sing te kunnea worden geachten in elk geval was van eene grondige behandeling daarvan eene groote vertraging in den voortgang der grondwets-herziening te duchten. Onder verwijzing naar het voorloopig verslag over het vroegere ontwerp betreffende de defensie werd door een aantal leden opnieuw de meening ontwikkelddat de voorstellen der regee ring strekten om den gewonen wetgever bij de regeling van het krijgswezen eene veel te groote macht toe te kennen en de dienstplichtigen van de noodige waarborgen tegen oplegging van een al te zwaren druk te berooven. Bij anderen vond dit wetsontwerp warme ondersteuning. De meeste leden wenschten het beginsel van art. 185 der tegenwoordige grondwet te handhaven. Huns inziens zou door uitzending van dienstplichtigen te land, buiten hunne toe stemming naar de koloniën een te zware druk op de inge zetenen worden gelegd die door het nut van dien maatregel in geenen deele zou worden gerechtvaardigd. Er waren intusschen ook ledendie het op den gronden door de regeering aangevoerdwenschelijk achttenaan den wetgever de bevoegdheid voor te behouden om de dienstplich tigen te land buiten Europa uit te zenden. Den 10 werd te Amsterdam de zesde jaarverga dering gehouden van het Nederl. Werkliedenverbond Patrimonium. Het verbond telt thans 52 afdeelingen met 5728 leden tegen 46 afdeelingen met 4782 leden in Juli 1885. De inkomsten bedroegen f 664.52%, de uitgaven f 458.40alzoo batig slot f 206.12 dat in een nadeelig slot van ongeveer 150 veranderde door eene nota voor het drukken van referaten enz. De heer Kater, le voorzitter die vrijwillig aftrad werd herkozen met 81 van de 93 stemmen. De periodiek aftredende bestuursleden Borgardijn en Poesiat werden herkozen met 81 en 83 st. Bij beschikking van den minister van binnen- landsehe zaken van den 11 is de waarneming der betrekking van schoolopziener in het district Haarlem, met ingang van den 16, opgedragen aan den schoolop ziener in het arrondissement Haarlem tot aan de ver vulling van de vacature. Den 12 is door het openbaar m'nisterie bij de arr. rechtbank te Utrecht een jaar celstraf geëischt tegen een smid aan den centraalspoarweg die den 21 Juni 11. een rangeerder bij dien spoorweg, onder het rijden, in den bagagewagen met een zwaren ijzeren hamer onverwacht een zwaren slag op het hoofd had toege bracht omdat aan hem ontnomen werkzaamheden waaruit bijzondere verdiensten voortvloeiden aan dien rangeerder, die van dien slag nog niet geheel hersteld is opgedragen waren. Tegen den gewezen ontvanger der gemeente Haar- lemmerliede en Spaarnwoude Vergers, is den 12 door het gerechtshof te Amsterdam eene celstraf van twee jaar, eene boete van f 250 en vier boeten van f 12.50 geëischt. Ten nadeele van die gemeente had hij on geveer f 4000 en van eenige polderswaarvan hij pen ningmeester waseenige duizenden guldens ten eigen bate aangewend. Te 's Gravenhage is den 12 op heetardaad een man betraptdie door insnijding eener ruit in de wo ning trachtte te komen van den procureur-generaal bij het gerechtshof aldaar. Den 12 is te Renkum onder Tubbergen eene groote schunr van J. Holskotte met den geheelen hooi oogst en eene groote hoeveelheid graan verbrand het woonhuis is behouden gebleven. Den 13 des avonds zijn te Lanaye bij Maastricht 4 woonhuizen met inboedelschuren en stallen ver brand waardoor zes gezinnen zonder huisvesting zijn. Den 13 zijn bij Opheusden zes schapen op de spoorbaan door den treindie uit Nijmegen kwam overreden. Den 13 is bij nader onderzoek gebleken, dat het bij Terschelling ontdekte wrak werkelijk dat der Lutine is de duiker heeft geruimen tijd vertoefd op den bo dem van een gezogen kuil en uit eene groote harde massa een viertal kogels boven gebracht waaraan kruit en zand vastgeroest waren. „Wie deed dat? Donald Mackenzie?" vroeg de kapitein. „Luistervervolgde hij tot den ziekedie Harrington wezenloos aanstaarde. „Was het Mackenzie?" „Ja", fluisterde hij zwak. „Macken—zie." „En dit is Mackenzie zegt gij ^Ja het was Mackenzie. Dat is dat is „Wiemijn goede man Ik ben Mackenzie niet", riep Harrington die zich verontrustte over de gevolg trekkingen die men hieruit afleiden kon. „Spreek als gij kunt." Maar neen Da man zonk achterover, met de hand naar John Harrington wijzende. Hij mompelde nog ietsdat de dokter niet meer verstaan konzijn arm viel nederde mond ging open geheel uitgeput bleef hij liggen. „Mijnheer Mackenzie, mijn plicht is duidelijk", sprak de kapitein. „Gij moet in uwe hut blijven, tot wij Adelaide bereiken. Harrington was te geschokt door het noodlotdat hem scheen te achtervolgen om te antwoorden. Hy keerde zich werktuigelijk om en begaf zich naar zijne hut. Het nieuws werd spoedig op het schip bekend en slechts Miss Allen, eene andere dame Ferrias en nog drie anderen bleven aan de onschuld van Harrington geiooven. Een dezer heeren was een rechtsgeleerde deze had, in tegenwoordigheid van Ferriss, een lang durig gesprek met den beschuldigde. Eenigen tijd later bezocht Miss Alleneen pakje dragende, den ongelukkigen jonkman waarna zij met de beste wederzijdeche wecsehen afscheid namen. Dien nacht voer de boot langs Kangaroe-eiland terwijl een klein schip met bestemming naar Dunedin op korten afstand voorbij zeilde. Een bootje bij den achtersteven danste op de golven. Vroeg in den morgen liet de boot het anker va.len. „Wij zullen den heer Mackenzie van onze plannen onderrichten", sprak de kapitein. Hij begaf zich met den stuurman naar de hut waarbij nog steeds een matroos op wacht stond. Zij traden de hut binnen en riepen Harrington. Maar de kajuit was ledigDe beschuldigde was ontvlucht Wordt vervolgd. Den 14 is te Amsterdam voor de hoofdacte o.a. geslaagd K. Ruyterman te Hoorn. Den 14 is te 's Hertogenbosch het groote siga renmagazijn van den heer Th. Houtman geheel uitge brand de brand was in de droogkamer ontstaan. On geveer 100 sigarenmakers zijn daardoor buiten werk. Bij de den 14 door dijkgraaf en heemraden van de Schermeer gehouden aanbesteding werd gegund de levering van 2100 pond petroleum bij loting aan T. G. v. d. Bosch te Alkmaarvoor f 8.50 per 100 pond 500 kan raapolie aan H. W. Holsmuller te Alkmaarvoor f 22.50 per 100 kan 600 pond reuzel aan M. Herkuieijns te Arnhem, voor f 44 per 100 pond; 100 pond stearinekaarsen aan J. Mouiijn Co. te Rotterdam voor f 74 150 pond paardenvet aan J. Beumer te Rijpvoor 32 per 100 pond en toegewezen aan Jb. Fortuijn te Alkmaar oud zeildoek, voor f 10,25% per 100 pond oud touw, voor f 8.10 per 100 pond. De gemeenteraad van Reusel heeft besloten, de schoolmenbelen der openbare school in bruikleen at te staan aan de bijzondere schooldoch Ged. Staten hebben op grond der bepalingen van art. 3 der wet op het lager onderwijs bezwaar gemaaktdat besluit goed te keuren. De uitslag der op den 14 te Amsterdam op het terrein achter het rijks museum gehouden wedrennen was als volgt Match. Harddraverij voor inlandsche paarden, in gespannen voor twee- of vierwielige rijtuigen. Afstand 3200 el. Prys f .300waarvan f 250 voor den eersten en i 50 voor den tweeden. De prijs werd behaald door Tromp van J. Koster Haarlemmermeer en de premie door Roza II van J. BonterAmeide. Carouselplate. Welterhandieap. Prijs f 200, waarvan f 150 voor den eersten en f 50 voor den tweeden. Wedren op de vlakke baan voor paarden 3 jaar en ouder, behoorende aan nederlanders en bereden door nederlandsche heeren (geen officieren). Paarden welke ooit aan eene wedren hebben deelgenomen waarbij de pry's in geld meer dan 500 bedroeg (in- leggelden en forfaits niet inbegrepen), uitgesloten. Inleggeld f 10 geheel forfait ten bate der kas. oor eiken in 1886 gewonnen prijs (flat of hindernissen) neemt de ruiter 1 pond overwicht. Afstand circa 1250 el. 5 Deelnemers. De prijs werd behaald door Ban- derolle van B. J. A. van Veeren van Veen en de premie door General van T. A. M. A. Alberda. Aanmoed igingsprijs. Harddraverij voor rij paarden van alle landen en rassen, bereden door neder landsche neeren. Paarden welke oooit op eene hard draverij hebben medegeloopenuitgesloten. Gewicht vrij. Afstand circa 1400 el. Inleggeld 3 geheel forfait. Prijs voor den eerste eene vermeille, voor den tweeden eene zilveren en voor den derden eene bronzen medailje, voor den vierden een diploma. 6 Deelnemers. Eerste prijs X van den heer F. J. J. baron van Heemstra te 's Gravenhage, tweede prijs Ossip van B. Walker te Amstesdam, derde prijs Dux van den heer H. F. Bult man te Haarlemmermeer eu vierde prijs Orizaba van den heer mr. Dentz van Schaïek te Amsterdam. Hurdl erace. Prijs f 400 waarvan f 250 voor den eersten, f 100 voor den tweeden en 50 voor den derden. Welterhandieap voor paarden van alle landen en rassen, 3 jaar en ouder, behoorende aan nederlanders en bereden door nederlandsche gentlemenridsrs. Inleg geld f 20, forfait f 10 ten bate der kas. Gentlemen- riders, welke nog nooit eenige wedren gewonnen hebben, 3 pond gewichtsontheffing; diegenen, weike na 1 Januari 1886 op de vlakke baan of over hindernissen gewonnen hebben nemen voor eiken winningmount in eene nationale wedren pond overwicht. Winners na be kendmaking der gewichten (flat of hindernissen) 1% pond overwicht. Afstand circa 3800 el. 6 Deelnemers. Eerste prijs Bambin van den heer jhr. G. den Tex tweede prijs Banderolle van den heer B. J. A. van Veeren van Veen derde prijs Hollands van den heer luitenant Metelerkamp. Military. Prijs f 300waarvan f 150 voor den eersten f 75 voor den tweeden, 50 voor den derden en f 25 voor den vierden. Welterhandieap. Wedren op de vlakke baan voor paarden 3 jaar en ouder be hoorende aan en bereden door officieren van het neder landsche of nederl. indischo leger. Paarden welke een prijs van meer dan f 400 in geld zonder forfaits en mleggelden gewonnen hebbenuitgesloten. Inleggeld f 10, geheel forfait, ten bate der kas. De ruiters nemen voor elke in 1886 gewonnen nationale wedren (flat of hindernis) pond overwicht. Afstand ongeveer 1000 el. 4 Deelnemers. Eerste prijs Bertha van luit. baron E. v. d. Capellen, tweede prijs Princess of Orange van luit. jhr. Rutgers van Rozenburg, derde prijs Belle et Bonne van luit.' v. d. Merseh en vierde prijs Nul van luit. jhr. W. v. d. Bosch. Nationale Harddraver y. Prijs 500. De tweede ontving tot f 100 uit de inleggelden. Voor inlandsche paarden 3 jaar en onder, ingespannen voor twee- of vierwielige rijtuigen. Afstand ongeveer 1000 el. Inleggeld f 10 geheel forfait. In 3 seriën gereden, In de eerste serie liepen Roza IIMarie en Wil helm. Wilhelm kwam het eerst aan. In de tweede serie liepen ApolloWillem III Jetske en Christine. Willem III kwam het eerst aan. In de derde serie liepen: Tromp, Koningin, Nelly ex Protest en David II. Tromp het eerst aan. Bij den kamprit tusschen Wilhelm Willem III en Tromp, werd de prijs behaald door Willem III. Onder dezen rit reden Tromp en Wilhelm elkander in de wie len zoodat de lichte rijtuigen kantelden en omvielen waardoor de premie niet werd uitgekeerd. De heer A. C. Wertheim lid der le Kamer eu een directeur der Dorrepaalsche bank werden den 14 bij den min. van koloniën toegelaten om de belangen der suiker-nijverheid te bespreken en over de midde len welke moeten worden aangewend om haar te redden. Met ingaDg van den 15 is te Dalfsen een rijks telegraafkantoor met vereenvoudigde inrichting voor het algemeen verkeer geopend. De tentoonstelling van de Hollandsche Maat schappij van Landbouw, afdeeling Beemster, Pnrmerend en omstreken werd den 15 te één ure geopend door den heer C. de Goedevoorzitter der commissiedie met enkele woorden beantwoord werd door den heer Scheringa burgemeester van de Beemster-*, mede uit naam van het dagelijksch bestuur van Purmerend en door den heer W. Sluisals voorzitter der Tuinbouw- Vereeniging. In eene zeer ruime tentvoor dit doel opgeslagen achter de gebouwen der Buiten-Societeit van den heer v. Gelder vooraan in de Beemsterin het midden eene zeer lange tafel waarop behalve eenige ter op luistering ingezonden kaassoorten17 nummers van kazen geplaatst waren die in de verschillende exem plaren waren ingezonden om te beantwoorden aan de 23 gestelde vragen en zoo mede te dingen naar de uitgeloofde prijzen. Voor de gewone Edammer kaas is de eerste prijs f 100) behaald door den heer A. Koorn te Hoogwoud, n°. 4; de tweede f 50) door den heer A. Nottelman te Petten n°. 9 en de derde f 25) door den heer A. Eriks mede te Petten, n°. 8. Voor de commissie kaas is de eerste prijs f 50) niet gegund de tweede 25) toegewezen aan den heer A. Koorn te Hoog woud, n°. 15, en de derde f 10) aan den heer P. Boekei te Wieringerwaard n°. 11. Voor de middelbare kaas is alleen de tweede prijs 25) behaald door genoemden heer n°. 17. Aan de buiten mededinging ingezonden ananasvorinige kaas, heeft het bestuur den eereprijs verleend. Voor de ingezonden monsters boter werd de eerste prijs f 15) toegekend aan den heer A. Eriks te Petten en de tweede niet verleend. Ook de botersoorten waren bereid naar de in hel programma gestelde zeven vragen. Over het geheel diende deze mededinging, zooals in de openingsrede gezegd was, om den landbouwer meer en meer de voordeelen te leeren kennen van de toepassing der wetenschappelijke behandeling en van het chemisch ondor- zoek met betrekking tot de zuivelbereiding. Rondom de groote, tafel, waarop de kaas uitgestald was, vond men eene tentoonstelling van gereedschappen enz., alles in verband met den landbouw, o. a. eene groote inzending van den heer V. S. Ohmstede te Purmerend. Daar onder was eene metalen zeef met slangengaatjes die zeer doeltreffend scheen te zijn en een meet-emmer van metaal die telkens door het getal ringen aanwijst, hoeveel kan melk er in is. De daarbij aanwezige emmers, waren voor een maximum van 20 en 25 kannen gemaakt. Afzonderlijke vermelding verdient de inzending der Tuinbouw-Vereeniging Beemster en omstreken en de bloemenzending van de heeren gebroeders Admiraal te Rijp beiden ter opluistering en door het bestuur be kroond. De heeren P. de Lange te Purmerend en C. Tamis te Beemster ontvingen een lende heer P. Koster aldaar een 2en prijs voor groenten. Een be- stuursprijs werd toegekend aan de heeren P. Man en J. Kennedij te Beemster voor hunne tuinvruchten. De étalage van Boekels kaas- en boterkleursel was zeer keurig alsmede die van den heer Kerbert die proef- fleschjes annato uitreikt voor het invoeren van een nieuw preparaat, waarvan de bevinding gevraagd wordt tegen 25 Augustusin te zenden aan den secretaris der afdeeling. De heer G. Nordman te P urmerend had eenige landbouwgereedschappen tentoongesteld waar onder de instrumenteu ten dienste der verloskunde vau het vee nog bijzonder mogen genoemd «orden. De heer Siem secre aris der gemeente Krom menie heeft voor zyne betrekking bedankt. De examens ter verkrijging van acten van be kwaamheid voor het middelbaar onderwijs, uitgezonderd die voor de hoogduitsche taal en letterkunde, en van de acten van bekwaamheid voor het lager onderwijs in handteekenen en landbouwkunde worden dit jaar in de maanden Nov. en Dec. en voor zooveel het teeke nen betreft ook in October afgenomen. Zij die zich aan deze examens wenschen te onderwerpen moeten zich vóór 10 Sept. e.k. aanmelden bij het ministerie van binnenl. zaken. De inkomsten van het „Fonds ter aanmoediging en ondersteuning van den gewapenden dienst in de Nederlanden" over 1885 bedroegen f 95284.89%, waar onder 49559 renten van het op het grootboek in geschreven kapitaalf 27175.61% opbrengst der jaar lij ksche collecte f 9070.33 voor rente van het natio naal huldeblijkbij gelegenheid van Zr. Ms. 25jarige regeering en 5000 subsidie vau het rijk voor het invaliedenhuis te Leiden. De uitgaven overschreden de inkomsten met f 7767.48. Aan 1815 deelgerechtigden werd f 84546.07% uitgekeerd. In het invaliedenhuis werden 68 personen vèrpleegd de uitgaven voor dit gesticht beliepen f 21.614.47%. 78 nieuwe deelgerech tigden werden iu het fonds opgenomen. Het getal sollicitanten bedraagt 1458. De duikers zijn er in geslaagd, het lek van het ramschip Schorpioen te Nieuwediep te stoppen. Met de lichting van het schip kan thans aangevangen worden. Beroepen bij de ehrist. geref. gemeente te Dussen ds. M. K. H. Mollpredikant te Dirkshorn. Voor den vliegerwedstrijd te Helder, den 25 te houdenzijn 122 jongens ingeschreven. De aan den gemeenteraad van Amsterdam aan geboden rekening over 1885 bedraagt in ontvang f 15.659.877.15, in uitgaaf f 13.096.257.01%. alzoo sluitende met een batig slot van f 2.563.620,13%. De heer Dr. P. T. van Hamel Roos heeft op de in de vorige week te Amsterdam gehouden buitenge wone vergadering van den nederlandschen bakkersbond over vervalsching van meel gesproken en daarbij gezegd, dat het hem aangenaam was te kunnen verzekeren dat de broodvervalaohing met voor de gezondheid scha delijke bestanddeelen bij de nederlandsche bakkers tot de zeldzaamheden behoorde. Reeds bij de Romeinen werd gewaakt tegen de vervalsching van broodook in de middeleeuwen werden dikwijls strenge straffen aan broodvervalschers opgelegd. Slechts één geval was hem bekend, dat in Amsterdam brood vervalscht werd met zwavelzuurkoper, om het blank te maken.Vervalsching met aluin was daarentegen niet ongewoon. Wel werkte dt niet

Alkmaarsche Courant | 1886 | | pagina 2