No. 97. Acht en tachtigste Jaargang. FEUILLETON. Mevr. Harrington's geheim. 1886. V RIJ D A G 13 AUGUSTUS. Prijs der gewone Advertentiën: ËuiUttUub. Naar liet Engelscli. fiintsenlAuh. De hoeve van Butler. 0 ALKMAARSCHE COUR ANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs oer 8 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door bet geheele Rijk f 1, De 3 nummers f 0.06. •rHÜJt; &RIA "V Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franeo aan de Uitgevers HEEMs. C08- TEE ZOON. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter kennis van belanghebbenden, dat zij bij hun op heden genomen besluit bepaald hebben, dat de uitgelote schuld bekentenissen der leening 1883 Nos. 105 41 18, 100, 89 en 59ieder groot f 1000ten kantore van den gemeente-ont vanger te Alkmaar of de kasvereeniging te Amsterdam aflos baar zullen zijn op of na 1 September 1886 in plaats van op of na 31 December 1886zooals vroeger was besloten. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 12 Ausr. 1886. De Secretaris, NUHOUT VAN DER VEEN. Lijst van brieven, waarvan de geadresseerden onbekend zijn, verzonden gedurende de 2e helft der maand Juni 1886: Jos. Wientjes, Arnhem; mej. G. W. de Jong,'s Gravenbage; J. Kuiler, Leeuwarden. Van het hulpkantoor Oterleek: H. Liefjes, Haarlem. Zuidscharwoude: '1'. Bregman Schagen. Briefkaart; J. E. RademakerF BELGIE. Het hof van assises te Luik heeft Wagener en Butters, de aanhitsers tot de plundering en verdere wanordelijkheden te Luik in Maart 1.1., veroordeeld tot 5 jaren tuchthuisstraf en 10 jaren toezicht der politie. Den 11 is te Bergen in Henegouwen uitspraak ge daan in bet geding betreffende het platbranden der glasblazerij van den heer Baudoux bij de onlusten te Charleroi. Vijf beschaldigden werden vrijgesproken twee werden veroordeeld tot 20 jaren dwangarbeid de anderen tot verschillende straffen loopende van 3 maanden tuchthuis tot 15 jaren dwangarbeid. Het talrijke publiek, boewei zeer opgewonden, bleef rustig. De burgemeester van Brussel heeft aan den secre taris der werkliedenpartij een schrijven gericht, waarin hij machtiging verleent tot het houden van eenen op tocht op den 15mits de stoet het paleis niet voorbij trekke. Deze voorwaarde is aangenomen. De com missarissen van politie aldaar zijn tegen den 12 bijeen geroepen in het kabinet van den procureur des Konings, om zich met het hoofd van het parket te verstaan over de maatregelen, met het oog op de bijeenkomst op den 15 te nemen. DUITSCHLAND. Den 7 is bij Rolandseck een zeilschuitje met 10 personendat van Honnef kwam aanvaren in botsing gekomen met de ketting eener pont en omgeslagen. Een tuinman uit Honnef, de stuur man en 3 kinderen konden niet gered worden en zijn verdronken. De feesten te Heidelberg zijn den 7 geëindigd met eene verlichting van het slot terwijl de studenten in met lampions versierde bootjes op de rivier, den Nec- kar, af- en aanvoeren en vuurwerk afstaken. 26) De dokter liet het gevraagde halenen in tegen woordigheid van den hofmeesterwerd de briet ver zegeld en aan den dokter gegeven die er een draad omwonddien hij insgelijks met lak verzegelde. „Dat is voldoende. We zullen nu uwe koffers uit het ruim laten halenofschoon wij ze niet openen zullenvoor wij in Britseh water komeD. Dan kunt gij u verdedigen." „Ik zal wachten", antwoordde Harrington„tot wij Melbourne bereiken. Gij kant mij mijne reis beletten op aw risico." „Ik geloof van niet", was het antwoord. „Ge zult een borgtocht moeten stellen. Het Bpijt mij, dat ik ruw moet schijnen maar ik zai een schildwacht voor uw hut plaatsen." „Ben ik dan een gevangene vroeg Harrington verontrust. „Voor het oogenblikja. Gij zoudt in mijne plaats evenzoo handelen. Wij hebben voldoende bewjzen van uwe identiteit. Ik wil n gaarne voor onschuldig houden, totdat het bewezen isdat gij schuldig zjtmaar ik ben verplicht voorzichtig tc zijn." John Harrington sprak niets meer. Hij bemerkte te laat, dat bij zich verdacht gemaakt had door het overleggen van den brief van Alicedeze was naar hem afgezonden met een kleine reistasehdie hij op Ivy Lodge achtergelaten had. Hetzelfde dokument dat hij gemeend had zijne onschuld te zullen bewijzen, bracht hem in ongelegenheid. „Yaarwel danLily", mompelde hij. „Zij zal reeds het binnenland ingegaan zijnwaar het vruchteloos Pruisen. Generaal von Werder, militair attaché te Petersburgis met ontslag uit die betrekking tot gouverneur van Berlijn benoemd. ENGELAND. Den 11 is de minister van binnenl. zaken de heer Matthews te Birmingham herkozen nadat de heer Cook aanhanger van Gladstone zich terug getrokken bad. Lagerhuis. Den 10 werd het onderzoek der geloofsbrieven voortgezetwaarna het huis tot den 19 uiteenging. FRANKRIJK. De regeering laat eene nieuwe tor pedoboot bouwenter lengte van 46 en ter breedte van 4.80 elmet eene snelheid van 25 knoopen per uur ot 2 knoopen meer dan de laatste torpedobooten door Duitschland aangeschaft. De boot kan voor 5 of 6 dagen kolen innemen en zal twee kanonnen van 47 ned. duimen voeren. De schoonzuster van wijlen den heer Thiers mej. Dosneheeft twee huizen te Marseille aangeboden aan de aldaar gevestigde akademie van kunsten en weten schappen. Beide huizen hadden aan de grootmoeder van den heer Thiers behoordhet eene was in het bezit der familie gebleven en het andere was onlangs door de schenkster aangekochtdie bovendien f 50000 beschikbaar heeft gesteld voor de inrichting dier gebouwen, waarover de akademie de vrije beschikking krijgt, mits de indertijd door den heer Thiers bewoonde kamer on veranderd blijft. De einduitslag van alle verkiezingen voor de Alge- meene raden is, dat in 86 departementen 1417 leden aftraden terwijl in 19 vacataren moest worden voor zien. Van die 1436 verkozen leden behooren .1007 tot de republikeinsehe en 429 tot de monarchale partij, welke laatste 16 zetels heeft gewonnen. In 2 depar tementen is de meerderheid van de linker naar de rechterzijde verplaatstterwijl in 2 de partijen even sterk zijn. Van alle raadsleden zijn nu 2127 republi keinen en 887 monarchalen. OOSTENRIJK-HONGARIJE. Keizer Wilhelm is den 10, te ruim half twee des namiddags, van Gastein vertrokken. Te 12 uur had de Keizerin hem een af scheidsbezoek gebracht. De Keizer van Oostenrijk begaf zich te 1 uur naar Keizer Wilhelm; hij bleef daar tot zijn vertrek en deed hem uitgeleide tot aan het rijtuig. Het afscheid was zeer hartelijk; de beide vorsten om heisden elkander verscheidene malen. Zij werden door eene talrijke menigte met geestdrift toegejuicht. In het regeeringsblad wordt een brief openbaar ge maakt van Keizer Frans Jozef aan den minister-pre sident Tisza van den 7waarin de Keizer zijn leed wezen betuigt, dat eenige wijzigingen in het opperbevel des legers aanleiding hebben gegeven tot verkeerde uitleggingenwaardoor de openbare meening wordt verontrust en de goede verstandhouding tuBschen het hongaarsche volk en het leger verstoord kan worden. zoeken zal zijn. Maar van wat beschuldigt men mij dan toch Dat wil die dwarsdrijver van 'n kapitein niet zeggen. Ik ben in 'n mooi geval geraakt en ge loof nogdat ik het te danken heb ann Donald Mackenzie's kwaadwilligheid." John Harrington wandelde vervolgens in de salon kajuit op en nederwoorden gebruikende die hem in elk Engelsch politie-bureau grof geld zouden gekost hebben. Weldra verscheen er een matroos met een hartsvanger aan de dearna eenige woorden met hem gewisseld te hebben, liet bij Harrington naar de kajnit van den kapitein gaaD. „Gij behoeit my niet gevangen te houden", sprak de jonge man. „Ik ben volslagen onschuldig aan eenige misdaad. Waarvan beschuldigt men my toch?" „De man in het tusschendek spreekt over een schan delijke misdaad waarin gij betrokken zijt. Hij is nu kalmer geworden en zal morgen waarschijnlijkzijne geschiedenis meer samenhangend vertellen. Intusschen zijt gy onder mijn toezicht en ik zal blijde zijnte hooren dat ik mij vergist heb. Gij zijt bier even vrij als altijdmits gij geene pogingen doet om te ont vluchten in dat geval zal ik anders met u moeten handelen. Ik geloof geheel mijne plicht hierin te volgen." „Mag ik nu op dek gaan vroeg Harrington. „Zekermoogt gij dat", antwoordde de kapitein. John Harrington begaf zich naar dek, waar de meeste passagiers hem schenen te ontwijken. Hij nam hier weinig notitie vanen wandelde verderwaar eenige matrozen bezig waren met een kleine machine bagage uit het ruim te halen. Hij herkende zijne eigene koffers en lachte min achtend. „Is dat alles vroeg de stuurmandie de werk zaamheden leidde. „Neen, mijnheer, er is er nog een." De raderen draaiden rond, de strik werd vastgemaakt en een kleine reistaseh kwam te voorschijn. Harrington lachte weder, doch zijn glimlach veran- Dit is te meer te betreuren, omdat deze wijzigingen, zonder de wetten en de grondwettige rechten te raken, uitsluitend geschiedden op grond van beweegredenen door den militairen dienst geëischt. De geest des legers mag niet anders zijn dan die van den opperbevelhebber. De plicht van het leger is niet alleen, om de monarchie te beschermen tegen bui- tenlandsche vijandenmaar ook om de orde in het land te handhaven en de wetten en de grondwettige instellingen te beschermen. Alleen uit onbekendheid met de bedoeling of uit minder edele beweegredenen kan men het leger in strijd achten met ware vaderlandsliefde, met de wetten des lands en de grondwet. De Keizer, vertrouwende op de vaderlandsliefde van den minister en in overeenstemming met zijne bekende gezindheid wenschtdat hij zorg drage, dat het volk juist worde ingelicht en dat hijzoo er opruiingen plaats vinden, deze met kracht onderdruk ke. VEREENIGDE STATEN. Uit het verslag van het landbouw-departement tot 1 Augustus blijktdat er verbetering is gekomen in den algemeenen toestand der voorjaarstarwe in den staat Jowamaar eene ge ringe vermindering in Wisconsin en Nebraska en een aanmerkelijke vermindering in Dakota. Er heerschte eene buitengewone hitte" in vele staten die niettemin een vrij goede opbrengst hadden. De gemiddelde stand der tarwe was 80"/io tegen 86 in het vorige jaarvan de maïs 81 tegen 95 in de vorige maandvan de voorjaarsrogge 88 en van haver 87. In den stand der gerst was geene veran dering gekomen. Katoen heeft in enkele districten geleden door den regen de gemiddelde stand is 81. In Noord- en Zuid-Carolina is eene groote verminde ring merkbaar. STATEN-GENERAAL Tweede Kamer. In de den 11 te 3lU uur geopende zitting heeft de heer Gildemeester vergunning verzocht en bekomen, om de vraag te richten tot den minister van koloniën, ot hij reeds eenige mededeeling kan doen omtrent de maatregelen door hem beraamd of in overweging ge nomen betreffende de suikercultuur op Java. Tegen den 12des voormiddags 12 uurzijn aan de orde gesteld de wetsontwerpen tot onteigening van eenige straten in Rotterdam de wijziging van het tarief van gerechtskosten in strafzaken de uitbreiding der recht bank te Amsterdam de wijziging in de gestichtenwet en daarna de interpellatie Gildemeester. Over de na de ontbinding op nieuw ingediende voorstellen betreffende de grondwetsherziening wor den geene voorloopige verslagen maar eindver slagen uitgebracht uitgezonderd over het hoofdstuk derde in een uitdrukking van hevigen schrik, want op de tasch stonden de letters D. M. en een koperen plaatje droeg voluit den naamDonald Mackenzie. HOOFDSTUK XXV. Het voorkomen van Melbourne in den morgen ver anderde Lilian's gemoedsstemming niet. Zij stond op, kleedde zich en ontmoette haren weldoener aan het ontbijtdat haar niet erg smaakte. „Ruw en gauw", merkte Butler op. „Men is hier in Australië verplicht met alles tevreden te zijn, zooals men het vindt. De knecht is hier even goed als de heer", vervolgde hy„geld is 't eenige woord dat men kent; goud beheerscht alles. De Chineezen maken goede zaken en de dieven nog betere. "Wij mogen dankbaar zijn dat wij nog zoo goed terecht gekomen zijn als dit het geval is." „Maar is uwe hoeve wel veilig? Ge woont toch niet te dicht bij de goudvelden, mynheer Butler sprak zij. „Iemand, die gewend is visites bij zijne naaste buren af te leggenzal het niet dicht vindenmaar wilde Chineezen en struikroovers denken er anders over als zy door een paar mijlen te rijden, buit kunnen vinden." „Dus denkt ge, dat uw huis op een gevaarlijke plaats staat „Neen, dat niet, niet zoo gevaarlijk, als hier nrdden in de stad. Ge kunt hier in of een paar mijlen buiten Melbourne vermoord worden zonder dat er een haan naar kraait." „Dat is verschrikkelijk", zuchtte Lilian. Ik hoop echter bij u gelukkig te zijn mijnheer Butler ge zijt altijd zoo goed jegens mij geweest." „Niet meer dan gij het verdiendet, Lily", antwoordde hij. „Nu, als gij gereed zijt, zullen wy vertrekken; wij hebben nog een lange reis te goed in den postwagen en dan langs de Kangaroe kreek naar mijne hoeve."

Alkmaarsche Courant | 1886 | | pagina 1