j$o. 93, Acht en tachtigste Jaargang. 1886. lx AUGUSTUS. FEUILLETON. Mevr. Harrington's geheim. WOENSDAG t Prijs der gewone Advertentiën: ©ffitfieel (Bebeelte* dat het IJKKANTOOR alhierte beginnen met 9 Augustus e.k., weder geregeld geopend zal zijn eiken MAANDAG WOENSDAG, VRIJDAG en ZATERDAG, van des voormiddags 9 tot des namid dags 1 uur. üttittnlattb, Naar liet Engelscli. 22) ISimtenianD. ^esdchtenwet. ALkMURSCIIIi COURANT "Deze Courant wordt Dinsdag", Dond.8rd.ag» en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 8 maanden voor Alkmaar f 0,80? franco door kot geheele Rijk f 1, De 3 nummers f 0.08. IA V Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter kennis van belanghebbenden Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 3 Au<». 1886 De Secretaris, NUHOUT VAN DER VEEN. BELGIE. Het hof van cassatie heeft drie in den laatsten tijd door het hof van assises van Brabant ge wezen vonnissen vernietigd en wel 1°. het vonnisge wezen tegen den advokaat van der Smissen wegens moord 2°. dat tegen Degand Delannoij en Dandelin wegens valschheid in geschrifte en oplichterij en 3°. dat tegen Defuisseaus wegens het openbaar maken van den Catechismus des volks, allen op grond dat een der ge zworenen niet alle burgerschapsrechten als belg bezat. Deze zaken moeten nu voor een nieuw hof van assises behandeld worden. ENGELAND. Te Manchester, de groote koopstad worden sedert jaren pogingen aangewend om een ka naal voor groote schepen naar zee te brijgen. Een goed plan was thans voorbereiddoch de ondernemers van dat plan zagen geene kans om het aanzienlijk kapitaaldat voor de verwezenlijking daarvan noodig was bijeen te brengen ais hun niet vergund werd gedurende de eerste jaren rente uit het kapitaal te betalen ietswat bij parlements-acte verboden is. Na veel moeite en na beftigen tegenstand van de belang hebbenden bij de spoorwegmaatschappijen die van het graven van dat banaal groote schade zouden lijden daar het vervoer van goederen tegen hooge vrachten aanzienlijk achteruit zou gaan, werd eindelijk die ver gunning verkregen. Het bankiershuis Bothsehild be lastte zich toen met het plaatsen der aandeelen tot een bedrag van f 96.0C0.000doch was genoodzaakt aaa ts kondigen dat er geen voldoend aantal aandee len geplaatst waren om den aanvang der werken vol gens da wet mogelijk ts maken en dat dus voorloopig van de zaak afgezien moest worden. De kosten van de ondernemer? worden op meer dan f 1.800.000 be groot. Zij hebben nog een jaar tijd om het kapitaal te plaatsen. Bij de met China gesloten overeenkomst betreffende Birma heeft Engeland er in toegestemd dat, evenals vroeger, elke 10 jaar een gezantschap uit Mandalay naar Pekin worde gezonden om de schatting te bren- HOOFDSTUK XX. Een brief en zijne gevolgen. Lilian Manville had Engeland verlaten, terwijl al de omstandigheden die wij beschreven hebbener toe bijdroegen haar meer en meer van haar geboorteland te vervreemden. Door zijne ziekte en plotseliogen dood teleurgesteld in haar plan haren voogd te zien wilde zij Mevr. Harrington niet ontmoeten zij verliet Engeland en ging geheel alleen op reis naar Melbourne. Terwyl zij in Londen was had zj er ook nog aan gedaeht, John Harrington te schrijven en diens hulp in te roepen maar zij was te trotsch hiertoe. Zij was boos van hem gescheiden, met het plan hem nooit weer te ontmoeten. Hj bad haar niet behoorlijk be handeld sprak zij tot zich zelve en toch had zij van hare zjde niet te kennen gegeven dat zijn gezel schap haar aangenaam was? Had zij in die omstan digheden wel reden gehad zoo geërgerd te zijn dat hij haar zijne gevoelens bekend had ofschoon hij dit op een9 wijze gedaan haddie zjgelijk zij hem zeide„laf" vond. Toen John Harrington haar echter verlaten had toen zij, teleurgesteld Mr. Faithfnll niet op zijn kantoor te treffengenoodzaakt was geweest alleen hare zaken te regelenhad zij nog wel eens aan haar vorigen beschermer gedacht en gewenseht dat zij hem niet zoo onheuseh bejegend had. Alles wat hij gedaan had was bij slot van rekeninghaar ten huwelijk gevraagd; en dat hij haar gekust had had hij daar zooveel kwaad aan gedaan gen aan den Keizer van China en dat de onderzoe kingstochten in Thibet ophouden. China erkent daar entegen Engeland's souvereiniteit over Opper Birma en verbindt zich den handel tussclien de ehiaeesche pro vincie Yunnan en Birma en tusschen Thibet en En- gelsch-Indie zooveel mogelijk te bevorderen. Het nieuwe ministerie is voltallig. De heer Bichard Cross is tot minister voor India de heer Stanhope tot minister van koloniën en de heer Stanley tot minister van koophandel benoemd. FRANKBIJK. Den 1 hebben de verkiezingen voor de algemeene raden plaats gehad. Van de 1223 be kende verkiezingen zijn 722 republikeinen en 360 con servatieven gekozen. 141 Herstemmingen moeten plaats hebben. De republikeinen wonnen nagenoeg even veel zetels als zij verloren hadden. PORTUGAL. De Koning is den 2 onder den naam van hertog van Guinaraes op reis naar Plymouth gegaan. Van daar gaat hij naar de Koningin te Osborne, waar hij 2 dagen verblijftom vervolgens naar Viissingen 's Gravenhage, Kopenhagen en Stockholm te gaan. Den 27 September zal hij te Lissabon teruggekeerd zijn. Gedurende zijne afwezigheid is de hertog van Braganza regent. SPANJE. De minister van financiën Camacbo heeft den 30 zijn verzoek om ontsiag ingezonden. STATEN-GENERAAL Tweede Kamer. In de zitting van den 30 is het adres der dagblad uitgevers over het nieuwe telegramtarief naar den minis ter van waterstaat verzonden, met verzoek om inlichtingen, terwijl dat van Ratelband, gepensioneerd sergeant- majoor van het indische leger te 's Gravenhagever zoekende onderzoek zyner zaak en handhaving van zijn goed recht, met 30 tegen 23 stemmen naar den minister van oorlog om inlichtingen verzonden werd. De min derheid had het adres ter griffie ter inzage van de leden willen leggen omdat Ratelband zijne zaak bij den rechter aanhangig gemaakt had en bet dus niet aanging, te gelijk de zaak bjj de Kamer aanhangig te maken. Bij de behandeling van het wetsontwerp tot wijziging van het achtste hoofdstuk der staatsbegrooting voor 1885 betoogde de minister van oorlog, dat, ook volgens het gevoelen van den iands-advokaathet rijk verplicht is, de schade te vergoeden, ontstaan door het springen der glasruiten te Helder, ten gevolge van het vuren met zwaar geschut. Hij verzekerde tevens dut de bewoners intijds gewaarschuwd waren, doch geene voorzorgsmaatregelen kanden helpendaar ook in de marine-inrichtingen, waar de mogelijke voorzorgen geno men waren toeh de glasruiten gesprongen zijn. Nu hij weg was begon hij haar te bevallen zijne gelaatstrekken, zijne wijze van spreken, de eigenaardige oogopslag kwamen haar vaker voor den geest, dan zij dit eigenlijk begeerde. „Kan het zijn", sprefe zij in gedachten aan boord der stoomboot, die haar naar Australië zou brengen - „kan het zijn, dat ik over dezen man begin te denken? Neen ik moet hem niet beminnen en ik wil het ook niet." En toch evenals vele andere vrouwen plaagde zij zichgevoelende dat de persoon geheel buiten haar bereik wasmet John Harrington op eene wijzedie, als bij dit had kunnen weten, hem de levendigste vol doening bad gegeven. Zij betrapte zich, terwijl zij aan hem dachtzich verwonderende wat hij wel doen zou zij herinnerde zich wat hij gezegd had ook de herin nering hoe hij haar tweemaal gered had kwam in haar geest op en zij verweet zich hem zoo onvriendelijk behandeld te hebben. Mochten zij elkander ooit weder ontmoeten, dan nam zij zich voor hare oadankbaarheid goed te maken. Zich aldus onnoodige zorg scheppendebesloot Miss Manville eindelijk John Harrington te schrijven, al ware 't slechts om hem mede te deelen, dat zij hem nooit zou kunnen beminnen, al stelde zij ook zijne goedheid en ridderlijkheid jegens haar op hoogen prijs. Dan zon haar geweten ten minste gerust zijndacht zij. O, Lily Manville! Wenschtet gij niet in uw hart den man terug te zien En als gij hem ontmoet had, zoudfc gij hem niet als een vriend verwelkomd hebben, al het gebeurde vergetende Gij wilt het niet bekennen, maar uw verontschuldigingsbrief „om uw geweten gerust te stellen" omtrent den jongen man was uw eerste stap op het doornige en toch schoone pad der liefde. Wat het einde zal zijn, wie zal u dat zeggen Toen dat zoo bedachtzaam opgestelde briefje den avond vdór uw vertrek van Plymouth uw handen vorliet, had gij den eersten schalm van een keten gesmeed die De heer van der Linden verdedigde eveneens tegenover de Rekenkamer de wenscheiijkheid van schade vergoeding, geleden door de schietoefeningen, aan par ticulieren zonder proces. Bij de behandeling van het amendement van den heer Bahlmann op het wetsontwerp betrekkelijk den suikeraccijns beeft de minister van koloniën aan den heer Cremer op zijne vraag, of hii zich voorstelde andere maatregelen in het belang dor suikernijverheid re nemen, wanneer hij in genoemd amendement geene redding voor die nijverheid zag, een bevestigend antwoord gegeven. Het gouvernementzelfs als het zich alleen plaatste op het standpunt van het belang der schatkist, moest dit doen. Het gouvernement toch is leverancier der grondstof aan de fabriekanten kunnen deze niet werken dan blijft het gouvernement zitten met zijne grondstof. De suiker-nijverheid op Java had eene toe komst die zich goed liet aanzien maar zij had thans moeielijke tijden te doorworstelen, en het was de plicht der regeering haar ook in haar eigen belang daardoor te helpen. Thans waren de prijzen hoogst ongunstig; mocht het blijken, dat binnen eenigen tijd de onder nemingen niet kunnen worden voortgezet dan zal de regeering, en daartoe beraamde zij reeds maatregelen, handelend optreden en met inachtneming yan het belang der schatkist voorkomen, dat zij met de grondstof blijft zitten. Blijkens het verslag omtrent de wijziging der gestich- tenwet was men wegens het geldelijk verschil algemeen met de in art. 1 voorgestelde verandering ingenomen. Dat de gelegenheid welke 's Hertogenbosch en Mont- foort voor de hier bedoelde gevangenissen aanbieden tot dusver aan de regeering was ont man, pleitte, naar het oordeel van enkele leden niet voor de zorg en de nauwkeurigheid waarmede indertijd die gestiehtenwet was voorbereid, In verband hiermede meende sommigen de vraag te moeten doen of van de localiteitte Hoorn aanwezig en thans voor huis van correctie in gebruik, niet meer partij kon worden getrokken, dan thans in de plannen scheen te liggen. OÖ In ééne afdeeling werd gevraagd, of in de gevange nissen voor mannelijke veroordeelden beneden de 18 jaren te 's Hertogenbosch gelegenheid zou zijn voor veldarbeid, dat sommigen wenschelijk achtten. Ten opzichte van de vervanging van Amersfoort door Montfoort werd opgemerktdat het plan bestaatin den tuin der strafgevangenis een rijksopvoedingsgesticht te bouvren. Dat die samenkoppeling van twee zoo verschillende inrichtingen geen bezwaar zou opleveren, vereisehte nadere toelichting. Men vroeg ookvoor hoeveel zielen dat opvoedingsgesticht zou worden in gericht. verlengd zon worden, om uw hart met een ander, dat ver, ver weg was, te verbinden. Weinig vermoeddet gij dezen afloop weinig daeht gij aan den hartstocht, die toen reeds ontstaan was en die zelfs reeds luid sprak toen gij uw geweten geruststeldet 1 Gij han- deldot eerlijk uit vrijen wilin goed geloof. Moge hij uwe liefde waardig zijn Maar goed ol niet goed, de brief was geschreven en verzonden. Toen dien avond de lichten van den vuur toren van Eddystone verdwenen, had Lilian haren briefindien 't haar mogelijk ware geweestwillen terugnalenmaar de postbeambten hadden dien reeds goed verzorgd en zoo snel de mail-trein gaan kon ijlde hij naar Londen. John Harrington ontving het schrijven op behoor lijken tijd dat wil zeggen na zijne terugkomst van de begrafenis op Ivy Lodge. Het had reeds een dag of twee op hem liggen wachten en daar hij het handschrift niet kendewas hij niet bijzonder nieuwsgierig naar den inhoud geweeat, Maar toen hij de enveloppe had geopend, beefden zijne handen van opgewondenheid. De onderteekening was „Gretchen Engelbach", maar tusschen aanhaiings- teekenamet alles wat hij nu wist, bemerkte John Harringtondat zij eenigen twijfel koesterde om trent zune volslagen onbekendheid met haren waren naam. Plicht en toegenegenheid werkten thans won derlijk samen. Hij had zijn oom beloofd Lilian te zoeken en zelve gaf zij hem de aanwijzing harer iden titeit en bestemming. Hij besloot dadelijk haar te volgen en deed nog dienzelfden middag onderzoek naar het vertrek van booten naar Melbourne. Hij ging voor dat doel naar de City en had juist zijn overtocht bepaaldtoen een ongelukkig uitziend met modder bespat persoon hem vroeg zoo goed te zijo hem te zeggenwanneer de eerstvolgende boot naar Australië vertrok. „De eerste gaat de volgende week", antwoordde Harrington verwonderd over het voorkomen vnn tl ca

Alkmaarsche Courant | 1886 | | pagina 1