522e S t a a t s 1 o t e r ij. Ns. 1498 en 9496 400; Ns. 9571 en 11727 ƒ200; Ns. 2706, 3765, 7259, 12160 en 14432 100. QÜevlci, gTcUqvattgcftg ggrtcttfceu jStabg-ttórichtew. T an den beklaagde dat hg nog geen gevaar zag, toen *ij voor het eerst het kind bemerkte, dewijl het naast e rails liepniet weersproken was en eischte daarom gepraak, waarmede de verdediger instemde. Den 10 heeft het gerechtshof te 's Hertogenbosch Hendrikus Maas, oud 31 jaren, vroeger brievenbestel ler thans zonder beroep te Asten, schuldig verklaard aan 1°. het terughouden van 25 aan de posterij toever trouwde brievengepleegd door een ambtenaar van het bestuur der posterijen en 2°. het namaken door vervalsching (contrafaction par falsification) van 2o stempelmerken, door ot van wege het Rijk op 12 brie ven gesteld en reroordeeld tot drie maanden cel straf, 25 boeten ieder van 50 en 25 boeten ieder van 8, subsidiar voor elke boete een dag celstraf. Den 11 is de Koning van Portugal, incognito reizende, te Amsterdam aangekomen in Brack's Doelen- hötel. Hij werd namens den Koning en de Koningin begroet door graaf R. J. Schimmelpeuninck, grootmees ter en baron van Heemstra opperstalmeester, en den 13 een bezoek brengt aan den Koning te Soestdijk. Pref. G. van Overbeek de Meyer te Utrecht, gewezen secretaris van het hygiënisoh congres van 18S4 te 's Gravenhage, is benoemd tot ridder van het legioen van eer. Het najaarsexamen ter verkrijging der akte als onderwijzer of als onderwijzeres vangt den 4 October a.s. aan; zij, die daaraan willen deelnemen moeten de in art. 59 der wet genoemde stukken vóór 10 Sept. a.s. inzenden aan hun districts-schoolopziener. In het binnengasthuis te Amsterdam is nog over leden een man, die in avond van den 26 door een kogel in in de Anjelierstraat getroffen werd, terwijl hij daar voor zaken tegenwoordig was. In de vorige week zijn te Groningen 10 personen aan mazelen overleden. De gemeenteraad van Delft heeft bepaald dat het venten en verspreiden van nieuwsbladen of stuk ken langs den openbaren weg verboden is. Over treding van dat verbod zal worden gestraft met 2o boete met of zonder 3 dagen gevangenisstraf met ver beurdverklaring van het in beslag genomene, waardoor een eind gemaakt is aan de ergerlijke straattooneelen, in den laatsten tijd des Zaterdags voorgevallen bij den verkoop van bet blad der sociaal-democraten „Recht voor allen." Bestuurders der ned. indische laodbouwmaat- schappij der ned. indische handelsbank der koloniale bank en der Dorrepaalsche bank hebben aan den min. van koloniën mondeling den toestand op Java bloot gelegd en op steun van staatswege aangedrongen. De minister schijnt zich van bepaalde toezeggingen ont houden doch in het algemeen bereid getoond te hebben, te doen wat in zijn vermogen was, om de crisis te bezweeren. Bij de verkiezing van een hoofdingeland van den polder Zijpe, ter vervanging van wylen den heer G. Boontjes, werden 37 stemmen uitgebracht, waar van 21 op den heer C. Gutker, 10 op den heer J. Slijkerman en enkele anderen 2 of 1 stem. De heer Gutker is alzoo verkozen. De aan den gemeenteraad aangeboden rekening der gemeente Zijpe bedraaagt in ontvangst /■.3505S,50%, in uitgaaf 32640,63%, met een batig slot van 2417,87. Te Zuidwolde is een troep Zigeuners door de jonge boeren verjaagd met steenen toen zij door de politie gelast om te vertrekken met revolvers dreigden. Van de 177 horloges, in November 1885 den heer P. C. Yerheijen op den Haarlemmerdijk te Am sterdam ontstolen door Lavertu en Both zijn thans 169 terug bezorgd dank zij de oasporingen van de rechereheurs der politie Panhorst en Verbeek. Aangenomen het beroep naar de Doopsgez. ge meente te Noord- en Zuidzijpe door H. van Calcar te Noordhorn. Bestuurders der Holl. IJzeren Spoorwegmaat schappij zijn dezer dagen door den minister van wa terstaat aangeschreven, zich voorbereid te houden op de verlegging van haar spoor te IJmuiden welke arbeid tijdig moet voorafgaan aan het uitvoeren der werken aan de visschershaven aldaar. Naar het oordeel van dien minister zou de maatschappij hare rails ongeveer 400 el verder van het kanaal af moeten verleggen met eene ombuiging om het terrein, bestemd voor de vis schershaven. Bestuurders hebben den minister verzocht, hun voor de uitvoering van dat werk uitstel te ver- leenenop grond dat er toch nog geen vooruitzicht bestaat op de verwezenlijking dier plannen. Bg het onderzoek van de Schorpioen door de duikers is gebleken, dat door de aanvaring onder de pantsering een gat van 20 bij 40 ned. duim grootte ontstaan was waardoor het water naar binnen stroomde. Vele losse op het dek aanwezige voorwerpen werden gered doch van de overige artikelen werd slechts een klein deel gered. De officieren en de bemanning gingen aan boord van het wachtschip over en de zeemiiiciens aan boord van het fregat Evertsen. Zondag 1.1. had in tegenwoordigheid van vele belangstellenden uit Alkmaar en nabijgelegen dorpen te Petten de aangekondigde oefening met- de redding boot plaats ook een vijftigtal leerlingen en leden der Alkmaarsche Turnclub behoeden tot de bezoekers. Na, bij aankomst te Petten, eenigen tijd vertoefd te hebben in de overdekte speelplaats der nette school begaven ook deze zich naar het terrein der oefening waar een betrokken lucht en frissche zeewind het verblijf voor de groepen toeschouwers op strand en duin zeer dragelijk maakten. Door zes paarden naar het strand getrokken, stak de reddingsboot met hare bemanning van tien per sonen omstreeks twaalf uur in zeena eenigen tijd op en neder geroeid te hebben werden eenige proeven met het uitgieten van olie over de branding genomen daarna werd de boot voor anker g legd en van het strand een vuurpeil met reddingslijn afgeschoten. Om den aanwezigen een denkbeeld te geven van redding bij schipbreuk op andere wijze als per bootwerd mot die lijn een kabeltouw met een zoogenaamden broek (reddingsboei met open linnen zak) naar boord getrok. ken, waarmede een der opvarenden het stand bereikte. Een en ander nam bijna den geheelen voor de bezoe kers beschikbaren tyd in beslag. Den heer burgemeester dier gemeente ontving den welgemeenden dank van allen, die door zijne welwillendheid deze oefening mochten aanschouwen. Men deelt ons mededat de nationale wedrennen te Amsterdam op den 14 bijzonder interessant beloven te wordenomdat zij uitsluitend nationaal zijnwelke omstandigheid voor het publiek eene bijzondere aan trekkelijkheid heeft. Het boezemt velen meer belang stelling in, de keur onzer officieren en civielen te zien rijden dan onbekende jockeys. De hurdlerace o.a. behoeft voor geen internationalen wedren ouder te doen want niet minder dan 8 a 10 paardenbereden door Nederlanders dingen om den prijs mede. Om de carouselplate military en aanmoedigings prijs zullen eveneens 6 tot 12 paarden kampen ter- wjjl voor de harddraverij zoo vele paarden ingeschreven zijn dat niet allen te gelijk kunnen afrijden maar de mededingers in seriën moeten rijden. Ter aanvulling van de pauzes na elk nummer zullen de seriën der harddravers na eiken wedren geloopen worden zoodat het publiek steeds paarden in de baan te zien krijgt en de aandacht altijd geboeid is. De vroeger in het Vaderland opgenomen zoo geestige Haagsche Omtrekken, geschreven onderden pseudoniem Damas zullen thans in wekelijksche Nos. van 8 a 16 bladen bij de beeren W. P. van Stockum en Zoon te 's Gravenhage, tegen den prijs van 6,50 voor 52 Nos., worden voortgezetterwijl afzonderlijke Nos. a 20 ets. verkrijgbaar zullen zijn. Het eerste nummer verschijnt 4 September a.s. 2e klasse, 3e lijst, 11 Aug. 2e klasse, 4e lijst, 12 Aug. No. 8296 f 100. Een allerbelangrijkst schoolprogramma is dat van de bekende hooge vakschool voor machinenbouw Technicum te Hittweida in Sachsen. Deze school leidt tot maehi- nen-ingenieurs en machinisten volledig op en is onder alle dergelijke inrichtingen de oudste en meeat bezoebtste. Het tegenwoordig aantal bezoekers bedraagt 585 van wien de jongste 16de oudste 38 jaren telt en 6 ge huwd zijn, afkomstig uit alle werelddeelen zoodat ieder daar zijne natie vindt. Programma's en nadere inlichtingen zijn bij den directeur Weitzel te verkrijgen. Een poolsch geneesheer, Ignatius Jageil geheeten, die reeds sedert 1858 de middelen opspoort om de hondsdolheid tegen te gaan heeft in een der bladen van Vilna een brief geschrevenwaarvan hij een af schrift heeft gezonden aan de academie van geneeskunde te Parijs eu waarin hij verklaartdat de methode van den heer Pasteur op valsche gegevens rust. Dr. Jagell meentdat er ook onderscheid moot gemaakt worden tusachen een beet van een dollen hond, die door de kleederen heen op deu mensch overgebracht is, en den beet, die rechtstreeks, zonder de bedekking van klee deren in 's manschen vleesch is gedrongen. Eerstge noemde beten, zegt de schrijver, zijn altijd onschadelijk; dit is hem steeds gebleken, en alle door den hoogleeraar Pasteur behandelde zieken die aan den beet van een dollen hond of wolf gestorven zijn waren gebeten op het bloote vleesch zonder bedekking van kleederen. Dr. Jagell verklaart, dat hij gedurende zijn leven 88 personen behandeld heeftdie gebeten waren door een dollen hond of dollen wolf, en dat hij zo allen genezen heeft door een drankbereid uit de schors van een boom „de spirea filipendula"; zes en twintig dezer zieken die hij aldus genezen heefowaren reeds in de eerste periode van dolheid toen hij ze in behan deling kreeg. Sommige duitsche dagbladen hebben het gebruik van de „spirea filipendula" ook aanbevolen als voorbehoed middel tegen de dolheid. De Prov. Gronmger Crt. maakt melding van eene nieuwe vinding tot het openen van de voordeur van bovenhuizen, die voor het eerst is toegepast ten huize van den heer E. MaddensVischmarkt te Groningen. De deur wordt namelijk geopend door electriciteit. Als boven aan de trap op zeer eenvoudige wijze de toestel in werking wordt gebracht, gaat de deur open en zij wordt door eene sterke spiraalveer weer gesloten. De heer Oscar Keip die den electrischen toestel aan bracht heeft eer van rijn werk dat op nieuw getuigt van zijn bekwaamheid, Er is noch aan de deur noch in de" gang iets te bespeuren van de geheimzinnige machtdie de deur openten men ziet geene gelei draden. Voor de bewoners van bovenwoningen is het te hopen dat de hulp van den heer Keip meermalen moge worden ingeroepen. Naar de H. Crt. verneemtwordt aan de verschil- llende spoorwegbesturen verlof gevraagd tot het plaat sen van automatische verkoopers van verschillende artikelen aan stations. Deze vernuftig uitgedachte toe stellen moeten aldus zijn ingericht: bij verschillende sleufjes, waarin men geld moet werpen de prijs staat er natuurlijk bij is vermeld wat men er voor krijgt. Werpt men het geld nu in de sleuf, dan schuift daardoor een laatje opendat de gewenschte artikelen bevaten zich van zelf sluit. Bijv. men wenscht een paar sigaren. Men gooit geld in het daarvoor bestemde sleufje het laadjo schuift uit, men neemt de sigaren en het sluit zich weder. De gemeenteraad van Parijs heeft de vorige week een zeer belangrijk besluit genomen ten opzichte van de werklieden die bij de openbare werken der stad in dienst zijn. Hij heeft bepaald dat de werktijd zal duren negen uren daags (thans tien uur), met een rustdag 's weeks. Het doel dat met dezen maatregel beoogd wordt, is tweeledig. In de eerste plaats wil men aldus den toe stand der werklieden verbeteren en in de tweede plaats meent men zoodoende in het belang der belasting schuldigen te handelen. Dat belang eisohtdat de openbare werken zoo goedkoop als met de billijkheid overeenkomtworden tot stand gebracht en dit doel acht men beter te bereiken door een beperkten duur van den arbeid dan door verlenging daarvan en ver laging van de loonen. De ervaring heeft geleerddat de parijsche werkman gemiddeld voor 3000 's jaars voortbrengtterwijl in de amerikaansche staten waar de werktijd tot 8 uren is beperkt, elk werkman een waarde van 5000 's jaars voortbrengt. In Engeland is een gelijksoortige ervaring opgedaan als gevolg van beperkten arbeidsduur. Een duitsch taalkundig tijdschrift deelt mededat de leerlingen der hoogste klasse van de middelbare school voor meisjes te Bamberg zich onderling verbon den hebben een pfenning boete te betalen voor elk vreemd woord dat zij noodeloos gebruiken. De leera ren en leeraressen doen daaraan mede en worden niet zelden door de leerlingen beboet. Het doel is, de moedertaal van vreemde woorden te zuiveren. De hebbelijkheid om in spreek- en schrijftaal noodeloos zulke woorden te gebruiken is in Du'tsch- land al niet minder dan bij ons aan de meesten eigen. Misschien ware het goede voorbeeld te Bamberg gegeven ook door onze meisjes na te volgen. In het belang der moedertaal zou daarmede een verdienstelijk werk worden verricht. Bij deze gelegenheid dient vermelding dat onze laatste overleden kroonprins, Alexander der Nederlan den gewoon was met de grootste zorg alle woorden die in onze taal niet thuis behoorente vermijden althans in geschriften (of de prins het ook deed in gesprek, weten wij niet, maar dat is wel waarschijnlijk.) Er bestaan van zijne hand geschriften van tamelijken omvang waarin geen enkel vreemd of bastaardwoord voorkomt. Donderdag 12 Aug. 's Gbavenhage. Tweede Kamer. In deze zitting werden aangenomen de ontwerpen tot wijziging der tarieven van gerechtskosten in strafzaken en met 61 tegen 8 stemmen de uitbreiding van de rechtbank te Amsterdam. Van het voorstel tot wijziging der gestich- tenwet is art. 1 (verplaatsing van het vrouwengesticht van Amersfoort naar Montfoort) verworpen met 36 tegen 27 stemmen. Morgen voortzetting. Weenen. De tijdingen uit Konstantinopel zijn ver ontrustend Turkije ducht een wanhopigen strijd, voor bereid te Gastein. De verhouding tusschen Servie en Bulgarije is verergerd; Oostenrijk zou Servie aanmoedigen. De heer J. G. Potgieaer heeft op de bakkerij tentoonstelling eene bronzen medalje en de heer P. J. Boom eene eervolle vermelding gekregen voor da door, hen ingezonden artikelen. Aan de harddraverij, op den 11 alhier gehouden werd door 17 paarden waaronder zeer bekende hard dravers deelgenomen. De prijs van 250 werd be haald door „de Koningin", zwarte merrie, van den heer Florijn te Rotterdam, bereden door den pikeur G. Koot, de le premie door „de jonge Wilhelm'', zwarte ruin, van den heer Verharen te Amsterdam bereden door den pikeur W. de Boer, en de 2e premie door „Helena' bruine merrie van den heer Dalenberg te Schoorl door den eigenaar bereden. Prachtig weder begunstigde dit feest. Het concert, des avonds op het Doelenveld onder leiding van deu heer J. M. Otto, ter gelegenheid van de prijsuitdeeling gegeveD was druk bezochthet vuurwerk door de heeren van Oorschot geleverd vol deed uitstekend en een geanimeerd bal besloot dezen dag. De bekende harddraver Willem III werd dien dag verkocht aan den heer C. de Graat, te Winkel, die zich niet heeft laten afschrikken door de weinige actie door dat paar I op de afgeioopeae harddraverij betoond, maar overtuigd is van zijne goede eigenschappen. De Floraüa-commissie heeft het volgende pro gramma opgesteld voor de op Zondag 5 en Maandag 6 September a.s. alhier te houden tentoonstelling. Ten gevolge der uitbreiding zal deze bestaan uit de volgende afdeelingeu I. Tentoonstelling der gekweekte stekken. Prijzen tot een gezamenlijk bedrag van 42,45. Uitbreiding. Namens de afdeeling Alkmaar der Hol- landsche maatschappij v. Landbouw wordt uitgeloofd voor: II. de schoonste en volledigste verzameling groen ten, door den inzender zeiven geteeld. Eene zilveren medaille of 10,(naar verkiezing). Eene bronzen medaille of f 5,(naar verkiezing). III. Da schoonste en volledigste verzameling ooft, door den inzender zeiven geteeld. Een eerste prijs van ƒ6,een tweede prijs van 4, Voorts wordt de gelegenheid opengesteld voor het inzenden van IV". de schoonste en best gekweekte plant of ver zameling planten, eigendom van en gekweekt door bloemkweekerskneohts alhier. l8te Prijs 3,—. 2de Prijs 2, ,V. Het schoonste Bloemwerk (ruiker of orna mentiek) vervaardigd door id. id. lste Prijs 3,2de Prijs 2, VI. De schoonste en volledigste verzameling Tuin meubelen en Tuinsieraden. VII. De volledigste verzameling Tuinbouwge- reedscbappen. VIII. De volledigste verzameling in 't wild groeiende planten uit de omstreken van Alkmaargedroogd of op andere wijzen tentoongesteld. De prijzen der aid. VIVII en VIII worden later bekend gemaakt. De mededinging naar de prijzen van atd. 11 en lil wordt opengesteld voor warmoezieis en tuiniers te Alkmaar of elders gevestigd. Bij de overige nummers slechts voor inzenders te Alkmaar woonachtig. Nadere bepalingen der tentoonstelling worden in het volgend nummer dezer courant vermeld.

Alkmaarsche Courant | 1886 | | pagina 3