autvUu ^tab0"ÏBertcliten. l&atkt- tn «jcutrsibericJilen- het algemeen belang vóór alles gaatmen bizondere belangen niet op den voorgrond mag stellen waar de bloei van onzen waarlijk voor 't tegenwoordige niet al te zeer bedeelden poldermoet worden bevorderd zij 't ook dat individueeie opoffering wordt geeiseht. Meermalen trof het ons en ook nu moet het ons van het hart dat waar bij raad oi polderbestuur belangrijke zaken aanhangig zijn men bijna nooit iets bemerkt van belangstelling van de ingezetenen of in gelanden. Men denkt bij zieh zeiven och, wij hebben onze bestuurders gekozen daarmede is ons werk afge- loopen zij zullen wel zorgen dat alles g ed gaat." Maar is bij belangrijke besluiten ook voor hen niet van veel belang dat zü de meening van degenen die zij vertegenwoordigen kennen Ligt het niet eenigzins op onzen weg om hun door middel van een adres b. v. te doen wetenhoezeer de meerderheid in onze ge meente in de tramverbindiug een der waarborgen ziet voor eene goede toekomst dezer streek F Hoe 't zij ik geef gaarne mijn middel voor beterwanneer het er maar een isdat ons het doel bereiken doet. Te Bellingwoldete Nieuwe Schans en nabij Eindhoven is eene boerderij afgebrand. Te Noordwijk aan Zee is door een aardverschui ving bij het graven eener welput een werkman onder het zand bedolven geraakt en omgekomen. Zijn ka meraad, die mede bedolven was, werd met moeite gered. De heer Passer hoofd eener openbare school te Beemsterheeft tegen den 1 Nov. eervol ontslag uit die betrekking gevraagd. Beroepen bij de evang. luth. gemeente te Pur- merend ds. E. J. Plaat te Brielle. De gemeenteraad van Grypakerk heelt een voor stel om voor rekening der gemeente vlas aan te koo- pen om bij gebrek in den aanstaanden winter te laten bewerken verworpen met 6 tegen 4 stemmen, De gemeente Hengeloo heeft hare in een 4 pet. fonds verwisselde schuld groot f 84.700 geplaatst bij de firma C. A. Honigh te Wormerveer tegen den koers van 102 pet, Het departement Anna Paulowna der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen heeft besloten tot de oprich ting eener plaatselijke vereeniging tot bevordering van schoolbezoek. Het bestuur de begrafenisvereeniging „Onderlinge Hulp" te Ursem, herdacht den 2 het 25jarig bestaan der vereeniging. Uit het. door den secretaris uitgebracht verslag blijktdat de contributie per lid en per jaar gemiddeld 96^ ct. heeft bedragen terwijl bij overlijden 60 wordt uitgekeerd. Het vergrooten der R, K. pastorie te Spierdijk met bijbehoorende werken is gegund aan de laagsten inschrijver, den heer H R. Hendriks te Oss. In het twe?de kwartaal 1886 ontstonden in de Ned. Herv. kerk 57 vacaturen en wierden 47 vervuld, zoodat het gehoele aantal vacaturen op 1 Juli 289 bedroeg. De heer H. de Veer, hoofdredacteur van het Nieuws van den Dag, heelt vrienden eo vereerders van wijlen ds. Simon Gorter bij advertentie uitgenoodigd, iets bij te dragen voor een eenvoudigen gedenksteen op bet graf van dieu letterkundige op de begraafplaats te Rhenen. Te Opperdoes is in plaats van wijlen den heer P. Viju Dj. tot lid van den gemeenteraad gekozen de heer Simon Pijper. Het jaarhjksch feoat te Sehagen harddraverij en vuurwerk is op den 17 bepaald. Onder de vele bij den burgemeester van Amster dam ingekomen gelden voor het fonds tot het verleenen van onderstand aan zieke en herstellende agenten van politie komen o. a. drie giften voor van eenige belang stellenden groot f 70004990 en f 3035. De minister van koloniën heeft aan de firma L. J. Enthoven Co. te 's Gravenhage de levering opgedragen van 39 bruggen ten dienste van de staats spoorwegen op Java hoewel hare inschrijving hooger was dan de laagste buitenlandsche inschrijver. De afgekeurde stoomwerktuigen vlampijpen enz. van het schroefstoomschip der nederl. marine Marnix zijn bij openbare inschrijving te Nieawediep verkocht aan den heer B. J. Nijkerk te Amsterdam voor f 11.513.36. Mej. C. S Eiias te 's Gravenhage overleden, heeft f 25000 vermaakt aan de algemeene armen ver gadering aldaar. De in de Looierstraat te Amsterdam mishandelde politie-agent Korfmaker is niet dood; zijn toestand is zelfs bevredigend. De gemeente Winschoten gaat ter conversie van vroegere leecingen eene 3| pet. leening van145000 aan, in aaudeelen van f 500. Beroepen bij de doopsgezinde gemeente te Noord en Zuid-Zijpe ds. H. v. Calcar, te Noordhorn. Inhoud van de 4e aflevering van Vragen van den Dag: Dr. H. Blink onderwerpen van sociale wetgeving b. de normale arbeidsdag; D Stigter, de vraag var. den dag, vervolg en slot; dr. H. Blink, een romantisch piekje in Nederland; het sluimeringstijdperk der plan ten de quaestie der kroonpretendenten in Frankrijk insecten in barnsteen invloed van het elecirisch licht op de oogen een nieuw perpetuum mobilehagel in Senegambie Winkler Prins iets over gloeilampen vraagbus; politiek overzicht; feuilleton: mej. G. van Uildriks een genrestukje. Over het algemeen is men van meaningdat de hagel alleen in de gematigde luchtstreken de aarde bereikt, In de warme luchtstreken zou namelijk de hagelwanneer hij in de wolken gevormd werd, onder het vallen ontdooien en bij het bereiken der aarde reeds in regen zijn overgegaan. Toch schijnt dit niet volkomen juist te zijn. Dr. Bouri'.let, die in 1874 arts aan het franscbe hospitaal an Senegambië op p. m. 16° N. B. wa3, verklaartdat —3» er bij een onweer een genoegzame hoeveelheid hagel vielom ze van een bordmet suiker vermengdals in Europa de aardbeziënte kannen eten. Ook Raffonel deelt mededat aan de Boven-Senegal bijna ieder jaar hagel valten soms zelfs eene zoo aanzienlijke hoeveelheid, dat de grond er eenige duimen dik mede bedekt wordt. (Vragen van den Dag.) Eranz Liszt is Zaterdag avond te 11% uur overleden in 75jarigen ouderdom te Bayreutb waar hij bij zijne dochter, de weduwe van Richard Wagner, vertoefde om de feestelijke uitvoeringen in het Wagner-tkeater van dezen zomer bij te wonen. Hij is bezweken aan de gevolgen eener longontsteking, die hem slechts weinige dagen aan het ziekbed gekluisterd hield. Lisztover wiens compositiën zeer verschillend ge oordeeld wordt, was als pianist onbetwist door niemand overtroffen noch geëvenaard. Zijne eerste muzikale vorming ontving hij van zijn vader een ambtenaar op de goederen van den hongaarschen prins Esterhazy waar hij don 22 October 1811 te Raiding werd ge boren. Reeds als knaap van 9 jaren wekte zijn spel toen hij zieh voor het eerst in het openbaar deed hooren, algemeen opzien. Zijn vader werd door vermogende kunstvrienden in staat gesteld, hem te Weenen de lessen te laten volgen van Czerny en Salierien al spoedig kou de oude Liszt met zijn begaafden zoon reizen door de voornaamste landen van Europa onder nemen waar zijn spel overal de grootste bewondering vond. Reeds in 1827 verloor hij zijn vader, maar hij had reeds geleerd zijn weg te vinden, en tot 1848 ver breidde hij op zijne veelvuldige kunstreizen zijn roem door de gansche wereld. In het laatstgenoemde jaar vestigde hij zich te Wei- mar waar de Groothertog van Sakseu hem ais „hof- kapelmeester in buitengewonen dienst'' de gelegenheid opende om zich eene school te vormen van talrijke leer lingen die niet ophielden den grooten meester te vereeren niet alleen als onovertroffen virtuoos maar ook als componist in de richting, die door Wagner en Berlios reeds aangegeven was Ook als schrijver over muzikale onderwerpen heeft Liszt zich onderscheiden. Tot 1859 bleef hij te Weimar en ging toen naar Rome, waar hj in 1865 in den geestelijken stand trad. Toch kwam hij nog herhaaldelijk te Weimar en de Groot hertog most reeds den wensch geuit hebben, dat zijn lijk derwaarts zal worden overgebracht, om nabij de graven van Schiller en Goethe te worden bijgezet. Als „abbé" heeft Liszt zich niet dikwijls meer in Let openbaar doen hoorenmaar toch was het af en toe nog enkelen gegund zelfs in den laatsten tijd den grijsaard te be wonderen als hij zich in ziju geestelijk gewaad voor het kiavier plaatste en met de nog altijd lenige vingers zijne hoorders in verrukking bracht. De Hongaren hielden hun beroemden landgenoot ia eere en benoemden hem tot voorzitter aer nieuw ingestelde Koninklijke Academie voor Muziek te Budapestwaar Liszt de laatste jaren van zijn leven dan ook menigmaal vertoefde. In zyne „Haagsche Omtrekken'' schrijft Damas in het Vaderland (Nr. 180) o. a. het volgende „Reeds op den avond na de bloedige oproertooneelen las ik in een onzer groote bladen „Laat dan niet op het kort en vastberaden onderdrukken van den opstand de naweën volgen van lange en verbitterende gerech telijke vervolging. Daar zal berouw genoeg zijn. Daar zullen tranen genoeg vloeien. Laat do straffende ge rechtigheid waar zij het eenigzins vermijden kan ze nog niet vermeerderen, Laat zij hare oogen sluiten voor schuld, die meer in opgewondenheid en verleiding haren oorsprong vindt dan in boozen toeleg. Laat liever de balsem der barmhartigheid droppen in de geslagen wonden „O die balsem der barmhartigheid Terwijl veertig gerechtsdienaren door de oproerlingen gruwelijk mis handeld, omdat zij hunnen plicht deden zonder vrees en zonder blaamdaarginder liggen te kermen op de hout8u banken van het poiitio-bureau, en een elk, die nog bloed heeft in het lijf, de fiolen zijns toorns zou willen storten over de hoofden der misdadigers, komt reeds een onzer aandragen met droppels van barm- en flauwhartigheid Maar is het te verwonderen dat die huis-apotheek ingang vindt, wanneer zelfs de rechterlijke macht meent te werk te moeten gaan tegen den grootsten opruier in ons land met eene lankmoedigheid, welke verbazing wekt F Ieder weet, dat de leider der sociaal-democraten, maar, meer nog, de rondreizende opstoker van het arme volk, onlange slechts voor den Hove had to verschijnen met het bericht van de ziekte zijns verdedigers, om voor onbeperkten tijd het vonnis dat hem tot een jaar ge vangenisstraf veroordeelde, krachteloos te zien gemaakt. Een spotter zeide, dat die leider zich wel een advocaat zou hebben uitgekozen met eene slepende ziekte maar ik heb te veel eerbied voor de overheid om hier te spotten, en niet in gemoede te verklaren, dat de rechter naar overtuiging en geweten heeft rechtgedaan, ai moet ik daar schoorvoetend aan toevoegen dat ik in zijne plaats eene geheel andere overtuiging en een geheel ander geweten zou hebben gehad. Wel is het mij bekend dat deftige theoretici onder ons zeggen dat men het recht van veidediging niet mag beperken. Dan, sedert wanneer regeert men een land met phrasesF Eu daarenboven sedert wanneer heeft de geordende maatschappij ^ot recht van zelfverdediging voorwaar een heilig natuurrecht verloren F" De afgetreden engelsche premier Gladstone is zeer ontsticht over eene aardigheid die men zich over hem heeft veroorloofd. Een aantal ondernemers van ver huizingen ontvingen per briefkaart uitnoodigingen om wagens te zenden naar no. 10 Downingstreetten einde oude hoeden en schoenen, kantoor- eu stofjassen, en ottelijke dozijnen staande boorden, groot model, te komen opruimen. Het spreekt van zelf dat geen der talrijke mededmgers een vrachtje kreeg. L'éaonomiste Fran9ais deelt mede, dat tusschen 1881 en 1886 de bevolking van Parijs met 0,70 pet. is toe genomen. In dienzelfden tijd is het aantal huizen mefc 8,37 pet. vermeerderd. Hieruit volgtdat in Parijs te veel gebouwd isen de bouwmaatschappijen en financiëele instellingen welke deze speculatie onder steunen op eene harde proef gesteld zijn. Waren al die huizen door particulieren gebouwdzoo zou de speculatie op voor velen noodlottige wijze hebben moeten ineenstortenmaar de meeste maatschappijen hebben den druk der tijden kuDnen wederstaan. Haar mid delen zijn uitgeput en de particuliere bewoners, die geld opnamen voor een groot deel geruïneerd maar de maatschappijen hebben de proef doorstaan. Oogen- schijnlijk is de waarde der huizen niet veei gedaald omdat de hypotheekbanken zorg gedragen hebben zelve als koopers op te treden, als gedwongen ver- koopen plaats hadden. Er zijn eenige uitzonderingen gelijk er op eiken regel uitzonderingen bestaan. Men zegt, dat het Crédit Foncier en het Sous Comptoir des Entrepreneurs geen schade leden onder de bouwmanie, maar er zijn verscheidene maatschappijen welker aan- deelen sterk gedaald zijn en zij zullen haar tegenwoor dige moeielijkheden niet te boven komen zonder reductie van haar aandeelenkapitaal. Over de toestanden in Labrador wordt uit Montreal het volgende aan de Daily News getelegrafeerd Een Eskimo de eenig overlevende van eene neder zetting van 130 personen te Okkak verbaaltdat in het begin van Maart al het voedsel was verbruikt, tot den laatsten droppel traan en het laatste stukje zee hondenvel. Van tijd tot tijd slaagde men er nog in een beer te dooden. Op 3 Juni had men sedert zes dagen niets gegetentoen begon men zijn toevlucht te nemen tct de lijken van hen die reeds waren be zweken. Dit afschuwelijk voedsel veroorzaakte echter een hevige dyssenterie, zoodat op 1 Juli, toen'25 lijken waren opgegeten, nog slechts zestien personen in leven waren. Deze ongelukkigen trokken langs de kust in sleden door vier honden getrokken. De ponies waren reeds lang als voedsel gebruikt. Toen men op vier-eD-twintig mijlen afstand van kaap Mugford was gekomen, werd de troep door een hevigen sneeuwstorm overvallen. Terwijl de reizigers naar den weg zochten werden zij door een dertigtal witte beren aangevallendie hen allen op twee nadoodden en verslonden. Duizenden beren waren uit Pennyland overgekomen, plunderden den voorraad te Okkak woelden de graven om verslonden de lijken en tastten oe levenden aan. Zij hebben een uitgebreid district geheel onbewoonbaar gemaakt. De bewoners der kleinere nederzettingen hebben de vlucht genomen naar de visachersdorpen aan de kust doch onderweg werden hunne rijen door beren en wolven op vreeselijke wijze gedund. Krankzinnig van honger bestreden zij het gedierte de overblijfselen hun ner makkersin den regel met het eeuig gevolg dat de beren en wolven een dubbel maal kregen. Yan maatregelen der koloniale regeering tot voorziening in den nood is nog niets bekend. Dinsdag 3 Aug. Heidelberg. Bij de opening der feesten ter gelegen heid van het 500jarig bestaan der universiteit hield de kroonprins in de gehoorzaal eene belangrijke rede, waarin hij herinnerde het roemrijk verleden der hooge- school en den strijd voor vrij onderzoek, geloofsvrijheid eu de Duit8cne eeDheid. De stad is prachtig versierd. De heer C. J. Canters aihier is lid van de jury voor de internationale bakkerijtentoonstelling te Amsterdam. BURGERLIJKE STAN GETROUWD. 1 Aug. Aidert Stokkink en Dieuwertje Bronner. Andries Schwab en Eetnpje Venema. GEBOREN. 30 Juli. CornelisZ. van Johannes Gerardus Swart en Jacoba Smak. EngelinaD. van Adrianus Petrus van der Vlugt en Calliarina Kops. 31 HarmenZ. van Jan Boersrna en Trijntje Eeenstra. wonende te Stavoren. Jacoba, D. van Arie Dekker en Maart je Koster. 3 Aug. Geertje, D. van Jan Hoogland eu Geertje van der Woude. Bruno, Z. van Cornelis Piet en Elisabeth Rozenbroek. OVERLEDEN. 30 Juli. Marijtje Sclmytwed. Abraham Schoonewil, 85 j. Alkmaar 2 Aug. Aangevoerd 239 vette Kalveren t 25 a 130, 14 nucht. dito 12 a 25405 Schapen f 20 a 28 127 vette Varkens 0,38 a 0,45 per P., 39 magere dito f L2 a 17 Amsterdam 2 Aug. Aardappelen Geld. blauwe f 1,60 a 1,89, dito Muisjes 2,30 a 2,50, dito Kralen 1 1,30,a 1,50, Noord- wijker zand f 1,20 a 1,80, IJpolder zand f 2 a 3, Andijker Muisjes f 2,20 a 2,40, dito Ronde f 1,80 a 1,90, Westlandsehe klei in manden f 1,40 a 2, dito lossen 0,85 al,dito Muisjes f 2 a 2,20, dito Blauwe 2. Aangevoerd 19 versche ladingen. Handel vlugger. Raapkoeken 70 a 82, Lijnkoeken t 8,50 a 12,50. Aangevoerd 381 Runderen, vette 0,00 a 0,75 per P., Melk en Kalfkoeien 100 a 2604 Graskalveren 37 nucht. Kalve ren f 7 a 13 72 Schapen en Lammeren (geen prijs vermeld), vette Varkens f 0,37 a 0,40 per P. Edam 31 Juli. Kleine Kaas, hoogste prijs, 27,50, aange voerd 109 stapels. Haarlem 2 Aug. Witte Tarwe f 7,30 a 7,50, Haver f 3,80, Karweizaad 13,10 a 13,60. Kampen 2 Aug. Aangevoerd 648 stukken boter van 20 pond pond 17,50 a 21, 115 stukken van 10 pond f 9,50 a 11 en ruim 300 stukken van P., per pond 0,82 a 0,85. Leiden 31 Juli. Boter per kwartvat le soort 40 a 54, per pond le soort /Ia 1,35. Leeuwarden 20 Juli. Boter 1« soort 45. Aangevoerd 124S kwart. 176 achtste- en 47 zestiende vaten. Monnikendam 28 Juli. Op de zomer-koemarkt waren 50 stuks vee aangevoerd. Prijzen hoog.

Alkmaarsche Courant | 1886 | | pagina 3