nabijheid eener steenbakkerij staatwordtalthans aanvankelijk, de uersina door belasting met metselsteen aangebracht. v Lb. Ct. De voorsteden en omstreken van San Franciseo prijken met de grootste en weelderigste paleizen der wereld, welke aldaar opgericht worden door personen, die in betrekkelijk korten tijd ontzaglijke fortuinen ge maakt hebbenmeestal in mijnondernemingen en winst bejag en den windhandel daaraan verbonden. Er bestaat een soort van wedyver tusschen die mannen wie met zijn geld den grootsten zwier kan slaan in het bouwen dezer paleizen, waartoe zij niet zelden door „hunne Eva's aangezet worden. Soms loopt dit tot in het buitenspo rige en walgelijke. De laatste bouwheer van zulk eene woning is zekere mr. J. C. Flood. Eene kamer in zijn paleis "zal geheel afgewerkt worden in goud en ivoor. Voor de suikerindustrie, die in de laatste jaren vrij wat gedrukt is geweestschijnt niets minder dan een „diamant-tijdperk" aan te breken. De sehotsche ge leerde Maroden, te Edinburg, heeft nl. ontdekt zooals hij beweert dat men uit suiker diamanten kan makenIn de Royal Society heeft hij zijn procédé medegedeeld suikerkool wordt met nitras argenti ge mengd en 10 uur lang op een zeer hooge temperatuur verhit. Daarna wordt zij langzaam bekoeld en wordt het gereduceerde zilver met salpeterzuur verwijderd. Iu het residu worden gevonden koolgraphiet en eenige glinsterende kristallen die zeer hard zijn en in staat om er safieren mede in te snijden. Wegens deze eigen schap schijnt Maroden hierbij aan het bestaan van wezenlijke diamanten te denken. Zijne verwachting dat er groote suiker-diamantfabrieken zouden verrijzen, behoeft men nog niet dadelijk te deelen. Intusschen is het reeds sedert lang bekend dat door het verhitten van suikerkool op hooge temperatuurpraeparaten ont staan van zoo groote hardheiddat men er kwarts en zelfs topazen mede aansnijden kan. Maar daarom is het nog geen diamant Stoomdrukkerij van Herms. Coster Zoon te Alkmaar,

Alkmaarsche Courant | 1886 | | pagina 6