QUierlei. JEeiegrafisshe Smcfottn. on middellijk nadeelig maar vooral bij personen met zwakke gestellen kon aluin op den dunr den dood veroorzaken. Soms kwam vergiftiging voor door het verbitten van den oven met hout (kozijnendeurpos ten enz.), die met arsenikhoudende stoffen geverfd zijn. Soms kwamen zeer verwerpelijke vervalschingen voor, bijv. van meel met fijngemalen hout met glau berzout met borax. In het algemeen waarschuwde hij ernstig tegen het gebruik van alle op geheimzinnige wijze aanbevolen hulpmiddelen om het meel te verbeteren. De gemeenterekening van Uitgeest over 1885 bedraagt in ontvangsten f 21704.39% en in uitgaven 22226.45% zoodat zij sluit met een nadeelig saldo van f 522.06. Den 13 is een aanvallig knaapje van anderhalf jaar van den landbouwer van Twiek aan den Zuiderweg in de Beemster in een iersloot gevallen en weinige oogenblikken daarna levenloos opgehaald. Ten gevolge van het spelen van kinderen met vuur ontstond den 13 te Wormer een vrij hevige brand in een hooischelf van den heer J. Nooy. Door het spoedig optreden van de brandweer mocht men er in slagen de vlammen te bedwingen. De heer P. H. M. Finkenfliigel, pastoor te Bijp, herdacht den 15 zijn 25jarig priesterschap. Den 15 waren de toegangen tot de kerk te Lei derdorp weder tijdig door militairen bezet terwijl in de kerk onder den preekstoel twee rijksveldwachters waren. De godsdienstoefening werd geleid door ds. van Hazelenpredikant te Zoeterwoudedie reeds den vorigen avond in het dorp was gekomen. Naar aanleiding van 2 Kor. 52 hield hij eene rededie tot het einde toe aandachtig werd aangehoord. De kerk was beter bezet dan den vorigen zondag. Daar de voorlezer niet was opgekomen werd zijn werk, het voorlezen der 10 geboden enz. door den predikant ver richt. Er heerschte in de kerk de beste orde en het plein rondom de kerk was door militairen afgezet zoodat daar geene luidklinkende gesprekken konden plaats hebben. Ds. Vlug hield voor zijne aanhangers waartoe een groot deel van het zoogenaamde volk be hoort in een ander lokaal godsdienstoefening. De militaire macht kon na de geëindigde kerkdienst inrukken. Bij kon. besluit van den 15 is op zijn verzoek eervol ontslagen de heer P. Glijnis Pz. als burgemees ter van Oterleek. Bij de harddraverij, den 1G te Warmenbuizen gehouden werd de prijs behaald door de bruine bles „Ametor" van den heer J. Lefhebber te Zijdewinden de premie door de zwarte bles-merrie „Emma" van den heer C. Dalmberg te Schoorl. In denv/iacht van den 16 op den 17 verbrande waarschijnlijk ten gevolge van broeiing, de hooiklamp van C. Nieuwland te Schoorl. - Den 17 is de persoon van Jan Baat te Schoorl, aan doofheid lijdende, aldaar door den zandtrein de beide beenen afgereden. De heer mr. M. J. de Witt Hamer, die Domela Nieuwenhuis in hooger beroep zal verdedigen is van zijne buitenlandsche reis teruggekeerd. Op de 3-J pet. geldleening der gemeente Win schoten groot f 145.000verdeeld in aandeelen van 500 is ingeschreven tot een bedrag van f 461.000 tegen den koers 100T'T a 9GJ pet. Te Kolhorn werd een man naar zijne mededee- lingen gepensioneerd militair, ais commensaal in een gezin opgenomen. Na 3 weken vertrok hij om zijn pensioen m ontvangst te nemen, maar keerde niet terug. Niet alleen werd 't kostgeld voor de 3 weken niet be taald maar voor sigaren enz. werd door de arme lieden nog geld verstrektwat evenmin werd teruggegeven. Wie is de uitvinder der spoorwegen? Doe die vraag en honderd tegen een dat men 't u niet zal weten te zeggen. In het jaar 1818 kwam een boekwerk in Engeland uit, „Gedachten over een algemeenen spoorweg door geheel Europa." Het werk werd als eene aardigheid beschouwd en zelfs een tijdschrift van grooten naam verklaarde kortweg, dat de schrijver in een gekkenhuis tbuis behoorde. Te vergeefs klopte de schrijver Gray aan bij de en gelsche ministers doch deze zoowel als andere mannen van invloed wezen hem af. Hij bood aan een spoor weg te maken (van Brussel naar Antwerpen), men dreef openlijk den spot met hem. Maar eindelijk toch kreeg hij gehoor en de eerste lyn (ManchesterLiverpool) was zijn triomf. Toen lieten de ondernemers Gray loopen zijne uitvinding kwam duizenden ten goede en hij zelf leefde en stierf met zijn vrouw in armoe dige omstandigheden. Een zeer zeldzame visch werd onlangs door een kust wachter te Frederikshaven gebrachtnl. een Trachyp- torus die in dooden staat aan land gespoeld was. Het band- of zwaardvormig lichaam is zilvergrijs met rozen- roode kieuwen Hij is ongeveer 5% voet lang, 1 voet breed en in bet midden 3 daim dik. Deze visch is zeer weinig bekend omdat nauwelijks een dier kundige de gelegenheid gohad heeft een levend, geheel onbeschadigd exemplaar te zien. In den herfst van 1827 werd op de Jutlandsche kust tusschen Frederiks haven en Skager een exemplaar aan land gespoeld dat tot 1840 het eenig bekende was. Omtrent de levens wijze van den Trachyptorus weet men zoo goed als niets. Het gevonden exemplaar werd aan het Zoölogisch Museum te Kopenhagen gezonden. Succide navolger van dr. Tanneris thans te Milaan om 30 dagen te vasten. Eene commissie zal hem onder toezicht houden. Na een glas van zijn drank gebruikt te hebben zal hij te bed gaan want in de eerste zes dagen zegt bijia hij lijdende. Dan staat hij op en verricht zijne gewone bezigheden. Op den zesden dag is hij 9 kilo lichter geworden. De volgende dagen wordt hij sterker; hij kan lange wandelingen maken en worstelen. Gedurende den vastentijd neemt hij nu en dan een purgeerend water om de maag te suireren van stof, en als hij veel gesproken heeft. neemt hij wat kond water. Na de 30 dagen is hij zoo mager, dat de huid vau zijn gelaat op perkament lijkt en hij moet dan zeer voorzichtig zijn in het gebruiq van voedseleerst wat verdunde melk dan melk, boter en ten slotte vleesch. Men schrijft aan de Midd. Cour. Of er in Zeeland nog meer eendenkooien zijn dan de twee in St. Philipsland, weet schrijver dezes niet, maar dat ze nadeelig zijn voor de gebruikers der omge legen landerijen of bouwlanden zal wel niet tegenge sproken kunnen worden. In den kring toch, duizend meters van de eendenkooien zoo is 't althans naar men zegt bij de twee bovenbedoelde mag niet gejaagd worden, om de eenden door het schieten of jachthonden niet te verschrikken. Wat is nu daarvan het gevolg? De hazen zijn bij al hun vreesachtigheid ook slim. Ze trekken zich binnen die grens terug en telen zeer welig voort in dat gebied hetwelk, blijkens de hier en daar gsplaatste waarscbuwingsbordjes door de dienaren van St. Huber niet mag betreden worden. Dat ze de op die en andere akkers groeiende vruchten duchtig aan spreken is wei te begrijpen. Weer een van de bezwa ren voor de pachters dier gronden Maar misschien worden dezen op eene of andere wijze voor dit verlies door de eigenaren dier groncen schadeloos gesteld Over septische pleurO'pneumonie bij kalveren, heeft, de Hr. J. Poelsveearts te Botterdam, in het tijd schrift „Bundschau auf dein Gebiete der Thiermedizin etc." van 29 Juni 1.1. eenigo mededeelingen gedaan. De besmettelijke longziekte onder kalverendie hü bespreektheeft somwijlen het mislukken van geheele kalveren-mesterijen ten gevolge. Afwezigheid van eet lust heete koortsmoeielijke ademhaling waren de meest waarneembare ziekte-verschijnselen, De hr. Poels gaf aan wat hij waarnam bovenstaanden naam hij zet zijne proeveno. a. met inenten enz. nog voort en heeft daarvan nadere mededeeling toegezegd. Onder het opschrift „Een nieuwe concurrent op de Engelscbe vleeschmarkt" schrijft het weekblad „Landw. ThierzucbtV, dat als nieuwe concurrente op de engelsche vleeschmarkt de kolnisten der in het noordoosten van de zuidelijke spits van Amerika gelegen Maicuinea of Falklauds-eilanden opgetreden zijn. Deze als naakt en woest te boek staande eilanden waren tot voor een 20tal jaren bijkans alleen bewoond door ontelbare zee vogels zeeleeuwen en zeehonden zij werden door de engelscbe walviseh- en robbenvaarders bezocht om vee en water op te doen. Het door Engeland aldaar voor ongeveer 15 jaren geimporteerde Chevrot-schaap heeft zich sedert tot 600.000 stuks vermeerderd, die geslacht ongeveer 60 p. wegen. Eene vennootschap heeft ten doel het importeeren van deze dieren naar Engeland een eerste schip „Selembria" kwam in de London-docks; het vleesch vond voor 80 ets. het p. enel koopers. Men is van plan jaarlijks 60.000 sehapen van de Falklands- eilanden te ïmporteeren en schoon deze nieuwe con currentie volstrekt niet onrustbarend heeten moetis er toch uit af te leiden dat de sctiapenfokkerij zich in transatlantisch gebied steeds meer en meer uitbreidt waar de bodem tot wijenj als 't ware uitnoodigt. Naar Magdeburgsche Zeitung mededeelt zijn te Mag deburg twee Amsterdamscbe wielrijdersde heeren Dudok de Wit en Boelk in den besten welstand op hunne wieiers aangekomen. Zij hadden Zaterdag 7 Augustus Amsterdam verlaten en te Hanover een opont houd van 1% dag gehadomdat de wieiers moesten gerepareerd worden. Na een oponthoud van 's morgens tien tot 's namiddage 4 uur, verlieten de heeren Mag deburg om zich over Brandenburg naar Berlijn te begeven. De terugreis zouden zij over Frankfort nemen. Binnenkort zal Pest den dag berdenken waarop de stad voor 200 jaren uit de macht der Turken werd verlost. Tot bet leger, dat de Turken verdreef, be hoorde ook een duitscbe majoor von Bismarck die in een gevecht op 3 Aug 1686 werd gewond. Daarom is ok prins Bismarck door den gemeenteraad van Pest tot bjjwoning der feestelijkheden uitgenoodigd. De gemeenteraden van Berlijn en Munchen die insgelijks werden uitgenoodigd hebben voor de eer bedankt. De burgemeester van Berlijn deelde eenvou dig mede, dat de leden van den raad vaeantie hadden, en wijd en zijd waren verspreid zoodat moeielük een deputatie bijeen te brengen zou wezen doch de Mun- chener raad beslistedat de Hongaren de Saksers in Zevenbergen, en trouwens alle Duitschersniet zoo behandelden dat de Beieren deel konden nemen aan het feest. Op grond hiervan bedankte de raad van Müncken voor de uifnoodigingwelke tot hem was gerichtomdat ook beiersche troepen onder prins Max Emanuel met de hongaren en oostenrijkers aan den strijd deel namen. De feestelijkheden zullen beginnen met de opening eener historische tentoonstelling doch het eigenlijke feest wordt eerst gevierd op 1 en 2 September wan neer keizer Frans Jozef Hongarije's hoof'stad zal bezoeken. Daar men zoo lazen wij in de Middelb. Cour. het er nog altijd niet over eens is, wat de duiven in 't algemeende postduiven in 't bijzonder den weg naar bun eigen hok doet terugvinden neemt een Duitsch geleerde dr. G. H. Schneider die zich bij zonder met de psychologie der dieren bezig houdt thans opzettelijke en uitgebreide proeven om over dit punt licht te verspreiden wat voor de wijze waarop de oefening moet plaats hebben van veel belang kan zijn. Naar wij uit de Arnh. C. vernamenkomt in de N. Zutph. C. eene adv. voorwaaruit blijktdat de 86jarige wed. J. Marsman Buurslag die nu reeds zestig jaren op dezelfde boerderij te Ampsen werkt nog zoo kras is dat zij in de vorige week nog mede rogge aan schoven heeft gebonden. (Zou de meest aangelegen afdeeling der Geld.-Overijss. M. v. L. geen termen kunnen vinden om deze krasse veterane een openlijk blijk te vereeren dat ook in landbouw zulk zeldzaam dienstbetoon op den waren prijs geschat wordt? Bef.) Van niet gering belang is, naar 't ons voorkomt, eene onlangs door Balland in 't Journal de pharmacie et de cbimie gegeven mededeeling. Ais meel eenigen tijd in zakken bewaard wordtvormen er zich naar wat hy gevonden beeftgaandeweg vergifte alcaloïden. Als men meel, dat minstens een jaar oud is, met aether uittrekten dien aether later laat verdampen blijft er eene vetachtige zelfstandigheid over van zure reactie, zeer onaangenamen reuk en scherpen smaak. Met een weinig warm water behandeld geeft het afgietsel met reagentiën de bewjjzen, dat er een alcaloïde aanwezig is. Het aetherische extract levertmet meel en water gemengd een deeg dat mits het aftreksel gemaakt is van minstens 1% jaar oud meel doodelijke inwer king uitoefent op musscheu. Versch of niet zoo oud meel op dezelfde wijze behandeld, levert volstrekt zulke uitkomsten niet op. Balland meent als oorzaak van deze zich vormende alcaloïden te moeten houden de inwerking van het graanferment op de kleefstof van 't graan. Met Parmentier wijst hij op het gevaardat een gevolg is van 't bezigen van oude meelvoorraden voor het leger. Bij aanbestedingen van meel-levering zal voortaan dus met een en ander rekening gehouden moeten worden tot lat nader wetenschappelijk onder zoek zal hebben aangetoond dat wat Balland meende gevonden te hebben bepaald onjuist en ongegrond is. En de practische lieden die gewoon zijn om met zoo ontzettend groote minachting Deer te zien op de schei kunde zullen ook uit deze mededeeling gelieven afte- leiden dat de wetenschap onverstoord voortgaat met allerlei onderzoek zich wel en zéér wèl bewustdat er zelfs voor den allerkundigste den ge leerdste nog oneindig veel te leeren valt en zooveel te meer loor hen, die in zake wetenschap en vooral wetenschappelijk onderzoek of geen of slechts weinig althans onvoldoende kennis opdeden. (Landb. Ct.) Duizende guldens gaan jaarlijks verloren, omdat allerlei landbouw-werktuigen niet behoorlijk weggeborgen wor den of kunnen worden en door roesten te gronde gaan. Om de toetreding van zuurstof der luchtdie het roesten veroorzaakttegen te gaankon men met voordeel gebruik maken van een smeersel bestaande uit 3 deelen spek en 1 deel bars (pik) dat men met een borstel of een lap op de metalen voorwerpen brengt. Daarmede kunnen alle voorwerpen van staal en ijzer tegen roesten beschut worden. Overigens brenge men alle landbouw-gereedsehappen in den win ter zoo veel en zoo goed mogelijk onder dak. (Landb. Ot.) Dinsdag 17 Aug. Londen. De regeering besloot de Engelsche grens- commissie uit Afghanistan terug te roepen, daar zij met de Bussische niet tot overeenstemming komt. Men ducht thans botsingen tusschen Afghanen en Bassen. Uit een ambtelijk onderzoek bleek dat te Belfast 400 schoten zijn gelost door de inwonersdie trots het verbod allen wapens bezitten. De regeering is voornemens spoedig den staat van beleg intevoeren. Bij kon. besluit van den 13 is de heer Piper, thans controleur brj den waarborg van gouden en zil veren werken alhier, benoemd tot controleur te Gro ningen en tot controleur in zijne plaats alhier de heer Beekhuis, essayeur te Arnhem. De heer M. F. S. Langedijk, commies-stempelaar bij den waarborg van gouden en zilveren werken te Schoonhoven is benoemd tot essayeur te Middelburg. De cellulaire gevaDgenis is van den 11 tot 14 door 265 personen bezigtigd. Met toestemming van burg. en weth. zal de Floralia-tentoon8te)ling op de overdekte graau- en zaadmarkt worden gehouden. J.l. Zaterdag-avond omstreeks 9 uurontstond plotseling brand m perceel 27 op bet Luttikoudorp alhier bewoond door den kastenmaker J. B., en wel op de bovenverdieping. Het vrijwillige brandweerkorps „Jan van der Heyden" was spoedig ter plaatse aanwezig en werd onmiddelijk gevolgd door de beide andere vrijwillige brandweercorpsendie er in slaagden den brand te beperken tot de kastenmakerswerkplaats, waar de brand ontstaan was en die nagenoeg geheel is uit gebrand. Het vuur wordt vermoei te zijn ontstaan door bet aldaar rooken van eene pijp zonder dop. ARRONDISSEMENTS-RECHTBANK. Correctioneele Terechtzitting van 17 Augustus. N. J. O., Alkmaar, toedienen van sterken drank aan een beschonken persoonvrijgesproken. A. S., huisvrouw van J. tL, Alkmaar, toedienen van sterken drank aan een beschonken persoon, 25 boete, subs. 7 dagen gev. J. G. RAlkmaar mishandeling2 boetenelk van f 5 subs. 2 dagen gev. voor iedere boete. N. Hwed. M. W„ Alkmaar mishandeling3 boete subs. 1 dag gev. G. P. B. en A. v. V., Alkmaar, diefstalde eerste 3 maanden eenzame opsluiting, de tweede vrijgesproken. J. H., wed. W. E., Heldermishandeling7 dagen gev. M. J. S., Helder, mishandeling, 8 dagen gev. G. 13., Medeinblik, mishandeling, 12 boete, subs. 4 dagen gev. H. EL, Medemblikmishandeling enz., f 5 boetesubs. 2 dagen gev. F. v. H., Hoorn, diefstal, f 8 boete, subs. 3 dagen gev. W. N., Hoorn, mishandeling, 15 dagen gev. en f 8 boete, subs. 1 dag gev., alles in eenzame opsluiting. M. M., Énkhuizen bedelarij 14 dagen gev. A. S., Oudesluis, openbare dronkenschap, 7 dagen eenzame opsluiting. P. L, Barsingerbornfeit en straf als boven. W. d H., Enkhuizenopenbare dronkenschap, 7 dagen gev J. I., Enkhuizenverkoopen van sterken drank zonder ver gunning vrijgesproken. A. J. W. M., Hoorn, verkoopen van sterken drank aaneen persoon onder de lfi jaar, 8 boete, subs. 3 dageu gev.

Alkmaarsche Courant | 1886 | | pagina 3