No. 95*. Acht en tachtigste Jaargang. 1886. ZONDAG 8 AUGUSTUS. iStttUttlAttb. In eene te Dublin gehouden vergadering van de leden der iersche partij, onder leiding van den heer Parnell, is met algemeene stemmen besloten, in het par lement het recht op home-rule te blijven handhaven en zich bij de regeling van dat vraagctuk met geene mindere rechten tevreden te stellen dan hun bij het ontwerp Gladstone werden toogeetaan. Tevens werd op voorstel van Parnell besloten aan do regeering kenni te geven dat de pacht nog niet kan worden betaalde ALKMAA De BURGEMEESTER der gemeente ALKMAAR brengt ter kennis van de ingezetenendat de heer Commissaris des Konings in de provincie Noordholland voornemens isdeze gemeente op Maandag 9 Augustus a. s. te bezoeken; dat voor hen, die hem op dien dag wenscben te spreken, daartoe de gelegenheid zal bestaan ten stadhuizedes namiddags te 2 uren, wanneer zij zich vooraf ter gemeente-secretarie aanmelden, ou op de lijst te worden geplaatst. Alkmaar De Burgemeester voornoemd 5 Augustus 1886. A. MACLAINE PONT. GEVONDEN VOORWERPEN. Aan het Commissariaat van Politie zijn voor de recht hebbenden terug te bekomen: een plat goudstukje van een oor belletje; een paar blauwe kousen; twee jurkjes; een boezelaar; een bonte damesstrik van een japon; een bloedkoraal armbandje met gouden slootje; een bronzen opzet van een paardentuig; een kinderzak inhoudende een beursje met 36 centen; een huissleuteleen wandelstok met koperen knopeen achterbord van een wagen; een zeis; een portemonnaitje inhoudende/0,50; een hondenpenning No. 225; twee spaanschrieten hengelstokken. BELGIE, De plaatselijke werklieden bijeenkomst, die de voorlooper is van de nationale bijeenkomst op den 15 wordt den 8 te Brussel gehouden. DUITSCBLAND. Bij het feestmaal in het Museum te Heidelberg bracht de hertog een dronk uit op den Keizer, zeggende: „Wij hopen, dat het nieuw geves tigde duitsche rijk door zijne macht en uitgestrektheid den wereldvrede duurzaam verzekert; wij zien daarom dankbaar op naar het hoofd des rijks niet alleen als den drager der Keizerskroon en dus als den vertegen woordiger van Duitschlands macht en grootheid maar ook, omdat wij in den eerwaardigen persoon des Keizers alles vereenigd vinden wat ver buiten de grenzen des rijks vertrouwen wekt. Ik ben overtuigd dat gij allen in den Keizer den beschermer des vredes en den be vorderaar van de materiëele en verstandelijke belangen der volkeren wilt erkennen." In het socialisten-geding zijn den 4 wegen3 deelne ming aan geheime genootschappon veroordeeld Bebel, Auer, von VöllmarViereek Frohtne en Ullrich (uit gezonderd laatstgenoemde, allen leden van den Rijksdag) tot 9 maanden Muller Heinzel en Üietz tot 6 maan den gevangenisstraf, voorts allen in de kosten van het geding. Te Hamburg zijn in een logement in eene der voorsteden acht sociaal-demokraten die teene geheime vergadering hielden overvallen en met den logement houder in hechtenis genomen. Talrijke inzamelingslijs- ten, afrekeningen en andere geschriften werden tevens in beslag genomen. ENGELAND. Den 5 kwamen de liberale leden van het parlementdie tegen home-rule voor Ierland ge- stemd zijn ten huize van den heer Hartington bijeen. Deze wenschte hun geluk met de bij de laatste ver kiezing behaalde overwinning, doch gaf hun toch den raad, om zich in het nieuwe parlement van alle vijan dige houding tegenover de aanhangers van den oud-minis ter Gladstone te onthouden. De hereeniging der liberale partij was slechts eene vraag van tijdmet het oog daarop moesten zij hunne zetels naast die der andere liberalen innemen, om aldu3 te toonen, dat de liberale partij het op alle punten eens is, behalve dit ééne. De heer Chamberlain verklaarde met die zienswijze in te stemmen en de vergadering vereenigde zich insgelijks daarmede. Lagerhuis. Den 5 kwam het huis bijeen. De heer Peel werd op voorstel van den heer Birkbeck, gesteund door den heer Gladstonemet algemeene stemmen tot voorzitter herkozen. In de rede, waarmede hij het voorzitterschap aanvaarddewees hij op het groot9 belang gelegen in de handhaving van de waar digheid en het gezag van het voorzitterschap den besten waarborg voor het recht, om vrij uit zijne mee ning te zeggen en voor de persoonlijke vrijheid, achtte hij gehoorzaamheid aan de bepalingen van het huis. Ikrland. De markies van Londonderry, de nieuwe Onderkoning en de heer Ilicks-Beach de nieuwe minister voor Ierland aanvaardden den 4 te Dublin hunne betrekking zonder eenig bijzonder voorval. FRANKRIJK. Generaal Boulanger, micister van oorlogheeft nog een brief geschreven aan den heer Limbourg die zijne brieven aan den hertog van Aumale heeft openbaar gemaakt, waarin hij verklaart de schrijver dier brieven te zijn maar zich niet te verwaardigen opheldering te geven aan een mandie dat toch niet begrijpen zou, die prefect der republiek is geweest om haar te verraden terwijl hij Boulauger, minister der republiek is, om haar te dienen en streng te werk zal gaan tegen de vrienden van den hertogals deze ooit van woorden tot daden zouden willen overgaan. Den 4 is te Parijs wederom het in stukken gehakte lijk van eene 21 jarige vrouw gevonden. Het lijk is blijkbaar in stukken gedeeld door iemanddie geen kennis van ontleedkunde bezit. Bij de Kamer van Afgevaardigden heeft de Fransche regeering een staat overgelegd van de geldelijke toe lageuitgekeerd aan de koopvaardijvloot, 't, zij aan reeders of aan scheepsbouwmeestersgedurende het vijftigjarig bestaan der daartoe betrekkelijke wet. Daaruit blijktdat in het eerste jaar tot aanmoediging van scheepsbouw en scheepvaart is toegekend een sub sidie van 3,250,000 fr.met elk jaar is de uitkeering vermeerderd, zoodat zij in 1885 bedroeg 9,760,000 fr. De regeering voegt hierbij, dat de werking der wet als gunstig moet worden beschouwd, want sedert deze wet is uitgevaardigd staat Frankrijk, wat het aantal stoomschepen betreft, in rang boven alle andere Staten met uitzondering van Engelanden is de tonnemaat der Fransche stoomvaartuigen 197,803 ton hooger ge klommen dan de scheepsruimte der Amerikaanscha handelsvloot en overtreft zij de Duitsche handelsvloot met 186,697 t. Op 1 Januari dezes jaars bestond de Fransche han delsvloot uit 14.327 zeilschepen, metende 536.191 t. met een bemanning van 76.403 kop, en uit 895 stoom schepen, metende 467.488 t., met een bemanning van 18.288 kop. Vergeleken met den staat der handelsvloot in 1878 is het aantal zeilschepen verminderd met 603 stuks. Het aantal stoomschepen met 307maar sedert dien tijd is de tonnemaat der vloot vermeerderd met onge veer 30.000 t. Ter kustreederij werden met het begin dezes jaars gebezigd 9966 vaartuigen waaronder slechts 13 stoom schepen voorkwamen. Als bemanning en vissehers waren daarop werkzaam 470,000 man 478 schepen oefenden de visseherij ter zee uit en hadden een bemanning van 10,054 zeelieden. Met het begin van dit jaar voeren ter kustvaart 2543 zeil- en 379 stoomschepenwelke gezamenlijk een bemanning hadden van 18,000 kop. In de haven van Marseille behoorden te huis 655 schepen metende 685,892 t.te Havre de Grace 344 schepen melende 491,131 t.te Bordeaux 221 schepen met een laadruimte van 130,655 t.te Nantes 161 schepen metende 103,966 t.daarop volgen ia rang St. Nazaire Duinkerken, Boulogne, Dieppe en Rouaan. SPANJE. De nieuw opgetreden minister van finan cien heeft in den laatsten ministerraad verklaarddat hij de plannen van zijnen voorganger goedkeurde onder bijvoeging, dat de toestand der schatkist bevredigend was. EGYPTE. De ministerraad heeft den 5 onder voor zitting van den Onderkoning besloten geen gehoor te geven aan deu eisch van Ismaël-Pachaom hem het jaargeld zijner moederten bedrage van f 240000, uit te betalen. De gemeenteraad van Oterleek heeft aan C. Timmer man op zijn verzoek met ingang van den 22 eervol ontslag verleend als onderwijzer aan de school in de Noord- schermer in zijne plaats is op f 500 jaarwedde tijde lijk benoemd C. Diepsmeerwonende te Koedijk. - Den 3 is te Moordrecht een landbouwer uit den Alexanderpolder die met zijne vrouw in eene tilbury gezeten was, door het schrikken en steigeren van zijn vierjarig paard in de sluis aan den IJsel geraakt. De vrouw werd gered, doch de man verdronk. Het plan van commissarissen van de Dorrepaalsche bank der Vorstenlanden tot regeling der geldelijke aan gelegenheden van die bank is den 4 met 950 tegen 19 stemmen goedgekeurd. Den 4 zijn te Zuilichem twee huizen met een hooiberg verbrandterwijl een derde huis dat reeds vuur gevat had door de brandweer behouden bleef— De gemeenteraad van Hoorn heeft den 4 be noemd tot onderwijzeres aan de 2e burgerschool voor jongens en meisjes mej. E. C. Kriebel te Amsterdam. Den 5 is een 86jarig man die met zijne vrouw op den Nieuwendijk te Amsterdam wandelde, plotseling neergezakt en overleden. Het bestuur der Kon. Ned. Lokaalspootwegmaat- schappij heeft den 5 aanbesteed het maken van een aardebaau met kunst- en andere werken voor het ge deelte Apeldoorn Bandijk (Twelloo) van den lokaal spoorweg ApeldoornDeventer, geraamd op ƒ103200. Laagste inschrijver was de heer Th. Verhoevente Deventer voor f 82.894. Den 5 is te Utrecht voor de fransche taal o.a. geslaagd J. A. Keun to St. Maarten den 6 J. H. D. v. d. Kwast te Zaandam. Te Bergen heorechen do mazelen. Don 5 is de school gesloten. Ongeveer 200 inzenders der bakkerij-tentoonstel ling te Amsterdam hebben den 5 een bezoek aan IJmuiden gebracht. Den 5 geraakte een koetsier te Utrecht zoo ver woed op een J2- a 13jarigen jongen die zijn paard plaagde dat hij hem met een mes een steek in den buik toebracht. De predikant van Walsem te Alfen aan den Rijn heeft in het Nieuws van den Dag verklaard dat hij reeds den 29 te kennen gegeven had, de vacaturebeurt te Leiderdorp niet te kunnen vervullen wegens gemoeds bezwaren. Uit de inlichtingen, in de vergadering van de Synode der herv. kerk den 5 verstrekt naar aanleiding van een voorstel, om aan het klassikaal bestuur van Leiden inlichtingen te vragenaan wien het te wijten was, dat bij zulke tijdige kennisgeving die predikbeurt niet vervuld bleef, is gebleken, dat alle op den 30 en 31 in het werk gestelde pogingen, om een ander ring- predikant te lateu optreden, vruchteloos waren. De uitslag van de op den 5 door do Geldersche harddraverij- en renvereeniging te NijinegeD gehouden en door schoon weder begunstigde wedrennen was als Aolgt I. Aanmoedigings-harddraverij voor ne- dorlandsche paarden, geboren in 1881 of later, toe- behoorende aan nederlandersingespannen. Afstand 1600 el. 6 deelnemers. Ie Prijs la Vitesse van M. van Galen2e prijs Zulu van H. van Wickevoort Crom- meün en 3e prijs Marie van J. J. Matze. II. Hurdle-race. (Nationale Weiter Handicap). Voor paarden van 3 jaar en ouder, toebehoorende aan Nederlanders en gereden door nederl. gentlemenriders. Afstand ongeveer 3200 el. 3 Deelnemersle prijs Bambin eigenaar jhr. G. den Texbereden door luit. Metelerkampprijs 2 en 3 niet toegekend. III. Concours voor het beste spring paard. Voor paarden van alle landen en rassen toebehoorende aan Nederlanders. 5 Deelnemers: le prijs Nuleig. jhr. v. d. Bosch 2e prijs Bambiu eig. jhr. den Tex3e prijs Consuleig. luit. jhr. Mock. IV. Concours voor hetmooister ij paard. Voor paarden van alle landen en rassen, toebehoorende aan Nederlanders. 6 Deelnemers, le Prijs Consul voor noemd; 2e prijs L. Strathnairn, eig. luit. Metelerkamp; 3e prijs Gelriaex Courteney eig. S, graaf van Lim burg Stirum. V. Internationale harddraver ij. Handicap met verschillende afstandenvoor paarden van alle landen en rassen toebehoorende aan Nederlanders ingespannen. Minimum-afstand 3200 el. Deelnemers 2. le Prijs Roza IIeig. J, Bonter 2e prijs Biegawoy eig. Paul Kolkman 3e prijs Gramotieyeig. Paul Kolkman. VI. Flat-race. (Nationale Welter Handicap). Voor paarden van 3 jaar en ouder, toebehoorende aan Nederlanders en gereden door nederl. gentlemenriders. Afstand ongeveer 1600 el. 5 Deelnemers, le Prjjs, L. Strathnairn, eig. luit. Metelerkamp; 2e prijs Bambin eig. jhr. den Tex; 3e prijs Alarm, eig. Huitink. Den 6 is voor het gerechtshof te Amsterdam de zaak behandeld van P. Voormeij, die aldaar den 19 Juni 1.1. des avonds peper wierp in het aangezicht van den politie-agent Poolman. Op grond dat niet bewezen was, dat de oogcatarrh bij Poolman die spoedig tot beter schap was gekomen omstaan waa door de inwerking van dien peper daar het mogelijk wasdat de zeep waarmede hij zijne oogen na dien tijd gewasschen had, daarvan de oorzaak was geweest, moest het openbaar mi nisterie zich in zijnen eisch beperken tot schuldigver klaring aan het wanbedrijf van gewelddadigheid tegen een bedienend beambte in betrekking en kon het das slechts de toepassing eener straf vragen, die ver beneden de zwaarte der gepleegde daad was. Het kon niet meer dan 3 maanden celstraf vragen. Voormeij is voort vluchtig. De behaudeling der zaak werd door zeer weinig menschen bijgewoond. De heer J. Zijp Kz. te Abbekerk dringt in een artikel, opgenomen in den Enkhuizer Courant van den 6, namens de Voorzitters en Secretarissen der afdeelingen van de Hollandsche maatschappij van landbouw van Hoorn Enkhuizen, Medemblik OpmeerWognum Wijdenes Obdam, Henabroek, Hauwert en omstreken bij de leden van die afdeelingen on van bet stamboek Noordholland binnen den kring der afdeelingen zeer aan op deelneming aan de tentoonstelling van de maatschappij, die dit jaar te Gorinchem wordt gehouden. Zal die tentoonstelling waarheen bet vee en de producten kosteloos van Hoorn naar Gorinchem en terug vervoerd zullen worden, door bet bestaande plan van inrichting uitstekend kunnen slagen, bij wijst nog op een aan die tontoonstelling ver bonden voordeeldat door de ia de omstreken van Alkmaar wonende leden van de maatschappij van land bouw evenzeer ter harte mag worden genomen. Hij zegt namelijk „Bedenk dat Gorinchem gelegen op de grenzen van de provinciën Gelderland Noord-Brabant en Zeeland niet bijzonder ver van de Belgische grenzen, veel kansen biedtom ons vee en onze producten in wijden kring te doen waardeeren. Dat die tentoonstel ling veel bezoekers uit die streken tot zich zal trekken eu een flinke vertegenwoordiging van onzen tereoht zoo beroemden Noordholiandschen veestapel een reelama is, die vooral voor onze Najaarsveemarkten rijke vruchten kan afwerpen." Yolgens de Enkhuizer Courant wordt de stoom bootverbinding Eokhuizen-Stavoren door het publiek gunstig opgenomenhet getal reizigers per spoor aan gevoerd wordende of op die wijze vertrekkendebe draagt reeds gemiddeld 200 daags. Den 2 had te Heiloo eene harddraverij plaats waaraan 8 paarden deelnamen de prijs werd behaald door het zwarte paard van den heer J. Frans, bereden door P. Fransde le premie door het bruine paard van den heer C. van der Velde Jr., bereden door J. Mulder de 2e premie door het bruine paard van den heer A. de Waard, bereden door J. de Waard.

Alkmaarsche Courant | 1886 | | pagina 5