QUUrUt» GildemeesterGleichman HeldtBuys Van der Kaay, Smit, en Van der Sleyden om een "enquête" in te stellen omtrent den toestand van fabrieken en werkplaatsenmet het oog op de veiligheid, gezondheid en welzijn der werklieden. De heer Borgesius wees er opdat men vrij algemeen overtuigd was dat verbetering van maatschappelijke toestanden noodig wasmen stuitte echter steeds het hoofd tegen onbe kendheid met de toestanden en bestaande misbruiken. Steeds werd dit gemis aan feiten gevoeld, als sociale hervormingen ter sprake kwamen. De voorstellers hadden nu eene poging gedaan om meer licht te krijgen omtrent verschillende punten. Zij waren volkomen bewust, door dit voorstel nog weinig te doen voor de verlichting der sociale toestanden; het terrein mocht zeer beperkt zijn, maar er werd althans een eerste stap gedaan. De voorstellers deden een beroep op de welwillendheid der medeleden. Eet voorstel werd naar de afdeelingen verzonden. De ingekomen verslagen en voorloopige verslagen der grond- wets-voorstellen zullenworden gedrukt. Op de interpellatie- Gildemeester verklaarde de minister van kolomen slechts Ie wachten op enkele gegevens, om ten spoedigste wets-ontwerpen in te dienen betrekkelijk de suiker-industrie. Den inhoud kon hij nog niet mededeelen. De regeering was volkomen doordron gen van de noodzakelijkheid, om zoo mogelijk af te wenden, wat een catastrophe voor Java kon genoemd worden. De heer G11- demeester nam acte van de verklaring, dat de wetsontwerpen de kamer zullen bereiken en deze in staat gesteld zal worden om die ramp te voorkomen, waarvan geen hunner in staat zou zijn den omvang te bepalen. De Kamer is daarna uiteengegaan. Bij kon. besluit van den 8 is bepaald dat tot 1 October a.s. wordt gesehorst eene verordening der ge meente Uithoorn op het collecteeren of inzamelen van gelden op grond dat er twijfel gerezen iB omtrent de wettigheid dier verordening en het dus wenscheüjk is, om hangende het onderzoek hare werking te voorkomen. Men schrijft ons uit Zijpe In de vergadering van de afdeeling Zijpe der HolL Maatschappij van Landbouw, den 9 gehouden aan de Schagerbrug, werd besloten, niet te ondersteunen het voorspel van de Yereeniging van fabriekanten en han delaars in landbouwwerktuigen in Nederlandom op de algemeene vergadering eene motie van at keuring uit te brengen over den aankoop van een Marshal, s stoomdorschmachiae met locomobiel van G paarden - kracht voor de verloting alvorens andere vorkoopers in de gelegenheid te stellen met hunne machines mede te dingen. Zonder de handelwijze van 't hoofdbestuur goed te keuren wenschte men het toch vóór 'fc uitspieken van een oordeel in de gelegenheid te stellen de redenen op te geven die tot de afgekeurde handeling aanleiding hadden gegeven. Ook werd 't in ieder geval afgekeurd het hoofdbestuur, dat zich voor de Maat schappij zooveel moeite en opoffering getroost, door eene motie van afkeuring te treffen. Waren de in lichtingen op de algemeene vergadering onvoldoende, dan zou het hoofdbestuur zeer zeker op een verzoek der vergadering bereid zijn, in het vervolg alleen prijzen uit de tentoongestelde voorwerpen te kiezen. Tot bestuursleden werden gekozen de heeren C. de Goede en P. Berkhouwer en tot afgevaardigden naar de algemeene vergadering de heeren P. Boekei en D. Sleutel. De penningmeester, de heer M. Bossen werd met op één na algemeene stemmen in die betrekking liorkozco* Bij de bespreking der punten van behandeling voor de algemeene vergadering bleekdat men er algemeen voor was, om het voorstel vau het hoofdbestuur, om eene bijdrage van 500 te verleenen ten einde de methode van kaasbereiding van dea heer Boekei alge- meen bekend te maken te steunen. De openlijke afkeuring van die methode door een paar Botterdamsche kaaskoopers bij advertentie in de couranten, was volgens het algemeen gevoelen geen voldoend motief, om de wijze van kaasbereiding door den heer Boekei niet algemeen bekend te maken. Het is toch algemeen bekend dat voor de kaas volgens die methode gemaakt, in de laatste jaren de hoogste markt is bedongen. Ook het feit, dat deze kaaskoopers, voor zoover bekend, weinig Edammer kaas koopen en dan nog in den regel van niet hooger dan 20, was wel een reden, om aan het oordeel dier heeren voor- loopig niet veel waarde te hechten. Daarenboven achtte men de voorwaarde, waarop aan den heer Boekei de ƒ2000 zal worden uitgekeerd, n.l. dat hij daarop slechts aanspraak maakt, indien hij een jaar lang, onverschillig van welke plaats, eerste kwaliteit kaas heeft gemaakt, zoo billijk, dat elke kritiek thans ontijdig moet worden genoemd. Het was daarom zoker eene goede gedachte, den heer Boekei zelf (voorzitter van de afdeeling) tot afgevaar digde voor de algemeene vergadering te benoemen. Hij is daardoor in de gelegenheid gesteld, de inlichtingen, die de vergadering nog zou wenschcD te ontvangen en niet door het hoofdbestuur kunnen worden verstrekt, zelf te geven. Den 10 zijn bij het onweder, dat boven Kuilen burg woeddetwee jongelieden even buiten de stad door den bliksem getroffen de oudste was onmidde- lijk doodterwijl de andere hevige brandwonden bekwam. Een schutter te Dordrecht is den 11 door den schuttersraad tot 25 boete, subsidiair 7 dagen provoost, veroordeeld wegens voortdurende weigering, om zijne equipementstukken in ontvangst te nemen. Den 12 is te Ooster-Blokker een knaapje van anderhalf jaar in de sloot bij de oudorlijke woning verdronken. Den 12 zijn te Arnhem o.a. voor de hoofdacte geslaagd J. N. ftua'ing te Hoorn en K. Sanders te Berkhout. Aan den heer Commissaris des Konings m Noord holland is verlof verleend om zich van af den 12 voor veertien dagen buitenslands op te houden. Den 12 is te IJmuiden de woninggenaamd „de Paitzarhof", bij de sluizen rijks eigendom afge brand. Tot voor eenige weken was zij bewoond door den met het opzicht over den bouw van het fort belasten kapitein der genie Polvliet en zou thans bewoond worden door een der opzichters van het fortdie afwezig was om in het huwelijk te treden en van wien een gedeelte der meubelen reeds aanwezig was. Als oorzaak wordt op gegeven dat vonken uit de locomotief van den vlak voor het huis loopenden zaudtrein in het rieten dak gewaaid zijn. De gemeenteraad van Botterdam heeft den 12 een terrein, bekend onder den naam van plan C, voor 300.000 afgestaan aan de personen die daartoe het aanbod gedaan hadden om aldaar een paar monumen tale blokken huizen niet winkels en bovenwoningen te bouwen. De Koning van Portugal heeft den 12 het rijks museum en den 1-3 de verzameling Six en de diamant slijperij der firma Coster in de Zwanenburgerstraat te Amsterdam bezocht. Na eene lange wandeling door de stad gemaakt te hebben, vertrok hij des namiddags te vijf uren per Bijnspoor naar Hamburg. De burge meester van Amsterdam gebracht hem den 12 een bezoek. - P. Voormeij do peperstrooier te Amsterdam is den 13 door de arr. rechtbank aldaar veroordeeld tot 3 maanden eelstraf. Den 13 is te Utrecht voor de fransche taal o.a. geslaagd H. Heerbanus Pz. te Helder. De penningmeester van bet polderbestuur Hau- wert is den 10 verdronken men spreekt van een tekort in de kas. Op het verzoek van de Nederlandsche Vereeniging tot bevordering van Zondagsrustom voortaan op zon dagen geene goedkoope treinen te laten loopen, is van wege bestuurders der maatschappij tot exploitatie van staatsspoorwegen geantwoorddatwat het personeel^ betreftverwezen wordt naar een schrijven van 6 Au gustus 1884onder verklaringdat zij bij het destijds geschrevene niets wenschen te voegen, evenmin daarvan iets terug te nemen dat zij de meening „dat pleiziertreinen om te slagen zeker niet op zondag behoeven te rijden" volstrekt niet als juist kunnen erkennen dat zij daarentegen van oor deel blijven, dat het laten loopen van goadkoope treinen op zondag aan eene werkelijke behoefte voldoeten het aantal reizigersmet deze treinen vervoerd be wijst dat velen het met haar in dezen eens zijn dat zij dan ook niet kunnen besluiten, om aan het verzoek te voldoen. Deze week is de 35e algemeene vergadering der vereeniging tot bevordering van fabrieks- en hand- werksnyverheid in Nederland te Middelburg gehouden. In 1887 heeft die vergadering te Wageningen plaats. - De Vereeniging voor lijkverbranding in Nederland telt volgens het verslag over 1885 thans 678 leden 6 minder dan een jaar geleden 2 binnenl. en 24 buitenl. eereleden en één donateur heeft 10 plaatse lijke afdeelingen ontving f 1025gaf 846 uit en bezat voor het fonds voor lijkovens op 31 December 1885 een nominaal-kapitaal van ƒ19300 2% pet. N. W. S. De rijksmiddelen hebben in Juli ƒ9.156.615,44 opgebracht tegen 7.733.305.41% in Juli 1884 en over de 7 eerste maanden van dit jaar f 60.465.980.65 tegen f 57.254.706.68 in gelijk tijkvak van 1885, Het successierecht bracht in Juli ruim een half miljoen en de zegelrechten ongeveer 88000 meer op. Te Gorinchem is dezer dagen in het hervormd diaconie-armhuis een persoon in den ouderdom van 80 jaren overleden die 68 jaren aldaar verpleegd was geweest. - De burgemeester van Amsterdam heeft in een vleiend schrijven aan den kolonel, plaatselijken komman- dant den dank gebrucht aan het geheele garnizoen voor de vervulling zijner zware en tnoeielijke plichten bij de boteugeling der plaats gehad hebbende ongere geldheden. Vooral brengt hij hulde aan het spoedig kalm en bezadigd optreden waardoor het gebruik der wapenen tot de strikte noodzakelijkheid werd beperkt en dus veel onheil voor de ingezetenen is voorkomeD. Dit schrijven is bij garnizoensorder aan de troepen medegedeeld met lasthet op drie achtereenvolgende middag-appèls te doen voorlezen. C. v. VeldeD, leerling der normaalschool te Enk huizen, is geplaatst als kweekeling op de rijks kweekschool te Haarlem. I)en 15 herdenkt de heer P. J. Koekkoven, r. k. priester en pastoor te Bovencarspel, het feest van zijn 25jarig priesterschap. Te Enkhuizen worden weder pogingen in 't werk gesteld j om Hoorn en Enkhnizen door een paarden tram te verbinden. De duur der bakkerij-tentoonstelling is met 8 dagen verlengdde sluiting is thans vastgesteld op den 23. Burg. en weth. van Botterdam hebben aan den gemeenteraad voorgesteld de 7 leeningen der voorma lige gemeente Delfshaven bij de maatschappij voor ge meente-krediet te Amsterdam tot een gezamenlijk be drag van 398.500 af te lossen zullende eene bespa ring geven van ongeveer l'/s pet. In den avond vau den 11 ontstond, waarschijn lijk door een petroleumlampje, brand in het huis van C. Briefjes op de zuidergeest te Bergen die door de kinderen die aan de mazelen leden werd opgemerkt. Slechts weinig is van den inboedel gered. Het beste en 180 ran bankpapier in de slaapkamer van den SOjarigen vader is verbrand. Alles vsas verzekerd. Voor de rechtbank te Leeuwarden staat de slager P. P. te Hug terecht, aan wien een mede-ingezetene een zieken hond gegeven had om te verdrinken t met een kwartje voor de moeite, doch welken hond hij had ge slacht en het vleesch voor zuiglammerenvleesch verkocht. Een der koopers merkte evenwel op, dat het vet niet wilde stollen en dat gaf aanleiding tot een onderzoek, waardoor de slager op de bank der beschuldigden werd gebracht. De veeartsmet het onderzoek belastverklaarde, dat het vleesch, vet en de beenderen afkomstig waren van een ouden hond en had zeer vernuftig op een groot stuk carton sommige deelen van het geraamte geheel als bij het leven van bet dier samengevoegd. Nu kon beklaagde niet langer ontkennen. Het openbaar ministerie eischte 45 dagen celstraf en f 25 boete. Uitspraak 23 Augustus. Volgens de Amst. Ct. is aan mej. M. Schlinge- uaann kwijtschelding verleend van de haar opgelegde 6 weken celstraf. De astro-photographie is tot zulk een hoogen graad van volmaaktheid gekomen, dat men door de toestellen van de H. H. Henrysterren ontdekt heeft welke voor hot gewapendo oog onzichtbaar waren. De sterren stralen ultra-violet licht uithetwelk op de door hen in de toestellen aangebrachte photograpische platen inwerkte. Omtrent de waardevermindering vau landerijen schrijft men in verschillende couranten: Ook het kroondomein ondervindt maar al te zeer bij elke nieuwe verpachting de gevolgen van den ge- drukten toestand van landbouw en veeteelt. Op het eiland Tholen, vooral onder de gemeente St. Maartens dijk, liggen veel domeingoederen, die voor eenige weken zijn verpacht. Wijl er veel minder voo? geboden werd dan vroeger, hield de hoofdadministratie nadere toe wijzing aan zich. Behalve vele kleine perceelon be hoorden onder het verpachte ook drie hoeven met de daarbij behoorende bouw-en weilanden, ter gezamenlijke grootte van ongeveer 325 gemeten (elk van 39 24 a.) Deze hoeven zijn aan de tegenwoordige pachters toege wezen voor 4400 minder dan vroeger. De bezwarende voorwaarden in het pachtcontractomtrent het onder houd der gebouwenhet braken enz. veroorzaken echter dat de pacht nog vrij hoog blijft. De aangekondigde Jacob- of Sloepolder zoo is uit Goes meegedeeld, is op 5 Aug. 1.1. door notaris Gallis Marensstandplaats Kapeliegeveild. Een 20tal be langstellenden en twee liefhebbers voor de goheele massa waren aanwezig. Er werd echter geen enkel bod gedaan noch perceelsgewijze noch per massa. De polder bestaat uit 2 kapitale hofsteden en is groot aan landerijen en zee- en binnendijken 232 hectaren, gelegen in de gemeente 's Heor Arendskerke. Als een bewijs, dat de landbouwproducten niet meer de prijzen van voor enkele jaren gelden, kan dienen, dat de bekende Grootveldsche tiend, onder Veenen- daal Bhenen, Amerongen en E'st gelegendie in 1881 2403, in 1882 2070, in 1883 f 1987, in 1884 1933 opbrachtslechts f 1527 kon gelden en toch staan de verschillende gewassen niet slecht. Dat ook de lage marktprijzen der granen niet zonder invloed blijven op de pachtprijzenkan die nen, dat bij de verpachting der landerijen van het kerkelijk armbestuur te Oosterland de opbrengst ruim een derde minder was dan vóór 7 jaren. Wisselden de prijzen toen van 30 tot 46 per gemet (0.4158 H.a.), thans konden diezelfde landerijen niet meer op brengen dan 20 tot ruim f 30. Naar de 111. Landw. Zeit. schrijfthebben de landbou wers in Italië zich Bints eenigen tijd op uitbreiding en verbetering der boterproductie toegelegd en wel met zulken goeden uitslagdat zij zich reeds gevaarlijke concurrenten toonen op het gebied van den uitvoer- boterbandel van de Hollanders naar Oost-lndiuChina en andere oostelijke landen. De Italiaansche boter komt in groote hoeveelheden op de wereldmarkt in Frankrijk en Engeland waardoor ook de Amerikaansche uitvoer van dit artikel merkelijk geschaad wordt. De voortref felijke smaak en het aroma van melk en boterdie men te Home bekomten op primatieve manier in de Campagna gewonnen worden zijn ook in het buiten land zeer wel bekend. Het is te wachten dat door het invoeren van melkrijke veerassen en betere methoden van melkböbandeling en botergemaak, de zuivelbereiding van Italië zeer bevorderd worden zal. Het Londensche Tractaatgenootsehap opgericht in 1755, verspreidt zijne geaohriften in 177 onderscheidene talen en tongvallen. Zij gaan over de geheele wereld met de zendelingen mee. De catalogus bevat 10.000 nummers. Uit de magazijnen van het Geuootscbap kwamen 2% millarden grootero en kleinere werken. In 1885 za«en 600 nieuwe boeken het licht. Sinds 1832 stichtte liet Genootschap 40.000 bibliotheken. Het dépot te Londen verzond ten vorigen jnre 82 raillioen boeken en tractaatjes. Bunyan's Christens reize naar de eeuwigheid wordt door de zorg van het Genootschap in 70 talen vertaald. Landverhuizers matrozen enz. ont vangen de met milde hand verspreide geschriften in aanzienlijken getale, en daar is geen werk van Evange- lischen aard dat vruchteloos de hulp van het Genoot schap inroept. Evenals in Frankrijk en elders neemt ook in Enge land het getal boeken van onzedelijken aard iu veront rustende "mate toe en wordt de verspreiding er van telkens gemakkelijker gemaakt. Een der oudste gods dienstige Genootschappendat ter verspreiding van Christelijke keunisheeft zich afgevraagd of er niet een middel te vinden was om een litteratuur voor het groote publiek te verkrijgendat tegelijk gezond en aantrekkelijk zou zijn. Het heeft zich daartoe gewend tot eenigen der meest gevierde romanschrijvers en is daardoor in staat gesteld geworden, de uitgave aan te kondigen eener serie van romans en novellenwelke verschijnen in afleveringen van 32 bladzijden in twee kolommen gedrukt met geïllustreerden omslag tegen den prijs van één stuiver de aflevering. De eerHte is reeds verschenen, bevattende eene novelle van Fargeon, die zeor geroemd wordtzoo om den stijl als om den inhoud. Bij het groote feestmaal bij gelegenheid van het Hei- delherger Universiteitsjubilé was de kok op het denk beeld gekomen, om aan het vruchtenijs, dat den duitschen kroonprins en den groothertog van Baden werd aange boden den vorm te geven van des Keizers borstbeeld. De man zag zich echter bedrogen in zijne verwachting den vorstelijken personen daarmede een genoegen te doen, die het natuurlijk minder gepast vonden, neus en ooren van het borstbeeld huns vaders en schoonvader af te snijden en op te eten. Beiden wezen den schotel met een afkeurende blik van de hand en het kunstwerk van den kok moest langzaam wegsmelten. "stoomdrukkerij vau Hernia. Coster Zoon te Alkmaar,

Alkmaarsche Courant | 1886 | | pagina 6