betreffende het kiesrecht. Daaromtrent is een voor- loopig verslag opgemaakt. De commissie van rappor teurs acht door het vroegere onderzoek de beraadslaging genoegzaam voorbereid, om met een eindverslag te kannen volstaan. Ter uitvoering van de met 1 September a.s. in werking tredende wet op de gevangenissen en gestichten zijn met ingang van dat tijdstip nog de volgende bepalingen vastgesteld. De burgerlijke en militaire huizen van verzekering te Arnhem en 's Gravenhage en de huizen van arrest en van bewaring te ZutfenBotterdam Amsterdam AlkmaarMiddelburgUtrecht en Groningen worden huizen van bewaring. De burgerlijke en militaire huizen van verzekering te 's Hertogenbosch en Leeuwarden, het vereenigd huis van arrest en provoost te Haarlem en de huizen van arrest en van bewaring te TielDordrechtZierikzee, Heerenveen Zwolle Almeloo Winschoten Assen Maastricht en Boermond worden huizen van bewaring en voorloopig tevens strafgevangenissen. De cellulaire gevangenissen te Breda, Arnhem, Zut fen, 's Gravenhage, Botterdam Amsterdam Alkmaar, Utrecht en Groningen worden strafgevangenissen en voorloopig tevens hulphuizen van bewaring. Het huis van verbetering en opvoeding voor jongens te Alkmaar, de strafgevangenis voor jeugdige mannelijke veroordeelden tevens huiphuis van verbetering en op voeding voor jongens, te Doetinchem en de gevangenis voor jeugdige vrouwelijke veroordeeldentevens huis van verbetering en opvoeding voor meisjes te Montfoort, worden rijks-opvoedingsgestichten. Het huis van opsluiting en tuchtiging te Leeuwarden wordt strafgevangenis voor mannen die levenslange of tijdelijke gevangenisstraf van meer dan vijf jaren moe ten ondergaan. Het buis van correctie te Hoorn wordt rijks-werk inrichting. De gevangenis voor veroordeelde vrouwen te 's Her togenbosch de militaire strafgevangenis nabij Leiden en het rijks-gesticht Otnmerschans blijven voorloopig in dienst. De beambtenbij de voormelde gestichten in dienstbehouden voorloopig hunne rangen en jaar wedden. De titels van kommandant en adjunct-kom- mandant worden gewijzigd in directeur en adjunct- directeur. De strafgevangenis te Leeuwardenaangewezen tot opneming van burgerlijk veroordeelde mannendie levenslange of tijdelijke gevangenisstraf van meer dan vijf jaren moeten ondergaan is ook bestemd tot straf gevangenis voor militairen of daarmede gelijkgestelden, voor zoover zijna gedurende vijf jaren afgezonderd opgesloten te zijn geweestmilitaire gevangenisstraf in gemeenschap moeten ondergaan. De op 1 September in het huis van correctie te Hoorn gedetineerden worden voor het verder ondergaan hunner straffen overgebracht naar buiten gebruik zijnde lokalen in de militaire strafgevangenis nabij Leiden om aldaar buiten aanraking met de veroordeelde mili tairen te worden verpleegd. De tot tuchthuisstraf veroordeelde vrouwen zullen hare straffen ondergaan aanvankelijk in de gevangenis voor veroordeelde vrouwen te 's Hertogenbosch doch zoodra deze wordt in gebruik genomen in de te Go- rinchem gevestigde bjjzondere strafgevangenis voor vrouwen welkevoor zooveel de ruimte dit toelaat tevens bestemd wordt tot opneming van correctioneel veroordeelde vrouwen opgenomen in genoemde gevan genis te 's Hertogenbosch. Het Bijks-gesticht Ommerschans behoudt zijne tegen woordige bestemmingtot verpleging van mannen wegens bedelarij of landlooperij tot opzending naar een bedelaarsgesticht veroordeeld. Buiten de arrondissements-hoofdplaatsen zullen huizen van bewaring gevestigd zijn of worden te Eindhoven Boxmeer, Nijmegen, Harderwijk Doesborgh Kuilen burg, Leiden, Schiedam, BrielleSommelsdijk, Hoorn, Helder, TerneuzenOostburg, Tholen Amersfoort, „Ik ben over tien minuten gereed'', antwoordde zij ze hield zich ook stipt aan haar woord. „Uw grootere bagage zal later kunnen verzonden worden wij moeten nu zoo snel mogelijk reizen. Ik heb met een paar mijner knechts afgesproken, de andere pakken over eenige dagen te halen. Laat ons nu gaan." Weldra reden zij in den wagen weg en brachten een buitengewoon warmen dag op het land door. Lilian kon nauwelijks haar almanak gelooven die haar aan wees dat het November was. Het was laat in den avond toen zjj het „kantoor" bereiktennog op een aanzienlijken afstand van de hoeve. Er stonden echter paarden voor hen gereed en een zwarte knechtJacky genaamd wachtte hen op. „Gij kunt rijdengeloof ikMiss Manville. Doe uw shawl om en neem het makste dezer paarden morgen zullen wij een ander voor u zoeken. Zijt gij bevreesd voort te reizen of zijt gij vermoeid „Ik verkies liever onzen weg te vervolgen'', ant woordde zij. „Ik ben vol verlangen om uw huis te zien en uwe vrouw te ontmoeten." Men draalde niet lang. De nacht was schoon; Butler vreesde niets en na een snellen rit bereikten men het gebied der hoevewaarlangs een met bosch begroeide heuvelrij liep. Aan alle zijden werd de open ruimte door bosch ingeslotenop het land liep een groot getal schapen en runderen. De kreek was dicht bij, verschafte visch en, wat zeker niet van het minste belang wasgoed drinkwater. „Welkom aan de Kangaroe-kreek", riep Mevr. Butler uit, die aan de deur verschenen was toen de paarden stil hielden. Haar echtgenoot hielp Lilian afstijgen waarna de beide vrouwen elkander hartelijk omhelsden. „Kom binnenkom binnen", sprak de huisvrouw gastvrij. „Gij hebt veel gewaagd, om op dit uur hier heen te komen rijden. Benjamin had dit niet moe ten doen." „Hij liet mij zelve kiezen Mevr. Butler. Hoe gaat 't met de kinderenallen goed Sneek Deventer EnschedeMeppelBorger en Hoo- geveenterwijl de bestaande huizen van bewaring te Zevenaar en Schoonhoven worden bestemd tot pas santenhuis. Het huis van arrest en van bewaring en cellulaire gevangenis voor vrouwen te Dordrecht wordt huis van bewaring. Bij kon. besluit van den 6 is aan den heer mr. F. C. Donker Curtius op zijn daartoe gedaan verzoek met 1 Sept. a.s. eervol ontslag verleend als raadsheer in den Hoogen Baad der Nederlanden onder dank betuiging voor de vele en gewichtige diensten aan den Koning en den lande bewezen. Uit het den 7 te Utrecht op de 5 algemeene vergadering der Vereeniging tot bevordering van het onderwijs in handen-arbeid uitgebrachte jaarverslag is gebleken dat de vereeniging 22 begunstigers en 90 gewone leden telt en een saldo in kas had van ƒ85.961. Tot nieuwe bestuursleden werden gekozen de heeren A. Groeneveld te Botterdam en Schuytemaker te Bar- singerborn. Er werd besloten 1°. telken jare eene commissie van 3 leden te benoemen die als examen commissie zal optreden om in de kerst-vacantie (by voorkeur) een examen af te nemen waarvoor de vol gende eischen werden gesteld I. Wat betreft de theoretische kennisa. Kennis van vormleervoornamelijk wat betreft de eigenschap pen der mathematische lichamen. 6. Kennis van de meest gebruikelijke grondstoffen gereedschappen en hulpmiddelen, c. Bekendheid met het doel en de strek king van het onderwijs in handen-arbeid, d. Methodi sche kennis, vereischt voor het geven van dit onderwijs. II. Wat betreft de praktische vaardigheid: a. Be kwaamheid in het hanteeren van eenige der voornaamste gereedschappenbij onderwijs in handen-arbeid ge bruikelijk blijkende bij 1°. de vervaardiging van een der mathematische lichamen op gegeven grootte uit carton of uit bordpapier 2°. de vervaardiging van een eenvoudig vlak ornament uit dun hout; 3°. het timme ren van een eenvoudig voorwerp; 4°. de vervaardiging van een eenvoudig stukje houtsnijwerk. b. Bekwaam heid in het vervaardigen van eene vlecht naar eene beschrijving van touw band rotting enz. c. Vaardig heid in het knoopen van netten enz. d. Eenige vaar digheid in het uitslaan van een voorwerp d. w. z. het teekenen in zijne deelen met inachtneming van de dikte der grondstof. 2° Het tijdschrift te staken, zullende aan een school blad gevraagd worden, de belangrijkste berichten op te nemen om dan later te kunnen beslissen, of men weer een eigen orgaan zal oprichten in den vorm van een één- of tweemaandelyksch tijdschrift. 3°. In de Pinksterweek van 1887, gelijktijdig met de algemeene vergadering der Maatschappij tot Nut van 't Algemeente Amsterdam eene tentoonstelling en tevens de algemeene vergadering te houden. De kas draagt voor die tentoonstelling 40 bijzullende de hoogere kosten nader geregeld worden. Tot leden der regelingscommissie zijn benoemd de heeren Kerdijk Boest (voorz. onderwijzersgenootschap), .Stam en van Wamel te Amsterdam Apken te Purmerendvan Leeuwen te Baarn en Evekink te Amsterdam. Den 8 is de heer Julhes vergezeld van 2 lief hebbers van het Asjesplein te Zwolle in een lucht ballon opgestegen. Na eene aangename reis van on geveer 2 uren waarop zij eene hoogte van 2200 el bereiktenzijn de reizigers des avonds om 8 uur te Lingen in Hannover nedergedaald. Den 8 had met fraai weder de aangekondigde harddraverij plaats bij W. Koopman te Heer Hugo- waard station Noordscharwoude waaraan 7 paarden deelnamen. De prijs werd behaald door het paard van den heer J. Liefhebber te Zijdewind, de premie door dat van den heer T. Schilder te Spierdijk. Een talrijk publiek woonde dit volksfeest bij. Den 9 had te Amsterdam de wedstrijd plaats voor de sierlijkste „pièce montée" en de hoogst en schoonst gebakken „vól au vent." Yoor de eerste was bepaald, dat deze hoofdzakelijk moest bestaan uit nogat en ca ramelhoogte 60 a 80 ned. duim. Yoor de „vól au vent" moest de middellijn zijn 20 tot 25 ned. duim en kwamen pasteikorsten niet in aanmerking. Het aantal ingezonden „pièces montées" was acht. De prijs100, werd verworven door n°. 7, afkomstig van den heer Zomerdijk Bussink te Amsterdam. De premief 50, door n°. 4 van den heer B. J. de JoDg, firma Jolitemps, Galerij 28 aldaar. Yan de 14 ingezonden „vóls au vent" werd de prijs, 50, behaald door den heer Zomerdijk Bussink voorn. Den 10 werd de prijs 50, voor de schoonst ver sierde taart, waarvan de middellijn van 30 tot 35 ned. duimen moest zijn, behaald door den heer H. J. Deetman, Vijzelstraat, Amsterdam van 21 inzenders. Aan den heer J. H. Zindler aldaar werd de door de jury uitge loofde prijs van 10 toegekend. In den wedstrijd voor een Brabantsche mop, waarvoor 3 inzeudingen waren, werd geen prijs toegekend, daar niet aan de gestelde eischen voldaan was Den 9 is te Leiden het nieuwe park aan de Buïne voor het publiek opengesteld. Bij de harddraverij, den 9 bij den kastelein K. Akkerman te Akersloot gehouden van paarden uit de gemeente, die nooit een prijs wonnen is de prijs, een hoofdstelgewonnen door „de Brave" behoorende aan en bereden door K. Akkerman en de premie een zweep door „Zwarte Buin" van D. Kraakmanbereden door J. Kaptein. Den 9 is door de Gooische stoomtram een man in de Watergraafsmeer overreden. Zijn been was ver brijzeld. Den 9 is te 's Hertogenboseh door de 34 verte genwoordigde katholieke kiesvereenigingen besloten tot het oprichten van een bond van alle katholieke kies vereenigingen in Nederlandaan het hoofd waarvan een centraal-comité zal staan, dat de algemeene verga deringen leidt en bij de verkiezingen een adviseerende stem uitbrengt. Tot leden der commissie voor het ont werpen van het reglement zijn benoemd de heeren de la Court, Bahlmann, Cremers, Bekhuis, Vos de Wael, HarteJacques van den Biesen Heymans Buys en Poelde laatste als secretaris. Den 9 heeft de gemeenteraad van Egmondbinnen de coucessie aan den heer Jan Holland voor den tram van Egmond aan Zee over Egmondbinnen naar Castri- curn op nieuw verlengj, terwijl de gevraagde concessie voor een tram van Egmond aan Zee langs Egmond aan den Hoef over de vaart naar Bergen, Koedijkervlotbrug en Alkmaar (station) verleend werd. Bij kon. besluit van den 9 is, voorloopig voor het tijdvak van 1 Sept. 1886 tot en met 31 Aug. 1887 tot ondersteuning in hunne studiën van rijkswege eene beurs van 800 verleend aan: G. W. Uhlenbeck en C. C. Segers, studenten in de rechtsgeleerdheid te Lei den O. Norel Bzn., student in de godgeleerdheid, en J. A. van den Brinkstudent in de geneeskunde beiden te Utrecht; K. E. W. Strootman en Wde Vries, studenten in de letteren en wijfbegeerte te Groningen. De gemeenteraad van Gouda heeft den 10 be sloten tot de oprichting van een gasfabriek van ge meentewege. De gemeenteraad van Leiderdorp heeft den 10 een onbepaald krediet verleend om daaruit te bestrij den de kosten van buitengewoon politie toezicht op Zondag. Den 10 is te Amsterdam voor de hoofdacte ge slaagd N. W. Erancken te Zaandam en te 's Gravenhage mej. E. Elte te Helder. Den 10 werd voor het gerechtshof te Amsterdam in hooger beroep behandeld de zaak van den machinist van de Holl. Spoorwegmaatschappij H. C. A., die door de arr. rechtbank te Haarlem veroordeeld is tot 15 dagen celstraf wegens het overrijden van een kind op den 27 April 11. met den stoomtram tusschen Beverwijk en Wijk aan Zee, ter hoogte van de buitenplaats W ester- hout, Het openbaar ministerie achtte de schuld van den machinist niet bewezen, op grond dat de verklaring „Ja, en zoo gegroeid, dat gij ze bijna niet herkennen zult. Ziedaar is uw kamer. Ze ziet op de kreek uitde rivier weet gij maar wij noemen ze de kreek - gij kunt daar over het land zien naar de runderen en de arbeiders enals ge wilt komt gij hier bij ons zitten in huis of buitenzooals dit u goeddunkt." Lilian gevoelde zich vermoeid en verward door hare nieuwe omgeving. Alles kwam haar vreemd voor niettegenstaande hare vrienden haar zoo vriendelijk ontvingen." „Heeft men dien man hier weer gezienButh vroeg Butler. „Wij moeten hem in 't oog houden." „Hij is niet naar het huis gekomen", antwoordde Mevr. Butler. „Maar een onzer mannen had hem gisteren in het bosch gezien. Ik ben angstig ter wille der kinderen." „Is er dan gevaar vroeg Lilian. „Wat wil die man?" „Het is een ontslagen banneling, die werk zoekt. Er zijn verscheidene van die lieden in den omtrekwij gebruiken ze als knechts." „Als knechtsriep Lilian uit. „Menschen die wegens moord veroordeeld zijn." „Nu, niet allen", hernam Batier. „Er zijn goede werkkrachten onder en als zij straf verdienen sparen wij ze niet. 't Zijn echter meest paardendieven en zulk soort." „Gij zult Lilian verontrusten als gij haar dit alles vertelt", sprak Mevr. Butler. „Nu Miss Manville het zijn menschen wier naam slechter is dan hunne daden. Gij zijt vermoeid zie ik ik wil u uwe kamer wijzen." Mevr. Butler geleidde hare vriendin naar de kleine slaapkamer, die op de kreek uitzag. Het duurde lang voor Lilian insliepwant niettegenstaande hare ver moeidheid gevoelde zij zich bevreesd voor de omzwer vende boevenen inbraakdiefstal en moorddie hiervan het gevolg konden zijn. Toen de morgen aanbraksliep zjj echter rustig. Zij had haren gastheer en zijn vrouw tot laat in den nacht hooren praten en was eindelijk door het gemur mel in slaap gevallen. Had zij het gesprek kunnen hoorendan zou zij nog veel onrustiger gewerden zijn, „Ik wilde Lily niet verontrusten", sprak Mevr. Butler, toen het meisje weg was„maar ik geloofdat die inboorlingen gevaarlijk zijn. Zijt gij er zeker van dat gij ze vertrouwen kuntBen „Bij lange niet", antwoordde hij ernstig. „Maar wat kunnen wij doen? Die twee lui zullen ons alleen geen kwaad doen en in elk geval, zullen onze knechts wel vechten." „Ik ben niet zoo bang voor onze eigen mannen Ben als voor die er later bij gekomen zijn. Als de zwarten komen stelen, kunnen wij niet op hen rekenen." „Nu als de zwarten komen, zullen wij hun wel meer lood geven dan ze verdragen kunnen." „Benwees nu eens ernstig. Jacky is wel heel goedmaar hij heeft toch altijd nog een neiging naar zijne oude kameraden. Dat ïb een gevaar. Het andere is de aanwezigheid der ontslagen bannelingen. Eén van die kerels vertrouw ik in 't geheel niet." „Laten wij hem dan wegjagen! Er zwerven nugeene benden van die lui om. De woudloopers die er nog zijn, blijven wel uit het stadsgebied weg. Verontrust u nietButh de kinderen zijn volkomen veilig. Laat ons gaan slapen." De vrouw zuchtte terwijl zij niet verder sprak. Niets verbrak meer de stilte tegen den morgenstond werd zij gewekt door een gefluit, dat van zeer nabij kwam. Zij luisterde aandachtigstond op en sloop voor zichtig naar het venster. Op eenigen afstand van het huiszag zij zes mannen die iets bij zich droegen voor zoover het schemerlicht en de schaduwen der boomen het toelieten, meende zij te zien dat het zwarten waren ofschoon zij hiervan zeker was. Wordt vervolgd.

Alkmaarsche Courant | 1886 | | pagina 2