FEUILLETON. No. 101. Acht en tachtigste Jaargang. 1886. ZONDAG 22 AUGUSTUS. Nieuwe denkbeelden. Mevr. Harrington's geheim. Prijs der gewone Advertentiën: Dit nummer bestaat uit twee bladen. EERSTE BLAD. Naar liet Engelscli. Sismcttlaub. Eene schaduw. A LKM AARSCHE COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag-en Saterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door bet geheele B-ijk f 1, De 3 nummers f 0.08. Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HEBMs. C08- TEB ZOON. Is het pas honderd jaar geleden dat Frederik de Groote is gestorven? Wij kunnen het nauwelijks ge- looven nu de berichten uit Berlijn umtrent de viering van den sterfdag des grooten Konings er ons aan her inneren. Daar staat hij voor onze verbeelding de welbekende karakteristieke figuur in de niet minder welbekende uniform, en wij denken aan zijn tijd aan den Btaat en de maatschappij van zijn tijd, en op nieuw verrast ons het feit dat die tijd slechts een eeuw achter ons ligt. Den jongeren moge dat tijdperk van een „eeuwlang schijnen zij die zeiven een halve eeuw hebben geleefd achten het een korte spanne tijd. Hoe is de wereld in die eeuw veranderd, en welke verande ringen staan ons missehien nog te wachten voordat de negentiende voorbij is. Welke veranderingen staan ons te wachten Dat was ook de vraag die men zich ten tijde van den „grooten Frits" deed; want ofschoon het oude stelsel staat en maatschappij nog beheerscbte, men gevoelde men zagzoo al niet te Berlijn dan toch te Parijsdat het uitgediend had. En wat te Parijs in wording waszou zijn invloed te Berlijn en elders doen gevoelen. Nieuwe denkbeelden wonnen veld. 's Konings vriend Voltaire droeg er krachtig toe bij en wat bij schreef vond ingang in veel ruimer kring dan den Koning wenschelijk voorkwam. Nieuwe denk beelden vragen echter evenmin naar de vergunning eens Konings hoe machtig ook als naar de goed keuring van den wijze en den staatsman. De Frausche revolutie was bij 's Konings overlijden in aantocht Napoleon trad op in haar gevolg, en nauweljjks waren twintig jaren na den dood van den grooten Pruisischen Koning verloopen of de door hem bevestigde mach tige staat lag diep vernederd aan de voeten van den Franschen Keizer. Nieuwe denkbeelden worden ook thans dagelijks ver kondigd de sprekers worden niet moede hunne stem te laten hoorenen de belangstelling der hoorders neemt niet af. Onder de werklieden van alle landen wordt met meer of minder gunstig gevolg de leer ge predikt dat de staat krachtiger moet optreden in hun belangmaatregelen moet nemen tot hun lotsverbe tering. Hoe dit moet geschieden staat weinigen duidelijk voor oogen. Velen zijn van meening, dat de Btaat op dit gebied bitter weinig vermag. Anderen zijn hoopvoller doch tevens overtuigd dat zonder groote omzichtigheid de middelen tot verbetering het kwaad wel eens zouden kunnen doen toenemen in plaats van het te verminderen. Alleen de sociaal-democraten wijfelen niet, zij wenschen een uitbreiding van de 30) Het huis was blijkbaar omringd door eene menigte inboorlingen. Schot op schot werd op de donkere ge daanten afgevuurd die zooals bij bet lichten te zien was bet huis naderden. Het onweer nam toe in hevig heid, de wind stak op terwijl de geweerschoten schel tusschen bet gerommel van den donder knalden. „Houdt ze terugriep Butler luid. „Indien zij het huis in brand steken, zijn wij verloren." De zwarten schenen dit ook te begrijpen telkens poogden zij brandende stukken hout in de warande te werpen. Vijf keeren reeds was er een genaderd en vijf keeren hadden Butler en Sandy de brandstichters neer geschoten. Gelukkig begon het te regenen. „Naar do waranda riep Butler eenige oogenblikken later„ik hoor daar leven Er komendevonden zij Langen Tom, die naar den ingang gekropen was en de touwen waarmede zijne handen gebonden geweest warenlosgerukt hadbezig de versperringen weg te breken. „Verraderriep Butler„ontvang je loon De banneling zonkdoor een revolverschot getroffen dood neder. Het gevecht werd heviger. Telkens kwam er een speer met vlijmscherpe punt naar binnen vliegen vier mannen van Butler waren zwaar gewond. Plotseling sloeg er een vlam uit een der hoeken van het gebouw. De vijanden waren er in geslaagd het huis in brand te steken en gilden en dansten van blijdschap over hunne vermeende overwinning. „Ben Ben wy zijn verloren riep Mevr. Butler uit „Ach God Onze kinderen Mijne lievelingen Haar echtgenoot poogde haar gerust te stellen ofschoon hij even goed als zij het verschrikkelijk lot staatsbemoeiing, die in onze samenleving, in de onder linge verhoudingen tusschen de burgers, in den maat- schappelijken arbeidin de wijze waarop in de ver schillende behoeften wordt voorzien en waarop ieder voor zich en de zijnen het noodigo tracht te verkrijgen, een algeheele omkeering zou to weeg brengen. Alle kapitaal, dat is: alles wat noodig is om met behulp van menschelijken arbeidiets voort te brengen en vruchten af te werpen, in de eerste plaats de grond, de fabrieken en groote mackineriën zouden in het bezit van den staat komenieder mensch zou voorts in de groote staatsinrichtingen werkzaam kunnen zijn naar gelang van zijn bekwaamheid en geschiktheid ot naar eigen verkiezing kunnen deelnemen aan den overigen maatschappelijken arbeidwaartoe geen ot niet noe menswaardig kapitaal wordt vereischt. Op die wijze zou volgens de aanhangers dezer leer ieder in de ge legenheid gesteld worden om door eigen arbeid in meer of minder ruime mate in de behoeften van zich en zijn gezin te voorzien maar niemand kunnen leven van de vruchten van vroegeren arbeid hetzij dan van den arbeid van ouders ot grootouders oi van eigen vlijt. Wel zouden allen met op denzelfden voet leven, enkelen door ijver en bekwaamheid, meer kunnen verdienen en daardoor ook meer kunnen genieten dan anderen, maar het verschil zou wel geringer zijn dan in de tegenwoordige maatschappij en om te kunnen leven zon ieder zelf moeten werken. Gelegenheid om te sparen voor de toekomst hetzij voor zich zeiven ot voor zijn kinderen zou niet bestaan. Voor tijden van ziekte of hoogen ouderdom zou door pensioenen en waarborgfondsen kunnen gezorgd worden. Wii hebben meer dan eens ons ongeloof aan de mogelijkheid om een dergelijke maatschappij te grond vesten beledenen du gronden voor dat ongeloof uiteengezet. Inzonderheid komt het ons voor dat in zulk een maatschappij de groote drijfveer voor allen goeden en vruchtbaren arbeid, de voorziening in eigen behoeften en de begeerte naar eigen lotsverbetering en het verwerven van eenig vermogen voor zich en de zijnen, niet krachtig genoeg zou werken om algemeenen achteruitgang en gemeenschappelijke verarming te ver hoeden. Ieder voor zich zou er natuurlijk op uit zijn, met zoo weinig arbeid te kunnen volstaan als maar eenigszins mogelijk zou zijn en daarom by het staats bestuur al zijn invloed gebruiken om het werk zóó te regelen dat hij in korten tijd genoeg zou kunnen verdienen. Werkt de mensch voor zichzelf, kan hij de vruchten van zijn arbeid ten eigen bate verkoopen, verruilen verhandelen hij spant zijn krachten in om veel en goed werk te leveren. Maar wie durft hetzelfde verwachten, als de mensch werkt voor de gemeenschap, voor de gemeenschappelijke voorraadschurenwaaruit het geheele volk voorzien zal moeten worden Behalve tal van andere bezwaren waarop wij stuiten, wanneer wij trachten ons een denkbeeld te vormen van de kende, dat hen allen wachtte als zij in handen der inboorlingen vielen. „Is er geen hoop vroeg Lilian opstaande. „Ik kan zoo niet sterven, is er geen redding meer mogelijk?" „Neen wij moeten hier sterven. De hemel vergeve my", sprak Butler smartelijk, „u hier gebracht te hebben Lilian." Mevr. Butler omhelsde hare kinderenkrampachtig snikkende. „Sandy is beneden", sprak Butler met de kalmte der wanhoop. „Het is beter ons zeiven te dooden dan in handen dier ellendelingen te vallen." Hy haalde twee revolvers te voorschijn en nam een kind vau de bijna waanzinnige moeder bij zich. Het kleine meisje sloeg hare armpjes om zijnen hals en drukte zich angstig tegen hem aan. „Kus mijlieveling", sprak hij. Toen hij zich over haar boog om haar te kassen hoorde men een hevig gonzend geluid; tegelijkertijd echoot een vurige slang naar buitente midden en over de verschrikte inboorlingen. Hun gegil hield op en voor zij tot zioh zeiven konden komen geboot er nog een en nog een uit den bran denden hoek van het huis in verschillende richtingen te voorschijnButler en zijne huisgenooten wierpen zich weder op den grond. „De vuurpijlen Den bemel zij gedanktIk maakte ze voor de kinderenmogelijk zullen ze ons nu nog redden Nog terwijl hij sprakvlogen er een aantal gon zend kronkelendvurigsissend de lucht in. De duisternis verdween voor eenige oogenblikken en bij het licht der pijlen en het schijnsel van het weerlicht zagen zij de wilden in den grootsten angst en ver warring de vlucht nemen. „Gode zij dankriep Butler uit„wy zijn gered Waar is Lilian Hij wilde opstaandoch zonk neder; hij was door een speer gewond. Lilian was verdwenen nieuwe maatschappijdie de sociaal-democraten ons voorspiegelenmeenen wij daarom dat er alie grond bestaat om te vreezen dat er wel een groote mate van gelijkheid zou kunnen heerscben, maar ongelukkig een gelijkheid in armoede en niet in rijkdom. Alle men- schen zouden nagenoeg even rijk zijn zeggen zij. Als zij zeiden even arm, zou de uitdrukking onzes inziens juister wezen. De ie ders en woordvoerders der sociaal-democraten hebben echter voor deze bezwaren geen ooren. Zij zijn aanstonds gereed met ze toe te schrijven aan eigen belang, aan voldaanheid met eigen toestand, aan tevredenheid met de bestaande maatschappijomdat men het daarin zelf nog zoo kwaad niet heeft, aan gemis aan liefde tot den naaste en daaruit voortvloeienden weerzin om overeen beteren maatschappelijken toestand na te denken. Waar zooveel wantrouwen bestaat is elke gedachtenwisseiing in den regel nutteloos. Men gelooft niet, dat de redenen die de tegenstander opgeeft de ware redenen zijn en daardoor is de mogelijkheid om elkander te overtuigen buitengesloten. De volgelin gen van deze leiders en woordvoerders missen bijna allen zoowel den tijd om over het gehoorde na te denken als de vereischte opleiding en voorbereidende studie om hetgeen voor en tegen de nieuwe leer wordt aan gevoerd te beoordeelen en de wederzijdsehe gronden tegen elkander te wikken en te wegen. Hunne rede naars zoo sterk mogelijk toe te juichen, de tegenstanders te overschreeuwen, uit te jouwen en verdacht te maken, de geheele maatschappij te bedreigen met wanorde met oproer en geweld met doods'ag en brandstichting, zijn in hunne oogen de beste middelen om zoo spoedig mogelijk do bestaande maatschappij te vernietigen en de nieuwe te grondvesten. Zij zullen echter toch ook wel begrijpen dat die woeste onstuimigheid die be dreigingen, dat nietopzien tegen gewei dat aanprijzen van oproer nu juist niet de beste middelen zijn om de ongeloovigen en weifelenden te bekeeren en van hunne edele gezindheid te overtuigen. Zij zullen begrijpen dat vele niet zullen kunnen besluiten een algemeen of nagenoeg algemeen stemrecht in te voeren, wanneer er gevaar bestaat dat het zou moeten dienen om in den staat en de maatschappij een geheele ombeering tot stand te brengen die naar onze overtuiging niet tot aller welzijn, maar tot aller ellende zou moeten leiden. Dit bezwaar zal ongetwijfeld bij velen zoo zwaar wegen, dat zij liever zolven het stemrecht blijven missen dan het te deelen met hen die het zouden gebruiken om een zoo gevaarljjk maatschappelijk stelsel in te voeren. De Unie-collecte bracht den 17 te Enkhuizen f 228.87% op. Op de paardenmarktden 18 te Sloten gehou den waren 24-0 stuks aangevoerd meest werkpaarden. Bij tragen handel liepon de prijzen van f 75 tot/375. HOOFDSTUK XXVIII. Mevr. Harrington en Donald Mackenzie ademden vrijer nu John en het' ongelukkig slachtoffer van hun onderhandschen koop Engeland verlaten hadden. Het testament was onbetwist gebleven de vertegenwoor digers van wijlen den heer Faithfull konden niets tegen de beschikking over de eigendommen inbrengen. Wel adverteerden zij om vermiste stukkendoch bewijzen van valschheid in geschrift hadden zij niet. De klerk van Mr. Faithfull was echter in geenen deele voldaan. Men zal zich herinneren dat hij zwaar gewond was bij het spoorwegongeluk, waarbij zijn patroon bet leven had verloren. Hij was volkomen op de hoogte van den inhoud van het testament, hetwelk hij zelf geschreven had. Mevr. Harrington en Donald rekenden volstrekt niet op zijn hersteldoor den gunstigen uit slag, waarbij hunne plannen bekroond waren, waanden zij zioh volsomen veilig. De in omloop zijnde geruch ten bereikten even weinig hunne ooren als de praatjes die in den „Hengelaar" verteld werden. De tijd verstreek schijnbaar genoegelijk op Ivy Lodge, naar het uiterlijk te oordeelen in werkelijkheid deden de rozen bare doornen scherp gevoelen en verkeerde Mevr. Harrington voortdurend in ongerustheid. Zij had haar geheim bewaard, zooals zij geloofde; niemand, zelfs Donald niet, vermoedde echter den angst, die zich nu en dan van haar meester maakte. Alice begreep de verandering van haar moeders karakter in 't geheel niet een vertrouwelijk gesprek scheen zij niet meer te kunnen voeren. Menigmaal was het meisje op het punt geweest te vragen naar den gildien zij gehoord had in den nacht dat Aaron Harrington overleden was. Eens had zjj den moed gehad te beginnen over de ongerustheid die zij toen gevoeld had, doch het driftige antwoord met het streng bevel over zulke zaken te zwijgen en haar niet met kinderachtigheden lastig te vallenhadden 't Alice raadzaam doen achten de zaak te laten rusten.

Alkmaarsche Courant | 1886 | | pagina 1