No. 101*. Acht en tachtigste Jaargang. 1886. TWEEDE BZjAB. ZONDAG 22 AUGUSTUS. Groote Paardenmarkt op Maandag 6 September 1886. PATENTEN. VMhriëcl (Se&eelU. De VOLJAARS-PATENTEN van ingezetenen dezer gemeente, dienst 1886/87, kunnen van de secretarie worden afgehaald op alle werkdagen, tot en met den 29 Augustus a.s., van des voormiddags 9 tot des namiddags 2 uren. te ALKMAAR, BttiUnifttib. ALKMAARSCHE COURANT. De BURGEMEESTER der gemeente ALKMAAR maakt bekend, dat ter secretarie dier gemeente voor den daarop rechthebbende beschikbaar is de som van f 10, zijnde de op brengst van een door de politie onder de hand verkocht varken, dat op de markt van 16 dezer was achtergebleven. Alkmaar, De Burgemeester voornoemd, 20 Aug. 1886. A. MACLAINE PONT. GEVONDEN VOORWERPEN. Aan het Commissariaat? van Politie zijn voor de recht hebbenden terug te bekomen een nickel armbandeen kleine parapluie; een stalen tabakdoos; een kinderzakje waarin portemon- uaietje met eenige centen; een beenen rozenkrans; een oranjesjerp, vermoedelijk van een officier der schutterij eene portemonnaie met t 0,31 en andere voorwerpen; een hondenpenning No. 341; een kinderkraag; een gouden medaljon met portret; een porte feuille inhoudende f 3 aan postzegels; hondenpenning No. 350; een kinderboezelaar met lijfje; een verguld-zilveren broche. ENGELAND. Koningin Victoria heeft de nijver heidstentoonstelling te Edinburg geopend. Bij een gehouden feestmaal ter inwijding eener nieuwe conservatieve club voerde de heer Iddesleigh minister van buitenlandsehe zaken den 19 het woord. Hij zeide o. a., dat de grootheid van het Britsche rijk aan de regeering den plicht oplegde om voor vele be langeu te waken. De staatkuude van Engeland moest zijn behartiging der handels- en staatkundige belangen in het geheele rijk. Engeland wenschte geeue opzien harende staatkunde maar eene krachtige staatkunde waardoor men zeker was de weldaden deelachtig te worden welke alleen door vrede en rust worden ge waarborgd. H o o g e r h u i s. Bij de beraadslaging over het adres van antwoord op de troonrede zeido minister Salisbury den 19, dat de toestand in Birma, ofschoon niet bevredigend toch geen ongerustheid baarde. Wat Afghanistan betrofde tusschen Engeland en Rusland gerezen vraagstukken waren van eenig gewicht. De inlichtingen dienaangaande waren volledig en de bespreking kon evengoed tusschen Londen en Peters burg als op de plaats zelve plaats hebben. Het was dus voor twintig mijlen waarover bij de grensregeling verschil bleef bestaan niet wenschelijk de commissie nog een winterseizoen in die streken te laten blijven. Er bestond alle reden \oor de verwachting, dat de beide regeeringen tot eene verstandhouding zouden geraken. Met betrekking tot de andere buitenlandsehe aange legenheden was er niets wat beduchtheid kon wekken. Alle reden tot bezorgdheid was nog niet geheel gewe ken in het zuidoosten van Europamaar de regeering geloofde niet dat er aanleiding tot moeilijkheden be stond. Hij was voorstander eener staatkunde, welke zich de handhaving der onschendbaarheid van het turksche rijk ten doel stelde. Het behoud dier onschend baarheid was voor den europeeschen vrede van groot belang. Er was alle reden om in dit opzicht den steun der bondgenooten te mogen verwachten. Wat Ierland aanging, was het ministerie voornemens de vraag der wetgeving aldaar door nauwgezet onder zoek te regelen. Ten opzichte van het bestuur wilde* het de orde door middel der gewone wetten handhaven. Doch zoo noodig zouden nadere wetgevende bepalin gen gevraagd worden. Het adres werd daarop aangenomen en het Huis ging tot den 30 uiteen. ERANKRIJK. De Algemeene Baden der 85 depar tementen hebben bij de samenstelling hunner bureaux 72 republikeinen en 11 monarchalen gekozenterwijl 2 (Oise en Haut-Rhin) hunne bureaux samenstelden uit republikeinen en zoogenaamde liberaal-conserva tieven. De Algemeene Raad van het departement der Oise koos in de plaats van den hertog van Aumale generaal Saget tot voorzitterdie in zijne openingsrede de diensten herdacht, door den hertog als voorzitter jaren lang aan het departement bewezen. De oud-minister Jules Ferry spoorde als voorzitter van den Algeineenen Baad der Vogezen alle gematigde elementen aan, om zich te vereenigen tegenover het radicalisme. Met name richtte hij die waarschuwing tot de monarchalen, die bedenken moesten, dat in Frankrijk blijkbaar alleen de republiek eene toekomst had en eene conservatieve partij daarin onmisbaar wasom de demokratie te matigen. Van daar het belangdat de conservatieven onder de monarchalen hunne krachten niet verspilden in nuttelooze pogingen tot herstel der monarchie, maar zich aansloten bij de gematigde voorstanders der repu bliek, die door het algemeen stemrecht nu reeds zoo her haaldelijk bij verschillende verkiezingen bekrachtigd was. SPANJE. Door het ontploften eener dynamietpatroon in de voornaamste straat van Viyo werden verscheidene personen ernstig gekwetst. ZWITSERLAND. Graaf Falkner met zijn 15jarigen zoon en 3 italiaansche gidsen twee nederlanders (de heeren F. G. Waller en H. S'llem te Amsterdam) met 2 gidsen en twee engelsehen ook met 2 gidsen, be klommen den 17 bij fraai weer den Matterhorn. Even Da 9 uren in den morgen stak een geweldige sneeuw storm opdie den geheelen dag en nacht aanhield. Van Zenmatt uit werd hulp gezonden. Den 18 des middags kwamen de twee nederlanders en des avonds graaf Faikner met zijn zoon en hunne gidsen te Zenmatt aan. De twee eugelschen met hunne gidsen bleven verstijfd van koudeachtermaar het gelukte toch één van hen met de 2 gidsen nog denzelfden avond te komen in de laagst gelegen hut der club. De andere kon zich niet meer bewegen en was een lijk, voordat hulp daagde. De gidsen hadden 30 uren lang dapper gearbeid. De handen en voeten van 3 gidsen en van één reiziger hadden door de vorst geleden. ZUID-AMERIKA. De toestand van den president van Uruguay is niet verergerd. De moordenaar is niet door het volk vermoordmaar heeft zich selven om het leven gebracht. Ongeveer 50 personen zijn naar aanleiding van bet voorgevallene in hechtenis genomeD. De Kamers hebben een adres aan den president ge richt waarbij zij haar atgrijzen over den moordaanslag betuigen. VEREENIGDE STATEN. Den 20 is te Chicago uitspraak gedaan in het geding tegen de anarchisten. Zeven aangeklaagden werden schuldig verklaard aan moord en tot de doodstraf veroordeeld; een werd ver oordeeld tot 15 jaren gevangenisstraf. Het publiek, dat in de zaal aanwezig was, juichte deze uitspraak zeer toe. De door den heer tnr. Farncombe Sandersafge vaardigde ter 2e Kamer voor het hoofdkiesdistrict Haarlem, gehouden redevoering bij gelegenheid van de behandeling van het wetsontwerp tot uitbreiding van het personeel der rechtbank te Amsterdam is voor de bewoners van Alkmaar en ^omstreken zoo belangrijk dat wij gemeend hebben haar geheel uit het Bijblad der Staatscourant te moeten overnemen. Zij verdient in ruimer kring bekend te worden dan geschiedt door het Bijblad. Mijnheer de voorzitterHet doet mij zeer leed, dat ik deze eerste maaldat ik de eer heb in deze hooge verga lering te spreken moet beginnen met te doen blijken, dat op deze bank op dit oogenblik niet heerscht die harmonie die ik daar steeds zoo gaarne zon zien. Er heerscht wel coucordiamaar het iszooals de La tijnen zouden zeggen, eene concordia discors. De concordia bestaat hierin dat ik met mijn geaehten buurman, den heer van Dedem aan Hoorn in het bijzonder en aan de West-Friezen ia het algemeen alle mogelijke heil, zegen, bloei en prosperiteit toewensch al ware het alleen maar om den alleraangenaamsten indruk dien ik van West-Friezen verkregen heb, in de personen van hunne vertegenwoordigers ter vergadering van de Provinciale Staten te Haarlemtoen ik onlangs de eer had met verscheidenen van hen kennis te makenen in de tweede plaats omdat ik zelf in West-Friesland geboren ben. Maar er is ook eene diseordia, die hierin bestaat, dat ik niet zoo volmondig kan toestemmendat die bloei, heil, zegen en prosperiteit zoo bijzonder zouden bevorderd worden door bet oplichten van een reebt- bankje te Hoorn want een reebtbank/é is er altijd ge weest en een heel klein rechtbankje zal bet wel altijd blijven. Gaat eens na waaruit het rechtsgebied van die rechtbank wel zou kunnen bestaan? Alleen uit het gewezen rechtsgebied der opgeheven rechtbank te Hoorn. De streek benoorden West-Friesland, ook rechts van den spoorwegzal hoe men de zaak ook wende of keerealtijd onder Alkmaar moeten blijven; ik bedoel Waard en Groet, den Wieringerwaard en den Anna Panwlownapolder. En wat zou men in het zuiden aan dis niouwe rechtbank kunnen toevoegen? Ja, de Schermer zou er bijgebracht kunnen worden maar de natuurlijke loop van de menschen uit de Schermer eu omBtreek is uaar Alkmaaren is altijd naar Alkmaar geweest van de dagen af, dat de oom van Pieter Munnicks zaliger van Graft uit op weg ging om zijn mandje met 32 eieren en 3 kop boter te verkoopen de eieren voor één stuiver en de boter óók voor één stuiver; zoodat de monschen vonden, dat hij zijn waar „wél verkoft hadde". Die man ging niet naar Hoorn, maar langs den Huygendijk naar Alkmaarzooals iedereen kan nalezen in het laatste „notabel atuexken" van Leeghwaters Haerlemmermeerboeek. Zou men dan misschien de Zaanstreek onder de rechtbank van Hoorn willen brengen De ingezetenen van de Zaanstreek, dit is in 1884 gebleken blijven veel liever waar zij zijn doch indien men hen ooit van Haarlem wilde afnemen, dan zouden zij toch zeker groot bezwaar hebben, bij Hoorn gebracht te worden, dat vijfmaal verder van hen ligt dan Amster dam en waarmee ze niets gemeen hebben en als er niets nieuws bijkomen kanwaartoe zal het nieuwe arrondissement zich dan bepalen Tot het oude arron dissement Hoorn, Enkhuizen, Medembiik, Purmerend en Edam meer niet. Er zou dus weêr komen een rechtbankyt?zooals ik al de eer had te zeggen.; Nu sprak miju geachte buurman over het belang der justitiabelen. Maar dat zal toch wel niet eenig en alleen hierin gelegen zijn, dat zij niet een uur langer onderweg zijn maar ook hierin dat zij ter plaatse waar zij recht zoeken en daarbij denk ik speciaal aan civiele zaken, wat mijn geaqhte buurman niet deed - die was in zijne beschouwingen wel wat al te uitsluitend crimineel eene ruime keuze van deskundige raadslieden vinden. Gaan wij nu naar Alkmaardan vinden wij daar 9 advocaten en G procureursterwijl er te Haarlem 24 advocaten en 4 procureurs zijn. En te Hoorn Zoover ik weet, is er op dit oogenblik één advocaat. Komt dit misschien hiervandat de rechtbank is opgeheven Uit den Staats-Almanak van 1870, dien ik toevallig bij de hand had bleek mij dat in dat jaar Hoorn de eenige stad in 't land wasin het bezit van eene rechtbankwaar niet één enkele advocaat gevestigd was. Of de mensehen daarmede nu zoo erg gediend zouden zijn weet ik niet maar ik betwijfel het toch. Of rekent men er op dat b. v. al de Haarlemsche advocaten naar Hoorn zouden verhuizen Ik zal de aandacht der Kamer niet lang meer bezig houden over eene zaak, die thans toeh eigenlijk niet aan de orde is, maar ik v3roorloof mij toch nog deze opmerking Ec is gewezen en terechtdat de tijden zeer zijn veranderd sedert de oom van Pieter Munnicks vier uren liep om twee stuivers te verdienen eu dan bij zonder tevreden wasdat is zoomaar moet men daarom nu gaan zeggen: omdat de communicatie sleeht is, moet er eene rechtbank opgericht worden, die eigenlijk niet noodig is? Of moet men omgekeerd zeggenlaat ons de communicatie verbeteren omdat de rechtbank elders is? Het West-Friesche volk is een flink volk en, aange zet door energieke mannen als mijn geachte buurman mag men verwachtendat het eindigen zal met aldus te redeneeren omdat de twee deelen van Noordholland benoorden het IJ tot beider nadeelveel te lang ge seheiden geweest zijn en nog bljjven geseheiden, zullen wij een einde maken aan een toestand die in dezen tijd niet meer past, en de communicatie verbeteren. De West-Friezen zijn, zooals ik zeide, een flink en energiek ras zij komen misschien niet heel gauw tot inzichtdat eene nieuwigheid eene verbetering iszij veranderen niet gaarne en niet om een haverklap en wat zij in het hoofd hebben, dat hebben zij, zooals men zegt, niet in de beenen; maar komen zij er eenmaal toe, dat zij van het nut vau eene zaak overtuigd zijn dan laten zij het niet bij woorden; de communicatiemiddelen binnen den kring van 't eigenlijk West-Friesland be wijzen hot. Vroeger kende men er niet dan slechte slappe wegen, waarin men bleef steken, en ik heb mij laten verhalen, dat indertijd iemand van grooten invloedtoen de wenschelijkheid werd ter sprake gebracht om daarin verandering te brengen zeidewaartoe verandering f het is altijd zoo geweest en het moet maar zoo blijven. Maar toen diezelfde man eenmaal tot een ander inzicht kwam en anderen met hem toen zijn er harde wegen gekomendie overal ten voorbeeld gesteld mogen worden. Men moetzooals mijn zegsman het uitdrukte, die wegen gezien hebben toen ze nog niet bestonden, om in zijnen geheelen omvang te beseftenhoe groot de verbetering is. En men heeft het daarbij niet gelaten. Er zijn spoor wegen gekomen die de oogen hebben geopend en sedert men het nut van betere en snellere communi catiemiddelen heeft ingezien, zijn er ook tramconcessie aanvragen gekomen en hebben de Provinciale Staten een subsidie toegestaan van f 150.000, om Hoorn met Medembiik te verbinden door een localen spoorweg. En daarb'j is het niet gebleven. Ofschoon Hoorn met Enkhuizen door een grooten spoorweg verbonden isworden er zelfs pogingen aau- gewend om tusschen dezelfde punten nog een stoom tram aan te leggen op den koop toe. Moeten die verbeteringen zich nu blijven beperken tot de inwendige communicatie van West-Friesland bmnen zijn dijkenof moeten zij zich ook uitstrekken tot de verbinding van West-Friesland met de andere deelen van Noordholland buiten die dijken In een ander deel van ons land is de dam te Appelscha, naar ik meen opgeruimd moet in Noordholland de dam to Rustenburg als zinnebeeld van scheiding en afzon dering blijven bestaan Of liever, men late den dam in wezen maar vatte de zaak aan naar den geest en de eischen van dezen tijd, door het aanleggen van een paar tramwegen van oost naar west, om de spoorlijnen, die van noord naar zuid loopen te verbinden. Laat men een tramweg maken van Hoorn naar Alkmaar en misschien een tweeden van Medembiik ergens naar den kant van Schagen. Daardoor zuilen de belangen en de ontwikkeling van de geheele streek meer gebaat worden dan door de oprichting van een klein recht bankje te Hoorn. Ik voeg er bij, ten blijke, hoe goed ik het meen met dat belangwekkende deel van ons land dat ik hoopdat die tramwegenals zij er zijn, nooit zullen behoeven gebruikt te wordeu door men schendie te Alkmaar de curateele van een familielid hebben te vragen nooit door iemand die eene ver klaring van faillissement heeft af te leggen ter griffie van de rechtbank, en zoo weinig mogelijk door menschen, die er een proces hebben te voerenvan harte hoop ikdat zij hunne éénige verdienste en bloei vinden zuilen in het vervoer van producten van nijvere han delslieden van welvarende landbouwers en van onder nemende kooplieden en induetriëelen.

Alkmaarsche Courant | 1886 | | pagina 5