Eene nachtelijke onderneming. De gemeenteraad van Oterleek heeft den 27 met 4 tegen 3 stemmen besloten, geen gevolg te geven aan de door het schooltoezicht tot gemeentebestuur gerichte aanschrijving om de school in de Noordschermer af doende te verbeteren. Den 27 des namiddags is op de Zuiderzee ter hoogte van Urk het met straatvuilnis bevrachte vaar tuig van Kasper Lenten uit Hoogeveen ten gevolge van een lek gezonken. De man vrouw, knecht en 5 kinderen werden gered. Den 28 heeft de heer Commandeur den dag her dacht, waarop hij voor 25 jaren burgemeester der ge meente Wognum was geworden. De Nederlandsche dansonderwijzersvereeniging heelt den 29 te Utrecht met algemeene stemmen be sloten, in het belang van iederen danser en voor het geregelde dansen van quadrilles door het geheele rijk van wege de vereeniging een gids voor de balzaal uit te geven. De 2e Kamer heeft den 30 de betrekking van bibliothekaris afgeschaft en de bibliotheek geplaatst onder beheer van den grilfier der Kamer en de verdere bewerking van de oude handelingen der kamerstot dusver aan wijlen den heer Noordziek toevertrouwd opgedragen aan de ambtenaren ter griffie onder toe zicht der huishoudelijke commissie. Den 29 is bij Weesp een tweejarig kind door een trein overreden. De gemeenteraad van Zaandam heeft den 29 niet eervol ontslag verleend aan den onderwijzer P. J. Houmes, op grond dat hij sedert 1 Juli zonder verlof zijne betrekking verlaten had en eene commissie van 3 leden uit zijn midden benoemd, om met burg. en weth. van gedachten te wisselen over eene verdie ping vau zijkanaal G. van het Noordzeekanaal af, over eene lengte van ongeveer 1400 el tot dezelfde diepte als het Noordzeekanaal en over het verbroeden der vaargeul in de Voorzaan tot 40 en zelfs tot 53 el (de grootst mogelijk te verkrijgen breedte.) Den 29 is te Middelburg des voormiddags om streeks 9 uren, uit het huis van arrest ontsnapt Joseph Knaepen zeeman 24 jaren oud geb. te Antwerpen sedert eenige dagen voorloopig in hechtenis, als verdacht van diefstal. Tijdens zijn verblijf in de wandeleei is hij aan het toezicht ontsnapt over een muur geklom men en daar van eene hoogte van ongeveer 4 el op het gazon gesprongen waarbij hij voorover viel en zijn hoed verloor. Hij is nog niet gevonden. De 2e Kamer heelt den 30 in comité generaal met ingang van 1 Januari a.s. benoemd tot directeur van de stenografische inrichtingter vervanging van wijlen den heer Noordziek den heer C. A. Steger, eerste stenograaftot eersten stenograaf den heer J. B. Rietstaptweede stenograaftot tweeden steno graaf den heer J. Boudewijnse, stenograaf; tot stenograaf den heer J. H. T. Wildenboer, adepirant-stenograaf en tot adspirant-stenograaf den heer J. R. van der Worff, leerling stenograaf. Den 30 is te Wormerveer begraven Lambertus Gorter, 20 jaren oud, den 26 bij het oproer te Am sterdam dood geschoten. Men vermoedt aldaar, dat hij getroffen is door een kogel, uit een der hnizen aan de Anjelierstraat geschoten daar dia straat om 10 uren toen hij zich naar huis spoedde, rustig was en het bijna ondenkbaar isdat die kogel van de militaire macht, over de buizen heen, afkomstig was. Den 30 omstreeks 10 uren in den avond ont stond te Nijmegen brand bij den landbouwer en leveran cier van fourages P. Meyer aan de Ziekenstraatwaar o. a. geborgen waren 120000 pond hooi en stroo 2 last haver en andere granen. De brand nam hierdoor zoo snel toedat het aangrenzende perceel van d^n landbouwer G. Derks, waar 50000 pond b^oi geborgen waren mede aangetast werd. Beide woningentegen brandschade verzekerd, brandden geheel uitalleen de muren zijn blijven staan. Hooibroeiing wordt als de oorzaak beschouwd. Den 31 is door de justitie een onderzoek loge man. „Ik ga zelf mede'', voegde hij er aan toetoen de man vroeg of bij bier wel zeker van was. „Dan zal ik ook een kaartje nemen", sprak de man, naar zijn pet wijzende. „Dank umijnheer." John Harrington knikte en vervolgde zijn weg, zich verwonderende waarom de man zoo juist op die boot gesteld was en meenende den man toch wel eens vroeger ontmoet te hebben. In de drukte der toebe reidselen zijner reis vergat hij spoedig bet voorval alsook dcor eene tijding, die hjj van Ivy Lodge ontving. Donald Mackenzie was in eene worsteling ernstig gekneusdschreef Alice aan haar „waarden broeder", zooals zij hem noemde en „Mama was zeer bedroefd. Wilt ge ons komen bezoeken?" Harrington verontschuldigde zich. „In deze omstan digheden", schreef hij„moet ik uwe jiitnoodiging afslaandaar mijn tijd in Engeland zeer beperkt is. Zaterdag vertrek ik naar Melbourne." „Edward gaat op eens naar Australië", zeide Alice den volgenden morgen tot bare moeder. „Hij kan niet hier komen." „Toch mompelde Mevr. Harrington en ging het nieuws dadelijk aan haren zoon vertellen. „Wij mogen zeer dankbaar zijn, Donald, dat het zaakje zoo goed is afgeloopen. Je plan om die papieren in bezit te krijgen was uitmuntend. Goede jongen die schelm had je leelijk kunnen wonden. Ik hoop dat men hem gauw deporteereu zal." „Hij zal zichzelf wel deporteeren", sprak Donald zijn gekneusd lichaam in bed omkeerende. „Hij heeft nu reeds Engeland verlatenals hij niet verdronken is. Maar hij heeft mij per slot van rekening toch nog beet genomen 1" „Wat? Wat bedoelt ge, Donald? Hebt ge dan niet alle papieren „Neenhet afschrift van het testament van den ouden man ontbreekt mij nog en als dat in handen van lui van Faithfnll valtzullen ze 't dadelijk her kennen. Dat kon leelijk zijn." „Wat hebt ge met de andere papieren gedaan?" vroeg Mavrouw. steld in de socialistische drukkerij Excelsior aan de Westerbaanstraat te 's Gravenhage. Dat onderzoek schijnt tot niets geleid te hebben. De burgemeester der gemeente Amsterdam heeft bij besluit van den 31, uit overweging dat het venten en verspreiden op den openbaren weg van nieuws bladen of andere gedrukte of geschreven stukken tot wanordelijkheden aanleiding geeftdat venten en ver spreiden verboden. Den 31, in den vroegen ochtend, werd de sociaal- demokraat van der Stadt te Amsterdam in hechtenis genomen. Daar de tot den dienst te Leiderdorp aangewezen ringpredikant den 31 des namiddags zijn besluit van niet optreden op den I meldde, stonden kerkvoogden aldaar op aandrang van vele gemeenteleden en ook van elders toedat de godsdienstoefeningen den 1 geleid zouden worden door den gewezen predikant Vlug, onder voor behoud van alle rechten der gemeente. Toen deze den 1 optrad was de kerk stampvol. Voorgelezen werd Psalm 125 en 126 naar aanleiding waarvan eene toe speling werd gemaakt op den toestand der gemeente. De preek liep over Genesis 32 vers 10a. Vóór het uit spreken van den zegen werd bekend gemaakt, dat er des avonds weder godsdienstoefening en den 14 catechi satie door spreker zou gehouden worden. Geen oogen- blik werd de rust verstoord. De politie was versterkt met 15 rijks-veldwachters met karabijnen en 4 maréchaus sees uit Scheveningen. Den 1, des avonds te 6 ure, werd in „Walhalla", het vergaderlokaal der sosialisten te 's Grsvenhage, eene bijeenkomst gehouden waarin als spreker Domela Nieuwenhuis optraddie de bekende leerstellingen verkondigde en op verschillende plaatsen in zijne rede heftig tegen de pars uitvoer. In het belang van de goede orde werd het publiek slechts geleidelijk in de zeer volle zaal toegelaten. Even na den aanvang der bijeenkomst zag de politie zich genoodzaakt, den kaste lein van dit koffiehuis, Tasseron, die zijn broeder wilde binnenlaten doch daarin verhinderd werd over te brengen naar het politiebureau aan de Groenmarkt daar hij zich minder welvoegelijk tegenover de politie gedroeg. Dit veroorzaakte eene kleine opschudding in de zaal. Enkele personen op de Veenkade trachtten hem te ontzetten doch dit gelukte niet. Hij werd echter na eenigen tijd wederom op vrije voeten gesteld. De orde werd overigens door niets gestoord. De politie was vertegenwoordigd door twee commissarissen ver schillende inspecteursrechercheurs en een dertigtal agentenrijks-veldwachters en boschwachtersdie in den ingang van de zaal en in de poort vóór bet gebouw hadden postgevat. Een agent van politie ontving van een ais heer gekleed persoon met een voorwerp een slag op den arm. De dader zette het onmiddeiijk op een loopen, met achterlating van zijn hoed, die in han den der politie bleef. Domela Nieuwenhuis sc.njnt reeds spoedig na het uitspreken zijner rede het gebouw te hebben verlaten althans men zag. hem den ganschen avond niet meer. Vóór het gebouw had zich aanvankelijk eene vrij dichte menschenmenigte verzamelddie lang zamerhand vertrok. De sociaal-democraat Croll sprak den 1 te Rot terdam over de val van het Koningschap. Toen na afloop een der aanwezigen vroegof bij voorbeeld door den vat van Lodewijk XVI bet franscho volk gelukkiger was geworden antwoordde Crolldat de vruchten eener omwenteling niet zoo dadelijk te bespeuren wareD maar dat het algemeen stemrecht in die landen waar het bestaatverbetering bad aan gebracht. De vrager oordeelde dat zijn antwoord niet duidelijk was; Croll daarentegen, dat hij zeer duide lijk was geweest. Eene vrouw spoorde ook de vrouwen aan voor de zaak der sociaal-demokratie te bestrijden. Vele personen die zich voor bet gebouwwaar Croll sprakverzameld hadden om hem te zien wachtten te vergeefs op zijne komstdaar hij door eene achter deur vertrok. „Met steenen bezwaardop den bodem der rivier laten zinken. Daarvan zal nooit meer iets aan het licht komen." „Welnu, Donald, dan kunnen wij gerust zijn. Toch spijt het mij dat Edwatii vertrekt", sprak Mevr. Harrington. „Mij niet", antwoordde haar zoon- „Wij zijn veiliger zonder hemmoeder. Den hemel zij dankdat de papieren goe 1 weggeborgen zijn." Donald Mackenzie dankte den hemel voor het ge lukken zijner slechte daad. Weinig dacht hij zelf het werktuig te zullen worden voor de straf zijner moeder. HOOFDSTUK XXI. De beide manoendie Jonas Kedge achtervolgd hadden begaven zich, alle verdere nasporingen vruchte loos oordeeiende weder naar Waltononderweg hun best doende zich te verklarenwaarom de bekende Jonas plotseling blijken van moordlust had gegevenJonas was niet overal goed gezien; menigeen had hij in zaken bedrogendoch moord of geld afpersing had men nooit van hem verwacht. Toen Donald daarom om hulp riep en de politie-agenten, die hij in reserve had gehouden om hem zoo noodig bij te staan, te hulp geschoten waren, hadden zij vrijwillig hunne diensten aangeboden, met de gedachte dat bunne moeite wel beloond zon worden. „Hij is wegmaatwe kunnen gernst naar huis gaan", sprak de eene. Alvorens echter dit plan uit te voeren begaven zij zich eerst naar „de Hengelaar", waar reeds druk over het voorval gesproken werd. „Heb je hem gesnapt, Enery vroeg de kastelein. „Neen", antwoordde deze „dat niet, 't zou anders leelijk voor hem zijn afgeloopen; maar hij zal niet gauw gevonden worden; hij is zeker onder de steenen bij den waterval geraakt." „Verdronken?" riep de kastelein. „Nou, Tom, wat Den 1 is te 's Gravenhage de zoon van een ge acht ingezeten bij het baden te Scheveningen, doordat hij zich te ver in zee gewaagd had verdronken. Benoemd bij kon. besluit van den 1 tot inspec teur voor bet geneeskundig staatstoezicht voor Noord brabant en Limburg de heer dr. A. van der Loeff, met toekenning van eervol ontslag als adj. inspecteur voor het geneeskundig staatstoezicht voor Noordholland en in zijne plaats aldaar benoemd de heer dr. R. H. Saltet, artsprivaat-docent voor de gezondheidsleer aan de universiteit te Amsterdam en lid van den geneeskun digen raad in die provincie. Den 2 is de internationale bakkerij-tentoonstel ling in het paleis voor volksvlijt te Amsterdam in tegenwoordigheid van het gemeentebestuur geopend door den heer S. W. Siemonsvoorzitter van den neder- landschen bakkersbond. De heer A. C. Wertheim, voorzitter van het bestuur van het paleis voor volksvlijt, sprak daarna eene welsprekende rede uit. Bij de feestviering des avonds werd door het man nenkoor „K unst en Arbeid" een lied gezongen op de wijze van „De jagers van van Dam", waarvan een paar coupletten als volgt luidden Bij 't nad'ren vau den nacht Als ieders arbeid is volbracht, En bij wat men ook nog wacht 't Rust-uur tegenlacht „Wees wakker klinkt het voor den bakker, Rust de gansebe maatschappij, Dan eerst werken wij. Bij pannen vloer en plaat Geknipt gesneden Engelsch gaat Korsten krenten rog (van 't zaad) Weit en mik (dat staat „Wees wakker enz. Gerasptgalee kadet Ook Sillempjeszeer fijn en net, Grofjes Duitschjes knapp'rig vet Worden uitgezet. „Wees wakker 1" enz. Zoo raakt de oven uit Terwijl het klein goed 't werk besluit: Krakelingen en beschuit Bollen zout gekruid „Wordt wakker!" BlaaEt dan weêr de bakker Eet thans smaak'lijk maatschappij Heden rusten wij. Dan 2 had te Oudorp eene harddraverij piaats waaraan door 13 paarden werd deelgenomen. De prijs, een wagentuig werd behaald door J. Bijman met een zwart merriepaardbereden door D. Bijman de le premieeen hoofdstel met zweep door Bles, eigenaar M. Zuurbier, berijder J. Zuurbier, terwijl de 2e premie, een hoofdstel met teugels, gewonnen werd door de zwarte van R. Groot bereden door den eigenaar. Den 3 werden tot leden van het polderdistrict Oudorp herkozen de aftredende leden de heeren W. Bu ren en H. Stikkel en in de plaats van den heer A. Koeleman die vertrokken is, de heer J. Blom. Men schrijft ons uit Heer Hugowaard Door de heeren C. Bosman en mr. A. P. de Lange is aan het bestuur van dezen polder vergunning ge vraagd tot bet leggen van rails in den onderdijk ten behoeve van de stoomtramverbinding tussehen Alkmaar en Hoorn. Yeel bezwaar schijnt er bij ons bestuur niet te bestaan althans vrij algemeen is men van gevoelen, dat ook voor onze streek het tot stand komen dezer lijn van het allerhoogst gewicht is. Zondereenigen twijfel zal er oppositie zijn onder onze vroede mannen, maar wij mogen verwachten, dat eene naar vooruitgang strevende meerderheid gereed zal staan der oppositie het hoofd te bieden ja zelfs deze te overtuigen dat heb 'k je gezeidik heb mijn pint gewonnen." „Wacht tot het onderzoek ik betaal geen pint voor er bewijzen zijn dat ik 't verloren heb. Maar ik zal je zeggendat de jonge Mackenzie leelijk door Jonas Kedge geslagen is en als die twee met mekaar aan 't vechten gaan, zal 'r ook wel een reden voor zijn; wees daar zeker van." „Er is voor alles een reden", antwoordde de kastelein, „maar wat kon Jonas Kedge te doen hebben met mijn heer Mackenzie? Hij zal hem zeker de baas geworden zijn en toen zal de jongeheer om hulp geroepen hebben". „Ja en neen. I)e twee agenten stonden al lang klaar, 'k heb ze een uur geleden al gezien, 't Was een opge maakte mouw daar zit meer achterdan je denkt", beweerde Tom. ,,'t Kan me niet veel schelen", antwoordde de kaste lein. „Nou goeden avond, 't is tijd om te sluiten en ik heb je vrouw beloofd je naar hnis te sturen, Enery. Goeden avond," „Je hoef je met mijn zaken niet te bemoeien, man ik kon best naar huis gaan, zonder door jou weggestuurd te worden", antwoordde Enerv boos. „Goeden avond", herhaalde de kastelein, lachende. „Je hebt wel gelijk." „Gelijk Ik zou niet weten, waarom niet. Zeg, Tom", vervolgde hij na de herberg verlaten te hebben, „ben je bang voor spoken?" „Nou, waarom? Nee, zou 'k zeggen", antwoordde Tomterwijl hij in 't donker bleef staan en zich achter 't oor krabde. „Nee zeg ik ik heb er nooit een gezien als ik er een zagmisschien wel. Maar waarom vraag je dat „Omdat als je niet bang bent we eens moesten gaan zien of Kedge z'n huis goed gesloten is.". „Jadat konden we wel doen; misschien hooren we nog wat van 'em 't was altijd een goed vriend van me, die arme kerel 1" ,,'t Is beter dat wij gaan kijken, als dat een ander 't doetmaat. Komlaten we gaan er is bij de brug niets te zien." Wordt vervolgd.

Alkmaarsche Courant | 1886 | | pagina 2