No. 96. Acht en tachtigste Jaargang. 1886. FEUILLETON. Mevr. Harrington's geheim. WOENSDAG 11 AUGUSTUS. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 8 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door het geheele Rijk f 1, De 3 nummers f 0.06. Prijs der gewone Advertentiën: Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte; Brieven franco aan de Uitgevers HERMs, COS- TEE ZOON. l3niUulatt&. Naar liet Engelscli. 25) ÜtUUCEllrtUÖ. John Harrington wordt verdacht. ALKHAAHSCHE COURANT. BELGIE. Op last dar rechterlijke macht is een aan plakbiljet in beslag genomen, waariu de commune ver heerlijkt en regeeringloosheid gepredikt werd. De aangekondigde optocht van werklieden had den 8 te Brussel plaatszonder dat iets bijzonders voorviel. Zestien honderd personen voorzien van een tiental roode vlaggen namen er aan deel en trokken onder het zingen der Marseillaise de stad door. Geen oogen- blik werd de orde gestoord. De plunderaars en vernielers van het klooster te Soleilmont hebben te Charleroi terecht gestaan. Vijf en zestig van de tachtig beschuldigden werden ver oordeeld tot gevangenisstraf van 5 dagen tot 5 jaar. DUITSCHLAND. Graaf Herbert Bismarckde onderminister van buitenl. zakenis naar Gastein ontboden om tegenwoordig te zijn bij de samenkomst der Keizers van Duitschland en OostenrijkHongarije. Den 6 is te Heidelberg een groote optocht gehou den waaraan 900 personen met 300 paarden en IA zeer groote wagens deel namen. De stoet stelde in IA groepen de vijf, sedert de stichting der boogescbool ver- loopen eeuwen voor en was drie kwartier lang. Karl Hoff, professor aan de Akademie van kunsten te Karlsruhe, was de ontwerper van het plan. Hoewel dien dag ongeveer 100.000 vreemdelingen aldaar samengestroomd waren werd niettegenstaande de nauwe straten de orde geen oogenblik verstoord. Des avonds had de algemeene door 800 personen bezochte studenten bijeenkomst plaats. De voorzitter, de groothertog, bracht een luid toegejuichten dronk op den Keizer uitdie de kroon zoo eerbiedwaardig en onbaatzuchtig draagt en wiens zachte hand den schepter met veerkracht en gerechtigheid voert. Hij wenschte het volk geluk wiens grondwettelijke rechten niet afhankelijk waren van de wisseling van menschelijke bespiegelingen maar op duurzame grondvesten rustten. Hij hoopte, dat de Kei zer nog lang getuige mocht zijn van het streven der akademische jongelingschapom door het verkrijgen van degelijke kennis aan de bevestiging van de macht en het aanzien des rijks bevorderlijk te zijn. De russische minister van buitenlandsche zaken von Giers is den 9, des avonds te half negen, te Berlijn aangekomen. Hij nam zijn intrek in het gebouw van het russische gezantschap. ENGELAND. De Times, de bijeenkomst der Keizers te Gastein besprekendezegtIndien de met zekeren ophet aan den dag gelegde hartelijkheid te Kissingen en te Gastein niet door treffender teekenen van vriend schap tusschen de verbonden Keizers en den Czaar gevolgd wordt dan de aanwezigheid van den oosten- rijkschen aartshertog te Peterhof, dan valt het moeie- lijk den indruk te voorkomendat de twee wes- tersche keizerrijken Eusland beginnen te verdenken Op de st.jomboot kon men door een rukwind een groote golf zien aankomen, in de kleine boot zag men dit echter niet. De waarschuwing werd niet gehoord, of indien ze gehoord werdniet verstaan. „Kijk uit pas op die golf!" riep de stuurman zoo luid hij kon. „Zit vast." Maar de stuurman van het bootje stond weder op wuifde met de hand en het zeil bleef onveranderd. Met een bonzend geluid sloeg de golt en een rukwind tegen de overladen boot. De mandie bij de mast stond werd overboord geslagen en verdween. De boot zelf sloeg zoo overdat in een oogenblik de lading aan een kant. lagwel kwam zij door de vereenigde inspanning der opvarenden weder rechtmaar Arcott, Heron en een kind waren verdronken. Óp den drempel van het nieuwe vaderland verloren zjj bier bun leven. Het ongeluk bracht een diepen indruk teweeg; toen haar vriend Lilian Manville te Sydney van de boot kwam halen vond hij baar zeer neerslachtig. „We zullen je wel opvroolijken", sprak hij. „Laat ons zoo spoedig mogelijk aan wal gaan. Dezen naertt blijven wij nog in Melbourne; morgen vertrekken wij naar ons station onze woonplaatsbedoel ik en zult gij gelukkig zijn." Nu kromp Lilians hart ineen. Zij zou dus het land ingaan en niemand zou ooit weten waar zij gebleven was. „Ik zou nog gaarne voor ons vertrek aan de onge lukkige Mevr. Heron mijn adres zenden", sprak zij. „Zij kon hulp noodig hebben en gij „Zeker", antwoordde de heer Butlerdie Lilian sjeer als zijne dochterdan als de onderwijzeres zijner van ontrouw aan do wederzyds aanvaarde verplich- tiug om zich van het geven van aanleiding tot een oorlog te onthouden. Öfschoon Engeland zich niet aan Oostenrijk en Duitschland kan binden door banden zooals die, welke tegenwoordig tot algemeen voordeel van Europa tusschen die twee mogendheden bestaan zoo kan het toch niet anders dan Engelands bevredi ging opwekkendat een deugdelijk verbond der twee vredelievende mogendheden in de plaats is getreden van de onzekere, balfgemeende overeenkomst, die hen niet in staat steldede onrustigheid van den hoofd* verstoorder van den wereldvrede te beteugelen. De pas opgetreden minister van buitenlandsche zaken ontving den 7 de gezanten der vreemde mogendheden, die allen tegenwoordig warenuitgezonderd die van Oostenrijk-Hongarye en Italië, beiden met verlof afwezig. De nieuwe minister van binnenlandsche zaken, de heer Matthews, moet zich te Birmingham aan eene herkie zing als lid van het parlement onderwerpen. Tegen de gewoonte in zal deze herkiezing door de liberale partij bestreden worden. De heer Cook, aanhanger van Gladstoneis haar kandidaat. Ierland. Op nieuw zijn te Belfast den 7 ongere geldheden uitgebrokenwelke de tusschenkomst der militaire macht mogelijk maakten. Verscheidene per sonen werden gekwetstwaarvan elf later overleden zijn. Dm 8 was de toestand niet veel bater, terwijl den 9 des morgens om 6 uur-de politie-agenten wederom aangevallen werden, zoodat zij van hunne vuurwapenen gebruik moesten maken. Een persoon werd gedood en velen gekwetst. FRANKRIJK. De uitslag van de op den 9 voor de algemeene raden gehouden verkiezingen is dat bij de 183 bekende verinezingen gekozen zijn 1A8 republi keinen en 35 conservatieven. De republikeinen wonnen 18 de conservatieven 22 zetels. OOSTENRIJK-HONGARIJE. Dsn 8, des avonds te 7 uur, kwam de Keizer van Oostenrijk te Gastein aan en werd door de talrjke menigte hartelyk verwel komd. Vdór het badhotel werd hy ontvangen door prins WilQelm van Pruisenprins Bismarck prins Reussden gouverneur van Salzburg en het gevolg van Keizer Wilhelm. De sKeizer van Oostenrijk droeg de pruisische uniform met het grootkruis van den Zwarten Adelaar. Hij wendde zich onmiddellijk tot prins Wil helm die de oostenrijksehe uniform droeg met het grootkruis der Stefanusorde „omhelsde hem hartelijk kuste hem twee malen drukte met warmte de hand van prins Bismarck en richtte het woord tot verschei dene heereu van het gevolg des duitschen Keizers. Vervolgens begaf hij zich naar het badhotelwaar Keizer Wilhelm en de Keizerin van Oostenrijk hem in het voorportaal wachtten. De beide vorsten omarmden elkander hartelijk en kusten elkander twee malen. Na begroeting der Keizerin begaf Keizer Frans zich naar de vertrekken van den duitschen Keizer. Aan den kinderen behandelde. „Ik zal mijn broeder, die agent te Port Adelaide voor mij is, over de zaak schrijven; hy zal de ongelukkige vrouw dadeiyk helpen." Lilian bleef zich nog steeds eenige aehuld aan het ongeluk verwijten, ofschoon de heer Butler alles deed om haar gerust te stellen. Zjj begaven zich aan wal eerst aan boord van een kleine stoomboot de Yarra Yarra op en bereikten weldra Melbourne. „Het is een geluk, dat gij niet alleen zijt", sprak Butler. „De stad wemelt van slecht volk en werk- loozen. Zie die ongelukkige menscben eens. Er is hier geen dak voor hen te vinden en als 't van nacht regent, zooals het hier regenen ban, zullen zij nauwe- lyks deze week overleven." „Veroorzaakt het goudgraven hier al deze ellende vroeg Lilian medelijdend. „Grootendeela 1" sprak de heer Butlermet het plan haar op te vroohjkon en hare belangstelling op te wekken. „Ge kunt de dingen die hier gebeuren nauwelijks gelooven. De vorige maand had de vrouw van den Gouverneur fluweel voor een japon noodig de prijs was echter zoo hoogdat Lady Latrobe er van afzag het te koopen. Een mijnwerker, die juist in dien winkel washoorde het gesprek vroeg den prijs van het geheele stukwierp het geld er voor neder en liet het aan het Gouvernements huis bezorgen a s een geschenk aan de vrouw van zijn Excellentie. „Hoe is 't mogelijk riep Lilian uit. „Men is hier dus zeer roekeloos met geld dunkt mij." „Roekeloos wei een weinig!" antwoordde haar begeleider. „Ik heb onlangs zelt' een dezer kerels een dozijn flosschen champagne van 1 het stuk zien be stellen om zich er in te wasschenGij lieden van de oude wereld begrijpt niet hoe dit hier gaat. Hier is ons hotelik heb er een kamer voor u besproken maar ge moet niet te nauw zien en denken dat het maar voor behulp is. Morgen gaan wy naar de Kreek. Eén avond in Melbourne is genoeg voor een fatsoenlijk mensch dat verzeker ik u." maaltyd op den 9 werden geene dronken ingesteld. De Keizers groetten elkander alleen met het glas. RUTLAND. In het antwoord op het engelsche schrijven betreffende Batoem wordt betoogd dat het Engeland weinig voegt om aan Rusland schending van het berlijnsehe verdrag te verwijten, daar Engeland zelf dit verdrag geschonden heeft, door de handelingen te begunstigen van den Vorst van Bulgarije sedert de bulgaarsche omwenteling. VEREENIGDE STATEN. De Senaat heeft de be krachtiging van het met Engeland gesloten uitleverings verdrag tot December uitgesteld. Het Huis van Afgevaardigden heeft met 209 tegen 6 stemmen het wetsontwerp aangenomen waarbij be paald wordtdat alleen zj die in de Vereenigde Staten wonen en burgers der republiek zijn of willen worden, grondbezit in een der staten kunnen verwerven. Grondbezitbestemd tot den aanleg en de exploitatie van spoorwegen, is alleen uitgezonderd. STATEN -GEN ER A AL Tweede Kamer. De minister van justitie heeft geantwoord op het voorloopig verslsg omtrent het wetsontwerp tot uitbrei ding van het personeel bij de rechtbank te Amsterdam. Hij wijst hen die deze uitbreiding ongerechtvaardigd en ontijdig achtten, op de omstandigheid dat door de invoering van het nieuwe strafwetboek de pleidooien in stratzaken zeer zullen vermeerderen en dat dus op een dag veel minder zaken behandeld kunnen worden, terwijl een honderdtal zoogenaamde crimineele zaken jaarlijks door de rechtbank berecht moeten worden. Dat de uitbreiding dezer rechtbank aanleiding zou geven tot tal van aanvragen om vermeerdering van personeel bij de rechterlijke colleges kan hij niet toegeven, omdat voor de meeste rechtbanken het aantal der te behande len z. g. crimineele «aken betrekkelijk g9ring en voor geen dezer eenigermate gelijk zal zijn aan dat, waarmede de rechtbank te Amsterdam zal worden belast. De bedenkingen tegen het beroep op de statistiek betreffende de burgerlijke zaken kan hij niet deelen; dat de ongun stige tijdsomstandigheden van invloed zouden zijn op het aantal civiele zaken, en dus de vermeerderde werk zaamheden slechts van tjdehjken aard zouden zijn, kan hij niet toegeven. De toeneming der bevolking van Amsterdam oefent volgens hem groeten invloed op die vermeerdering van werkzaamheden uit en het is niet te voorzien, dat daarin vooreerst verandering zal komen. Op dj vraag, welk het feitelijk verschil is tusschen de twee afdeelingen, waarin thans de kamer voor burgerlijke zaken verdeeld is, en de twee kamers die men wenscht in te stellen, antwoordt hij, dat de vermeerdering moet komen ten bate van de le kamer, om de leden daarvan door splitsing in twee afdeelingen in staat te stellen tot het houden van een zittingdag meer dan tot nu het geval was. Lilian kwam reeds spoedig tot de«e ervaring. Er heerschte in de stad eene volslagen wetteloosheid. Moord en doodslag waren zoo algemeen dat niemand zich om de slachtoffersnoch om de moordenaars be kommerde. Zijdie geld hadden waren ruw en onbe schaamd die het verloren haddenwanhopig en dronken. Het meisje dat haar bedienen zou en dat zij door een goede fooi had gehoopt gunstig jegens haar te stemmen, zeide haar dat zij zichzelve maar bedienen moestals zij wat noodig had. Aldus bracht Lilian vermoeid ontmoedigd en vol berouw terwijl hare ge dachten verre zweefden haar eersten nacht weenendo in Australië door. Voor dit had zij dus John Harrington's aanzoek af geslagen en in baren trots zijne liefde veracht. Hoe zou zij anders hebben kunnen doen? Zj begon te gelooven dat zy bestemd was leed te veroorzaken aan allendie met haar in aanraking kwamen. Zy was ongelukkig en gevoelde dit. HOOFDSTUK XXIV. De dokter verdacht John Harrington stellig van medeplichtigheid aan de misdaad die de zieke passa gier in zyn ijlen verhaald had en beschouwde het als zijn plicht den kapitein er van konnis te geven. Deze laatste was zeer verbaasd. Hij besprak de zaak uitvoerig met den dokter en besloot den jongen man in 't oog te houden zoodat hij niet kon ont snappen alvorens de zieke volledig bekend had of zijne beschuldiging introk. 't Is wonderlijk", sprak de dokter. „Hij heeft vol strekt niet het uiterijk van een man, die een misdaad zon kunnen begaan en toch hebben de jlende woorden van den man den heer Harrington zonder twijfel aan geduid. Wjj kunnen hem alleen op dezen grond niet

Alkmaarsche Courant | 1886 | | pagina 1