No. 98. Acht en tachtigste Jaargang. IJdelheid. FEUILLETON. Mevr. Harrington's geheim. 1886 ZONDAG 15 AUGUSTUS. Deze Courant wordt Dinsdag", Dond.0rd.ag" en Zaterdagavond uitgegeven. AbonnemenfcBprijB per 8 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door bet geheele Rijk f 1, Prijs der gewone Advertentiën: Dit nummer bestaat uit twee bladen. EERSTE BLAD. Waar het Engelsch. Bitmctsl anb ALKMAARSCHE COURANT. De 3 nummers f 0.06. Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HEBMs. COS- TER ZOON. In betrekkelijk korten tijd slechts een paar jaren hebben we aan onderscheidene verdienstelijke mannen en enkele niet minder verdienstelijke vrouwen onze hulde gebracht. De beschaafde wereld van Nederland bracht de offers harer eerbiedige bewondering aan Mevrouw Bosboom en Kleine aan Beets Donders Verhuist, Opzoomer en Hofdijk en telkens als wii opgin gen naar den tempel der eere hoorden we de klacht „wie zal ze vervangen als ze zijn heengegaan; wij wor den zoo arm aan talenten 1" De klacht schijnt gegrond maar in de dagen van Braga ging het evenzoo en toch hebben wij later leeren bewonderendie destijds geen knip voor bun neus waard schenen en toen het Jonge Holland optrad, dat zooveel geniale koppen opleverdewaanden we ons evenzeer aan het einde van onze letterkundige grootheid. Wie weet wat talenten en genieën weidra zu len te voorschijn treden om den roem van Nederland hoog te houden maar we lijden tegenwoordig aan een euvel, bijzonder geschikt om de ontwikkeling van genieën tegen te werken, n.l. de ijdelheid, de adoration mutuelle Tot nogtoe hebben we werkelijk grootheden gevierd en dat gedaan op waardige wijzelaat ons echter op passen niet te ver te gaan en niet onbillijk te worden, misschien niet kwetsend. Gouverneur heeft reeds zijn stem doen boorea en bedankt voor wat men met hem voor had. Als een verdienstelijk man gesteund moet worden dat bet dan zoo geschiededat de massa er niets van merktdat verstaan de echte Amsterdammers zoo goed de beste van de handelsaristocratenvan hen kan men leeren hoe hulp moet worden verschaft. Als daar heinde en ver circulaires en insehrijvingsbiljet- ten worden gezonden en met veel ophef casettes en portefeuilles met kostbaren inhoud worden aangeboden door commissies die sierlijke speeches houden en wier leden aan feestmaaltijden elkander ophemelen dan begint de gevierde wel iets te krijgen "an het gekranste slachtoffer en die commissieleden en bewondenaars van de priestersdie de bewondering der natie tot zich trekken. Om de aandacht op zich en zijne vriendjes te vestigen is er geen gemakkelijker middel dan een huldebetoon aan een derde op touw te zetten, maar de ware grootheid zou er niet mee gediend zijn en niet de ontwikkeling van het geniemaar wel van de ijdelheid wordt er door aangekweekt. Het moet niet te gemakkelijk gemaakt worden een groot man te zijn of althans te schijnen. Onze voorouders waren kariger in hun hulde dan het tegenwoordig geslacht en wie kon zich op de grootste mannen beroemen Zelfs in de wijze waarop wij hulde brengen leveren we het bewijs dat het ons eigenlijk aan alle genie, aan waar talent, aan fijn gevoel ont- 27) „Woudloopers of zwarten, zij zijn beiden evenzeer te vreezen", dacht zij bij zichzeive. „Zij hebben levens middelen gestolenzooals ik morgen ontdekken zal. Miss Lily wij hebben u hier niet voor uw genoegen laten komen." Eenige uren later vertelde zij haren manwat zij 's morgens gezien had. „Waarom hebt ge geen alarm gemaakt Ruth sprak haar echtgenoot anel. Daarna riep hij luid een der mannen „Houd appelSandy, 't Gaat hier niet goed." Sandy, de opzichter verzamelde de werklieden be halve de schaapherdersdie men allen kende. Een man werd er gemisteen veroordeelde die Butler uit medelijden in dienst genomen had. De kerel had een paard en eeno hoeveelheid levensmiddelen mede genomen. „Dat zijn ernstige zaken", sprak de heer Butler. „Sandyhebt gij iets gehoord van die kerels „Ja", antwoordde Sandy, „nu missen wij Langen Tom. Hij is weg en heeft „Emir" medegenomen. Als ik hem nog voor Kerstmis zieschiet ik hem dood als een hond „Nu, houd je goed. Zijn de geweren in orde? We konden ze noodig hebben. Zeg den mannen scherp uit te zien en ons alles te berichten. Voor alles, ver ontrust niet de kinderennoch Miss Manville." Lilian werd hartelijk ontvangen toen zij beneden kwamde geheele hoeve werd met baar bezichtigd maar het scheen haar wel, dat zorgen de opgeruimdheid van den gastheer verdonkerden. De woudloopers schenen naar een ander gedeelte breekt. Niet toen van BosboomToussaint het Huis Lauernessevan Hildebrand de Camera Obscura van Opzoomer zijn Burgerlijk Wetboek of van de „Meistreel van Kennemeriand" zijn schoonste zangen verschenen niet toen Donders, VerhulstKleine op het toppunt van hun roem stonden zijn wij in blijde verrukking of heilig enthusiasme opgegaan om hun toe te juichen en te huldigen maartoen ze hun 70ste verjaardag vierdenToen hebben we gezegd we mochten toch wel iets dien om die beroemde mannen en vrouwen te huldigen en toen is er geld verzameld er zijn albums gemaaktcaöeaux gegeven maaltijden gehouden en er is gespeecht. We hebben die mannen en vrouwen in den strijd des levens oud laten worden, misschien onder moeiten en zorgen; we hebben hun talenten erkend en gewaardeerd en toch niets gedaan misschien om hen te steunen door onze sympathieonzen bijval of onze hulp, maar nu ze oud en grijs zijn geworden, afgeleefd wellicht en nu ze geen behoefte meer hebben aan datgene wat vroeger hen tot beveiliging had kunnen strekken, nu hebben we gezegd „wij moesten eens het initiatief nemen voor een huldeblijk dat zon een goed figuur maken." Adoration mutuelle IJdelheid der IJdelheden I Als die groote mannen of vrouwen gestorven zijn gaat misschien niet een van die huldeblijk aanbiedenden een traan storten op hun graf 1 Laat ons oppassen de dié mujores hebben we niet op tijd, niet passend weten te vereeren omdat we bij de vereering onze ijdelheid wilden voldoen nog een stap en om ook zelf op iets aanspraak te kunnen maken gaan we dié minores huldi gen want gelooft dat er velen zijn die tuk zijn op een deel slechts van de eere, die zij aan anderen hebben helpen toebrengen. Zóo wordt de ijdelheid gekweekt en de ijdelheid op haar beurt kweekt kleingeestigheid. Heeft ooit de geschiedenis des vaderlands grooter tooneel van ijdelheid opgeleverd dan de laatste studen tenfeeeten van Utrecht? Een psewrfo-graaf van Nassau wat zeg ik een nagebootsten graaf, wien de hoogste magistraatspersonen de Commissaris des Konings, de Burgemeester van Utrechthooge rechterlijke en mili taire autoriteiten met hunne dames in alle ernst hulde komen brengen Misschien dat na jaren en dag de gewaande graaf van Nassau de schouders ophaalt als bij in de couranten van 1886 het verslag der Utreehtsche Studentenfeesten naleest en zich daarbij herinnert hoe plechtig en deftig zich die senaten van van bovriende mogendheden ik wil zeggen studen tencorpsen aanstelden die in hunne lange zwarte jassen en hooge hoeden al de kenmerken droegen van diplomaten niet van studenten. IJdelheid der ijdel- heden 't is alles ijdelheid Kunstmatig worden de kinderen van der jeugd af opgekweekt tot ijdelheid en wie in onze beste geschied- boeken leest hoe nederigeenvoudig en degelijk de beroemde zonen van onze groote voorvaderen zijn opga- voed en hoe hun namen niet bekend werden voordat hunne vorming voltooid was die houdt zijn hart vast over de ijdelheid van het tegenwoordige geslacht en van het bosch vertrokken, „als er ten minste werkolijk ooit woudloopers geweest waren", merkte Sandy op. „Zij doen ons hier zooveel last niet", voegde hij er aan toe„maar wie stal dan Emir Ja dat was de vraag. De verdwenen knecht was weder teruggekomen en had een verhaal van zijne af wezigheid gegevendat voor waar aangenomen werd. Mevr, Butler wantrouwde hem echter en spoorde haar man aan hem te ontslaan. „Hij staat in verbinding met de woudloopers, daar ben ik zeker van Ben." Butler verkeerde de daarop volgende dagen in groote spanning. Over de geheele hoeve heerschte een gevoel van onveiligheidvan gevaar, dat gevoegd bij de hitte, een algemeene ontmoediging teweeg bracht. De korte nachten gaven slechts weinig verfrissching. Gedurende drie weken was er reeds dag en nacht nauwkeurig wacht gehouden en Butler had bijna weder het besluit genomen voor zaken naar de stad te gaa» toen de onzekerheid plotseling verbroken werd door een bosch- waehterdie op een avond hem zeggen kwam „Zijt gij gereed tot verdediging? Zoo niet, vertrek dan naar de stadwant Zwarte Sam is er op uit en zal waarschijnlijk hier komen." Een der beruchtste woudloopers had dus een stroop tocht begonnen. De weggeloopen knecht was misschien een bondgenoot't zou in elk geval goed zijn dien dadelijk onschadelijk te maken. Butler nam een pistool en beproefde het slot. „Zend Langen Tom hier", beval hij een der knechts, „en zeg Sandy nog een paar mannen te zenden. Wij zullen een kwaden nacht hebben." kent komt met te meer ernst de vraag op de lippen „wie zal onze groote mannen vervangen als zij zijn heen gegaan? Zal dit ydel geslacht ze voortbrengen?" Veelheid van kennis en geleerdheid alleen maakt geen grootheden maar bij de kennis past eenvoud, nederig heid deugdzaamheid de groote mannen eu vrouwen, wier namen wij vermeldden, waren of zijn Dog toonbeelden van eenvoud en nederigheidmaar het geslacht dat gereed staat hen op te volgen koestert een groote mate van eigenwaan en ijdelheid het heeft den schijD en het uiterlijk lief, het verloochent de eenvoud en dege lijkheid, die der vaderen hoogste roem waren en als het ons ernst is met den wenseh om wakkere mannen en vrouwen met helder verstand en vurigen geestdan is het hoog tijd om te breken met het spel der ijdel heid en boven alles eenvoud en reinheid van zeden aan te kweeken. „Ernst is het leven o zalig, die 't weten Arbeid en roeping en edele strijd. De eeuwigheid vraagt naar de vrucht van den tijd Dwazen, die 't werkloos gedachtloos vergeten, En pas to laat, aan het einde der baan D' ernst van het ijdele leven verstaan De heer A. Middelkoop, candidaat in de godge leerdheid bij de Universiteit te Utrecht, die zijn examen zou doen bij het provinciaal kerkbestuur van Gelderland, heeft den secretaris van dat bestuur verklaard, dat hy geene vrijheid gevoelde zich voor dat examen aan te melden aangezien hij het niet oprecht vond zich by welslagen te verbinden, om de kerkelijke verordenin gen na te komen, omdat hy het nakomen ervan achtte zonde van Gods woord. Ten vervolge op her in het vorige nummer ver melde bericht worden thans de volgende bepalingen der tentoonstelling van Eloralia medegedeeld. Inzenders van groenten mogen van verschillende soorten inzenden wortelen scborseneeren 2 bos van 12 stuks beetwortelenkoolrapen koolsoorten 2 etnks aardappelen 10 kop uien doperwten enz., pond boonen van elke soort 50 stuks kropsla andijvie 3 stuksbloemkool3 stuks met struik en grond. Van niet genoemde soorten eene evenredige hoeveelheid. Inzenders van ooft: appelen en peren 3 stuks perziken, praimen, abrikozen, 5 stuks; druiven, 3 trossen. Inzenders gelieven zorg te dragen voor mandjes of borden en peren of appelen te voorzien van namen. Inzendingen moeten franco aan het gebouw der tentoon stelling geleverd worden. Schriftelijke opgave der nummers, waarin men wenscht mede te dingen kan vóór of op 1 September geschie den aan den secretaris van Eloralia, den heer N. E. Perk, Alkmaar. HOOEDSTUK XXVI. Onverwachte bondgenooten en bewijzen. Het vinden van een valies, den naam dragende van Donald Mackenziein het bezit van den man die verklaarde te zijn John Harringtonwas op zichzelf weder verdacht de ongelukkige eigenaar gevoelde dit maar al te zeer. Welk noodlot had deze reistasch bij zijne andere koffers doen voegen Bij het afzenden van Ivy Lodge had er eene vergissing hiermede plaats gehad die den tegenwoordigen eigenaar daar zou komen te staan. Weldra was de zaak aan boord ruchtbaar, ze leverde een te geschikt onderwerp voor de gesprekken op om niet met voorliefde door de passagiers behandeld te worden. Mogelijk door de grondige wijzewaarop de omstandigheden besproken het al of niet schuldig beslist werdwas 't niet te verwonderendat de meeningen uiteen liepen en er zich ook stemmen ver hieven ten gunste van John Harington. Voornamelijk in eene zekere Miss Allen en een harer bewonderaars, den heer Eerriss vond de held van ons verhaal warme verdedigers. Ook de omstandigheid, dat hij beschuldigd werd op de beweringen van een ijlhoofdigestemde de algemeene opinie ten gunste van hem. Miss Allen en de heer Eerriss vormden zelfs een plan, hunne belang stelling voor Harrington niet slechts door woorden maar ook door daden te toonen. „Kapitein Euller", sprak Miss Allen den volgenden dag„mag ik u eens spreken Ik wilde u een ver zoek doen. De kapitein antwoordde baar volgaarne van dienst te willen zijn als het in zijn macht was, „Zeer goed", antwoordde de jonge dame„doe mij dan het genoegen Mijnheer Harrington vrij te laten." „Mackenziebedoelt u Miss Allen, 't Spijt mij, dit niet te kunnen doen

Alkmaarsche Courant | 1886 | | pagina 1